Laatste berichten. UfyUH. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. BÏÏITBJTLAffjD. Algemeen Overzicht. De wonderen der eenw. De Bussische begrooting Handelsberichten Graanmarkten enz. Prijzen van Effecten. tuzikale wereld was hij end. Hij heeft zieh een genreschilder, terwijl ekeningen zeer gezocht bezichtiging gesteld het hoofdstad aan Z. M. den Het is het grootste en lat aan de fabriek der I elders in Nederland ooit Tritons, Amsterdam I" voorstellende, draagt ide zijden een genius ver- ploemkrans in de handen, de vaas prijkt een schild, met de wapens van HH. guirlandes omgeven. Aan ctgelijk schild aangebracht, |m W. E. ziet. ongeveer 1,30 M. hoog in een cirkel van 1,7 silveren zegewagens, elk gouden zeepaarden, door Op de vier zegewagens i van Navtgatio, Mercatura, tia, elk met haar attributen, ewagens bevinden zich vier n voetstukken, rijk met versierd. Op deze voet- aan de voorzijde recht koninklijk echtpaar dat lail; terwijl aan de tegen- er 't naamcijfer, de opdracht HH. MM. de koning en de den, 7 Januari 1879." fruitschalen zijn in medail- nieuwe Rijksmuseum; een het Paleis voor erdamsche brandweer. Jan. Met het Nederlandsch oomgezagvoerder Rösingh, 879 van Middelburg naar van hier, op verzoek van Iji gepensioneerde zeeloods A. |i om na het bchip in het Kanaal jildaar van boord te gaan en Het schijnt evenwel, dat heeft om den loods thans men heeft tot dusverre amen, zoodat hij zeer waar- en dank, passagier naar Indie heel erg niet is, omdat het ontbreken zal, is het toch ,t hij daardoor waarschijnlijk aeten derven om zijnen broe- ,vele jaren in Amerika door- kort na het vertrek van den jzin herwaarts gekomen was, eens te ontmoeten. jaar 1879 zijn te Hansweert 10951 vaartuigen, meteude men daarbij die welke ent geklaard of niet aan die rpen zijn, dan mag het aantal n afgeschutte vaartuigen wel vorden. Van de 10951 schepen derlandsche, 2208 de Belgische, de overige andere vlaggen, b, 2886 ongeladen. 1685 waren *77 stoomschepen, 281 sleep- fehschuiten en 37 zeeschepen. Sle vroeg ingevallen vorst was ader dan in 1878. Ouder de verdienen de verschillende van welke ruim 161miliioen hoogmoedigen, spotachtigen schoonheid aan ontnam. Hare had, als zij in beweging was, Irachtigs, en die »twisseling van Velijke bevalligheid en aange* beid maakte dat cok de indrnkj |cht gedurig veranderde. Hendrik ng van het kind dat in zijn en het nieuwe beeld dreigde uit te wisschen. De eenigszins die zij hem met al haar onde, maakte hem meer verlegen ïoedigde, Want hij kon zich niet meer voortkwam uit medelijden En toch was hij er maaktmaar met een gevoel dat iop voor de toekomst uitsloot en kilo uit België naar Pruisen werden verscheept. Het nieuwe Duitsche invoer-tarief zal daaraan voor 't volgende jaar wel een einde maken. Bij het hoofdbestuur der Maatschappij Tot Nut van U Algemeen te Amsterdam is van een onbekende een gift ontvangen van ƒ4000. De beste meststof voor potgewassen en kamerplanten is volgens Sempervirens een'ge droppels geest van sal-ammoniak bij het gietwater. Van verschillende zijden verneemt men, dat de ijzerprijzen stijgen, naar men wil vooral ten gevolge van groote vraag voor Amerika. Als een voorbeeld daarvan deelt men mede, dat door de Maatschappij tot exploitatie tan staatsspoorwegen te Utrecht verkocht zijn 900 ton oude ijzeren spoorstaven, waarvoor de hoogste inschrijving was die van de heeren Merrem en La Porte te Am sterdam, voor 59,52 de 1000 kg. of éen ton. Vóór eenige maanden zon niet de helft dier som zijn verkregen. Zondag nacht lag plotseling een juffrouw in de Brouwersgracht te Amsterdam. Op het ge schreeuw sprongen terstond drie dronken mannen uit een nabij zijnde kroeg hals over kop het water in. De edele menschenvrien den zagen natuurlijk hunne pogingen tot redding mislukken. Het was een wanhopige toestandmaar gelukkig behoefde men in dit geval niet bniten den waard te rekenen. Deze dook er bij in en kwam spoedig met de juffrouw aanzwemmen. Zijn drie gasten, door het konde bad ontnuchterd, hadden intus- schcn, zoo goed en zoo kwaad als het ging, elkander weer op het droge gebracht. De zoon van een landbouwer te Ten Boer heeft, toen hij het dek van een boonenblok wegnam, een bunsing in gezelschap van 38 doode mollen en een rat, ontdekt. Keizerin Eugenie heeft plaats genomen op de stoomboot German van de Union Steam Ship Companydie in Maart vertrekt naar de Kaap en Natal. De keizerin wil een pelgrimstocht onder nemen naar de plaats waar haar zoon is gestorven. Wij vinden een blijk van krachtsinspanning van de Amerikaansche dagbladpers vermeld, dat veel van wat vroeger daarvan reeds verhaald is overtreft. Den 29 December des avonds ongeveer zeven uren gebeurde de ramp van de Tay-brug. Den volgenden ochtend lazen de abonnés van de New-York Herald bij hun ontbijt een telegram van ongeveer 3,000 woorden over het ongeluk met eene ljjst van de personen, die vermoedelijk door de ramp getroffen waren, verschillende goede houtsneden van de brug gedurende den bouw en na de voltooing en uittreksels uit de hoofdarti kelen over de ramp van de groote Londonsche morgenbladen, welke uittreksels in Amerika op het- zelfde uur verschenen als de artikelen te Londen zelf. Hierbij kwam natuurlijk het tijdverschil van vijf uren ten bate van het New-Yorksche blad. De heer De Lessepa is op de landengte van Panama gekomen en heeft daar juist een tijdstip getroffen, dat hem misschien overtuigen zal, dat zijn plan van een kanaal zonder sluizen tusschen beide zeeën aan te veel bezwaren onderhevig is. Hij vond groote verwoestingen langs de Chagres, en het gansche spoorwegverkeer gestremd, daar gedeelten der baan door deover- stroomiug waren weggespoeld en de materialen ter reparatie door een aan eene stoomboot overkomen ongeluk 10 dagen te laat kwamen. Dat alles tengevolge van met storm gepaarde zware regens, die dikwerf op de landengte voor komen. Een kanaal als het Suez-kanaal, op deze landengte aangelegd, zou jaarlijks aan overstroomingen blootstaan en zeer dure reparaties eischen, daar de hoeveelheid regen, die te Panama valt bijzonder groot is. Misschien bekeert de heer De Lesseps zich wel tot het plan van den Amerikaanschen kapitein Eads, die over de land_ engte een spoorweg wil leggen, waarop de schepen met hunne volle lading van de eene zee in de andere zullen gereden worden. Gisteren werd te Kieuw en St Joosland in bet openbaar te koop aangeboden een buis en erve met tuingrond, in de gemeente Middelburg, bij den ouden Haven dijk, wijk V n° 46a; ver. k ocht voor f 590. IS Januari des morgens te 8 uren. hamer DER boaatsee. Ba- rom. afwijk, {Wordt tertolfi-) K. Shields Sylt Hartlepool Swinemundej Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth- Vlissingen. Maastricht Valentia. Portsmouth Grisuez Parijs St Mathieu Biarritz 11.9 NW 1.7 NNW 7.6 NNW 4.9-WNW Wind richt. kracht 2.0 0.9 1.7 3.9] - 6.2] - 4.4, 15.0 4- '-2 X 6.o! X 9.3! 6.1 wzw NNW NW NW NW |WNW WZW zzo N NW stil 0Z0 ZZO T stand der Incut baw. sneeuw goed lb bew. bew. .sneeuw |z. bew. i bew" i |z. bew.l betr. betr. goed bew.] betr. betr. betr. deining deining kalm deining kalm kalm Grootate verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: V. 4.9 G. des namiddagsV. 1.9 G. Barometer te Mddelburg, GraanbenrsCorr.) 768 Thermometer, 14 Jan.'sav. 11 u. 33 gr. 15 Jan. 's morg. 8 u. 33 gr. 's midd. 1 u. 38 gr. 'sav. 5 u. 36 gr. Amsterdam. Het stoomschip Primes Marie gezagv. Hissink, is heden van Batavia te 10 uren te Ymuiden en te 4} uur te Amsterdam aangekomen. Eerste kamer. Tot rapporteurs der alge- meene beschouwingen over de staatstegrooting zijn benoemd de heeren Cremers, Viruly, Thooft en De Sitter. Morgen middag te drie uren zal het rapport omtrent de vraag van den heer Pické in discussie gebracht worden. Pesth. Het etraattnmult heeft zich giBteren herhaald. Twee personen zijn gedood. Te middernacht was de orde hersteld. Onze lezers, die gisteren avond onder de rubriek Laatste berichten lazen, dat in eene sociëteit te Pesth de ruiten zijn ingeslagen, zullen wellicht gedacht hebben, dat er al heel weinig politiek nieuws moet zijn als de nieuwakantoren zulke feiten heinde en ver verspreiden. Er zit echter achter dat ruiten inslaan eene gebeurtenis, die slechts een schakel vormt in eene lange keten van feiten, welke het bewijs levert, dat onder de hoogste standen in de hoofdstad van Hongarije eene diepe verdorvenheid heerscht. De zaken van Varaday en Zichy zijn ternauwernood op den achtergrond geraakt, nu een nieuw schandaal de gemoederen in beweging brengt. Wij geven in 't kort de feiten. De heer Verhovay is hoofdredacteur van het blad Függetlenség en beschuldigde daarin een Hongaarsch magnaat, Paul Festetics, dat hij als president eener vennootschap van twijfelachtige soliditeit zich had schuldig gemaakt aan ver scheidene „incorrecte" handelingen. Daarop be gaven eenige andere edellieden, allen lid van het Nationaal Casinozich naar Verhovay, en ver klaarden dat Festetics een man vau eer was wien het niet aanging in een dagblad verdacht te maken. Verhovay antwoordde, dat hij zijne be weringen staven kon door eigenhandige brieven van Festetics aan den directeur der vennootschap, en liet den heeren deze bewijzen overleggen. Den volgenden dag ontvangt Verhovay een beleedi genden brief met eeoe uitdagingniet van Festetics, zooals men denken zou maar van een vriend van dezen, zekeren baron Isidor Majthenyi De redacteur nam het duel aan, dat verleden Zaterdag plaats had, en waarbij hij een kogel in de borst kreeg, welke er volgens de laatste berichten nog niet is uitgehaald. Dat schot kan dus den dood tengevolge hebben van den dag bladschrijver, die steunende op schriftelijke bewijzen, een „incorrect" man had aan de kaak durven stellen. Er kan van de vrijheid van drukpers te Pesth niet veel sprake meer zijn, als de magnaten hunne verdachte zaken door een paar geoefende schutters uit het Nationaal Casino laten verdedigen met het pistool in de hand. Als hooggeplaatste zwendelaars zich met eene lijfwacht van geoefende duellisten kunnen omringen, dan een Duitsch blad merkt het zeer juist op weet men niet waar eerlijke lieden zich bergen moeten. De dagbladschrijvers in de Hongaarscho hoofd stad hebben zich tegen den onhoud baren toestand verweerd door het openbaar maken eener door 27 journalisten onderteekende verklaring, die een protest inhondt tegen het gehouden duel, dat zij kenschetsen als een aanslag op de vrijheid van drukpers. Zij verklaren verder zich door zulke daden van geweld niet te zullen laten beperken in de uitoefening van hunnen plicht. Het volk van Pesth zette zijn stempel op deze verklaring door in het Nationaal Casino de ruiten in te werpen. Dit is zeker zeer poUmeiwidrkh, maar het maakt toch geen onaangenamen indruk, als eene frissche uiting van het rechtsgevoel des volks tegen zwendelarij en gewelddadigheid. De „koningin der aarde" speelde daar de iu róle. Geheel anders is het in eene gerucht makende proceduré te Parijs, waardoor de Figaro is gecompromitteerd, als dat blad althans te compromitteeren is. Dit blad had zich met den len Juli van het vorig jaar voor eene jaar lij ksche som van 150,000 francs verbonden de redactie zijner financieele artikelen over te laten aan de Banque Parisiennezoodat in de Figarovolgens de woorden van het contract, j,geen artikel of bericht mocht verschijnen, dat onmiddellijk of middellijk betrekking had op de beurs, de staats fondsen, de credietinstellingen, de bankiers, de ter beurze verhandelde fondsen, de emissies van nieuwe fondsen en binnen- en buitenlandsche industrieele en financieele zaken, als het niet afkomstig was van gezegde bank". Met andere woorden, de Figaro had zijn invloed op financieel gebied aan eene bankinstelling verkocht. Er kwam quaestie over de uitvoering van het con tract, en de overeenkomst, die bestemd was geheim te bij) ven, pry kt thans in een dossier processtukken. Als een bewijs wat men te Parijs van dat blad al niet gelooven kan, strekke dat vrij algemeen verteld wordt, dat Figaro thans wederom verhuurd is wat zijne financieele berichten aangaat aan de Banque Hypothécaire voor fr 500,000 in het jaar. Italiaansche ministers hebben in de laatste jaren niet veel afwisseling in de binnenlandsche politiek. Gemaalbelasting en kiesrecht blijven de voor naamste punten op hunne agenda. In den laatsten ministerraad kwam de afschaffing der gemaalbe lasting wederom ter sprake. Men weet dat deze nog steeds zweeft tusschen de kamer, die het ontwerp aannam, en den senaat, welks financieele commissie adviseert om nimmer de afschaffing aan te nemen, tenzij de regeering tegelijkertijd een aannemelijk equivalent voorstelt. De regeering heeft thans besloten zich te houden aan de beslissing der kamer en te trachten, tegen den zin der financieele commissie, in den senaat het ontwerp door te zetten. Zij schijnt dus nog over geen aannemelijk equivalent te kunnen beschikken. Men bericht uit Berlijn, dat de lage prijzen van levensbehoeften van verschillenden aard op de Duitsche oorlogsbegrooting een overschot van acht millioen mark hebben doen ontstaan. Dit bespaarde geld is bestemd om aanstonds besteed te worden voor de uitvoering van hervormingen in den krijgsdienst. Er zijn nog heel wat veran deringen ophanden, die veel geld moeten kosten. Gebeuren zullen zealleen zijn de „welingelichten" het er niet over eens of de regeering er geld voor zal vragen aan den rijksdag, vóór ze tot stand zijn gebracht, of eerst daarna. Het laatste is wel het gemakkelijkstevoort Het Engelsche instituut van ingenieurs hield Dinsdag avond eene vergadering, waarin zijn nieuwe president, de heer Barlow, eene redevoering hield om in eenige groote trekken aan te wijzen, welke verandering en vooruitgang het vak der ingenieurs had ondergaan. Ook voor anderen, die dat vak niet beoefenen, heeft de opsomming van den heer Barlow groote waarde als een bewijs in welken wondervollen tijd wij leven. Wij zullen trachten ze in het kort terug te geven. Niets heeft op de welvaart der gansche aarde zulk e^n grooten invloed uitgeoefend als de ver betering in de middelen van gemeenschap door de aanwending van stoom als middel van ver plaatsing en het gebruik van enkele toepassingen der electriciteit als middel om op groote afstanden in korten tijd berichten te verzenden. Alleen in Groot-Britannië is van 1846 tot 1878 het aantal mijlen spoorweg van 2.765 gestegen tot 17,333 en de bruto-ontvangsten van zeven en een half millioen pond tot 63 millioen ponden sterling. De eerste rails, die gelegd werden, waren van gesmeed ijzer en wogen 35 pond per yard thans zijn ze op de hoofdlijnen van staal en wegen tusschen 80 en 90 pond. Gelijke vooruitgang is op te merken in locomotieven en rijtuigen, in het signalen-systeem, de remtoestellen en wissels. De afstanden, welke sommige spoorwegambtenaren afleggen, zijn verbazend. Men berekent van een conducteur op de Great Western maatschappij, dat hij 2,500,000 Eng. mijlen met den trein heeft afgelegd. Dat is bijna honderd malen den omtrek der aarde. De stoomvaart op den Oceaan heeft ook enorme vlucht genomen en met haar de scheepsbouw. Yóor 1836 waren de grootste bestaande schepen 800 a 900 ton groot, met ongeveer 220 paarde- kracht; thans Wordt er voor de Italiaansche marine een schip gebouwd van 13,200 ton met 18,000 paardekrachten. De uitbreiding der scheep vaart heeft eene groote vermeerdering tengevolge gehad van dokken en havenwerken, en ofschoon Engeland den aanleg van kanalen, als minder practische wegen van vervoer, reeds heeft opge geven, zijn er nog landen waar ook deze worden uitgebreid. Daarna behandelde de heer Barlow het gebruik van electriciteit voor het overbrengen van be richte» en de geleidelijke ontwikkeling van de telegraaf, waarop de telephoon is gevolgd, het eersi publiek gebruikt door professor Bbil in 1876 te Philadelphia. Yerder ontrolde hij een tafereel van de penny post, de pantserplaten, wateraanvoer en rioolstelsels, ijzeren cylinders als fondamenten, het gebruik van hydraulische persen tot het sameLdrukken van gesmolten staal, de gas-indusirie en het electrisch licht, de overbren ging van mechanische kracht door electriciteit, de toepassing van ijzer en staal in den bovenbouw van werken en hunne betrekkelijke sterkte en productiekosten* Om éen ton ijzer te maken heeft men zes ton steenkolen noodig, voor éen ton staal slechts drie ton kolen. De vermeerdering van practische kennis heeft gelijken tred gehouden met de nauwkeuriger kennis der natuurkundig i wetentchappen. De heer B irlow beweerde, dat zijne ondervinding hem geleerd had, dat de meest ontwikkelde jongelieden komen Van de scholen, waar toegepaste wetenschap geleerd wordt, en dat zij veel bruikbaarder zijn dan jongelieden welke dit voorrecht niet hebben ge noten* Niets sluit meer de mogelijkheid van dwaleh Uit dan aanstonds iedere onderstelling aan eene proef te kunnen onderwerpen. Westelijk Europa zal blyde zijn, dat de Russi sche financiën zoo bloeiend zijn als immer. De begrooting voor 1880 zal binnen enkele dagen worden openbaar gemaakt, en reeds zijn er cijfers door Reuters nieuwsbureel uitgelekt, waarschijn lijk om de renteniers, die niet beter verlangen dan weer in eene nienwe leening in te schrijven, niet opeens te verblinden door de schitterende vooruitzichten van het rijk. Alle andere landen zijn in de jaren van malaisedie wij hopen voor eenigen tijd achter ons te hebben, bl^de geweest als zij niet op een deficit hadden te wijzen. Een rijk als Rusland, welks oogst gedeeltelijk is mis lukt, dat een deel vau zijn debouches gemist heeft gedurende een oorlog, waarin het ook al niet volkomen gelukkig is geweest, dat geplaagd is door binnenlandsche onlusten en eene opeenvol ging van groote branden, waarvan het aantal nimmer ten volle is bekend geworden, zulk een rijk zon zonder al te veel schaamte met een tekort op de begrooting kunnen voor den dag komen. Nihilisme en wanoogst, de ontdekking dat de kósten van den TurkacheD oorlog dichter bij de 1.200 dan bij de aanvankelijk geraamde 700 millioen roebels kwamen, zware kosten voor nieuwe toebereidselen ten oorlog, dat alles had op dit wonderbaarlijke land slechts een verster kenden invloed. De Rus heeft zichzelve overtroffen in het belasting betalen. Natuurlijk zijn de uitgaven wel wat gestegenmen voert geen oorlog in Midden-Azië om niet en ook van den vorigen oorlog is nog wel een en ander te be talen; de jaarlijksche uitgaven stegen dan ook 38 millioen. Maar dat is niet verontrustend immers ook de inkomsten zijn vermeerderd en de begrooting sluit tot den laatsten kopek op 660 millioen roebels. Dat is benijdenswaardige rekenkunst, en wij zonden wel eens willen weten of er iemand ge vonden zal worden, die de begrooting voorgoede munt opneemt. Rusland heeft van de concurrentie zwaar geleden, zoowel in den graanhandel als in dien in talk en huidendaarenl oven hebben overmatige belasting, de verliezen door den oorlog en de Duitsche handelspolitiek invloed uitgeoefend op de draagkracht van het volk. De enorme kosten van de politie geven nog maar een zwak denkbeeld van den invloed der revolutionairen op het geheele maatschappelijk leven. De economi sche en staatkundige toestand van Rusland werken op elkander in op eene wijze dat geen staatsman in het land wellicht de waarheid onder de oogen durft zien. En onder zulke omstandigheden komt eene zoo volledig „kloppende" bagrooting. Waar oorlogen aan Engeland een deficit kosten, laten zij Ruslands financiën ongedeerd. Het spel is te open om zelfs onnoozelen te bedriegen. Middelburg, 15 Januari. De aanvoer uit Walcheieu bestond heden hoofdzakelijk uit tarwe waardoor weinig vraag bestond, van peulvruchten was minder dan verleden week ter veil, paarde- eu tuinboonen die zeer gevraagd waren werden bijua niet getoond, veel ging er in den handel niet om en prijzen bleven van alle graanartikelen onveranderd. gemiddelde marktprijzen. Versche boter f 1.20 a f 1*24eieren per 100 stuks /5.50. Bergen op Zoom, 15 Jan. Puike jarige witte tarwe 11.50 a ƒ12.nieuwe dito 10.25 a 11. mindere 9.a 9.75; roode f 7.75 a f 10.50, rogge 6.90 a 7.25; boekweit f 6.a 6.10, nieuwe dito 6.10 a 6.35zomergerst 5.50 a 6.haver 8.75 a 9.kookerwten 12.50 a 13.50; paardenboonen ƒ8.a 8.75kanariezaad 10.— a 10.75; bruineboonen 10.a 14. witteboonen 9.—a 15.—; duivenboonen 8.75 a 9.25. Suiker stiller 30 a 304 op 88 graden; melas- sen gevraagd; boter per stuk 1.J kilo 0.81; eieren per 26 stuks ƒ2. Amsterdam, 14 Jan 15 Jan. SIAAISLE£NIN GES, (Sedert. Cert. N. W. Sch. 2} pet. 65 64} dito dito dito. 3 79} 79^ dito dito dito. 4 101} 102 België. Certificaten2} Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarjje. Obl. Goudleen. 5 67} 67} Italië. Cert. Adm. Amsterd 6 Oostenrijk. Obl. Mei-Nóv. 5 59} 59} dito Febr.-Aug.5 58} 58}} dito Jan.-Juli.5 60^ 60} dito Aprll-Oct.. 60} 60 dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 51} 51} dito dito 18766 99} 99 Kualand. Obl. Hope C. 1798/18165 95} Cert. Inschr. 5" Serie 1854. 6 57 56} dito dito 6e 1855. 5 79} 78} Obligatiën 1862i 5 83} dito 1864 /1000 5 93} 92} dito 1864 SÊ 100 5 89} 89 dito 1877 dito5 89} 88} dito Oostersche Is serie 5 55} 55} dito 1872 gecons. dito. 6 84} 84} dito 1873 gecons. dito. 5 85} 85} dito 1850 1' Leening dito. 4} 85 dito 1860 2* Leening dito. 4} 82} 82}

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3