BUITEITLAïrD. Ingezonden Stukken Réclames. Adverteatiéa. H a n delsberichten. toestand is er geen uitzicht op eene bedijking van gronden in het Slaak door den erfpachter, dus ook niet op betaling van den voor elke be dijkte hectare bedongen lagen canon van 10. Wel is waar zou de staat, zooals hij bij het exploit van 10 April 11. dreigde, den dam op kosten van den erfpachter kunnen doen herstellen, maar daar deze herstelling, om de kosten op hem te verhalen, volkomen overeenkomstig de afme tingen en bepalingen der concessie moet geschieden, zou zij voor de landaanwinning geen waarde hebben, want een dam van die afmetingen is bij ondervinding gebleken niet houdbaar te zijn. Het exploit had dan ook niet zoozeer ten doel, herstel van den dam op kosten van den erfpachter te verkrijgen, als wel hem en zijne medegerechtigden tot aanneming van de voorgeslagen schikking te nopen. Algemeen Overzicht. aan nieuws. Men herinnert zich uit ons vorig Overzicht hoe de quaestie stond. De heer De Freycinet had1 in zijne eerste samenkomst met den heer Grévy te kennen gegeven, dat het ministerie zijn steunpunt moest zoeken deels in de gauche en deels in de union républicaine, welke beide groepen te zamen ongeveer 300 leden tellen van de 380 republikeinen, die tegenover 150 verschillende monarchalen de kamermeerderheid vormen. Deze stelling van den heer De Freycinet schijnt onbe twistbaar, maar de heer Grévy ziet in de union républicaine eene verdeeling tusschen Gambetta's opportunisten en het meer doctrinaire deel der groep, dat met de leuze vivent les principes, perisse la république wat te veel door dik en dun zou willen regeeren naar den zin van den president der republiek. Hij wendde zich toen weder tot den heer Waddington, die echter volhield, dat hij niet de geschikte man was om aan het hoofd van het kabinet te blijven staan en aanraadde het met den heer Say te beproeven. Dit achtte Grévy echter geene oplossing der quaestie trouwens ook Waddington's aanblijven zou dat niet geweest zijn. Spoorsneeuw-Stroopers. Bericht aan ieder, die zich goed wil feleeden. Uithoofde van het Kerst feest is heden te Amsterdam geene beurs gehouden. Graanmarkten en z. De vrije beschikking over de gronden in het Slaak stelt den staat niet alleen in de gelegenheid om de voor de gemeenschap van de noordelijke Zeeuwsche eilanden met den vasten wal van Noord-Brabant zoozeer gewenschte watervrije afdamming van het Slaak tot stand te brengen, maar ook om daardoor en door andere werken de landaanwinning op groote schaal te bevorderen. Het grootste deel toch der 1770 hectaren, die thans improductief liggen, zal dan tot vruchtbare schorren aanslibben, langzamerhand bedijkt en vervolgens voor aanzienlijke sommen ten bate van de schatkist verkocht worden. Op het gewicht van een dam door het Slaak, niet alleen voor de gemeenschap tusschen St Phi- lipsland en Noord-Brabant, maar in verband met het bijna nooit gestremde veer aan het Zijpe ook voor de thans des winters vaak onbe reikbare eilanden Schouwen en Duiveland, is door de batrokken gemeentebesturen en kamers van koophandel en ook door de staten-geueraal her haaldelijk gewezen. Dat tot het leggen van dezen dam reeds dadelijk zal worden overgegaan, kan de minister van financiën evenwel nog niet verzekeren. Zooals hiervoor toch reeds is opgemerkt, ver schilden de leden der in 1869 benoemde commis sie in gevoelen omtrent de wijze waarop het land- aanwinuingswerk hervat moet worden. Terwijl de h'eeren Del Campo en Labrijn eene volkomen watervrije afdamming van het Slaak niet alleen voor hei algemeen belang aer noorde- lyke Zeeuwsche eilanden hoogst wenschelijk, maar ook voor eene krachtige en vruchtbare landaanwinning noodig achtten, hielden de beide hoofdingenieurs het voor twijfelachtig, of zooda nige afdamming, waarvan zij het algemeen nut als gemeenschapsmiddel geenszins ontkenden, de vorming van vruchtbare schorren zou bevorderen. Het scheen hun onraadzaam, de aanwezige De- ginselen van schorvorming te storen door het maken van een hoogen dam, die in de richting en kracht der stroomen noodzakelijk veran dering moet brengen. Veeleer kwam het huu noodig voor, die oeginselen van schorvorming met voorzichtigheid ie ondersteunen en te leiden door het aanwenden van soortgelijke middelen als in de noordelijke provinciën worden toegepast, als daar zijn het bezetten der kreken tegen uit schuring en verdere verdieping, het aanorengen van lage slik vangers en het graven van greppen en slooten tot aivoer van het water, dat zijne shbdeelen heeft laten vallen. Dit verschil van gevoelen maakt het wensehelijk met omzicütigheid te werk te gaan en nader te noen onderzoeken ot met de door de hooidinge- nleurs bedoelde werken begonnen eu hunne uit werking afgewacht moet woiden, alvorens de aldainming te ondernemen. 2° De staat komt in het bezit van eene strook schor langs den oostelijken oever van tit. Philips- land, die voor hem eene aanzienlijke waarde heeft. De in den Prins Willem Frederik Karei polder staande gebouwen van den huurder komen aan de dotatie en eventueel aau den staat. 4° De bestaande onzekerheid wanneer de huur van den Prins Willem Frederik Karei-poider en de bij beboerende gorzen en dijken zal eindigen, houdt op. De staat krijgt daardoor: a aanvankelijk eene jaarlijksche uitkeering van ten minste 2858.25, zijnde de helft van hut vertchii tussctien den tegenwoordigen huurprijs van 1286.50 en oen voor éen jaar beaongen prijs van 7000, die in het vervolg door de op brengst bij publieke verhuring allerwaarschijnlijkst overwoff zal worden; b na de hereeuiging dezer gronden met het staatsdomein, gedurende al de jaren dat de be staande huur anders nog zou hebben voortgeduurd, al wat deze gronden dan meer opbrengen dan f 1283.50 'sjaars, zijnde ten miuste 5716.50. Het vermoedelijk voordeel voor den staat uit de getroffen regeling nu reeds in cijfers te brengen is, ook bij benadering niet wei mogelijk, daar bet in groote mate afhangt van het vroeger of later leggen van den dam, van de sommen die de provinciën Zeeland en Noord-Brabant of de belanghebbende gemeenten zullen bijdragen in de kosten van den aam als middel van gemeenschap en van de vroegere of latere rijpheid der aan te winnen schorren. Neemt men echter in aanmerking dat er in de toekomst p. m, 1700 hectaren te bedijken zullen zijn, die ten minste op 2000 de hectare mogen gescüat worden, en houdt men tevens ïekening met de hiervoor sub n°» 2, 3 en 4 genoemde voordeelen, dan schijnt bet niet twijfelachtig dat, ook na altrek van de uit te keeren f 150,000 van de kosten der aanwinningswerken en der bedijkingen en van het renteverlies, nog een aan zienlijk bedrag ten bate van de schatkist zal komen. Betreft dit alles het directe voordeel voor den staat, de indirecte voordeelen die het gevoig zullen zijn van de toekomstige verbetering der gemeenscuap tusschen de eilanden St. Philipsland, Schouwen eu Duiveland en den vasten wal eu van de toevoeging eener groote uitgestrektheid vruchtbaren gronu aau den landbouw, zijn niet minder gewientige factoren bij de beoorueeling der getroffen regeling. De ministerieele crisis in Frankrijk is nog steeds het feit van den dag en de toevlucht van de dagbladschrijvers in deze feestdagen, schaarsch De president der republiek was nu in het nauw gedreven en liet den heer De Freycinet ten twee den male bij zich komen, om hem de opdracht te geven een ministerie te vormen, dat naar zijne inzichten zou beantwoorden aan de eischen van het oogenblik. Tengevolge daarvan heeft De Freycinet Woensdag met zijne ambtgenooten en eenige politieke vrienden overlegd, en uit dat overleg zal naar alle waarschijnlijkheid eerstdaags een nieuw kabinet ontstaan. De beer Challemel- Lacour, geestverwant van en, zoo wij het ons goed herinneren, vroeger medewerker aan de Rèpubliqve Franqaise, thans gezant te Bern, heeft de portefeuille van binnenlandsche zaken afge wezen onder voorwendsel dat zijne gezondheid niet was opgewassen tëgen dien zwaren last. Men heeft het echter niet opgegeven bem over te halen, wijl hij een geacht politicus is, die buitendien in groote mate de gave van het woord bezit. En dat is een onmisbaar vereischte voor een Fransch minister in deze dagen. Men vraagt zich nu af wat de heer De Freycinet doen zal. Zal hij Waddington en Say overboord werpen, of zal hij de beide vertegenwoordigers van het linkercentrum behouden Say is een uitstekend minister van financiën zelfs de radi calen erkennen dat. Waddington is sedert het Berlijnsche congres de persoon, die het best in staat is Frankrijks positie in Europa te doen gelden zonder gebruik van wapenen. Doch er is nog eene derde reden, welke het behoud dezer ministers wensehelijk maakt. Zij zijn de elementen, welke den senaat met menig liberaal wetsvoorstel verzoend hebben. Het linkercentrum kan in den senaat den doorslag geven bij stemmingen en zal dat zeker doen tegen een ministerie, waarin geen eukel centre- gaucher meer zitting heeft. De tijd der conflicten door de verkiezingen van 5 Januari jl. geëindigd zou dan weder opnieuw beginnen ten grooten nadeele voor den wetgevenden arbeid. Daarom schijnt het den heer De Freycinet geraden te zijn voorloopig nog wat water in zijn wijn te doen cn met conservatieve elementen te regeeren. Aan de union républicaine zou dan voldoening worden gegeveu door de benoeming van eenige ODder-secretarissen van staat uit baar midden. De Grieksche commissarissen voor de grens regeling beginnen de rol moede te worden, welke men hen te Konstantinopel laat spelen. Reeds weken wachten zij totdat het de Porte zal believen een dag te bepalen voor eene zitting van de commissie, maar vergeefs. Zij hebben nu in het begin dezer week te kennen gegeven, dat zij tot morgen (Zaterdag) zouden wachten en dat zij na verloop van dien dag aan hunne regeering kennis zouden geven, dat de onderhandelingen tot geene slotsom kunnen leiden. Geen zwaarder taak dan het overwinnen van zulk een wel door dachten passieven weerstand. Het is ongeveer hetzelfde met het grondgebied dat de Porte aan Montenegro moet afstaan volgens het tractaafc van Berlijn, Het is wel waar, dat daar ook de bevolking zich verzet tegen den afstand van Gusinje en Piava, maar zoo het der Porte ernst was met de tenuitvoerlegging van het vonnis der mogendheden, zou die tegenstand der bevol king niet zulke verhoudingen aannemen. De laatste berichten uit Afghanistan melden niet veel bijzonders. De onderkoning seint, dat Bright voortrukt met versterkingen, en dat Gough te Lataband is gekomen, niet ver meer verwijderd van Kaboel. Reuter seinde eergisteren ochtend, dat men de laatste acht en veertig urea zwaar had hooren vuren in de nabijheid van Kaboel. Roberts schijnt dus slaags geweest te zijnhij zal zich echter wel niet buiten zijn versterkt leger kamp wagen, vóór hij versterkingen heeft ont vangen, en men maakt zich dus niet ongerust. Ook uit Kaboel zelf zijn berichten gekomen aan de Times. Hoe de gemeenschap nu weer, opeens hersteld is vinden wij niet vermeld. Onder dagteekening van Maandag bericht men vandaar, dat Shirpur goed versterkt is, en dat men wachten zal met een slag te slaan tot men sterker zal zijn. De combinatie van stammen die thans vijandig zijn tegen Èngeland, is zeer sterk. Aan de Kaap hebben de Engelsche troepen nu ook Secocoeüi gevangen genomen. Hij wordt naar Kaapstad vervoerd en kan daar met Cete- wayo wijsgeerige gesprekkenvoeren over bet wisselvallige vnnal het aardsche, Volgens art. 18? der jachtwet is het verboden te jagen op spoorsneeuw. Wil men dit verbod nakomen, dan dient men natuurlijk in de eerste plaats te weten wat spoorsneeuw is, of beter wat de wet daaronder verstaat. Wat spoorsneeuw is kan, mij dunkt, een ieder begrijpenSneeuw, waarin de sporen van het wild worden afgedrukt en waardoor men, die volgende, zouder veel moeite een langoor in zijn leger kan verrassen. Wat de wet onder spoorsneeuw verstaat, is niet zoo gemakkelijk na te gaan, en wordt ook door ambtenaren der politie verschillend uitge legd. De een zegtde bedoeling der wet is, dat het wild óf geheel onder de sneeuw is be dolven, óf zich door de massa zeer moeilijk heen kan werken en dus, door angst over de onze kerheid van den sprong, niet zoo spoedig durft rijzen; de ander is van oordeel, dat onder spoorsneeuw nog moet verstaan worden reeds half gesmolten, ja zelfs hier en daar reeds geheel verdwenen of hard bevroren sneeuw. Wat bet ook zij, mijns inziens, is het de bedjOeling van de wet met het verbod om op spoorsneeuw te jagen, alleen dat men het wild niet in zijn leger zou opzoeken, en het als het ware doodslaan, hetgeen alleen mogelijk is bij eene groote, alles bedekkende, versch gevallen laag sneeuw. Daarom is het, volgens mijne bescheiden mee ning, geene overtreding van genoemd artikel, wanneer een gepatenteerd jager thans, nu de sneeuw op verscheidene plaatsen bijna geheel van het veld is verdwenen, en daar, waar zij nog ligt, over 't algemeen, zoo hard bevroren is dat zelfs een mensch erover kan loopen zonder er in te zakken, het geweer in den arm neemt en een of meer hazen in bun zweet doet wentelen. Bovendien gaat het wild door het kraken der sneeuw, wanneer men erover gaat, reeds zoo vroeg op, dat het zeer lastig en uiterst vermoeiend is om, voor den voet jagende, iets te bemachtigen. Het is voorzeker een der grootste grieven voor den eigenaar eener jacht, wanneer hij 's avonds, bij lichte maan, eens langs 'sheeren wegen loopt en van alle kanten knallende geweerschoten hoort, en toch, al vindt hij het nog zoo grievend en wenscht hij nog zoo innig alle stroopers naai de maan, hij staat daar zonder zelf iets te kunnen uitvoeren, de ooren gespitst en de gebalde vuisten in de zakken, 't Is beroerd ellendig, dat er nog zoo velen zijn, die stroopen als gewettigd stelen-beschouwen 5 ja, 'tis verschrikkelijk voor een echt jager om anderen staaltjes van avon tuurlijke strooptochten te hooren opdisschen en zelfs de met het toezicht op de jacht belaste ambtenaren als het ware te hooren uittarten. Ambtenaren van politieA.mbtenaren met het toez cht op de jscht belastIk had bijna vergeten, dat zij er waren, en geen wonder, hoor slechts hoe voortdurend moorddadige schoten door de lucht galmen. Doch wordt er dan geen toezicht op het stroopen gehouden 1 Welzeker, geen avond, geen nacht gaat voorbij (zoo vertelt men), dat de sabeldragers" de rondte niet doen maar of die wandelingen bevredigende resultaten opleveren is te betwijfelen, ten minste men verneemt er niets van. Wel hoort men deze of gene verhalen, dat Jan of Piet verleden week in de lichte maan 4, ja zelfs 6 hazen gescheten heeft. En dat onder het oog van zoo'n goed samengestelde en een zoo nauwkeurig s'arveillee- rende politiemacht ,Geen mensch is zoo, of hij vindt het toch prettiger om bij .strenge vorst in de armen van Morpheus te liggendan om een nachtelijke wandeling te maken. En ambtenaren van politie zijn ook menschen en liggen dus bijgevolg ook liever onder de wol. Wordt er weiuig gesurveilleerd, dan druk ik daarover eenvoudig mijne verwondering uit; wordt er veel en streng toezicht gehouden, dan verbaast het mij, dat er zoo weinig of geen bekeuringen plaats hebben, of liever dan begrijp ik er niets van. Is het aantal ambtenaren soms te gering Gaarne wilde ik over het een en ander eenige inlichtingen ontvangen. EES' JAGER. Col, 22 Dee. '79. Zeetijdingen. Gisteren alhier binnengekomen om te dokken het stoomschip W. A, Schotten, gezagv. Vis. Wlisslngcn, 26 Dec. Gisteren in het dok gekomen Louise, gezagv. Unger, van Ncw-York. Het stoomschip Flamingo ligt gereed om te ver trekken na Zijne lading te hebben gelost. Door zwaren mist, sedert gisteren morgen voortdurende, is elke scheepvaartbeweging onmo gelijk; de postboot naar Queenboro is dan ook gisteren avond niet vertrokken. De stoomschepen Salclcarak en Henry Edye nemen lading in, eu de Regulm, naar Rotterdam bestemd, zal de lading graan hier lossen. r (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Allen die hun aankoopen voor den winter gedaan hebben in de groote klêeren-magazijnen van de „BELLE JARDINIERE", te Parijs, hebben dat huis hunne ingenomenheid betuigd over de soliditeit, de élégance en do goede snid huner kleederen. Wij bevelen onzen lezers, die hunne winterkleederen nog niet besteld mochten hebben, daarom bijzonder aan, zich tot de BELLE JARDINKÊttE te wenden, over tuigd als wij zijn, dat zij ons erkentelijk zullen wezen voor dien raad. De prachtige geillustreerde Catalogus wordt gratis en franco toegezonden aan e der, die daarvoor franco aanvrage doet. Zwolle, 25 December. De wekelijksche mark t= notitie van granen was gisterentarwe f 9.75 a 10.30rogge f 7.50 a f 8boekweit f 6.40 a 7.50; gerst f 6 a ƒ6.50paardenb. f 7.50 a ƒ8; aardappelen 3.50 a f 5al'es per HL.boter per KG. 1.30 a ƒ155; per 20 KG. of 1/8 vat primo kwal. 32 a 34afwijkende soort 30 a 31tweede soort 25.50 a 27.50eieren 5 a 7 de 100. Vee. Door de feestdagen en het houden der weekmarkt op gisteren was de aanvoer op de voormarkt, even als gisteren, zeer onbeduidend en aangezien nog al kooplieden aanwezig waren, werd op groot vee ruim 20 meer bedongen en was ook het kleiner vee evenredig hooger in prijs. Op de varkensmarkt bedroeg de aanvoer p. m. 25 biggen en ruim 30 overloopers. Ook hier werden hoogere prijzen besteed. Op de eerstvolgende markt, den 2en Januari 1880, ver wacht men de vorige dalende markt terug. Belgie profiteert van dezen stand van zaken, daar gere geld elke week ruim 2000 stóks vee uit ons land derwaarts worden gezonden. Paarden. De gisteren alhier gehouden paar- denmark was zeer slap. Een 20tal ter markt en een SOtal op de stallen was alles wat ter verkoop was aangevoerd. Van den stal werden flinke werkpaarden op latere levering tot flinke prijzen verhandeld. De markt bestond uitsluitend nit paarden voor de slachtbank bestemd, die van 15 tot f 30 vlug van de hand gingen Mastenbroek, 25 December. Hooi en stroo. Niettegenstaande het gesloten water zijn de prijzen hooger en is de handel vlugger gestemd. Men besteedt voor buitenhooi f 18 a 21: binnen dito 15 a 17 en voor stroo 14 a 16alles per 1000 KG. Vlijmen, 25 December. Hop. Handel slap. Prijzen flauw. Op levering wordt 5 minder besteed. Ondertrouwd: HARMEN NICOLAAS DOMENIE, van Middelburg, en LEUNTJE KARREMAN. Colijnsplaat, 26 December 1879. Middelburg, 26 December 1879. Voorspoedig bevallen van een Jongen L. WEIJMAR—VAN DAELEN. Heden behaagde het den Almachtige van mijne zijde weg te nemen, mijn zeer geliefden echtge noot PIETER LAMPERT, in den ouderdom van Slechts veertig jaren, mij nalatende vier jeugdige kinderen, nog te jong om te weten, wat zij in hun beminden vader verliezen. De Heer schenke mij kracht om dit zwaar verlies met gelatenheid te dragen. Koudekerke, 24 December 1879. Mede uit naam mijner hoogbejaarde moeder en verdere familiebetrekkingen. Op den eersten Kerstdag overleed te Middelburg, in den onderdom van 52 jaren, LOUISE SPITS- MACHER. Sedert geruimen tijd verpleegde in ht ziekenhuis, was zij daar, onder veel lichaams lijden, door haar blijmoedig geloof, bare oprechte dankbaarheid en- hare deelneming in het leed van die baar omringden, velen tot zegen. Haar heengaan is een groot verlies voor allen, dié zij door haren opgewekten geest, haar geduld en hare liefde, te midden van eigen leed, verblijd en vertroost heeft. E. J. W. KOCfl. Heden overleed onzen broeder JACOBUS VAN GALEN, in den ouderdom van 65 jaren. Middelburg, 25 December 1879. Namens de betrekkingen, L. V. GALEN.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 3