BUITENLAND. Laatste berichten. Marine en leger. Weerkundige waarnemingen^ Rechtszaken. TSmrijfta. 12 December des morgens te 8 uren. 18.8 16.6 w z zo Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. beoogd, volkomen bereikt is geworden, zou het zeer te betreuren zijn geweest indien deze be deeling ware vervallen. De kerkeraad van Kruiningen heeft den 10 December het boeltje van J. Andrée gerechtelijk doen verkoopen. Al het armzalige huisraad heeft nog geen f 30 opgebracht. Ook is bij een ander beslag belegd op de roerende goederen, ten behoeve van achterstallige kerkelijke bijdragen. (N. R. U) Ingevolge machtiging des koüings wordt de luit. t/z. Ie kl. C. de Klopper eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. wachtschip te Amster dam, en dat bevel opgedragen aan den luit. t/z. Ie kl. E. L. Ehnle. Iu de Woensdag gehouden terechtzitting der arrondissements-rechtbank alhier werd eene reeds geruimen tijd geleden, door den heer van Hattum tegen den staat der Nederlanden ingestelde vor dering, tot revindicatie der bij Ellewoutsdijk gelegen zoogenaamde „Everiuge-plaat," bepleit. Voor de eischende partij trad op mr. Vlielander Hein, advocaat te 's Gravenhage, en voor den staat de advocaat mr. Van Hoek. Het openbaar ministerie zal in deze raak op 7 Januari conclu sie nemeu. Het gerechtshof te 's Hage, kamer van crim. zaken, deed gisteren uitspraak in de zaak van E. de P., laatst woonachtig te Axel, beschuldigd van kindermoord, voor, de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, en veroordeelde haar tot 6 jaar tuchthuisstraf. Vlissingen, 12 December. Een alhier rond loopend persoon van ongunstig uiterlijk, door de politie ondervraagd zijnde, gaf als zijue woon plaats Oostburg op. De hoofdagent van politie werd gelast dien persoon naar zijn voorgewend domiciiium te geleiden, ten einde dat te consta- teeren. Op weg derwaarts viel hij onverwacht den agent aan, met den uitroep, leven om leven Ofschoon er geen hulp in den omtrek was, gelukte het toch den agent hem den baas te blijven, en geboeid te Vlissingen terug te brengen. De straatverlichting alhier is in de laatste dagen droevig. Gisteren avond waren er bruggen die in 't geheel niet verlicht wareu, terwijl de overige alle reeds lang op haaf of kwart licht zijn gesteld. De administratie moge tegenwoor dig zuiniger gevoerd worden, het licht is er niet beter op geworden. In de leening van 160,000 ten behoeve Van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage is slechts voor 1/3 geteekend, zoodat die poging is mislukt. Daar in de dadelijke behoefte was voorzien, werd besloten te trachten het nog onvolteekende bedrag in het oorspron kelijk kapitaal, ad. 50,000 oDgeveer, te plaatsen. Werd dit bedrag in den loop van dezen winter in zijn geheel volteekend (en op die voorwaarde zou men de inschrijvingen alleen aannemen) waartoe wel kans schijnt te bestaan, dan zou door aflossing van een gedeelte der hypotheeken van de vlottende schuld de financieele toestand der vennootschap veel gunstiger zijn geworden. Bij eene verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad van Utrecht zijn gekozen de heer F. 's Jacob, oud-directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie vein Staatsspoorwegen, en de heer J. Duyvis, fabrikant. De raad der gemeente Harderwijk heeft op voorstel van de commissie van beheer der ge meente-gasfabriek besloten den prijs van het gas ten volle huldigt, wijl zij het Grieksche en Christe lijke element verzoenend in zich vereenigt, de toondichter heeft in zijne muziek zooveel waarheid, kracht en helderheid, zooveel hartstocht, gemoede lijkheid, vroolijkheid en smaak gelegd, dat Handel mag gezegd worden voor z ij n e hoorders de Timotheus te zijn, wiens meesterhand alle snaren des gevoels bij hen doet medetrillen. Dit schoone werk is het meest omvangrijke nommer dat door de zangvereenigiug Tot oefening en uitspanning op hare eerste uitvoering van dezen winter, aanstaanden Dinsdag.uitgevoerd zal worden. Van de drie solo-partijen, sopraan, bas en tenor, zullen de twee eerste door van elders komende artisten, Mevr. WiedemannKlotz, van Gladbach, en de heer Eigenbertz, van Rheydt, de derde door een bekend dilettant vervuld worden. De koren zijn door de dames en heeren, leden der zangvereeniging, onder de leiding van hun nieuwen directeur, den heer J. Cleuver, met zorg ingestudeerd, terwijl een dubbel strijk-kwartet van meesters en liefhebbers de zangnommers begeleiden zal. Het programma van Dinsdagavond is echter, daar het oratorium Das Alexandei -Fest betrekkelijk niet zeer groot van omvang is, rijker aan afwis seling dan by andere uitvoeringen van groote klassieke werken in den regel het geval kan wezen. Een der schoonste inspiratiën van Mozart, den „Rafael der toonkunst" zooals men hem genoemd heeft, zijn AveVerum, met strijkkwartet- te verlagen met twee cent én alzoo te brengen op 11 cent per M. Een landbouwer uit een gemeente nabij Maastricht, die 's morgens een glas bier had gedronken, dat een nacht in de looden buizen eener bierpomp was blijven staan, is aan lood- vergiftigiug gestorven. In de Woensdag avond te Rotterdam gehou den buitengewone vergadering van aandeelhouders in de Rotterdamsehe üandélsvereeniging konden de voorstellen tot wijziging der statuten niet in behandeling worden genomen, omdat het ver- eischt getal aandeelen (30,000) niet vertegenwoor digd was. Er ontbraken ongeveer 8300 zoodat binnen 14 dagen een nieuwe vergadering zal Wor den belegd. Echter werd met groote meerderheid (1647 tegen 198 stemmen) eene motie aangenomen van 11 buitenlanders, hoüders van 708 aandeeien, strek kende om de commissie van onderzoek dank te zeggen voor haar arbeid, maar tevens haar taak voor geëindigd te verklaren, haar voorstellen niet in behandeling te nemen, en het ontwerp van commissarissen en directie tot grondslag der beraad slagingen aan te nemen. Tot commissarissen werden gekozen de HH- W. Buys Wza., A. Plate F. Jzn., A. S. Chabot, C. J. Koch, A. Browne de Tiège eh G. Stilgebauer. De heeren Landré en Gliuderman te Amster dam berichten, dat naar aanleiding van de roeven met brandkasten te Arnhem, de keer Samuel Chatwood te Bolton, in tegenwoordigheid van den voorzitter en van de jury voor den internationalen wedstrijd te Arnhem gehouden, proefnemingen (vuurproef, valproef en inbraakproef) zal doen plaats hebben met een zijner brandkasten, op de terreinen van de Kon. Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam op Zaterdag den 20en December e. k., aan te vangen des morgens te 11 uren. Het voorstel van burg. en weth. tot stich ting van een slachthuis te Rotterdam is thans gedrukt. Het strekt volgens een plan van den bouwkundige A. Braas, om een terrein van ca 4 a 5 hectaren ten noorden van den Boezemsingel in te richten. Behalve gebouwen voor de admini stratie, de ambteuaren, enz., zijn in het plan opge nomen drie groepen slachtgebouwen, waarin wekelijks 800 runderen, 800 stuks klein vee en 700 varkens kunnen verwerkt worden. In een afzonderlijk slachthuis voor uitvoer zullen weke lijks 6000 stuks geslacht kunnen worden. Bo vendien omvat het plan stallen, open pleinen, afdeelingen voor vetsmelterijen, bergplaatsen voor huiden, plaatsen voor mestvei zameling, enz. De verschillende gebouwen worden door een net van sporen verbonden. De kosten worden geraamd op f 500,000, De Weener correspondent van de Standard deelt mede, dat er te Moskou een gerucht loopt, dat een ingenieur, Sascha genaamd, gevangen is genomen, wijl men hem verdenkt betrokken te zijn in den aanslag op den czaar. Hij zou het plan gemaakt hebben van de mijn, die van het huis naar de spoorbaan liep. Men zegt ook, dat de verandering in de volgorde der treinen, waar aan de czaar zijne ontsnapping te danken had, niet toevallig, maar het gevolg van een naam- loozen brief was, gericht aan generaal Drenteln Een derde gerucht wil, dat toen de czaar van Moskou naar Petersburg reed, drie treinen achter elkander liepen, en dat de czaar onderweg meer malen van trein verwisselde. De heer Jules Hansen, die in de laatste vijftien jaren beurtelings door de Deensche en de Fransche regeering voor geheime diplomatieke zendingen is gebruikt, heeft eene belangrijke bro chure uitgegeven, getiteld Les coulisses de la diplomatie. Over prins Bismarck sprekende zegt de schrijver: „ZoolangBismarck zijnKulturkampf tegen de katholieken voert, kan men zeker zijn dat hij geen buitenlandschen oorlog in het hoofd begeleiding, opent de tweede afdeeling. Daarna volgen twee liederen van Mendelssohn,voor gemengd koor d capella (zonder begeleiding), Ahschied vom Walde en Die Nachtigall, beide zangerig en toch zeer kunstvol harmonisch bewerkt, en het ken merk dragende van dat innige gevoel voor de stemmen en kleuren der natuur, waarvan ieder der werken van den componist der ouvertures van de SommernachtstraumMeeresstüle en Fingalshöhle getuigenis aflegt. Het slotnommer der tweede afdeeling wordt ge vormd door de muzikale bewerking voor solo's, gemengd koör én orkest-begeleiding, van Geibel's gedicht Schön Ellen, doör den componist Max Bruch. Het onderwerp Van dit gedicht, eene oude ballade, verplaatst ons te midden der burger-oor logen, welke Sehotlands bodem in vroeger eeuwen zoo dikwijls beroerd hebben. Het laatste uur der dappere verdediging van een fort, door den vijand van alle zijden ingesloten, schijnt aangebroken. De mondvoorraad is opgeteerd, kruit en lood zijn nagenoeg verschoten, nog éénmaal kan men de kanonnen laden en daarna zal er niets meer over blijven dan met het zwaard in de vuist, te midden, der vijanden, die de ladders voor den storm reeds gereed maken, te sneven. Maar binnen de burcht bevindt Zich eene jonkvrouw, Ellen, die de aan sommige barer vrouwelijke landgenooten eigene gave van clairvoyance, of double sight, —men zou ze ook de gave der profetie kunnen noemen, heeftdoch zoodra er ernstige teekenen zijn dat hij met Rome tot een vergelijk zal komen, mogen vreemde regeeringen op hare hoede zijn." Behalve aan de verwisseling van de beide treinen dankt keizer Alexander zijn ontkomen aan den moordaanslag nog aan de omstandigheid, dat hij des avonds in Moskou is aangekomen. De hoftrein waarmede de keizer pleegt te reizen is overdag op grooten afstand kenbaar. De ruim ten tusschen de wagons zijn geheel afgesloten met ederen wanden, die op de wijze van eene har monica kunnen in- en uitschuiven, zoodat de trein het aanzicht heeft van éen reusachtig langen wagon. BAMEK DER PLAAT SEit. N. Shields Sylt Hartlepool Swinemuude Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. Vlissingen. Maastricht Valentia Portsmouth. Grisnez Parijs. St. Mathieu. Biarritz Ba- rum. afwijk, 12.4 15.7 9.4 11.5 13.1 13. 13.8 14.9 14.3 17.0 15.8 15.1 10.1 Wind richt. WNW NNO Z NO NNO WNW NW WNW WNW NW NW Z O O kracht 2 1 3 2 1 0 1 2 1 1 4 2 2 1 3 3 Toestand der lucht bew. miet. betr. betr. mist. bew. betr. regen mist. betr. betr. betr. mist. mist. betr. helder helder zee kalm kalm kalm deining deining kalm Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: V. 1.7 G. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: Corr775 Thermometer 11 Dee. 'sav.lln.29 jr. 12 Dec. 's morg. 8 u. 33 gr. 's midd. 1 u. 38 gr. 's av. 5 a. 37 gr. Tweede kamer De begrooting van marine werd aangenomen na eene korte beraadslaging, waarbij de minister o. a. mededeelde dat hij gerust den bouw van torpedobooten aan de par ticuliere nij verheid meende te kunnen toevertrouwen en dat bij de aanstaande herziening der pensioen Wet aan de officieren Van gezondheid na 30jarigen dienst op 50jarigén leeftijd recht op pensioen zal toegekend worden. Een amendement van den heer Viruly tot het schrappen der traktementen van twee adjudanten des konings, vroeger als zoodanig bij prins Hendrik gediend hebbende, werd verworpen met 29 tegen 26 stemmen. Aangenomen werd het wetsontwerp betreffende de rentegarantie voor den Zuidoosterspoorweg, de onteigeningswet voör de aansluiting van den spoorweg TilburgNijmegen en hoofdst. VII A der staatsbegrooting, nationale schuld. Begrooting van financiën. Hoofdstuk VIIB. De heer Van Nispen vroeg uitvoerige uiteenzetting van de plannen van den minister. De heer Van Tien hoven waarschuwde tegen verdere opdrijving der directe belastingen die reeds zeer zwaar drukkenhij wil indirecte lasten zonder belem mering van het verkeer en vooral verband tusschen de rijks- en gemeentebelastingen, bedenkende dat de gebeele last op den contribuabele ten slotte neerkomt. De heer Rutgers kwam terug op het denkbeeld van conversie der mutatierechten in grondbelasting. bezit. Aan den horizont, waar niemand iets ziet dan het gele zand, de bruine heide en den blau wen hemel, ontwaart zij, ver achter het vijandelijk heir, de tot ontzet naderende gelederen der Camp bells, hoort zij hun trommen en pijpen, ziet zij oud-Engelands kleuren wapperen. En schoon niemand hare voorspelling geloof schenkt, schoon allen zich voorbereiden tot den dood, en de vaandeldrager, doodelijk getroffen, met den stan daard in de stervende hand ter aarde zinkt, op het laatste oogenblik blijkt dat Ellen's blik verder is doorgedrongen dan de gewone werkelijkheid en toch juist gezien heeft. De Campbells dagen op, jagen den vijand uiteen en hoog klinkt boven de wallen der ontzette veste het loflied der verlosten: Nun sind sie gekommen, wie Feuer vom Berm, Der Name des Herrn sei gepriesen 1 Dit hartstochtelijk en romantisch verhaal heeft den toondichter eene niet minder hartstochtelijke en romantische muziek in de pen gegeven. Als tegenstelling tot den strengen en klassieken vorm van Handel's oratorium, is de vergelijking zeer belangwekkend en treffend. De geheele uitvoe ring belooft dus een avond van buitengewoon kunstgenot, vol afwisseling, te zullen opleveren- Konstantinopel. 8000 Montenegrijnen staan gereed om Gusinje met geweld te nemen in dien de plaats niet vrijwillig overgegeven wordt. Het slechte weder belet de troepen op te rukken. Moukhtar pacha neemt maatregelen voor de overgave. Madrid. De kamer heeft eene motie van vertrouwen in het ministerie Canovas del Castillo aangenomen. Heden werd aan het gebouw van het provin ciaal bestuur alhier in het openbaar aanbesteed het onderhouden van en het doen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg, gedurende het jaar 1880. IngekomeD waren 5 biljetten: van de heeren W. van Uiie en Zonen voor 1349, H. P. van de Ree f 1199, P. J. Janssens 1198, C. L. van Sorge 1192 en M. K. Jeras en Zonen f 1185. Men heeft zich reeds vroeger afgevraagd wat eigenlijk het doel was van de candidatuur van den heer Gladstone in Mid-Lothian, het invloed rijke district, waarin Sehotlands hoofdstad is gelegen. Met te meer kracht dringt zich nu die vraag op nadat de bejaarde maar krachtige staatsman een verkiezingstoer gemaakt heeft, waarvan het overladen programma de zucht tot eene reclame aanduidt, zooals die slechts in enkele gevallen gezocht wordt. Toch is naar de letter voor het oogenblik de heer Gladstone slechts eenvoudig lid vau het parlement. De leiding van zijne partij heeft hij nedergelegd en in handen gesteld van lord Granville bij de pairs en vooral van lord Hartington bij de commons. Zou hij nu het prijsgegeven leiderschap weder willen veroveren, en, zooals een gerucht wil, zou lord Granville op zijde gezet, lord Hartington bij de pairs overgeplaatst en de heer Gladstone aan het hoofd der liberale partij in het lagerhuis gesteld worden Zou hij, als de liberalen het bij de aanstaande verkiezing winnen, wederom hoofd van een kabinet willen worden Met het oog op de in Engeland heerschende zuiver constitutioneele begrippen zou men deze vragen bevestigend willen beantwoorden. Inder daad eischen zoowel het gezond verstand als de theorie der politieke partijen, dat een staatsman van den eersten rang niet zijn uiterste best doe om een kabinet te doen vallen, niet het gansch beheer van een ministerie lake met de hevigste uitdrukkingen, tenzij hij oogenblikkelijk bereid zij den last, welken hij dat ministerie niet toever trouwt, op eigen schouder te nemen. Streng vasthouden aan dit beginsel is een eerste eisch voor een constitutioneel staatsbestuur. Wanneer het aan een eminent volksleider, als de heer Gladstone is, vrijstond om te agiteeren en de denkwijze der groote menigte in zijnen zin te richten zonder zedelijke verplichting óm de dus verworven meerderheid als minister te vertegen woordigen, dan zou de leiding der publieke opinie in zeer verkeerde handen zijn. In zekere hooge positie mag men niet streng laken, dan wanneer men bereid is zelf de tegenovergestelde beginselen in practijk te brengen. De aanvoerders van Her Majesty's most loyal opposition hebben in dit opzicht eene erkende verantwoordelijkheid. De mogelijkheid bestaat dus, dat de heer Glad stone wederom premier wordt, en dan zou de liberale partij eigenlijk deerlijk met hem verlegen zitten; want de oude staatt man is in den laatsten tijd meer en meer radicaal geworden." Als hij aan iets twijfelt, gelooft hij aanstonds het tegen deel," zeide lord Salisbury onlangs van hem in bijtende overdrijving, en als maar iets van dat gezegde waar is, zou de heer Gladstone een lastig collega zijn om mede te regeeren. Ook zon het want een mensch blijft een mensch al is hij ook Engelsch staatsman bij de andere hoofden der partij kwaad bloed kunnen zetten, als zij op den achtergrond werden gedrongen door iemand, dien men als adviseur bleef eerbiedigen, maar die van alle actief optreden vrijwillig had afstand gedaan. Lord Hartington zou dan de tweede man worden, terwijl hij er vijf jaren op gerekend heeft de eerste te zullen zijn. Om al deze redenen schijnt het overmatig optreden van den heer Gladstone in Schotland de Engelsche oppositie niet versterkt te hebben. De heer Le Royer, minister van justitie in Frankrijk, heeft, „om gezondheids redenen," zooals Reuter seint, zijn ontslag genomen. Hij zal echter zijne betrekking blijven waarnemen totdat zijn opvolger zal benoemd zijn. Deze benoeming is voorloopig nog niet te wachten. De rtgoering wil voor lie keuze den kalmen tijd van Kerstdag eD Nieuwjaar gebruiken, wanneer de kamers naar huis zijn en de leden zich wijden aan de gezel ligheid van het huiselijk leven. Dit is reeds vooruit bekend gemaakt; men zou het een avis aux amateurs kunnen noemen, die uitgenoodigd worden om hunne rechten op de open plaats tegen elkander te doen gelden. Over den nieuw te benoemen minister waagt men nog geene gis singen. Zou het wellicht de heer Devès z\jn, die bij de interpellatie Brisson-Floquet gesproken

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2