N". 303; 13» Woensdag 24 December. Uithoofde van het Kerst feest zal deze courant aan staanden Donderdag niet worden uitgegeven. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m, franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad verten ti en: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groofe letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Dadbb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Eisbach en Jones. BERICHT. Zij die zich voor 1 Januari 1880 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. Middelburg 23 December. Benoemingen en besluiten» Onderwijs. Marine en leger. Landbouw. MIDDELBURGSCHE Men schrijft ons nit Vlissingen Sedert de ongewoon vroeg ingevallen vorst van dezen winter reeds vele dagen de gemeenschap met Antwerpen voor de scheepvaart, onmogelijk gemaakt heeft, zijn alle vaartuigen, die nog ter reede alhier waren gebleven, in de nieuwe dokken eene veilige plaats komen zoeken. Euim zestig stoom- en zeilschepen, meestal van groot charter en grooten diepgang, liggen daar thans gemeerd. Dit mastbosch levert een fraai gezicht op en lokt velen nit, ondanks de felie koude, daar een kijkje te gaan nemen. Doch hoe prettig dat zijn moge, is bet van nog veel grooter belang, uit deze feiten te kunnen besluiten tot de geschiktheid van onze havens voor eene uit gebreide scheepvaart beweging. Het blijkt toch dat ze, zelts nu nog, overvloedig ruimte ople veren, om alle schepen, die in den eersten tijd de reede van Ylissingen bereiken, te kunnen opnemen. De stoomschepen die hier binnengevallen zijn, worden meest alle gelosteen gedeelte ervan is reeds in ballast weder vertrokken. "Voor zooveel ik dit kon opnemen liggen op dit oogenblik de volgende stoomschepen in lossing, of worden daartoe gereed gemaakt, als Henry Bdye, van New-York met stukgoederen, om na ontlading, met rails weder naar New-York te vertrekken. Orconera, met ijzererts van Bilbao. Bclipse, met stukgoederen van New-York. Pelayo, met truit enz. van de Middellaudscbe Zee. Switzerland, met stukgoederen en granen van New-York, om daarna met een vijfhonderdtal landverhuizers van hier naar New-York terug te keeren. Wheatfield, met granen en boomwol van New-York. Commandant Franchetti, met spiritualiën, hui den, koper enz. van Bordeaux. Dunstanborough, met graan van Riga, met averij Dit schip zal in het droge dok eene belangiijke herstelling ondergaan. Pillau, met graan van Riga Uraébi.rg, met stukgoederen van Buenos-Ayres5 Terwijl van de vijf groote schepen met petro leum, die veiligheidshalve in het kanaal naar Middelburg liggen, wellicht ook een gelost zaj worden. Het grootste deel der ladingen is voor Antwerpen bestemd. Dat hierdoor eene ongewone drukte veroorzaakt wordt is licht te begrijpen. Behalve vele werk lieden uit deze stad, zijn er een honderdtal Antwerpsche sjouwerlui overgekomen, terwijl er ook uit Middelburg en West kapel ie personen aan de schepen werkzaam zijn. De lossing of, beter gezegd, de opslag en het vervoer der goederen,, schijnen meer bezwaar op te leveren dan de berging der schepen. Alle be schikbare bergplaatsen zijn reeds verhuurd. Een deel der goederen wordt in de open lucht, door zeilen gedekt, nedergelegd terwijl; in 't algemeen wel eenige verwarring heerscht. Kon men nu maar zoo veel en zoo snel vervoeren als men weuschte» dan zou er spoedig wat ruimte komen, maar de vervoermiddelen ontbreken. Te verwonderen is dit niet. Het is niet te vergen dat een spoorweg station en eene haven, waar in den regel een gering Vertier heerscht, geheel ea al, wat personeel, materieel en organisatie betreft, ingericht zij op eene zoo zeldzame, als uit de lucht gevallen, handelsbeweging, vooral niet nu de gemeenschap te water overal gestremd is en de spoorwegen op alle lijnen en in alle richtingen massa's goederen te vervoeren hebben. Toch kan men den wensch niet onderdrukken dat ieder, die daaraan iets toebrengen kan, het zijne zal doen om de eer van Vliss ngen en de Zuiderlijn op te houden. Met geestkracht en goeden wil kan er heel wat gedaan worden. Ictusschen verblijden wij ons over het gedwongen gebruik, dat thans van onze havens en inrichtingen, gemaakt moet worden. Daardoor zijn belangheb benden in staat uit eigen ervaring de gebreken te leeren kennen die onze inrichting aankleven, en de juiste kennis daarvan, gepaard aan eene onpartijdige beoordeeling van zaken en toestanden, zal het beste middel zijn om daarin naar de eischen des tijds de noodzakelijke verbeteringen te brengen. In de gisteren avond, onder voorzitterschap van den heer J. W. de Raad, gehouden vergadering der afdeeling Middelburg van de Vereeniging tot bevordering van fabriek en handiver fesnijverheid in Nederland, werd medegedeeld dat het ledental dezer afdeeling thans 161 bedraagt. Naar aan leiding van een schrijven van het hoofdbestuur werd besloten den heer A. Groeneveld, te Rotter dam, in den loop van den winter uit te noodigen in deze atdeeling eene lezing te houden. Dewjjl de heer B. A. Verheij, in eene vorige vergadering tot bestuurslid benoemd, voor die benoeming bedankt heeft, is door bet bestuur eene nieuwe aanbeveling opgemaakt, waarop geplaatst: zijn de heeien P. D. Koning en F. Nagtglas; eerstgenoemde werd gekozen. De behandeling der in de vorige vergadering gedane vraag is tot eene volgende bijeenkomst uitgesteld, tengevolge der afwezigheid van een der leden van wien men belangrijke inlichtingen verwacht. Door den heer P. A. Janssen werd vervolgens eene lezing gehouden, waarbij deze op nu eens wetenschappelijke dan weder ironisch-satirische wijze den bruggenDouw en de soorten van bruggen besprak. De heer De Raad deelde daarna, als vervolg op zijne vroegere lezingen eenige belangrijke bij zonderheden mede omtrent verschillende gebouwen in Middelburg, waaronder de Wisselbank, de Oostkerk, het Burgerweeshuis, de Luthersche en Oude kerk. Vlissingen, 23 Dec De Belgische loodsen alhier (men leze niet het loodswezen of bestuur) hebben aan de gezagvoerders der hier biunen- liggende schepen in hun groote en goed ingerichte societeits-zaal een bal gegeven, dat tamelijk goed bezocht werd en tot in den morgen heeft geduurd Kan 't voor de concurrentie geen goed, kwaad zal het haar zeker niet doen. De loodakotters van Goeree en Maas komen tegenwoordig hunne rustbeurten te Ylissingen houden. €1 oes, 22 December. Heden avond werd in de vergadering van het Vut, overeenkomstig de uitgebrachte rapporten, de wenschelijkheid uit gesproken tot het oprichten van crèches en tchool- spaarbanken. In eene volgende vergadering zullen de eom- missiën, daartoe benoemd, uitvoerige voorstellen omtrent de oprichting ter tafel brengen. In het reglement werden eenige wijzigingen vastgesteld. Omtrent het besluit aangaande de oprichting van crèches merken we op: de wenschelijkheid werd dus Uitgesproken om door 't in 't leven roepen van bedoelde instellingen meer arbeiders met hun koopwaar hun arbeid ter markt te doen komen opdat hunne loonen zouden lijzen De vrouwen die nu om welke om standigheid dan ook -nog niet kunnen mede dingen, zullen dan de concurrentie verhoogen, In den loop der vorige week werd door he^ burg. armbestuur te Boedekenskerkeonder nadere goedkeuring van ged. staten, met alge- ge meene stemmen, dus ook die van twee belang hebbenden, besloten, aan de pachters van Iande- rÜeu> bj dat bestuur in beheer, een afslag van do pachtsom over het loopende jaar toe te staan van 30 percent, wegens gedeeltelijke mislukking van den oogst. Ook in eene vergadering van den kerkeraad der hervormde gemeente kwam soortgelijk denk beeld ter sprake, met betrekking tot de pachters van de landerijen der diaconie. Het werd hier echter verworpen, op grond dat diakenen geen eigenaars zijn van die goederen, maar slechts beheerders, alleen verantwoord door zich te houden aan de bepalingen in art. 1628 burg. wetb. Eene willekeurige schenking aan landbouwers ten nadeele der behoeftigen kon geene meerderheid verwerven. 'tls te voorzien, dat de pachters van de lan derijen der Herv. kerk, die, naar men zegt, het voornemen hebben zich tot kerkvoogden en notabelen te wenden met het verzoek om korting, op hetzelfde bezwaar zullen stuiten (ff. Ct.) Tot lid van den gemeenteraad van Borssele is bij herstemming gekozen de heer J. Bruinooge. Omtrent de gisteren voortgezette proef mét de brandkast van den heer Chatwood, leest men in het Hot/. Nieuwsblad Bij het hedenmorgen plaats gehad hebbende onderzoek, dat de inhraakproef voorafging, is gebleken, dat een enkele nagelkóp was geweken en de kanten op twee plaatsen gedeukt waren. De deur was zelfs niet de dikte van een papier geweken en de koperen scharnieren waren uitwendig geheel onbeschadigd; de schroeven der slotplaat bleken volkomen zuiver te zijn en konden worden uit- en inge schroefd, maar het was onmogelijk het slot met de daarbij behoorende sleutels te openentwee der voornaamste werklieden der fabriek van den heer Van der Made be proeven totnogtoe vergeefs met gelijke hulpmiddelen ais te Arnhem de kast te openen. De inhraakproef duurt nog voort. Reeds nu kan echter voorspeld worden dat ook deze proef aan den strijd geen einde zal maken. Immers dezelfde berichtgever van het Bott. Nbl. meldt, dat de kast, na de valproef, zoodanig afgekoeld was dat men er gerust de hand op kon houden. Een groot verschil dus met hetgeen gemeld is omtrent de proeven te Arnhem. Eu de heer P. Noppen, bestuurslid van de Arnhem- sche tentoonstelling en toegevoegd aan de jury tot uitvoering der pToeven, schrijft aan het Handelsblad "Wanneer dc bedoeling is van de heeren Chatwood en Landré en Glinderman, de op heden gehouden proeven met de brandkast van den heer Chatwood, expresselijk hiervoor vervaardigd, te doen voorkomen als een appendix op den internationalen wedstrijd gehouden te Arnhem, verklaar ik ondergeteekende dat noch vuurproef noch valproef met de te Arnhem gehouden proeven kan gelijk gesteld worden. De heer Chatwood zelf en allen die met mij de proeven hebben bijgewoond, zullen met mij moeten in stemmen, dat ze veel van elkander verschilden, dat ze niet als zoodanig in aanmerking mogen komen. De Standaard maakt zich tot tolk van de diep gevoelde teleurstelling der anti-revolutionaire party voor de aftreding „nu reeds, nog dit jaar" van den heer Elout. Als zijn opvolger voor het kiesdistrict Leiden, wijst de Standaard den „director J. H. Donner lid van den Leidschen gemeenteraad," aam De St,-Ct bevat de kon. besluiten tot vaststelling van een reglement op het toekennen van pensioen en onderstand aan de Europeesche en aan de daarmede gelijkgestelde officieren van de land macht in Nederlandsch Indie, en tot bepaling van de gevallen waarin de offiqieren van de landmacht in Nederlandsch Indië uit den dienst kunnen worden ontslagen. De verkiezingen van leden der tweede kamer die, tengevolge van het door de heeren jhr. mr. P. J. EJout vaa Soeterwoude en mr. G. van Tienhoven genomen ontslag, in de hooidkiesdistricten Leiden en Amsterdam moeten geschieden, zijn bepaald op Dinsdag 13 Januari 1880; terwijl, zoo her stemming noodzakelijk is, die zal geschieden op Dinsdag 27 Januari 1880. Tot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Zeeland is benoemd dr. J. P. Berdenis van Ber- lekom, te Middelburg. a Het stoomschip Celebes, dat Zaterdag om 9 uur van Amsterdam vertrok, is Zondag avond om zes uur in zee gekomen. Het ramscbip Guinea, dat door den minister van marine beschikbaar was gesteld om het Noordzeekanaal open te breken, kon niet uit het droge dok te Nieuwediep ver trekken, daar de bateau-porte in de gleuven onbeweeglijk zit vastgevroren. -01. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement 'sGravenhage, ter standplaats de gemeente Pijnacker, J. G. Ravenek, candidaat- notaris aldaar. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Andel, J. H. van Ouwerkexk, bur gemeester der gemeenten Giessen en Rijswijk tot burgemeester der gemeente Delfzijl, P.'J. L. Vos; tot burgemeester der gemeente Domburg, J C. Lantsheer, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Rittbem, en tot burgemeester der gemeente Ellewoutsdijk, H. A. Hagen. onderwijs. Op verzoek, eervol ontslag ver leend aan dr. J. J. van Renesse, als leeraar aan de rijkslandbouwscbool, en tot leeraar aan die school benoemd G. Reinders, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Waiffum. Benoemd tot leeraren aan de R. H. B. S. te Groningen H. M. Leopold, te Buitenpost (Acht- karspelen), en C. W. Nolting, te Haarlem; E. J. Soumier, te Arnhem; mr. J. A. Tellegen, te Groningen, met machtiging voor laatstgenoemde om, te gelijk met het hiervoren vermeld ambt, dat van leeraar. aan de burger dag- en avond school te Groningen te bekleeden. Yoor de betrekking van eersten hulponderwijzer aan de school C, voor gewoon en meer uitgebreid onderwijs voor jongens, alhier, hoofdonderwijzer de heer J. van Siuijs, hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. Benoemdtot directeur aan de H. B. school te Yenlo de heer M. Rutten, leeraar te Maastricht. De luitenants t/z. Ie en 2e kl. A. de Bruyne en jhr. H. M. Speelman, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, worden op nonactiviteit gesteld. Westkapelle, 21 Dec. De heer Marlet hield op Zaterdag, den 20 dezer, alhier de aan gekondigde landbouw-voordracht voor een vrij talrijk en zeer aandachtig publiek, waaronder verscheidene belangstellenden, elders woonachtig. In het bijzonder behandelde hij de aardappel teelt. Aangaande de bewerking van den grond, voor den aardappel bestemd, trachtte hij den hoorders duidelijk te maken dat de akker diep losgemaakt behoort te wordendat de najaars- bewerkirg in 't algemeen de voorkeur verdient boven die in 't voorjaar, en dat spitten beter is dan ploegen. Zoogenaamde „oude kracht" in den akker, acht spreker de beste voor dit gewas. Ontbreekt deze, of is zij in onvoldoende mate aanwezig, dan is bemesting noodig; maar het is beter deze in 't najaar dan in 't voorjaar te doen. Stalmest is boven kunstmest aanbevolen. Heelt men geen stalmest genoeg, dan gebruike men beide tegelijk. Allerlei afval, dikwijls omgezet, met beenderenmeel enz. vermengd, is uitmuntend voor den aardappel. Ook met asch, het jaar te voren op den aivker gebracht, kan de proef aan geraden worden. Over de poters sprekende, noemde de heer M. die van middelmatige grootte de beste. De jonge plant trekt haar voedsel, zool ng wortel vezels en bladeren niet genoeg ontwikkel zijn, ten deele althans uit den poter, en dat voedsel bezit de kleine poter in te geringe mate. Met opgave van, naar wij meenen, gegronde redenen, keurde hij ook het bezigen van groote knollen al® poter® af.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1