1880 N«: 22. 123e Jaargang. Dinsdag 27 Januari. Middelburg 26 Januari. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Ku nstn i euws. Tèm<§U*. MIDDELBURGSCHE COURAIVT. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ti Advertentien: 20 Cent per regel." Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonis. Aan de kiezers voor de provinciale staten in het hoofdkiesdistrict Middelburg wordt herinnerd dat op morgen (Dinsdag) den 27eu dezer, van des morgens 9 tot des middags 4 uren (niet 5 uren zooals in de zomermaanden) de inlevering plaats moet hebben der stembiljetten, bij herstem ming, voor de verkiezing van een lid der staten ter vervanging van den heer Schorer. De herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren mr. N. C. Lambrechtsen v?n Ritthem, op wien bij de eerste stemming 253, en J. H. Snijders, op wien 214 stemmen werden uitgebracht. Evenmin als hij die eerste stemming zullen wij nu tusschen deze beide candidaten eene keuze aanbevelen. Er bestaat daartoe, van ons stand punt, geen aanleiding. Yoor zoover bij eene verkiezing voor de provinciale staten de politieke gevoelens der candidatea in aanmerking behooren te komen, voldoet het liberalisme van den heer Lambrechtsen in gelyke mate aan onze wenschen als dat van den heer Snijders. Beiden zijn, voor het lidmaatschap van den gemeenteraad, herhaalde malen door de liberale kiezersvereeniging candi- daat gesteld en door ons aanbevolen. Beiden zijn ijverige, bekwame en achtenswaardige man nen, die aan de algemeene zaak reeds sedert jaren hunne krachten wijden. Eet geldt dus bij de keuze tusschen hen alleen eene quaestie van per soonlijke voorkeur, in welke wij, als orgaan der liberale openbare meening, ons geen partij te 8 tellen hebben. In eene heden namiddag ten raadhuize alhier gehouden vergadering heeft zich een Middelburg- sche sub-commissie tot het houden eener alge meene verloJng van voorwerpen van kunst en smaak, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood van 1880, geconstitueerd. Behalve de heer mr. C. J. Pické, die als voorzitter, en de heer mr. G. N. de Stoppelaar, die als secretaris-penningmeester werd benoemd, beBtaat die sub-commissie uit de heeren D. EL. P. Bothnia Andrea, M. H. Boasson, A. den Boer, J. J. Ceulen, P. A. Janssen, L. van Benthem Jutting, M. Volurijk Liebert, F. Nagtglas, jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervooit, J. J. J. Sprengeren dr. S. Dobbelaer de Wind. Eene circulaire, die in de gemeente zal worden rondgezonden, en waarin, behalve op hetgeen reeds in de door de hoofdcommissie verspreide circulaire is gezegd, er ook op gewezen wordt dat de nood veel grooter is dan wel vermoed wordt, werd vastgesteld, terwijl besloten werd door het rond zenden van lijsten tot het geven van prijzen of nemen van loten gelegenheid te geven. Op de Zaterdag alhier gehouden algemeene Vergadering van de afdeeling Middelburg van Volksonderwijs werd een voorstel van den heer mr. E. Fokker, strekkende om het gemeentebe stuur te verzoeken ook aan de leerlingen der lagere scholen gymnastiek-onderwijs te doen geven, aangenomen en besloten om in dien geest een adres aan den gemeenteraad te richten. De vraag of de afdeeling zich op de algemeene vergadering der vereeniging door een afgevaar digde zal doen vertegenwoordigen werd niet beslist, doch aan het bestuur overgelaten om, na kennisneming van de punten van beschrijving, zoo noodig, een© vergadering te beleggen. De in het bestuur ontstaande vacature werd door de herbenoeming van mr.E. Fokker vervuld- Het ledental der afdeeling bedraagt thans 56. Ter Keuzen, 26 Januari. Nadat sedert een paar dagen de vaart op het kanaal tot Gent voor seil schepen weder mogelijk was, is zij thans door de opnieuw ingevallen strengere vorst wederom gesloten. De stoomschepen varen echter nog onafgebroken het kanaal op en af. De Belgische loodskotier n°. 1 is te Antwerpen aangekomen met drie lijken aan boord, die bij Saftingen gevonden zijn; het zijn die \an kapt. J. Taat, stuurman Marijn Potters, cn van den machinist, allen van de sleepboot Assistent, welke onmiddelijk na de aanvaring Woensdag avond gezonken is. De kapitein Taat laat eene vrouw en vier kinderen na. Ook de stuurman Marijn Potters was gehuwd en vader van twee kinderen. De naam van den machinist is nog onbekend. Deze drie personen waren de eenigé bemanning van de sleepboot, zoodat het eerste bericht, dat van acht personen sprak die omgekomen zouden zijn, onjuist blijkt geweest te zjjn. Van de zes verdronken schepelingen van de Actif zijn nog geen lijken gevonden. De sleep boot heeft een groot lek aan stuurboordszijde en is na voorloopige voorziening naar Ant werpen gesleept. (Bovenstaand bericht is aan andere bladen ontleend. Volgens onzen correspondent te Ter Neuzen bestond de bemanning van de Assistent uit dtn kapitein, een machinist en een matroos, de eerste te Ter Neuzen, de beide anderen te Dordrecht woonachtig. Allen waren gehuwd en laten weduwen na, de kapitein met 4, de machi nist met 7 en de matroos met 2 kinderen.) Door de rechtbank te Breda zijn voor de be trekking van rechter in dat college, opengevallen door het overlijden van mr. J. Van Heusden, in alphabetische orde op de voordracht geplaatst: mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, rechter in de rechtbank te Zierikzee, mr. Ha C. F. Rits, kanton rechter te Waalwijk, en mr. J. R. H. van Schaik, substituut-griffier bij de rechtbank te Breda. De regeling van het ambtsgebied der inspec teurs, districts- en arrondissementsschoolopzieners voigens de nieuwe wet op het lager onderwijs is tot stand gekomen. Het rijk is verdeeld in drie inspectiën; de eerste bevat Noord-Brabant, Gelderland en Lim. buig; de tweede Zuid- en Noord-Holland, Zeeland en Utrecht; de derde Friesland, Overijpel, Gro ningen en Drenthe. Verder in 25 districten en 94 arrondissementen. De provinciën zijn in dis tricten, deze weder in arrondissementen verdeeld. Een tabel izal aanwijzen de gemeenten, die tot elk arrondissement behooren. De arrondissements-schoolopziener moet wonen in zijn arrondissement. Hij bevordert de instel ling van plaatselijke commissien ter bevordering van toezicht, woont haar bijeenkomsten bij en roept ze desnoods bijeen. Hij legt voor rijks rekening een bibliotheek aan ten behoeve der onderwijzers. De districtsschoolopziener woont in de gemeente, die den naam draagt van zgn district. Hij be zoekt iedere school in dat district ten minste eenmaal in de drie jaren. Hij houdt minstens eenmaal in de drie maanden een bijeenkomst met de arrondissementsschoolopzieners in zijn district. Bij de toepassing van artt. 21, 22 en 50 der nieuwe wet op het lager onderwijs licht hij den minister voor. De woonplaats der inspecteurs wordt bepaald door den minister van binnenlandsche zaken. De iuspecteurs komen minBtens eens per jaar bijeen, teneinde met den minister en onder diens leiding de belangen van het lager onderwijs te overwegen. Deze bepalingen zullen in werking treden tegelijk met de nieuwe wet op het lagei onderwijs. {Vad.) De heer J. H. Donner zal de beslissing omtrent de aanneming van zijn mandaat als lid der 2e kamer laten afhangen van hetgeen de zendings. commissie van de Chr. gereformeerde kerk in Nederland ervan denkt, in verband met de be langen der zending. Genoemde commissie komt den 28en dezer bijeen. De minister van waterstaat enz. heeft bepaald dat in het jaar 1880 door de commissie van exa men ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zullen gehouden worden vier zittingen te Amsterdamdrie zit tingen te Rotterdam; en eene zitting te Dordrecht. Tijd en plaats van elke zitting worden telkens drie weken te voren door den voorzitter in de Staatscourant bekend gemaakt. Tot lid en voorzitter dier commissie zijn voor 1880 benoemd: J. H. P. H. Kniphorst, gepensio neerd kapitein ter zee, te 's Gravenhagetot leden J. P. J. Lucardie, directeur der zeevaartkundige school, te RotterdamD. C. Rietbergen, oud gezagvoerder der groote vaart, te Rotterdam J. V. Wierdsma, oud-zeeofficier, te Amsterdam I. C. van de Poll, expert van Veritas, te Amster dam; G. F. Zeeman, oud-gezagvoerder, expert van de Nederlandsche vereeniging van assuradeuren, te Rotterdam; tot lid en secretaris: mr. C. C. Dutilh, advocaat, te Rotterdam; tot plaatsver vangende ledenL. Janse Bz., hoofdonderwijzer aan de kweekschool voor de zeevaart, te Amster damJ. C. Graue, officier-machinist 2e klasse, te Hellevoet sluis mr. I. P. Moltzer, advocaat, te Amsterdam. militieraden. Benoemd tot voorzitter en bur gerlijke leden en hunne plaatsvervangers in den militieraad voor de lichting der nationale militie van 1880 in de provincie Zeelandtot voorzitter mr. J. Snijder, lid der provinciale statentot zijn plaatsvervanger jhr. mr. J. J. Pompe van Meer- dervoort, lid der provinciale statentot lid mr. N. C. Lambrechtsen van Kitthem, wethouder van Middelburg; tot zijn plaatsvervanger mr. A. J. van Eekelen, wethouder van Middelburg. bdeo! meesters. Op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Eaps aan J. H. Mooren. registratie en domeinen. Benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen: te Waalwijk, D. C. Frankamp, thans in dezelfde betrekking te Dmten; te Heerlen, A. C. Köel), thans in dezelfde betrekking te Ommen; te Ommen, W. H. Houwing, thans surnumerair der registratie en domeinente Colijnsplaat, J. Poppe, thans sur numerair der registratie en domeinente Nijmegen, B. H. Tours, thans inspecteur der registratie en domeinen van de 2e kl. in de divisie van inspec tie Nijmegen. consuls. Krachtens machtiging des koningsis het vice-consulaat der Nederlanden te Termini cn Cefalu (Sicilië) opgeheven. Goes, 26 Jan. Ingevolge ministerieele be schikking zal in 't begin van Februari a. ook alhier de normaalschool worden opengesteld. Als kwee kelingen kunnen daarbij worden geplaatst 12 jongelieden tusschen 14 en 17 jtren, als: vier in Goes woonachtig, op eene rijks toelage van f 30; vijf uit naburige gemeenten, elk op eene toelage van 80 en drie uit andere meer ver wijderde gemeenten, elk op eene toelage van f 300 'sjaars. Bovendien zal aan het onderwijs deel genomen kunnen worden door hen of haar die reeds als kweekelingen in eene der lagere scholen in het district werkzaam zijn, minstens 14 jaren oud. Een examen zal de toelating in elk geval voor afgaan. Aspiranten hebben zich aan te melden vóór 7 Februari bij den heer D. H. C. It.man, hoofd onderwijzer alhier, die tot directeui is benoemd. Bergen op Zoom, 25 Jan» De normaal lessen, die te Bergen op Zoom gegeven worden ter opleiding voor het examen van hoofdonder wijzer en hoofdonderwijzeres, zullen met Februari a. worden uitgebreid, door daaraan een cursus toe te voegen ter opleiding van kweekelingen voor het examen van hulponderwijzer eh hulp- ouder wij zeres. Als onderwijzers aan dien cursus zijn benoemd de heerenVan de Wijuperse, te Bergen op Zoom, directeur Juten, te Bergen op Zoom; dr. Japikse, te Middelburg; Lüdwig, te Roosendaal5 Van Asperen, te Halsteren; Van de Kerkhof, te WoensdrechtSmans, te Heerle en Bruijn, te Bergen op Zoom. Het gemeentebestuur *an Bergen op Zoom heeft de lokalen der openbare school tot het geven der lessen beschikbaar gesteld, terwijl de normaai- kweekelingen kosteloos worden toegelaten tot de openbare scholen voor meer uitgebreid lager ouderwijs voor jongens en voor meisjes, de teekenschuol en de muziekschool. De heer A. A. Verbeek, kaDellaan bij doR.K. gemeente alhier, is in dezelfde hoedanigb lid be noemd aan de Willebrordskork te 's Gravi nhage. Serooskerke (W.) 26 Jan. Bedankt voor het beroep naar de Nod. Herv. Gem. te Seroos- kerke (W) door den Heer G. Nijhuis, pred. te Bergschenhoek. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is de oefeningsdivisie den 23 dezer van St. Vincent vertrokken, waarvan Zr. Ms. schroef- stoomschepen Van GalenZilveren Kruis en Alkmaaronder bevel van den kap. ter zee J. W. Binkes, met bestemming naar Santa Cruz, en Zr. Ms. schroefstoomschip Marnixondir bevel van den kap.-luit. t/z H. Dijserinck, met bestem ming naar Monrovia. De luit. t/z le kl. W. J. H. de Kanter, van het eskader in Oost-Indië in Nederland terugge keerd, is op nonactiviteit gesteld. Aardenburg, 24 Januari. De rekening der Maatschappij Welbegrepen eigenbelang, alhier gevestigd en ten doel hebbende den aankoop van hulpmeststoffen en zaden, onder garantie van het proefstation te Wageningen, sloot het afgeloopen jaar met een ontvangst en uitgaat van f 3600 dat is f 100 per lid. Wel een bewijs dat deze vereeniging in eene lang gevoelde behoefte voorziet. van de vele moeilijkheden, aan de tooueelschikking voor het laatste bedrijf van la Czarine verbonden is de opvoering dezer nieuwe opera op den Franschen schouwburg te 's Hage uitgesteld tot 2 Februari voor de geabon neerden en tot den Óen voor de niet-geabonneerden* Gisteren middag is een jongmensch, dat zich met meer anderen op de vest tusschen de Sein en Langeviele-barrière met schaatsenrijden ver maakte, door het ijs gezakt en niet dan met moeite gered. Ofschoon het hard gevroren heeft, is het ijs dus op sommige plaatsen nog niet te ver trouwen. Zierikzee, 24 Januari. Het plan door eenige heeren alhier opgevat, om in het belang der minvermogende klasse een ijsfeest te geven, droeg blijkens de ruime deelneming op de inschrij- viugslijst, de algemeene sympathie weg, dooh scheen door den ingevallen dooi schipbreuk te zullen lijden. Het was dus met het oog op dat teest inderdaad eene verrassing, dat het gisteren weder vroor, zoodat het feest heden voortgang kou hebben. Een 150t»l knapen uit de behoeftige klasse zouden, op de door de directie der sociëteit Aut en Genoegen doelmatig versierde ijsbaan op de Verscne Gracht, op schaatsen en op klompen Daar de prijzen en premiën dingen. Op het Havenplein bijeengekomen, deden zij, begeleid door het muziekgezelschap Kunst en Eereene wandeling door de stad en begaven zieh naar de ijsbaan. Een zeer talrijk publiek was daar van de hardrijderij en -looperij getuige. De muziek zette vroolijkheid aan het feest bij dat door fraai weder werd begunstigd. Menige lach werd ge hoord, daar zulk een wedstrijd van jonge knapen iets koddigs heelt. Zij weiden op de baan door de teestcommissio onthaald op broodjes en melk, terwijl aan eiken deelnemer 1 kilo rijst, 4 kilo spek en een biood werden uitgereikt en aan de- hardste rijders en loopers nog daarenboven een prijs en premie, bestaande in een katoenen deken en een mud steenkolen. Er htcrschte eene uitmuntende orde, zoodat de ontwerpers van het feest veel eer en genoegen daarvan hebben ingeoogst en hun edel pogen met den besten uitslag is bekroond. Krachtens een bevel van voorloopige aan* houding, afgegeven door den reebter-oommissaris mr. D. Binger t# Amsterdam, betast ml de

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1