Tftmrljtat. Laatste beric&taa. Marine en leger. Rechtszaken. Koloniën. Verkooplngen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen* Staten-Generaal. Bij haar onderzoek Was gebleken, dat bij bet taalonderwijs de onderwijzer gevraagd had naar figuurlijke uitdrukkingen voor „sterven." Onder de gegeven antwoorden was een, dat luidde: „het tijdelijke met het eeuwige verwisselen", waarop de onderwijzer gezegd had„is dit eene figuur lijke uitdrukking Ik geloof het niet". Dit was alles wat er gebeurd was. De cleriale bladen hebben dus ook weder dit feit in een geheel valsch licht gesteld. De off. van gezondh. 1ste kl. B. H. Thomson, van het eskader in Oóst-Indië in Nederland terug keerd, is op non-activiteit gesteld. 5 December des morgens te 8 uren. Tractaat met België betreffende bet kanaal Terneuzen—Gent. De luit. t. z. lste kl. jhr. J. C. L. von Schmidt anf Altenstadt, van het eskader in Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stond gisteren terecht A. d. P., oud 28 jaren, dienstmeid te Axel, beschuldigd van kindermoord, onder buitengewoon verzwarende omstandigheden ge pleegd. Adv.-gen. mr. Gregory meende dat de koel bloedige wreedheid van besch. met tuchthuisstraf moest worden geboet en eischte hare veroordee ling tot 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger, mr. Pleyte, geloofde dat besch. in plaats van in eene gevangenis, in een krank zinnigengesticht thuis behoorde, en riep de cle mentie van het hof voor haar in. Besch. zelf verzocht eenzaam te worden opgesloten. De uitspraak is bepaald op aanst. Donderdag. Sinds den 15ieB Februari dezes jaar3 is te Padang, dank zij de goede zorgen van de vrij metselaarsloge Mala Bari, eene spaarbank opge richt. Door de vestiging van deze inrichting hebben de vrij metselaars, aan wie Nederlandsch- Indie reeds onderscheidene heilzame instellingen te danken heeft (wij wijzen slechts op het Djatti- gesticht en andere opvoedingsgestichten, het uit- keeringsfonds te Samarang e. a.), zich nieuwe aanspraken verworven op de erkentelijkheid van het publiek. Sinds eenigen tijd bestaat daar ook eene school- spaarbank, ten dienste van de leerlingen der tweede openbare lagere school, opgericht door den heer Metelerkamp, heofdonderwijzer aan die school. De meeste kinderen, die daar onderwijs genieten, behooren tot den minder gegoeden stand. Hunne kleine inlagen vormen een telkens wisselend bedrag, daar zij hnnne spaarpenningen, als ze tot eenige guldens zijn aangegroeid, veeltijds besteden tot den aankoop van allerhande benoo- digdbeden. Ook deze nederige instelling is aller belangstelling en ook in Indie niet het minst navolging waard. Want kent men, onder den milden hemel dezer gewesten en dén betrekkelijk geringen prijs der allernoodzakelijkste spijzen, ook al nergens dat nijpende gebrek, waaronder de armen in Europa zoozeer kunnen lijden en dat bij toenemend streven tot sparen aanmerkelijk Zou verminderen, ook in Indië is spaarzaamheid eene dengd, welker aankweeking en bevorderiüg.onder de jeugd van het hoogste zedelijk belang is, en kan zij mede een hulpmiddel worden om haar tot zelfbeheersching en onafhankelijkheid van karak ter op te leiden, eigenschappen, voor welker ontwikkeling en bloei Indie's klimaat en omgeving zeker minder gunstig zijn dan die van de noor delijke landen. BaarlCt.) „Het is zoo lief van u dat gij er niet meer op aandringt; want ik weet dat Engelsche heeren het liefst thuis zijn. Ik kan de reis zeker wel verdragen; en o Franz! als gij eens wist hoe ik verlaDg er met u heen te gaan." Hare tranen begonnen te vloeien en sir Francis deed zijn best om zijn hand uit de hare los te maken. Die hand was koud als ijs en hare wan gen gloeiden. „Ja, ik zou er gaarne heengaan en toch zou ik het van schaamte besterven als ik iedereen weerzag, tenzij gij mij weer in nw hart opneemt. FrahzFranzvergeef mijGij hebt mij nog niet vergevenDat voel ikmaar wij kunnen het verleden nog ongedaan maken. Ik heb zoo slecht gehandeld - - altijdhet is zoo waar wat men altijd van mij gezegd heeft; dat ik nooit inderdaad een volwassen mensch ben geworden. Maar ik heb u zoo innig lief gehad. Niemand heeft mij ooit mgne liefde voor u knnnen ont nemen." Sir Francis ontroerde. „Ik heb u zoo innig lief dat als mijn onmid dellijke dood u helpen kon, ik met vreugde terstond zou sterven en niets meer van u vragen dan met een kus van verzoening van u op de lippen, den geest te mogen geven." Onder het spreken hief zij haar betraand, aan doenlijk gelaat naar hem op, maar hij kuste haar niet. „Ik ben zoo zwak, zoo slecht, zoo kinderachtig, Het zal verzamelaars van postzegels wolbelang inboezemen, dat de tegenwoordige Engelsche postzegels in het begin van het volgende jaar door andere zullen vervangen worden. Men heeft gemerkt, dat de zwarte vernietigingsstempel gemak kelijk kan worden weggemaakt zonder een zoodanig spoor op de postzegels achter te laten, dat men zeker is ze bij een tweede gebruik te onderkennen. Voor de nieuwe zegels zullen dunner papier en waarschijnlijk ook andere kleuren worden geno men. Het groote Amerika gaat hoe langer hoe meer in de behoeften van het dichter bevolkt Europa voorzien. Verleden week is te Londen de eerste bezending versche zalm uit Canada aan gekomen. De visch woidt levend in kisten met ijs gepakt, die dan in het schip wecterom in het ijs worden geplaatst. De proef is uitnemend ge slaagd en men schat de zalm zelfs hooger dan de Hollandsche of de Nooische. De markt was van f 0.90 tot 1.20 het pond. Op den eersten October van de laatste tie jaren stonden te Berlijn volgers eene in de gemeen tebureelen opgemaakte statistiek het volgende achter elk jaartal gestelde aantal woningen ledig in 1870 2 460 iu 1875 8.329 1871 1.500 1876 14 746 1872 1.581 1877 19.209 1873 1.775 1878 21.998 1874 3.875 1879 20.217 In eene kolenmijn te Zwickau iu Saksen heeft eene ontploffing van mijngas plaats gehad. Men vreest, dat 80 a 90 werklieden in d mijn zijn omgekomen. Natuurlijk worden pogingeu tot redding aangewend, maar men weet met welke bezwaren die gepaard gaan. Het zijn ueestal schoone verhalen, die verschrikkelijke drama's uit de koiendistrieten, vol blijken van moed en zelfopoffering, zoor ls alleen een levendig besef van solidariteit ze kan baren. Men herinnert zich onlangs gelezen te hebben, dat door de schuideischers van deu khedive beslag was gelegd op eene obelisk, welke men wilde uit voeren. Deze was door Ismail pacha aan de Vereenigde Staten ten geschenke gegeven. Zij dateert van ongeveer 2000 jaren vóór Christus en heeft gestaan in de heilige stad Heliopolis, van waar Cleopatra in den dollen tijd harer liefde voor Antonius de beide obelisken, deze en die welke met zooveel m-ieite te Londen is gekomen, liet verplaatsen naar Alexandrië. De Engelsche obelisk is veel minder goed geconserveerd dan het geschenk van Ismail, en de Amerikanen wijten het gerechte.ijk beslag aan intriges van de Engelschen, die jaloersch zouden zijn, dat de mooiste monolith naar Amerika zou gaan. Hij ligt nu goed ingepakt in een vaartuig onder Amerikaansche vlag en bewaakt door dienaars van den Amerikaanschen consul aan de eene, en door dienaars der Egyptische wet aan de andere zijde. Tefvik heeft echter aan den correspondent van de New York Herald verzekerd, dat hg het woord van zijn vader gestand zal doen en dat de obelisk naar Amerika zal gaan. Gisteren werd alhier, in het openbaar, te koop aangeboden Eene karoterij, bestaande in woonhuis, bakkeet, schuur en moesland, staande en liggende in de gemeente Middelburg, aan deu Noordweg, gemerkt S. n° 15/16, grootte 76 aren 1 centiare, verkocht voor 3604. 52 aren 54 centiaren moesland, aldaar, verkocht voor f 1275,50. Öt. Petersburg. Twee personen zijn in hechtenis genomen, verdacht van medeplichtigheid aan den aanslag op den keizerlijken trein. Kalro. De geruchten omtrent den gespannen toestand tusaciien Egypte en Abgssinie zijn over dreven. Tweede kamer. De motie van den heer Keuehenius werd verdedigd door den heer Van Houten, als het beste middel om tot de weten schap te geraken of de schoolwet nationaal of anti-nationaal ia. Krachtig werd zij bestreden door de heeren Van Deldun, Liettinck, Borgesius, Van der Linden, Corver Hooft en Rutgers, die haar qualificeerden als democratisch. De heeren Schimmelpenninck Van der Chje, Haffmans, Elout, maar gij zoudt mij kunnen heipen. Gij zoudt mij kunnen leeren en aan uwe zijüe zou ik beter worden, zou ik worden zooals gij zijt." „God verhoede dat iemand ooit zoo worde," mompelde sir Francis, eensklaps inziende dat hg nooit in zijn leven iemand eenig goed had gedaan. Maar Helena hoorde niet wat hij zeide, zij legde haar hand op zijn schouder en smeekte: „Help mij Franz! Laat; ik mijn zware schuld tegenover u delgen, laat ik u vergelden al wat gg nu voor mij gedaan hebt. Het leven thuis zou aangenamer voor u zijn, en als gij mij den weg wilt wijzen, zal ik u gelukkig maken. Help mij, heb mij lief, leer mij." Hare bede stierf weg in de halfduistere kamer. Sir Francis wachtte een oogenblik voor hij sprak. Hij was dien heelen avond verhit geweest door den wijn dien hij in het Café Ledoyen, waar hg dineerde, gedronken had maar nu werd hi] bleek en met groote moeite bracht hg eindeigk de volgende woorden uit: „Gij moet het niet van mij verwachten. Ik kan u niet helpen." Hg meende: „Ik ben niet in staat om u te helpen. Gg vraagt het onmogelijke van een ongeschikt persoonvan iemand die er in het minst niet toe berekend is om iemand te helpen"" Maar dat verstond zijn vrouw er niet uit en wel omdat hetgeen hij gevoelde, niets anders was dan de vurige weusch om nooit haar gelaat meer te zien, of haar stem te hooren. Die wenacb, die uit zijn stem sprak, maakte dat zijn antwoord in Van Nispen en Keuehenius verdedigden de motie als de volkomen geoorloofde uitdrukking van den wensch der kamer in eene zaak die nog niet haar beslag heeft, onder veranderde omstan digheden. De heer Van de Putte, op wiens financieele bezwaren een beroep was gedaan, bestreed de motie ook als eene manifestatie tegen het kabinet, welks omverwerping op dit oogenblik onstaatkundig en strijdig met 's lands belang zou zijn. De motie werd daarna verworpen met 56 tegen 22 stemmen. Door den heer Heijdenrgck werd eene andere motie voorgesteld om de invoering der schoolwet afhankeigk te maken van de financieele maatre gelen doch deze motie werd zonder beraadslaging verworpen met 46 tegen 27 stemmen. Daarna werd de algemeeue beraadslaging over Hoofdst. V hervat. De heer Lohman zette nader zgn stand punt omtrent het onderwijs uiteen. De heer Bredius sprak over enkele andere punten, en drong op de gemeentelijke indeeling der Ooster- en Westersehelde aan. Besloten werd in Februari het onderzoek van het strafwetboek in de sectiën te doen plaats hebben. Met eenparige instemming weiden door den voorzitter tot leden der commissie van rap porteurs benoemd de heeren Godefroi, Patgn, Van der Kaaij, De Savornin Lohman en Van der Hoeven. XAicsir Ba- Wind Toestand der DEE rom. PLAATSEX. afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields 7.4 W 2 betr. kalm Sylt 6.6 NO 4 betr. Hartlepool 11.4 WNW goed deining Swiuemunde 7.6 O 4 betr. Hamburg -11.0 ONO 4 betr. Delfzgl 11.8 OZO 3 betr. Groningen. 11.6 ONO 2 betr. Helder. 11.0 NHO 5 z. bew. deining Yarmouth. NO 3 betr. golvend Vlissingen. 13.2 NNO 4 1. bew. Maastricht 18.4 NW 3 leeuw Valentia 3.0 NO 2 z. bew. kalm Portsmouth. NW 4 goed golvend Grisnez 11.7 N 8 betr. Pargs 12.0 NW 4 betr. St. Mathieu. N 2 bew. Biarritz. 6.5 WNW 1 regen Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenH. 7.4 M. des namiddags Barometer te Middelburg, GraanbeursCorr748 Thermometer 4 Dec. 's av. 11 n. 17 ?r 5 Deo. 'smorg. 8 n. 20 gr. 's midd. 1 u. 30 gr. 's av. 5 u. 27 gr. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp betrekkelijk het verleenen van vergunning aan vreemdelingen om onder bepaalde voorwaarden de geneeskunst in haar geheelen omvang aan boord van Nedcrlandsche zei schepen uit te oefenen, werd door verscheiden leden geoordeeld, dat deze inbreuk op het hoofdbeginsel der geneeskundige wetten (staatsexamen als voorwaarde van bevoegd heid) niet voldoende gerechtvaardigd is. In alge- meenen zin kan niet gezegd worden dat hier te lande behoefte aan geneeskundigen bestaat. Ook al ware dit hei geval, het toenemend getal genees kundige studenten doet spoedige vervulling van de gaping voorzien. De groote stoomvaartmaat schappijen schijnen de voorgedragen wet te verlangen. Maar indien deze op het bezit van een geschikten arts prijs stellen, geven zij zich dan wel de noodige moeite om zoodanig een te verkrijgen en zijn zij wel tot het brengen van de noodige geldelijke offers bereid? Men betwgfelt het. plaats van een onschuldig gezegde, zooals het bedoeld was, doodeigk werd. Ik weet niet of hg begreep dat hij haar den doodsteek gegeven had want zij zei geen enkel woord meer, zuchtte zelfs niet, liet haar hand van zgn schouder gigden en gedurende de drie volgende uren heerschte er volslagen stilte in het vertrek. Tegen zes uur kwam prinses Wanda terug. Helena lag met het gelaat naar den muur gekeerd, maar éen blik, toen zg het haar toewendde, was voldoende om de moeder het bloed in de aderen te doen verstijven en toen zg begon te spreken was baar stem onherkenbaar. Er was zulk een vreemde, treurige, lage toon in gekomen, dat het bijna geen menschelijke stem meer geleek. Dien heelen dag stond zij niet op en at niets. Haar pols werd sneller en toen de dokter kwam schudde hij bedenkelijk het hoofd en zei dat als deze toestand aanhield er opnieuw een bloedspu wing zou komen en het dan iedere dag met haar kon gedaan zijn. De pleegzuster kwam eens naar haar zien en zei heengaande tot prinses Wanda„Monsieur heeft dus van nacht bg haar gewaakt." Dit was al wat zg Zeidemaar het bevatte een heelen roman in drie deelen! (Wordt vervolgd*) Vele andere leden lieten zich gunstiger nit over het ontwerp of waren daarmede zelfs ingenomen. De theorie waarop onze geneeskundige wetten zijn gebouwd, faalt in de praktijk. Toenemend blijkt, ook in het land zelf, dat niet voldoende voorzien wordt in de behoefte aan geneeskundige hulp bij de hooge eischen, die men meende te kunnen stellen. Het ging niet aan de reederijen te dwingen aan zulke hooge eischen en de daaruit voortvloeiende geldelijke offers te voldoen. De wet zelve van 1865 heeft een antecedent gesteld omtrent de uitoefening van de praktijk in de grensplaatsen door vreemdelingen. Daardoor kunnen door de in dit ontwerp gemaakte reserve omtrent het stellen van bepaalde voorwaarden onkundigen en ongeschikten worden geweerd. Demaatregel kan bovendien ingetrokken worden, als later het aantal geneeskundigen mocht toe nemen. Bij deze gelegenheid werd 1» door onderschei dene leden bij de ïegeering aangedrongenop de subsidieering van behoeftige gemeenten in de ko.iten van geneeskundige hulp; 2° iu éen afdee- ling gevraagd om de visitatie van de apotheken aan boord der schepen tot eenmaal 'sjaars te beperken3» den thans voorgestelden maatregel ook toepasselijk te verklaren op de oorlogsvaar tuigen. De conventie betreffende het kanaal van Ter Neuzen, den 31en October jl. te Brussel tusschen Belgie en Nederland gesloten, is van den vol genden inhoud: Art. 1. Da Belgische regeering verbindt zich in het deel van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, dat zich op haar grondgebied bevindt, de werken uit te voeren welke ten doel hebben: a. De bochten af te sngden, welke de vaart belemmeren. b. Het kanaal zoodanig uit te diepen, dat de bodem 2.10 M. lager komt dan de bovenslag- dorpel der tegenwoordige sluis bij Sas van Gent. Echter zal, te beginnen van een punt op twee kilometers afstand stroomopwaarts van de nieuw te bouwen sluis bg Sas van Gent, het bed hellend gemaakt worden over een lengte van een kilo meter en aan het laagste uiteinde gebracht worden op 2.50 M. beneden het boven aangegeven maatpeii. c. Het kanaal zoodanig te verbreeden dat ae bodembreedte, gemeten op 2.10 M. beneden het aangegeven maatpeii, op 17 M. gebracht worde. Deze afmeting van 17 M. zal ook aangenomen worden voor de opening der bruggen over dit deel van het kanaal. De taluds van het kanaal zullen gemaakt wor den met een helling van omstreeks 3 basis op 1 hoogte of van omstreeks 2 j basis op 1 hoogte, maar met een berm van 1 M. breedte, ter hoogte van den waterspiegel, aan beide zijden van het kanaal. Art. 2. De Nederlandsche regeering verbindt zich harerzijds 1°. Aan het gedeelte van het kanaal, begrepen tusschen Belgie en Sas van Geut, een geregelde breedte te geven van 17 M. gemeten, op 2.10 M. beneden het aangegeven maatpeii en de taluds met bermen te maken als aangegeven is in punt c van art. 1de bedding van dit deel van het kanaal hellend te maken op de wijze, als waar van in art. 1 b gesproken isverder om, van het stroomafwaartsche einde dezer helling tot de nieuwe sluis van Sas van Gent, de bedding regel matig te brengen op 2.50 M. beneden het aange geven maatpeii; 2°, De bodem van het deel van het kanaal tusschen Sas van Gent en Ter Neuzen uit te diepen tot 2.10 M. beneden den boven slag dorpel der tegenwoordige sluis bij Sas van Gent, en daaraan eene breedte te geven van 17 M., gemeten op 2.10 M. beneden het aangegeven maatpeii, overal waar thans die breedte niet aanwezig is. Echter zal onmiddellijk van de nieuw te bouwen sluis bij Sas van Gent stroomafwaarts over eene lengte van 200 M. de bedding gebracht worden op 2.50 M. beneden het maatpeiiverder zal de bedding weder rijzen met eene belling over 800 M., zoodat aan het einde dezer helling het bed weder op 2.10 M. beneden het maatpeii zal ge bracht zgn. De taluds van dit kanaalpand zullen met een helling gemaakt worden van omstreeks 2$ basis op 1 hoogte, en aan beide zijden zal de berm eene breedte hebben van 1 M. ter hoogte van den waterspiegel. 3o. Oostelijk van Sas van Gent een afleidtngs- kanaal te graven, dat dezelfde afmetingen heeft als het hooidkanaal, waarin een sluis gemaakt en waarover een draaibrug geslagen zal worden voor de passage langs den weg van Sas van Gent naar Westdorpe. De sluis zal eene wijdte in den dag van 12 M. en eene schutlengte tusschen de uiterste slagdor pels van 110 M. hebben; zij zal van 3 paar sluisdeuren en van - zgkanalen voor afvoer van bovenwater voorzien zijn. De sluisdeuren zullen tot op 2.35 M. lager ge bracht worden dan de bovenslagdorpel dertegen- wooidige sluis bij Sas van Geut. De draaibrug zal even als die, welke stroomop waarts van Sas van Gent gemaakt worden, eene opening van 17 M. hebben. 4o. Bovendien de accessoire werken te doen uitvoeren, welke noodzakelijk geacht zullen wor den gedurende de uitvoering der hoofdwerken. Art. 3. Behalve langs de gronden van Sluiskil, zal de Ned. regeering op haar gebiea eeD jaagpad maken langs beide oevers van het kanaal. Met dat doel zal een draaibrug, met eene opening van 7 I,, over het zgkanaal «van het Passhuis genaamd, gelegd worden. Indien de Belg. regeering gebruik maakt van de bevoegdheid, o Inschreven in art. 21 van het trac taat van 5 Nov. 1842, om de gronden van Sluiskil in tè dg ken, zal de Ned. regeering een draaibrug met 7 M. opening over het kanaal van Axel moeten leggen en een diik aanleggen bestemd om het jaagpad te doeu doorloopen. Art. 4. Met wijziging van de 2e alinea van art. 2 der conventie van 20 Mei 1843, betreffende de afwatering der b<3ide Vlaanderens, wordt het peil van het kanaal bepaald als volgt Tusschen Gent en Sas van Gent op 4.40 M. boven den bovenslagdorpel der bovengenoemde sluis van Sas van Gent; dit niveau kan verlaagd worden met 45 centim. hoogstens, indien het Relg» bestuur dit noodzakelijk acht. Tusschen Sas van Gent en Ter Neuzen op o.Oö M. boven denzelfden slagdorpel.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2