BUITENLANDT De Engelschen bij Kaboel. Réclames. L ee t ij o i n g e n. v Handelsberichten. arbeiderswoningen aan de regelen der hygiene voldoen, en in de tweede plaats indirect, door, wanneer ervan de gemeente grond wordt aange vraagd tot het bouwen van woningen, bij het toestaan van het verzoek te bepalen de inrichting van die woningen. Van daar dat spre ker met het oog op het onderwerpelijke voorstel van het dag. bestuur een amendement indient, strekkende om de beslissing over dit verzoek aan te houden en burg. en wetb. uit tenoodigen adressant te. verzoeken een plan over te leggen, waarnaar hij wenscht te bouwen, en bij verzoeken tot aankoop van grond, in het vervolg, steeds een plan van beboutving te doen overleggen, opdat de raad kunne zorgen dat die woningen aan alle eischen der higièue voldoen. burg. en weth. zich vleien dat bij dé plaatselijke schoolcommissie geen bezwaar zal bestaan ota afgescheiden van eene definitieve verplaatsing mej Sterk althans zóólang op school D werkzaam te doen zijn totdat nader door den raad zal zijn beslist of tot de benoeming van eene derde hulp- onderwijzeres op die school zal worden overgegaan. Algemeen Overzicht. liberaal èn hervormingsgezind is, als de meeste vorsten in hunne jeugd, sou zijn vader daarop een cordaat antwoord hebben gegeven. Hij zou gezegd hebben, dat deze bet recht niet had wegens persooulijke gevoeligheid den toestand en de behoeften van het oogenblik te miskennen en zoo het belang van het land en van de dynastie tegen te werken. Dat is krasse taal tot een alleenheerscher ov, r alle Russen, zelfs voor zijn oudsten zoon, en de tusschenkomst der keizerin schijnt noodig geweest te zijn om dezen voor gevangenneming te behoeden. de achterzijde tégen de Bemaïti-heuveis. De be zetting van deze heuvels door de Afghanen besliste in 1842 het lot der Engelsche troepen. Zij zijn nu bezet door eenige regimenten Engelsch- Indische troepen, die zich daar sedert October in de dorpen eene sterke positie gemaakt hebben. Bericht aan ieder, die zich goed wil kleeden. Graanmarkten enz. L>e voorzitter zegt zich in het algemeen zeer goed met het denkbeeld om zoodanige bouwver ordening in het leven te roepen te kunnen ver eenigen. In dit speciale geval echter acht hij dit moeilijk, want wanneer de raad het verzoek van de hand mocht wijzen kan Leerdam op een achter het aangevraagde stuk grond gelegen erf, dat Km toebehoort, een gebouw zetten, wat dan niet in de roonngdlijü komen en de strook gemeente grond ongeschikt voor bebouwing maken zou. De heer Van Hotk merkt op dat de voorzitter van het denkbeeld schijnt uit te gaan dat het plan van Leerdam niet door den raad zal worden goedgekeurd, doch spreker voegt erbij dat het volstrekt niet in zijne bedoeliDg ligt deze ver gunning te weigeren, doch dat zijn wensch alleen is dat de raad het heft in handen koude. Nadat op eene vraag van den heer Jeras; of de politieverordening niet voorschrijft dat door burg. en weth. toestemming tot bouwen moet gegeven worden, door den heer Van Eekelen is geantwoord dat dit alleen voor woningen aan de straatzijde noodig is merkt de heer Van Eekelen op, dat hij het zou betreuren als het verzoek werd afgewezen, dewijl bet een gevolg is van met den afgetreden burgemeester gevoerde be sprekingen en omdat het aanbod van de gemeente is uitgegi. an. In 't algemeen kan ook bij zich wel met het denkbeeld van de heeren Van Hoek en Van der Harst vereenigen. Le discussie wordt alsnu gesloten en het amendement van den heer Van Lloek in stemming gebracht en met 8 tegen 5 stemmen verworpen. (Voor stemden de heeren Snijaeis, Van der Harst, Jeras, Tak en de voorsteller.) Het voorstel van burg. en weth. wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eveneens wordt, zonuer beraadslaging of hoof delijke stemming, goedgevonden aan den ama nuensis bij het onderwijs m de scheikunde aan de leerlingen van het gymnasium, H. Kool/ijk, eene jaar'ijksche toelage van 60 toe te kennen. Onder overlegging van een besluit van ged. staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van 184 aandcelen in de P ederlandsch» Handelmaatschappij, deden burg. en weth. mede dat die veikoop heeft plaats gehad en opvebracht f 21820.51. Overeenkomstig het genomm besluit is daarvan 21800, door tusscheukomst der Associatie cassa op beleening of prolongatie ut gezet. In verband hiermede stellen burg. en weth. voor om aan de 2e afd. van het Ve hoofdst. der in komsten toe te voegen een nieuw artikel 5 opbrengst van den verkoop van I84 aandeel in de ed Handelmaatschappij f 21.820.51, waardoor het totaal van dat hoofdstuk zal bedragen 42.397.51 en dat der gezamenlijke ontvangsten 398.621.4'J aan de 4e afd. van het VlIIe hoofdstuk der uitgaven toe te voegen een nieuw art. 22: uit zetting van gelden in beleening of op prolongatie door tusscheukomst van de Associatie cassa, f 21.800, waardoor het totaal van dit hoofdstuk 120.492.264 zal bedragen hoofdst. IX. Onvoorziene uitgaven te brengen op 2798.274. Door deze wijzigingen wordt het totaal der uitgaven f 398 621.40. Dit voorstel, waarmede de commissie van fin. zich vereenigt, geeft geen aanleiding tot bespre king en wordt daar niemand hoofdelijke stemming verlangt zonder deze aangenomen. Door P. Wondergem, aannemer van het schoon houden der vesten, is aan burg. en weth. het verzoek gericht om eene tegemoetkoming in de door hem gemaakte onkosten, meer dan was te voorzien en door hem begroot op 113, boven de jaar lijksehe aannemingssom, f 275 per jaar, ver oorzaakt door het herhaaldelijk en in groote hoeveelheid in de vesten drijven van ruit en vuil, uit de watergangen en slooten afkomstig, tengevolge van den buitengewoon hoogen water stand in den polder Walcheren. Ofschoon volgens de voorwaarden van aanbe steding de aannemer daarop geen recht heeft, achten burg. en weth., met bet oog op de billijkheid van het verzoek, het wenschelijk eene schadeloosstelling toe te staan en stellen voor het bedrag daarvan op f 75 te bepalen. De discussie hierover geopend zijnde zegt de heef Snijders dat, otschöoa hij geene bedenkingen heeft tegen de voorgedragen som, hü toch de vraag wenscht te do m of het niet mogelijk is in het vervolg dergelijke zaken te voorkomen. Hij geeft burg. en weth. daarom in overweging te trachten zich met het polderbestuur van Walcheren te verstaan, opdat dergelijke bezwaren worden opgeheven. Nadat de heer Lambrechtsen hierop eenige in lichtingen had verstrekt, Wordt het voorstel van burg. en weth. zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Eveneens wordt op voorstel van burg. en weth., in overleg met de commissie van fabricage, besloten om aan den aannemer van de ten vorigen jare gedane vernieuwing van het Woonhuis van school F in de Lange De'ft nog te voldoen eene som van 88.64, wegens verricht meerder wtrk. Tot hst nemen van dit besluit wordt de beer Jeras geacht niet te hebben medegewirkt. Thans komt in behandeling een voorstel van burg. en wetb. tot bet verleenen van tijdelijke hulp aan mej. Achilles, op ue meisjesschool D. Wegens het vermeerderd aantal leerlingen op de school D, heeft de hoofdonderwijzeres, mej. Achilles, diiDgend beboette aan meer hulp bij het te verstrekken onderwijs, te meer nu haar scnoollokaal, volgens het onlangs genomen besluit, weldra door eene glazen afschutting in meer deeleu zal gesplitst zijn. Burg. en wetb. hadden het voornemen mej. J. P. Jti. Sierk, thans hulpondenvijzeres op school F, met den len Jan. a., voorloopig naar schooi D over te plaatsen. Deze meeniug wordt echter niet door de plaatselijke schoolcommissie gedeeld, Intusscben moet op eemgerfei 'wijze in de be hoefte op school D worden voorzien, waarom Burg. en weth. stellen voor dat de raad hieraan, zooveel noodig, zijne goedkeuring verleene. De heer Fokker constateert dat ofschoon door het dag. bestuur niet geheel het gevoelen der schoolcommissie gedeeld wordt, toch het advies van dat college wel heeft gewogen, want dat burg. en weth. in plaats van mej. Sterk definitief voor verplaatsing voor te dragen dit thans tijdelijk voorstellen. Spreker toont vervolgens in het breede de moeilijkheden aan die aan bedoelde verplaatsing verbonden zuilen zijn, te midden van den winter, nu alle klassen druk bezocht worden, terwijl hij er ook de aandacht op vestigt dat het niet aangaat de school F, ten bate van school D, nadeel in het onderwijs te doen lijden. Spreker geeft daarom in overweging, ook met het oog op het veel vermeerderd aantal leerlingen op schooi D, het hulponderwijzend personeel te vermeerderen en eene oproeping van sollicitanten te doen voor de betrekking van derde hulpoader- wijzeres op school D. Nadat de voorzitter en de heer Yan Eekelen het voorstel van burg. en weth. hadden verdedigd, doch daarbij verklaarden zich met het denkbeeld van den heer Fokker wel te kunnen vereenigen wat het vermeerderen van hulpooderwijzend per soneel betreft, wordt door den heer Fokker zijn meeting nader toegelicht en daarna door burg. en weth. voorgesteld om, onder nadere goedkeuring van ged. staten, te besluiten tot vermeerdering van het onderwijzend personeel op school D met een hulponderwijzeres, op eene jaarwedde van 500, o vereenkomstig de vroeger genomen besluiten. Met algemeeue stemmen wordt dit goedgevonden. Op voorstel van burg. en weth. wordt zonder beraadslaging of hooideiijke stemming goedgevon den den door Gr. Jongepier tot 31 December a. in erfpacht bezeten gemeentegrond, gelegen buiten de voormalige dampoort, weder aan denzelfden persoon voor 21 jaren in erfpacht af te staan. Daarna doet de voorzitter mededeeling dat bij den burgemeester is ingekumen eene som van ƒ175 van een ambtshalve aangeslagene in de pl. air. bel. op de inkomsten, en dat die som bij den gemeente-ontvanger is overgnstort. Nog wordt medegedeeld dat de concept voor waarden voor de verpachting van het recht tot ophalen van den beer in deze gemeente, met het in 1873 uitgebracht rapport, voor de leden ter visie liggen, en dat de leden worden uitgenoodigd hunne aanmerking erop voor den 8en Januari te willen mededeelen, opdat die bij de vaststelling kunnen overwogen worden, Na de in ons vorig nommer medegedeelde be noemingen wordt de vergadering gesloten. Men kan zich herinneren dat wij eenigen tijd geleden vertelden hoe zich in Pruisen in menige gemeente uit de streng gescheiden confessioneele katholieke en luthersche scholen Simultan- schulen gevormd hadden, voor kinderen van beide godsdiensten toegankelijk en bruikbaar. De minister Talk had deze scholen gaarne tot stand zien komen, maar zijn opvolger, de heer Von Puttkammer, hief er reeds spoedig enkeie op, o. a. in Elbing, eene vrij belangrijke haven- en fabriekstad in Oost-Pruisen met 33,000 inwoners, waar zeker wel genoeg „neutrale" menschen zul len wouen om de bekostiging eener neutrale school te rechtvaardigen. Het gemeentebestuur van Elbing richtte een adres tot den landdag, met een protest tegen de miqisterieele beslissing, en gisteren begon iu de vergaieiing der kamer het debat over dit adres, dat heden wordt voortge zet. We hebben daarover nog slechts een kort telegram voor ons, waarin slechts wordt medege deeld wat de minister tot verdediging van zijn maatregel heeft gezegd, en dan nog maar iu hoofdtrekken. De heer Von Puttkammer schijnt op den vo'ofgroud gesteld te hebben, dat het handhaven der confessioneele school en het be strijden der neutrale school geen blijk is van huldigen der kerkelijke reactie, maar enkel van bescherming der Christelijke volksopvoeding, die onmogelijk zou zijn zonder de Confessioneele school. Het is ons wel, als hij bij al dat woor denspel- maar wil toegeven, dat hij ter wille der kamermeerderheid van stijf-orthodoxe protestanten en clericalen door de opvoeding der jeugd den godsdiensthaat in het laud zoekt levendig te houden. De confessioneele minderheden moeten beschermd worden. En dan de neutrale minderheid of meer derheid te Elbing? Heeft die mindere rechten dan de confe3sioneelen Slechts in enkele gevallen, door de practijk aan te geven, kwam het den minister voor, dat de Simultamchulen als eenig mogelijke moesten worden toegelaten. Waarschijnlijk in kleine ge meenten, die geen twee scholen kunnen bekostigen en waar het dus onmogelijk wordt de bokken van de schapen te scheiden. Het wordt op die manier een voordeel in eene armoedige platte landsgemeente te wonen, waar geldgebrek officieele verdraagzaamheid gebiedt. - - - Vreemde en toch niet onwaarschijnlijke tjjdingen worden geseind uit St. Petersburg. Naar aanlei ding van de gebeurtenissen van den laatsten tijd zou eeu ernstig verschil van gevoelen gerezen zijn tusschen den czaar en zijn oudsten zoon. Czaar Alexander, op wlen delaatste ganslag sterk schijnt ingewerkt te hebben, schijnt verzekerd te hebben, dat onder zijne regeering geene proeven Zullen genomen worden mei de invoering eener constitutie in Rusland. De kroonprinsdie De troonopvolger is echter niet de eenige, die in een volharden van den czaar gevaar ziet voor den troon en voor de rust van den staat. De vastberadenheid der nihilisten leert de kalme opmerkers in Rusland, dat veeleer dan door vuur en zwaard deze geheime vereeniging kan worden tegengegaan, wanneer men de ontwikkelde klassen dpr Russische maatschappij nader om den troon schaart, wanneer men door wegneming van billijke bezwaren de ontevredenheid wegneemt, welke thans zulk eeu gunstigen bodem schept voor het nihilisme. De senaat, een lichaam waarin alleen door den czaar benoemden zitting hebben, zou een eerbiedig verzoek tot den keizer richten om nieuwe rechten en vrijheden aan bet volk te verleenen. Ook het leger, het grootste deel der officieren, van welke anders zelden nieuwe liberale denkbeelden uitgaan, zou verlan gens koesteren in denzelfden zin, zoodat eene militaire revolutie ten gunste van den troonopvol ger niet tot de onmogelijkheden schijnt te bebooren. Ook al gebeurt dit niet en kan keizer Alexander zijn gezag staande houden, dan verkeert hij toch door het openbaar worden van al deze zaken in een minder zuiveren toestand. Als het volk weet, dat lang gehoopte hervormingen afstuiten op den on verzet telij ken wil van den czaar, terwijl zijn wettige opvolger genegen is die hervormingen in te voeren, dan ligt de slotsom voor de hand, dat de czaar voor dien opvolger moet wijken. Zulke logica kan zich dan spoedig openbaren in feiten. De Grieksche quaestie maakt weer eenig leven. De regeering te Athene heeft iets van haren prijs afgedaan en eene grenslijn voorgesteld, wat zuide lijker dan zij vroegër eischte. Zij vraagt thans aan de Porte om ook van hare zijde eene grenslijn vóór te stellen. De Porte, die van haar dralen en uitstellen zulke goede resultaten begint te zien, zal die taktiek wel volhouden. Eene officieele mededeeling van de Engelsche regeeriüg aan de dagbladen luidt„De (telegraphi- sche) gemeenschap met generaal Roberts te Kaboel is thans verstoord." De generaal is dus omsingeld, en de taak der afgezonden hulptroepen is om dien gordel te verbreken. In de pogingen daartoe vindt generaal; Gongh, die naar Kaboel opgernkt is, nu reeds bij Gandamuk bemoeilijking. De toestand schijnt ons na de lezing van dit bericht wel wat critieker dan wij dien schetsten in achterstaande beschrijving van de positie der Engelschen te Shirpur. i Men heeft gelezen, dat generaal Roberts, de commandant der Engelsche troepen in en bij Kaboel, zijne strijdmacht heeft teruggetrokken naar Shirput en daai uit wellicht de gevolgtrekking gemaakt dat de Engelschen verslagen waren en teruggetrokken. Dit is echter niet volkomen juist. Shirpur is eene vaste sterkte, waarin Roberts van plan is te overwinteren en zich des noods tegen den vijand te verdedigen. Het terugtrekken in die vesting of, zoo men wil, in dat versterkte legerkamp, draagt dus nog maar het karakter van een voorzichtigheidsmaatregel en nog niet van het gevolg eener nederlaag. Het leger bevindt zich nu ongeveer op dezelfde plaats, waar de kantonnementeu waren, waarin het ongelukkige garnizoen Van 1842 was gelegerd- De omstandigheden ziju echter .niet dezelfde. Waar vóór 37 jaren eene bijna onverdedigde reeks verstrooide barakken en huizen over eene groote uitgestrektheid verspreid waren, slechts afgesloten met gene. kjp,in^ borstwering en eene sloot, waar over éëh 'rilitfef gémikkélyk springen kon; waar toen de voorraad leeftocht geborgen was W een oud inlandsch fort buiten de kantonnementeu, verrijst thans een nieuw kamp, door Sjier Ali gebouwd om eeu sterk garnizoen te kunnen legeren, teneinde de stad Kaboel bij mogelijken opstand in bedwang to houden. Het is een groote rechthoek. De voorzijde is een doorloupende wal van 2000 meter lang en 16 voet hoog met eeue gracht er voor en waarop eene borstwering is gebouwd met schietgaten voor geweervuur. Oumiddeiijk achter dit bolwerk is eene rij uitstekende kasernes, die zich over de gansche lengte van het kamp uitstrekken, met platte daken, eene borstwering op het dak aan de buitenzijde en eene verandah aan den binnen kant. Deze kasernes bieden huisvesting voor 5000 man Europeetche troepen en herbergen thans de Engelsche soldaten: drie regimenten infanterie, het 9e regiment laneiers en de artillerie. Groote poorten, die op afstanden van 400 meter in den buitenwal zijn gemaakt, zijn ingericht voor bureelen van den staf en woning voor officieren. Dp beide korte zijden van deze versterking zijn evenzeer door een bolwerk ufgesloien, met een paar voorliggende forten, en bet geheel rust aan De laatste brieven uit het legerkamp meldden, dat al de timmermans van Kaboel bezig waren om met materialen van de geslechte citadel Bala- Hissar de kasernes in het kamp voor den winter in orde te maken, zoodat die inrichting thans wel klaar zal zijn. De stelling der Engelschen is dus sterk te noemen. Zij ziju ruim voorzien van artillerie, munitie en leeftocht. De eenige moeilijkheden, die bij langdurige insluiting te voorzien zijn, zijn gebrek aan fourage voor de paarden en aan brandhout. Daarbij bedenke men echter, dat reeds sedert eenige dagen versterking onderweg is, om generaal Roberts te ontzetten. Er schijnt dus voor het oogenblik geene kans te zijn, dat aan de Engelsche legermacht eene herhaling der ramp van 1842 zal overkomen. Niettemin is het aanzicht van den oorlog veran derd. De Engelsche legers, die tot nogtoe enkel aanvallenderwijze te weik gingen, zijn thans ge noopt tot voorzichtige verdediging. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Nog een nieuw voorbeeld van de krachtdadigheid van de Zalf van het Roode Kruis Mevr G. B. was sedert verscheidene maanden aangetast door eene wond aan het been welke dreigde kanker achtig te zullen worden. Zij had alle hulpbronnen der wetenschap uitgeput. Hare dienstbode, zich sterk aan de hand hebbende gebrand, werd aangeraden gebruik te maken van de Zalf van het Roode Kruis, een middel waarvan de geringe prijs, geheel in overeenstemming was met hare middelen; gaande weg genas de brand wond, en kon Mevr. G. B. niet anders dan overtuigd zijn waarom zij dan ook, zonder zelf eens haar geneesheer te raadplegen, van de Zalf van het Roede Kruis ging gebruik maken. Thans is deze diepe, en van eene zeer kwaardaardige natuur zijnde wond volmaakt geheeld, en geheel genezen. Dit middel telt honderde gevallen van genezing men weet trouwens dat de teer er van het hoofdbestanddeel is, en dat de teer een magtig zuiverend middel is. Wonden van allen aard brandwonden enz., winterhanden en voeten- de fijt, bloedvinnen, huidziekten, kwaadaardige zweren, genezen gaandeweg door het gebruik van de Zalf van het Roode Rruls. Ver krijgbaar te Amsterdam bij Uloth en O. en Wakker, te Rotterdam, van Santen Kolff; 'sHage, Snabilie; Breda, van de Goor bergen in de meeste Apotheken op andere plaatsen. - j K i - Allen die hun aankoopen voor den winter gedaan hebben in de groote klêeren-niagazijaen van de „BEL.LE JARDINIERE", te Pariji, hebben dat huis nunne ingenomenheid betuigd over de soliditeit, de èlégance en de goede snid huner kleederen. Wij bevelen onzen lezers, die hunne winterkleederen nog niet besteld mochten hebben, daarom bijzonder aan, zich tot de BELLE <JAROINlÈ«tE te wenden, over tuigd als wij zijn, dat zij ons erkentelijk zullen wezen voor dien raad. De prachtige geïllustreerde Catalogus wordt gratis en franco toegezonden aan ieder, die daarvoor franco aanvrage doet. Vlls&ingen, 18 Dec. In het dok gekomen de stoomschepen Zwitserlandvan Philadelphia Amulet, van Leith, Leopard, van Londen, en Remus van de Zwarte Zee. Het stoomschip Prinses Elisabeth, heeft nabij Sheerness een Engelsch vaartuig in den grond geloopen. Middelburg, 18 December. Uit Walcheren was de aanvoer van granen en peulvruchten niet zoo groot als verleden weèk üit de buïteü-eilanden was door het besloten water niets ter markt. Het gepasseerde in dén handel was van geen groot belang en prijzen van alle graanartikelen bleven onveranderd, uitgenomen rogge, die 15 cent, en wintergerst, die 10 cent lager te koop was. gemiddelde marktprijzen Versche boter f 1.24 a f 1.28eieren per 100 stuks 6. Bergen op Zoom, 11 Dec. Puike jarige witte tarwe lil.a f 11.50, -nieuwe dito 9.50 a ƒ10.75, mindere f 7.25 a 9.25; roode f 8.a ƒ11. roggo 7.a 7.25; boekweit 5.80 a 6. nieuwe dito ƒ6 25 a 6.70zomergerst 5.50 a 6.10haver ƒ8.50 a kookerwten 11.50 a f 14.paardenboonen ƒ8.a 8.75kanariezaad. ƒ10.50 a 11.— bruineboonen 11.—a 16.— witteboonen 12.— a 15.— duivenboonen 8.75 a f 9 25, Suiker stiller 29; meiassen handelloosboter per stuk 1.30, 4 kilo 0.83eieren per 26 stuks ƒ2.20.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 3