ZOON, WATERSNOOD. 1880: N»:- 10. 123® Jaargang; urg, 'ATTING. i 1880. Vrijdag 23 Januari. de prijzen >or lid van de ergeteekenden 24 JANUARI EERENDE, su ER-SCHELDE. Middelburg 22 Januari. 'REMERY. HOEK. SHEER [JCK HURGRONJE. RENGER. IJK LIEBERT. de herstemming op iten aanbevolen, de heer loemde Vereeniging, M, Voorzitter, ecretaris. ienoodigd; adres Boekhande- benoodigd, Sieuwstraat, bootdienst ELBURÖ EN ROTTERDAM. irtrek in Jan. en Febr. O: VAN ROTTERDAM Donderd.22 'morg. 10,n. u. Zaterd. 24 8, Dinsdag27 9,— 3Donderd.29 R»—» 9 Zaterd. 31 9, Maand. 2 10,— Woensd.4 10,— en U. M. V. Ma nam. 1.15 en 3.20. 1.45 - 3.50. WOENS DAG. VRIJDAG. ZATER DAG, voorm. voorm. voorm. 7.45 7.45 7.45 8.15 8.15 8.15 10.30 10.30 11.— 11.— 10.30 10.30 en 12.— 10.30 11.— 11.- 12.30 11.— 7.20 2.30 5.37 8.41 6.38 2.40 3. ♦12.55 ♦4.45 2.14 ♦5.59 3. ♦6.40 5.1 6.30 7.8 *7.57 7.25 8.6 8.35 ♦9.6 8.45 *9.15 6.50 k6.20 7.52 8.45 9.12 10.18 10.41 10.50 11. 7.15 10.55 3.50 6.50 10.40 6.10 8.5 11.50 7.30 8.55 12.40 8.20 9.15 1.8 8.40 S 9.30 1.20 8.55 MIDDELBURGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentien; 20 Oent per regel, Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote" letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère G. L. Daubs en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jomis. Aan het bureau dezer courant is eene ge sloten bus geplaatst, tot bet ontvangen van giften, waarin heden gevonden werdvan A. Z. M. 50; D. M. P. 0.75, C. P. 10; zonder letters 3.50te zamen 64.25 makende met de opgaat van gisteren ƒ149.75* De belasting op de successie in de rechte lijn bracht in het jaar 1879 voor de schatkist f 2.287.000 op. Bij het vernemen van dit bericht komen den aandachtigen lezer van de Handelingen der staten- generaal onwillekeurig eenige ongeluks-profetieën voor den geeat, die, daar zo nog geen twee jaren oud zijn, den tijd nog niet gehad hebben om in 't vergeetboek te geraken. Allereerst de heer Rutgers van Rozenburg. Toen hij in de zitting van 20 Mei 1878 erop aandrong, dat ook de schenkingen onder de levenden aan het successierecht onderworpen zouden worden, omdat anders de belasting algemeen ontdoken zou worden, liet hij er deze waarschuwing op volgen.Gebeurt dit niet, dan zal misschien het wetsontwerp na dagen van langen en dapperen strijd aangenomen worden en de minister een glansrijke overwinning behalen, maar ook eene belasting gedecreteerd zijn, die hoe goed ook in beginsel, zal falen in de toepassing en geen penning geven zal in de Jadè." Drie dagen later, toen de minister zich onge zind verklaard had om aan het verlangen van den heer Ruigers te voldoen, herhaalde deze zijne profetie s „Wordt deze wet onveranderd aan genomen, per me licet zal ik zeggen; maar dan voorspel ik den minister tevens dat de dag niet ver af is, waarop hij zelf hier zal komen óf om eene wijziging van de wet voor te stellen, óf met eene nieuwe belasting om de 2 millioen te vinden, die deze belasting had kunnen op brengen." De f 2.287.000 die de belasting in 1879 „in de lade" gebracht heeft, geven op die woorden een antwoord, waarover niet alleen de minister van financien, maar zeker ook de heer Rutgers, met onbaatzuchtige vaderlandsliefde, zich verheugen zal- Nog erger zijn de sombere schouwtooneelen, welke de principieele tegenstanders der belas- FEXJIL.L.BTOISr. 14 Novelle van G. ZU PUDLITZ. IV. Was dat Verkeerd? Het is hnn eigen schuld niet de mijne en als zij pleizier hebben om be drogen te worden, waarom zou ik hen dan niet bedriegen? In hun onwetendheid betaalden zij mij voor glas- en kiezelsteenen zooveel dat ik er brillanten voor kon koopen. En Hendrik, bet is, een genoegen op zich zeiven dat men die pedante, opgeblazen lieden ook eens beet kan nemen. „Wat weet zoo'n oude uitdrager daarvau deuken zij en dingen voor de leus, met een minachtend gelaat en probeeren altijd weer dezelfde oude listen, die ik van buiten ken als het A, B, C. Zij willen mij beet nemen en bedriegen en als zij eens beginnen een kuil voor mij te graver weet ik zeker dat zij er zelf in vallen. Somtijds ben ik m mijn overmoed wel eens wat ver gegaan. Den zegelring van Ulrieh von Hutten heb ik wel twintig maal verkocht; want die was zeer in trek, maar men is erachter gekomen en daar niemand gaarne toegeeft dat bij zich heeft laten bedriegen, heeft ting ophingen, te schande gemaakt als bang makerijen, waarmede men destijds de kinderen naar bed zocht te jagen. „Weet wel, galmde de heer Wintgens, dat als de staat zich de oplegging van zulk een belasting veroorlooft, hij dan het algemeen rechtsgevoel krenkt. Een algemeen rechtsgevoel wil en begrijpt, dat hetgeen vader en moeder bezitten, het eigendom van het huisgezin is. Als de regeering over zulk een eerbiedwaardig nationaal gevoel luchtig heenstapt, dan pleegt zij een inbreuk op het rechtsgevoel der burgers. En wat zon daarop volgen Als de staat zieh toeëigenen wil wat mij toekomt, dan stap ik heen over bezwaren die anders voor mij zonden gelden, dan breng ik mijne gemoedsbezwaren tot zwijgen „Zorgt er voor, mijne heeren, dat gij, met uwe in de rechten der burgers ingrijpende maatregelen, van de Nederlanders niet gaat maken een ras van meineedigen!" „Mag men, zoo jammerde de heer Saaymans Vader, een zoodanig wetsvoorstel aannemen, dat zooveel ontevredenheid in den lande zal opwekken, dat zoozeer aanleiding zal geven tot veronzedelijking van ons volk, dat daarbij het kapitaal verteert en dus 's volks rijkdom doet verminderen, en in strijd is met de betrekking tnsschen ouders en kinderen „Behoef ik u," riep de heer Van Baar en 't was alsof hij op de kermis, met een stokje, de tafereelen van den „moord van Kaamsdouk" of eenig ander gruwelstuk stond aan te wijzen, „behoef ik u in gedachte bij een sterfbed ta brengen In die treurende woning, bjj dier ade- looze man of vronw en klagende kinderen of (o ramp!) bij dat tal van weezen, van steun en hulp en leiding beroofd? Of bij dien wanbopigen vader, bij die beklagenswaardige moeder, treu rende op het graf van hot geliefd, ja niet zelden van bet eenig kind En toch, in dat smar telijk oogenblik wordt men gedrongen het meest minutieuse en vaak ook het meest pijnlijke scrulin in eigen boezem, in eigen zaken in te stellen, en vooral wordt men gedrongen tot eene voor velen zoo hinderlijke, algeheele openlegging en bekend making van staat en vermogen Wij kunnen niet meer afschrijven. Het aange haalde is echter genoeg voor onze gevolgtrekking. De belasting is ruim een jaar in werking geweest. Zij heeft meer opgebracht aan de raming was, meer ook dan de behoefte waarvoor zij ii gevoerd werd, namelijk de rentebetaling voor de aange gane leening van 43 millioen. Van moeilijkheden bij de inniDg, van klachten over de opgaven, van vervolgingen wegens ontduiking is niets bekend geworden. Toch zou dat wel het geval geweest zijn, wanneer slechts een tiende gedeelte van de men het bedrog verder voortgezet en zot' zijn zij vaak, na jaren lang van band tot hand gegaan te zijn, weer bij mij terug gekomen en kon ikze voor een paar koperstukken inkoopen, terwijl ik ze tegen gond verkocht had. Den echten ring heb ik evenwei ook en dien zon ik voor geen schatten afstaan. Den dolk van Bavaillac heb ik eens kort na elkaar aan twee Engelschen verkocht, die ongelukkig op dezelfde stoomboot komen en daar wil ieder op zijn beurt met zijn rariteit pronken. Ieder beweert dat de zijne de echte is en het heelt weinig gescheeld of zij hadden op elkaar de deugdelijkheid ervan beproefd. Dat heeft mijn goeden naam lang benadeeld. Maar gij zult toch moeten erkennen mijn beste vriend, dat er geen benijdenswaardiger levenstaak zijn kan dan de mijne, geen zoo rijk aan ontroering en voldoening en dat de fortuin u bijzonder goed gunstig is geweest, door u met mij in kennis te brengen. Thans beb ik n even een blik laten slaan in mijn heiligdom en in mijn eigen kast en verlang daarvoor niets dan uw stilzwijgen. Ver dere openbaripgen moet gij door studio en toewijding krijgen. Ik zal u mijne plaatwerken laten zien en dan zullen wij nit het oude, verroeste ijzer dat zich nog in de kisten bevindt, wapens uit alle tijdperken smeden en kistjes vervaardigen uit de halt verkoolde splinters die in de lucht vlogen 'oen het slot te Heidelberg verwoest werd en gij spookhistoriën, waarmede men ons vrees zoeht aan te jagen, verwezenlijkt was. De les, hieruit te trekken, is meenen wij deze) dat het gebruiken van groote woorden, donkere kleuren en sombere tonen bij de beraadslagingen in de vertegenwoordiging, een misschien niet geheel onschuldig maar toch schadeloos vermaak is, dat op heilzame wijze lucht en voldoening geeft aan beklemde gemoederen, die anders, indien zij deze niting niet bezaten, misschien in verkeerde handelingen hunne ontevredenheid zouden uiten. Maar dat voor 't overige iedere wet, die 4en langen, constitutioneelen weg afgelegd heeft, eene wot die de vuurproef heeft doorstaan van: lo de ministerieels bureaux, 2o den raad van state, 3o het kabinet des konings, 4o de tweede kamer, 5o de eerste dito, 60 andermaal het kabinet des konings, dat znlk eene wet bijna onmogelijk de onzedelijke, tyrannieke, anti nationale, noodlottige wet kan wezen, waarvoor karo opgewonden bestrijders haar zouden willen laten doorgaan. Blijkens Prov. blad no. 10 heeft de commissaris des konings in Zeeland bepaald, dat de loting voor de nationale militie in het loopende jaar in deze provincie zal plaats hebben te: Middel burg 7 Febr., te 9 uren voor Arnemuiden en Nieuw- en St. Joosland, en te 10 uren voor MiddelburgVlissingen9 Febr., te 10 uren voor Vlissingen, te lij uur voor Westkapelle, Zoutelande en Biggekerke en te 2 uren voor Koudekerko, Oost- en West-Souburg en Kitthem; V e e r e 10 Febr., te 10 uren voor Serooskerke, Grijpskerke, St. Laurens, Meliskerke, Aagtekerke en Oostkapelle, te 11 uren voor Domburg, Vrouwepolder en Veere; T hol en 12 Febr., te 9j uur voor Tholen, Oud Vosmeer, St. Philips- land, Stavenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet; Goes 14Febr.,te9j uur voor Goes, te 11 uur voor Borssele, Elle- woutsdijk, 's Heerenhoek, Heinkenszand, 's Heer Arendskerke, Wolfaartsdijk, 16 Febr., te 9i uur voor Kloetinge, 's Gravenpolder, 's Heer Abtskerke, Eattendijke, Ovezande en Nisse, te 11 uren voor Ondelande, Driewegen, Baarland en Hoedekens- kerkeK a p e 11 e 17 Febr., te 9 uren voor Kapelle, Wemeldinge, Yerseke en Kruiningeu, te 10j uur voor Krabbendijke, Schore, Waarde en Killand-BatbAxel 19 Febr., te 9 uren voor Axel, Zaamslag en Koewacht, te 11 uren voor Ter Neuzen, Hoek, Sas van Gent, Overslag, Zuiddorpe, Philippine en WestdorpeH n 1 s t 20 Febr., te 9 uren voor Hulst, Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Boschkapelle, Stoppeldijk, Graauw, Cling en St. JansteenIJzendijke 23 Febr., te 9 uren voor Nieuwvliet, Groede, Breskeus, Schoondijke, Hoofdplaat, Biervliet, Waterlandkerkje en IJzendijkeSluis 25 Febr., te 9 uren voor znlt het beslag daarvoor maken, naar de teeke- ningen die ik u geven zal. Wat zullen wij heerlijk samen arbeidenmaar als het voorjaar wordt en de vreemdelingen komen laat ik n een huiskleed maken zooals het mijne, alleen wat korter en jeugdiger en ik zet n een zwarten baret op de blonde lokken, die u dan wel op de schouders zullen neerhangen. Dan zult gij eens zien hoede dames verzot worden op mijne oudheden en het liefst te doen willen hebben met mijn knappen klein zoon en dan brengen wij nog een paar van de ringen van Ulrieh von Hutten, die daar voor oud vuil in de lade liggen, aan den man." Hendrik kreeg een kleur en het was alsof hem juist een paar donkere oogen, die hem twee dagen geleden zoo vriendelijk gegroet hadden, aankeken. „Meester," zei hij, opstaande, „het werk wil ik met u deelen, maar voor den verkoop moet gij alleen zorgen, daar deug ik in het minst niet voor. evenmin als mij de vermomming die gij mij toegedacht hebt, zou passen. Iedere vogel moet zich tevreden stellen met de vederen die de natnur hem gegeven beeft." De oude man scheen hem niet gehoord te hebben, hij was in zijn stoel gezonken en in Blaap gevallen. Voor het overige- konden onze twee vrienden het best samen vinden. Zij verlieten het huis alleen om in een kleine restauratie hun soberen maaltijd te gaan gebruiken en Hendrik Tergat by de prachtige teekeningen en modellen Sluis, Heille, St. Anna ter Muiden, Aardenbnrg, Eede en St. Kruis, te 11 nren voor Oostbnrg, Cadzand, Zuidzande en Eetranchement; Zier ik ze e 27 Febr., te 9 uren voor Zierikzee, te 11 uren voor Bruinisse, Oosterland, Dreischor, Nienwer- kerk en Onwerkerk; Brouwershaven 28 Febr., te 9 nren voor Brouwershaven, Burgh, HaamstedeEllemeetEikei zeeNoordwelle, Serooskerke, Eenesse, Kerkwerve, Zonnemaire, Noordgouwe en DuivendijkeCortgene 1 Maart, te 9j uur voor Cortgene, Cats en Colijns- plaat en te 10) uur voor Wissekerke. Bath, 21 Jan. De rivier is hier opnieuw bezet met veel drijfijs, vooral langs den oever; op stroom evenwel nog vrij. Uit Breskens wordt aan de N. B. Ct geschreven dat het dijksbestuur besloten heeft over te gaan tot opruiming van het wrak van bet gestrande stoomschip Stad Plissingen, dat voor de zeewering gevaarlijk wordt geacht. Dinsdag werd door de Bouwvereeniging Help ti zeiven, door en voor arbeiders te Goes, de 13e jaarlijksche vergadering gehouden. Uit bet jaar verslag bleek dat de ereeniging, die bij den aan vang van 1879 92 leden telde, op bet einde van het jaar er 103 bezat, die te zamen een kapitaal van ƒ8886 bezaten. Aan de leden wordt 5i percent van het kapitaal dat zij met het slmten aan 't vorige boekjaar in de vereeni ging hadden, uitgekeerd. Het reservefonds be draagt thans 551.15, terwijl de schulden der vereeniging by bet erade de3 jaars f 8350 be droegen. De gebouwen vertegenwoordigen eene waarde van f 17502. In 1879 werden 5 arbeiderswoningen gesticht, zoodat de vereeniging nn 16 panden bezit. Het atgeloopeu jaar is dus voor de vereeniging niet onvruchtbaar geweest en zy mag zich in geregelden vooruitgang verheugen. Rotterdam, 21 Januari. De voormalige direeieur der Bolterdamsche Handelsvereentging, Aug. Then Bergh, is, zooals men weet, in hechtenis, genomen wegens hetgeen in het rapport der enquête commissie voorkwam over zekere geschiedenis met Peruaansche effecten. Menigeen, die dit onlangs in de dagbladen las, zal daardoor nog niet veel wijzer geworden zijn. Misschien interesseert het onze lezers, iets meer van die zaak te vernemen die een merkwaardige bijdrage tot de Pincofls- zwendelarijen is. Met het geld der Handelsvereentging werd op grooie schaal gespeculeerd in Peruaansche iondsen} aanvankelijk voor hare rekening, later voor eigen rekening van Pincoffs; maar altijd met haar geld» dat hem heette geleend te worden tegen rente. die de oude man hem liet zien, dat bij eigenlijk het bedrog in de band werkte en dacht alleen aan hetgeen hij voor zijn ambacht, dat zoo vaak kunstige moeielykheden opleverde, kon loeren. Of nu de oude in het dagelijksche leven natuur lijker werd oi dat Hendrik meer aan hem gewoon raakte weet ik niet, maar zooveel is zeker dat zij hoe langer hoe beter met elkaar overweg konden. Karakters die in alle opzichten verschillen zullen óf terstond met elkander in botsing komen, of elkaar aantrekken en aanvullen: dat was hier het geval en do grijsaard toonde dit door vrien delijkheid en bijna vaderlijke zorg en teederheid- Hendrik bleef terughoudender, maar de welwillend, beid van zijn ouden vriend bleef niet zonder uitwerking op hem cn hij sloot zieh des te gemakkelijker bij hem aan, daar hij ondanks al zijne dwaasheden en gebroken iets kinderlijks en dichterlijks bij hem opmerkte dat hem zeer beminnelijk maakten. Zoo verliepen de eerste dagen en beloofden een langer samenzijn. V. Wij moeten nn wi der terugkeeren naar dê kleine herberg waar Hendrik eenigszins overhaast afscheid had genomen an de vriendin zijner jeugd. Tante en nichtje waren alleende eerste rustte op de canapé en Cbrista liep zwijgend en ernstig op en neder, beet zich op de lippen en kreeg nu en dan

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1