m m IM* ïaargang: 187& Woensdag 10 December. BLAUWE ROZEN Dit blad verschijnt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte* Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 9 December. (-G' Ct-> het huwelijk van n ELENA HaLIKOMKA Te beginnen met Woensdag 10 December zal tot nader order, ten behoeve van het publiek, een extra trein loepen van Ylissingen naar Middel burg en van Middelburg naar VlisBingen. Vertrek Vlissingen 7.V. M. Aankomst Middelburg 7.10 Vertrek Middelburg 7.40 Aankomst Vlissingen 7.50 Vlissingen, 9 December. De Engelsche stoomboot Eusine, alhier met graan binnen, is heden morgen begonnen de lading te lossen» Ruim 100 man hebben daardoor voor eenige dagen werk. Zoo brengt dezelfde strenge winter, die ellende en ontbering veroorzaakt, toch ook weer verzachting aan. Als de vorst nog wat aanhoudt dan kunnen er meer schepen verwacht worden, wat voor deze plaats niet anders dan voordeelig kan zijn. Het bericht dat de heer Van Lansberge als gouv.-gen. van Ned.-Indie aanblijft, wordt thans door verschuilende bladen bevestigd. Het ütr. Dbl. voegt erbij dat zulks het gevolg is der in voering van het nieuwe belastingstelsel. Evenals in den vorigen winter zal de vereeniging Ijsvermaak te Goes de banden aan het werk slaan, om aan jongens uit den behoeftigen stand gelegenheid te geven iets te verdienen in een •wedstrijd op het ijs. Een hardrijderij op schaat sen en een hardlooperii op klompen zal worden gehouden op Zaterdag a. Er zal natuurlijk een beroep gedaan worden om ondersteuning op de ingezetenen van Goes, en wij durven wel verze keren dat men niet te vergeefs de algemeene liefdadigheid voor zulk een doel zal inroepen. De spoorboot Vlake—ff alsoorden vaart sedert Vrijdag niet verder dan van Walsoorden tot Hansweert, daar zij niet door het ijs op 't kanaal kan breken. Het aanleggen te Walsoorden is mede uiterst moeilijk, daar zich veel ijs aan den kant heeft vastgezet. Overigens blijft het perso nenvervoer zeer druk, zoo zelfs dat de boot ver leden week reizen had met 87 passagiers. Het goederen-vervoér daarentegen is gelijk nul en dit is alleen een gevolg daarvan, dat hardnekkig wordt geweigerd de halte Vlake te verheffen tot station of altLans open te stellen voor goederen vervoer. Ware dit het geval, dan zou de boot een massa goéderen te vervoeren hebben en deze 44 OF DOOE de schrijfster van Vera". TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK XXH. Stépan. In Augustus na eenige smoorhitte dagen over leed graat Roman Wavegetzky. Er barstte een zwaar onweder boven Parijs los en onder de hevigste donderslagen werd hij begraven. Dr. Bianchon nam twee van de kleine jongens bij zich aan huis en de derde, die een weinig ongesteld was, bleef voorloopig bij prinses Wanda, die zich den geheelen eersten dag beijverde om hem bezig te houden en te verplegen. Zij zat juist met het kind op haar schoot en liet hem photographieën zien, toen onverwachts de fleur ter sluiks geopend werd en een man in onderneming niet alleen zeer gesteund, inaar bovenal vele handelaren en particulieren gebaat worden. Vooral de oesterhandelaren te Yerseke en Wemeldinge hebben er een overwegend belang bijde oesterhandel alleen zoude er jaarlijks duizenden bij profiteeren. Het beste middel zou wellicht zijn, èn de regeering èn de volks vertegenwoordiging te bestormen met adressen. Tevens zou het van veel nut zijn afschriften dier adressen op te zenden aan de kamer van koop handel te Middelburg, met verzoek, door haren invloed de zaak te steunen. Zooals nu is de toe stand onhoudbaar. Ct.) Door den min. van waterstaat enz. is bepaald: lo. dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1880 te bezigen, zal zijn bij den ijk en herijk der maten en gewichtende letter P in den gewonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters: de koninklijke kroon; bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingen: eene vijfstralige steren 2o. dat het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, voor Middelburg uit het cijfer 12 bestaat. Met het stoomschip van de maatschappij Ne derland, dat den 20én dezer uit Amsterdam vertrekt, zal rechtstreeks uit Amsterdam eene brievenmaal verzonden worden naar Atjeh. Voorts zal op Dinsdag 30 December e. k., met den trein van 7.15 's morgens uit Amsterdam naar Emmerik, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Napels, mede eene verzending naar Atjeh geschieden. Uit de „onoverz *embare zee", zooals de voorzitter der tweede kamer onlangs de brgroo- tingsdebatten karakteriseerde, visschen wij heden eenige feitelijke tnededeelingen op betref fende vraagstukken van algemeen belang, over welke tegenwoordig ook onder het publiek vaak van gedachten gewisseld wordt. Ze zijn ontleend aan de rede, waarmede de minister van justitie Woensdag jl. de afgevaardigden beantwoordde, die hem over niet minder oan vier en twintig onderweipen, tot het uitgestrekte gebied van het recht en de gerechtigheid behoorende, onder vraagd hadden. In antwoord op eene bewering van den heer Elout, zeide de minister: „De geachte afgevaardigde uit Leiden heeft iu het voorbijgaan van toeneming der misdrijven gesprokendat trof mij zeer, en ik mag dat niet onwederlegd laten. Van die toeneming tot 1 Januari 1879 is aan het departement niets bekend, en ik kan zelfs nog een stap verder gaan. Gelijk ik elders, in het begin van dit jaar, heb de kleeding van een werkman binnen kwam. Prinses Wanda zette het kind neder, sloeg de handen in elkaar en riep: „Stépan 1" „Ja prinses," antwoordde de troüwe dienaar en sloot behoedzaam de deur, alvorens de hand zijner meesteres te kussen. „Ja daar is Stépan en dank zij ons Lieve Vrouw van Czenstochava levend en tot nw dienst." „Goede Stépan, wat zal mijn zoon blij zijn!" „Maar nog blijder met de tijding die ik breng. Ik kom regelrecht van Sviatopolk, via Konings bergen, Hull in Engeland." „En brengt gij iets nieuws mede?" „En goed nieuws ook." „God zij geloofd! Wij zouden bijna vergeten wat goed nieuws is. Wij hebben zooveel geleden. Maar het is niet aan ons om te klagen of ons te wreken," zei prinses Wanda en bukte zich om de plaatjes op te rapen die het kind had laten vallen. Onderwijl keek Stépan de kamer rond en Blaakte een diepen zucht. Hij vond het een zeer treurig verblijf voor de eigenares van Sviatopolk, wier deugd en schoon heid zoo alom geroemd werden. „Maar nu zullen er betere tijden komen voor mijn meesteres en haar huis," riep hij uit. „God geve hetl Mijn zoon en de zijnen zijn geheel wel. Maar zeg mij nu eens welk nieuws aangetoond, zijn sedert de afschaffing der doodst. af tot. 1 Juni 1877 de kapitale of liever ex-kapitale misdrijven verminderd tot de helft. Thans kan ik er bijvoegen, dat hetzelfde verschijnsel is waar te nemen tot uit0. December 1878. Alleen moet ik verklaren want ik pleeg te erkennen ook datgene wat ik liever niet zou willen toestemmen dat het jaar 1879, naar ik vrees, een zeer ongunstig jaar zal blijken. Maar men mag niets uit het verband rukken. Al wordt mijne vrees bevestigd, dan moet men niet alleen letten op het ongunstige j ar 1879, maar ook op de gunstige jaren 187178, die achter ons liggen. En wanneer men, zooals wel eens in de dag bladen geschiedt, onder den indruk van het oogenbiik, spreekt van vermeerdering van mis drijven, zonder zelfs de statistiek over 1879 af te wachten, en dit verschijnsel in verband brengt met de eene of andere bijzonderheid in onze wetgeving, dan zou het toch, vóór men dat doet, aanbeveling verdienen ook te onderzoeken of die toeneming der misdrijven een Nederlandsch, dan wel een Europeesch verschijnsel is. Bij onze oostelijke naburen is de toestand stellig nog meer bedenkelijk. Ik heb hier voor mij eene betrouwbare statis tiek van de misdrijven iu Pruisen, met inbegrip van de in 1866 geannexeerde landen, juist dezer dagen gedrukt. Daaruit blijkt dat de toeneming bepaaldelijk van de misdrijven tegen de zeden sedert 1871 zóo sterk is, dat men decqfersmoet zien om ze te gelooven. De zoogenaamde Siti- lichkeiisverbrecben Ziju geregeld toegenomen vsn 614 in 1872 tot 1975 in 1878 dus meer dan verdrievoudigd. En dat is niet geschied plotseling, maar elk volgend jaar in sterkere verhouding. Prostitutie. Ook dit onderwerp werd door den jc er Elout ter sprake gebracht. Eij meende dat ook bepaald de wellust onder de oorzaken der misdrijven behoorde genoemd te worden. Dit is onbetwistbaar juist. Wellust en wreedheid zijn ten nauwste aan elkander verwant. Wie het eene gebrek heeft, die heeft ook aanleg tot het andere. Dit is de meening der grootste psychologen en de ervaring bevestigt het dagelijks. Volgt intusschen daaruit, dat de regeeriDg het iu hare macht heeft de prostitutie uit te roeijen De heer Elout zal het niet beweren. Dat de regeering, ok met het oog op de criminaliteit, de prostitutie niet uit het oog mag verliezen, stem ik hem gaarne toe. Ik zal mij niet begeven in de bijzonderheden, want. de zaak is zoo ingewik keld en zoo moeielijk, dat men bij eene gelegen heid als deze, niet meer kan doen dan ze effleu- reeren. Laat het genoeg zijn den geachten afgevaar digde uit Leiden te verzekeren dat dezelfde gevoelens, die ik had, toen ik dit onderwerp zoo gij brengt? De graven en de zee kunnen de dooden niet teruggeven, maar is er vrede of amnestie misschien?" „Helaas, neen prinses. De provinciën zijn nog in staat van beleg. De gevangenissen van Wilna ziju vol en de abt Stanislas Brizoki was het laatste slachtoffer onder de geestelijkheid. Prins Henry kende hem niet." „Alleen bij naam geloof ik. Waar werd hij gevat „Bij Lublin. Hij hield met eenige volgelingen tot het laatste stand; maar eindelijk werd hij gevat en zöo mishandeld dat hij bewusteloos naar den kerker werd gebracht." „God zij hem genadig en ons ookIs het waar dat de kloosters gesloten zijn?" „Ja en de nnnDen verdreven eu de kerkelijke goederen onteigend. Er zullen eenige priesters zijn die door het gouvernement betaald worden maar de kerk van Litbauen is opgeheven. De arffiep zullen er het meest onder lijden. Niemand bekoihmert zich om hen of neèmt weezen op in naam-van den Verlosser." „Ifelaas mijn arm volkMaar gij zegt niets ^van Sviatopolk? Durft gij mjj niet zeggen dat het verkocht is." „Het is verkocht, geëerde meesteres." „Wanneer „In Februari." „Wij vreesden het reeds door eeu brief dien dikwerf besprak met den schrijver van de door hem aangehaalde dissertatie, nog altijd bij mij bestaan, en dat nog immer naar mijne opvatting de zedelijke quaestie de medische quaestie behoort te o verheerschen. De r u s t d a gO ver dit punt zal ik, in precies dezelfde woorden als 16 jaar geleden, mijne meening uitspreken. De Zondagswet behoort te worden afgeschaft, maar een Zondagswet is wenschelijk. Wetsbepalingen betreffende de voogdij en in het algemeen de rechtstoestand der minderjarigen zijn besproken door den heer Mackay. Ik erken ten volle, dat voor de belangen der minderjarigen door den Nederlandschen wetgever nog niet ge noeg gezorgd is. Ik verzeker den geachten spreker, dat dit onderwerp my niet ligt uit de gedachten zal gaan. Laat ik zijne aandacht mo gen vestigen op de sporen die het ontwerp straf wetboek van mijne belangstelling in minderjarigen vertoont, eene belangstelling die nooit te groot kan zijn. Al stond in het gansche ontwerp straf wetboek geen ander artikel dan art. 38, dan zou ik voor mij, indien ik de eer had lid dezer kamer te zijn, alleen reeds daarom eene spoedige behan deling van dit ontwerp wenschen. De geachte spreker, die zoo van nabij met de praktijk bekend is, zal mij toegeven, dat ont zetting uit de voogdij en de vaderlijke macht, hoezeer eene zeer kiesche zaak, waartoe men met buiten noodzakelijkheid mag overgaan, toch volgens ons recht veel te zelden geoorloofd is. Dat is zoo waar, dat, naar den bestaanilen code pénal, de moeder die hare eigene dochter heelt g edébancheerd, wè!. beroofd kan worden van de ouderlijke macht over die dochter die reeds be dorven is, maar de ouderlijke macht behoudt over al de andere dochters. Men dempt de put als het kalf verdronken is. Ons art. 38 daaren tegen zij eene kleine bijdrage ter beoordeeling van de juistheid der bewering, dat het ontwerp- wetboek van strafrecht zich zou kenmerken door eenelaxe moraalWare dit juist, de regeering zou de verdediging van dat wetboek niet op zich nemen. De heer Wintgens wijdde een warm woord aan treurige dingen die in den laatsten tijd in de handelswereld zijn voorgevallen. Ik geel hemde verzekering dat de bedoelde gebeurtenissen ook op mij een diepen indruk hebben te weeg gebracht. Ook in mij leeft de overtuiging, dat men door repressieve maatregelen de maatschappij behoort te beschermen tegen bedriegerijen als waarop de geachte afgevaardigde het oog had. Ik mag hem herinneren dat in het ontwerp wetboek van strafrecht tal van bepalingen voorkomen, welker strekking is om onder de strafwet te doen vallen vele bedriegerijen op groote schaal, die thans nog aan den arm der justitie ontsnappen of veel te graaf Wavegetzky ontving. Wie heeft het gekocht „Abramovitch, de Jood van Grodno, voor een vijfde van de waardewant door al die gedwon gen verkoopingen is het land geen cent waard. Maar prinses, hij heeft het weer verkocht, en en hier is het." Dit zeggende haalde Stépan een oude portefeuille voor den dag en nam er een papier uit, dat hij aan zijn meesteres ter hand stelde. Prinses Wanda moest het tweemaal lezen om er uit wijs te worden en zei toen. „Ik begrijp het nietLees het mij eens voor." Stépan las nu dat Jeremias Abramovitch erkent voor de landerijen, het huis en de bosschen van Sviatopolk in het district Rossénie te hebben ontvangen een som gelds, die hem op een zekeren dag in Mei, door Stépan Frangott is Uitbetaald; „daar dit de verlovingsdag was van zijn eenigen zoon Josef Abramovitch met Marietta, de eenige dochter van Stépan Frangott." „Wat beteekent dit alles, Stépan? Is het goed nog eens verkocht Behoort het nu aan Marietta, aan hem of aan u?" „Aan u, dierbare meesteres." En Stépan boog zich naar Poolsch gebruik ter aarde om hare voeten te kussen. Prinses Wanda richtte hem op en riepJ „Goede Stépan, zijn mijne kinderen door U voor armoede bewaard! Hoe is dat geschied?"

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1