Laatste berichten. BUITENLAND. Öe C«aWn«, waarvan de komst ons door den heer Van Hammo was aangekondigd, kwam nog niet op de planken; een vrouw van de boorden van de Neva zal toch niet om de koude zijn weggebleven In haar plaats zag men de dochter van de oevers van den Manzanares, de vrij luch tige Carmen. Benoemingen en besluiten. Landbouw. meester ®ou blijven om hen tot rede te brengen: Weerkundige waarnemingen. 24 December des morgens te 8 uren. N. Shields z z z z zo z Algemeen Overzicht. formatie van een ministerie aan zijn ambtgenoot Het feest der Parjjsclie pers. Deze dame heeft het pnbliek den Coup de fouet zooals de Franschman zegt, weten te geven. De lieve muziek van Georges Bizet en de zeer goede uitvoering die er dit jaar aan ten deel valt, trekken het publiek in grooten getale. Zaterdag moest zelfs de bureaulist aan velen het non pos- sumus toevoegen. Op Donderdag II. werden de Dagenaars in de gelegenheid gesteld de in werkelijkheid of door afbeeldingen verkregen indrukken van deParijsche tentoonstelling te verlevendigen. In het gebouw voor K. en W. werden op een beweegbaar doek op het tooneel voorgesteld verschillende gezichtspunten op en in de gebouwen op het Champ de Mars en het Trocadero. Volgens het programma was het 3600 meter lange kunst stuk vervaardigd door Robecchi, den bekenden tooneelschermschilder te Parijs, aan wien de vroegere groote opera zulke prachtige tooneel- doeken had te danken, 't Kan waar zijn, maar dit werk zal zijn roem niet vermeerderen. Of de zaal te veel en het doek te weinig ver licht was, het geheel kwam ons fletsch en eentonig voor: daarbij duurde de voorstelling te lang; men had het doek in een groot half uur kunnen vertoonen wanneer men het wat vlugger en achter elkander had gedaan. Doch neen, de heeren moesten „een haaltje" doen, aan de buffetten moest wat getapt worden, drie keer dus liet men het gordijn vallen en te acht uren de reis aan vaard hebbende, kreeg men te half elf uur ongeveer het slottafereel, een mislukte voorstelling van het feest op 30 Juni, te zien. In die groote zaal, die als er 3000 personen in vereenigd zijn, goed gevuld is, waren er geen 100 tè tellen, het was er koud, om geen Duitsch woord te gebruiken, het was er niet „eigenhaardsch." Wij verplaatsten ons in gedachten in het Hippo- drome te Parijs, waar juist dien avond het groote feest werd gegeven, waarvan de bladen ons nu om strijd de beschrijving geveD, van al de wonderen en verrassingen die daar te zien waren en waar van te Parijs en te Murcia de zegenrijke gevolgen zullen worden gevoeld. Juist schrijven wij die twee namen, daar ont vangen wij het eerste en laatste of liever „eenige" nommer van het blad Paris-Murcie", reeds met zooveel ophef aangekondigd. De redactie hield woordzij vroeg weinig geld en gaf veel te aanschouwen. Gravures, facsimiles der handteekeningen van bijna al wat zich te Parijs eenigen naam heeft gemaakt, vindt men erin. Bij den geringen priis zal het -hier te lande ook wel in ruimer kring verspreid worden en velen er kennis mede maken. Wij willen er dus niet veel meer van zeggen, maar alleen een paar regels eruit aanhalen van Albert Wolff, naar aanleiding van een punt dat bij den aanvang van dit opstel ook is aangeroerd. Hij schrijft onder het opschrift „kleine aardrijks kundige les" als volgt: „Murcia is gelegen in een Spaansche provincie van het groote ideale rijk der barmhartigheid, waar geen grenzen of verschil van rassen bestaan, waar alle be woners dezelfde taal spreken, de taal van het hart, en waar alle burgers gelijk zijn voor de solida riteit der menschheid." bidderorden. Bevorderd tot kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw de heer M. Coster, consul-generaal der Nederlanden te Parijs. Zie laatste berichten van gisteren. middelbaar onderwijs. Benoemd voor het jaar 1880 tot leeraar aan de R. fl. B. S. te Warf- fum J. Bakker Lz. ba la stinger. Op verzoek, eervol ontslag ver leend, behoudens aanspraak op pensioen, aan W. J. L. Grobbee, als provinciaal inspecteur der dir. belast., invoerr. en acc. te Maastricht, onder dankbetuiging voor fle vele en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen. Na afgelegd examen, benoemd tot surnumerair bij de administratie der dir. bel., invoerr. en acc.: P. Aleva, te Leeuwarden; P. H. de Haan, te DordrechtB. van Houten, te HelderG. J. van der Wijck, te Roosendaal; jhr. M. de Jonge, te 's GravenhageC. J. van de Watering, te :sGra- venhageE. C. F. E. van Krippendorftj te 's Gra venhage E. H. Engels, te TegelenC. R. J. Bentfort, te 's GravenhageH. Edema, te 's Gra venhage F. J. A. Passtoors, te MaastrichtJ. Hanegraaff van der Colff, te Bergum; jhr. W. J. de Jonge, te Helder; F. A. Rambonnet, te Hel- levoetsluisen G. G. A. Meuwissen, te Tegelen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel., invoerr. on acc. en der haven en schutgelden op het kanaal door Walcheren te Veere c. a, P. de Haan, com mies-verificateur der le cat. voor den actieven dienst der gemelde middelen te Amsterdam. Benoemd tot ontvanger der dir. bel., invoerr. én acc. te Gramsbergen, J. W. G. Nielander, commies- verificateur der le kat. voor den actie ven dienst der gemelde middelen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan H. M. H. van Wessem, als ontvanger der dir. bel. te Haarlem e. behoudens aanspraak op pensioen. SÏINÏSÏERÏEBL® DEPABTËMEKTEK. Bij het dep. van financien is benoemd tot adjunct-commies G. J. van Soest, thans le klerk bij het departement. algemeens bekenkamer. Op verzoek, eervol ontslag verleend uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen aan den heer J. F. Mos sel, voorzitter der algqmeene rekenkamer in Nederlandsch Indie. Zie laatste berichten van gisteren Schouwen-Duiveland, 21 December 1879. De suikerbietenteelt ze heeft dit met de aard appels en andere dingen gemeen is dit jaar slecht geweest. Verscheidene stukken hebben nauwelijks penen genoeg geleverd om het daarop verstrekte voorschot te dekken. Sommigen zijn zelfs verplicht, tot betaling van het te kort, nieuwe overeenkomsten te sluiten, om buiten vervolging te blijven. Ook voor anderen is weer reeds de gelegenheid geopend om voor de teelt van 1880 suikerbieten-contracten te teekenen en voorschot te ontvangen. Zou er sprekender bewijs voor den hoogen ziektegraad van onzen landbouw zijn bij te bren gen, dan het beuren, in 1879, van geld op een vrucht, die men eerst van half September tot half November van 1880 kan leveren Het bietenvoorschot zit als een vergiftige padde op een groot deel van den Zeeuwschen landbouw en men ziet tevergeefs uit naar een Simson onder ons om ze te verslaan. Een mode-artikel van onzen tijd, de „scheur kalenders," dienstbaar te maken aan het versprei den van nuttige denkbeelden en raadgevingen voor den land- en tuinbouw, kan aanbeveling verdienen. Wij maken daarom geen bezwaar om de aandacht onzer lezers te vestigen, op den scheurkalender voor 1880, bij A. J. Bronswijk, te Oostburg, uitgegeven, waarin de heer G. A. Vorsterman van Oijen, te Aardenburg, uit den schat zijner kennis en ervaring voor iederen dag des jaars eene opmerking, een iaad of eene vin gerwijzing, op den land- en den tuinbouw betrek kelijk, heeft opgeteekend. Vele werklieden te Yerseke verdienen tegenwoordig een flink daggeld met het rapen van oesters, daar de vorst het opvisschen daarvan met korren onmogelijk maakt. Het spoorweg-ongeluk, dat in ons nommer van gisteren vermeld werd, heeft even voorbij Deurne plaats gehad, waar een goederentrein van 70 ledige wagens uit Eindhoven op een geladen goederentrein uit Venlo stootte. De hoofdconduc- teur (een vader van 7 kinderen) en de pakmeester van den eerstgenoemden trein werden op de plaats gedood, de twee machinisten gewond, 30 wagens vernield, de weg zwaar beschadigd. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Er wordt gedacht aan een verzuim van den telegrafist te Deurne, of wel aan een gebrek aan het remtoestel van den Eindhovenschen trein. De aftredende burgemeester van Amsterdam, Jhr. mr. Den Tex, blijft voorloopig lid van den gemeenteraad en metterwoon in de hoofdstad gevestigd. De voordracht van den heer Oh. Boissevain te Amsterdam heeft tot ondersteuning van den derden Pooltocht zuiver ruim f 500 opgebracht. Vele zeeofficieren en de beste kerlingen van het opleidingsschip de Wassettaer bevonden zich onder het publiek. De rede, welke in het eerstvolgende nommer van He Gids zal opgenomen worden, bevatte eenige bijzonderheden uit het leven van wijlen Koolemans Beijnen, naar diens persoonlijke aanteekeningen. Een apotheker maakt in verschillende bladen bekend dat de vogels, welke de dames tegenwoor dig op de hoeden dragen, met arsenigzuur geprepareerd zijn, dat een rechtstreeksché oorzaak van het uitvallen van het hoofdhaar is. Hij heeft er eene proef mede genomen, door zulk een vogel in een stuk van een kastoren hoed te wikkelen en dien op den rug van een kat tè bevestigen. Na twintig dagen was het haar zoo danig bedorven, dat die plek met een schuier gemakkelijk kaal te borstelen was. Een tweede kat, die alleen een stuk van een kastoren hoed op den rug gedragen had, zonder vogel, ondervond daarvan hoegenaamd geen nadeel. Het was dus wel degelijk de vogel, die het kwaad gedaan had. Voor een der Londensohe politie-rechtban- ken (Westminster) kwam Dinsdag een spellebaas met vijf zwarte kerels, die hij in verschillende plaatsen als Zoeloes had laten optreden. Hij vertoonde een contract, gesloten den 11 December en geldig voor zes maanden, waarin Squash (Nomanquana), Jim (Inconda), Sam (llaquasa), Charley (Inaquala) en John (Istois) zich aan hem verbonden hadden om, voor 3 in de maand met woning en kost, in het openbaar op te treden, te zingen, te dansen en met den assegai te werken op de wijze zooals dat alles bij hen te lande gebruikelijk is. Ze mochten nimmer uitgaan zon der verlof. Zekere Culley, die de negers uit Afrika had overgebracht, getuigde dat zij in hun nieuwen dienst niet wilden werken, waarop de recht eraangaf, dat Culley, die ze dan toch goed kende, een dag of veertien bij hen en hnn nieuwen Culley zeide echter dat hij niets meer met hen te doen wilde hebben; ze hadden hem al 300 gekost. Te Parijs, waar hij ze vertoond had, gingen er twee zonder verlof^uit, bedronken zich en braken een kolossale spiegelruit. Hij kon ze niet meer zien. De rechter vermaande de Zoeloes om hun contract na te komen, daar ze anders vervolgd zouden woiden en schadevergoe ding zouden moeten betalen. Een der zwarten, Squash, die wat Engelsch verstaat, maar daarom nog de taal der wet niet meester is, vertolkte des rechters raad aan zijne makkers met de woorden„meneer zegt, dat je maar moeten doen wat je gezegd wordt", in het Zoeloesch na tuurlijk. Zierikzee. De ochtend- en namiddagpost van gisteren zijn eerst heden morgen te half elf uur hier aangekomen. De spoorboot heeft sinds Maandag niet gevaren. Amsterdam. De brandkastproef is heden afgeloopen. De inhoud werd ongeschonden bevon den, het papier was alleen een weinig geelachtig getint. Bij testament van wijlen mevrouw Van der Hoop is hare belangrijke en kostbare verzameling schilderijen in vruchtgebruik gelegateerd aan het museum Van der Hoop. namen T) Wind Toestand der Ba- der rom. plaatsen. afwijk. richt. kracht lucht zee -f- 6.3 WZW 5 helder kalm Sylt 4-12.8 WZW 4 mist. Hartlepool 4.1 ZW goed kalm Swiuemunde 13.3 W 4 mist. Hambu.ö -1-13.5 ZZW 3 1. bew. Delfzijl 13.3 ZW 1 '3w. Groningen. 13.1 1 helder Helder. 12.6 1 bew. kalm Yarmouth. ZW 2 1. bew. kalm Vlissingen. 12.5 1 1. 0 3w Maastricht 12.3 1 mist. Valentia 4-11.4 WNW 3 bew. deining Portsmouth. ZW 2 mist. kalm Grisnez 12.0 13.7 ZZW 3 helder Parijs NO 0 helder St. Mathieu. 4-11.2 4-10.1 2 betr. Biarritz 2 1. bew. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 0.8 V. des namiddags Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr.j776 Thermometer 23 Dec. 's av. II u.27 gr. 24 Dec. 's morg. 8 u. 22 gr. 's midd. 1 u. 29 gr. 's av. 5 u. 26 gr. Reeds nu, en dat is geea gering voordeel, kan de openbare meening in Frankrijk met volkomen kennis van zaken oordeelen over den stand der ministerieele crisis. Terwijl men in andere landen dikwerf de onderhandelingen tusschen het hoofd van den s aat en de ministers in hope zorgvuldig geheimhoudt alsof dat eene zaak ware, die het volk niet raakt, en welker beslissing is overge laten aan dikwijls sterk intrigeerende „oome's,'> wordt te Parijs gezorgd, dat de volle Waarheid aanstonds uitlekt. De Rappel bracht gisteren ochtend aan hare lezers de volledige geschiedenis van wat er Zondag en Maandag gebeurd is. Zondag avond om zes uren ontving de president der republiek den heer De Freycinet, en hun ouderhoud bracht reeds aanstonds het aanmer kelijk verschil van inzichten aan den dag, waarop de onderhandelingen zijn afgestuit. De heer De Freycinet was van oordeel, dat als hij aan het hoofd der regeering kwam, tevens ook eene aanmerkelijke verandering moest worden gebracht in de politiek, en dat het nieuwe kabinet zijn steun moest vinden in de gausche républicaine en de union républicainezoodat uit deze laatste groep minstens twee ministers en verscheidene onder-secretarissen van staat moesten worden gekozen, zonder aan het ciiterium te hechten of de nieuw te kiezen leden der regeeriug al dan niet bij de laatste stemmingen zich geschaard hadden aan de zijde van het ministerie Waddington. Deze stap naar links was den heer Grévy te groot. Beide Staatslieden werden het niet eens, en den zelfden avond bleek ook nog, wat trouwens geene verwondering kan baren, dat ook de heeren Say en Waddington het volkomen eens waren met den president der republiek. De heer De Freycinet had dus geen mandaat aangenomen en outhield zich ook verder van iedere onderhandeling over het vormen van een kabinet. Maandag ontbood de heer Grévy den beer Waddiugton ,en drong er bij dezen sterk op aan, dat hij president van den ministerraad zoo blijven. Vergeefs echter. De heer Waddington is bereid minister van büitenlandsche zaken te blijven, maar bij gevoelt zich te zwak in het debat om het ministerie te blijven vertegenwoordigen tegen over de kamers. Hij gaf den raad om de van financiën, Léon Say, op te dragen, die naar men verzekert geen bezwaar zou zien om de portefeuille van binnenlandscbe zaken toe te ver trouwen aan den heer Challemel-Lacour, een der intieme vrienden van Gambetta. De president liet echter den heer Waddington nog niet los, maar deed hem opmerken, dat eene verwisseling van W addington in Say aan het hoofd vari het kabinet niet die wijziging in de politiek zou beteekenen, welke de kamermeerderheid sehijnt te eischen. Volkomen waar, maar in den gang dier redenee ring past niet het verzoek van den heer Grévy, dat Waddington zijne tegenwoordige positie zou blijven bekleeden. En toch schijnt hierop kans te bestaan, daar een Reuter-telegram mededeelt, dat Waddington den heer Challemel-Lacour heeft ontboden om met hem over de portefeuille van binnenlandsche zaken te spreken. Het nieuws van de laatste dagen uit Afgha nistan is weinig beteekenend. De generaals Bright en Gough rukken tot ontzet van Roberts voort, zonder naar het schijnt tegenstand te ontmoeten, welke hen lang moet ophouden. Als Gough Shirpur bereiken zal, moeten de Afghanen óf uiteengaan óf slag leveren. Dat zal het beslis sende nieuws in deze zaak zijn, dat wellicht in het laatst dezer week kan gewacht worden. Uit Zuid-Afrika luiden de berichten gunstig voor de Engeischen. Moirosi's versterking is ge nomen en Secocoeni's macht is verslagen. Cete- wayo is nog altijd gevangen, en de Engelsche kolonie schijnt dus voorloopig met de Kaffer- hoofden te hebben afgerekend. Alleen de Transvaal- sche Boeren big ven nog den koppigen zin toonen, welken men beweert dat zij van hunne Nederlandsche voorouders hebben geërfd. Wat men ook deela- meere in aanspraken en proclamaties, ze kunnen het rectit van annexatie van hun land tegen hunnen wil door de Engeischen maar niet aan nemen. Deze komeu nu, na het verslaan der Kafferstammen, met de bewering dat de Boeren hen dankbaar moeten zijn, daar zij deze hebben bevrijd van de Kaffers die hen door hunne voortdurende aanvallen aan den rand van een staatsbankroet hadden gebracht en hnn geheele volksbestaan reeds hadden bedreigd vóór nog Engeischen hen annexeerden. Al dat redeneeren helpt echter niet tegen het onafhankelijkheidsge- voel der Boeren, aan welke de Engeischen lastige onderdanen zullen houden. De sultan heeft bij gelegenheid van het Mo- hamedaansche nieuwjaar eene aanspraak gehouden, waarin hij zeide pogingen te zullen aanwenden om het prestige en de welvaart van het land te doen toenemen, om gelijkheid en recht te doen heerschen onder zijn volk en om den vooruitgang te bevorderen overeenkomstig de behoeften van onzen tijd. Men aarzelt inderdaad of men zulk een officieel komediespel moet toeschrijven aan brutale verdraaiing der waarheid of aan overgroote naiveteit. De eerste tijdingen van de overstroomingen In de Spaansche provincie Murcia wezen reeds op eene ramp van grooten omvang, en toch waren ze nog slechts eene onvolledige schets van wat er werkelijk gebeurd is. De nadere bijzonderhe den wezen op zulk eene zee van ellende, dat ganSch Europa den aandrang gevoelde om hulp te bieden in zulk een nood. Zoo ook Parijs, waar toen de strenge wintervorst nog geene groote behoefte in de onmiddellijke omgeving had geschapen. De Parijzenaar echter dacht dat geven goed en aangenaam was, maar hij moest er een pretje van hebben. Dat pretje vond de Gaulois, wier directeur, Arthur Meyer, voor den dag kwam met het plan om op kolossale schaal een feest in te richten, waarvan de opbrengst zou strekken ten voordeele der Spaansche overstroom den. Hoezeer het voorstel niet van sympathieke zijde kwam, sloten ook de ernstige politieke bladen zich bij het plan aan, onder de leuze dat bij een werk als dat der liefdadigheid, alle ver schil van meening moest opgaan in de samen werking aan het gemeenschappelijke doel. Reeds de benoeming van het comité van uit voering deed ons verwonderd staan. De Agtnce Havas, het blad waarin de regeering hare offi- cieuse mededeelingen doet, met de Gaulois, Figaro, Evenement en Pol,'aire. De gansche presse du boulevard, zonder éen ernstig politiek orgaan in het comité vertegenwoordigd. Van de Hébais tot de Rappel hadden allen zich onthouden van rechtstTeeksche medewerking aan het plan van de Gaulois. Men las dan ook in de politieke bladen allengs minder van het feest, totdat zij er geheel over zwegen. De oorzaak daarvan kwam spoedig Uit. Toeil ettelijke dagen vóór het feest eene repetitie plaats had in tegenwoordigheid van koningin Isabella* werd door een groepje boulevardiers en dagblad schrijvers de Marseillaise uitgefloten. En het waren juist de aangevers van het plan, welke zeer nauwe relaties in deze groep hadden. Toen was het raadsel opgelosthet feest was opgezet door de habitués der salons van onttroonde vorsten in Parijs, door die ganscbe wereld van den bou levard, die zoo nauw samenhangt met een groot deel der acteurswereld en met het personeel der schrijvers, die zich niet aan de bohème hebben

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2