December 291^ ïaargang. Marktwezen, Bergplaats van Petroleum Dit blad rersohijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére 6. L. Daubk en Cfe. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonks. Zij die zich vóór 1 Januari 1880 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. Middelburg 16 December. Benoemingen en besluiten. l J. r. U.A-" -J- zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft (art. 16. der wet) dat elk, die volgens art. 15 behoort te worden inschreven, verplicht is zich daartoe by burge meester en wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaaldeu tijd aan te geven dat bij diens ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijp beiden overleden, zijn voogd, tot het doen van die aangifte verplicht is (art. 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien tlringend aangemaand aan de op hen rustende verplichting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebracht, dat bij bovengemelde wet, onder meer, is bepaald dat met boete van 25 tot f 100 wordt gestraft de overtreding van art. 18 en dat bij elke ver oordeeling tot boete tevens door den rechter wordt bepaald, dat, indien daaraan niet is vol daan binnen twee maanden nadat de veroordeelde is aangemaand, de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden ver vangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden, is deze, ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861, Staatsblad no. 72), op heden voor de tweede maal afgekondigd en aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebrui kelijk is. Middelburg, den 15 December 1879. De burgemeester en wethouders van Middelburg, N. O. LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM, l. b. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. heeft gisteren zijne betrekking aanvaard, na door den griffier der Staten in de bureaux der provin ciale griffie te Haarlem te zijn rondgeleid om kennis te maken met de ambtenaren. tot voorbeeld is genomen, - dat is een nationale daad iu de volle beteekenis des woords. Wij hopen dat het ontwerp, gelijk het als een samen hangend geheel is bewerkt, weldra uit de Neder- landsche kamers als wet zal te voorschijn treden. Het brengt de wetenschap van het strafrecht vooruit en zal niet weinig bijdragen om het aanzien van de Nederlandsche wetgeving te ver- hoogen en het land tot eer te strekken." Aan de tweede kamer zijn overgelegd een aantal rapporten en stukken betrekkelijk den Rotterdam- schen waterweg. Ze bevatten de geschiedenis der daaraan sedert 1877 uitgevoerde verruiming- en bagger werken en de argumenten tot ondersteu ning van den post van f 2,930,000, voor de voortzetting dier werken op do tegrooting voor 1880 uitgetrokken, In een brief van den hoofd ingenieur van den 12 Nov. jl. worden de gevolgen, welke zouden ontstaan als men thans met de verruiming ophield, aldus samengevat lo Het met het uitstroomend zand verstopt geraken van den bestaanden vaaiweg bij den mond langs het Noorderhoofd; 2o verhooging van den West mot het afkomende zand, en dienten gevolge nog meer dan thans, vorming van bran ding en rollers, waardoor ook de nieuwe geul, rechtuit bezuiden den West, onbruikbaar zal blijven; 3o vermeerdering der altijd onvermijde lijke kosten van kunstmatige opruiming dergrouden van den West, die men dan, na ze eerst te hebben laten uitstroomen uit den dooigang, later legen nagenoeg dubbele kosten in en vóór den mond heeft weg te baggeren; 4o bij de stremming die de vaart zal ondervinden, als gevolg van punt 1, voor het niet volkomen met oorzaken en gevolg bekend publiek, nieuwe twijfel aan het welslagen van het werk 5o blijvend bezwaar voor de vaart door de ondiepte op „het Zuiden"; 6o aanzienlijke vermeerdering van de kosten voor de verbetering van den waterweg in de toekomst, in de eerste plaats omdat dan in en vóór den mond bij zee is op te ruimen, wat thans voor nagenoeg de halve kosten in de doorgraving kan worden verwijderd, in de tweede plaats omdat dan groote waarschijnlijkheid bestaat, dat het voor de uitvoe ring btnoodigd mateiieel naar buitenslands vervoerd zijnde, de kosten van voortzettiug der werken dan gedrukt zulien worden met die deraanschaf fing van nieuw materieel. Behalve de urgentie van het werk als zoodanig wijst de hoofdingenieur op nog eene reden waarom krachtige voortzetting wenschelijk is. Het bestaande vaarwater langs den kop van den noordelijken dam, namelijk, wordt langza merhand onbruikbaar, zoowel tengevolge van vernauwing als van verdroging, deze laatste voornamelijk buiten den dam. Het vaarwater over de baar moet dus thans in eenen staat van overgang verkeeren, welken het wenschelijk is zooveel mogelijk te bekorten; en dit kan slechts geschieden door krachtige voortzetting van het werk. Het hoofdbestuur der maatschappij lol Nut van 'f Algemeen verzoekt ons het volgende bericht te plaatsen „De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen besloot, in hare jongst gehouden algemeene vergadering, het initiatief te nemen van een voiks-petitionnement aan de tweede kamer der staten-generaal, teneinde te verkrijgen dat van overheidswege maatregelen worden genomen tegen het misbruik van sterken drank. „Om daaraan zooveel mogelijk het karakter te geven eener daad van het geheele Nederlandsche volk in zijne verschillende schakeeringeubesloot de Maatschappij, en droeg aan het hoofdbestuur op, niet alleen hare departementen tot ijverige medewerking aan te sporen, maar ook een beroep te doen op de goede gezindheid der bewoners van al die gemeenten, waar geene afdeeling der Maatschappij gevestigd is. „Gevolg gevende aan laatstgemelde opdracht, noodigt het hoofdbestuur bij deze alle meerder jarige ingezetenen van het koninkrijk der Neder-? landen, zonder onderscheid van kunne, staatkun dige of godsdienstige geloofsbelijdenis, met den meesten aandrang uit, zich bij dat volks petition nement aan te sluiten en van hunne of hare instemming met het door de Maatschappij beoogde doel te doen blijken, door hunne of bare hand- ieekening te plaatsen onder een adres aan de tweede kamer der staten-generaal, dat in de maand Januari e. k. overal in den lanüe ter teekening zal worden nedergelegd. Van de juiste aanwijzing, waar aie gelegenheid tot onderteekening bestaat, zal een der departementen in de naaste omgeving ongetwijfeld niet verzuimen, alle belangstellenden tijdig te onderrichten. „De inhoud van dit adres, ontworpen naar aanleiding van de koninklijke toezegging in de troonrede, op 15 September 11., dat nog in den loop van dit zittingjaar wettelijke maatregelen tegen het drankgebruik zullen worden voorge steld, bevat het eerbiedig en dringend verzoek aan de volksvertegenwoordiging, om in die rich ting harerzijds met de regeering mede te werken." Een vele malen geuite klacht betreft de geringe of soms geheel ontbrekende verlichting in spoo'r- wegrijtuigenvooial die der 3e klasse. Wij ontvingen te dien aanzien weder een stuk van iemand die zich beklaagt over het herhaald gemis van licht in waggons van de tioll. spoorweg maatschappij, maar er bovendien bijvoegt, dat hjj uezer dagen met den trein van 4 uren vertrek kende, in een niet verlichten waggon, door eenigè in den waggon zittende kerels deerlijk mishandeld en van zijn passagiersgoed beroofd is. Hij. kon jzij.u aanvallers met herkennen, want het was stikdonker. 'i Van de zijde der maatschappij wordt on$„paar aanleiding van bovenstaande klacht opgemerkt, dat de ver.ichting in treinen steeds een voorwerp is van nauwlettende zorg en dat juist in den laatsten tijd eene verlichting met waskaarsen ingevoerd wordt, daar zij tot de ervaring is gekomeu dat het olielicht aanleiding geeft tot rekkage en ook meer onderhevig is aan uitdoovir%. Wat den aanval betreft, doet zij ons opmerken dat het geheel buiteu de bevoegdheid van de maatschappij ligt haren beambten politiediensten op te dragen, uitgezonderd die maatregelen welke haar eigen conti le betreffen. (j\ieuws v. d. Dag). De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat, bij hun besluit van heden, aan den heer H. J. DroDkers Jr. en zijne rechtverkrijgenden ver gunning is verleend, om in zijne bergplaats, staande op het open erf van perceel S no. 62, aan den Veerschen singel, eene onbepaalde hoeveelheid petroleum te moe en opslaan. Middelburg, den 15 December 1879. De burgemeester en wethouders voornoemd. N. C. LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM, l. b. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat, tengevolge der invallende feestdagen op Donderdag 25 December en 1 Januati, de week markten zullen gehouden worden Woensdag den 24 en den 31 December a. Middelburg, den 15 December 1879. De burgemeester en wethouders voornoemd, N. C. LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM l. b. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Het bulletin van gisteren omtrent den toestand van Z. K. H. prins Frederik, luidtNacht redelijk, toestand bevredigend. Z. M. de koning en de koningin zullen zich den 6en Januari aanstaande Daar Arolsen begeven. Vllssingen, 16 December. De provinciale stoomboot, welke heden morten naar Ter Neuzen vertrok, is wegens het drijfijs genoodzaakt ge weest terug te keeren. Dr. S. Mayer, hoogleeraar aan de universiteit te Weenen, heeft in Goltdammer 's Archiv een uitvoerig overzicht gegeven van het eerste boek van het ontworpen Wetboek van Strafrechtdat thans bij de tweede kamer in onderzoek is. Aan het,,slot)yap zijn, opstel zegt hij „IIet/1ijdWge?1s'^»!ljfcIj dat wij hier met een wetboek te doen hebben, dafcfde. algemeeue aan dacht van het buitenland verdient, dat zich op waardige wijze aansluit aan de nieuwste straf wetgevingen en daardoor een schakel te meer vormt in de groote keten, die de beschaafdste Europeesche volkeren door de gemeenschap van belangen vereenigt. Ook de Nederlanders zijn daardoor getreden urt de afzondering, die hun tot dusver op het gebied van het strafrecht eigen was, en hebben zich een aandeel in de ontwikke ling van het Europeesch strafrecht verzekerd. Bij al dat streven naar oorspronkelijkheid en zelf standigheid is gebleken, dat het nationaal karakter bij een modern wetboek niet gelegen kan zijn in een bekrompen vasthouden aan bijzondere en inheemsche belangen, maar dat veeleer alleen een zoodanige wet nationaal is en blijvende kracht kan hebben, die niet in strijd komt met de denk beelden van den tijd, met de verkregen ervaring en vooral met het rechtsbewustzijn der natie. Oorspronkelijkheid staat niet gelijk met nationa liteit. Het volledig breken met de Fransche traditie, het geheel verlaten van de bestaande grondslagen van strafrechtspleging, de nauwe aansluiting aan de Duitsche rechtswetenschap, Zonder dat daarom een der Duitsche wetboeken De Spaansche gezant bij het Nederlandsche hof, de markies d'Arcicollar, heeft aan de redactie -van Eet Vaderland verzocht, allen in Nederland, die hebben bijgedragen tot verzachting van het lot der slachtoffers van de overstroomingen in Spanje, de verzekering zijner levendige erkente lijkheid daarvoor te betuigen en inzonderheid aan de beide ongenoemde milde gevers, die hem de een een bedrag van f 300, eu de ander het bankbiljet no. 1690, onder de initialen MM. deden toekomen. Hoewel de staatkunde en handelsbetrekkingen tusschen Spanje en Nederland van geiinger beteekenis zijn dan die met vele andere landen, zooals bv. met België, heeft men hier te lande niettemin een bedrag van 20.000 gulden voor de overstroomden bijeengebracht, tegen 20.000 francs in België. Gevolg gevende aan den wensch van den markies d'Arcicollar, is het tevens een genoegen te kunnen getuigen, dat liefdadigheid en hulpbe toon nog tot de algemeen beoefende Nederlandsche Volksdeugden behooren. Bij ministerieele beschikking is 'de beer mr. O' H. J. W. Rink gesteld ter beschikking van den gouverneur-gener..al van Nederlandsch indie, om te worden benoemd tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. Marinb. Tijdelijk opgedragen de waarnéiniog De nieuw benoemde commissaris des konings in Noord-Holland, jhr. mr. J. W. M. Schorer,

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1