Laatste berichten. BUITENLAND. )tm. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtsza ken. Koloniën. Weerkundige waarnemingent 13 December des morgens te 8 uren. z zzo sneeuw Algemeen Overzicht. het Bt&tion Vlissingèü—haven aan den heer H. J. Wilson, restaurateur te Boxtel, voor eene jaar- lijksche pachtsom van f 510. Tholen, 11 December. De natuur schijnt te zullen doen, wat de kunst tot heden niet kon of wilde, n. 1. ons eiland verbinden met den vasten wal. Het vervoer aan het Tbolensche veer over de Eendracht geschiedt te voet over het ijs, en tusschen Stavenisse en den oever van Duiveland is eene groote, bijna onafgebroken massa ijs. De post, die dagelijks daar passeert, en in dezen tijd ook dagelijks te laat op haar bestemming is, weet er alles van hoe het ijs zich daar weet vast te zetten. Moet men de verhalen gelooven, dan zou het tegenwoordig geen wonder zijn den veerschipper met den postillon tijden aaneen vast geklemd te zien zitten tusschen de ijsschotsen. Waarlijk zij die wel eens gemeend hebben} dat er geen ouderwetsche winters meer kwamen, kunnen zich nu overtuigen, dat ze hebben ge dwaald. En zij, die al hebben gewanhoopt aan eene betere communicatie voor dit eiland, kunnen verwachten, dat deze „ouderwetsche winter" hun wenschen een eindje dichter bij hunne vervulling brengen zal. üerooskerké, 12 December. Door den raad dezer gemeente werd in zijne zitting van heden benoemd tot secretaris de heer H. L. Boogaert, Candidaat.no taris te Middelburg. Het Utr. Dagblad ontwikkelt nader de grieven, Welke generaal Van der Heijden tegen de Ned. Indische regeering kan doen gelden. De generaal heeft, verzekert het blad, veel tegenwerking en verdachtmaking ondervonden en bezit een aantal afgunstigen en vijanden. Het eindigt echter met deze zinsneden «Gelukkig heeft Z. M. de koning in de eerste plaats den overwinnaar op Atjeh zijne hooge tevredenheid op de vereerendste wijs doen blijken, heeft in Indië de gOüVerneur-generaal steeds den generaal de hand hoven 't hoofd gehouden, heeft de opperbevelhebber van 't leger in Indië qaü V. d. HeijdÉn's verdienste onverdeeld in zijn officieel rapport lof toegezwaaid, en staat er aan 't hoofd van 't departement van koloniën een man, die"' in der tijd openlijk ervoor opgetreden is dat op Atjeh met krachtige hand moest worden doorgetast. Heeft hij door V. d. Heijden zijn politiek inzicht de kroon zien opzetten, hij zal zeker de vervanging van generaal Van der Heijden, als die plaats heeft, op eene wijze weten te bewerkstelligen, die tevens aan 't gevoel Van recht en Warme erkentelijkheid der natie bevrediging zal schenken." Wanneer dit de overtuiging is van het Utr. Dblt fcelf, dan kunnen zeker met vertrouwen de han delingen der regeering tegenover generaal Van der Heijden afgewacht worden. Men weet dat de gevoelens omtrent de wet fan April 1879, de zoogenaamde procnreurs-wet, in de rechtsgeleerde wereld zeer verdeeld zijn. Ook de tegenwoordige minister van justitie schijnt geen groot bewonderaar dier wet te zijn. Op eene vraag van den heer Van der Linden in de tweede kamer om verandering van de tarieven voor de procureurs, antwoordde de minister o. a. „De kamer kan van mij geene critiek over eene wet van April 1879 verlangen. Men moet de ervaring afwachten en niet reeds na zeven maanden denken aan eene wijziging der wet. De regeering heeft thans alleen te verklaren dat zij de werking dier wet, die onder mannen die de praktijk kennen geenszins onverdeelde sympathie geniet, zal gade slaan zoo onbevangen mogelijk,- ook met die bijzondere belangstelling die uit den aard der zaak, althans bij mij, gepaard gaat aan de over tuiging, dat eene vrije, zelfstandige, onafhanke lijke, geëerde balie onmisbaar is in een staat die recht en vrijheid in eere houdt." Het Weekblad van het Begt zegt naar aanleiding hiervan het volgende „Wij danken den minister zeer voor dit woord en ook voor zijne bijzondere belangstelling. „De vrije, zelfstandige, onafhankelijke balie dreigt in Nederland uit te sterven. Geplaatst in het dilemma om óf in den struggle for life ten onder te gaan, óf wat de heer Modderman te recht „de onafhankelijkheid" noemt, het hoogst te schatten buigen verreweg de meesten voor den drang der noodzakelijkheid. „Intusschen dient wettelijk vast te staan, dat geen rechterlijke macht zich hebbe in te laten met de honoraria van hen die advocaten zijn gebleven, en is eene tariefsherziening, die billijker dan tot dusver het loon regelt, dat rechtspracti- zijns mogen berekenen, dringend noodzakelijk. „Daarom was het voor ons eene teleurstelling, dat de minister van justitie zich wèl over de tarieven van notarissen, maar niet over die van de advocaten-procureurs heeft uitgelaten." Blijkens een ingezonden stuk in het Dagblad van den heer J. H. fluijgens, directeur der ijzer gieterij De prins van Oranje te 's Gravenhage, bevindt zijne onderneming zich in bijna even moeilijke omstandigheden als die der firma Ent hoven, waar, zooals men weet, het werk tijdelijk gestaakt is. Het aantal zijner werklieden is reeds van 500 tot 320 afgenomen. Wegens „bijna abso luut gebrek aan inkomende orders" is de toekomst zijner onderneming zeer donker en deze toestand» schrijft hij, is, hier iets meer, daar iets minder, de kenmerkende der Nederlandsche nijver heid bij den overgang van 1879 op 1880. „Zij heeft lang geworsteld en 't hoofd boven gehouden doch moest ten slotte den weg haar den afgrond op, waarop hare zusters, scheepsbouw eu scheep vaart, haar sedert eer.ige jaren vooruit zijn gegaan." De heer Huijgens wijst daarom weder op de wenschelijkheid dat de groote werkgever, de staat, zoo door splitsing der perceelen van aanbesteding als door andere maatregelen, de Nederlandsche nijverheid in de gelegenheid stelle met de buiten- landsche mede te dingen en zichzelve in 't leven te houden. In hetzelfde nommer van het Dagblad richten drie buiten werk gestelde arbeiders der fabriek Enthoven hetzelfde verzoek tot de regiering, bij zonder tot den minister van koloniën, met het oog op de aanstaande aanbesteding van den metalen bovenbouw van 48 spoorwegbruggen voor Indie. Naar aanleiding van bet aan den gemeenteraad van Botterdam, aangeboden adres van werklieden om de levering van gemeentewerken, speciaal die van een ijzeren droog dok, bij voorkeur aan de binnenlandsche nijverheid op te dragen, is door burg. en weth. advies uitgebracht. Zij herinnere n dat slechts enkele werken voor de gemeente buitenslands worden vervaardigd, daar de meeste niet van dien aard zij a dat buitenlanders er voot kunnen inschrijven. Hei betreft dus bijna alleen ijzerwerk, b. v. voor bruggen. „Wij mogen, schrijven burg. en weth- verder, u evenwel niet aanraden om te han delen zooals de adressanten wenschen. Daaraan zouden, naar wij vreezen, ter oorzake van beperkte binnenlandsche concurrentie voor sommige werken, groote financiëele bezwaren kunnen verbonden zijn, zonder zekerheid dat het werk binnen het land zoude blijven, dewijl het den aannemer niet zou te beletten zijn om van het buitenland te be trekken wat hij aldaar voordeelig mocht kunnen bekomen. „Ingeval tot den bouw van een drijvend droog dok besloten wordt, hopen wij dat de binnenlandsche nijverheid zich dat werk zal kunnen verzekeren, doch naar aanleiding van het voorgaande mogen wij u niet aanraden aan het verzoek te voldoen en moeten wij u in overwe ging geven ook ten aanzien van bedoeld werk op den tot dusverre gevolgden voet te handelen." Was aan het einde der maand October de opbrengst onzer rijksmiü delen bij de raming nog IJ millioen ten achteren, dit nadeelig saldo was blijkens het overzicht der middelen over de maand November, een maand later tot i millioen gedaald. Tegenover de raming over de elf maanden van f 90.666.181.10 staat een opb. van f 90.148.963.35. Er is kans, dat aan het einde des jaars het tekort geheel gedekt zal zijn; om deze uitkomst te verkrijgen behoeft December, die wel niet tot de beste, maar ook niet tot de ongunstigste maanden behoort, slechts een opbrengst te geven, die nog twee ton minder is dan die van de afge- loopen maand. leger. Gedetacheerd voor den tijd van vijf jaren bij het wapen der infanterie van het leger in N.-I. de 2e luit. F. M. A. Mesch, vau het 4e regiment infanterie. De gemeenteraad van Goes heeft in zijne gis teren gehouden zitting benoemd tot leeraar inde Engelsche en Hoogduitsche talen en letterkunde aan de H. B. S. voor jongens, de heer J. H. vaü der Voort te Haarlem. Blggekerke, 13 Dec. Bedankt voor het beroep bij de N. H. gemeente alhier door den heer G. Nijhuis, predikant te Bergschenhoek. Zekere E. v. d. S., te 's Gravenhage die een paard, dat door een beenbreuk zich niet meer kon bewegen, dagen en nachten zonder voedsel op em stuk land bij het diaconessenhuis liet liggen, is daarvoor veroordeeld tot f 20 boete of 5 dagen subs. gev. De kantonrechter nam dus aan, dat niet verzorgen mishandelen is. Volgens do Samarangsche courant zijn daar tór stede bij een aantal der grootste handelsfirma's, die in gebreke waren gebleven de patentbelas ting te betalen, dwangschriften bezorgd, waarbij zij worden aangemaand om binnen twee dagen het verschuldigde te voldoen, hij gebreke waarvan tot executie zou worden overgegaan. Het mooiste weder begunstigde op 3 November jl. de feestelijke ontvangst van bet vijfde bataljon te Samarang. Een groote menigte wachtte aan den boom de boot af, die een deel van het dappere Atjehleger aan wal bracht. Een paar eerepoorten en een menigte vlaggen versierden den weg waarlangs het vijfde bataljon passeeren moest. Aan den boom werd het verwelkomd door dsn afdeelings-kommandant. Voorafgegaan door de burgerij en de schutterij en gevolgd door het zevende bataljon weiden de troepen langs de sociëteit, waar door eenige dames bloeme nkransen en boütjuetten rondom het vaandel werden geworpen (evenals door de voor het weeshuis geschaarde f weeskinderen), naar de kazerne geleid. Daar konden ze zich aan eenige versnaperingen te goed doen, terwijl in de sociëteit aan de officieren menige heildronk werd gebracht. i ui—mmflimwwmnn n i Het geschenk van den Middelburgschen ge meenteraad aan den heer Schorer bij zijn aftreden als burgemeester, gisteren door ons vermeld, was in de fabriek der firma Van Kempen te Schoon hoven vervaardigd en door den heer D. fl. van de Kamer WPzn. alhier geleverd. - Gisteren werd aan den gemeenteraad te Delft verzonden een adres, on^erteekend door 200 werklieden, houdende verzoek om afschaffing der kermis. De akte van beschuldiging tegen Frans Holkema, te Alkmarijp, die voor het hof te Leeuwarden terecht zal staan wegens bedriegelijke bankbreuk, doet weder zien welke oneerlijke niet alleen, maar welke verregaand onbekwame lieden zich somtijds voor het beheeren der zaken van anderen opwerpen en (dwaas genoeg) als zoodanig vertrouwd worden. De beschuldigde dreef handel in kaas, boter, lijnkoekeu en effecten, bestaande dit laatste be drijf in het koopen en verkoopen van effecten van en aan particulieren, het in pand en tieleening nemen van effecten, het voorschieten van geld daarop, het nemen van geld d deposito tegen rente, het uitzetten van geld op anderen en het inwisselen van coupons. Boeken van zijn effectenhandel hield hij er echter niet op na. Men vond in den boedel alleen een tot 1 October 1878 bijgehouden boek van den kaashandel, benevens eenige, meest oude, rekening-couranten van verschillende firma's. Geen wonder dat hij zijne zaken niet uit elkander wist te houden en den lOen Juni jl. genoodzaakt was zieh by de griffie van de recht bank te Heerenveen aan te geven als in staat van faillissement. Hij heeft bekend van verschillende notarissen, renteniers, kooplieden, landbouwers, weduwen en andere personen duizenden in bewaring gekregen te hebben om daarvoor effecten aan te koopen. Van anderen ontving hij effecten ter verwisseling, doch de levering had nooit plaats. Den avond vóór zijn faillissement heeft hij getracht eenige effecten en geldswaarden door zijn broeder te doen verduisteren. Te Zwaluwe heeft gisteren avond tengevolge van het breken van een as een spoorwegongeval plaats gehad. Vijf wagens zijn ontspoord, waarvan er drie zijn omgevallen. Twee personen hebben een arm gebroken en verder zijn eenige personen licht gewond. In het voorjaar verdween een klerk der gemeente Bheden, tevens brievengaarder te Steeg, Kleinhout genaamd, hem toevertrouwde gelden medenemende. Hij begaf zich naar Amerika. Voor het leven daar miste hij echter de vereischte energie en werklust. Dezer dagen keerdè hij terug eu maakte zich aan een moordaanslag schuldig op den burgemeester van Rheden, mr. Brantsen van Rhederoord. De hoog bejaarde burgemeester wandelde Donderdag namiddag ongeveer half vier van de secretarie naar zijne Wóning. Op wég derwaarts werd hij plotseling door drie revolverschoten getroffen. Gelukkig echter zijn de wonden niet van gevaarlijken aard. Althans voor het oogen- blik is men daaromtrent gerust en bestaat er alle hoop, dat de waardige man weder geheel her stellen zal. De aanleiding tot de daad weet men niet; maar wel is algemeen bekend, dat Kleinhout, toen hij nog in zijné vroegere betrekking was, groote verplichting had aan den neer Brantsen. De misdadiger was aanvankelijk niet te ont dekken. Zijn lijk werd later gevondenhij had zich voor 't hoofd geschoten. Des nachts werd het naar het lijkenhuis gebracht. In het arrondissement Winschoten vindt men 9 geneesheeren, die meer dan 50 jaren de praktijk uitoefenen. Zij hebben 517 jaren actieven dienst achter den rug. Drie meer dan 60 en drie meer dan 55. Met den pols op den nek of te paard over sloot en gracht, hebben zij dikwerf den bloeitijd hünner praktijk ten einde gebracht. Thans is een dier 9 veteranen gesneuveld, de heer Adriani te Pekela. Hij had bijna 64 jaren de praktijk uitgeoefend. De heer W. C. van Manen, predikant te Zierikzee, is, evenals de heer W. H. van de Sande Bakhuijzen te Utrecht, bekroond wegens de be antwoording der prijsvraag van Teylers1 s genoot schap over de conjecturaalcritiek van het Nieuwe Testament. Koning Cetewayo schijnt bijzonder veel genoegen te vinden in draaiorgels. Toén hij het eerste hoorde, zegt de Globe, had hij zoo groot pleizier, dat hij er bovenop ging zitten om, naar hij zeide, de muziek beter te kunnen „voelen." Er is dus nog carrière te maken in het vak van orgeldraaier, al is het maar bij de Zoeloes, waar_ heen menig gevoelig oor het gansche gild wej eens geweuscht heeft. Calcutta. De man die op den onderkoning, lord Lytton, schoot, was vroeger in gouverne mentsdienst en naar men zegt pas uit het krank zinnigengesticht ontslagen. KAïnir der plaaxsejf. Ba- rom. afwijk. N. Shields Sylt Hartlepool Swinemunde Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. Vüssingen. Maastricht Valentia Portsmouth. Grisnez Parijs. St. Mathieu. Biarritz -f- 21.3 21.4 17.5 18.2 20.9 20.5 21.3 21.4 4-20.3 19.3 -t- 23.6 19.4 17.6 17.8 17.2 Wind richt. kracht Z NO ZW NO NNO Z stil O NO ZO O O NO O ZZO Toestand der lucht 5 2 2 2 0 0 0 1 1 3 2 1 1 1 zee z. bew. goed betr. mist. helder helder mi-t. mist. betr., betr. betr. betr, betr. betr. betr. helder deining kalm kalm kalm deining kalm Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: EL 2.1 M. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corn) 782 Thermometer ,12 Dec. 's av. 11 u. 36 ?r 13 Dec. 's morg. 8 u. 31 gr. 's midd. 1 n. 33 gr. 's av. 5 n. 30 gr. Acht duizend Monteaegrijnen voor Gusinje, kon men in ons nommer van gisteren onder de Laatste Berichten lezen, en wellicht is menigeen een schrik om het hart geslagen, die meende, dat van Gusinje wel eens eeu Europeesche oorlog kon beginnen. Ook zal wellicht een of andere lezer gevraagd hebbenwat is Gusinje en wat doen die acht duizend welgewapende en dreigende strijders daar Hem willen we een antwoord geven. Toen men verleden jaar op het Berlijnsche congres de Tnrksche taart aansneed om er een Bulgarije van te nemen, vielen er naar alle zijden brokken af. Oostenrijk, Servië, Montenegro en Griekenland verkregen onder verschillenden titel eene vermeerdering van grondgebied, die zoo als in Bosnië-Herzegowina is gebleken niet altijd was naar den zin van de bevolking van den grond. Servië werd naar het zuiden uitge breid Griekenland wacht zijne vergrooting nog van eene eindelooze onderhandeliug. Het kleine Montenegro werd ook in een artikel van het tractaat vergroot met grondgebied, door Alba- neezen bewoond, waartoe ook het genoemde Gusinje behoort. De Albaneezen zijn een vrijheid lievend en eenigszins koppig voik, dat maar niet wil begrijpen, dat een twintigtal heeren, om eene tafel te Berlijn gezeten, meer over hen te zeggen hadden dan zij zelve. Zij waren Turksch eu verlangden dat te blijven. Montenegro daaren tegen was tuk op de verwezenlijking van het kostelijk artikel en sommeerde de Porte om het te annexeeren land te leveren. Dat ging, naar men denken kan, ook al niet volkomen goedschiks; er liep heel wat tijd overheen en einde.ijk zond men uit Konstantinopel een ambtenaar, Moukhtar- pacha, om aan de Albaneezen de voortreffelijkheid en onschendbaarheid van het Berlijnsche tractaat te betoogen. Dat helpt echter niet, en de vorst van Montenegro ziet meer heil in de kracht van zijne acht duizend man dan in die van Turksche argumentatie. Er schijnt reeds een gevecht te hebben plaats gehad en nu schijnt Gusinje de sleutel te zjjn, die het rustig bezit van het ver- groote grondgebied voor prins Nikolaas kan ver zekeren. Dien sleutel wil hij met geweld verove ren. Gevaar voor grooter verwikkelingen kan dit wel niet geven. Europa zal het standje rustig laten uitvechten, of de mogendheden zulleü de zaak commissoriaal makeu en zoo op de agenda houden, tot er weer eens op ëen congres eene algemeene afdoening geschiedt. Overigens is wat er thans in die streken gebeurt ons niet zoo helder als wjj het wel aan onze lezers zouden willen mededeelen. De berichten, of over Weenen of over Konstantinopel komende en daar in handen vallende van de nieuwsbureelen, zijn meestal zoo onbestemd en soms blijkbaar zoo overdreven, dat men ze met de grootste voorzichtigheid moet lezeni, iüd en althans de geheele zaak al zooveel moeite waard is. In beide Fransche kamera is eergisteren een voorstel aangenomen om van staatswege vijf millioen beschikbaar te stellen tot leniging van den nood, in het land heerschende door de boude, Wjj zeiden het onlangs reeds naar aanleiding eener andere zaak: de Fransche republiek be handelt de dingen en prince. Men zou denken,

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2