imm 1880: N«: 8. mari. 123* Jaargang. Zaterdag 10 Januari. NEDERLAND. Rationale Militie., snikken, CAMP, E-SCHELDE, den als yolgt: Ier ER-SCHELDE. .Ri ïaso. VERKIEZING. Middelburg 9 Januari. mil III benoofligd, bij ieere. •ger DIENSTBODE i pot kunnende omgaan; F. B. DEN BOER. chtig middel ter bevorde- Vervalschingen, is elke e handteekening van den o Benedictijner Likeur te [ERT, KOLONIËN: MEN ZICH OP tEIJRDE MODE- LIJKE GROOTTE. CEflTS. fi. V. IC. D. X nam. 1.15 en 3.20 1.45 3.50 WOENSDAG en YR1JDAG. voormiddag 7.45 8.15 10.30 11— 's middags 12. 's namiddags 12.30 u. x. im. 1.15 1.45 tr. x. 3.20. 3.50. )ENS- AG. VRIJDAG. ZATER DAG. )orm. voorm. voorm* 7.45 7.45 7.45 8.15 8.15 8.15 0.30 10.30 1.— 11.— 0.30 10.30 en 12.— 10.30 1.— 11.- 12.30 11.— 7.20 ea. 2.30 5.37 3.41 6.88 2.40 3. ♦12.55 ♦4.45 2.14 3. ♦5.5» ♦6.40 6.50 5.1 6.20 6.30 7.52 7.8 ♦7.57 8.45 7.25 9.12 8.6 10.18 10.41 8.35 ♦.9.6 10.50 8.45 ♦9.15 11. 7.15 10.55 6.50 10.40 8.5 11.50 8.55 12.40 9.15 1.3 1 9.80 1.20 3.50 6.10 7.30 8.20 8.40 8.55 ran MIDDELRIIRGSCHE C0ÜRA1VT. Dit blad versoMjnt dagelijks, met nitzondering ran Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m, franco 3,50. ^Afzonderlijke nommers zijn rerkrijgbaar a 5 Cent. Advertenties: 20 Oent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 'f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote"letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de pnblicité étrangère g. l. Daubs en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Joïtis. Oproeping van een verlofganger. De burgemeester van Middelburg, gezien de missive van den commissaris des konings in deze provincie dd. 5 Januari jl. A. n° 36, 3 afdeeling, roept bij deze op den milicien verlofganger Johannes Cor nelia Deist, loteling dezer gemeente der lichting 1877, behoorende tot het 3 regiment infanterie, die niet voldaan heeft aan art. 143 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72.) om zich, voorzien van al zijne voorwerpen van kleediDg en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen, beuevens van zijn verlofpas, uiterlijk op den 16 Januari a. bij zijn korps te Middelburg te bevinden, ten einde ge durende drie maanden onder de wapenen te worden gehouden. Hij moet zich vooraf en wel op Maandag den 12 Januari a., deb voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester dezer gemeente aanmel den voorzien van zijn verlofpas, ten einde die voor vertrek kunne worden afgeteekend. Middelburg, den 8 Januari 1880. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken Dekend dat de inlevering van stembriefjes voor de be noeming van een lid van de provinciale staten van Zeeland, in de plaats van jhr. mr. J. W. M. Schorer, die wegens vertrek naar elders beeft opgehouden lid dier staten te zijn, zal plaats bobben op Dinsdag den 13 Januari a., van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, in de beneden achterzaal van het raadhuis, terwijl de opening dier stembrieijes zal geschieden in dat- zeilde lokaal op Woensdag den 14 Januari 1880, des voormiddags te negen uren. Middelburg, den 9 Januari 1880. De burgemeester en wethouders van Middeli nrg PICKE De secretaris, G. N. DE STOPPELAAE. In de heden gehouden zitting van den gemeen teraad van Middelburg is op verzoek eervol ont slag verleend aan den heer mr. P. J. van der Feen als gemeente-archivaris. Tot hnlponderwijzeres op school D werd, met 14 van de 15 stemmenbenoemd mej. A. J. de Nood alhier, mej. W. J. Dekker, alhier, die mede voorgedragen was, verkreeg 1 stem. Het stembureau voor de verkiezing op 13 Jannari is samengesteld nit de heeren Nagtglas en Liebert als leden en de heeren De Wind, Fok- FEUILLBTON. Novelle van G. ZU PUDLITZ. h. Jobst twijfelde er niet meer aan dat zijn kost baar stuk doorgrond was. Hij lachte lnid en legde zijn band op den schouder van den jongen man. .Denkt gij dan dat ik znlke half beschonken lieden een kleinood in de band zon geven, zooals ik er zoovele bezit? Wie kiezelsteenen wil vi8scben, steekt geen brillanten aan den haak. Voor ben waa mijn zwaard echt genoeg, en al had ik het nit de banden van den stervenden held Gustaaf Adolf zelf gekregen, zouden zij er even goed hunne laffe grappen bij verkocht hebben, leder mensch hecht slechts waarde aan hetgeen hij in staat is op prijs te stellen, en waar hij aan gelooft dat maakt hem zalig. De tijd is de eenige toetssteen voor de echtheid der dingen; wat dien trotseert is eeht, maar met al het nieuwe wil ik niets te maken hebben." Hij had zoo plechtig mogelijk gesproken en jlen jongen nan strak aangezien, met zijne kleine ker en m». W. A. van Hoek als Ter vervanging van den heer jhr. mr. J. W. M. Schorer werd de heer Pické benoemd tot amb tenaar van den burgerlijken stand, tot voorzitter der commissiën van financiën en fabricage, bene vens van de commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs en tot lid der commissie van beheer over de straatwegen van Middelburg naar Vlissingen en Veere. De liberale kiesvereeniging Algemeen Belang te Leiden heeft tot candidaat voor het lidmaat' schap der tweede kamer den heer W. Rooseboom, kapitein van den generalen staf, gekozen, Den Gen Jan. schreef de Prov. Nbr. Ct na de mededeeling der waterberichten."We kun nen dit eerste bulletin niet in de wereld zenden, zonder hier eens te meer met al de kracht, die in ons is, protest aan te teekenen tegen de bestendiging van den onvergeeflijken toestand, waarin Noord-Brabants oostelijk deel jaar in jaar nit blijft verkeereD, ten aanzien van gebrekkige waterloozing, terwijl bovendien door de werking der Dreumelscbe en Heerewaardensche overlaten een massa Waalwater, dat allerminst hier thuis behoort, de ellende dier streek telkens komt ver- grooten. Met aandrang wijzen wij de regeering op hare verantwoordelijkheid en op de dringende noodzakelijkheid, dat de schatkist ook eindelijk worde geopend voor de behoeften van de geheele Maasstreek, wier nijvere bevolking door dezen niet te rechtvaardigen toestand ten gronde wordt gericht." Aan deze klacht schijnt thans gevolg gegeven te zullen worden, immers de minister van waterstaat heeft aan gedeputeerde staten van Noord-Brabant verzocht, in overleg met den hoofd-ingenieur van den waterstaat, de behan deling der plannen tot verbetering van den waterstaats-toestand in het Noord-Oostelijk deel dier provincie, zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben. Tot het uitvoeren dier plannen moeten het rijk, de provincie en de gemeenten samen werken; ze omvatten: 1°. Heropening van het Oude Maasje; 2°. Achtereenvolgende opheffing der Overlaten; 3°. Voorziening in de nitwatering der landen: a langs het Oude Maasje; b van de lage polders op de Donge uitwate- rende; c gelegen in het inundatie-gebied van de Dom mel en de Aa te 's Hertogenbosch. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten aan de regeering een adres van instemming te richten met het reeds door de kamer van koop handel ingediende adres tot aanbeveling van het weder spoedig opvatten der plannen tot verbete ring van den Rotterdamschen waterweg. slnwe oogen, om te zien welken indruk zijne woorden op hem maaktendeze zag hem evenwel niet verrast oi getroffen aan en zei op lossen toon. ,Met nw leer zon ik niet ver komen. Wat ik met mijn hamer plat geslagen, met mijn vijl afge rond en met het vuur gesmeed heb, dat is stevig, daar kan ik van op aanmaar wat de roest der jaren verteerd en ingevreten heeft, daarvoor kan ik niet instaan en als het werk goed is kan iemand, die het minacht het evenmin breken, ais iemand die het overschat. De hoofdzaak is wat de dingen zijn, niet waarvoor men ze uitgeeft." .Heel goed" zei Jobst. .Gij schijnt een degelijk werkman te zijn, en voor iemand die Diet meer wil zijn dan dat, is uw opvatting zeer juist." „IX geloof dat het genoeg is eerlijk te zijn hetgeen men is, en ik stel er mijn eer in mijn handwerk zoo goed uit te oefenen als ik kan, al was er misschien in mijn jeugd een beroep voor mij weggelegd, dat ik niet in het zweet mijns uanschijns behoefde nit te oefenen." Jobst zag verwonderd op en had gaarne iets meer gehoord; maar de waardin kwam met het ontbijt en nadat zij het voor den ouden mm had neergezet nam zij haar plaats aan het buffet in en gieep naar baar breikous; terwijl de beide gasten over onverschillige onderwerpen spraken. Na een poos stond de werkman op en ging naar het venster. Het was nu helder dag en Twee aanvragen cm concessie voor telephoon- verbinding in de Btad, van den heer Olland c. s. te Utrecht en van een bnitenlander, zijn bij den raad ingekomen. De raad heeft verder met algemeene stemmen aangenomen de voorstellen van burg. en weth. tot het bouwen van een nieuwe vischmarkt op de plaats der thans bestaande en tot het tijdelijk verplaatsen dier markt naar de Coolvest. Van het „ijanommer" van Eigen Baard zal een afzonderlijke uitgaaf verschijnen ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood in Noord- Brabant en Gelderland. Dit blad, ongeveer 24 bladzijden groot kwarto formaat, zal geïllustreerd zijn met platen van Cb. Roehussen, P. A. Schippers, G. H. Breitner e. a., portretten van beroemde schaatsenrijders, afbeel dingen van sleden enz., en voorts bevatten bijdragen van Nicolaas Beets, J. J L. ten Kate, J. J. Cremer, C. Honigh, W. P. Wolters, J°. de Vries, D. van der Keilen jr., Waling Dijkstra en anderen. Het van ouds bekende tijdschrift Bet Leeskabinet vertoont in den laatsten tijd, onder de redactie van den heer D. F. van Heijst, bij voortduring teekenen van nienw leven. De jongste Januari aflevering bevat weder eene oorspronkelijke novelle door Mélati van Javahet verhaal van een reisje aan de oevers van de Maas en de Lomme, door den heer M. A. Perk, met vier plaatjes opgeluisterd, en eenige vertaalde bijdragen en boekaankondigingen. Voor de volgende afleve ringen worden aangekondigd oorspronkelijke bijdragen van dr. Jan ten Brink, J. S. G. Gram berg en Ed. Swartlr. Dat zijn gunstige teekenen voor den nieuwen jaarkring van het aan velen welkome maandwerk. Aan de Maatschappij lot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland hebben wij onzen dank te betuigen voor de toezending van den 4en jaargang van haar Jaarboekje, dat tevens znlk een handig en doelmatig zakboekje is. Met genoegen zagen wij, onder de vele nuttige opgaven van landbouwkundigen en anderen aard, welke het boekje bevat, ook melding gemaakt van onze pogingen tot bet verspreiden van kennis der Meteorologische waarnemingen en harer beteekenis. Overtuigd als wij zijn dat ook de landbouw geroepen is tot het nemen van een belangrijk aandeel in de weerkundige waarnemingen der toekomst en in het nut dat door haar afgeworpen wordt, stellen wij do ondersteuning van ons streven, welke ons van de Zeeuwsche maatschappij in het onder hare 2413 leden verspreid Jaarboekje ten deel valt, zeer op prijs. De volgende wetten zijn in de St. Ct. opgenomen: de wet, houdende vaststelling der begrooting van ofschoon er nog een dikke nevel hing, scheen het toch goed weer te zullen worden. Hij nam zijn ransel op en wilde hem juist over den schouder leggen, toen Jobst eensklaps op hem toe trad. „Vriend, stel dat nog een paar uur uit, dan kunt gij uw voetreis uitsparen, de lucht is vochtig en het loopen langs die doorweekte vuile wegen is geen bijzonder genot. Ik ken dat sedert vijftig jaren en de wegen worden hoe langer hoe slechter. Hier van daan bezorgt mijn vriend, de winkelier, mij een goed voertuig en daarin is, behalve voor de kisten, nog plaats genoeg voor ons beiden. Op reis moet men een vriendelijken geleider niet afwijzen, als men rijden kan moet men niet loopen, al is het alleen om de laarzen te sparen. Wat ik hier voor mijn museum vinden kan heb ik tegen den middag bij elkaar en dan komt gij nog vroeger in uw nachtkwartier dan wanneer gij te voet gaat." Hij reikte hem de hand en had zoo vriendelijk gesproken dat bet den jongen man zwaar viel zijn voorslag af te wijzen; hij zei echter: „Ik loop heel gaarne en het doet er niet toe of ik eerst tegen den avond aankom." „Doe het dan om mij pleizier te doen!" ver volgde Jobst. „Ik vind het akelig om alleen te reizen en heb gaarne iemand bij mij. Wilt gij niet goed, dan weet ik reeds wie u tegen mij ingenomen heeft. Ik kan wel alleen naar huis komen." Hij keek schuins naar de waardin en de jonge man het fonds, voortspruitende nit de koopprijzen van domeinen voor het dienstjaar 1880, die tot bekrach tiging van credieten, door den gouv.-gen. van N. I. geopend boven de begrooting van tf. I. voor het dienstjaar 1877, vastgesteld bij ie wet van 17 Nov. 1876 (Stil. no. 229) en gewijzigd bij de wetten van 30 Mei 1877 (Stbl. no. 133), 13 Dec. 1877 (Stbl.. no. 276) en 22 Oct. 1978 (Stbl. no. 151), enz., die tot verhooging van liet tiende hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienst jaar 1879, en die lot wijziging en aanvullipg der wetten omtrent de heffing en de verzekering van de invoerrechten en accijnsen. De St. Ct. bevat een kon. beslnit houdende aan wijzing van de gemeente Winkel als standplaats van een postkantoor. Den 7en Jannari heeft Z. M. in een bijzonder gehoor ontvangen den heer V. Tiby, die zijne geloofsbrieven heeft overhandigd als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der Fransche republiek. Door den minister van binneniandsche zaken is de verkiezing voor een lid der tweede kamer, die, tengevolge van het overlijden van jhr. G.E. F. X. M. Kerens de Wijlre, moet plaats hebben in het hoofdkiesdistriet Maastricht, bepaald op Dins dag 3 Februari 1880, terwijl indien herstemming noodzakelijk is, die zal geschieden Dinsdag 17 Februari 1880. (Zte laatste berichten van gisteren.) Bij den minister van binneniandsche zaken is bericht ontvangen dat, te Amsterdam, de alge meene commissie voor de noodlijdenden door de jongste overstroomingen handelend is opgetreden. Van deze commissie is de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Tienhoven, voorzitter, en mr. R. van Rees secretaris. Die commissie belast zich met de ontvangst en het beheer der liefdegaven, die het Nederlandsche volk tot dit einde zal willen beBtemmen. Rivier-enlJsberiohten, Plaatsgebrek belet ons heden hieromtrent in veel bijzonderheden te treden. Blijkens de berichten in de Staatscourant en andere bladen is het gevaar voor verdere doorbraken nagenoeg geweken en het water overal vallende. Dit neemt echter niets weg van de te 's Hertogenbosch en omstreken hcerschende ellende, zooals blijkt nit de volgende berichten in de B. R. C „De toestand dezer stad is treuriger dan in 1876. Naar alle omliggende gemeenten worden levensmiddelen verzanden. Reeds zijn eenige ongelukkigen met hun vee naar hier overgebracht. De dijken, die de gemeenten Rosmalen en Nuland werd een weinig verlegenwant die grijsaard trok hem aan en hij wilde hem niet kwetsen. „Als ik er n pleizier mede kan doen," zei hij, „en gij het mij niet zoo maar nit beleefdheid hebt aangeboden, wil ik gaarne met n mede rijden en neem dus uw vriendelijk aanbod aan." Jobst sloeg stevig toe in de hand, die bij hem toestak en met een zegevierenden blik naar het buffet riep hij „Top 1 dat is afgesproken over eenige uren haal ik u hier af." Dit zeggende zette hij zijn hoed op, hing zijn mantel om en verliet het vertrek. Kaatje begon hartelijk te lachen toen hij we£ was. „Die oude dwaas," zei zij, „hij denkf altijd dat men hem belastert, en ik denk er niet aan; maar zijne lompe gezegden iaat ik mij nu een. maal niet welgevallen, zooals de anderen. Met hem mederijden kunt gij altijd, al is het ook niet noodig dat gij alles gelooft wat hij n wijs maakt; maar gjj zijt reeds gowaarschuwd door de onde sabel van gisteren avond." Dit zeggende verliet ook zij de kamer en onze jonge vriend bleef alleen. Hij had zich aangewend om nooit zijn tijd te verbenzelen en daar hij zich nn toch had laten bepraten om tot 's middags te blijven, wilde hij die uren zoo nuttig mogelijk besteden. Op reis gaat er altijd veel kapot of raakt in de war en dus begon hij zijn ranBel uit te pakken en na te kijken. Hier was een riem losgegaan of zat èen gesp scheef, daar was een gat te groot gewordeq

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1