BUITENLAND. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Weei kundige waarnemingen. Staten-Generaal. Alg emeen Overzicht. Belgische brieven. Ingezonden Stukken instructie in «ake de vergiftiging waarvan dezer dagen door ons gewag is gemaakt, is gisteren naar het huis van arrest en justitie te Amsterdam overgebracht mej. S. Boas, verdacht zich te hebben schnldig gemaakt aan vergiftiging. Het koninklijk paleis te Leeuwarden, dat bijzonder eigendom van Z. M. is, is aan den staat in gebruik gegeven om te dienen tot woning van 's konings commissaris in Friesland voor zoo lang als het voor dit doel zal worden gebruikt. De op 28 dezer te Zwolle te houden jaar- lijk8che algemeene vergadering der echippersver- eeniging Schuttevaér schijnt zeer belangrijk te zullen worden, daar van de afdeelingen reeds 41 voorstellen en punten ter behandeling zijn inge komen. De rijksveldwachter te Haulerwijk is deerlijk in zijn gezicht gesnedeu door een krankzinnige, die door hem vervoerd moest worden. Een ander rijksveldwachter heeft daarop met den ongelukkige de reis naar Franeker gedaan. Zierikzee, 25 Jan. Tot machinist bij het stoomgemaal aan het waterschap Schouwen is benoemd M. Trijselaar te Zierikzee, in plaats van K. G. Huson, die op zijn verzoek eervol is ont slagen. Het „IJsnommer" van Eigen H >ard dat ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood afzonderlijk verkrijgbaar is gesteld, maakt een voor ons land zeltzamen opgang. Vóór de ver schijning waren reeds 7000 extra-nommers besteld de oplaag is dus nu reeds ruim 200J0 exemplaren. We houden ons na kennismakin - met dit werk overtuigd dat de uitgever, de beer H. D. Tjeenk Willink, spoedig op een nog grooter succes zal mogen wijzen. Er zal dezen zomer in Lissabon een inter nationaal letterkundig congres gehouden worden. Da Portugeesche regeering doet haar best om dat zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn, en zij zal een oorlogsfregat naar Londeu zenden om de schrijvers, die ervan gebruik willen maken, naar Lissabon over te voeren. In Mei en Juni e. k. zal te Genève eene internationale tentoonstelling worden gehouden van horlogemakers-, juwelierswerk en aan ver wante vakken. De tentoonstelling zal 1 Mei openen en 30 Juni of 1 Augustus uiterlijk gesloten worden. Aanvragen om plaatsruimte moeten gericht worden tot het comité, adres aan het Athenreum te Genève. Tom Landseer, de bekende Engelsche gra veur en broeder van den dierenschilder Edwin Landseer, is gestorven. Menig werk van beroemde meesters, dat anders slechts een beoerkte bekend heid zon erlangd hebben, is door zijne uitnemende graveerstift ter kennis van de groote menigte gebracht. Landseer was stokdoof en werd dus weinig afgeleid bij zijn werk. Breskens,25 Januari. Gisteren is door het bestuur der waterkeering van den calami- teusen polder Hoofdplaat, in het directiegebouw aldaar aanbesteed. Het maken van nienwe en het vernieuwen van bestaande rijahoofden. Hiernaar werd ingeschreven door A. van Popering, te Bruinisse, voor 7600J. Bertou, te Biervliet, voor f 7400; P. Monjé,te Breskens, voor /7400; P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor f 7379; P. J. Visser Pz., te Hansweert, voor/7323; J. Verkuijl Quakkelaar, te Vlissingen 7292; B. den Exter van den Blink, te Krab- bendijke, voor/7170; J. van Male Dz., te Breskens, voor 6748; D. Tholens, te Hoek, voor 65«>0« (V«a 18—25 Jail. 188C.) Middelburg. OnderlrouwdJ. van der Minne, vred'. 34 j. met J. C. J. Tbibaut Mathijssen, jd. 32 j. T. Sponselée, jm. 44 j. met C. Lintbout, jd. 30 j. Bevallen: M. Back, geb. Huibregtse, z. M. J. Kalle, geb. Krijger, d. A. Pluijmers, geb. Lom- misse, d. F. van der Meijden, geb. van den Ëude, d. M. Hendrikse, geb. Meliefste, z A. M. de Bree, geb. van Maaren, z. M. Messer, geb. Hilderni.se, z. L. Samuelse, geb. Wisse, d. Overleden H. J. van Wnlven, vrouw van W. van Loo, 25 j. M. Wat.el, vrouw van J. Ton, 72 j. J. S. Willemse, wed'. van J. Meeusen 78 j J. H. Appel, z. 36 j. W. P. Vrage, z. 2 m. D. M. van Vree, ja. 83 j. J. van Hoeve, man van J. E. G. Mortier, 49 C. P. de Baare, d. 6 d J. Lahr, z. 20 j. C. Schout, man van O. J. Gle- rum, 25 j. (Van 17-24 Jan. 1880.) Vmssikoeh. GehuwdH. van der Poel, jm. 35 j. met S. Danens, jd. 34 j. BevallenC. A. Vermeesch, geb. Verbaaren, z. C. Hage, geb. Koelse d. K. S Coppejans, geb. Jans, z. M. W. Wezepoel, geb. Lucas, z. C. de Barge, geb. Amundsen, d. J. Croon, geb. Keme- ling, z. OverledenJ. C. do Wit, wed", van A. van Schaik, 95 j. J. C. Huijsdens, wettig gescheiden man van E. Kuijpers, 73 j. A. J. Jansen, d. 17 m. M. de Punt, wed'. van A. Kltjberg, 81 j. Goes. Bevallen E. de Busscher, geb. Dirk-e, z. A, van 't Zelfde, geb. Zunrvelt, d. A. P. Kauff man, geb. Thewalt, d. M. Willeboer, geb. van den Berge, d. OverledenW. Linse, z. 4 j. A. A. C. Sonne vilie, vrouw van M. A. Kamondt, 69 j. A. Keijahout, weduwe van M. Hubregtse, 53 j. M. Gunst, d. 23 m. A. M. Verdonk, d. 23 m. Zibbtkzee. Bevallen: A. Coumou, geb. van der Konw.1, d. M. J. Besaans, geb. Vaal, z. A. Koevoets, i.eb. Heijetiks, z. Overleuen P. van Duuren, wed'. 83 j. B. van der Worve, jm. 43 j. J. Loenjers, jd. 33 j. D. Bal, wed* 60 j. 25 Januari des morgens te 8 uren. NA11BN DER PLAATSEN. N. Shields feylt Hart'epool Swinemunde Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. Vlbsimjen. Maastricht Valentia. Portsmouth, Gri^nez Parijs St Mathieu Biarritz Ba- Wind Toestand dit rom. afwijk. richt. kracht lacht zee -1- 8.1 WNW 1 mist. f 7.9 7.7 f 9.4 T 9.3 9.3 stil stil ZW zw z 0 0 0 mist. mist. betr. betr. z. bew. kalm -+- 7.7 -+ 7.2 ozo zo 1 2 1. bew. helder -t- 5.6 +- 4.0 0.8 1.4 zo O ozo zo 1 2 3 4 mist. betr. betr. helder 26 Januari des morgens te 8 uren. N. Shields Sylt Hartlepool Swinemunde Hamburg Delfzijl Gronin* del der. Yarmouth. Vussingeu. Maastricht Va'entia. Portsmouth Parijs 12.7 ZW 2 z. bew. kalm 12.3 z 1 mist. 8.6 zw mist. kalm 14.3 zzo 2 mist. 12.1 s*ii mist. 11.8 ZZO 1 1. bew. 11.7 0/.0 0 helder 10.7 zo 0 i. bew. kalm zo 3 bew. deining 9.0 O 1 1. bew. 8.7 O 2 helder 8.6 z 4 betr. deining NO 1 betr. kalm 7.8 5.7 ozo 1 mist. NNO 1 helder 3.7 O 2 helder 2.9 OZO 5 bew. Zondag. Grootste verschil in Nederland: 'suchtenus 8 uren: G. 2.1 M. des namiddagsG. 4.7 M. Barometer tc M'ddelburg, Graan beurs:(Co«-,) Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: G. 3.0 M. des namiddags Barometer te Middelburg, Graanbeurs :(Corr.) 770 Tüermometer, 24 Jan. 'sav. 11 u.30 g.. 25 Jan. 's morg. 8 u. 24 gr. 's midd. 1 u. 30 gr 'sav. 5 u. 28 gr. 'sav. 11 u. 28 gr. 'a morg. 8 u. 24 gr. 's midd. 1 u. 30 gr. 'sav. 5 u. 30 gr. 26 Jan. Strafwetboek:. In druk is verachenen de leiddraad door de commissie van rapporteurs vastgesteld voor de algemeene beschouwingen in de afdeelingen. Hij bevat niet minder dan 17 pagina's folio druks. De commissie heeft behoudens een enkele afwrking de mem. van toelichting op den voet gevolgd, ook door geregelde overneming van de rubrieken, waarin die memorie voor het eerste boek ieder afzonderlijk, in een of meer artikelen behandeld, onderwerp, voor het tweede en derde boek dezelfde species van het in it deren titel behandeld genus van strafbare feiten samen vat. De commissie heeft daarmede ten doel, niet alleen een geleidelijke behandeliug te bevorderen, maar ook aan de afdeelingen eene gemakkelijke gelegenheid te geven, om zich te bepalen tut het onderzoek der verschillende rubrieken in het algemeen, zonder af te dalen »n de menigvuldige détail-i van elke reeks van artikelen, welke die rui rieken tot onderwerp hebben, van welke détails zij het onderzoek, naar verondersteld wordt, wei aan de commissie van rapporteurs zullen willen overlaten. Overigens heeft de commissie, wier taak het was volgens het reglement voor de behandeling van het strafwetboek een leiddraad vast te steken voor de algemeene beschouwingen in de afdeelingen, gemeend hieraan te voldoen, door voor het eerste boek, het algemeene deel van het wetboek bevattende, zooveel mogelijk al de principieele vraagpunten te stellen, waarin de verschillende leerstukken volgens ontwerp en memorie zich oplossen. Voor de beide laatste boenen, het speciale deel van het wetboek in houdende, was de haar opgelegde taak bepaald tot die vraagpunten van a'g^meenen aard, welke zoowel elk der boeken in zjjn geheel, als elk hunner titels in zijn geheel, en verder elke reeks van artikelen, dezelfde species betreffende van het in den titel behandeld genus van strafbare feiten, opleveren. De door de commissie bedoelde uitzonderingen zijn in de volgende zelfstandige vragen vervat Moeten ten aanzien van de vervolgbaarheid en strafbaarheid der buiten het rijk in Europa gepletgde feiten, gelden de beginselen van het ontwerp 1 Is het niet noodig in deze Wet een bepaling op te nemeu, krachtens welke de straffen van gevangenis en hechtenis in afzonderlijke gebouwen zullen worden ouuergaan Kan de regeering mededeelen een plan omtrent den aanbouw van nieuwe en de veranderde inrichtingen van bestaande gevangenissen, die hit nieuw© strafstelsel zal noodig maken, en eene approximatieve opgaaf van de kosten, die daarvan bet gevolg zullen ziju? Is het bij het ontwerp tweede boek aangenomen stelsel van enkele aaneengeschakelde rubrieken voldoende en aannemelijk? Het grodte feit van den dag is het bij den Duitschen bondsraad ingediende wetsontwerp tot vermeerdering van het leger des rijks op voet van vrede mee ongeveer 25.000 man. Artikel 6° van de staatsregeling van het Dnitsche rijk luidt„De sterkte van het leger op voet van vrede wordt gebracht op éen percent der bevol king van 1867Later wordt de sterkte van het leger door de wetgevende macht vastge steld." Nu is sedert 1867, het jaar waarvan de gestelde bevolking in 1871 tot maatstaf werd genomen, tot 1875, dat men thans tot maatstaf neemt, de bevolking van het rijk met ruim 2§ millioen zielen vermeerderd, zoodat de regeering eenvoudig blgft binnen het door de grondwet aangenomen beginsel, dat éen percent der bevol king steeds gereed moet staan om met de wapenen in de handen het vaderland te verdedigen of de vijanden zijner regeering aan te vallen. Ook is het tijdstip voor dezen maatregel niet willekeurig gekozen. In 1874 werd de oorlogs- begrooting van het rijk afgesche.den van de gewone begrooting en vastgesteld voor zeven jaren, welke termijn den len April 1881 is afge- loopen. Het wordt dos tijd met nieuwe voorstellen voor den dag te komen. In hare toelichting zegt de regeering, dat toen in 1874 Duitschland zijne legerwet vaststelde, de gansche wereld klaagde over de kolossale wapening van het rijk; dat men is blijven klagen, maar tevens in stilte eraan arbeidde om zich nog sterker te wapenen dan Duitschland gedaan had, zoodat, behalve in ka- vallerie, de sterkte van het Duitsche leger over troffen wordt door de legers van Frankrijk en Rusland. Behalve de vermeerdering van het aantal soldaten bevat het nieuwe ontwerp ook eene uitbreiding der oproepingen van de reserve, en deze zal meer ingrijpen in de productieve kracht des volks dan de vermeerdering van het leger zelve. De reserve zal viermaal in vier verschillende jaren kunnen opgeroepen worden, tweemaal voor acht weken en tweemaal voor 14 dagen. Eene afwezigheid van acht weken op den leeftijd, waarop men in den regel een vast beroep heeft gekozen, is in vele gevallen zeer bedenkelijk en kan menigeen ernstig hinderen in do gekozen loopbaan. Een laatste bezwaar waarover de Duitsche bladen zuchten, is de vermeerdering van uitgaven, die in het eerste jaar 43 millioen en dan bij voortduring 17 millioen zal bedragen. De voorspellingen komen reeds uit: de meerdere inkomsten, welke men zich van de inkomende rechten voorspiegelt, zullen niet dienen tot ontlas ting der bevolking van andere belastingenzij worden aan den rijksdienst ten volle besteed, en de Kolnische Zeitung slaat niet ten onrechte een droeven toon aan, wanneer zij het relaas van het nieuwe ontwerp besluit met de woorden: „Het zijn groote offers, welke wederom van het Dnit sche volk gevraagd worden. De gansche liefde en aanhankelijkheid van den Duitscher aan zijn eindelijk groot geworden vaderland zullen noodig zijn om ze te dragen." Voof de algemeene politiek van Europa, me andere woorden voor eenig naderend oorlogs gevaar, Bchijnt men aan deze wet geene bijzondere beteekenis te moeten hechten. Het is eene tweede verbeterde uitgave van de legerwet van 1874, geen nieuwe zaak, en daarom is zelfs te Parijs de tijding met de meeste bedaardheid vernomen. Somber is echter het licht, dat bij het nagaan van deze toestanden valt op den gewapenden vrede van Europa, die als een groote onweerswolk zich samenpakt over het werelddeel en wellicht maar eene geringe aanleiding behoeft om los te breken in een algemeenen oorlog. De Fransche senaat is Vrijdag begonnen met de behandeling van een der ontwerpen van den minister Ferry betreffende het hooger onderwas. Het betreft den raad van toezicht op dit onderwijs, welke tot heden grootendeels bezet is door ver tegenwoordigers der vrije, d. i. katholieke univer siteiten. Dezen aan den staatvijandigen invloed op het onderwijs wil men binnen bescheidener perken terugbrengen. Zonder iwijfel zal de senaat deze wet aannemen. Zij is eene der noodzakelijke gevolgen van de houding der katholieke kerk. De rapporteur over het ontwerp haalde nog twee Uitdrukkingen aan, door paters-jezüieten in den laatsten tijd in het openbaar gebezigd. De eene luidde: „Nooit zal de kerk afstand doen van haar souverein recht om alleen en in alle graden het onderwijs te geven"; de tweede: „De banden die den paus binden aan de katholieken der verschillende landen zijn hechter dan die, welke de katholieken aan hunne regeeringen binden." Als dat de grondstellingen der goede katholieken zijn, kan men het dan den staat kwalijk nemen, dat hij die slechte burgers de handen bindt en, hen terzijde latende, zjjn weg vervolgt? De kamer is bezig met een ontwerp op het recht van vergadering waarvan w|j onlangs eenige bij zonderheden mededeelden. De heer Louis Blanc heeft een tegen-ontwerp ingediend, waarin volle dige vrijheid van vergadering wordt voorgesteld. Zijn geestverwant Madier de Montjau bestreed dit ontwerp. De vorming der parlementaire regeeringsmeer- derheid in de kamer is een stap vooruitgegaan. Do gematigde linkerzijde heeft vroeger hare lijsten gesloten voor ieder, die tevens lid was van eene andere parlementaire groep; men moest om lid te zijn zich geheel en onverdeeld aan haar wijden. De union répubticaine heeft dat stelsel nimmer gehuldigdieder kamerlid, dat in hoofdzaak hare beginselen huldigde, kon deel nemen aan hare partij vergaderingen. Ook de gauche heeft Vrijdag hare deuren weder opengezet, en men verwacht dat een aantal kamerieden van de gelegenheid gebruik zullen maken om van beide groepen lid te zijn. Geen beter middel om langzamerhand tot eene fusie te komen. Wat verwacht werd te Rome is gebeurd. De senaat heeft de afschaffing der gemaalbelasting wel niet verworpen, maar uitgesteld tot later tijd. De bedoeling is dezelide, daar de regeering cate" gorisch had verklaard, dat zij een uitstel als verwerping zou beschouwen. De ministerraad zal aan den koning voorstellen de zitting der kamers te sluiten. Wat er verder zal gebeuren hoort men nog niet. Brussel 25 Januari 1880. De kamer heeft haren arbeid hervat. Zij be raadslaagt over de begrootieg vau onderwijs, doch er is tot heden nog sleciits sprake geweest van de nieuwe wet. De rechterzijde heeft het debat over die wet weder heropend zonder een enkel nieuw argument of nog onbekend feit in de discussie te brengen. Het zijn dezelfde eeuwige beschuldigingen van schending van het katholieke geweten. Men veigeet daarbij, dat de vroegere, thans gelukkig herziene, wet dertig jaren lang willens en wetens en openbaar het geweten geweld heeft aangedaan van ouders van andere gezindten, van protestanten, Israeheten en van hen, die geenen godsdienst belijden, zonder dat het ooit een der katholieke ministers gedurende dien langen tijd is in de gedachte gekomen om in dien staat van zaken verbetering aan te brengen. De grootste oorzaak daarvan is dat de rechter zijde altijd redeneert in de onderstelling dat het katholicisme in Belgie staatsgodsdienst is, niet rechtens de uitdrukkelijke woorden der grond wet verbieden hen dat te beweren maar dan toch feitelijk. Het ministerie Fière-Bara hetft die bewering geheol en al den kop ingedrukt en het heeft er eer van door aan de openbare school het kurakter te verleenen, dat zij behoort te hebben, dat van ee^e onzijdige school, waar priesters zijn buitengesloten. Als wij in Juni geene verkiezingen hadden, zou de rechterzijde den strijd reeds hebben opge geven, waarin zij bij het land geen steun vond. Zelfs de bisschoppen zijn reeds van houding veranderd. Zij vreesden de groote menigte van zich te vervreemden, daar het klaarblijkelijk voor ieders begrip begon te worden, dat de üisschoppen enkel en alleeu een staatkuudig doel nastreefden en politieke invloed veeleer dau de godsdienstige Delangen der kudde hun bekommering baarde. De door den heer Neujeau van de linkerzijde voorgestelde parlementaire er quête naar de wer king der schoolwet heeft weinig kans om aange nomen te worden. Zij zou zoowel de staatsschool als de vrije school moeten omvatten. Uithoofde van welk recht zou eeue parlementaire commissie zich mogen mengen in de zaken van eene vrije school? Nu volgens de grondwet het onderwijs in Belgie vrjj is, dient althans het parlement de eerste te zijn om eerbied te hebben voor deze bepaling. Bij de viering van het öOjarig feest der Belgi sche onafhankelijkheid zal vooral werk gemaakt worden van de parlementaire veteranen, de congresleden van 1830, die nog in leven zijn. De dood rukt er echter aan den vooravond van het feest nog enkelen weg. De heer Paul Devaux, 82 jaren oud eu blind, is hard ziek. De heer Charles Rogier daarentegen maakt het viij goed. Watersnood-Loterij. Mijnbeer de Kedactenr! Als burgemeester eeaer Zeeuwsche gemeente gewerd ook mij de „oproeping" van de hoofd commissie voor de algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood van 1880. In de 10e alinea van dat stuk, in zijn geheel opgenomen als advertentie in uwe courant vdn 21 dezer, wordt door die commissie een beroep gedaan op de medewerking, de kunstvaardigheid en de toewijding der vrouwen van Nederlsud. 1861 bewees eenmaal te meer wat dergelijk be roep vermag. Dan, wie vraagt naar zulk bewijs I Wie twijfelt ooit aan toewijding bij vronwet, of aan de kunstvaardigheid en, waar het een liefdewerk geldt, aan de medewerking van onze vrouwen f In de ge.eidende missive wordt, na de nitnoo- diging om„het initiatief te nemen voor het in 't leven roepen eener subcommissie, welke zich zou belasten met den verkoop der loten en het bijeenbrengen van voorwerpen enz.," nog gezegd „Mocht UEd. meenen, dat het voor uwe ge meente wenschelijker is zich met eene andere gemeente of gemeenten, voor de constitutie eener subcommissie te vereenigen, gelijk dit ook in 1861 hier en daar p.aats vond enz." Een eu ander geeft mij aanleiding tot eenige opmerkingen, die ik gaarne in den vorm van een

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2