Rechtszaken. Weerk Benoemingen en besluiten. Onderwijs. De minister van justitie heeft aan A. van Lieshout, gemeente- en onbezoldigd rijksveld wachter te 's-Hertogeubosch, zijne bijzondere tevredenheid te kennen gegeven wegens den ijver door hem betoond bij de opsporiDg en aanhou ding van den dader van verschillende in die streken gepleegde diefstallen, waarvan eervolle vermelding is gesehied in het Algemeen Politieblad Zondag is door de politie alhier, op hooger last, de hand gelegd op twee vrouwen, die sedert korten tijd in deze gemeente woonachtig waren. Naar wij vernemen zijn zij uit België gevlucht om te ontkomen aan een tegen haar gewezen vonnis, waarbij zij wegens valschheid in geschrifte tot langdurige gevangenisstraf zijn veroordeeld. Voorloopig naar het huis van arre*t alhier over gebracht, zullen zij aan de Belgische overheid worden uitgeleverd. Zondag deed zich het geval voor, dat de Qarwichboot naar Botterdam aan het hoofd te Schiedam moest blijven liggen. Dit is voor zoo ver men weet het eerste geval van dien aard. Het is te opmerkelijker daar den vorigen dag met meer ijsgang de kleinere passagiers booten tot Rotterdam doorstoomden. Zaterdag morgen is te Terschelling de redding boot, bij eene poging tot redding der bemanning van een gestrand EDgelsch schip, omgeslagen. Het vreeselijk gevolg was dat van de 8 opvaren den 6 verdronken, waaronder 3 gehuwden, nala tende 15 weezen. De bemanning van het gestrande schip werd later door een botter afgehaald. Men leest ia de Rotte rdamscJie Maasbode:. Hoewel uit goede bron ingelicht, deelen wij onder reserve mede, dat Then Bergh (de te Dres den gevangen genomen oud-directeur der Rott. Handelsvereeniging) reeds Dinsdag a. te Rotterdam wordt verwacht, om Woensdag zijn eerste verhoor te ondergaan. Voorts vernemen wij, dat door de justitie beslag zou zijn gelegd op geheime boeken der Rott. HandeUvvermoedelijk de boeken, welke aan de commissie van enquête hardnekkig ont houden werden." Op de gisteren te Amsterdam gehouden veiling van het fonds van wijlen den heer D. A. Thiemo is de Guldens-editie aangekocht door de firma H. J. Stemberg; de bijbel met platen van Üoré door den heer Koster; de gedichten van Ter Haar door den heer Sijthoffde werken van Lindo door den heer Bolle. De Red. Letterkunde van De Keyser is eveneens aangekocht door de firma Stemberg. Z. K. H. prins Alexander heeft duizend gulden geschonken aan de commissie voor tijdelijke werkverschaffing te 's Hage. Zondagmorgen kwam te Nieuwediep het telegrapbisch bericht van Terschelling, dat de mailboot van de Hambui ger Loydsvarende tusschen Hamburg en Amerika, te Terschelling was gestrand. Dadelijk is de consulaire agent van Amerika met eeuige slueperlitden per sleep boot derwaarts vertrokken. Het moot eefi kolos saal stoomschip zijn, 1000 ton grooter dan de indertijd aldaar gestrande mailboot König Wilhelm Het behoort aan dezelfde reederij als deze. De hoogleeraar Bups Ballot schrijft in het ütr. Ml. een woord tot ondersteuning van de door den heer Olland aan den gemeenteraad van Utrecht aangevraagde concessie voor den aanleg van een dradennet voor telephoü-ver binding tot algemeen gebruik» „Niemand zal de wenschelijkheid ontkennen dat deze onderneming door genoegzame deelneming slage. Men heeft vroeger wel voorgeslagen alle klokken naar éen klok te laten gaan. De juiste keonis van den tijd, ook bp middelmatige eigen uurwerken, kan men ook hierdoor verkrijgen, maar tevens veel meer dan dit al. Waar zou men beginnen, als men alle voordeelen wilde op noemen Laat mij slechts wijzen op tijdsbespa ring, gemak, gelegenheid om gewenschte hulp spoedig te verkrijgen, veiligheid. „Wat kan dat middel van gemeenschap wen- schelijk zijn bij ziekten en nog meer bij onge vallen 1 Den geneesheer kan men zeer spoedig opsporen en hem tevens veelal zooveel mededee- len, dat hij na kan gaan wat medegebracht moet wordenIn elk geval kan hij ha zijne aankomst onmiddellijk uit gasthuis of eigen woning bestellen, wat hem noodig blijkt. „Wat eindelijk de bevordering van veiligheid aangaat, men ziet licht in, dat elke poging tot inbraak, elk begin van brand, elk straatrumoer dadelijk bekend kan worden gemaakt ter plaatse waar het behoort, omdat men in huis toch steeds gemeenschap heeft met plaatsen buiten 's huis." In het jaar 1879 zpn van Harderwijk naar Ned.-Indië vertrokken 1764 militairen, nl. 861 Nederlanders, 42 Luxemburgers, 533 Duitschers, 178 Belgen, 121 Zwitsers, 6 Franschen, 11 Oostenrijkers, 6 Denen, 1 Zweed en 5 Italianen» De op v oering der Passions-pielen is te Goes geheel mislukt. Er heeft slechts óene voorstelling plaats gehad voor een onbeduidend klein publiek» Verleden week liepen de paarden met arresledeti op de Kerkbuurt op Marken» Dit had nooit een Marker gezien. Ér waren vroeger wel eens arrefl in de haven geweest, maar op het plein bij de kerk had er zich nog nooit een vertoond. Én do, eene weggedrevej den vuurto het dak ges stort. De bootje begi bejaarde me wachter, die zijn post den man zaten is ondj dreven op een schots Daar meenschap worden, ten braak, heefl| militaire ai eventueel tamboers alarmsein te Behal maand Duet lukken pla werden gedj gewond en Het grootst! weder te w| broos, zood sneeuw maa zij breekt t niet kan zie doende, als vettig door De commi der Tay-br anders doei aard der za/ wetenschapp. als er gedee ook dan b zaak der r stellen. Uit vooral merk sectie, waaif dagen vóór en alles in wind dikwijl nooit eenige op de brug over reed. kwartiei ga gelegen, gaf den storm, er zulk een i tien jaren hel zulke hevige in de nabuur/ kracht had duikers gek commissie hij bïug aan lai Het en< heeft dik wij li van den kol bleek, dat spoedig bevr keningen koi wat hier en toekomst tc leest men t het eiland Sa 'Azië geleger gonnen wore welke daarhd Jagen zijn ni< diéper dan is) zonder vreem, Eügelsche nuf kolen uitstek Aan de explJ het gemis eti Te GreJ Vervolging voorkomt, schip Macmi terwyl het geweigerd te gevangenis oordeeld» 6 Janud itahen i der plaatsen. N- Shields Sylt Hartlepool - Sttinemunde - Delfüijl Groningen. Helder. Yarmouth- J Vlissingen. Maastricht Vatehtia. <n Portsmouth.! Grisnea Parijs St M»thieu.|j Grisnes De minister van justitie heeft gevolg gegeven aan eene bij de jongste begrootingsdiscussie door hem gedane belofte, door namelijk nienwe voor schriften uit te vaardigen betreffende de uitgaven, welke door de politie gedaan worden tot opspo ring van vermiste miuderjarigen. De minister schrijft in eene circulaire aan de proenreurs-ge- noraal, fnngecrende directeuren van de rijks-politie, dat hij in 't algemeen van gevoelen is dat deze uilgaveu, evenals tot dusverre geschiedde, gedragen moeten worden door de personen op wier verzoek de opsporing geschiedt. Met éene uit zondering echter. ."Wanneer oudera of voogden onvermogend zijn, schrift de minister, dan behoort het financieel belang van den staat te wijken voor den eiech der meoschelijk- heid en kunnen alle noodzakelijke uitgaven aan mijn departement worden in rekening gebracht. .Omtrent de heteekenie der woorden «onvermogend" en .noodzakelijk" wensch ik in geene bijzonderheden te treden. Liever dan de ambtenaren te hinden aan defini ties, die allicht noodeloos zouden knellen of aan formali teiten die, waar spoed noodig is, vertraging zouden Veroorzaken, doe ik beroep op hun doorzicht en hun plichtgevoel. Door het bescheiden gebruik dat zij van de thans verleende vrijheid zullen maken, zullen zy aan Zr. Ms. regeering de noodzakelijkheid besparen deze circulaire weder in te trekken." De heer J. J. A. Gouverneur bericht in de Groningsche bladen het volgende: „De ondergeteekende heeft met den laatsten December 1879 de redactie van zijn blad De Huisvriend, dat hij oprichtte en zeven en dertig jaren lang grootendeels met eigen bijdragen vulde, zeer tegen zijn wil moeten overgeven. De slag, hem hierdoor op zijn ouden dag toegebracht, is zwaar en diep kwetsend. Met een nieuw blad dat nu denkelijk onder den titel De Huisvriend bij den boekhandelaar H. A. M. Boelants te Schiedam zal worden uitgegeven, beeft hij hoe genaamd niets uit te staau, want tot dat nieuwe blad werd niet eens zijne medewerking gevraagd De oude Huisvriend werd eenvoudig weggejaagd. Was dan onder anderen nog zijn laatste jaarg..ng voor 1879 zoo geheel het werk van een onver trouwbaren idioot f Bier in Groningen deuken velen er zeker anders over." De SI. Cl. bevat de wetten tot bekraebtiging van provinciale belastingen in de verschillende provinciënvoor Zeeland bediaagtde heffing twee jonge mensch. ondanks zichzelven medegeslecpt door de overtuiging van dien zonderlingen man. „Ik heb het in mijne handen gehad, ik bezit het en dit huis geniet de hoogo eer van het onder zijn dak te bergen". „Dat moet gij ons laten zien; dat moeten wij zien 1riepen zij allen door elkaar, de meesten wel is waar in de hoop van een grap te beleven. Hij bedacht zich een oogenblik, als kon hij er niet toe besluiten om aan dit verlangen te voldoen, doch eindelijk zei hij mst een vriendeljjken glim lach „U, mijne waarde vrienden, die mij sedert jaren goed gezind geweest zijt, als ik rust kwam zoeken in dit oude nest, dat meer schatten uit den ouden tijd bevat, dan gij vermoeden kunt, u wil ik eeD gunst bewijzen, dien uw profane geest eigenlijk niet verdient. Gij zult het zwaard aan schouwen en het gevest ervan aanraken, want gij gelooft toch alleen aan datgene wat gij met uwe handen tasten kunt, en daarna moogt gij terugkeeren tot uw alledaagsch leven, tot de rekenvoorstellen van uw prozaïsch bestaan. Hij stond op en ging met afgemeten tred naar de andere kamer, waar de waard zijne kisten had laten bergen. „Zou men hem niet een slag in zjju gezicht geven voor zijne onbeschoftheid zei de burge meester zacht tot zijn bnnrman. „Stelt die oude, verloopen schachelaar zich niet aan als of hij een vorst ware en wij het ons tot een eer mogen rekenen dat hij bij ons aanzit en den punsch drinkt dien wij betalen." „Zwijgt toch", zei een bedaarde man aan den overkant Van de tafel, „bij is eigenlijk een goede vent, al is hij wat dwaas. Zijne scherpe gezegden kwetsen niet." Anderen waren het met den burgemeester eens en wilden heeDgaan, maar de doove slotenmaker, die geen Woord van het heele verhaal van het slagveld verstaan alleen iets van Zweden gehoord had, verbeeldde zich dat Jobst een ver toog had gehouden tegen de heeren van den raad, die door de jongeren gewoonlijk „de onde Zweden" genoemd werden. Met do vuist op tafel slaande riep hij eensklaps uit. „De man heeit groot gelijk en hij zegt nu eens ronduit waar het op staatwat wij allemaal weten en waar wij onder lijden en als hij wist wat ik als eigenaar van hnizen uit te staan heb, zou hij u nog wat anders verteld hebben. Dat zeg ik I" Hij Bloeg nog eens op de tafel dat de glazen rinkelden waarmede een hartelijk gelach instemde. Even als alle hard- hootlgen zeer achterdochtig, stoof de slotenmaker op en het zou licht tot een hevigen twist gekomen zijn, daar het niet mogelijk was den man aan bet verstand te brengen dat hij verkeerd verstaan had, als niet Jobst op dat oogenblik binnengekomen ware, een ond zwaard, als een kruis bij een processie, voof «Ich Uitdragende. (Wordt vervolgd ridderorden. Vergunning verleend aan de na te noemen personen tot het aannemen en dragen der onderscbeidingsteekenen achter hunne namen vermeld: W. C. Baron Snouckaert van Schau- burg, te 's Gravenhage, grootkruis der orde van de Poolster van Zweden J. M. Kraaijeubrink, op het Loo, de medaille van verdienste van Wal deck en Pyrmont. legeb. Op nonactiviteit gesteld de kapitein P. A. T. Havelaar, van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs, in afwachting dat omtrent hem na der zal worden beschikt. geneeskundige dienst. Benoemd tot off. van gezondh. 2e klasse bij het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht in West-Indië de heer R. J. Coronel, districts-geneesheer en stedelijk genees-, heel- en verloskundige in de kolonie Suriname. Van de Zeeuwsohe schoolonderwijzers hopen in den loop van dit jaar de heeren A. M. Verschelling te Yerseke, den 1 April, en H. Kemery te Koe wacht, den 5 November hunne 40jarige en de heeren J. M. Thiel te Camperland (gem. Wisae- kerke), W. Goedhart te Kloosterzande (gem. Hontenisse), beiden in April, J. de Lignie te Vronwepolder den 1 Mei en J. du Claux te Eikerzee in Juli, hunne 25jarigo ambtsvervulling te herdenken. „Drie kanonschoten geven kennis, dat het ijs in beweging is en dienen overal tot sein om de dijkwachten uit te zetten. „Tot het losBen van deze seinschoten arriveerden den 2en Januari 4 kanonniers en 1 sergeant nit Gorinchem. Des avonds te 8 uren begon de ijsvloer zich te bewegen en weldra bewoog zich de stroom statig voort, dicht bedekt met de hoog opeengeschoven ijsschollen en prachtig door het maanlicht beschenen. Elk oogenblik verwachtte de aan de Waal saamgevloeide menigte de ka nonnen te hooren losbranden. Doch te vergeefs. Er werden geen seinschoten gelost I „Wat was gebeurd De kanonniers zoowel als hun chef, de sergeant, waren sinds des morgens 10 nnr in volslagen dronkeaschap geraakt. Ik zelf zag ze des morgens circa 11 uur op onvaste beenen, zingende door de straten zwieren. In plaats van dadelijk bij aankomst de kanonnen schoon te maken en natezien,omophetveieiscbte oogenblik gereed te zijn, had men trouw aan den jenevergod geofferd, zoodat twee kanonniers in het belang der openbare veiligheid achter slot waren gebracht. De ammunitie was, op het oogenblik toen de ingenieur last gaf tot schieten, nergens te vinden. Met het zoeken daarnaar verliep een vol nur. Ongeveer tot des avonds elf nren deed men vruchtelooze pogingen om de kanonnen af te varen, waarbij het slechts aan toeval te danken is, dat het roekeloos omspringen met krnit en licht geen ongelukken veroorzaakte.'' De SI. Cl. bevat het eerste verslag van de commissie, belast met het afnemen van het examen van hen, die de bewijzen wenschen te leveren, dat zij tot de beoefening der natuurwetenschappen genoegzaam voorbereid zijn, vermeld in art. 4 der wet van 28 Dec. 1878 (Sill. n°. 222), en ge regeld bij kon. besl. van den 12" Febr. 1879 (Stil. no 35.) Bij de regeering moet het voornemen bestaan om een afdoende verbetering te brengen in den waterafvoer in het noordoostelijk deel der pro vincie Noord-Brabant. Het plan is ontworpen om de Onde Maas te heropenen, deze van Hedikhuizen afin verbinding te brengen met de rivier de Maas en alzoo geschikt te maken tot afvoer van het water naar den Amer. Het werk zou 9,GOO,000 kosten. Volgens een indertijd door do iuspectenrs Fijnje, Van der Kun en Conrad opgemaakt ver slag zal door dit werk aan de Maas beneden Bokhoven een verkorting worden gegeven van 24,000 M., hetgeen zeer belangrijk kan heeten, dewijl de Maas thans van Bokhoven langs WoudricUem, Gorinchem en de Nieuwe Merwede tot aan de Deeneplaat een lengte heeit van 45,000 M. De verkorting kan dus gerekend worden ruim de helft van de geheele lengte te bedragen. Uit Hontenisse schrijft men aan het Vaderland dat er daar en in de omstreken een gedrukte stemming heerscht bij den aanvang des jaars. De administratie van bet kroondomein beeft de ver- zoeksehritten om afslag van pacht niet zoo gun stig als menig landeigenaar opgenomen. Zij heeft afgewezen en vordert betaling. Hier en daar wordt reeds voor de bemesting onmisbaar rundvee verkocht, en op den toekomstigen oogst wordt geld opsenomen (meest op beetwortels). Uit een en ander is de ondergang van menig huisgezin te voorzien. Eivier- en IJsberichten, Na vermelding der standen van water en ijs in de rivieren geeft de Staatscourant het volgend overzicht Uit de berichten bljjkt dat het Pannerdensche kanaal, de Neder-Rijn en de Lek grootendeels van jjs zijn bevrijd en de afvoer zonder stoornis heeft plaats gehad. De toestand langs deze rivieren is thans zeer gunstig. Het ijs op den Boven-Rqn en op de Waal is opgeruimd tot nabij Zennewijnen beneden Tiel. De verwachting dat het ijs op het benedenge deelte van de Waal en op de Boven-Merwede geleidelijk zou opbreken, heeft zich niet verwe zenlijkt. De ijsbezettingen van Zennewijnen tot Heesselt te Opijnen en te Hellouw hebben stand gehouden, terwijl de Heerewaardensche overlaten in den namiddag van 3 Januari zijn gaan werken en bij steeds wasseode rivier veel water en ijs op de Maas hebben gebracht. Hierdoor, in verceniging met het opperwater van de Boven-Maas, is de waterstand langs de Maasdijken tot zeer groote hoogte gerezen. Op vele plaatsen, vooral tusschen Oijen en Empel, zelfs lot aan de kruin der dijken. Het bezwijken van den Lithoijenschen bandijk is daarvan ëen eerste gevolg geweest. Bij den hoogen waterstand en den sterken ijs gang op den Boven-Rijn en bij den belemmerden afvoer op de Beneden-Waal en op de BoveD Merwede blijft de toestand in Noord Brabant en in de benedendistricten nabij het vereenigingspunt van Maas en Waal zorgelijx. In het belang van den afvoer wordt deBaard- wijksche overlaat zooveel mogelijk van ijs bevrijd, terwijl men zal trachten de gsbezetting in de Merwede door middel van ijsmjjnen en den ram- monitor De Haai op te ruimen. Op den Gelderschen IJsel is de toestand vrij gunstig; behalve eenig ijs te Dieren, waarvan de opruiming nog niet is gemeld, is de rivier geheel open tot Kampen, waar het volgens de jongste berichten nog vast zit. Venloo, 5 Jan. (3$ uur namiddag). Sedert heden ochtend 8 uren is de Maas 15 cM. gevallen. De val duurt voort, alhoewel het zeer langzaam gaat. Er is meer wind dan heden ochtend, en de lucht belooft regen. De Maasstraat staat nog blank van water. Maastricht, 5 Jan. De Maas is sedert gisteren 25 cM. gevallen. Stand 3.80 M. boven nul. Wind oost. Zacht weder. De verbinding tusschen de Zuid-Willemsvaart en het Zijkanaal is weder open. Grave, 5 Jan. ('s avonds 8 uren). Waterstand 10.65; staande. Aan de Pegelbrug 9.56, wassende Stil fraai weder met goeden barometerstand. De Beersche overlaten werken over de geheele breedt met ongeveer 34 cM. Doorbraak in Noord-Brabant. Zondag namiddag te 1 ure is de Maasdijk bij Teeffelen tengevolge van de sterke verzakking bezweken. Oyen en Teeffelen staan diep onder water. De gemeenschap van 's-Hertogenbosch met de Langstraat en het land van Heusden is tengevol ge van het overstroomen van den provincialen weg naar Vlijmen afgebroken. Tusschen 's-Bosch en Vucht is de spoorwegcommunicatie gestremd. Van Maas en Waal meldt men van 5 Januari Door de doorbraak van den dijk tusschen Oyen en Lithoyen is het gevaar voor Maas en Waal zonder bijkomende omstandigheden geweken. Het water van de Waal stroomt gedeeltelijk over de Dreumelsche overlaat naar boven de Maas op en valt daar, mot eenig drijfijs, door de doorbraak Noord-Brabant binnen. De Dreumelsche o verb at werkt met 1.37 M. en de Rossem^che met 1.27 M. Op de Waal tegenover Heerewaarden zit het ijs vast. De Waal is wassende met weinig drijfijs. De Maas vertoont blank water. De gemeenten Oijen en Lithoijen zijn zwaar geteisterd. Zijne majesteit de koning stelde be schikbaar 20 zestien-manstenten en 800 kampde kens en heeft hds. ordonnance-officieren baron Taets van Amerongen ett W. J. P. van den Bosch gezonden om den toestand op te nemen. Er wordt eene watersnood-commissie benoemd. Grave, 5 Januari (namiddag 1 nur). Stand der rivier 10.64; aan de Pegelbrug 949. Er is een nieuwe doorbraak ontstaan bij de „Drie huizen," aan de uiterste punt van Oijen over 100 meter. De bewoners zijn met have en goed naar Oss en de dijken gevlucht. Men weet niet, of te Teeffelen menschen zijn verdronken. Aan alles is gebrek. Van hier zullen door den garnizoens-kommandant dekens enz. gezonden worden. Onmiddellijk zijn hulptenten, dekens en eetwaren noodig. Het gevaar voor doorbraak te Alem is geweken te Crevecoeur bedraagt de stand van de Maas 5.95 aan de Maaszijde en 5.76 meter boven A. P. aan de Diezezijde. Te Veen is het ijs vast tot Andel. De Baardwijksche overlaat werkt met 55 centimeter. Volgens het rapport van de ambtenaren van den waterstaat is de toestand te 's Bosch zorgelijk, met het oog op den was, die tengevolge van de doorbraak in den Maasdijk nog te wachten is* De lagere gedeelten der stad staan reeds alle onder water; verschillende hoofdstraten zullen nog overstroomd wordenieder neemt maatregelen tot berging van goederen» Te 's Bosch is sedert het vorig bericht het water nog 22 centimeter gewassen en had gisteren avond eene hoogte bereikt van 5.88 boven A. P. {N. R. Ct gemet scheli He' verzc hand, oogg en d« en o het i maal dat gelo- kern eige: wel oms te aam N den de Ste' r en wo ges Va en dertig opcenten op de hoofdsom van de grond belasting over 1880en vier cn twintig opcenten op de hoofdsom van de belasting op het perso neel over den dienst 1880/81.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2