m 11 Laatste berichten. BUITENLAND. l&ertcfyUn. li Rivier- en Usberiohten, Benoemingen en besluiten. Onderwij Kunstni euws. Rechtszaken. Koloniën. Weerkundige waarnemingen. Alge meen Overzicht. Door deze toepassing, die reeds veel ingevoerd is, kan men zich losmaken van den wil oi de handelwijze van een wisselwachter, die thans dagelijks eenige koeren geheel werktuigelijk, ja gedachteloos, den wissel omwerpt. Maar staan de seinen goed, dan komt de benrt aan machinist en stoker van de locomotief, die den trein bestaren. Geen sein, hoe veilig ook en hoe vernuftig uitgedacht, of het wordt geheel doelloos bij onop lettendheid van den machinist. Den wisselwachter kan men vervangen, althans aanvullen door een werktuig; de machinist zal steeds onmisbaar blijven. Kan men hem nn in zijn arbeid, tnsschen het gloeiende vuur en de soms zoo barre natnnr, niet die gemakken schenken, welke de reiziger al pruttelende van de maatschappij eischt, dat men hem althans niet vergeteen ook finan- oieel waardeere; want die waardeering is het eenige middel om het gevoel van plicht en verantwoordelijkheid levendig te houden, waarvan dagclyks duizenden menschenlevens afhangen. Brakel, 19 Jan. Het heeft van nacht hard ge vroren, zoodat men thans op het overstroomde veld volop schaatsen rijdt. De Waal, waarop reeds verleden Zaterdag zich eesig dnn drijfijs vertoonde, is thans met sterke schotsen overdekt, zoodat de zeil- en stoomvaart andermaal gestremd Is. De overtocht geschiedt nog, maar moeilijk, per roeiboot. Hertogenbosch, 19 Jan. Stand van het water 4.19 M., val in de laatste 24 nren 17 cM. Op de Maas drijfijs. Schipbrug te Hedel weder in de havens geborgen. De scheepvaart is weder ge stremd. Geen enkele boot is heden knnnen vertrekken. Verontrustende gevolgtrekkingen te maken is waarlijk onnoodig, wijl de ellende van het oogen- blik nog groot genoeg is om ons nitslnitend bezig te honden. Wij behoeven slechts op te merken, dat zelfs te Berlicnm nog tal van straten en huizen onder water staan, om een denkbeeld te geven van den nood, die verderop lange de geheele Maasstreek moet heerschen. Het mag dan ook geenszins overbodig heeten, als wij krachtig blijven aandringen op de voort- dnrende hulp in geld en goed van onze landge- nooten, vooral uit die streken, waar watersnood eene ongekende plaag is en men zich gewis niet kan voorstellen de enorme schade, die hier, in het noordoostelijk deel van ons gewest, jaar op jaar, met ecne noodlottige regelmatigheid, door overetrooming wordt aangericht en, nog niet eens in al hare gevolgen berekend, zeker veel meer bedraagt dan voor eene noodzakelijke, door de billijkheid reeds eeuwen geboden verbetering zon noodig wezen. ('t 3. Cl). In de polderB Poederoijen—Brakel ziet het er nog ellendig uit. Er is zoo verbazend veel ijs in die polders gekomen, dat het op sommige plaatsen tot op den grond zit. De uiterwaarden langs den dijk van Woudrichem tot Andel zijn weer geheel met ijs en sneeuw bezet. Oijen, 19 Januari. De Maas is hier voor de heltt met vrij zwaar drijfijs bezet. Hondt de vorst aan, dan vreest men dat de rivier spoedig weer dicht zal zitten. De omringing van de doorbraak is aanbesteed. De heer v. Hoften te Dreumel werd aannemer Voor de som van f 20,800. Maastricht, 20 Jan. De peilschaal teekent heden ochtend 1.08 M., of 8 cM. was in het laatste etmaal. Wind znid. 8° Reanmnr. Het drijfij in de Maas is aanmerkelijk vermeerderdde overvaart is nogthans geregeld; Zuid-Willems vaart en Zijkanaal dichtgevroren. Venloo, 20 Jan. ('s namiddags 3 nre). Thans teekent de peilschaal 10.98 boven A. P. en er is das sedert heden ochtend 8 nre 0.15 M. was. Het drtad en een nijptang te bevestigen, hetgeen mij verscheidene dagen bezighield, alhoewel ik van 's morgens vroeg tot 's nachts met inspanning van alle krachten werkte daarna begon ik onver droten alles op te poetsen en te polijsten en wanneer er dan weer een stnk klaar was voelde ik mij tevreden en gelukkig. Dat werk werd mijn Lethe en die oude wapenrusting heelt mjj werkelijk bewaard voor wanhoop en zelfmoord. Een ge lukkig toeval maakte een rijken oudheidkenner opmerkzaam op mijn schat en boe moeielijk het mij ook viel om ervan te scheiden, nam ik door den nood gedrongen zijn hoogen prijs aan. Ik kocht Weer, andere dingen, die ik opknapte en verkocht en trok van de eene plaats naar de andere om oudheden op te snuffelen en te restanreeren 't geen mij belang rijk genoeg toescheen, eerst zonder eenige kennis van zaken, doch met een goeden blik en later, naarmate ik door den handel meer verzamelingen leerde kennen, met verstand, en als ik een schat gevonden had hing mijn hart er zoo zeer aan dat ik mij altijd doodongelukkig voelde als ik er van moest scheiden. Die strijd heeft jaren lang gedaurd, totdat ik zóóver kwam dat ik zeli ver zamelen en behouden kon wat mij kostbaar en echt voorkwam en alleen wegdoen wat onkundigen mij afkochten en waarom ik zelf niets gaf. Alleen hij die zelf verzamelaar is kent het geluk van iets op te sporende koorts om iets machtig te worden en het genot van het eindelijk te bezitten. drijfijs vermeerderd elk uur en de drift wordt 6neller. De stoombootdienst is weder voor goed gestaakt. Zoo de sneeuw blijft doorvallen, zal de rivier spoedig dicht zijn. Er waait een sterke ZW. wind. (N. B. Cl.) commissarissen va» politie. Benoemd tot commissaris van politie te Botterdam A. J. Torley Duwel, thans commissaris van politie te Dordrecht. burgeheestebs. Benoemd tot burgemeester der gemeenten Kninre en Blankenham H. J. Ebbink, gepensioneerd kapitein-kwartiermeester bij het Oost-Indisch leger. Op verzoek eervol ontslag verleend aan 8. J 0. P. Gjaltbérie van Weezei, als burgem. van Eist. onderwijs. Benoemd tot leeraar aan do r. H. B. S. te Warffum dr. H. Horweg. geneeskundige diesst. Op verzoek eervol nit den zeedienst ontslagen Ue off. van gezond. 2e kl. dr. H. de Cock. Eervol ontslag verleend nit Z. M. militairen dienst aan den met verlof in Europa aanwezigen apothe ker 2e kl. bij bet leger in N. I. H. G. Stam, met toekenning van pensioen. marine. Op verzoek, een jaar verlof toegekend aan den off. van adm. 3e kl. K. J. van den Bu-sche, onder stilstand van nonactiviteitstracte- ment en zonder opklimming in de ranglijst; Bevorderd tot off. van adm. 3e kl., de scheeps klerk J. A. Grootendorst. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. en ace. te Hees c. a. G. L. Huijgens, thans te Draten c. a., en te Hengelo c. a. S. Hallaugius, thans te Montfoort c. a. leger. Eervol ontslag verleend nit Z. M. militairen dienst, met toekenning van pensioen, aan den met verlof hier te lande ternggekeerden ritmeester der cavalerie van het leger in N.-I. E. M. C. van Mattemburgh. Tot leeraar in de wis- en natuurkundige wetenschappen aan de H B. S. te Almelo is benoemd M. C. J. de Visser, phil. nat. doet. aan de univer siteit te Utrecht. Voor dezen winter zijn bij de Duitsche opera te Rotterdam nog twee nienwe werken in studie Orpheus und Ewydice van Glück en Die Folkunyer van Kretschmer. Bovendien heeft de heer Th. H. H. Verhey te Rotterdam op een tekst van Adolf Nork een opera in Óen bedrijf geschreven Fine Johannisfeier au/ Amron, waarvan de opvoering ook binnen kort tegemoet gezien kan worden. De eerste opvoering van Orpheus und Eurydice moet plaats hebben op den 31en dezer. Men zal dan tevens bet twintigjarig bestaan der Duitsche opera te Rotterdam herdenken. De nieuwe opera zal .v'orden voorafgegaan door een feestcantate, voor welke dr. Jnlius Pabst, te Dresden, den tekst, de Rotterdamsohe opera-kapelmeester Miiller de muziek heeit geschreven. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den doodslag van een circa 2 jarig kind, gepleegd in een per ceel in de Groote Kattenburgerstraat te Amsterdam. Het hof heeft de aan JohanneB de Raad ten laste gelegde feiten bewezen verklaard en hem te dier zake veroordeeld tot een tuchthuisstraf van tien jaren. Het heeft echter geoordeeld dat wel is bewezen, dat Anna Fasting nn en dan haar kind slagen heeft toegebracht, maar niet dat de ernstige mishandelingen, die den dood van dat kind veroorzaakten, door de beide beschuldigden Dat is niet de ziekte van den gierigaard, die altijd dorst naar meer, en alleen aan cijfers hecht, neen, in de hebzucht van den verzamelaar ligt het bewustzijn van een onuitsprekelijk gelnk, dat bij kan bereiken en eeD eeuwigdurende hoop, die hem jong en vergenoegd doet blijven. En dat zoeken en vinden I Gelijk een jager het wild vervolgt, zijn oor elk geluid opvangt, zijn oog elk spoor gadeslaat, zoo speurt de oudheidkenner met behnlp van zijn instinct te midden van pain- hoopen en vodden de kostbaarste voorwerpen op en hoort hij de stem van het verledene, die alleen tot zijn geoefend oor doordringt. Zie om u heen, Hendrik, dit alles heb ik ver worven nit niets, dit alles behoort mij, ook dit hniaje, waarin niemand wilde wonen, omdat het zoo dwaas tegen den rotswand aangegooid staat en dat nn de tempel i3 geworden, waarvan ik alleen het geheim versta. Want de domme menigte die hier voorbij gaat en binnendringt weet niets; zeifs die zoogenaamde kenners, professoren en geleerden, heb ik allen kunnen bedriegen, den een op die manier, den anderen weer op een andere. (Wordt rerrolgd.) in onderling overleg zijn gepleegd. Het toelaten toch van de door De Raad gepleegde mishande lingen op haar kind, hoe laakbaar en afschuwelijk dat ook zijn moge, is volgens de wet niet voldoende om haar als mede-daderes te veroor doelen. Zij is derhalve vrijgesproken van den haar te laste gelegden doodslag, maar veroordeeld ter zake van het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, zonder dat daardoor een ziekte of beletsel om te werken voor meer dan 20 dagen is veroorzaakt, tot eene cellulaire gevangenisstraf van éen jaar. De beslissing maakte blijkbaar groote sensatie onder het talrijke aanwezige publiek. Het O. M. reserveerde zich den termijn van drie dragen, toegestaan tot het aanteekenen van cassatie. (Zie laatste berichten van gisteren.) Tengevolge der ernstige ziektegevallen, welke zich hebben voorgedaan aan boord van eenige echepen die te Tjilatjap koffie geladen hadden, zooals de Bastiaan Pot en de Slamat, heeft do Indische regeering de bevoegde autoriteiten ge. vraagd naar de oorzaak, waaraan deze ongunstige gezondheidstoestand moet worden toegeschreven. De Javasche Ct. meldt daaromtrent het volgende De eerstaanwezende officier van gezondheid te Tjilatjap, de dirigeerende officier van gezondheid le klasse in de le militaire afdeeling op Java, de chef over den geneeskundigen dienst in Ned. Indië, en ook de behandelende geueesheeren, die den stuurman en veertien matrozen van de Bastiaan Pot in het groot militair hospitaal te Weltevreden geobserveerd hebben, zijn eenparig van oordeel dat bedoelde ziekten voornamelijk zijn toe te schrijven aan malaria-infectie, teweeggebracht door de uitgestrekte moerassen, dié ten westen van Tjilatjap liggen, welke meening alzoo lijnrecht staat tegenover het indertijd in de dagbladen gepubliceerde rapport van eenige geneeskundigen, volgens hetwelk de oorzaak in de lading zou moeten worden gezocht. Ten aanzien der voor zorgsmaatregelen, die door de reeders of agenten van schepen kunnen genomen worden, geeft de chef over den geneeskundigen dienst de volgende wenken: In de eerste plaats moet ernaar gestreefd worden, de schepen zoo kort mogelijk te Tjilatjap te doen vertoeven en dan nog liefst in het goede Beizoen. Om hieraan te voldoen, moet bij voor keur van stoomschepen gebruik gemaakt worden. Is dit niet mogelijk, dan verdienkhet aanbeveling de zeilschepen alleen naar Tjilatjap te zenden alB de Oost'moesson daar goed doorstaat, d. i. in de maanden Jnni, Juli, Augustas en September. Voorts is het raadzaam aan de gezagvoerders van schepen, die geen geneesheer voeren, de verplich ting op te legger, om, tijdens het verblijf ter reede van Tjilatjap. het scheepsvolk onder ge neeskundig toezicht te houden, goed te voeden, zich in wol te doen kleedenen niet te veroorloven, na zonsondergang op het dek te slapen. Eindelijk verdient het ten zeerste aanbeveling, om de ge zagvoerders van schepen die van Tjilatjap ver trekken, een goeden voorraad chinine te doen medenemen, b. v. zooveel medicinale onsen als er koppen aan boord zijn» Ooes, 21 Januari. Ten vooraeele der economische spijsnitdeeling alhier, gaf het Ooesche Mannenkoor, onder leiding van den heer S. Samans, gisteren avond een concert, dat door een goed opgekomen pnbliek werd bijgewoond. Zelfs zonder het goede doel in aanmerking te nemen, verdient het gunstig tekende koor een woord van lof voor de hoogst verdienstelijke wijze waarop het programma werd uitgevoerd. Vooral aan het solo-kwartet An dis Nacht viel eene buitengewone toejuiching ten deel. Heden middag is te Arnemuiden bij het rangeeren een goederentrein gederailleerd. Per soonlijke ongelukken of beschadiging van materieel en lijn hebben niet plaats gehad. Eenige nren later is de trein hier aangekomen. Nu de uiterwaarden zgn ondergeloopen, kan op de vier steenovens te Haatten niet meer gewerkt worden. Meer dan 120 werkUeden zijn daardoor buitenwerk. Armoede wordt, veel geleden. Hetis jammer, dat de steenovengasteu, die des grot geld verdienen, over het algemeen den lust missen om iets over te leggen voor den winter. De Londensche Standard heeft in 1879 in doorslag 192.150 exemplaren daags ge.irukt. De oplage van de Daily Telegraph is omstreeks 280.000 is een rijke zegen van ridderordes uitgestroomd over Duitsche jassen en rokken. In de elt rangen der orde van den Rooden adelaar, d- zes van do Pruisische Kroon-orde, do vier der huisorde van Hohenzollern en onder de ^giftigden met het algemeen eereteeken werden ruim 800 Duitsche burgers naar rang en verdienste ingedeeld De felle vorst en de daarop gevolgde dooi. heeft in de Loire hij Saumur een verschijnsel doen ontstaan dat even zeldzaam als ang twekkend is Tuss'chen Saumur en het hooger gelegen Montsoreau is de Loire smal en bier en daai- met zandbanken bezet. Met den dooi kwambet Ijs van de boven Loire en van de Vienna af Saumur voorbij onlangs Nantes naar zee, totdat door dc daling van het water eenige schotsen op eene bank boven Saumur bleven zitten en het begin werden van een ijsdam, die, bij eene breedte van 1000 el, twaalf kilometer lang is. Het water is er onder blijven wegloopen totdat het ijs op den bodem der rivier rustte en heeft zich toen over de weilanden aan den linker-oever eene andere bedding gezocht. Meer dan twee nren gaans lang heeft men nu in de rivier eene indrukwekkende ijszee, welker grillig gevormde blokken tot aoht meter dik zijn. Als door zware regens hooger op het gebied der rivier en van de rivieren, die in haar uitloopen, het water plotseling zoo mocht stijgen, dat het de kracht kreeg om deze ijsbank op te heffen en mede te voeren, was voor de lager gelegen streken het gevaar niet te overzien. De ingenieurs, die met het werk belast zijn, hebben de partij gekozen, om langs den linker oever, die langs de ijsbank het hoogste en het best verdedigd is en waar ook het dunste ijs zich bevindt, met dynamiet een afvoerkanaal te maken waarlangs de schotsen die bij zachter weder langzamerhand losraken, een nitweg kunnen vinden Iedere trein brengt te Saumur het maximum dynamiet aan dat vervoerd mag worden, en een correspondent van een Parijsch blad schrijft dat dc ontploffingen elkander zoo snel opvolgen, dat het is of er een veldslag geleverd wordt bij Saumur. Eerste hamer. Achtereenvolgens werden de hoofdstukken binnenlandsche zaken, marine en financiën der staatsbegrooting aangenomen. Over de schoolwet had eene gedachtenwisseling plaats, waarbij de heeren Hengst en Smitz verklaarden de bezadigdheid der regeering voorioopig te zullen afwachten. Hierbij zeide de minister Six dat do regeering den last der nalatenschap van de school wet noode aanvaard hadmaar overtuigd van den ernst harer verantwoordeiykheid, zal zij de wet met de meeste bezadigdheid en voorzichtigheid ten uitvoer leggen, speciaal wat betreft het toezicht en den schoolbonw. Alleen de heer Vos de Waal stemde tegen het hoofdstuk. Bij marine beval de heer Stork de belangen der particuliere nijverheid bij den aanbouw van schepen enz krachtig aan. Het hoofdstuk Oorlog werd, na eene op een toon van welwillendheid en vertrouwen gevoerde gedachtenwisseling, over het eindcijfer en de inrichting der begrooting, de plaatsvervangingtn de Iegerorganisatie, met 21 tegen 3 stemmen aangenomen. Ook de spoorwegbegrooting werd aangenomen. Jfladrid. Aan den heer Toreno is ontslag verleend als minister van bnitenlandsche zaken, met het oog op zijne aanstaande verkiezing tot voorzitter der kamer. De heer Canovas del Castillo is met de portefeuille vau bnitenlandsche zaken belast. 21 Januari des morgens te 8 uren. namen DEB plaatsen. Ba- rom. afwgk. Wind T stand U ir richt. kracht Ine t zee N. Shields 4-21.1 WNW 3 betr. kalm Sylt 4-12.4 N 3 helder Hartlepool 4-16.8 NW mist. kalm Swinemunde 4- 5.3 N 6 betr. Hamburg 10.9 NW 3 helder Delfzijl 14.2 NNO 1 helder Groningen. 14 3 N 0 helder Helder. 4-14.7 NW 0 1. bew. kalm Yarmouth. WNW 2 bew. deining Vlissingen. 14.5 NNW 1 regen Maastricht Lz.6 NO 1 ragen kalm Valentia. 17.0 O 4 1. bew. Portsmouth N 2 goed kalm Grisnez 4-15,0 NW 1 mist. Parije -1-14.2 zzo 1 lew. St Mathieu. 4-12.0 O 4 helder Biarritz 4.9 O 4 bew. vxruuune vuiocuu *u 'swchtencis 8 nren: H. 2.1 M. des n .middags G. 2.3 M. Barometer teM'ddelburg, Graanhenrs:(Corr Thermometer, 20 Jan. 'sav. 11 u.34gr. 21 Jan. 's morg. 8 u. 35 gr. 's midd. 1 u. 40 gr. 's av. 5 n. 34 gr. De heer Parnell zet zijn tocht voort door de Vereenigde Staten. Hij wordt op maaltijden uit- digd, houdt groote vergaderingen en wórdt ontvangen, omdat alleen zjjue gcestverwan- zich met hem bemoeien. Dat ia dikwijls de Bleutel van een ongewacht succes. De gewone nhond van de resoluties, die op de groote ver gaderingen genomen worden, is dat het zedelijke gevoel der Amerikanen de verandering der wetten eischt, welke periodiek terugkeerenden hangers- nood id Ierland veroorzaken, eene Platonische verklaring dus. De Baston Herald geeft de stel lingen, welke de heer Parnell verkóndigt, ih de volgende woorden aan. Hp is in beginsel voor behoud van private rechten, maar acht dat wjjken moeten voor de noodzakelijkheid wil het bestaande stelsel van grondbezit in Groot-Brittannië opbellen, het land onteigenen tegen aun de eigenaars uit te kceren schuldbrie ven en aldus den staat in het tijdelijk bezit van den grond stelle: den door de 1 Voor een juist! eenige meerdere berichten omtrq zal trouwens no zijne meening te I nog in het be: meetings. Een der EnJ stemde begrip van Ierland iloo ruler heeft daaif redeneering. De hoeve vrij van hij na tegen zich reeds den gronds, waaropj van éen morgen op zijn gemak de velden van tuinen, waar oogst. Een vie warring van den voor zijne talet ziet or niets audq Het is zeer deze ironische zoo klaarblijk:! kan administree spoedig de prooi betere meesters! gebleken, dat Ierland heeft home rule zoo het volk van Iej ten omzien on einde te makej stellen van de het onpractiacin; weldadigheid, gersnood bewc: plicht om althui aan te brengen hongersnood in een treurig lie een volk, dat terecht, beroem] Alle discussie o hoofdstelling we De koningin persoonlijk do zeilen worden kiezing, welke veld in Novl dels znllen de invloed hunner I meten te Live, overleden conse vervuld wordenj De Franeche schafte de aun destijd reeds af het middelbaar heer Camilla zal de staat meisjes, zoowei scholen vonden I werden toch d anders de concnl ledig zon zijn. van het meisjes-i zooals in de bej ouders, die min, Ingenomen, de hunne meisjes o onderricht te do< de beide groot het onderwerp politiek draagt sooDiijk karaktel met algemeens Eene ernstige aanraadt, bij hal dat zij nuttig voor hunne par stennen, met aanbelang eenig zulk eene meei knnnen zijn vi practijk dan Toch is zij liet te verkrijgen, eenheid te brc op wetgevend g| JfULlJ het deze Hij Jules Favre tien jaren gelee indruk hebben a onder Ledru-Ro| tement van binni een gematigd Voorste rijen d zoodra Louis Ni| was gekozen, een der eerste tijk. Hjj was gevende vergadc uitoefenden op jaarlijks met mo Welke op Fran In Juli 1870 «tol

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2