Laatste berichten. BUITENLAND. I Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Ku nstn i euws. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Zee i;!i St' 5 Voortdnrende uitvoer plaats had van de vrachten van onzen rijken bodem naar de immer open staande Londensche markt. Dit is zoo waar dat men in een boek, behoorende tot de boekerij van het Zeeuwsch Genootschap, onder de indrukken en beschouwingen van een Engelseh officier, die tijdens de landing in 1809 eenige maanden op Waloheren doorbracht, reeds de verwachting vindt uitgesproken dat ons eiland, indien het> gelijk de schrijver veronderstelde, in de macht der Britten bleef, de moestuin en het uitspannings oord der Londensche burgerij zou worden. En dat werd geschreven in 1809, zonder stoomlijn, zonder telegraaf en zonder spoorwegverbinding Desniettemin heeft, ondanks de veranderde om standigheden, de verwachting van onzen Engelsch- man nog geen stap tot hare vervulling gedaan. Niettegenstaande de voordeelen, welke andere streken van dien handel genieten, tot concurrentie moesten opwekken, niettegenstaande de bezwa rende omstandigheden onder welke ook de Zeeuwsche landbouw in de laatste jaren gedrukt gaat, moesten doen uitzien naar nieuwe afvoer kanalen voor onze tuin- en veldvruchten, niet tegenstaande de Londensche markt open staat en de Zeeuwsche bodem vérre van uitgeput is, heeft de uitvoer van hier naar Engeland tot dusverre nog maar weinig te beduideu. Eene poging om daarin verbetering te brengen, zal eindelijk worden aangewend. Onder onze advertentiën van heden kan men eene oproeping vinden van eenige grondbezitters en belang stellenden in den Zeeuwschen landbouw, tot het houden eener vergadering op Donderdag den 29en dezer, des middags te 2 uren, teneinde over de oprichting eener „Export-maatschappij voor Zeeland" te spreken. Haar doel is: „land- en tuinbouwproducten van Zeeland aan de markt te Londen te brengen." Ook zonder onze herinnering verwachten wij dat eene bijeenkomst als deze de algemeene aan dacht tot zich zou trekken. IVij zouden echter meenen in onze verplichting te kort te schieten, indien wij verzuimden onze levendige sympathie voor deze onderneming aan den dag te leggen en nalieten de hoop uit te spreken, dat de aanwe zigheid van een groot aantal belangstellenden en eene algemeene deelneming in de aangekondigde gedachtenwi8seling het bewijs mogen leveren dat velen in Zeeland de overtuiging der oprichteis deelen, dat hun plan van groot en overwegend belang voor onze provincie geacht moet worden Vliislngcn, 23 Jan. Volgens gerucht moeten op de hoogte van het fort Frederik (Schelde) twee sleepbooten tegen elkander zijn gevaren, met het ongelukkig gevolg dat de eene zonk, waarbij de kapitein, diens vrouw, twee kinderen en nog zes passagiers verdronken zijn. De andere boot kon men nog bij het fort op de Slikken omboog zitten. Omtrent dit vreeselijk ongeluk, dat naar het schijnt te Vlissingen nog slechts bij gerncht be kend is, bevat de lndipendance de volgende De aanvaring is, in den nacht van Woensdag op Donderdag, gebeurd op Belgisch grondgebied tusschen de Belgische slee. bofct Actij, die van Deel terugkwam en een Hollandsche sleepboot, komende van Antwerpen. De Hollandsche boot zonk onmiddellijk; de Actif, welke zware averij bekomen had, was genoodzaakt op den wal te loopen. Een sloep van de Actif stak dadelijk af om zoo mogelijk menschenlevens te redden zes man namen daarin plaats, waaronder de heer Verlinden, waterklerk van de firma John P. Best. De sloep zonk echter zoodra zij losge maakt was, waarschijnlijk tengevolge van het openlaten van het propgat. Een uur lang hoorde men, te midden der door ijsschotsen bedekte rivier, om hulp roepen, zonder dat men in staat was iets te doen. zocht te vergeefs naar een schel, doch eindelijk ont dekte hij een ijzeren klopper, waarmede hij zich zoo laid mogelijk aanmeldde. Het duurde eenigen tijd voordat de deur open ging, want Jobst moest zich altijd eerst gereed maken om vreemdelingen te ontvangen, vooral in een tijd waarin hij niet op bezoek rekende en hij hechtte veel aan den indruk zijner persoonlijkheid. Eindelijk, nadat de graaf herhaaldelijk den klopper had laten vallen, vloog de deur open en de vreemdelingen traden binnen. Het kleine voorhuis was duister en geleek het voorportaal eener zaal van het veemgericht, zelfs het doodshoofd met het kruis op zwarten grond ontbraken niet en een flauw brandende lamp verspreidde een mat schijnsel. Natalie deinsde terug, klemde zich aan den arm van haar echtgenoot vast en wilde weer naar buiten. „Van zulke spookgeschiedenissen hield zij niet", zei zij maar Alexander lachte haar uit en nu opende Jobst ook de andere deur en verzocht haar om verder te gaan. Hij gebruikte dezen eersten indruk slechts als voorbereiding, maar niet om de klanten weg te jagen. Hij had een donkeren talaar aan en een zwart kalotje op, zoodat hij er met zijn witten baard uitzag ais een schil derij uit den enden tijd. Hij wist altijd met wien hij te doen had en richtte zijn kleeding en houding daarnaar in. Toen hij dit gezelschap den tnin zag inkomen, duisterde hij bij zichzelven „Groote lui, aristocraten, maar Duitschers. God- Volgens de Indépatiafai bevonden zich aan boord van de gezonken boot, de kapitein, diens vrouw en kinderen en zeven man equipage. Onder degenen die verdronken zijn, bevond zich ook de genoemde heer Verlinden. De commissaris de3 konings in Zeeland heeft bepaald dat te beginnen met middernacht tusschen 23 en 24 dezer het vervoer van vrachten op de wegen in onderhoud bij het rijk wordt beperkt in dier voege als bepaald is bij het be sluit van 27 December 1869, Provinciaal blad no. 130, gewijzigd bij dat van 18 Februari 1876, Provinciaal blad no. 23; alsmede bij dat van 1 Februari 1871, Provinciaal blad no. 26. Do rapporteurs der Belgische kamer over het wetsoutwerp tot goedkeuring der overeenkomst tusschen Nederland en België tot verbetering van het kanaal Ter NeuzenGent hebben gisteren ver gaderd onder voorzitting van den president der kamer, den heer Guillery, en het door den heer Willeqnet gestelde rapport goedgekeurd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch-Indie, door middel van het stoomschip Drenthe, waarvan het vertrek uit Botterdam op 24 Januari aanstaande is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegen heid mede een brievenmaal naar Padang verzonden. De brieven en verdere stukken bebooren uiterlijk 24 Januari, 's morgens vóór 9 uren, te Botterdam aangekomen te zijn. Aan de leden der tweede kamer is rondgedeeld de leiddraad door de commissie van rapporteurs vastgesteld voor het afdeebngsonderzoek van het wetboek van strafrecht. Die leiddraad bestaat uit een reeks van vragen over het wetboek in zijn geheel en over de verschillende ondcrdeelen. Bij beschikking van den minister van koloniën zijn de geëxamineerde veeartsen C. N. Scboorel en G. J. C. van der Starp tijdelijk gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van N.-I., om gedurende den tijd van éen jaar te worden werkzaam gesteld daar te lande. In de St.-Ci. is opgenomen het verslag der commissie belast met het afnemen der examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen. onderwijs. Benoemd tot onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg G. Keyzer, tot dusverre tijdelijk onderwijzer aan die inrichting, met verguuning deze betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van leeraar aan de R. H. B. S. te Middelburg. Zie laatste ie- richten van gisteren). leger. In zijn rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in O.-I. de 2e luit. P. J. T. A. Battaerd, van het wapen der inf. van het leger hier te lande, gede tacheerd bij het leger in Ned.-Indie. Voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het wapen der inf. van het leger in N.-I. de le luit. J. F. P. Bekkers, van het 3e, en de 2e luit. D. de Moulin, van het 7e reg. inf. Onderwijs. Te Tholen zal met 1 Februari e. k. een rijks normaalschool worden geopend. Benoemd zijn: tot directeur de heer R. Broere, hoofdonderwijzer te Tholentot leeraren de heeren A. W. Westra, hoofdonder wijzer te TholenH. J. Vooren, idem te Poortvliet; C. Schillcman, idem te OudVosse- meer; J. Heyboer, idem te ScherpenisseA. W. dank geen geleerden, die moeten met onderschei ding behandeld worden!" Natalie had spoedig haar angst vergeten toen zij al de zeldzame voorwerpen zag: een speld van Marion Delorme, een fluweelen taschje van Philippine Weleer, het kleine ebbenhouten kruis van Jane Gray, want elk stuk droeg een histori- schen naam, en zij had al een heele hoop merk waardige zaken bijeen gelegd, waarvan zij, zooals zij zei, niet meer scheiden kon. Haar man was voorzichtiger; want ofschoon hij reeds allerlei opgemerkt had, dat hij voor de versiering van zijn eetzaal kon gebruiken, deed hij alsof hij niets bijzonders zag en bekeek alles met een eeuigszins minachtend gebaar. Jobst liet zich daardoor echter volstrekt niet in de war brengen, noemde de dingen die hij wist dat den graaf bijzonder aanstonden, onverkoopbaar, veel te kostbaar om er de verzameling van te berooven en voegde erbij dat bij slechts nu en dan iets aan andere verzamelaars overdeed, als gebrek aan ruimte hem daartoe noopte. Wordt vervolgd.) Singer, idem te St Annaland, en L. K. van Dijk, hulponderwijzer te Tholen, en tot leerares in de handwerken, mej. M. E. C. Sterk, hulponderwij zers te Tholen. Tot leeraar in de aardrijkskunde aan het gymnasium te Amsterdam is benoemd de heer J. A. C. A. Timmerman, le luitenant der infanterie te 's Hertogen bosch. Blggekerke, 22 Jan. Beroepen bij de N. H. gemeente te Biggekerke, de heer P. Deet- ïnan, predikant te Kampen. Uit het verslag van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst blijkt o. a., dat het totaal bedrag der kosten van het invalidenhuis te Leiden in 1878 was f 24,278.69. Tot bestrijding van die kosten strekt, behalve andere inkomsten, een suppletie van f 7,994.78$ uit het fonds. Aan het huis is een niet onbelangrijke erfenis te beurt gevallen van mej. Hobbes, wonende te Luik, die de inrichting erfgename heeft gemaakt vaD 3/10 harer nalatenschap, onder laat van vruchtgebruik ten behoeve harer vriendin, mej. O'Frères, die oud en zeer ziekelijk is. De nalatenschap bestaat uit landerijen in Zuid- Holland en vooral uit Belgische fondsen. Naar wij vernemen is op uitnoodiging van het bestuur der vereeniging Uit het vollevoor het volk eene commissie van vijf leden gevormd, welke zich voorstellen in de laatste helft dei maand Maart alhier eene tentoonstelling van schilderijen in het leven te roepen. Door een aantal schilders zijn reeds stukken toegezegd, zoodat het tot stand komen der tentoonstelling verzekerd mag geacht worden. De „Coppée-avond" is Woensdag te Amsterdam met het beste succès bekroond en de vereeniging Het JSederl. Tooneel heeft alle eer van haar werk. Louis Bouwmeester muntte uit in de hoofdrol van de Werkstakingeen door den heer Wertheim geleverde uitstekende vertaling van Coppée's la G> ève des Forgerons. De dichter zelf was over het spel van dien acteur opgetogen. Voorts werd door de beide dames De Groot in het Fransch opgevoerd Le Passantdat meester stukje van gevoel en geestdroeg mej. Josephine De Groot Coppée's gedicht La Murchande de Journaux voorwerd De viool van Cremona naar de vertaling van den heer Van Hall, opge voerd en reciteerde mevrouw Kleine Op den uitkijk, eene vertaling van VAttente. Een wel komst- gedicht aan den heer Coppée, door mej. J. de Groot voordragen, besloot den avond. i ■■■x» Aan den gemeenteraad van Utrecht is door de commissie, welke zich ten do-1 stelt aldaai een standbeeld te doen verrijzen voor graaf Jan van Nassau, het verzoek ingediend om tot dat einde een gedeelte stadsrond op het Jauskerkhot beschikbaar te willen stellen. De gemeenteklok te Winterswijk schijnt een weinig in de war te zijn. Verleden Vrjjdag halfvijf sloeg zij plotseling drie en tachtig maal achter elkander, om daarna, door die buiteugewone verlichting volkomen uitgeput, onmiddellijk stil te blijven staan. Aan de gevolgen van een val uit zijn rijtuig is de oudste magistraatspersoon van Nederland overleden. Het was de 93jarige heer C. Verhotff, sedert bijna 60 jaren wethouder van Breukeleveen, tot op het oogenblik van zijn dood in functie en die met lust en ijver waarnemende. Gisteren is op de werf der koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen de kiel gelegd voor een ijzeren Rijnlichtor, groot 1200 ton, voor rekening van den heer Johann Faber te Duisburg. De KölnMindeuer, BerlinStettiner, Mag deburgHalberstadter en de HaunoverAlten- bekener spoorwegen zijnvolgens ontvangen mededeeliug, aan den Pruisischen staat overgegaan. De Rijsselsche Echo du Nord meldt, dat de Belgische regeering zich begint te bemoeien met de misdrijven, bij voortduring door Fransche duellisten op haar grondgebied bedreven. Zij heeft aan de Fransche regeering eene instructie gevraagd tegen twee Fransche dagbladschrijvers, welke oulangs over de grenzen waren getrokken om tè trachten elkander eene lichte woud toe te brengen. Bijna voortdurend blijft men lezen van ontploffingen van mijngas. In Staffordshire heeft er weder eene plaats gehad te Leycett. De over dag werkende ploeg werklieden 60 man waren Woensdag morgen juist in de mijn afgedaald, toen men eene hevige ontploffing hoorde. Giste ren middag waren reeds vijf en vijftig lijken gevonden, enkele geheel onherkenbaar. Alpüonse Karr vraagt in een geschrift over pauperisme of armoede de dochter, de zuster of de moeder der weelde is. Hij merkt tot toelich ting zijner vraag op, dat in het Fransche depar tement van de Creuse, waar geeue industrie is, bijna de geheeie bevolking arm is en men toch slechts éen armlastige telt op iedere 330 inwoners. Eveneens in de Dordogne, waar men éen armlastige telt op iedere 388 inwoners. Daarentegen vindt men in de rijke departementen ontzaglijk veel armlastigen. In de ithöne óm op iedere negen inwoners en in de Nord, het rijkste dopartement van Frankrijk, éen op iedere zes inwoners. Een Hamburgsch blad meldde onlangs, dat er te Kalisch ernstige onaangenaamheden hadden plaats gehad tusschen de officieren van het Russische garnizoen aldaar en eenige Pruisische olficieren, hunne gasten. De pers van ganech Europa hielp het bericht verspreiden, om nu door de Russische Invalide, het officieele militaire blad, gelogenstraft te worden, die beweert dat het gansche verhaal verzonnen is, en dat een hoofd officier van het Pruisische liger naar Kalisch is vertrokken om aan de Russische officieren te zeggen hoe onaangenaam dat valsche gerucht het Pruisische officierskorps had aangedaan. „De Pruisische officieren namen deze mededeeliug aan met de gevoelens van wederz^dsche hoogachting en vriendschap, welke reeds sedert zoo langen tijd tusschen de beide bevriende mogendheden en hare legers heerschen." Er is een zoo diploma tische geur aan dit bericht, dar wij de geheeie logenstraffing van het verhaal van den Hambur ger Correspondent maar half kunnen gelooven. Eene ervaren strijkster verdient in Londen van 1.80 tot f 2.40 daags. Er is altijd meer vraag naar strijksters dan er personeel voor handen is. Heden werd aan het gebouw van het geweste lijk bestuur alhier aanbesteed 1° het maken van steeuglooiing en rijspakwerk tot verdediging van de boorden van het kanaal van Ter Neuzen, geraamd op f 20,000. Ingeschreven werd door de heerenI. van Male Dz., te Breskens, voor f 21800; D. Tholens, te Hoek, voor f 20900W. Ringhout, te Walsoorden, voor 18500; P. J. van Rtmortel, te Hontenisse, voor f 18447J. Verkuijl Quakkelaar, te Vlissin gen, vooi 18377P. J. Visser, te Hansweert, voor 18334H. Hage, te Middelburg, voor 16500; en C. van dër Hooft, te Ter Neuzen, voor f 14542 en 2° het uitvoeren van werken aan de kunst werken en het wegruimen van grond uit het kanaal te Sas van Gent, geraamd op f 8800. Ingeschreven werd door de heeren D. P. J. van Rees, te Ter Neuzen, voor f 9300; J. Leunis Koole, te Ter Neuzen, voor f 8735H. Hage, te Middelburg, voor ƒ8100; J. Verkuijl Quakkelaar, te Vlissingen, voor f 7497en C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor f 6432. Omtrent de onder de rubriek Binnenland ver melde aanvaring schrijft men ons nit Vlissingen dut de Ned. sleepboot waarvan sprake is genaamü is Assistentkapt. Taats of Faas, en dat de aan varing omstreeks 10 uren 's avonds plaats had. Al de opvarenden van de Assistentwaaronder de vrouw en twee kinderen van den gezagvoerder, zijn verdronken. Bij deze ramp hebben 14 personen het leven verloren. 25 Januari des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. kracht luchc zee N. Shields 16.8 NW 2 betr. deining Sylt 10.5 NO 1 helder Hartlepool -f 9.4 NNW mist. kalm Swinemunde -1- 5,9 NO 1 betr. Hamburg 15.1 N 3 z. bew. Delfzijl -+- 11.0 ONO 1 z. bew. Groningen. 10.7 NNO 0 betr. kalm Helder. 11.4 NNO 0 z. bew. Yarmouth. NNO 2 betr. deining Vlissingen. 10.6 NNO 1 z. bew. Maastricht 7.6 NW 1 mist. kalm Valentia. -416.5 NO 2 1. bew. Portsmouth NNO 2 betr. kalm Grisnez 4- 9.5 NO 3 betr. Parijs 7.6 N 1 betr. St Mathieu. 4- 9.9 O 1 betr. Biarritz 3.6 O 3 helder Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenH. 3.8 M. des namiddags Barometer tc M'ddelburg, GraanbeursCorr )773 Thermometer 22 Jan. 'sav. 11 u. 36 gr. 23 Jan. 'smorg. 8 u. 33 gr. 'smidd. 1 u. 36 gr 's av. 5 u. 33 gr. Binnen veertien dagen, den 5en Februari, komen de Engelsche kamers weder bijeen. De leiders van beide partijen in het lagerhuis, sir Stafford Northcote en lord Harrington, hebben hunne whips reeds aan het werk gezeten eenedringende uitnoodiging aan de leden laten richten om zich reeds as.nstonds bij het begin der zitting op hun post te bevinden, wijl er dadelyk gewichtige vragen aan de orde zullen komen. Dit schijnt eene ernstige discussie te voorspellen over het adres van antwoord op de door de koningin zelve uit te spreken troonrede. Men zal trachten de ontbinding van het parlement van lord Beacons- field af te dwingen, maar deze schijnt vast be sloten daarvoor zijn eigen tijd to kiezen en haar het karakter eener vrijwillige daad te doen dragen. Punch stelt den premier in zijn laatste nommer voor als de prooi van knagende insecten, maar drukt er niet ten onrechte onder, dat deze een haiden bast hebben door te knagen. Met het oog op zijn leeftijd kan lord Beaconsfield het waarschijnlijk achten, dat hij voor de laatste maal Eogelands politiek leidt, en het is wel aan den begaafden romanschrijver toevertrouwd om van de slotscène van zijn politiok loven geene per soonlijke nederlaag te maken. En zoo kan zijn aftreden niet genoemd worden, wanneer bij vrij willig door bem uitgeschreven verkiezingen de tegenpartij de bovenhand houdt. Deze weert zich dapper. Dinsdag is te Bir mingham weder eene liberale sociëteit mgewyd, wat in den regel aanleiding geeft tot een goed diner en een paar politieke redevoeringen na tafel. De heer Bright heeft er beweerd, ia eeti overzicht van de Engelsche geschiedenis der laatste vijftig jaren, dat alle groote hervormingen X tot stand wai der liberale p liberalisme zu De heer Chan kon rekenen, aaneengesloten verkiezingen, niet, als men c leest, die geen maar toch bev groot aantal eclectici op he je prenda mon veel te storei liberaal. Dit s regeeringsdaden meer waard d lementaire part hooger standpui om de verkrij verstaan met h< in toepassing echter niet alt ij reiken. Sir Wi maaltijd eene geestig moet eenzijdig. Nu beid bannen ui overvloedig, di maar het gaat to field te spreken handigheid en Beide groote ma welke hun zoov te ver, als men aarde zou heer zich maar rust geen anderen vij zijner ministers eenige verbrekii Rusland nimmer dat Engeland zi zijn wapenverto en daardoor geen wapening van g van verminderin verklaring kunu streven om Eng te blijven spele want bij het beoc genoemde politie toen hij zes ja Engelands presti was. Eu wat m aanmerken, het i: dat Engeland in quae8tie zijne echter in den sti naderen bitterdei de fouten der schilderen, het ai verdiensten in h< staan overigens Uit Afgh'anist gemeld, dat er hammed Jan op verzameld, dat van plan zjjn oj Ook van andere meer krijgsmacht f kenis dezer beri blijken. Bij den Dnitsc ingekomen tot he dat 11 nieuwe ref een bataljon pion bij het leger wi zullen in het eere jaren 17 millioen niet op eene oo millioen. Als ret wapening van later wederom ter verschooning militarisme, en totdat gansche v tanden gewapend wachten om elkai tc Vlissingen, het stoomschip Antwerpen, om hi Naar zee vertro Rudolph, gezagv. Italiaansche bark Rotterdam. Ré (Prijs der pla De HH. Cl p«*r«s, dat •necnrsale CHAüC ï»8 MA< Lebben d zij in Hol

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2