met vrucht werkzaam is, heelt de burgerij nu ook een tonde te zamen gebracht om daaruit de kosten van werkverschaffing aan mannen, die kunnen en willen werken, te bestrijden, en op die wijze niet alleen aan den nood van velen te gemoet te komen, maar ook de bedelarij zooveel mogelijk te helpen weren- Een commissie van 8 leden is met de uitvoering belast. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Weerkundige waarnemingen. 6 December des morgens te 8 uren. zw sneeuw oetr. betr. betr. z. bsw bew. i. bew, mist. bew. mist. 1, osw. betr. z. bew. z. bew. Zierlkzee, 5 December. Ofschoon de wintervorst nog pas eenige dagen zijn woede den toom viert, hebben de booten reeds haar dienst gestaaktkomt de post eenige uren te laat aan; waren gedaagden (beklaagden en getuigen) van het eiland Tholen, die heden voor de rechtbank te Zierikzee hadden moeten verschij-- nen, genoodzaakt thuis te blijven; is men ver plicht eene te Brouwershaven aangekondigde verkooping van strandgoederen uit te stellen Gelukkig dat Sinterklaas, met zijn paard, zijn smakelijke en smakelooze dingen, vóór de vorst aangekomen zijn, anders zou het er vandaag en morgen maar slecht voor ons uitzien. Alleen de spoorboot vaart nog, doch naar men vreest zal zij het weldra opgeven en ons wel te rusten wenschen. 't Is echter te hopen dat zij haar naam geen oneer aan zal doen, en SchouwenDuiveland niet als een uitwasje van het vaderland zal afsnijden, maar het zoolang mogelijk als een levend deel met het geheel verbonden houden. Onnoodig is het haar bestuurders tot inspanning van alle krachten op te wekken. Veler oog richt zich met dubbele aandacht op haar. 't Zou mogelijk hier een goede gelegenheid zijn om onze afgesloten ligging, anders gezegd isolement, uitvoerig te bespreken en eens geducht te pruttelen. Wij zul len dit echter niet doen, dewijl zoolang de staat niet besluit ons een spoorweg met een brug over de Zijpe te geven, naar 't schijnt alieen een boot als die waarmee Jules Verne naar de Noordpool voer, in staat zou zijn dat isolement op te heffen- Zulk eene verassing zal Sinterklaas zeker niet voor ons onder zijn mantel hebben. De oud-vice-admiraal De Casembroot is, volgens buitenlandsche bladen, door Z. M. den koning met een buitengewone zending bij het Russische hof belast en reeds op reis naar St. Petersburg. Het doet ons genoegen te kunnen melden, dat Z. K. H, prins Frederik voordurend in beterschap toeneemt. De prius Zu Wied is gisteren middag in de residentie teruggekeerd. Door de vereeniging Algemeen hies- en stemrecht te Amsterdam is eene vergadering gehouden, waarin de heer mr. S. Katz, advocaat, eene be langrijke rede hield tot verdediging van het doel der vereeniging. De vergadering eindigde met eenparig de volgende motie aan te nemen: „De vergadering, overwegende dat rechten en plichten naast elkander moeten gaan; „overwegende dat onthouding van het stemrecht aan de meerderheid des volks is eene schending van burgerschapsrecht; „overwegende dat voor geleidelijke en regel matige hervorming het stemrecht aan allen ver leend moet worden; „overwegende dat onrechtmatige druk storend werkt op de rustige ontwikkeling des volks „spreekt de wensehelgkheid uit van algemeen stemrecht in te voeren." De hoogleeraar Buys Ballot schrijft het volgende In de N. R. Ct. „Naar aanleiding van het groote ongunstige Verschil van den 3en December des morgens heeft de N. Rott. Ct. de verwachting geuit sterke westelijke winden. Zij had daartoe vol komen recht, want de toestand was gevaarlijk. Evenwel is dat verschil zeer veel afgenomen en hebben integendeel de noordelijke plaatsen veel hooger barometerstand gekregen dan de zuidelijke. De N.«Westelijke wind van den 3en is dan ook den 4en in sterken N.-O. overgegaan. „Het Kon. Ned. Met. instituut meende echter, daar een groot minimum in Frankrijk zich ver toonde, Vlissingen te moeten waarschuwen. Want had dat minimum zich over ons land heen be wogen, dan zou plotseling een sterke noodweste- lijke wind hebben kunnen ontstaan. De avondbe- richten van den 4en stelden ons evenwel weder gerust, daar aan den Helder en te Groningen de barometers niet gedaald waren en het gunstige verschil zelfs nog toegenomen was. Hadden wij den telemeteorograaf van Olland reed» in de havens gehad, zoo zouden wij vroeger gezien hebben, dat de depressie zuidelijk van ons heen ging en dat dus de wind langzaam moest afnemen en Noordwest worden. „Ware dit niet het geval geweest, zoo zouden alle havens gewaarschuwd zijn geweest." Blijkens mededeeling van den minister van waterstaat enz. zullen krachtens het internationaal telegraafreglement, gelijk het door do gemach tigden bij de in 1879 te Londen gehouden con ferentie gewijzigd is, met ingang van 1 April 1880, eenige nieuwe regelen voor het binnen- en buitenlandsch telegraaf ver keer in werking treden, waaromtrent in tijds volledige mededeeling zal geschieden. Intusschen schijnt het den minister nuttig nu reeds de bepalingen op de telegrammen iu overeengekomen taal ter algemeens kettnis te brengen, opdat de belanghebbenden zicb tijdig met hunne correspondenten buiten 's lands kunnen verstaan over de toekomstige samenstelling hunner telegrammen. Voor die bepalingen verwijzen wij naar de St. Ct. van heden. Het handelstractaat met Frankrijk van 7 Juli 1865 Staatsblad no. 109) is den sden dezer van wege het Fransche gouvernement opgezegd, en zal mitsdien buiten werking komen den 3den December 1880. (Zie laatste her. van gisteren.) Ter kennisse van belanghebbenden wordt ge bracht, dat, in verband met de uitvoering van werken aan het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, het water zoowel in het boven- als in het benedenpand van genoemd kanaal van den 15den April tot en met den lsten Juni 1880 zoo laag mogelijk zal worden afgelaten. {St. Ct.) Een paar woorden, die in ons kamer-telegram van gisteren abusievelijk uitgevallen zijn, ver- eischen aanvulling. De motie-Keuchenius werd door verschillende leden van de liberale en door den heer Corver Hooft van de conservatieve partij bestreden, zooals men in ons bericht kon lezen, „als democratiseh." De uitdrukking had moeten zijn„als democratisch, revolutionair en inconstitutioneel." Hiermede is de motie volkomen juist geken schetst. Geen oogenblik kon van de kamer ver wacht worden dat zij ongedaan zou maken wat zij een jaar geleden verricht heeft, of zichzelve een brevet van onbevoegdheid zou uitreiken. Dit wist de voorsteller ook wel. Zijne bedoeling was niet eenige practische uitkomst te verkrijgen, alleen eene demonstratie te voegen bij de velen, die in dezelfde richting door hem en zijne partij reeds op touw gezet en uitgevoerd zijn. Dat de heer Van Houten zich bij de anti-revo lutionairen heeft aangesloten, kon ons niet meer verrassen. Deze ziet in bet algemeen stemrecht zulk een heilmiddel, dat hij om dat te verkrijgen alles achteruit zet. ook de nieuwe schoolwet. Eerst het geheele volk tot kiezers makendaarna zal het onderwijs van zelf terecht komen. Men ziet dat de heer Van Ho uten niet voornemens is te profiteeren van de les van den heer Lowe, den Engelschen liberaal, die na de aanneming der reform-bill van Disraeli zeide„Het eerste wat wij nu te doen hebben, is onze nieuwe meesters te gaan onderwijzen." Voor 't overige komt de uitslag der kamerzit ting van gisteren ons weinig belangrijk voor. De eenige verrassing was dat zes katholieken, de heeren Heydenrijck, Brouwers, Burret, De Bie- berstein, Verbeyeu en De Bruijn, tegen de motie stemden. Hun was dit af brekingsvotum te kras. Voor hen was daarom de motie-Heydenrijck ge maakt, die de schoolwet wilde laten wachten op de vaak vermelding „fiiianeieele voorziening," d. w. z. totdat er eeu speciaal schoolwet-spaar potje gemaakt zou zijn. Daarmede stemden ook de conservatieven in, die natuurlijk tegen de motie- Keuchenius gestemd hadden. PENSIOENEN. Op pensioen gesteld de off. van gezondh. iste kl. P. J. A. Sluys, van het perso neel van den geneeskundigen dienst der landmacht, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1517 'sjaars. handels ENtfREPÖT. Óp verzoek eèrvol ontslag verleend aan jhr. W. R. Boddaert, als directeur uit den handel van het vrij entrepot te Middel burg, en als zoodanig benoemd mr. W. C. Borsius te Middelburg. {Zie laatste her. van gisteren.) Benoemd tot leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde aan de H. B. S. te Leiden, L. P. H. Eijkman, van Zaandam. Benoemd tot leeraar aan het progymnasium te Doetinchem de heer L. A. Hissink Jr.; tot eeraar aan het progymnasium te Tiel dr. P. J. Smit, conrector te Zetten. De heer E. G. Drenth, hulponderwijzer aan de school C, voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs alhier, is benoemd tot hoofd onderwijzer te Zwammerdam. Etat-major van het eskader dat 12 dezer onder bevel van den kapt. t. z. J. W. Binkes een iustructietocht gaat ondernemen Aan boord van het stoomschip van Galen, kommt. kapt.luit. t. z. A. J. Visser, 1. off. luit. t. z. 1. kl. J. A. Vening, luits. t. 2. 2. kl. J. Luytjes, L. C. K. Koster, C. A. Krayenhoff van de Leur, H. P. Netscher, Adelbn. 1. kl. F. J. Stam, L. J. v. d. Mandele, W. F. de Booy, J. H. Commys, J. B. Mulder, jhr. H. L. Wichers, E. E. Dullemond, P. D. Holtzapffel, G. Witsen Elias. Off. v. gezb. 1. kl. W. Littel, off. v. adm. Ie. kl. F. F. A. Canneel, 1. luit. d. mariniers H, B. Stenfert. Aan boord vaü het Stoomsch, Zilveren Kruis kommand, kapt. t. z. W. J. H, Cramer. 1. off. luit. t. z, 1. kl. H. J. B. Sutherlandluits. t. z. 2. kl. D. Hordijk, I. C.v.Wessem, J. D.Heijning R. Betz adelborst 1. kl. H. Herman, G. Z. Goedhart, S. Woldringh, J. Beekman. M> W. G. Olivier, B. Nierstrasz, J. J. v. d. Laar, G. L, D. baron v. Hardenbroek, H. F. Hovenoff. v. gez. 1. kl. C. J. van Stockum, off. v. adm. 2. kl. N. W. Lasonder. Aan boord vnn het stoomschip Marnix komm. kapt.-luit. t. z. H. Dyserinck, 1. off. luit. t. z. 1. kl. W. baron v. Hogendorp, luits. t. z. 2. kl. J. H. Wouters, J. C. Jeekel en C. J. G. de Booy, adelb. 1. kl. L. A. van Asperen v. d. Velde. J. G. D. Goedhart, L, v. Drooge, J. C. P. Krayen hoff v. d. Leur, off. v. gez. 1. kl. J. K. S takman Rosse, off. v. adm. 2. kl. L, C, Duhne. Aan boord van het stoomschip Alkmaar komm. kap.-luit. t. z. G. Doorman, 1. off. luit. t. z. 1. kl. M. F. Reeringh, luits. t. z. 2. kl. G. A. v. d. Mieden, N. W. v. Ammers, J. M. M. Pfeill, off. v. gez. 3. kl. G. J. F. Leeman, off. v. adm. 1. kl. J. A. H. Huart. 'F Door den heer J. P. Huijer, controleur bij de plaatselijke belastingen alhier, werd gisteren zijn 25jarig ambtsfeest gevierd. Den 5 December 1854 aangesteld als controleur der plaatselijke accijnsen werd hij den 1 Jan. 1872 wegens de opheffing dier accijnsen, op wachtgeld gesteld en twee jaren later, bij de invoering der inkomsten-belasting, in zijne tegenwoordige betrekking benoemd. Wegens de redding van Z. M. den keizer van Rusland uit dreigend levensgevaar, heeft gisteren in de Russische kapel te 's Hage een plechtig Te Detim plaats gehad. Z. M. de koning en de koningin hebben zich daarbij laten vertegenwoor digen door den grootmeester mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Neijenhuis. ©östburg, 5 December. Bij een der land bouwers onder deze gemeente heeft een arbeider, werkzaam aan een handdorschwerktuig, het on geluk gehad met de linkerhand tussehen het raderwerk te geraken, waardoor een der vingers geheel van de hand afgerukt en een andere vinger zwaar gekwetst werd. Zooals meermalen bij der gelijke ongevallen, schijnt het ongeluk aan on voorzichtigheid te moeten worden toegeschreven. Onder den titel Celdsthrank-Massenmord tn Arnheim geeft de Würtemb. Illustr. Gewerle-Zeitv.ng een verhaal van de Arnhemsche brandkasten-proef. Het blad juicht zulke proefuemiagen zeer toe. De ledige trein van den Keulen Mindener spoorweg is gisteienmorgen ongeveer half 6 uur, bij het binnenrijden van het station Venlo, in aanraking gekomen met de locomotief van den trein, voor Holland bestemd. Aan beide machines en het materiëel van den trein werd veel schade toegebracht. De treinen naar Duitschland en Holland vertrokken tengevolge van dit ongeval een paar uren te laat. Onze Transvaalsche stamgenooten, de Boeren, blijven een passieven weerstand voeren en maken het daardoor de Engelsche autoriteiten lastig. Daar ze buitendien groote hoeveelheden gedroogd vleesch koopen, denkt men, dat ze weer aan het „trekken" gaan naar het noorden, waar gras genoeg groeit voor hun vee en waar het adrni- nistreeren den Engelschen moeilijker Valt. Voor deze zal zich dan de vraag opdoen of zij in het belang hunner macht deze groote verhuizingen met geweld zullen moeten verhinderen. Uit een nader bericht omtrent de nederlaag van het Peruaansche pantseischip Buascar blijkt dat de bemanning grootendeels uit Engelschen en Amerikanen bestond. Er was ook een matroos aan boord, die adelborst was geweest bij de Engelsche en officier bij de Argentijusehe marine, maar die uit lust om eens een oorlog mee te maken zijn luitenantschap had in den steek gela ten om als gewoon matroos- in Peruaanschen dienst te treden. De Engelschen en Amerikanen hebben het schip verdedigd, daar na den dood van den aanvoerder, admiraal Gran, de Peruaansche bemanning zich bezig hield met het plunderen der officierskajuiten. De Molwa, een Petersburgsch blad, had vóór de officieele courant die het trouwens Dog niet gedaan beeft het vonnis van Mirsky, den moordenaar van Mesenzew, medegedeeld. Dat was eene brutaliteit, die streng moest gestraft worden en men heeft er dan ook eene scherpe boete voor gevonden. Aan bet blad is verboden voortaan ook maar eene enkele advertentie op te nemen. Men staat over sommige zaken welke men uit Duitschland hoort, dikwerf verstomd. Er is dezer dagen een onderofficier te Würzburg ver» oordeeld tot 14 maanden gevangenis en degradatie tot soldaat wegens bijna ongeloofelij ke feiten Bij het onderricht aan recruteD gaf hij de soldaten dikwerf slagen in het gezicht en op het hoofd, met de hand, met een boek of een stok. Als hij 's nachts niet slapen kon, beval hij zijne recruten op te staan en zich in marschtenue te kleeden, terwijl hij zelf in bed bleef liggen. Hij liet enkele van de jongens dan aan zijn bed komen en trok hun de haren uit het hoofd. Bij het gymnasti- seeren vatte hij eens een soldaat, die aan het vaste rek hing» bij de beenen, beval hem de handen los te laten en liet hem op den rug vallen' Er waren een aantal getuigen die allen te vertellen hadden van mishandelingen van ver schillenden aardzoodat de gezworenen dan ook niet lang aarzelden om het schuldig op alle gestelde vragen uit te spreken. Wat echter het mooiste van de zaak is, is dat deze onderofficier op zijn dienstregister bekend stond als „uitstekend goed, vertrouwbaar, goed voor deu dienst, orde lievend"-. De jonge Spaansche koning heeft het zonder linge denkbeeld gehad om zijne bruid bij de huwelijksfeesten te onthalen op een stierengevecht- Een correspondent van een der Fransche bladen drukt zijn afkeer uit over deze slachterij. Voor de oogen der schitterend getoiletteerde Spaansche vrouwen, van tallooze kinderenvan het hof, sleepten doodelijk gewonde stieren brullende zich rond in het zand der arenastroomen van bloed vloeiden uit de gapende wonden. Dozijnen van de edelste Andalousische paarden lagen met opengereten buik op den grond en zwaar gewonde toreadores en picadores zijn kermende van pijn weggedragen. Over de van bloed dampende arenat over de opengescheurde lijken der paarden, over het brullen der stervende stieren en het steunen der gewonde strijders klinkt in wilden jubel de toejuiching eener menigte, die zichzelve niet meer meester is van hartstocht. Het was als waren mannen, vrouwen en kinderen dronken van bloed. Koning Alphonsns beeft misschien verstandig gedaan door zijne jonge vrouw, nit beschaafder land afkomstig, maar dadelijk dit walgingwekkend schouwspel te doen verduren. Zij kan later toch niet wegblijven van het nationaal vermaak harer onderdanen. Wij hebben medegedeeld hoeveel huizen er te Berlijn in de laatste jaren leeg stonden. Nog eene tweede rij sprekende cijfers willen wij onzen lezers niet onthouden. De huishuur van panden is op de volgende datum verminderd voor zoo vele huizen als daarachter staat aangegeven 1 April 1878 21.160 1 October 1878 23.472 1 April 1879 21.285 1 October 1879 18.086 In twee jaren tijd is dus van meer dan 80.000 woningen de huur verlaagd. Deze statistiek wordt zoo trouw bijgehouden, wegens de belasting op de huisiiuur, die dan ook aanmerkelijk minder opbrengt. Maandag is het een feestdag in de gansche katholieke wereld. Het zal vijfentwintig jaren geleden zijn dat Pius IX de erkenning van het dogma der onbevlekte ontvangenis van Maria af kondigde. De bisschop van Luik begroet dezen verjaardag eener minstens vrij zonderlinge hersen- vrucht met de volgende woorden„O gelukkige en duizendwerf gezegende dagdag van roem, dag van genade, waarlijk voorbestemde dag, eeu wig gedenkwaardige dag, clag door zoovele ge beden geroepen, dag die zoovele verwachtingen vervult, immer beminnelijke dag, waarop het aan de christenen gegeven werd om met de stem van het Goddelijk geloof het heerlijkste der voor rechten te begroeten van Maria, hunne koningin en hunne moeder Ziedaar heel wat woorden voor de herdenking eener onhandigheid, NAKEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk, N. Shields Sylt Hartlepool Swiuemunde Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. Vlissingen. Maastricht Valentia Portsmouth. Grisnez Parijs St. Mathieu. Biarritz 2.8 0.6 0.3 3.2 4.2 3.2 3.2 2.2 3.2 6.1 3.0 46 7 2.5 0.3 Wind richt. W NO WZW O NO O O NO ONO NO NNW O O WNW NW OZO kracht 1 5 4 1 1 0 0 3 1 1 2 2 2 2 3 3 Toestand der lucht zee mist. betr. mi-t. kalm deining kalm deining kalm kalm Grootste verschil in Nederland sochtends 8 uren: H. 3.9 M, des namiddags Barometer te Middelburg, Graanbeurs{Corr.) 758 Thermometer 5 Dec. 'sav. 11 n. 24 6 Deo. 's morg. 8 u. 31 gr. 's midd. 1 n. 30 gr« 's av. 5 u. 28 gr. Amsterdam. Het stoomschip Prins Bendrik, gezagv. Braat, vertrok heden morgen te 9 uren, geheel bezet met passagiers en met 65 militairen naar Batavia en zal, naar men hoopt, nog heden zee kiezen. Het spoorweg-bassin en hét IJ is den gehee en nacht door eene sleepboot opengehouden, de vaart kan langzaam plaats hebben. KonstantinopCl. Mahmoüd. pacba heeft eén ontwerp van binuenlandsche hervormingen aan

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2