Laatste berichten. BUI TE3TL AITS. Het doorsnijden van groote poters noemde hij niet aanbevelenswaardig. Doet men dit, dan snijde men ze niet dwars door, maar in de lengte, van den stengel naar onder. Anders verdeelt men de kiemen en voedingskrachten van den poter ongelijk. Rechtszaken. werd door den brigadier der Rijksveldwacht Verkoopingen en aanbestedingen. Gemeenteraad van Vlissingen. wenschelijk is daarvoor een equivalent te vinden, Gemeenteraad van Goes, In de openbare gezondheidscommissie de heer Verdoorn met 6 stemmen. Weerkundige waarnemingen* 22 December des morgens te 8 uren. wzw zw zw wzw zw zw zw z z z z ozo Algemeen Overzie ht. Voor den onderlingen afstand der poters is 30 a 40 centimeters opgegeven. Die afstand zal echter gewijzigd behooren te worden naar gelang van de meerdere of mindere geschiktheid van den bouwgrond, en van de soort der aardappelen, die men teelt. De eene soort toch groeit meer in de breedte, de andere in de diepte. Het aanaarden is, in den regel, althans op zwaren grond, een nuttig werk. Daardoor wordt het groen worden der naar boven gewerkte knollen tegengegaan en tevens het afwateren bevorderd. De'geschiktste tijd tot het rooien of uitdoen der aardappelen is, volgens den heer M. daar wanneer het loof verdord is, mits dit niet door wind en weer of door ziekte veroorzaakt is. Den aardappel dan nog lang in den grond te laten is nadeelig voor de hoedanigheid der vrucht, en de bewering van sommigen, dat de knol na 't verdorren van 'tloof nog veel groeit, wordt door den heer M. ontkend. Ook het bewaren, meer bijzonder het kuilen der aardappelen, werd besproken. Ten einde ze tegen vocht te bewaren is het beter ze op den grond dan in kuilen te leggen. Hoe men ze echter beware, droog en koel houden zijn vereischten. Kan men ze in hout- of turfasch leggen, dan zal dit het droog houden zeer bevorderen, en daar door ook het vroegtijdig uitschieten verhinderen. Na eene pauze, waarin de heer M. eenige door belangstellenden tot hem gerichte vragen beant woordde, sprak hij nog over het telen van fijne zaden, namelijk over karwei en koriander, alsmede over uien, en over het kweeken van roode, witte en kruisbessen. Met een en ander kunnen, naar zijn oordeel, op een bedrijf van geringen omvang, zooals hier menigvuldig gevonden worden, veel beter dan op groote boerderijen, proeven genomen worden. En daar zoodanige teelt goede winst belooft, aarzelde hij niet daartoe op te wekken en aan te sporen. Ten slotte onderhield hij ook hierover eenige belangstellenden, en beantwoordde hij hunne vragen. Onnoodig zal het wel zijn, hierbjj op te merken, dat het bovenstaande slechts eene zeer ruwe en onvolledige schets is van wat de heer M. gespro ken heeft. Wel verdient nog vermelding, dat de geheele voordracht, naar steller dezes vermeent, uitmuntte door eenvoudigheid en duidelijkheid, alsmede daardoor, dat er geen dingen bij gehaald werden, die er niet bij noodig waren, zoodat de hoorders zeer voldaan huiswaarts keerden. De rechtbank te Amsterdam wees Vrijdag vonnis ih de vroeger vermelde procedure tusscben de Singer Manujacturing-Company, als eischer, en A. Lewenstein, als gedaagde. De rechtbank overwoog, dat de in het geding gebrachte advertentiën, waarin door den ge daagde worden te koop aangeboden en aange prezen „veel verbeterde Singermachine3," kennelijk de strekking hadden om te doen gelooven, dat gedaagde machines verkocht volgens een systeem Singer, doch afkomstig uit andere fabrieken, maar om het publiek in den waan te brengen, dat aangeboden werden machines uit de fabriek van Singer met aangebrachte verbeteringen. Daarbij kwam het gebruik van het behoorlijk gedeponeerd handelsmerk van de Singer-Mam- facturing-Company, afgedrukt in dezelfde adver tentie. Het plaatsen van de advertentiën moest, wegens deze beide omstandigheden, beschouwd worden als een onrechtmatige daad. Diensvolgens werd de gedaagde veroordeeld tot schadevergoeding, nader op te. maken bij staat. Door de arr. rechtbank alhier werd heden uit spraak gedaan in de zaak van C. M., huisvrouw Van J. F. oud 51 jaar, wonende te Grauw, be klaagd van het onbevoegd uitoefenen der ver loskunde, zonder daarvoor beiooning te hebben genoten. De rechtbank veroordeelde haar in eene geld boete van 1 of 1 dag gevangenisstraf. Gisteren morgen is de justitie van hier, benevens twee geneeskundigen, naar Sluis vertrokken óm een onderzoek in te stellen naar een aldaar ver moedelijk gepleegde misdaad. Vlissingen, 23 Dec. Gisteren middag kwam er eene arreslede van Vrouwepolder langs den MiddelburgVlissingschen straatweg aangereden, toen het paard schrikte van een in beweging zijnden trein, daardoor viel en onmiddellijk dood was. 'sHeer Arendskcrke. Evenals in vorige jaren heeft zich alhier weuerom eene commissie samengesteld voor de bedeeiing aan de armen op Nieuwjaarsdag, waardoor het lastige weuschen aan de huizen, zeker ten genoege der ingezetenen, zal worden voorkomen. In den loop dezer week zal vcor het ontvangen der gelden worden rondgegaan/ Op het kanaal door Zuid-Beveland zijn breede banen voor schaatsenrijders en sleden aangelegd onder toezicht van de heeren Kraaije- veld en Visser, waarmede vele werklieden een daggeld verdienen. De vrijwillige giften der bezoe kers zijn ten voordeele der armen van Hansweert. In een gezin te Kiuiningen is een driejarig kind, het tweede reeds in hetzelfde gezin dat op die manier zijn leven verliest,in een aanval yan drift, gestikt. lieer Arendskerke, 23 Dec. Gisteren A. Baan in de nieuw gebouwde arrestantenkamer alhier, opgebracht J. de P. siagter te Heinkens- zaïid, die voor iemand uit deze gemeente geslacht en het vleesch verkocht had, het geld ten eigen bate achterhoudende. Heden morgen is genoemde J. de P. naar Middelburg getransporteerd. Door burg. en weth. van Middelburg, werd gisteren, in het openbaar, bij enkele inschrijving aanbesteed Het vernieuwen en onderhouden van de binnen de gemeente gelegen straatwerken, gedurende de jaren 1880 tot en met 1884minste inschrijver J. Hubregtse te Oost-Souburg, voor straatwerk zonder onderhoud 15 cent de vierk. meter, met onderhoud 16 cent de vierk. meter. Het uitvoeren van alle loodgieters- en leidek- kerswerken aan en in de gemeente-gebouwen, alsmede het onderhoud van alle publieke pompen, voor den tijd van drie jaren, ingaande den 1 Januarij 1880; minste inschrijvers de heeren G. van Ncderveen en Zonen ad 597 voor de drie jaren. De levering van de gedurende 1880 voor de gemeen tela bricage benoodigde bouwstoffen, als u. plaatzand; minste inschrijvers de heeren W. van Ouwerkerk,,. E. van Veen en P. J. van Ouwei kerk voor f 0.89 de kub. meter. b. hout waren J. de Broekert en Co. c. verfstoffen C. Baart en M. A. Brakman, d. kalk, tras en cement gebr. Boudewijnse, W. van Uije en Zonen. De drie laatste later te berekenen. Eerste kamer. De overige aanhangige wetsontwerpen alsmede de wet op de middelen werden aangenomen. De kamer komt den 12en Januari weder bijeen tot behandeling der staatsbegrooting. Eindhoven. Heden nacht zijn te Deurne twee goederentreinen tegen elkander gereden. Het materieel werd belangrijk beschadigd, twee conducteurs zijn gedood en een zwaar gewond. Zitting van Maandag 22 December. (Voortzetting der zitting van Zaterdag.) Afwezig met kennisgeving de heeren Schraver en Van Uije Pieterse. Aan de orde zijn de voorstellen van de com missie voor de strafverordeningen: a Op de inrichting der mestvaalten. b Op de bewoonbaarheid der gebouwen. Deze beide voorstellen worden op voorstel van den voorzitter aan burg. en weth. gezonden om praeadvies. c Wijziging der verordening van politie op de havens en kaaien. Aangezien bij raadsbesluit van 28 Oct. 11. de betrekking van havenmeester is opgeheven en diens werkzaamheden aan den commissaris van politie zijn opgedragen, stelt de commissie voor om overal waar in de verordening het woord havenmeester voorkomt, dit door commissaris van politie te doen vervangen. Zonder hoofdelijke stemming wordt alzoo besloten. Om dezelfde reden als zoo even is medegedeeld stelt de commissie voor d wijziging van de verordening regelende het toezicht op de keitiank, om in plaats van haven meester, gemeente-bouwmeester te lezen, hetgeen aangenomen wordt. e Wijziging der verordening op het brand- wezen; deze wordt geren voieerd aan de commissie, met. verzoek op die verordening den brandraad te willen booren. Thans komt in behandeling een voorstel van het dag. bestuur, betreffende het brand wezen, strekkende om de 8 brandspuiteu, die niet meer aan de vereischten vo'doen, van nieuw binnen werk te voorzien, en de brandbluschmiddelen met een reserve wagen te vermeerderen, waarvan de kosten op 3000 worden geraamd en welke som uit het goed slot der begrooting van 1878 kan worden bestreden. De commissie van financiën adviseert tot aanneming van het voorstel. De voorzitter zegt dat de bedoeling van het dag. bestuur is om met de verandering van een spuit als proefneming te beginnen. Op eene vraag van den heer Mortier of de voor gestelde reserve-wagen wel zoo noodzakelijk is te achten, antwoordt de voorzitter dat dit wel degelijk het geval is en hij, waar de opperbrand- meester erop aandringt, zich niet verantwoord zou achten met dien niet toe te slaan. Ook de heer Kleijnhens betoogt de noodzake lijkheid van een reserve-wagen, terwijl de heer Pot, ofschoon ui) niet tegen het voorstel stemmen zal, het toch beter zou achten indien elke spuit zijn reservematerieel bij zich had. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel van burgemeester en wethouders om de Oesterput voorloopig in gebruik te geven aan Jumelet te Bruinisse, tegen betaling van 25 per 3 maanden, wordt goedgevouden. Van H. Hoeijmans, koffiehuishouder in het café La Ville de hruxclles, is een adres ingekomen, houdende verzoek om de muziektent, voor zijn woning geplaatst, te doen wegneinen, dewijl die het uitzicht belet. De voorzitter deelt mede dat de muziektent overal last veroorzaakt, niemand wil ze voorziju ramen hebben, terwijl de onderhoudskosten nog al belangrijk zijn. Hij stelt daarom voor detent te doen atbrekeD en opbergen. Nadat de heer Quakkelaar heeft gewezen op de wenschelijkheid om die opberging zoo te doen plaats hebben dat de teut later gemakkelijk weder in elkander te zetten is, wordt het voorstel van den voorzitter aangenomen. Van de commissie over de Zeemans en Visschers- beurs is een schrijven ingekomen waarbij vergun ning verzocht wordt om in het benedengedeelte van het raadhuis voor hare rekening een kluis tot het bergen harer gelden te mogen bouwen. Bij burg. en weth. hiertegen geen bezwaar be staande, verleent de raad met algemeene stemmen de gevraagde vergunning. Thans is aan de orde het voorstel van burg. en weth. tot heffing van eene hondenbelasting. Het dag. bestuur, overwegende dat tengevolge der opheffing der haven-, kaai- en bruggelden het stelt voor eene belasting van f 4 per hond te heffen, welke belasting voor trekhonden met 2 wordt verminderd. De heer Verkuyl Quakkelaar vindt dit voorstel van zoo ingrijpenden aard dat hij beleefd verzoekt de behandeling ervan tot eene volgende zitting uit te stellen, te meer meent hij dat te mogen verzoeken dewijl de raad niet voltallig is; hij zou ook wenschen dat het advies van de com missie voor de belastingen werd ingewonnen. De heer Kleijnhens acht dadelijke behandeling wenschelijkde stukken hebben ter visie gelegen, ieder lid kent de motieven, ieder heeft de zaak kunnen overwegen, zoodat hij niet begrijpt waar toe uitstel dienen moet. De heer Quakkelaar blijft bij zijne meening en herhaalt dat twee leden, die waarschijnlijk tegen zullen stemmen, afwezig zijn. De heer Kleijnhens heeft nog een motief dat dadelijke behandeling aanbeveelt. In October is besloten de gemaalbelasting te bestendigen, en men wacht daarop nog de koninklijke goedkeu ring. Nu is een besluit genomen tot afschaffing van kaaigeld, en meent spreker dat bij de over weging, of de heffing der gemaal belasting nog voor een jaar kan toegestaan worden, bij den minister wei de vraag zal gelden of a!le belastbare zaken ook belast zijn. Wat betreft het zenden van het voorstel naar de belasting-commissie kan spreker zich zeer goed hiermede vereenigen, tloch hij wenscht eerst het beginsel of al dan niet een hondenbelasting geheven zal worden uitgemaakt te zien, terwijl bij later ook nog van eene belasting op de publieke vermakelijkheden wenscht te spreken. Na discussie, waaraan de heeren De Kruijff, Caiienfëls, Mortier en Quakkelaar deelnemen, doet de heer Quakkelaar het voorstel de behandeling te verdagen. Nadat door den voorzitter nog eenige inlich tingen zijn verstrekt, wordt het voorstel-Quakke- laar in stemming gebracht en met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. De heeren Kleijnhens, Wibaut, Caiienfëls en De Kruijff stemden tegen. Op voorstel van het dag. bestuur wordt nog goedgevonden in het vervolg niet meer publiek aan te besteden de volgende gemeentewerken: onderhoud der brandbluschmiddelen, b uur- en speelwerk in den toren, c de levering van straat keien, d het loodgieters- en leidekkerswerk en e het opruimen der muziektent. De voorzitter doet nog mededeeling dat de verordening tot heffing van schoolgeld is goedge keurd. Door de heeren Kleijnhens en Van der Beke Callenfels wordt alsnu voorgesteld om in de volgende vergadering in beginsel uit te maken of eene belasting op publieke vermakelijkheden zal worden geheven, terwijl de heer Quakkelaar wenscht te vragen of binnen korten tijd het re glement van orde voor deze vergadering zal gewij zigd worden. Door den heer Pot wordt gewezen op de wen schelijkheid om de verslaggevers van de dagbladen in de gelegenheid te stellen tijdig inzage van de voorgelezen of ter tafel komende stukken te nemen daar zonder dat, het geven van een volledig verslag onmogelijk is, en ofschoon in naam ver gunning is verleend dit in de praktijk wel eens bapert. De voorzitter zegt dat de vergunning ertoe nooit is geweigerd, doch belooft naar aanleiding van het gesprokene ernstig te willen helpen, om de pers in staat te stellen tot voorlichting van de publieke opinie. De vergadering is daarna overgegaan in eene met gesloten deuren. Zitting v»n Vrijdag 19 December. Voorzitter de heer mr. J. G. de Witt Hamer. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de heeren dr. Callenfels met en J. M. Pilaar zonder kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd.' De voorzitter deelt daarna mede, dat Zaterdag jl. heeft plaats gehad de aanbesteding van het gewoon onderhoud enz. der gemeentewerken in 17 pereeelen, terwijl eene herbesteding moet plaats hebben voor timmer-, touwwerk en aarde-,kiam rijs- en glooiingswerk. Sedert de laatste vergadering waren ingekomen de volgende stukken Van den heer C. Eisseeuw, bericht dat hij zijne benoeming tot lid van hetgasthuisbustuur aanneemt; van den kerkeraad der Herv. gemeente verzoek tot afschaffing der kermis en der vermakelijkheden bij gelegenheid der zoogenaamde toondageu, en adres van adhaesie der Chr. Geref. gemeente. Op voorstel van burg. en weth. gerenvooieerd aan dat college tot nader voorstel van den heer J. H. van uer Voort, bericht dat hij zijne benoeming als leeraar aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs voor jongens aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen; van het bestuur der ambachtsschool inzending jaarverslag dienst 1878/79, dat in het jaarverslag der gemeente zal worden opgenomen van de wede. C. Schrijver verzoek om de baan te mogen vegen op baar gepacht vischwater der zoete vest, tegen betaling van f 3 boven hare pachtsom. Op voorstel van den voorzitter ter afdoening gesteld in handen van den burge meester. Alsnu wordt op voorstel van burg. en weth., na gehoord den inspecteur en de commissie van toezicht op het M. O., den heer J. A. Koipa tegen 12 Februari a. s. eervol ontslag verleend, of zoo veel vroeger als de vacature zal ziju vervuld, ais leeraar aan de inrichtingen voor M. O. voor jongens, en daarna in zijne plaats, eveneens met algemeene stemmen, benoemd de hèer A. S. Mink te 's Hage onder voorwaarde hij in aen kortst mogelijken tijd de bevoegdheid erlange tot het geven van middelbaar onderwijs in de aardrijkskunde. Verder zegt de voorzitter, de benoeming tot lid der fiuancieele commissie (vacature jhr. v. d. Feltz) te zullen aanhouden tot eene volgende vergade ring, waarna wordt overgegaan totüe benoemingen in de verschillende colleges en besturen wegens periodieke aftreding. In het burgerlijk armbestuur worden herbenoemd de heeren D. Hildernisse, met algemeene, J. P. Boshoff met 6 stemmen en mevrouw de wed. De Eondo Bresser-Vervenne met 9 Btemmen. In de plaatselijke schoolcommissie wordt de heer D. Hildernisse met 8 stemmen benoemd. In de commissie van toezicht op de inrichtingen voor M. O., de heer dr. Goemans met 9 stemmen. Voor de commissie tot classificatie der minver mogende kinderen worden herbenoemduit het dagelij ksch bestuur de heer jhr. van Swinderen met 9 stemmen; uit den gemeenteraad de heer G. v. d. Hoek, met 9 stemmen; uit het burg. armbest. de heer B. M. den Boer, met 5 stemmen (4 op den heer J. M. Kakebeeke die mede aanbevolen was en 1 blanco); uit de diaconie der hervormde gemeente, de heer J. Wessel met 9 stemmen uit het E. C. P. armbestuur werd benoemd de heer J. P. Larsen, met 8 stemmen uit de commissie voor oeconomisehe spijsuit- deeling werd de heer D. Hildernisse met 9 stemmen herbenoemd. De punten der agenda afgehandeld zijnde vraagt de heer De Jonge van Ellemeet den voor zitter wanneer de vervulling der vacatureVan der Feltz in de financieele commissie zal plaats hebben. De voorzitter zegt daarop dit jaar nog eene raadsvergadering te zullen beleggen. De vergadering is daarna gesloten. KAMEN Ba- Wind Toestanu der DER rom. - -■ rj> PLAATSEN. afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields 16.3 wzw kalm 2 '3W. Sylt 18.2 4 helder Hartlepool 14.0 goed kalm Swiuemunde 20.1 3 mist. Hamburg 21.0 5 mist. Delfzijl 21.2 WNW 1 mist. Groningen. 21.1 1 mist. Helder. 20.9 2 betr. kalm Yarmouth. 2 1. bew. kalm Vlissingen. 21.1 1 mist. Maastricht 21.3 1 helder Valentia 17.5 4 z. bew. deining Portsmouth. 2 mist. kalm Grisnez 20.9 19.2 stil mist. Parijs NO 0 helder St. Mathieu. 17.3 12.7 NO 2 helder Biarritz 3 betr. Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: M. 0.4 H. des namiddags Barometer te Middelburg, GraanbeursCorr.j 781 Thermometer 22Dec. 'sav.llu.34 gr. 23 Dec. 's morg. 8 u. 33 gr. 's midd. 1 u. 32 gr. 's av. 5 u. 27 gr. Een telegram in de ochtendbladen van heden brengt de tijding van eene zeer onverwachte verandering in de ministerieele crisis in Frankrijk, die nu werkelijk eene crisis is geworden. De heer De Freycinet zou de opdracht tot het vormen van een ministerie afgewezen hebben. Dit is niet alleen voor ons onverwacht nieuws, maar het zal ook in Parijs zelf veel opzien gebaard hebben, daar de gisteren ochtend aldaar uitge komen bladen nog niets anders wisten dan dat de president der republiek de vorming van het kabinet aan den minister van openbare werken had opgedragen en men in het volle vertrouwen verkeerde, dat deze eene aan den heer Grévy behagende combinatie uit de meerderheid der kamer zou kunnen en willen tot siand brengen- De XlXnte Stéde verklaarde gisteren ochtend evenmin als hare conftères iets met zekerheid te kunnen zeggen, maar waagde zich toch aan de voorspelling, dat het kabinet ten spoedigste zoa zijn samengesteld met den heer De Freycinet als president, de overige ministers ieder met hunne oude portefeuille, behalve dat de heer Le Eoyer zou vervangen worden door den heer Goblet en generaal Gresley door generaal Farre. De Rappel, een tweede in den regel omtrent de coulissen der binnenlandsche politiek uitnemend ingelicht blad, zegt hetzelfde. Die berichten men zal het erkennen gaven recht tot het vermoeden, dat de veranderingen in hei ministerie geene crisis zouden mogen heeten, en dat in een vreedzamen loop van enkele dagen Frankrijk eene nieuwe regeering zou krijgen, die naar den eisch der parlementaire meerderheid haar zwaartepunt iets meer links zou vinden dan het ministerie Waddington. De twee nieuwe be noemingen en het presidentschap van den heer De Freycinet zouden haar dat karakter hebben bijgezet. Aan al die illusiën komt het volgende telegram den bodem inslaanParij sMaan dag. De heer De Freycinet heeft de opdracht om een kabiDet te vormeu niet aangenomen. De heer Grévy heeft daarop den heer Waddington gevraagd om minister-president te willen blijven en het kabinet te reorganiseeren. De heer Wad dington heeft vier en twintig uren gevraagd om zich te beraden. De heer Waddington heeft den heer Grévy aangeraden om de vorming van een kabinet aan den heer Léon Say op te dragen. Wij kunuen omtrent deze tijding nog moeilijk in beschouwingen treden, vóór meer uitvoerige berichten ons den leiddraad in dezen doolhóf hebben in banden gegeven. Dit echter staat reeds vast, dat het een eminent lid van de gauche répit' blicaine is mislukt een ministerie te vormen, eu dat de president der republiek zich veder heef

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2