Kerstmis en Menwjaar. Kéclames. Zeel ii dingen. Handelsberichten. Een Londensch waschhnis. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. tussehen licht drukkende èaoutchouk cylinders het grootste deel van het opgenomen water kwijtraakt. Beeds wat droger geworden, onder gaat het goed eene volgende operatie in den „wringer", een ronde ijzeren kist waarin eene kooi ronddraait met bijzonder groote snelheid, 1000 maal in de minuut. De middenpuntvliedende kracht drijft het water zoo uit het linnen, dat het bijna droog uit dit werktuig komt. Zoo droog zelfs, dat een verblijf van drie minuten in de verhitte drooglocalen het laatste bedrijf is van het proces, dat het vuile linnen in vijfentwintig minuten schoon en droog aflevert. CAPSULES GARDYmstGABIAN-OLIE Graanmarkten enz, Frflzen van Effecten, Art. 6. De op Belgisch grondgebied nit te voeten werken zullen door de regeering van dit land ge maakt worden op de wijze als haar geschikt voor komt, zonder tusschenkomst of toezicht van de zijde der Nederlandsche regeering, met dit voorbehoud echter, dat bij eveutueele vervanging van den atroomdam van het Tolhuis en de sluis van het Muide aan de nieuwe werken geen groóter capa citeit van afwatering zal worden gegeven dan deze werken thans bezitten. Art. 6. De Nederlandsche regeering zal de plannen, bestekken en aanbestedingsvoorwaarden der werken, welke op haar gebied uitgevoerd zullen worden, doen opmaken en ze aan de goed keuring der Belgiscue regeering onderwerpen binnen 8 maanden, te rekenen van den dag der uitwisseling van de ratificatiën dezer conventie. Zij vei bindt zich de onteigening te verkrijgen der terreinen, noodig voor ue uitvoering dezer werken, zoodra de Belgische regeering deze stukken zal hebben goedgekeurd. Zij zal de werken aaubesteden binnen 2 maanden na het verzoek haar deswege door de Belgische regeering gedaan, voor zoover de aanhangige onteigenings-processen dit toelaten. Art. 7. De aanbesteding der werken zal plaats hebben te Middelburg op de in Nederland ge bruikelijke wijze, maar in tegenwoordigheid van den hoofdingenieur, directeur der bruggen en wegen in Oost-Vlaanderen. De Nederlaudsche regeering zal de uitvoering van alte op haar gebied uit te voeren werken doen plaats hebben en surveilleeren door hare ambtenaren, ouder gemeenschappelijke controle van de ho Idingenieurs der bruggen en wegen en van den waterstaat in de provincies Oost-Vlaan- deren en Zeeland. De Nederlandsche regeering zal alle noodzakelijke maatregelen nemen opdat de onteigeningen ge schieden en de werken voltooid worden in den kortst mogelijken tijd. Art. 8. De kosten der werken, omschreven in de artt. 2 en 3, waaronder begrepen de huiten- gewone kosten van toezicht, benevens het bedrag der onteigening van de noodige terreinen, komen in haar geheel ten laste van de Belgische regee ring. Echter zal de Nederlandsche regeering geen schadevergoeding hoegenaamd kunnen eischen vcor het definitief of tijdelijk gebruik van de terreinen van het domein te Sas-van-Gent en van alle andere terreinen, die aan den Nederlaudschen staat toebehooren. Art. 9. De kosten der werken, op Nederlandsch grondgebied uit te voeren, zullen door de Neder landsche regeeriDg worden voorgeschoten en door haar direct aan de aannemers worden uitbetaald, op vertoon van een mandaat van betaling afge geven door de hoofdingenieurs van bruggen en wegen en van den waterstaat in de provincies Oost-Vlaanderen en Zeeland. De kosten van onteigening van terreinen en de buitengewone kosten van toezicht zullen eveneens door de Nederlandsche regeering worden voorge schoten en haar door de Belgische regeering worden terugbetaald. Art. 10. De Nederlandsche regeering verbindt zich de werken, op haar gebied krachtens deze conventie uit te voeren, in goeden staat te onder houden en in de bediening van alle bruggen en sluizen op het Nederlandsch gedeelte van het kanaal te voorzien. Tentinde haar voor deze uitgaven schadeloos te stelien, verbindt de Belgische regeering zich de som van 50,000, welke zij te betalen heeft krachtens art. 23 van het tractaat van 5 Novem ber 1842, te brengen op f 58,300, te beginnen met den aanvang van het jaar, volgende op dat waarin de werken geheel voltooid zijn, en op 59,100, te beginnen met den aanvang van het jaar volgende op dat waarin de brug over het kanaal van Axel zal zijn opgeleverd. Indien de Belgische regeering later den bouw van een nieuwe sluis te Ter Neuzen mocht wenscben en verder de uitbreiding van het vaarwater in het kanaal tussehen Ter Neuzen en Sas van Gent, hetzij door de verhooging van het peil, hetzij door de uitdieping van den bodem van dit kanaafpand, dau zal dit verlangea het onderwerp eener latere overeenkomst tussehen beide regeeringen uitmaken Art. 12. Overeenkomstig hetgeen gestipuleerd is bij art. 1 van den le titel van het reglement van 20 Mei 1843, betreffende de vaart op het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, zullen de scheepvaartrechten, thans op genoemd kanaal geheven, niet gewijzigd kunnen woiden dan in gemeen overleg tussehen beide legeeimgen. Art. 13. De regeering van Z. M. den koning der Belgen zal aan de naamlooze vennootschap van den spoorweg Antwerpen—Botterdam doen aanzeggen, dat zij, gebruik makende van de be voegdheid, we ke zij zich bij 51° van het cahier des charges der concessie voor den spoorweg van Antwerpen naar de Nederlaudsche grenzen in de richting van Botterdam heeft voorbehouden, dezen spoorweg met 1 Juli 1880 zal naasten. Haieizijds zal de regeering van Z.M. den koning der Nederlanden, Groot-Hertog van Luxem burg, aan de geuoemde maatschappij doen aanzeggen, dat zij, door toepassing van art. 54 der voorwaarden van concessie voor den spoorweg van de Belgische grenzen naar het Hollandsch Diep met zijtak Boosendaal naar Breda, deze lijn en zijtak met 1 Juli 1880 zal naasten. Deze dubbele aanzegging zal geschieden binnen 10 .dagen na de ratificatie dezer conventie. Art. 14. De inbezitneming van den spoorweg zal gelijktijdig in beide landen op 1 Juli 1880 plaats hebben. Art. 15. De Belgische regeering zal met de maatschappij onderhandelen en de vereischte maatregelen nemen om de inbezitneming van den spoorweg door beide regeeringen op het in het vorige artikel bepaald tijdstip te verzekeren. Zij zal alle zorgvuldigheid betrachten Wat de bepaling van den prijs der naasting betreft, zoo wel voor de Nederiandsehe gedeelten, als voor het Belgische deel van den spoorweg én zal in de kas der maatschappij, op de met haar overeen te komen voorwaarden, den geheelen prijs der naasting van de lijn storten. De Belgische regeering zal, in gemeen overleg met de maatschappij, voor de berekening van den prijs van naasting andere grondslagen kunnen aannemen dan die, welke vastgesteld zijn in de akten van concessie, indien zij van oordeel is dat deze te langen tijd zouden vorderen voor de vaststelling van den prijs. De aan te nemen wijze van berekening moet echter eerst aan de goedkeuring der Nederland ache regeering onderworpen worden, Art. 16. De doof den Nederlandsehen staat volgens art. 9 voorgeschoten sommen, zullen achtereenvolgens gecompenseerd worden met het aandeel van Nederland in den geheelen prijs, die bepaald zal zijn voor de naasting der lijnen van Antwerpen naar Moerdijk en van Boosendaal naar Breda, terwijl dit aandeel de som van 6 millioen gulden niet zal kunnen overschrijden. Door de Nederlandsche regeering zal aan de Belgische, in halfjaariijksche termijnen, een rente van 4 pet. worden betaald van de sommen, welke door de eerste aan de laatste verschuldigd blijven. Onmiddellijk na de algeheele voltooiing der werken vermeld in de art. 2 en 3, zal de afre kening tussehen beide regeeringen plaats hebben. Het verschuldigde saldo zal aan de Belgische regeering worden uitbetaald, of op dat oogenblik, of binnen 4 maanden na dien, en iu het laatste geval met de renten van 4 pot. berekend over den duur dezer verdaging. Overigens wordt als vaststaande aangenomen, dat harerzijds de Belgische iegeering aau de Nederlandsche zou moeten uitkeeren iu kapitaal en rente a 4 pet., hetgeen de Nederlandsche regeeriug te veel gestort zou hebben in het geval dat het aandeel van Nederland in den geheelen prijs van naasting niet de som van 6 millioen bedragen zou. Art. 17. De beide regieringen zullen bij latere overeenkomst alles regelen wat voor de inter nationale exploitatie van den genaasten spoorweg van belang is. Art. 18. Deze conventie is gesloten onder voorbehoud harer goedkeuring door de wetgevende kamers. Zij zal geratifieerd en de ratificaties zullen uitgewisseld worden te Brussel, binnen 6 maanden of zooveel vroeger als mogelijk zal zjjn. Van den moordaanslag op keizer Alexander zijn niet vele bijzonderheden meer mede te deelen. Men schrijft hoe diep de put is door de ontploffing veroorzaakt, maar reeds alleen de mededeeling dat een bagagewagen geheel vernield is, kan vol staan om te bewijzen, dat de moordenaars hunne maatregelen goed hadden getroffen. Juist deze kalme voorbereiding, de gegraven mijn b. v., die ongeveer 40 meter lang was op eene behoorlijke diepte onder den grond, getuigt van een bedaard overleg en een vasten wil, die de ergste bezorg- heid voor de toekomst baren. Na de maatregelen, welke op den eersten moordaanslag in April ge volgd zijn, hoorde men een tijd lang niets van de nihilisten dan de behandeling hunner processen en een aantal branden in afgelegen steden Van Busland, die terecht of ten onrechte op hunne rekening werden gesteld. De met dictatorsmacht bekleede provinciale gouverneurs oefenden scherpe justitie en meéndeU de volksbeweging meester te worden. IJdel pogenIn plaats van de Land en Frijheid, welker drukkerij ontdekt was, ver scheen in de vorige maand een nieuw nihilistisch blad, waarvan Duitsche bladen ons den inhoud mededeelden, die werkelijk niet sprak van onder werping en van vrees. Toch meende men reeds zachter te kunnen worden, en de doodstraf van Mirsky werd nog vóór weinige dagen door gene raal Gourko in eene zachtere straf veranderd. Blijkbaar wilde men eene proef nemen of het nog geen tijd was een einde te gaan maken aan de onafgebroken teiechtstellingen, aan het vervoer van duizenden en duizenden naar onherbergzame oorden. Het nihilisme heeft echter met éen slag getoond, dat het noch aan maatregelen van dwang, noch aan schijn van toegevendheid zich laat ge legen liggen. Het gaat zijn weg zonder omzien, en die weg is een verschrikkelijke. Keizer Alexander, nu weer ternauwernood aan sluipmoord ontsnapt, moet zich innig treurig gevoelen, vooral omdat er zoo weinig vooruitzicht bestaat, dat zijn lot zal verbeteren. De ezaar gaat door voor een gevoelig karakter, en hij zou zoo gaarne den toestand van zijn volk verbeteren. Daartoe zou echter eene geheele toewijding noodig zijn aan de binnenlandsche belangen van Busland, en hij de afschaffer der lijfeigenschap zou daartoe naar men meent wel geneigd zijn, ware het niet dat zijne omgeving hem te sterk was. Hij sprak Maandag avond te Moskou tot de stedelijke autoriteiten, die daar verzameld waréö „Ik heb mij geplaatst in de handen der oorzie- nigheid, doeh de opstand moet gedempt worden. Ik doe daarvoor een beroep op u en alle brave lieden om uwe hulp te verleenen om dit kwaad, dat in Busland wortel heeft geschoten, uit te roeien. Ik wend mij tot de ouders en spoor hen aan om hunne kinderen op te voeden in de leer van waarheid en rechtschapenheid, opdat zij niet boosdoeners mogen Wofden, maar nuttige men- schen en goede Bussische burgers." Zeker is dat doel goed en juist omschreven. Maar de uitvoering Het invoeren van een systeem van voldoend lager onderwijs is op zich zelve al eene zaak, die in Busland, zooal niet onmogelijk, dan toch Zeer moeilijk is en langen tijd zou vorderen. Eene .wet maken, zou gemakkelijk genoeg gaan, maar haar uit- te voeren, wat in kleine staten feeds somtijds zóo moeilijk schijnt, zou in Busland een reuzenwerk zijn. Een conser vatieve Bus kan bovendien in beginsel niet daar voor zijn, omdat het Bussische rijk, zoo er ooit eene betrekkelijk algemeene beschaving zal heerschen, bestemd schijnt om.uiteen te spatten. Het Fransche ministerie staat nog en het Votum van gisteren heeft het steviger dan ooit gemaakt. Het waB gisteren de dag van de groote interpel latie. De heer Brissön, vriend van Gambetta en zijn opvolger als president der begrootingseorü- missie, voerde het woord en verweet aan de regeering, dat zij inwendig verdeeld was en daar door geen vasten wil kon toonen, dat zij geene beslissing wist te nemen in belangrijke vaagstuk ken, als die van de magistratuur, van de gendar merie, van de vervanging der anti-republikeinsehe ambtenaren, van het ontslag van maarschalk Canrobert als voorzitter der commissie van bevordering bij het leger. De heer Waddington antwoordde namens het ministerie. Hij bestreed de bewering, dat het kabinet niet gehandell had. Dat de kamers thans te Parijs vergaderen is er een van de bewijzen van. In de zaak van het personeel der ambtenaren is reeds veel geschied, en de regeeriDg zal aan de magistratuur den strengen eisch stellen van eerbied voor de republiek en van verdediging der republikeinsche instellingen. Alle gevraagde hervormingen wil echter de regeering niet helpen tot stand brengen. Zij zullen alleen mogelijk zijn, wanneer Frankrijk geheel en al republikeinsch zal zijn en de aan de republiek vijandige partijen zullen ontwapend zijn. Daartoe moeten de nartpen in een boezem der republiek eendrachtig blijven. De motie, die het debat sloot, was door de regeering aangenomen als eene motie van ver trouwen. De heer Devès stelde haar voor en zij luidde „De kamer, gehoord de verklaring der regeering, overtuigd dat deze.vast beslotenis om den ïepublikeinschen regeeringsvorm te doen eer biedigen en vertrouwende op de vastberadenheid, waarmede zij alle aan de republiek vijandige ambtenaren zal ontslaan, gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd aangenomen met 243 tegen 107 stemmen, en zooals wij zeiden, het kabinet Waddington staat vaster dan ooit. De industrie staat niet stil om sneller en sneller, goedkooper en goedkooper, dikwijls ook be ter in onze behoeften te voorzien. Het komt echter ook wel eens voor, dat onder vlug heid en minderen prijs de behandeling lijden moet en dat men te kiezen beeft tussehen de genoemde voordeelen en de soliditeit der oude methode. Nog menige huismoeder zal een schrik om het hart slaan, als men haar er van spreekt om gebruikt linnen naar eene grootere of kleinere waschinrichting te zenden, waar zij het wakend oog niet gevestigd kan houden op de wijze waarop haar schat behandeld wordt. Stampen, bleekwater, chloorkalk, het zijn schrik beelden, waarvoor mLschien niet ten onrechte door welbegrepen zuinigheid wordt teruggedeinsd. De industrie echter gaat haar gang en overwint langzaam maar zeker alle bezwaren. Toch heeft zij op haren weg menig vooroordeel te overwin nen en moet zij haar wapen in dien strijd zoeken, niet alleen in de waarde der producten, maar ook wel eens in het openbaar maken der methode. Een redacteur van een Engelsch blad, die tevens groot belang stelt in eene door enkele dames te Londen gedreven waschinrichting, heeft dat beseft en in de kolommen van zijn blad plaats gegeven aan de beschrijving der in die inrichting gevolgde methode, die onder verbetering van deskun digen in dit nuttige vak ons voorkomt zeer merkwaardig te zijn. De Belgrave-kteam Laundry is gevestigd in Londen in een lokaal, waar vroeger eene rol- schaatsenbaan was. Haar doel is de toepassing van een in Schotland reeds met goeden uitslag beproefd systeem om te wasschen zonder chemi sche hulpmiddelen en ook zonder door bard wrijven en stampen het weefsel aan spoedig verslijten bloot te stellen. Chloorkalk, bletkzeep, bleekwater zijn volkomen geweerd. Volop water volop zeep, zijn de eenige bestanddeelen dezer reinigingsmethode, waarvan wij zullen trachten onzen lezers eene duidelijke voorstelling te geven. Het waschhuis is een groot gebouw van twee verdiepingen Op de benedenverdieping staat eene stoommachine van 20 paardekracbten, die de geheele machinerie in beweging brengt. Daar wordt ook gewasschen, gespoeld, gewrongen en gedroogd. Boven wordt gesteven, gemangeld en gestréken. Het linnen van ieder huisgezin bljjft afzonderlijk bij elkander. Als het met de lijst is vergeleken en nageteld, komt het in de waschkamer in de Mac-Alpine-machine, een groote ronde ketel, van binnen met koper bekleed en vol water, waarin zeep is opgelost. De ketel draait langzaam rond en onder het draaien bewegen zich houten blokken op en neder, die met eme elastiche stof aan het ondereind zijn bekleed en een lichten druk op het linnen uitoefenen om het vuil los te makt n. Na vijf minuten wordt het linnen overgebracht in de draaimachine, een vat vol kokend zeepsop, dat ook langzaam ronddraait. Weer vijf minuten en het linnen komt in het sproeiwiel dashwheel een open cylinder (waarschijnlijk van traliewerk), die met zekere snelheid wordt rondgedraaid terwijl een eerst warme, waar langzamerhand koeler wordende stroom water op het linnen neervalt, die het bevrijdt van het nog overgebleven Vuil en van de zeep, die wanneer iij in hei goed opdroogt, zoo licht de stoffen doet verkleuren. Dan legt men het goed voor slechts éene minuut in een vat water met blauwsel, waarna het De laatste hand wordt eraan gelegd in de bovenverdieping, waar deels met de hand voor fijn linnen, deels met stoom voor de grove wasch, zooals wij reeds zeiden, het mangelen, stijven en strijken geschiedt. Zoo wordt het goed dus afgeleverd, zonder opname van eenig bestanddeel, dat zelfs de meest bezorgde Nederlandsche huisvrouw schrik kan inboezemen. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Chronische riekten der ADEMH ALIN GSWEEKTDI6EH NIEUW GENEESMIDDEL Volgens Rapport aan ieSociétéMedicaleieThérapenthpie te Parijs Chronische Bronchitis, Asthma, Hoest en Catarrh op de iongen radikaal genezende, en krachtig werkend bij longtering. ParijsPharmacie GARDY, 45, rite Caumartin. Te Middelburg, bij v. D. KAMEB, Apoth. Kerstmis en BfleuwjaaTzijn aanstaande!! De ouders weten schier geen keuze te doen, om de wenschen hunner kinderen te voldoen. Moeten zij speelgoed hebben NeeD, dat zou over 8 dagen stuk zijn. Hoe jammer van Zooveel weg gegooid geld 1 Neen, dan is het beter een wai m stuk kleeren te koopendat hun sal vrijwaren voor verkoudheid en voor alle ziekten, welke de winter met zich brengt. Baadpleeg daarom, voor die aankoopen, het schoone geïllustreerde album van de BELLE JARDINIÈRE te Parijs, dat U op franco aanvrage gratis en fr anc o wordt toegezonden. Heden middag van hier naar Vlissingen ver trokken de 3/m. schoener Margaretha, gezag. De Bruijn, in ballast. Vlissingen, 5 Dec. Staat der rivier hetzelfde als gisteren, ter reede gearriveerd het Noordsche driemastschip Nightingale, gezagv. Olsen, van New-York met petroleum bestemd naar Botterdam. - Het stoomschip Gelderland, 4 Dec. in den Nieuwen Waterweg binnengekomen, is bij Boo- nersluis aan den grond gestoomd. De sleepboot Zieriksee is ter assistentie bij de Gelderland. Gent, 5 December. Boode en witte tarwe ad 100 kilo fr. 30.rogge fr. 22.50; gerst fr. 24.-—; haver fr. 21.boekweit fr. 17.00; paarden- boonen fr. 19.—-; koolzaad fr. 34.lijnzaad fr. 34.50; lijnkoeken fr. 28.50 koolzaadkoeken, fr. 18.50; boter fr. 3.05 per kilogram; eieren ff. 3.70 per 26 stuks. Vlissingen, 5 December. Boter per kilogram 11.35 a f 1.20 Eieren f per 104 stuks. Amsterdam, 5 Decern b. Kaapolie op zes weken f 35}. Lijnolie f 32$ Amsterdam, 4 Dec. 5 STAATS 1. EE KIN GEN, Scdcrl. Cert. N. W. Sch. 2$ pet. 65} dito dito dito. 3 a 78 dito dito dito. 4 „ij 101} België. Certificaten2} Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 65} Italië. Cert. Adm. Amsterd 5 a - Oostcnrjjk. Obl. Mei-Nov. 5 a 58} dito Febr.-Aug. 5 a 58} dito Jan.-Juli.5 a 60 dito April-Oct.a 60^ dito dito Goud 4 a 71^ Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 s Portüg. Obl. Btl. 1853/1869. 3 a 52} dito dito 1876ff 99} Busland. Obl., Hope C. 1798/1815- 5 Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 a dito dito 6« 1855. 5 a 80& Obligatiën 1862i 5 a dito 1864 /1000 5 93} dito 1864 1005 a dito 1877 dito. 5 a 91 dito Oostersche le serie5 a 56} dito 1872 gecons. dito. 8 a 87 dito 1873 gecons. dito. 5 dito 1850 1* Leening dito. 4} a dito 1860 2® Leening dito. 4} a 83} dito 1875 gecons. dito 4} a 77} Cert. Hope C1 1840 4 a dito 2% 3' 4" Leen. 1842/44. 4 a Obligatie-Leening 1867/69. 4 a 77} dito dito 1859 3 a Cert. van Bank-Assign. 6 a 37} Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 a 15} dito dito 1876 2 a dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 a 14j} 78 101} 65} 72} 58£ 58} 59} 59§| 52} 99} 96} 93} 91} 90} 5o} 86} 87} 85} 83} H 77} 38} 15} 38}

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 3