m söö; 1879 Woensdag 31 December. Uithoofde Tan den Nieuw jaarsdag zal deze courant aanstaanden Donderdag niet worden uitgegeven. Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent.' Advertentien; 20 Gent per regel? Geboorte-, Tronw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte? Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonïs. Middelburg 30 December. De commissaris van politie te Middelburg ver zoekt ons de ingezetenen alhier in kennis te stellen dat, zoo de dooi heden nacht doorgaat, Woens dag ochtend de voetpaden en straten langs hunne gebouwen en erven van sneeuw en ijs moeten ontdaan worden. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws Kunstnieuws. Een talrijk publiek, hoofdzakelijk bestaande uit landlieden met hunne vrouwen en kinderen» rr-nfmn ~'frrr MIDDGLBURGSCHE COURANT. (Art. 471, no. 3 Wetb. van Strafr.) In de gisteren gehouden vergadering van de kiesvereeniging De Grondwet alhier is tot candi- daat gesteld, voor de door het vertrek van jhr. mr. J. W. M. Schorer opengevallen plaats in de provinciale staten, mr. N. C. Lambrechtsen van Eitthem. De verkiezing moet plaats hebben 13 Januari a. s. De kiesvereeniging De Grondwet te Amsterdam heett gisteren avond met algemeene (29) stemmen tot candidaat voor de tweede kamer gekozen mr. J. P. E. Tak van Poortvliet. Ook Burgerplicht vergaderde gisteren avond. Aldaar waren als voorloopige candidaten gesteld mr. Tak van Poortvliet en mr. Gleichman. Laatstgemelde bedankte. Van eerstgenoemden werd een schriftelijke Verklaring voorgelezen, dat hij de candidatuur alleen zou aannemen onder voorwaarde dat zij geen vijandig karakter tegen over de tegenwoordige regeering had en geen demonstratie was tegen een kabinet, welks arbeid In het algemeen belang behoort te worden gesteund. In deze kiesvereeniging werd de heer Tak can didaat gesteld met 26 stemmen. De beide andere briefjes waren in bl anco. Blijkens het voorloopig verslag van de tweede kamer over het wetsontwerp tot instelling van een postspaarbank, kon de meerderheid der leden zich vereenigen met het beginsel, waarvan bij dat ontwerp wordt uitgegaan. Anderen daaren tegen bestreden dat beginsel, terwijl er voorts waren, ook onder de voorstanders, die in het wetsontwerp zelf een bewijs zagen, dat aan een behoorlijke regeling dezer zaak moeilijkheden verknocht waren en zich dus hun oordeel daar over voorbehielden. Nader geven wij een overzicht van het verslag. De St.'Ct bevat een staat van militaire nalaten schappen die opgevraagd en ontvangen kunnen worden aan het ministerie van koloniën. Daarop komen uit Zeeland voor JaC-obus Libaart, geb. te Aardenburg, den 7 Juli 1837, als soldaat te Sa- latiga overleden, voor een bedrag van f 4.59 en Judocus Burm, geb. te Houtenisse den 13 Juni 1844, als soldaat te Kofcta Eadja overleden, voor /2.10. Van 18 December tot en met 29 December zijn te Vlissingen aang ekomen me t de stoomschepen van de maatschappij Zeeland 700 en vertrokken vandaar naar Engeland. 807 passagiers. Zlerikzee, 28 December. Gisteren was bij alle bakkers de gist en het brood op en had menigeen nauwelijks boterhammen genoeg voor zijn eigen, laat staan voor de musschen, die door de sneeuw armlastig geworden en onder de tijde lijke bedeelden opg enomen zijn. Met Kerstdag hebben, wegens gel trek aan gist, verscheidenen zelfs hun Kerstwej;ge gemist, neem me niet kwalijk dat het riji nt, voor een geboren Zie- rikzeenaar de groot ate teleurstelling. Van morgen is er gelukkig weer voor acht dagen gist gekome n en zijn de bakkers, ondanks den Zondag, onm iddellijk aan 't bakken gegaan, Gemelde gist is do or een schipper vaaBurghsluis ,te Veere afgehaald. Als men opgesloten zit, nemen zulke dingen den omvang eener gebeurtenis aan, die, naar ik hoop, door elk perkamenten kroniekschrijver als zoodanig bij de bijzonderheden van 1879 zal worden geboekt. De spoorboot beproefde in den voormiddag van hier naar Katsche Veer te varen, doch is wegens het ijs bij het hoofd tot terugkeer gedwongen. Bij het beoordeelen hiervan mag men niet ver geten dat de beste stuurlui aan wal staan. Ter Neuzen, 28 December. De reede alhier blijft steeds bevrijd van ijs, wijl dit met den te- genwoordigen wind naar den Zuid-Bevelandschen wal is afgedreven. In de laatste twee dagen zijn wederom vier Engelsche stoombooten hier uit zee gearriveerd en het kanaal naar het spoorweg station opgestoomd. Uit Bremershaven worden heftige klachten vernomen over de groote sommen, die de stoom- sleepers aldaar eigchten voor het binnenbrengen van 33 schepen, welke zich voor Weser bevonden en te Bremershaven een ligplaats verlangden. Men vroeg tot 9000 mark. Vele schepen bleven een voudig voor de rivier kruisen, totdat de zaak met de betrokken reeders zou afgehandeld zijn. Zulke schromelijke eischen zulleD, meende men, de schepen terughouden van het binnenvallen in de Weser bij wintertijd. N. B. C. In de gisteren te Amsterdam gehouden verga dering der Ned. Handelmaatschappij werd het voorstel van commissarissen om art. 39 te doen vervallen en te bepalen, dat de leden der directie een door commissarissen vast te stellen jaarlijksch traktement genieten, na, vooral wat den vorm betreft, bestreden te zijn door de heeren Bastert en Cahen, en verdedigd door de heeren Alting Mees, Muller en prof. Asser, met 172 stemmen tegen 30 aangenomen. Bij de Maatschappij tot Expl. van staatsspoor wegen is benoemd tot stationchef de heer H. M. Baesjou, thans 2e klerk te Dordrecht. Het ramscbip Guineadat door den minister van marine beschikbaar is gesteld om het Noord zeekanaal open te houden, en uit den Helder buiten om is binnengekomen, zal, naar wij ver nemen, behalve den dienst van het openhouden der vaart, ook hulp verleeiien aan schepen, die door het ijs moeten werken. Het oorlogschip, dat aldus in vredestijd zulke uitnemende diensten bewijst, zal als de vorst Weder mocht invallen, het slop tusschen Amster dam en IJmuiden door heen en weder varen, openhouden zoo dikwijls dit noodig is, dat is, wanneer niet reeds aankomende of uitgaande groote schepen daarvoor gezorgd hebben. (Hbl.) Binnen acht dagen zijn drie Oost-Indische mails aangekomen. Berichten tot 15 Nov. werden den 20 Dec. aangebracht per Fransche mail (die sedert kort de mail te Napels afgeeft), dus in35dagen; die tot 21 Nov. waren 24 Dec., ook over Napels, per Ned. mail, dus in 33 dagen hiereindelijk die tot 22 Nov. 28 Dec. via Brindisi per Eng. mail, dus in 36 dagen. De Ned. mail, met de booten der maatschappij Nederland overgebracht, was dus het vlugst. Met groote ingenomenheid nemen wij onder staande regels over uit de Arnh. Courant Naar men ons mededeelt, heeft de Haagsche inrichting Toevluchtsoord voor Dieren eene loterij georganiseerd van voorwerpen van kunst, nut en smaak, die zeer prachtig belooft te worden, en waarvan de opbrengst tot ondersteuning van dat gesticht zal worden aangewend. Wij hopen dat er geen enkel lot zal worden gesleten. Er is met geld, vooral in dezen tijd zooveel goed te doen, dat men waarlijk zijn kwartjes voor geen zieke of oude honden of katten behoeft te geven. Wil deze of gene dierenvriend een asyl onderhouden voor dieren, welke men beter deed uit hun lijden te helpen en waarvoor anderen niet meer verkiezen te zorgen, dit moge hij voor zich zeiven weten maar men roepe de publieke weldadigheid niet in voor dieren, zoolang er nog zoo ontzaglijk veel te doen blijft voor menschen. burgemeesters. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan J. Trimpe, als burgemeester van Kloetinge, met dankbetuiging voor de vele in die betrekking bewezen diensten. ministerieels departementen. Benoemd bij het dep. van binnenl. zaken: tot hoofdcommies; de commies L. F. G. P. Schreudertot commies, de adj. commiesen L. J. Brinckman, C. J. van der Hoorn en G. W. van Kempen; en tot adj.- commies, de le klerken G. H. van Olpen en C. Bouwhuisen. Benoemd bij het dep. van binnenl. zaken tot le klerk, de 2e klerken J. H. Volkers en A. A. Stapert; en tot vasten knecht, de tijdelijke knechts A. Boterweg en G. A. Weber. onderwijs. Dr. Adolf Mayer, tot dusver tijde lijk leeraar aan de rijkslandbouwschool te Wa- geniDgen, is benoemd tot leeraar in do landbouw- scheikunde aan die school, tevens belast met de leiding der werkzaamheden van het aan die instelling verbonden proefstation. ridderorden. Op verzoek, aan 's konings adj. in buitengewonen dienst, den gepens. generaal der int. H. F. K. Duycker, eervol ontslag ver leend als kanselier der Ned. orden, met dankbe tuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en in zijne plaats tot kanselier der Ned. orden benoemd de gepens. vice-admiraal F. A. A. Gregory. Vergunning verleend aan den kap. M. A.'Diek- hof, van de divisie Kon. maréchaussée van Noord- Brabant en Zeeland, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 4e klasse der Pruisi sche Kroonorde, hem door den keizer van Duitseh- land, koning van Pruisen geschonken. muntcollege. Aangewezen om gedurende het jaar 1880, in geval van afwezigheid van een der leden van het muntcollege, diens plaats te ver vullen bij de behandeling der onderwerpen bsdoeld bij artt. 3, 7 en 10 der wet van 1 Juni 1850 -(Stilno 25). mr. L. W. A. Besier, referen daris adviseur bij 's rijks munt. leger. Overgeplaatst in zijn rang bij het reg. gren. en jag., de kapit. J. L. A. C. de Bock, van het 8e reg. inf. Overgeplaatst in zijn rang en ouderdom in dien rang bij het leger in N. I. de 2e luit. J. C. Frederiks, van het 3e reg. inf. In de provincie Noord-Holland zijn 15 rijks normaalscholen ter opleiding van hulponderwijzers of hulponderwijzeressen. Deze scholen tellen geza menlijk 523 leerlingen en 35 onderwijzers. Tot leeraar in de Fransche taal aan de hoogere burgerschool met driej. cursus te Amster dam is benoemd de heer J. H. Leopold Hz., hoofdonderwijzer te Westzaan. Tot conservator bij de bibliotheek der rijks universiteit te Leiden is benoemd de heer Louis D. Petit, boekhandelaar te Amsterdam. Beroepen te Kruiningen bij de hervormde ge meente de heer H. van Selms, thans predikant te Nisse. De gereformeerde commissie van advies hield dezer dagen, naar de Heraut meedeelt, een langdurige zitting, om het advies op te maken dat harerzijds zal worden rondgezonden, met het oog op de aanneming door de provinciale be sturen der Ned. Herv. kerk van de wijzigingen, in artt. 33 en 39 van het regl. op het godsdienst onderwijs aangebracht. Dit advies, waarvan het blad eerlang den tekst zal meedeelen, komt in hoofdzaak neer op de verplichting, die voortaan, naar eisch van gere formeerd kerkrecht, op de kerkeraden rust, om zelve, zoo bij het aannemen van lidmaten als bij het aannemen van attestatiën, voor het behoud van het gereformeerd karakter hunner gemeenten te waken. vulde gisteren avond de groote, nu bijna te kleine zaal van het Schuttershof alhier, ter bij woning van de vierde algemeene vergadering van den zangersbond Walcheren. De voorzitter, de heer A. Walraven, van Nieuw en Sint Joosland, opende de vergadering met eene toespraak waarin hij, na allen het welkom te hebben toegeroepen, mededeelde dat, otschoon nog slechts twee jaren geleden een begin werd gemaakt met de oprichting van een zangersbond voor de plattelandsgemeenten op Walcheren, het aantal deelnemende vereenigingen niet alleen weder vermeerderd is, maar ook het getal leden minstens verdubbeld. Ofschoon dit zeker verblij dend achtende, erkende spreker dat daarin nog niet het bewijs is gelegen dat het volksgezang is verbeterd, doch sprak tevens het vaste vertrouwen uit dat bij doorgaande oefening dit gaandeweg zal ontwikkelen en moet verbeteren. Maar ook op een ander maatschappelijk kwaad was men bij het oprichten van zangvereenigingen en zaDgers- bond bedacht, namelijk het verhoeden van bezoek aan herberg en drankhuis, en dit kan er met vrucht door bestreden worden. Hieraan knoopte de spreker een warm woord ter bestrijding van het drankmisbruik en eene opwekking om steeds de gelegenheden tot ont spanning hun doel te doen behouden en ze niet te doen ontaarden in tempels en altaren van Bacchus. Na deze rede, die met belangstelling en aan dacht gevolgd werdnamen de uitvoeringen een aanvang. Men zal zeker niet van ons verwachten, dat wij eene critiek leveren over elk gezelschap dat op trad, hoezeer wij gaarne constateeren dat zij den toets eener billijke critiek zeer goed zouden kunnen doorstaan, en wij bepalen ons daarom tot een woord van hulde en lof aan alle medewerkenden, in het bij zonder aan de directeurs der zanggezelschappen en niet het minst aan den ijverigen voorzitter. Eene enkele opmerking zullen de leiders der zanggezelschappen ons echter vergunnen, nl. dat zij immer rekening houden moeten met de muzikale kennis en ontwikkeling der zangers en zich bepalen tot eenvoudige, gemakkelijke zangwijzen, daar het ons voorkwam dat onder de gisteren avond ten gehoore gebrachte nommers enkelen waren, die juist omdat zij niet binnen den kring der zan gers lagen, minder goed zijn geslaagd. De aan de uitvoering deelnemende Zangvereeni gingen waren 9 in getalNut en Uitspanning van Nieuw- en Sint Joosland, Nut en Vermaak van St. Laurens, Eensgezindheid van Grijpskerke, Voor uitgang siij ons doel van Gapinge, Harmonie van Serooskerke, Oe/ening en Uitspanning van Kle- verskerke, Nuttigaangenaam en stichtelijk van Koudekerke, Crescendo van Middelburg en Een dracht maakt Macht van Oostkapelle. Alvorens de slotzang werd aangeheven, bracht de schrijver van het bond, de heer J. Hogerland, een woord van dank aan den voorzitter, die het eerst het plan tot oprichting van dit bond vormde en een door hem ingesteld „leve de directeur'' vond luiden weerklank. Na aan alle medewer kenden dank betuigd en aller steun voor het vervolg ingeroepen te hebben, wees de spreker op de diepe armoede die in een onzer Walcherache gemeenten, Weatkapelle, heerscht en noodigde hij de tegenwoordig zijuden uit om ter verlichting van den nood dier armen, na genoten uitspanning, een ofler op het altaar der liefde te brengen en hen met eene gave te verblijden. Dat deze opwekking niet vruchteloos is geble ven spreekt wel van zelf, en de commissie heeft dan ook het genoegen eene som van f 23.17 voor de noodlijdenden te kunnen overmaken. Een jeugdig Nederlaudsch violoncellist, de heer Leon van Yliet, zoon van een Haagsch ingezeten, heeft in Engeland veel succes. Dezer dagen heeft hij zich o. a. te South Norwood op een concert van de „Orchestral Society" doen hooren, en wel in een violoncel-solo van J. S' Bach (Adagio en Gavotte.) Het dagblad der plaats getuigd van zijn spel, dat het uitmuntend geacheveerd is en de 15 jarige artist zich zoowel door gevoel als door uitvoering onderscheidt. F zou op vereerend verlangen op een r concert weder een classiek werk voorde"

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1