n«: r I23e Jaargang. 1880: Vrijdag 9 Januari. Middelburg 8 Januari. FEUILLETON". Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Landbouw. MIDDELBERGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco 3,50. "Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent.' Advertentien: 20 Cent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote'letters worden berekend naar plaatsruimte? Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère G. L. Dame en Cie. te Parijs en Frankfort, direeteuren Elsbaoh en Joms. De commissaris des konings in Noord-Brabant heeft tot ieden der algemeene watersnoodscommis sie benoemd 29 voorname ingezetenen der pro vincie, zijnde leden van gedeputeerde staten, burgemeesters, wethouders, leden van de le en 2e kamer der staten-generaal enz. De St. Ct bevat de wetten houdende vaststel ling der begrooting van uitgaven wegens den arbeid der gevangenen voor 1880, die totverhoo- ging van het negende hoofdstuk der staatsbe- grooting voor het dienstjaar 1878 en vermindering van het negende hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1879, die tot verhooging van het tiende hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1878 beuevens die tot ontei gening van eigendommen, noodig voor den aanleg van een gedeelte van den spoorweg van Tilburg naar Nijmegen. In het tijdperk van 30 November tot 27 De cember 1879 zijn, blijkens ingekomen ambtsberich ten, door longziekte aangetastin Noord-Brabant 5 runderenin Zuid-Holland 4 runderentotaal 9 runderen. In het vorig tijdperk van vier weken was éen rund door die ziekte aangetast. De st. Cl bevat de Btatuteu der vereeniging Doetinchems weekblad en der naamlooze vennoot schap Maatschappij voor volkskoliiehuizen te Amsterdam. Aan het Vtr. DU. wordt gemeld dat de heer E. B. U. van Doorn, commissaris des konings in Utrecht, voornemens is wegens zijn meer dan 80jarigen leeftijd zijn vroeger reeds gedaan, doch destijds op verlangen des konings ingetrokken verzoek om ontslag, te herhalen. Tot commissaris-plaatsvervanger van de Ned. Handelmaatschappij is met algemeene stemmen benoemd, de heer H. van Eeghen. Uit Maastricht wordt bericht, dat er ernstig sprake is om de candidatuur voor de tweede kamer aan te bieden aan den heer dr. Schaepman. Breskens, 7 Januari. Heden heeft alhier de installatie van den nieuw benoemden burge meester, den heer J. G. Gerritsen, plaats gehad. Met de stoomboot van Vlissingen te In. 45m. aangekomen, werd hij nabij de aanlegplaats door eenige notabelen uit de gemeente verwelkomd en Novelle van G. ZU PUDLITZ. Deze keer herstelde het oorlogswapen den vrede en men schaarde zich eenparig om het voorwerp, waaraan zij volgens Johst het verhaal van den s lag bij Lützen te danken hadden. Iedereen wilde het in de hand nemen en bekijkenmaai dat gedoogde de oude man zoo gauw niet. Zij moesten weer plaats nemen en daarna mocht zijn heiligdom van hand tot hand gaanJobst volgde het echter overal en voer uit als iemand eenigen twijfel aan de echtheid verlaadde of het „oude braadspit" niet met den noodigen eerbied behandelde. Reeds een paar maal had hij het terug willen nemen, omdat de lomperds niet waard waren het aan te raken; doch telkens liet hij zich door een woord van lof weer bepraten. Aan het einde van de tafel zat een jonge knappe man, in het eenvoudig gewaad van een rondtrekkend ambachtsman. Hij hoorde niet in de stad thuis, niemand kende hem en geen tnenecb had acht op hem geslagen. vervolgens per rijtuig naar het gemeentehuis gebracht, alwaar hij door de wethouders en de leden van den gemeenteraad werd ontvangen. Daarna had de installatie plaats, zoodat Bres kens ingezetenen zich weder in het bezit van hunnen nienw benoemden burgemeester mogen verhengen. Velen betuigden hiermede hnnne ingenomenheid, door het uitsteken van vlaggen, zoo van gebouwen als schepen. Rivier-en IJ sberichten. De Staatscourant geeft het volgende overzicht van den toestand van ijs en water. De toestand langs den Boven-Rijn en de Waal is bevredigend. De Waal is thans geheel open en de belangrijke val van den Prnisischen Boven-Rijn, die zich reeds te Lobith en Hnlhnizen doet gevoelen, zal verdere verlaging van den waterstand ten gevolge hebben, zoodat het te voorzien is dat de Here- waardensche overlaten spoedig zullen hebben opgehouden te werken. Op het Pannerdenscbe kanaal, den Neder-Rijn en de Lek heeft zich de normale verhanglyn hersteld. Bij den tegenwoordigen waterstand zon het water nog moeten rijzen te Pannerden 0.43 M., te Arn hem 0.53 M., te Wijk bij Duurstede 0.73 M. en te Vreeswijk 1.10 M., om gelijk te komen met den bekenden hoogen waterstand van Maart 1876. Te Pannerden heeft intnsschen het water zijn hoogsten stand bereikt, zoodat val kan worden verwacht. Uit Vreeswijk wordt reeds bericht dat de zeilvaart is hersteld. Het waterbezwaar in Noord-Brabant schijnt zijne grootste hoogte te hebben bereikt en, met het oog op de verdere omstandigheden, mag algemeene langzame val worden verwacht. Aan den geïnundeerden Bommelerwaard beneden den Meidijk is ontlasting gegeven door het door graven van den Brakelschen dwarsdijk; bij den ingetreden val en bij de opruiming van het ijs in den Maasmond is verbetering in den toestand aldaar te wachten, terwijl het gevaar voor het land van Heusden en Altera is geweken. Overstroomingen. In een bulletin van de Nooodbrabanter wordt uit 's Hertogenbosch van Dinsdag namiddag te 4 uren gemeld: Wederom is onze stad geteisterd door haar ouden vijand, het water. Had men het sedert een paar dagen verwacht, niemand kon vermoeden dat het ons zóo zon overvallen; sedert gisteren avond negen uren is de stad grootendeels onder- geloopen. Ook onze drukkerij staat geheel onder water, zoodat het ons onmogelijk is, zoolang deze toestand aanhoudt, ons blad uit te geven. De nabijgelegen plaatsen hebben 't ook hard te verantwoorden; terwijl Oss, Lith, Lithoijen, Hij was zoo even eerst op aandringen vau den waard bij de tafel geschoven, daar hij tot nu toe in een donker hoekje zijn eenvoudig maal genut tigd had, zonder deel te nemen aan het gesprek der overige gasten. Men wilde het zwaard eigenlijk langs hem heen laten gaan, maar hij nam het aan en bekeek het zonder een woord te zeggen, aan alle kanten, zoodat Jobst er van schrikte en toen de vreemde ling de schroef, die de kling aan het gevest verbond, van zeer nabij bekeek, zag hij hem scherp aan met een bekommerden wantrouwenden blik. De jonge man zei echter geen woord en gaf het zwaard verder, waarbij een nauwkeurig opmerker had kunnen zien dat de oude man ruimer adem haalde, als ware hij aan een gevaar ontkomendaarna maakte hij van de eerste de beste gelegenheid gebruik om zijn schat tot zich te nemen en in de andere kamer te brengen, waar men hem nog een poos met ijzer hoorde rammelen en sloten omdraaien. Toen hij terug kwam viel zijn blik het eerst op den jongen man aan het einde van de tafel en het scheen hem zeer te verheugen dat deze nog altijd geheel alleen zat en met niemand een gesprek had aangeknoopt. Nn werd hij weer vroolijk en vertelde alle ge schiedenissen en avonturen die hij beleeld had en eerst toen bet heele geselschap nit elkaar gegaan was, zocht bij zijn zolderkamertje op, waar bij nu al sedert een mensehenlecitijd jaarlijks Oijen, Teéffelen enz. reeds sedert twee dagen 2ijn ingeioopen, ontvingen we heden ochtend de tijding, dat dé dorpen Vugt en Den Dungen hetzelfde lot hebben ondergaan. Dezen morgen zijn van hier vertrokken eenige detachementen infanterie, teneinde de noodige hulp te bieden, of zoo mogelijk, de waterkeering te houden. Ook zijn een groot aantal linnen tenten derwaarts vervoerd. Hier is het water nog steeds wassende; de toestand is allertreurigst; slechts een klein gedeelte der stad is vrij van water, de overige gedeelten zijn diep overstroomd, zoo zelfs dat het vee van eenige melkboeren op het kerkhof om de groote kerk is geborgen. Uit Grave wordt van Woensdag namiddag 1 unr gemeld De polders van Dieden en van Huisseling staan nagenoeg onder. Te Haren en Macharen staan slechts enkele huizen boven water. Men keert nog zooveel mogelijk. Het water staat gelijk met de kruin der keerdijken van de Beersche Maas. Zoo er niet spoedig een sterke val komt, wordt de ge- heele landstreek van Megen tot Overlanger éen waterplas. Te 's Hertogenbosch moeten allerlei ongewone middelen worden te baat genomen om de gemeen schap in de overstroomde stad gaande te houden. Men ziet er velen zieh van Btelten bedienen, om droogvoets door de straten te komen. Anderen laten zich door personen, die om iets te verdienen hnnne rnggen beschikbaar stellen, door het water dragen. Van schuitjes wordt een zeer druk gebruik gemaakt. Uit Empel en Heeswijk vernemen wij, dat daar alleen de kruin van den dijk zichtbaar is. Zoo binnen- als buitendijks is er slechts éene massa water zichtbaar. Deze behoeftige gemeente wordt zwaar geteisterd. Te 's Hertogenbosch schijnt gisteren nacht te éen uur het hoogste punt bereikt te zijn; de waterstand was toen 6.44 M. boven AP. Gisteren ochtend te 8 nren, 6.41 M.alzoo sedert den vorigen ochtend nog gewassen 11 cM. De omliggende dorpen, die in nood verkeeren, worden geregeld van brood voorzieD. De dijken onder Berlicnm en Rosmalen zijn tot heden gelukkig behonden, in weerwil van de weinige medewerking, die de ambtenaren van den waterstaat in die gemeenten van de zijde der ingezetenen ondervinden. Aan de berichten van de Prov. Noordlr. Ct. wordt nog het volgende ontleend: De algemeene toestand der geheele Maasstreek is ellendig. Uit Orthen komen menschen en vee te 's Bosch eene schuilplaats zoeken. Naar EDgelen en Bokhoven zijn heden ochtend 4 roeibooten met levensmiddelen vertrouken. Bijna alles is daar onder water. Menschen en een paar maal overnachtte en dat hij als zijn rechtmatig eigendom beschouwde. De jonge ambachtsman was reeds voor hem naar zijn kamer gegaan. II. Den anderen morgen was als naar gewoonte Kaatje het eerst op en liet de gelagkamer, die 's avonds maar ter loops opgeruimd was, behoorlijk schoonmaken en luchten. Zij was altijd zorgvuldig en ietwat jeugdig gekleed, en ondanks haar schijn bare onverschilligheid bleef zij de ziel van het huis en daar zij zeer veel verstand bad en in stilte alles opmerkte, had zij heel wat men- schenkennis opgedaan, waardoor zij vaak onaan gename tooneelenleelijke praatjes of groote schade voor haar zaak voorkomen had. Men bad zooveel ontzag voor haar meening, dat zij, wanneer zij in een geschil partij trok, 't geen hoogst zelden gebeurde, erop kon rekenen de meerderheid op haar hand te hebben. Vooral de vreemden en doortrekkenden hield zij scherp in hot oog en wien zij niet vertrouwde, die werd met de noodige vastberadenheid verwijderd. Zg alleen had gisteren den jeugdigen ambachtsman niet uit het oog, verloren, doch ditmaal welwillend gadegeslagen, en zij had zeer goed gemerkt dat hij wel is waar ■"zweeg toen bij het zwaard van Jobst bekeek vee zijn geborgen in raadhuis, school en kerkhof. Te Bokhoven is een nagenoeg nieuw huisje weggedreven. Toestand allerbedroevendst. Naar Empel en Alem zijn, op last van den commissaris des konings, voedingsmiddelen ver zonden. Hoewel te Nuland en Roemalen veel gevaar bestaat, kunnen wij toch de geruchten, als zou den de polderdijken reeds bezweken zijn, gelukkig tegenspreken. Geffen is ingeioopen. Ook de dijken der Vughtsche akkers zijn nog behouden. VERBETERING. In het bericht nit Vlissingen in ons nommer van gisteren leze men voor„schepen. .naar Vlis singen teruggezonden" de woorden „sche pen. ..in Vlissingen teruggehouden." geneeskundige dienst. Benoemd tot off. van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht de heer H. J. van Rhijn, arts. De rammonitor Haai, die bij Willemsdorp het ijs moest breken en opruimen, is, na daartoe verschillende vergeefsche pogingen gedaan te hebben, met gebroken roer naar Hellevoetsluis teruggekeerd. Wij vernemen, dat de min. van marine onmiddelijk de Panter voor hetzelfde doel in dienst heeft gesteld. Ook de Haai blijft in dienst. {Vod.) Aan een bericht van den commissaris des konings in Limburg, omtrent het voorkomen in eenige gemeenten van die provincie van den hamster, wordt het volgende ontleendDe hamster is sedert eenige jaren in enkele gemeenten van het zuide lijk arrondissement van Limburg, langs de Duit- sche grens, uit welk land hij schijnt te zijn gekomen, onder den naam van korenwolf bekend, zonder dat hg aldaar tot dusver eenige noemenss waardige schade had aangericht. In den laatsten tijd heeft hij zich evenwel vermenigvuldigd, en is, volgens ingesteld onderzoek, in 29 gemeenten van genoemd arr., in de eene plaats meer en in de andere in geringer aantal aangetroffen. In het noordelijk gedeelte van het gewest werd de ham ster tot nog toe niet bespeurd. De hamster cricetus frumentarius) is inderdaad een gevaarlijk graanetend dier; het heeft licht bruine, naar het grijs trekkende kleuren, met korten staart, gelijkt veel op een rat, doch heeft dikker kopis iets grooter en dikker, maar niet zoo lang. Zijn geliefkoosd voedsel is tarwe maar zich noch spottend, noeh bewonderend er over uitliet. „Die heeft er verstand van" had zij gedacht „en dat is een bedaard, matig mensch, die niet meer dan éen glas bier heeft gedronken en zieh in geen strijd wil mengen." Het uiterlijk van dien jongen man was ook wel geschikt om haar in die goede meening te versterken. Hij zal hoogstens vier en twintig jaren oud geweest zijn, een klein kneveltje bedekte de vrij dikke bovenlip; zijn open voorhoofd en helder oog duidden verstand aan, evenals zijn slanke, doch sterk gespierde gestalte bewees dat hij zijn jengd met flink werken had doorgebracht;. Zijn kleeding, zoo eenvoudig mogelijk, was toch doelmatig, netjes en bijzonder goed van snit. Dit alles was mooi Kaatje niet ontgaan, al iiet zij er niets van merken, zooals zij wellicht dertig jaar geleden wel zou gedaan hebben. Zij zou nn ook spoedig gewaar worden dat hij geen luilak was, want nauwelijks was haar gelagkamer zoover in orde dat zij, zooals zij het noemde, weer toonbaar was, of daar kwam hij reeds geheel reisvaardig binnen, voordat de dag nog geheel aangebroken was. „Zoo I" zei de waardin, „gij gaat vroeg op het pad ep gij kunt toch niet zulk een haast hebben, want hier in de bnnrt zult gij wel geen werk zoeken en om tot aan het eerste nachtkwartier te komen hebt gij nog allen tijd. Laat eerst de nevel optrekken, dan kunt gij altijd nog ver genoeg loopen." „Ik ben nu eenmaal gewoon om vroeg op td

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1