ZOON. i N". 11. 123e Jaargang, mm NCERT (VATTING iri 1880. Woensdag 14 Januari. 1880; de dagen. EN ZONEN, AKKT. DERDEMEID, DAG 1& JANUARI, ISTER-SCHELDE. - I Gemeente-Bestuur, Middel burg 13 Januari. FEUILLETON. PKUllIlNCi, |r, bij mei» benoodigd, bij Mejnflrl at. DER BOEDE, bij Koade- |et Mei verlangd ;edeeltehjke zorg van een klein lemen. ;en Dam n° 13. 1 aankomend MEISJE be- |Boekh. DEN BOER. ÏIJT—UCHTMANN, vraagt een LiUIElSJE. vonds te 7l/a uur, CONCERTZAAL. A. BIEMANS, Zangeres uit Antwerpen eer J. KOERT, Violist uit Rotterdam. ARTES a f 1 en VREEM- KAARTES a f 1.50 zijn ver- Concierge. IE Woensdag avond 7 uren >ombootdienst HDDELBÜRG EN ROTTERDAM. van vertrek in Januari. burg; van rotterdam: Dinsdag 13 'morg. 9,u. r. 7,u. Donderd.15 9, 7,— Zaterd. 17 9,— 7,— Dinsd. 20 10,— 7,Donderd.22 10, 8,Zaterd. 24 8, 10,Dinsdag27 9, tanden i. L30 U. K. nam. 1.13 1.45 3.50. G. WOENS DAG. iam. ■2.- 2.30 10.30] voorin. 7.45 8.15 10.30 11.— 10.30 11 VRIJDAG. voorm. 7.45 8.15 10.30 11.— 10.30 en 12.—I U.- 12.30| ZATER DAG |voorm. 7.45 8.15 10.30 11.— - 7.20 2.30 5.87 3.41 6.88 «O 10.35 2.40 10.40 3. 9.50 ♦12.55 ♦4.45 11.20 2.14 ♦5.59 12.5 3. ♦6.40 6.50 1.1 5.1 6.20 7.52 2.16 6.30 3.5 7.8 ♦7.57 8.45 8.27 7.25 9.12 4.43 8.6 10.18 5.9 10.41 5.20 8.85 9.6 10.50 5.30 8.45 ♦9.15 11. 7.15 10.55 0.50 10.40 8.5 11.50 8.55 12.40 9.15 1.8 9.30 1.20 3.5» 6.10 7.30 8.20 8.40 8.15 MIBDELBIIRGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Grootc^letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère G. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Eisbach en Jonis. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat bij raadsbesluit van den 9 Januari 11. tot voorzitter der commissie van financiën en van fabricage, ter vervanging van jhr. mr. J. W. M. Schorer. is benoemd de heer mr. C. J. Pické bur- Middelburg, den 12 Januari 1880. De burgemeester en wethouders van Middelburg, PICKE. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAJJ. De verkiezingen voor de tweede kamer, welke heden te Leiden en te Amsterdam plaats hebben, zijn ip menig opzicht van belang. Te Leiden staat de kapitein der genie Roosen boom, bekend door zijne geschriften in de Vragen des Tijds, in welker jongste aflevering hij een opstel geplaatst heeft ten betooge dat grondwetsherziening wenschelijk, maar inmid dels de verbetering van ons krijgswezen ook zonder dat middel noodig en mogelijk is, als candidaat der liberalen tegenover de coalitie van anti-revolutionairen, katholieken en conser vatieven, welke in dit district tot dusverre steeds de liberalen te machtig was. Thans is er echter verdeeldheid in het kamp der coali tie. De heer Van den Berch van Heemstede, zoon van het overleden anti-revolutionaire kamer lid, is de candidaat van het aristocratische gedeelte zijner partij, waarbij de plaatselijke invloed dezer veel grondeigendom bezittende fa milie mede werkzaam is. Zijne candidatuur wordt doör katholieken en conservatieven gesteund. Doch de candidaat* der onverzoenlijke anti revolutionairen, der Standaard partij en van het centraal-comité waarvan dr. A. Kuijper voorzit'er is, is de heer Donuer, oud-predikant der Christelijke gereformeerde gemeente en in den Leidschen gemeenteraad als den heftigsten voorvechter tegen het openbaar onderwijs bekend. De ijzeren hand, waarmede de anti-revoluti onaire partij geregeerd wordt, heeft zieh ook aan den heer Van den Berch niet onbetuigd gelaten. Even als de heer Van Lijnden op den dag van zijn optreden als minister, als een verrot lid werd afgesneden en gebrand merkt even als de heer Du Tour wegens zijn 6 Novelle] van G. ZU PUDLITZ. H. „Als ik alleen ben, 'tzij op reis, of bij mijn Werk kan ik ook wel innig tevreden zijn, maar het vroolijkste lied neurie ik altijd liefst zacht voor mij heen. Men moet een beetje zuinig wezen op zijn opgewektheid, want er komt altijd weer een tijd waarin men het overschot best gebruiken kan." Mooi Kaatje hoorde hem verbaasd, doch met welgevallen aan; zij nam een etoel bij hem en bielp bem met raad en daad bij zijn werk. Toen hij gereed was had zij in haar huishouding ook allerlei dat tot zijn vak behoorde, waar iets aan mankeerde; bij nam nijptang en hamer ter hand en wist altijd dadelijk boe alles het spoedigst en het best te herstellen was. Zoo verliep de halve ochtend; want Jobst liet zich niet meer zien; maar die tijd was niet verloren, onder de bedrijven had de nieuwsgierige waardin ook alierleige- vraagd en opgevangen aangaande het verleden Stut haar jongen vriend: zij verstond de kunst candidatuur te Utrecht tegenover den heer Lohman in den ban gedaan werdeven als de orthodoxe predikant Van Dijk met de schoolmeestersplak op de vingers getikt wordt omdat hij in zijn Doetinckemseh weekblad eenige woorden van sympathie voor het kabinet-Van Lijnden laat hoorenzoo is ook de heer Van den Berch en al wie hem steunt van 't eerste oogenblik af door de Standaard „uitgestooten in de buitenste duisternis." Oppervlakkig schijnt deze tactiek onvoorzichtig en roekeloos. Het spreekwoord „strenge heeren regeeren niet lang" heeft toch op Nederlandschen bodem zoover wij weten nog niet uitgediend. Maar in de wetenschap wat zij met haar partij doen en durven mag is de Standaard te zeer onze meerdere, dan dat wij ons eigen oordeel in dit opzicht voor juister zouden houden dan het hare. Onverschillig hoe de uitslag zij, is echter de Leidsche verkiezing, alleen om dezen karaktertrek, onze belangstelling reeds over- Te Amsterdam schijnt het slagen van den heer Tak van Poortvliet aan geen twijfel onderhevig. De ernstigste tegen-candidaat is de heer Hendrichs, katholiek en conservatief, het laatste vooral op handelsgebied. De heeren Van Marie, anti-revolutionair en DomelaNieu- wenhuis, sociaal-democraat, treden slechts op als vertegenwoordigers van leuzen, niet om gewicht in de schaal te leggen. De heer Tak heeft zich éen gemaakt met Amsterdam's be lang door zijne verdediging van het kanaal door de Geldersche vallei, met welk plan hij als minister gevallen is en nu weder opstaat. Vermoedelijk is hij dus als kanaalman de meest populaire candidaat voor deAmsterdam- sche burgerij. Of hetzelfde het geval is met zijne politieke richting, kan moeilijk beoordeeld worden. Het weekblad De Amsterdammer maakt hierover de volgende opmerkingen, welke in wijder kring dan de Amsterdamsche stembus overweging verdienen. „Al mocht men aannemen, dat er ditmaal onder de liberalen groote eenstemmigheid zou heerschen, de wijze, waarop Grondwet en Bur gerplicht het verkiezingswerk voorbereiden en leiden, blijft aan bedenking onderhevig. Het „potdichte" dat deze vereenigingen aankleeft, de voorliefde waarmee zij als een klein afge sloten kringetje zelf alles beslissen zonder het publiek erin te kennen, is zeker veroordee- lenswaardig. In Grondwet behoort discussie zelts onder de broederen tot de zeldzaamheden, om haar weetgierigheid in den vorm van welwil lendheid te kleeden en vertrouwen nit te lokken, door zelt vertrouwelijk te praten. Het waren ook geen geheimen of iets dat verborgen moest blijven Hij heette Hendrik Wendeling, was geboren in een groote handelsstad in Noord-Duitschland, waar zijn vader een bloeiende zaak had en was dns in onbekrompen omstandigheden groot gebracht. Tot zijn zestiende jaar had hij school gegaan; maar toen werd zijn vader ziekelijk en liet een vreemde de zaken verloopen, zoodat, toen zijn vader, na eenige dnre badkuren gedaan te hebben stierf, er bijna niets meer van zijn vermogen over was. Zijn moeder moest zich erg behelpen en dns had de zoon, die op school toch zeer ten achter was gebleven, daar de ouders hem uit overgroote liefde altijd mede op reis genomen en het onderwijs hadden laten verzuimen, besloten een ambacht te gaan leeren. Daar had hij wel nooit spijt van gehad, al ware het alleen omdat die leertijd zijn moeder veel minder geld kostte; maar door zijn eerste opvoeding had hij zich onder zijne kameraden altijd eenigszins misplaatst zijne vrije uren meest in de eenzaam heid, al lezende doorgebracht. Daarbij was hij steeds de lieveling zijner patroons geweest en hoe harder het noodlot hem trof, want weldra stierf' ook zijne moeder, des te meer vertroetelden hem de mcnschen, zonder dat hij zelf wist waar om; maar hij moest het dankbaar erkennen en Burgerplicht sluit zijn deuren en verwijdert van de openbare vergaderingen de hospitanten. „Zijn beide kiesvereenigingen wel liberaal Burgerplicht is het krachtens zijn reglement op menig punt, maar in de wijs, waarop het de verkiezingen voorberei'dt, blijft het zoo conservatief mogelijk. Of zou het beneden de waardigheid van een kiesvereeniging zijn alle mogelijke middelen in het werk te stellen, ten einde, voor men tot het doen van een keus overgaat, het publiek in grooten getale te zamen te roepen,, opdat openlijk en rond de candi datuur besproken worde, niet in een clubje, maar ten aanhooren en onder medewerking van wie maar wil „Zou er een beter middel zijn om staatkundig leven te wekken, dan openbaarheid? Zou men op duidelijker wijs kunnen toonen waarlijk vrijzinnig te zijn, dan door den kiezers gele genheid te' geven een candidatuur, die ons lief is, te bestrijdenen zou de candidaat zelf niet meer prijs op zijn benoeming stellen, indien hij weet dat zijn naam het vuur van den strijd heeft doorgestaan, dan wanneer die met gesloten deuren door een uitverkoren kringetje wordt gestempeld? „Wij zijn geen Amerikanen, en in verkie zingszaken dwepen wij jnist niet met de nieuwe wereld, doch de staartpruik onzer voorvaderen heeft evenmin recht op bewondering. Wij leven in een tijd, waarin het heet, dat het volk invloed moet nitoefenen op de regeering. De liberale partij heeft dat beginsel tot haar wachtwoord gemaakt, maar zij spreekt die leuze als het er op aankomt met een zoo zachte stem nit, dat niemand haar verstaan kan. „Zij doet maar al te dikwijls als ware elk sneces haar welkom, en als kwam het minder erop aan hoe het verworven werd. Zij vergeet telkens, dat een overwinning die niet bevochten wordt, maar zonder strijd haar ten deel valt, weinig eervol is, en dat een reeks van zulke zegepralen ontzenuwt. „Waar het leven zich openbaart, daar is de aantrekkingskracht, die ten gevolge heeft dat de wakkere en opgewekte naturen zich erbij aansluiten. En het is duidelijk genoeg, voor hem, die nagaat hoe onze candidaten gepro clameerd worden, dat er bij anti-revolutionai ren, bij kerkelijken en democraten meer leven wordt waargenomen, dan in de zwijgende en toestemmende rijen der liberale volgelingen. „Als het liberalisme niet hij tijds uit zijn Misschien begreep Kaatje het wel, daar zij juist op weg was hetzelfde te doen als zijne vroegere patroons en patroonsvrouwen; want zij deed niets dan bedenken hoe zij dien knappen, hoven zijn stand beschaafden jongen toch goed zou kunnen doen. Misschien zon zij nog wel iets ontdekt hebben indien niet een onverwacht geval haar aandacht geheel in beslag genomen had. Omringd door een zwerm straatkinderen, die als voorloopers kwamen aanstormen en gilden dat er dicht bij de poort een reiswagen omgevallen en gebroken was, kwamen er een paar dames op het logement af, die men duidelijk kon aanzien dat zij bij het ongeval betrokken waren, zoo bemodderd en gehavend zagen hare klêeren er nit. Zij liepen echter flink en vroolijk over den weg en toen de begeleidende schare haar uitlachte, lachten zij zeiven hartelijk mede en lieten hare gedeukte hoeden zien. De oudste der beide da mes bad zelfs haar beurs in de hand en deelde kleine muntstukjes nit, terwijl de jongste de bespatte strikken van haar japon en hoed aan de kleine meisjes gaf, die erom gingen kibbelen en ze verscheurden. Dit was zeker een goede taktiek, ofschoon het slechts een uitvloeisel harer goedhartigheidvriendelijkheid en vroolijkheid was. Thans hadden zij den drempel van het logement oversohreden en de waardin stond bui gend en dienstvaardig in den gang, gereed om in schoono bewoordingen haar leedgevoel nit te sluimering ontwaakt, zich niet verjongt en niet, door een krachtig openbaar leven te bevorderen, toont recht te hebben op den steun en de sympathie der werkende klassen, zullen deze zich hoe langer hoe meer ervan verwijderen, om het ten slotte den rug toe te keeren en zich te verbinden met het socialisme, waar het gezond verstand mag ontbreken, maar in elk geval de geestdrift niet afwezig is. „Wie de teekenen des tijds miskent verderft niet alleen zichzelf, maar onthoudt ook ande ren het goede, dat hij had kunnen stichten." A an de verkiezing van een lid voor de provin ciale staten van Zeeland is heden te Middelburg door 241 van de 493 kiesgerechtigden deel genomen. Bij de verkiezing op 11 Juli (bij herstemming) hebben 338 van de 493 kiezers hunne biljetten ingeleverd. Van 5 Januari tot en met 11 Januari zijn te Vlissingen aangekomen melde stoomschepen van de maatschappij Zeeland 321 en vertrokken vandaar naar Engeland 446 passagiers. Vlissingen, 13 Januari. Dez,. -. dagen is door de commissie der Zeemans- en Visschers- benrs alhier, ingevolge art. 22 van het reglement dier stichting, de eerste vlag uitgereikt die door gezagvoerders van schepen, deelhebbers in het fonds, gevoerd moet worden. Het u de gezagvoerder C. Reijnhout, voerende de Ned. schoener Adrian a Wilhelmina, van den heer F. Wibaut alhier, die als deelhebber, de eerste vlag van het fonds voeren zal. De vlag vertoont een rood veld, lang 3J cn breed 2 meter, waarin, aan den bovenhals het wapen van Vlissingen en in het midden de letters Z VB voorkomen, beneden het nommer 21, zijnde het volguommer van lidmaatschap. Van deze vlag wordt een exemplaar gedepo neerd op het stadhuis, hij de vlaggen- en vaan. deltropee die zich aldaar bevindt sedert de viering van het feest onzer onafhankelijkheid. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat en besloten heden aan te vangen met het atdeelingsondcrzoek van de inge komen begrootings-ontwerpen. De heer Fické heelt bij de kamer de vraag aanhangig gemaakt of hij, na zijn benoeming tot burgemeester van Middelburg, al dan niet zich aan een herkiezing voor het lidmaatschap der kamer moet onderwerpen. De voorzitter, de heer De Vos van Steenwijk, herinnerde, dat 24 jaren geleden te zijnen aanzien die vraag in bevestigenden zin was beslist. Er drukken, maar het jonge meisje viel haar lachend in de redo en zei dat bet ongeluk zoo groot niet was en het niet meer was dan haar verdiende loon, daar zij gedurende de heele reis, de eerste die zij in haar leven maakte, op een avontuur gehoopt had. Nu was haar dwaze wensch ver vuld: zij hadden een avontuur, maar een zeer modderig en prozaïsch, waarbij zij niet eens door een kleine flauwte op het medelijden kon werken. Het rijtuig was heel zacht en bedaard in de modder gezakt en omgevallen, alleen de koffers waren iets verder op m een sloot te recht geko men eu deerlijk gehavend. Het was om omver te vallen van bet lachen geweest, zooals zij toen boven uit de oude reiskoets hadden moeten klau teren en de sporen van die klimpartij kon ieder een aan hare kleeren zien. Ook de oudere dame stemde goedig met haar vroolijkheid iuen verzocht om een kamer, waar zij zich konden opknappen. Daartoe was Kaatje terstond bereid en zij ver dween met de dames in haar mooiste kamer, eigenlijk haar eigen salon, dat zij Blechts in bijzondere gevallen aistond. Het jeugdige escorte bleef echter nog voor de denr staan en vertelde aan wie het maar hooren wilde, welk een groot ongeluk er gebeurd was; daar zg echter allen te gelijk wilden praten kon men er niets van verstaan en het geraas, getier en gekibbel hield niet op voordat de jonge dame weer voor den dag kwam, in een japon van Kaatje, die haar met hare slanke gestalte

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1