Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Kunstnieuws. Verkoop Weer! tlngen en hulpmiddelen voor het onderwijs aan de universiteiten des rijks. I De sndientie van den minister van binnenlandscfae zaken zal op Zaturdag, 17 Januari, niet plaat„ hebben. Ter aanvulling van het vroegere bericht omtrent hetgeen door de Algemeene watersnood-commissie te Amsterdam verricht is, wordt nader het volgends gemeldt. Toen het bericht van de doorbraak te Teef- felen den 4en dezer bekend werd, namen enkele leden van het college van administrateuren van het Watersnoodfonds terstond de noodige maat regelen, zoodat reeds Dinsdag 6 Januari een vrij aanzienlijke hoeveelheid levensmiddelen en dekens de overstroomde dorpen bereikte. Men bediende zich daartoe van de tnsschenkomst der districts watersnood-commissie te Zalt-Bommel. Onderwijl werd de Algemene Vereenigde Com- missie door administrateuren van bet fonds bij eengeroepen en besloot zij voorloopig tot afschrij ving van ƒ60,000 van het aanwezige kapitaal van 109,000 inschr. 2J pet. W. S. Daaruit zijn, behalve een aanzienlijke hoeveelheid brood, spek, boonen, erwten, koffie, dekens, mans-, vrouwe- eu kinderkleederen, ook nog 500 ter beschikking gesteld van de Bommelsche, 8000 van de N.brabantsche provinciale commissie. Tevens overtuigden zich sommige leden der algemeene vereenigde commissie door persoonlijk onderzoek, dat de voormelde commissie bij de uitdeeling van den onderstand op zoodanige wijze te werk ging, als biijkens de in vorige jaren opgedane ervaring wenschelijk was. Onder voorzitterschap van den heer mr. G. N. de Stoppelaar, hield de afdeeling Middelburg der Schippersvereeniging Sehuttecaer, gisteren avond, in het Café Botterdam alhier, hare jaarlijksche algemeene vergadering. Het bestuur deed mededeeiing van hetgeen naar aanleiding der in de vorige vergadering genomen beslniten is gedaan. De toen wenscheiijk ge achte opruiming der tonnen in de Kil heeft het onderwerp eener briefwisseling met het hoofdbestuur uitgemaakt en dit beeft zich daarover tot de regeering gewend, doch zonder gnnstig gevolg. De afdeeling acht het echter wenschelijk hier niet bij te berusten, maar zoo mogelijk met opgave van feiten de aandacht der regeering erop gevestigd te houden. Omtrent de vervanging van seinvlaggen door borden of ballen kon het bestuur mededeelen dat in de voorwaarden der aanbesteding van het onderhond eene aan dien wensch tegemoetko mende bepaling is opgenomen. In de behoefte aan remmingwerken bij de sluizen te Veere, is, niettegenstaande het bestuur zich tot den minister gewend heeft, niet voorzien, waarom de afdeeling besluit zich nog maals tot de regeering te wenden met verzoek om, hoe ook de toestand der sluizen aldaar moge zijn, 8an de behoefte die aan remmingwerken bestaat tegemoet te komen. Door de aideeling St. Annaland is een adres aan den minister van waterstaat gericht, verzoe kende om aangezien het dikwijls sluiten der spoorwegbrug over de oude Maas bij Dordrecht en het daardoor veroorzaakte oponthoud zeer ten nadeele der schipperij is, daar van rijks wege eenige sleepbootjes te stationeeren ten einde de schepen te knnnen opsleepen. Afschrift van dit adres werd aan de Middel- burgsche afdeeling gezonden met verzoek het te ondersteunen, waaraan voldaan is. Het verzoek is, blijkens ingekomen bericht, van de hand gewezen. De voorzitter deelde voorts mede dat het de aandacht van het bestuut getrokken heeft dat het kanaal door Walcheren bij strenge winters andere tafel, brood, borden, eten, alles, dan zal ik wel voor het overige zorgen en schellen als wij iets noodig hebben." Zij voelde zich toch wel een beetje verlegen en trachtte dit door groote bedrij vigheid te verbergen. Hendrik zat bijna sprakeloos, maar tante was des te woordenrijker en vertelde, wel is waar zonder samenhang, van den hak op den tak springende, en het verledene met het tegenwoordige bont dooreenmengendehoe de levensloop van Christina geweest was. Zij had haar moeder vroeg verloren en werd als kind door haar vader met militaire strengheid en jon gensachtige ongedwongenheid groot gebracht. Zonder dat hij het zelf merkte regeerde zij haar vader en bestuurde het huis als de beste huis vrouw doch nu was haar vader weer gehnwd en wel met een vriendin zijner dochter, die niet veel ouder was dan zij. „Dat ging volstrekt niet. Christa viel haar in de rede. „Maar tante, gij schildert mjj afschuwelijk af en Henk zal zich niet kunnen begrijpen hoe zijn vriendinnetje zoo opgegroeid is. Ik heb nooit met Bertha getwist en zou voortreffelijk met baar hebben kannen omgaan. „Als zij niet nw stiefmoeder geworden was,'! viel tante weer in, „dat was het juist. Gij waart te lang meesteres in huis geweest en Bertha voelde zich nog bijna als de dochter. In éen woord het ging niet." „Het ging heel goed eu er viel geen enkel onvriendelijk woord." niet altijd bevaarbaar blijkt te zijn, hetgeen zeer ten nadeele van de schipperij is; het bestuur zon het wenschelijk achten de regeering hierop te wijzen met verzoek om even als dit geschiedt op een ander rijkskanaal, te IJmuiden,daaraan op eene of andere wijze te gemoet te komen. Hiertoe werd besloten en tevens om aan de gemeentebesturen van VlissingenVeere en Middelburg, benevens de kamers van koophandel en fabrieken te Vlissingen en Middelburg afschrift van het te dezer zake in te dienen adres toe te zenden, met verzoek de zaak te willen steunen. Naar aanleiding van door enkele leden gedane mededeelingen werd nog besloten te verzoeken verbetering der betonning van het vaarwater van Duiveland tot Oude Tonge, door er 1 of 2 zwarte tonnen bij te legden, en voorziening dat de sche pen geen belemmering ondervinden in het schut ten bij Ter Neuzen. De heer De Stoppelaar sloot Tervolgens met een opwekkend woord de vergadering. De jongste aflevering van De Aarde en hare Volken bevat het slot der in vroegere nommers aangevangen beschrijving en afbeelding van Am sterdam. Naast fraaie pnnten in het oude gedeelte der hoofdstad, zooals de poort van het oude Sint Pietersgasthuis, een gezicht bij den Zeedijk, de beroemde preekstoel in de nieawe-kerk enz., vindt men er ook eene afbeelding in van Vondel's standbeeld, een gezicht in de moderne Sarphati- straat en een in Artis. De kunst-nijverheid onzer voorvaderen wordt voorgesteld in eene teekening van een prachtigen drinkhoorn, die op het stad huis bewaard wordt; de industrie van onzen tijd door schetsen van het diamantkloven, snijden en slijpen. Een vrij onnoozel plaatje geeft een poiitie-agent van het jaar 1879 te zien. Tevens wordt in dezelfde afl. de aangevangen beschrijving van Columbia voortgezet. Er werd twee of drie jaar geleden in de Brnsselsehe dagbladen dikwijls gesproken over de aanwervingen, die in België gedaan werden voor rekening van Holland, dat oorlog voerde tegen Atjeh. Thans, nu de oorlog geëindigd is, geven de wervers in de volgende beleefde bewoordingen er aan de bevolking kennis van: „De expeditie voor Nederlandseh-Indië is geëindigd. Er worden nog enkel fatsoenlijke lieden aangeworven." Zeer vleiend voor de anderen die daarheen vertrokken zijn om door de handen der Atjehers om te komen! Amsterd ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsehen Leeuw baron Dn Charmel, lartstelijk secretaris van legatie bij het Fransche gezantschap te 's Gravenhage. belastingen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van ontvanger der dir. belast, en aec. te Wouw, behoudens aanspraak op pensioen, aan J. G. de Bossou. ministerieels departementen. Op Verzoek, eervol ontslag verleend als commies bij het de partement van waterstaat, handel en nijverheid, aan jhr. mr. J. H. van Reenen en tot hoofdcom mies bij genoemd departement benoemd mr. J. M. Hoog, thans commies ter provinciale griffie van Gelderland. Gisteren is door mr. W. van der Vlngt het hoogleraarsambt bij de rechtsgeleerde faculteit aan de rijks universiteit te Leiden aanvaard met het honden eener redevoering over: De weten schap der gerechtigheid. „Hoor nu eens, mijnheer Hendrik, hoe zij er zich uit redt," zei tante lachend, „zij hebben het ook nooit ronduit gezegd dat zij elkaar in den weg stonden en zich van weerskanten zóo ergerden, dat ik maar een einde aan de zaak maakte en Christa meenam naar mijn oud, tamelijk vervelend dameshofje." „Omdat mijn karakter nu eenmaal gedecideerd is en 'tgeen halve maatregelen kan uitstaan," zei Christa. „Als ik met die zachte Bertha maar had kunnen krakeeien, zou ik het best met haar uit- gehonden hebben. Maar die stomme gekrenktheid, die eouwigdurende onweerswolken, die zieh nooit in een flksehe donderbui oplossen, daar kan geen mensch tegen." „Als men zuik een bnskrnic-natnnr heeft als Christa," begon tante weer. „Want in mijn hofje was het haar ook te saai." „Zeg het maar ronduit," viel Christa in, „gij verveelt er u vreeselijk maar vijftien jaren lang hebt gij dat niet willen bekennen, omdat die oude dames zoo lief en goed zijn en gij voor alles een voorwendsel zocht, dat n tot nogtoe ontbroken had, om wat van het leven te genieten en toen kwam het u zeer te stade dat die onge durige Christ» met alle geweld naar Italië wilde, ofschoon ik slechts uw wensch uitsprak en het besluit nam tot iets waarnaar gij nw heele leven verlangd hadt." „Nu ben ik het, die op reis wilde," riep tante lachend uit. „Zie ik er naar uit alsof ik ihijfl De Standaard deelt eene slotlijat van de jaarcollecte voor de „scholen met den bijbel1' inede, waaruit blijkt dat het geheele bedrag dier inzameling f 42.292,83 beloopt. Door den directeur en de leeraren der H. B. S. te Goes is aan de daar bestaande Blaaubeen- beurs eene gift van f 46.50 geschonken. Burg. en weth. van Amsterdam hebben, op voorstel van de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de universiteit aldaar, besloten, thans geen studiebeurs voor dat vak toe te kennen, omdat de aanleg van geen der zieb aangemeld hebbende sollicitanten buitengewoon kan genoemd worden. Bij beschikking van den minister van kolo niën, is de hoofdonderwijzer J. H. Le Geu gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Neder landse]! Indie, om te worden benoemd tot onder wijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. VHsslngen, 14 Jan. Door den kerkeraad der N. H. gemeente te Vlissingen is tot predikant beroepen de heer W. C. Barbas, thans te Ressen en Doornick. Bij den staf van bet depót bat. van het 3e reg. >nf. te Middelburg is ingedeeld de 2e luit. kwar tiermeester J. J. Verwijnen. De off. van adm. 3de kl. P. A. Molenaar, dienendejaan boord van Zr. Ms. monitor Panter, wordt overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis en vervangen door den off. van adm. 3de kl. F. Lensing. Tholen, 14 Januari. „Matige teelt van meekrap", is de conclusie van het verslag der hoeren Voflte te Amsterdam over 1879. Overproductie, gevoegd bij de conenrrentie der alizarine, was een der oorzaken van het dalen der prijzen in de meê, volgens dat verslag. Voor ieder die meer of min van nabij gezien heeft wat een slag het afnemen van den mee- krapbouw was voor allen, die bij die cultuur eenigszins betrokken waren, is dit een vertroos tende tijding. Toch schijnt de conenrrentie der kunstmatige verfstof nog zwaar genoeg, om tot niet meer dan matige teelt op te wekken. Er is natuurlijk nog veel oude meê, ook hier, in voorraad. En zoolang die voorraad strekt, zullen de prijzen bezwaarlijk veel stijgen. Maar blijft de teelt der meekrap binnen zekere grenzen aanbevelenswaardig, dan is het voor den land bouwer zaak in zijne kiemen te blijven. Dan heeft hp kans op welslagen ais die oude voor raad is opgeruimd, en er vraag begint te komen naar de nieuwe planten, mits hij zijn meekrap- verbouw niet al te zeer uitbreide en hij niet vergete dat het bedoelde verslag vooralsnog slechts een matige teelt durft aan te bevelen. In de voorgaande week kwam bij kerkvoog den der Herv. kerk te Hoedekenskerke een verzoekschrift in van tien pachters van landerijen, om vermindering van pacht, wegens den slechten OOgBt. Twee belanghebbenden hielden zich buiten stem ming en overigens werd het verzoek met algemeene stemmen verworpen. Merkwaardig was de mededeeiing, dat een der adressanten een gedeelte van zijn gehuurd land aan een arbeider had afgestaan, die, hoewel het land weinig of niets had opgebracht, toch de voile bedongen som had betaald. (O. Ct.) In den leeftijd van omtrent 68 jaren is te Amsterdam de schilder Reinier Craeyvanger reisluBt niet kan bedwingen? Van daag had ik bijna mijn hals gebroken, maar dat zon Christa waarschijnlijk een aardige afwisseling gevonden hebben, want zij ktaagde reeds gedurende de heele reis dat er niets bijzonders gebeurde." „En deze dag beeft ons toch ook geluk aange bracht," zei Christa, „door deze ontmoeting, die mij mijne gelukkige kindsheid weer voör den geest brengt." Het gesprek zou zeker nog lang voortgezet zijn, indien de waardin niet was komen zeggen dat Jobst reisvaardig was en met zijn heelen rommel reeds op den wagen zat. Hendrik nam dns kort maar hartelijk afscheid en reed, met allerlei tegenstrijdige gevoelens in het hart, naast den eenigszins door den wijn benevelden oudheidken ner de poort uit en den straatwég langs. Hendrik was stil en afgetrokkenzijne gedachten verwijlden gedurig in vroegere jaren, maar telkens hernam het tegenwoordige Zijn recht en de laatste uren vervulden hem zoodanig met een gevoel van zaligheid over het weerzien, vermengd met bittere smart over het voor altijd gescheiden zijn, dat hij in den strijd tusschen gevoel en verstand, telkens weder nadacht over de verandering die zijn speelnootje ondergaan had. Was zij schoon of niet? Dat kon hij niet beslissen. Hare dónkere oogen waren prachtig, evenais de zwate dikke vlechten, die haar ovaal gelaat omsloten; hare lippen waren fijn én siériijk gevormd, als zij waren, maar ouder het spreken hadden overleden. Ook ta de muzikale wereld was hg alsbaBzanger gunstig bekend. Hij heeft zich een goeden naam gemaakt als genreschilder, terwijl vooral zijne waterverf-teekeningen zeer gezocht waren. Thans is gereed en ter bezichtiging gesteld het huwelijksgeschenk der hoofdstad aan Z. M. den koning en de koningin. Het is het grootste en kostbaarste voorwerp dat aan de fabriek der firma Van Kempen of elders in Nederland ooit vervaardigd werd. De hooge middelgroep Tritons, „Amsterdam aan 't water ontworsteld" voorstellende, draagt een vaas, die aan beide zijden een genius ver toont, met een gouden bloemkrans in de handen. Op de voorzijde van de vaas prijkt een schild, door engelen gedragen, met de wapens van HH. MM. in émail, en door guirlandes omgeven. Aan de achterzijde is een soortgelijk schild aangebracht, waarop men 't monogram W. E. ziet. Om dit middelstuk ongeveer 1,30 M. hoog staan aan de vier hoeken, in een cirkel van 1,7 M. middellijn, vier zilveren zegewagens, elk getrokken door twee gouden zeepaarden, door een engel bestuurd. Op de vier zegewagens verheffen zich de beelden van NavigatioMercatura Industrie en Ars et Scientia, elk met haar attributen. Tusschen de vier zegewagens bevinden zich vier fruitbekers op zilveren voetstukken, rijk met ornamenten en bloemen versietd. Op deze voet stukken vertoont zich aan de voorzijde recht onder 't wapen van het koninklijk echtpaar dat van Amsterdam, in émail; terwijl aan de tegen overgestelde zijde, onder 't naamcijfer, de opdracht staat „De hoofdstad aan HH. MM. de koning en de koningin der Nederlanden, 7 Januari 1879." Op de beide andere fruitschalen zijn in medail lons gegraveerd: het nieuwe Rijksmuseum; een kaartje van 't Noordzeekanaal; het Paleis voor Volksvlijt en de Amsterdamsche brandweer. Vlissingen, IS Jan. Met het Nederlandsch driemastschip Graafstroomgezagvoerder Rësingh, den 28 November 1879 van Middelburg naar Padang vertrokken, is van hier, op verzoek van den gezagvoerder, de gepensioneerde zeeloods A. van Driele,medegegaan om na het sehip in het Kanaal gebracht te hebben, aldaar van boord te gaan en huiswaarts te keeren. Het schijnt evenwel, dat de gelegenheid ontbroken heeft om den loods aan wal te zetten, althans men heeft tot dnsverre niets van hem vernomen, zoodat hij zeer waar schijnlijk, tegen wil endank, passagier naar Indie gewenden is. Hoewel dit nu zoo heel erg niet is, omdat het hem wel aan niets ontbreken zal, is het toch zeer jammer, omdat hij daardoor waarschijnlijk het genoegen zal moeten derven om zijnen broe der te zien, die, na vele jaren in Amerika door gebracht te hebben, kort na het vertrek van den loods met zijn gezin herwaarts gekomen was, om zijn broeder nog eens te ontmoeten. Gedurende het jaar 1879 zijn te Hansweert in. en uitgeklaard 10951 vaartuigen, metende 1,161,124 ton. Rekent men daarbij die welke reeds te Sas van Gent geklaard of niet aan die formaliteit onderworpen zijn, dan mag het aantal te Hansweert op- en afgeschutte vaartuigen wel op 30,000 geschat worden. Van de 10951 schepen voerden 8475 de Nederlandsche, 2208 de Belgische, 250 de Pruisische, de overige andere vlaggen. 8065 waren geladen, 2886 ongeladen. 1685 waren riviervaartuigen, 877 stoomschepen, 281 aleep- booten, 2071 vischschuiten en 37 zeeschepen. Tengevolge van de vroeg ingevallen vorat was de vaart iets minder dan in 1878. Ouder de artikelen van doorvoer verdienen de verschillende granen de aandacht, van welke ruim 161 millioen zij somtijds een hoogmoedigen, spotachtigen trek, die er alle schoonheid aan ontnam. Hare buigzame gestalte had, als zij in beweging was, iets mannelijk krachtigs, en die afwisseling var aangeboren vrouwelijke bevalligheid en aange wende ongeneerdheid maakte dat cok de indruk, dien zij teweeg bracht gedurig veranderde. Hendrik vond weinig terug van het kind dat in zijn herinnering leefde en het nieuwe beeld dreigde het oude geheel uit te wisschen. De eenigszins overdreven vertrouwelijkheid die zij hem met al haat hartelijkheid betoonde, maakte hem meer verlegen dan zij hem aanmoedigde, want hij kon zich niel verhelen dat zij meer voortkwam uit medelijden dan nit oude vriendschap. En toch waB hij er gelukkig door gemaaktmaar met een gevoel dall alle zweem op hoop voor do toekomst uitBloot et verjoeg. kilo nit België Het nieuwe Dj voor 't volgende Bij het hot Nut ran 't Alge onbekende een De besté Gisteren hét openbaar erve met tuii hij den oud koeht voor 18 Janii nauek der plaatsen. N. Shields Sylt Hartlepool Swinemundc[ Hamburg Delfzijl Groningen. Heider. Yarmouth- 0Wordt vertotjfi) Maastricht Valentia. Portsmouth j Grisnez Parijs Nt Mathieu. Biarritï

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2