Laatste berichten. Benoer "mmma- mngen en besluiten. Marine en leger. Kunstnieuws. (grauagbr Weerkundige waarnemingen. 18 December des morgens te 8 uren. Gemeenteraad van Middelburg. f«Ag ier Mro 19 het wonder Tl Jaj. r ^ezeu f J8 ar een mager Kerstfeest «pérs feri eenenmale mislukte, it we f elkaar bedrukt aanzien F. bnjfr gx. Verlof verleend aan mr. K. W. eératie bp jn Gericke van Herwijnen, raad van t°t het i Zijner Majesteits gezantschap te Londen, Tan Tj aannemen Vin het officierskruis der orde eopold, hem door Zijne Majesteit den koning delgen geschonken. ,eneeskundige raad. Benoemd tot lid van en geneeskundigen raad voor Zeeland, ter ver vanging van het op 31 December e. k. aftredend en niet herkiesbaar lid, dr. J. Hazenberg, te Vlis- singen; en tot plaatsvervangend lid dr. IJ. Keijzer, te Middelburg. Zie laatste berichten van gisteren. de De ofl. van adm. Ie kl C. H. S. Pastor, be- hoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt op nonactiviteit gesteld. is gisteren door aon, met goea Multatulfe tooneelspel Be Bruid daarboven is Sedert eenige dagen aan de Orde in het Salon des Variété» in de Amstelstraat te Amsterdam en wordt iederen avond door een talrijke schare aandachtig gevolgd. Vlisslngen, 18 December. Door de rederij kerskamer Aurora van Goes, daartoe uitgenuodigd vanwege de hier bestaande club, werd gisteren avond eene tooneelvoorstelling gegeven van Janus Tulp, blijspel in 4 bedrijven, door Justus van Maurik jr. Het stuk werd goed en vlug afge speeld tot algemeene tevredenheid van het zeer talrijk pubiiek dat de zaal vulde, en dat vooral aan Janu» Tulp een ruim deel der toejuichingen ten beste gaf. Heden middag is een jongen, die zich op schaat sen bevond tusschen de sluizen bij de stadsschuur, door het ijs gezakt. Door de omstanders werd hem eerst een touw toegeworpen en hij vervolgens door middel van èen ladder op den kant gehaald. Een waarschuwing om op het veeltijds gevaarlijke ijs in de grachten en kaaien, en nabij bruggen of sluizen, zich niet roekeloos te wagen. - To Dnmhaftnn aan de ClV de heeren Archd. Mc. Mman gevolg, van hunne werf te water gelaten het stoomschip Amsterdam, bestemd öm dienst te doen in de stoomvaartlijn van de Ned. Am. Stoomvaart-maatschappij, te Rotterdam. De hardrijderij op schaatsen en de hard- looperij op klompen, vanwege de vereeniging Ijsvermaak te Goes, heeft gisteren gelukkig plaats kunnen hebben. Alles is in de beste orde afgeloopen. In het geheel namen aan den wedstrijd deel 101 riiSers en 143 loopers. Alle mededingers kregen brood met spek. De hooidprijzen werden behaa ld voor de rijders door1°. Pieter Bruel en 2°. Jan Koensvoor de loopers door1°Leen* dert Visser en 2°. Marinus Timmerman. Te Wemeldinge hebben zich eenige men- sèhenvrienden tot eene commissie vereenigd, met het doel om door buitengewone uitdeelingen van eetwaren in den nood der behoeftige» te voor zien. Heden heeft eene bedeeling plaats en het voornemen beBtaat om gedurende 't barre jaar getij eens of meermalen 's weeks warme spijs uit te reiken, 't Ia te hopen, dat de commissie haar plan verwezenlijken kan. Soepbedeelingen toch Perclval met onverstoorbare kalmte, „het is een heel fatsoenlijke naam, al wordt hij niet met twee kleine f's gespeld. Zij is een beschaafd, lief meisje en ik ben voornemens haar te huwen." „Wat, zonder mijn toestemming?" „Neen, sir Geoffrey. Ik hoop met uw toestem ming. Gij behoeft haar slechts te zien om over tuigd te zijn dat Miss de jonge dame in het blauw die gij mij wildet aanbevelen niet in haar schaduw kon slaan, daar ben ik zeker van. „Maar haar bloed, mijnheer. Gij moest beter dan iemand anders begrijpen, hoe gewichtig, noodzakelijk, onontbeerlijk.De baron vulde met gebaren aan wat hij aan woorden te kort schoot. „Dat doe ik ook sir Geoffrey. De wetenschap heeft in den laatsten tijd uw meening op dat punt bevestigd. Zij beveelt menschen die willen huwen het gebruik van het microscoop aan. Het bloed van Mary zal aan een onderzoek onderworpen worden." „Wat vertelt gij daar voor onzin Alsof dat bij eenige mogelijkheid zulk bloed kon zijn als het onze! Pas op hoever gij gaat, met menschen van dat slag valt niet te spotten eD een smet op het wapenschild .is onuitwischbaar, bedenk dat wel." „Indien een Fendall zijn woord brak, sir Geoffrey, zou dat geen smet op het wapenschild werpen Het was wreed van Percival om zijn neef voor zijn verre te verkiezen boven bedêeiingen in geld aan zoovelen, die men in de eeiste plaats zou moeten leeien te levenzelfs boven bedeelingen in brood, rijst, erwten enz.waarbij nog toevoeg- selen behooren, die niet zelden geheel ontbreken. (G. Ct.) Naar men verneemt, werd onlangs in den nacht bij een landbouwer onder Scboondijke, door vier zwart gemaakte kerels herhaaldelijk en op dreigenden toon aangeklopt. Op de vraag van den bewoner, „wie er aan was," kreeg hü ten antwoord: „Wij zijn met ons vieren, en zouden gaarne acht gulden van je hebben, maar gauw wat, want het is koud." Zij werden bij slot van rekening echter met 2.50, die hun onder het raam weiden toegeschoven, tevreden gesteld en gingen heen. (G. Ct.) Zondag avond is teNieuwediep binnengeko men, de Vlissingsche sloep Be Zieuiv, schipper D. Meijboom, met rum 4000 schelvisscben, eenige kabeljauwen en 6 puntjes rog. De visth werd Maandag afgeslagen, zoodat de slot-p Dinsdag morgen weder in zee was. Zoowel met Maassche sloepen als met bot ers werd eergisteren te Nieuwediep weer be langrijk veel viech aangebracht. Men berekent dat het getal schelvissehen, behalve de kabeljauw, dien dag daar afgeslagen, bijna 40,000 stuks be draagt. De prijs was van 19 tot f 34 het honderd. Die visscherij geeft aan een menigte mensehen bróód. Het ijs heeft langs de vaarwaters beoosten en bezuiden Texel bijna geen zeeton of baken op zijn plaats gelaten. Een gr;ot deel is meegesleurd naar zee en derhalve totaal verloren. Tusschen de ijsschollen zwemmen gansche troepen wilde zwanen, rotganzen en andere water vogels rond, waarop in de laatste dagen zeer veel jacht gemaakt is. In den loop dezer week verschijnt, blijkens aankondiging in het Nieuwsbl. v. d. Boekh., bij P. Engels Zoon, te LeidenBen vermoedelijk slotwoord door Alexander, Prins der Nederlanden. Weerbericht van 15 Dec. De verhouding van Midden-Europa tot het Noorden blijft zeer merkwaardig. In Noord-Europa is heden de westenwind óverheerschendte Uleaborg is W.' storm. Over gansch Noörd-Ëuropa heerscht zacht, warm weder, maar over Midden-en Zuid-Duitsch- land en Oostenrijk ligt een intensief koude^ebied. In Beieren is de temperatuur tot meer dan 21 graden beneden het vriespunt. In Noord-Pmland staat de thermometer op sommige plaatsen 7 graden hooger dan te Triest. - Bij wijze van proef zal uit de militaire slachterij te 's Bosch ook vleesch aan officieren VtJiöliXCIAl n\jk uouj iiVgou wuigeuiuo uwguivu dan voor de onderofficieren en minderen. -TT De raad van Dordrecht heeft besloten door een deskundige te laten onderzoeken, Wat de aanleg en exploitatie eener drinkwaterleiding door de gemeente in eigen beheer zal moeten kosten. Te Rottevalle, een paar urén van Leeuwar den, zijn gisteren morgen door een veldwachter in een woning de lijken gevonden van een vader en dochter, die in den naeht vermoord zijn. De burgemeester van Achtkarspelen heeft zich on middellijk ter plaatse begeven. Op de begraafplaats W illem Jacob Bust, te Paramaribo, zijn den 27en October jl. drie graf schenders, twee manhen en eene vrouw, betrapt op het opgraven van een graf, waarin kort te voren het lijk van deü heer J. A. Vallee ter aarde was besteld. Bij het verhoor verklaarde de vrouw, dat door hare moeder vermist werd f 2800, die op haar erf in den grond begraven waren en dus nu gesto len moesten zijn. Daarop had een bekende haar iemand aan de hand gedaan, die zich onledig hield met waarzeggen en vooi spellen. Deze bad zich verbonden den dief op te sporen door toö- dit dilemma te plaatsen, Maar er bestaat geen zoo door en door, onlogische en, óm de waarheid te zeggen, zelfzuchtige afgod als die van het bloed „Die belofte is u in hartstocht afgeperst" antwoordde de oude man „en dus is zij niet geldig." Daarop ging hij gejaagd voort, als voelde hij het hachelijke zijner positie als iemand die over heel dun ijs is gegleden met al de gruwelen van een ongelijk huwelijk te schilderen. „Zie dien jongen Lascellesals hij een huwelijk gedaan had naar den zin van zijn oom, zou hij nu candidaat voor het gra+schap gesteld zijneen man wiens adel alleen voor den onzen behoeft onder te doen, maar die goedgevonden heeft zich te vergooien aan een vrouw zonder rtaam, zij mag nog zoo fatsoenlijk zijn haar vader woont in de Bakkerstraat en heet Jones. Wat is er nu het gevolg van? Nu is hij genoodzaakt om de hospitalen af te loopen." Als hij nachtwacht had moeten worden, zou sir Geoffrey onmogelijk met grooter medelijden over zijn lot hebben kunnen spreken. „Ik ken Lascelles heel goed" zei Percival „bij woont dicht bij de Blakes." „Zeer waarschijnlijk" zei sir Geoffrey droog. „Hij heeft reeds een goede praktijk" vervolgde de ander en „hij zei mij dat hij nu veel geluk kiger was dan toen hij zich moest schikken naar de luimen en grillen van zijn oom." {Wordt vervolgd) vermiddeleu, waartoe hij iets van êen pas begra ven lijk noodig had. Nadat bij verdere onder vraging verschillende afgodische handelingen aan 't licht waren gekomen, heeft het hof van justitie den hoofddader het maximum der bij de wet op afgoderij bedreigde straf van zes maanden ge vangenisstraf en f 1000 boete, ot subsidiair zes maanden gevangenisstraf met gedwongen tewerk stelling opgelegd, terwijl de drie overige schul digen zijn gestraft ieder met zes maanden gevan genisstraf met gedwongen tewerkstelling. Er zijn heel wat anecdotes van Bismarck in omloop, waarvan het grootste deel wel verzonnen zal zijn. De waarde eener anecdote ligt echter minder in de strikte waarheid; hare grootste verdienste is, met een enkelen sprekenden trek een der zijden van het karakter van iemand zoo duidelijk te doen uitkomen dat men het nimmer veigeet. Uit dit oogpunt heeft zijne waarde het volgende gezegde, dat men aan den kanselier toeschrijf' „In de politiek doe ik juist als op de eendecjacht, als ik over een moerassige plaats moet. Ik zet mijn voet op een steenklomp en ga daar niet af vóór ik den anderen voet weder op een steenklomp heO gezet. Dan verlaat ik den eersten, en zoo ga ik voort totdat ik aan den overkant ben." De toepassing is duidelijk. Toen Denemarken Sleeswijken Holsiein moest verliezen, had Bismarck Oostenrijk tot steenklomp, die het verhinderde diep in het moeras te zinken. In '66 was het Frankrijk, in '70 Rusland waarop hij steunde. En wat het ergste is, als hij van zijn steen afstapt, werpt hij dien meteen omver. Blijft dit waar, zooals beurtelings voor Oostenrijk en Frankrijk gebleken is, dan zou nu de beurt aan Rusland zijn. Van regeeringswege is te St Petersburg be kend gemaakt dat de in vreemde bladen versprei de geruchten van nieuwe pogingen tot moord op den czaar gedeeltelijk zijn overdreven, gedeeltelijk geheel verzonnen. Wel is het echter waar, dat de politie bij haar zoeken naar de plegers van den aanslag te Moskou verscheidene aanhoudingen heeft gedaan welke haar tot de wetenschap hebben geleid, dat de nihilistische samenzweering nieuwe misdaden voorbereidt. De Berlijnsche correspon dent van de Standard, die een goed deel van het meest geloofwaardige nieuws uit Rusland in Europa verspreidt, gelooft die logenstraffing van nieuwe pogingen tot moord maar haif. Te Lime rich in Ierland heeft een boer, die Wegens Wanbetaling zijne pacht door den eige naar had zien verbreken, dezen toen hij hem in de deur van de sociëieit zag staan, een zoo duch tig pak slagen gegeven, dat hij bewusteloos was. NAMEN DER PLAATSEN. N. Shields Sylt Hartlepool Swiuemunde Hamburg Delizijl Groningen. Helder Yarmouth. V lissingen. Maastricht Valentia Portsmouth. Grisnez Parijs St. Mathieu. Biarritz Ba- rum. Wind afwijk, richt, Toestand der kracht lucht ■f 17.8' -j- 17.5 16.0 16.1 f- 16.7 16.9 16.5 16.5 4- 13.9 12.7 17.5 131 4-11.6 4-11.9 4- 5.4 NW stil N ZW ozo zo O NNO NO NO N zzo ONO NO NO O O 1 1 1 0 0 3 2 1 4 2 4 2 3 2 z. bew. mist. mist. mist. bew. 1. uew. helder 1. bew. bew. 1. bew. mist. z. bew. mist. helder helder betr. betr. zee kalm kalm kalm deining deining kaim Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: G. 4.0 M. des namiddags Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Com) 775 Thermometer 17Dec. 'sav.llu.27 arr. 18 Dec. 's morg. 8 u. 25 gr. 's midd. 1 u. 29 gr* 's av. 5 u. 27 gr. Tweede kamer. Bij de voortzetting der beraadslaging over de begrooting van waterstaat werd andermaal breedvoerig het industrieele vraag stuk behandeld. De heer Borgesius zet zijn vroeger ontwikkeld gevoelen uiteen omtrent de welwillendheid, die aan de Nederlandsche nijver heid beloond moet worden daarbij lettende op de bijzondere omstandigheden en zonder in protectie te vervallen. De heer Patijn sluit zich daarby aan, wijzende op de ervaring en op het voorbeeld van 't buiten land. De heeren Van der Hoeven en Van Kerkwijk waarschuwen daarentegen tegen protectie. De bevoorrechting der ijzerfabrikanten zou nasr bil lijkheid de begunstiging ook van andere bedrijven tengevolge moeten hebben. Eerstgenoemde vooral verdedigt warm de econo mische beginselen van vrijheid, waaronder onze vaderen groot zijn geworden en welke de eenige middelen zijn om de nijverheid krachtig te maken en tot krachtsontwikkeling te nopen. Liever in tijden van nood een millioen uit de staatskas aan de arbeiders gegeven, dan af te wijken van de gezonde beginselen der staathuishoudkunde. De minister van waterstaat gaf omtrent ver schillende behandelde punten inlichtingen. De bevordering der nationale nijverheid gaat de regeering zeer ter barte; zij zal die waar' l moge- gelijk is bevorderen, doch zonder tot kunstmatige bescherming te vervallen. De heer Blussé heeft voorgesteld den post voor den Rotterdamschen waterweg tot 160,000 te verminderen, teneinde de kamers tijd te geven tot nader beraad over de voortzetting van dit groote werk. Londen. Tusschen de troepen uit Herat en die uit Kaboel is eene botsing ontstaan. De Ka- boelsche troepen namen Ayoebkhan gevangen en hebben de citadel bezet. Zitting van Woensdag 17 December 1879. Voorzitter de heer Lambrechtsen van Ritthem. Afwezig de heeren W. A. van Hoek, Nagtglas en Van Berlekom de heeren J. A. van Hoek en Fokker komen later ter vergadering. De notulen van het in de vorige vergadering ver handelde gelezen en goedgekeurd zijnde, deelt de voorzitter mede dat van gedeputeerde staien ont vangen zijn twee brieven, houdende mededeeling dat het raadsbesluit tot af- en overschrijving v an eenige pusten op de gemeentebt grootmg van 18J9 is goedgekeurd, evenals het suppletoir kohier der belasting op de honden. Deze brieven worden voor kennisgeving aangenomen. Daarna geschiedt voorlezing van een schrijven van den heer jhr. mr. J. W. M. Schorer, houdende bericht dat hij wegens het metterwoon verlaten van de gemeente ophoudt lid van den raad te zijn. Op voorstel van den voorzitter wordt dit schrijven aangenomen voor kennisgeving, terwijl burg. en weth. worden uitgenoodigd eerlang eene verkiezing ter voorziening in de vacature uit te schrijven. Nog geschiedt voorlezing van twee brieven van den heer Schorer, waai bij hij ontslag verzoekt als voorzitter der commissie van toezicht over de scholen voor middelbaar onderwijs en van de commissie van beheer over de straatwegen MiddelburgVlissiDgen en MiddelburgVeere. Buide verzoeken worden ngewilligd. en aan den heer Schoier eervol onts.ag uit genoemde be trekkingen verleend onder dankbetuiging voorde vele door hem bewezen diensten, terwijl goedge vonden woidt de vervulling der ontstane vacatures voorloopig aan te houden. Thans is aan de orde de benoeming van een leeraar in de gymnastiek aan het gymnasium. Onder mededeeling dat behalve den heer Keijzer, ook de heeren J. Sanders en P. B. Oost Lievense zich voor die betrekking hebben aangemeld, stelt de voorzitter voor straks tot de benoeming over te gaan. De heer Snijders merkt op dat hij bij de overgelegde stukken niet beefi gezien een bewijs dat de heer Keijzer de akte bezit die voor het geven van bedoeld onderwijs vereischt wordt. In een aan dese vergadering gericht stuk is wel vermeld dat de leeilingen van het gymnasium les nemen bij den heei Keijzer, doch er blijkt tevens uit dat die heer niet als leeraar bij het gymnasium werkzaam was, dewijl curatoren hem dan, evenals de andere leeraren, voor continuatie voorgediagen zouden hebben. De wet op het M. O. zegt dat alleen zij zonder akte tot het geven van onderwijs zullen worden toegelaten die op het tijdstip van het in werking treden der wet aan eene inrichting van H. O. onderwijs les geven, en vermits dit hier niet het geval is, moet, naar spiekers meening, overlegging van het bewijs van bevoegdheid plaats hebben. De voorzitter meent aan de overgangsbepaling der wet te moeten ontleenen dat de heer Aeyzer tot het geven van bedoeld onderwijs bevoegd is, welke meening Ook de heer Van Èekeleu toege daan is, aangezien de heer Keyzer les geeft aan de Rijks Hoogere burgerschool, eene inrichting van M. 0., en voor het onderwijs in de gymnas tiek aan het gymnasium bevoegdheid voor M. O. vereischt wordt. De. heer Snijders gelooft dat de heer Keyzer geen enkele akte bezit en dat de heer Van Eekeien in dwaling verkeert, daar de overgangsbepaling duidelijk spreekt van het onderwijs geven aan eene inrichting van hooger onderwijs. De discussie over dit punt gesloten zijnde, wordt besloten aan het einde der zitting tot de benoeming over te gaan. Alsnu komt in behandeling een verzoek van den heer E. G. Drenth om, tengevolge zijner be noeming -Tot hpofdonderwijzur aan de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid; lager onderwijs te Zwammerdam, uit zijne betrekking van len hulponderwijzer op school O alhier eervol te worden ontslagen. Overeenkomstig het bericht der plaatselijke schoolcommissie, stellen burg. en Weth voor den heer E. G. Drenth, met ingang van 1 Febr. 1880, het gevraagde eervol omslag te verkenen, met welk voorstel de raad zich zonder beraadslaging of hoofdelijke btemming vereenigt. De beraadslaging over een verzoek van mej. C. A. Sterk, sedert 1 Sept. 1879 tijdelijk aange steld als onderwijzeres aan de openbare gymnas» tiekschool voor meisjes, om die tijdelijke te willen vervangen door eene vaste aanstelling, wördt aangehouden en het stuk inmiddels om advies gesteld in handen van het dag. bestuur. Van P. van Leerdam alhier is een verzoek ingekomen om aan htm, tot het bouwen van een woonhuis, in eigendom over te dragen een gedeelte gemeentegrond groot 235 centiaren, gelegen buiten de voormalige Dampoort en grenzende aan het nieuw gebouwd woonhuis van A. Meer man. Burg. en weth. stellen voor het verzoek in te willigen en den koopprijs op ƒ0.40 per centiare te bepalen. De discussie over dit voorstel geopend zijnde, zegt de heer J. A. van Hoek dat, ais hij zich niet vergist, in een der vórige vergadei in gen door den heer Van der Harst gewezeu is op het gevaar dat er voor de armverzorging ontstaat door de vele arbeiderswoningen die in deze gemeente worden gesticht en dat door dit raadslid de aan dacht van burg. en weth. op dit punt is gevestigd. De heer Van Hoek meent dat er maar twee mid delen tot verbetering van dien toeBtand bestaan, in de eerste plaats direct door, de vaststel ling eener bouwverordening die zorgt dat ook

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2