1880: N°. 12 123e"rJaargang. Donderdag 15 Januari. Gemeente-belastingen. Middelburg 14 Januari. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. HIDDELBURGSCHE COURANT. Dit blad vemhijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Oent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote" letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Dame en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Johis. SUPPLETOIR 1 voor de plaatselijke directe belasting op de inkomsten over 1879. De burgemeester en wethouders van Middel burg, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het suppletoir kohier no. 1 Voor de plaat selijke directe belasting op de inkomsten, over het jaar 1879, door gedeputeerde staten van Zee land is goedgekeurd en ter invordering aan den gemeente-ontvanger uitgereikt. Middelburg, den 12 Januari 1880. De burgemeester -en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE. STOPPELAAR. Heden middag maakten de officieren van het gar nizoen en het bestuur der brandweer alhier, bene vens de brandmeesters en onderbrandmeesters hunne opwachting bij den nieuw benoemden burgemeester. Gisteren werd door eene deputatie van de Waalsche hervormde gemeente een bezoek aan den burgemeester gebracht. Vlisslngen, 14 Januari. Sedert een paar dagen wordt alhier huidkoper aangebracht door eenige Arnemuidsche visschers, die dit afgesloopt heboen van een onbekend wrak dat op „de Baan" in de Wielingen aan den grond zat. Het wrak is vlot geworden en zal nu waarschijnlijk wel naar zee drijven. In het belang der scheep vaart zou het wenschelijk zijn dat het zonk of onschadelijk gemaakt werd. Generaal Van der Heyden is tot luitenant- generaal bevorderd, juist op zijn 54en verjaardag. Het besluit zijner bevordering bepaalt tevens dat de benoemde in het genot van Het aan zijn nieuwen rang verbonden pensioen zal treden on middellijk bij het verlaten van den dienst, ook ai mocht hij dan nog niet twee jaren in dezen rang hebben gediend. Heden morgen had ten raadhuize alhier de opening plaats der in het kiesdistrict Middelburg ingeleverde biljetten voor de verkiezing van een lid der provinciale staten van Zeeland, ter ver vulling der vacature ontstaan door het vertrek van deu heer jhr. mr. J. W. M. Schorer. Ingeleverd waren 592 biljetten, waarvan om verschillende redenen 7 van onwaarde werden verklaard, zoodat het getal geldige stemmen 585 en de volstrekte meerderheid 293 bedroeg. FEUILLETON. Novelle van G. ZU PÜDLITZ. H. Hendrik was dadelijk bij de hand, raapte de verspreide voorwerpen op en legde die voorloopig op drooge steenen aan den weg. Het jonge meisje hielp onverdroten mede en die gemeen schappelijke arbeid bracht hen tot elkaar. „Zijt gij de zoon van die vriendelijke waardin vroeg zij. Hendrik kreeg een kleur, zonder te weten waarom en zei: „Ik ben een reizend slotenmakersgezel en logeer in het hotel waar de dames afgestapt zijn." „Dan is het des te vriendelijker dat gij u over ons ontfermtmaar mijn vraag was ook heel dom, ik had dadelijk aan uw spraak kunnen hooren dat gij, even als wij uit Noord-Duitschland zijt." Hendrik noemde zijn geboortestad en zag haar daarbij strak aan. Het was alsof in dat oogenblik e®n herinnering uit zijne kindeijaren voor hem opdoemdezij ontstelde ook en zei„dan zijn stadgenooten en als gij mij uw naam wilt zij hield op en zag hem aan, als wilde Er zijn uitgebracht op de heeren: Mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem 253 stemm. J. H. Snijders214 J. C. Lantsheer111 twee personen verkregen 2 en vier personen ieder 1 stem. Er moet alzoo eene herstemming plaatshebben tusschen de heeren mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem en J. H. Snijders. In de verschillende gemeenten van het kiesdis trict is gestemd als volgt: Middelburg 241 van de 493 kiezers Vliasingen 66 256 0 Veere 16 17 n 33 0 Ooatkapelle 18 n V 41 J) Domburg 22 0 n 38 0 Vronwepolder 20 0 41 0 Serooakerke 18 n 7! 40 0 Aagtekerke 12 31 Grijpskerke 14 n 9 35 0 Westkapelle 20 0 a 51 0 St. Lanrena 14 i) 30 0 Meliakerke 13 s 32 0 Zonteiande 13 29 0 Biggekerke 9 44 0 O. en NV. Souburg 16 n 44 0 Kondekerke 25 77 0 •Bitthem 22 0 n 24 N.enSt. Jooaland 17 V a 31 0 Arnemuiden 16 0 32 0 592 van de 1402 kiezers. In deze gemeente hadden volgens de lijsten slechts 17 personen hunne biljetten ingeleverd. Het op 3 dezer uit Amsterdam naar Batavia vertrokken stoomschip der maatschappij Neder land zal, wegens langer oponthoud te Southampton dan verwacht werd, niet vóór 20 dezer te Napels kunnen aankomen. De verzending van brievenmalen voor Neder- landsch Oost-Indie met dat stoomschip, langs den weg van Napels, is dien ten gevolge nader uitgesteld tot 17 dezer, met den trein welke te 7.15 'sm. uit Amsterdam naar Emmerik vertrekt. De St.-CtJ bevat een overzicht van de verslagen der in 1879 gehouden eind-examens van de hoogere burgerscholen. Eivier- en Dsbeficliten, Een berichtgever van het ütrDbl. schrijft uit Oss, waarheen hij met een bootje gevaren was: Wie dit nijvere dorpje kent, slaat vol ontzetting de handen ineen, als hij het op deze wijze nadert en in plaats van al die bedrijvige neringen slechts verlaten overstroomde huizen ontwaart. De toren steekt zijn hoofd boven de golven en blikt als het ware medelijdend op al die ellende neer. zij zijn naam raden. In een tijd toen men nog zoo weinig reisde, was een stadgenoot dien men in den vreemde aantrof, zoo goed als een oude kennis. Hendrik noemde zijD naam en het jonge meisje herhaalde dien zacht voor zich heen, als zocht zij zich iets te herinneren, dat heel, heel ver af was. „Hendrik Wendelingfluisterde zij nog eens en zag hem strak in het gelaat, terwijl hij verlegen en verbaasd voor haar stond. „Help mij toch," voegde zij er bij, „ik moet dien naam meer ge hoord hebben, als kind, jaren geleden en hij klinkt mij in de ooren als iets dierbaars, iets huiselijks, iets aangenaams, al» iets dat mij aan een kinder speeluur herinnert." Ook den jongeling was het alsof hij op eens weder een lang vervlogen geluk smaakte, maar hij waagde het niet daarover na te denken. Hij zag hoe dat lieve meisje haar geheugen te hulp riep en ook hij liet zijne gedachten gaan over zijne kinderjaren; want al kon hij in de trekken en de gestalte zijner stadgenoote geen bekend beeld terugvinden, ontwaarde zijn hart toch wat voor het oog verborgen was en hij fluisterde aarzelend: „Christa von Btihler?" Het jonge meisje riep vroolyk uit: „Ja, ja, zoo heet ik, dus kent gij mij nog en de toon waarop gij mijn naam uitspreekt brengt mij eensklaps alles te binnen. Wacht eens; daar is een mooi Tusschen en om al die woningen dwarrelen bootjes en vlotten, om levensmiddelen aan te Teiken. Van eenige grootere huizen zijn de be nedenverdiepingen ontruimd en ziet men de bewoners voor de bovenramen. Het Zustersgesticht, het toevluchtsoord van zoovelen, vooral van kin deren, is veler behoud geweest. Op de droge gedeelten worden nu tenten opgeslagen en van het noodige tot logies voorzien. Men bedenke echter dat men pas 10 Januari telt, dat de grond door en door nat is en dat de nachten ontzettend koud zijn. De gevolgen voor de gezondheid zijn niet te overzien. Daar de avonden reeds spoedig invallen, haastte ik mij van daar naar Teelïelen. Hier ziet men niets en ik geloof niet, dat er op het oogenblik dat ik er voorbijvoer, 10 menschen aanwezig wa ren. Ook Oijen was ontvolkt. De weinige achtergeblevenen zijn beducht dat het water nog hoogtr zal stijgen. Dit schijnt in verband te staan met de in de nabijheid gegraven afwateringen. Er schijnt werkelijk kans op te zijn, en dat is jammerlijk genoeg. Er is uit al die dorpen gered wat te redden is, doch dat er veel verloren zal gegaan zijn, getuigen de talryke ronddobberende meubelstukken, enz. In de verte zagen we Lith en Lithoyen. Daar moet het eenigszins beter gesteld zijn. 's-Hertogenbosch, 13 Januari. De buitengewone rivier-correspondentie langs de Maas is in deze provincie opgeheven, zoodat geen officieele berich ten van den waterstand meer uitgegeven worden. Het water stond hier heden middag 4.95 M., alzoo sedert gisteren 25 cM. val. Het werk aan de spoorwegbrug is zoover gevorderd, dat men morgen in den loop van den dag reeds een goederentrein zal doen passeeren; spoedig kan de opening voor het publiek verwacht worden. Oijen, 13 Januari. Gisteren werd de doorbraak bezocht door den minister van waterstaat, verge zeld van den hoofdingenieur. De plannen om den dijk te herstellen zijn reeds in bewerking. Naar het Bchijnt, zal echter nog zoo spoedig niet aan het bevel van gedeputeerde staten, om terstond een ringkade ter afsluiting vau de dijkbreuk te maken, gevolg kunnen worden gegeven, daar de ingevallen vorst dit wel voor eerst verhinderen zal. Yoor de noodlijdenden is de felle koude nog een ramp te meer, terwijl hierdoor ook het ver voer van hooi voor 't vee zeer lastig wordt gemaakt. Ook de postgemeenschap dreigt daardoor weer gestaakt te zullen worden, daar het naburig Oss, zoolang het ijs te zwak is en de schuiten niet langer varen kunnen, niet te bereiken is. (N. R. U) groot huis, waar mijne ouders in wonen, mijn goede moeder, die ik al zoo lang niet meer heb en mijn vader een deftig officier. Achter het huis leidt een mooie trap met wilden wingerd begroeid, in een tuin met belommerde zitjes en bloemperken en achteraan is een tuinhuisje, dat evenwel niet altijd open staat. Een goede, vriendelijke knaap heelt er den sleutel van en daar is onze geheime speelplaats; daar hebben wij onze woning en paardenstal, daar staat al ons speelgoed, mijn keuken waar ik gerechten uitdenk, die nog niemand ooit gegeten heeft en waarvoor mijn vriend mij voorraad haalt uit de hoogste vruchtboomen en wel zoo onverschrokken dat ik dikwijls gil van angst als de takken onder hem buigen en kraken en ik mijn oogen dicht knijp totdat hij weer beneden is, mij lachend op den arm neemt en weer naar ons huisje draagt. Als ik alleen in den tuin ben is bet er vervelend en niet halt zoo mooi en ik zit somtijds uren lang te wachten, tot hij met zfln schooltasch thuis komt en vergiet heete tranen al s hij geroepen wordt om zijn huiswerk te maken. Wat komt mij dat alles weer duidelijk voor den geest, alleen nu ik uw naam hoor en gij Zij hield op en zag hem wederom onderzoe kend aan, doch hij sloeg de oogen neder en zei: „Gij schildert daar het hnis mijner ouders en de gelukkigste dagen mijner kindsheid. Heb dank freule, dat gij u die nog herinnert," De toon burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Wierden W. H. Di&kera, met toe kenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Ootmarsumen tot burgemeester der gemeente Den Ham A. G. 8 mij ter. Goedgekeurd Bet bij raadsbesluit aan den burgemeester van Wierden, J. W. Putman Cramer, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente. Eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, aan mr. F. W. Smit, als burgemeester van Koog aan de Zaan. leger. Benoemd tot generaal-majoor de ko lonel der artillerie A. E. Beuther, minister van oorlog. {Zie laatste berichten van pistere».) De heer J. Brouwer, van Schiedam, die tot hoofdonderwijzer te Ylissingen benoemd was, heeit voor die betrekking bedankt, aangezien bij is benoemd tot leeraar aan bet instituut voor adel borsten te Willemsoord. Z. M. de koning beeft het beschermheerschap aanvaard van de Fereenigmg voor Voorbereidend Onderricht in Üed.-lndië. Het bestuur dezer vereeniging beeft onlangs een krachtig beroep gedaan op de medewerking der ingezetenen van Nederland, dat weldra zal worden gevolgd door een nieuw beroep op die van Ned-Indië. Het voornemen bestaat, in den aanvang van het vol gend jaar een school te openen te Weltevreden, in de buurt der gouveruementsscholen weldra zal met het oprichten van een doelmatig school gebouw een aanvang worden gemaakt. Door het kiescollege van de Ned. Herv. ge meente te Amsteidam zijn twee drietallen ge formeerd. Vacature Pantekoek: W. J. Geselschap, pred. te Botterdam, E. E. Gewin, pred. te Ben- kum, B. van Schelven, pred. te 's Hertogenbosch. Vacature Butgers W. J. Geselschap, pred. te Botterdam, E. E. Gewin, pred. te Benknm, G. Kiugualda, pred. te Oldebroek. De luitenant t/z. 2e kl. P. A. R. Hennequin wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. y waarop hij dit zei was zoo weemoedig dat haar de tranen in de oogen kwamen zij herstelde zich echter spoedig en stak hem hare beide handen toe„Henk," zei zij, „als wij ons onze kinderspelen herinneren, mogen wij onze kindervriendschap niet vergeten." Hendrik vatte de hem toegestoken handen, doch toen zijn door het werken vereelte hand de tengere vingers van Christa aanraakte voelde hij by dezen handdruk den gebeelen afstand, die het leven tusschen hem en zijn speelnootje gelegd had en hij wilde haar dit ook terstond doen inzien. In tusschen was de waard met een wagen met éen paard gekomen. Hendrik laadde vlug, doch behoedzaam de bagage op en bleef naast den wagen loopen om er dadelijk bij te zijn wanneer door een bevigen schok weer nieuwe onheilen voorvielen. Christa ging wei naast hem, maar de waard hield het voor zijn plicht het geprek gaande te houden en zoo vaak zij beproefde Hendrik daarin te betrekken, mislukte dit, zoowel door zijn bezorgdheid voor de koffers, als door de overgroote spraakzaamheid van den waard. Zoo kwamen zij weer aan het logement, waar vele handen bereid waren om de koffers op de kamer to brengen. Hendrik bleef met opzet achter en vroeg naar Jobst, die nog altijd niet terug was; hij ging het stadje in om hem tot den aftocht aan te manen, of zich van de afspraak te ont slaan en alleen op weg te gaan, Hij vond deq

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1