N»; 888. 188" laargang: 1878J Zaterdag 6 December. BLAUWE ROZEN Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen» Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentien: 20 Gent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Oroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G. L. Daubs en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonss. Middelburg 5 December. xxiiL.i-.B'roisr. het huwelijk van H ELEHA ilALinOSSJKA Baar laatste Blauwe Boos. Toe» de zomerdagen op hun langst waxen Benoemingen en besluiten. „Ga zitten Franzzei zij en hij gehoorzaamde Onderwijs. MIDDELBURGSCHE {iilüUM Eene gedachtewisseling als die welke gedu rende vijf dagen in de tweede kamer gevoerd is over de staatsbegrooting in 't algemeen, kan men niet met een oogopslag overzien. De slotsommen, tot welke het debat, voor den daar buiten staanden beooordeelaar, voert, zijn daartoe te menigvuldig en te verscheiden. Toch is het weuschelijk voor hem, die deze dingen volgt met belangstelling en met den wensch om zich te onderrichten, zich van die slotsommen rekenschap te geven. Als een der middelen daartoe be schouwen wij het wedergeven van het gevoelen, door den heer Mees in de zitting van 25 Nov.jl. over het algemeen stemrecht uitgesproken. Het komt ons voor dat deze Rotterdamsche afgevaar digde zich daarmede tot tolk heeft gemaakt, niet alleen van de liberale partij in de tweede kamer bijna in haar geheel, maar van allen nagenoeg in het land die, hetzij tot de liberale partij of tot hare tegenstanders behoorende, de staatkun dige ontwikkeling van ons volk op den sedert 1849 ingeslagen weg beoogen. Het woord riehtende tot den heer Van Houten, sprak de heer Mees als volgt „De geachte afgevaardigde strijdt sinds jaren voor gróndwetsheiziening, voornamelijk om te komen tot algemeen stemrecht, en hij wil alge meen stemrecht ook wel op zich zelf, maar voor namelijk om te komen tot eene gelijke verdeeling van lasten. Hij wil op deze wijze hen, die men met een naam, dien ik niet verdedig, het volk achter de kiezers noemt, constitueeren tot een college van zetters voor de directe belastingen tegenover de meer gegoeden. Indien dit beeld te sterk is, dan zal hij toch niet ontkennen, dat volgens hem eene billijke belastinghervorming alleen dan te verkrijgen is, wanneer eerst het algemeen stemrecht is ingevoerd. Ik moet hem wijzen op de financieele geschiedenis van de laatste jaren. In 1878 is in deze kamer aan genomen de wet tot heffing eener belasting op de successie in de rechte lijn. De heer Van Houten zelf was toen de eerste die het erkende: nu wordt in deze kamer een wetsontwerp aange nomen, waarbij de meergegoeden in de eerste plaats zichzelf een last opleggen. Jaren lang was beweerd, dat eene herziening van de belas ting op de ongebouwde eigendommen waarschijn lijk nimmer in deze kamer, maar Zeker niet in de eerste kamer zou worden aangenomen. „In beide kamers is dat ontwerp aangenomen mei eene onverwachte meerderheid. Nu erken ik, een groote strijd zal nog moéten gestreden of dook de schrijfster van Vera". TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK XX. Blauwe rozen en Doóde-zee-appels, HOOFDSTUK XXI. Zooals gewoonlijk ging Helena van een verkeerde veronderstelling uit. Zij dacht dat sir Francis verlangde om naar Dampsbire terug te keeren, en dat deed hij, onder de gegeven omstandigheden, niet en zij verbeeldde zich cok dat hij haar kon vergeven en helpen om het verleden goed te maken, en niets was hem onmogelijker dan dat. «orden als wij genaderd zijn tot de herziening 3er grondbelasting zelve; maar hij zal het niet ontkennen, een groote stap is tegen stjjne verwach ting voorwaarts gedaan. De geachte spreker heeft het verder zelf onlangs getuigdde kansen van de effecten-belasting stonden niet slecht. Voorts wensch ik bem nog dit te vragen: hoe zijn de talrijke hoofdelijke omslagen in onze ge meenten sinds 1865 tot stand gekomen Hoe anders dan door gemeenteraden, gekozen onder den tegenwoordi»en census? Ik vraag: hoe verantwoordt gij tegenover die feiten de stelling die gy onvermoeid herhaaltzonder algemeen stemrecht is niet te denken aan eene billijke ver deeling der lasten „Maar ik ga verder. Gesteld dat gij dat mid del in handen hadt, zijt gij dan zeker uw doel te bereiken Ik wijs op Frankrijk. Daar be staat het algemeen stemrechten waar zij a de indirecte belastingen sterker ontwikkeld, waar spelen zij eene grooter rol dan juist in Frank rijk In Duitschland bestaat het algemeen stemrechten de rijksdag voortgekomen uit alge meen stemrecht, volgt eene reactionaire fiaancieele polit'ek, zooals in deze kamer niet mogelijk zou zijn. „Eindelijk. Het algemeen stemrecht, op het oogenblik reeds, terstond ingevoerd, wordt voor gesteld als de hoogste toepassing van de liberale beginselen. Nu zou ik den geachten afgevaar digde wel willen toeroepen Let eens op hetgeen elders geschiedtkent gjj niet een aantal staten, waar juist de in voeling van het algemeen stem recht nadeelig is geweest voor de regelmatige ontwikkeling der liberale beginselen, en nadeelig voor de vrijheid? „Brna nergens is het algemeen stemrecht inge voerd zonder dat het noodig was, tot beteugeling van buitensporigheden, maatregelen te nemen, die wij tot hiertoe het geluk hebben niet te ken nen maatregelen bijv. tot beperking van bet recht van vereeniging en vergadering. De vrij heid lijdt meer op die wijze dan zij ooit door invoering van het algemeen stemrecht kan worden gebaat.'' Gedurende de week van 27 Nov. tot en met 3 Dec, zijn te Vlissingen aangekomen menie stoomschepen van de maatschappij Zeeland 273 en vertrokken Vandaar naar Engeland 404 passagiers» De toestand van Z. K. H. prins Frederik is zeer verbeterd. De nacht was grootendeels rustig. De Slichtsche Courant bevat een brief van „iemand die met generaal Yan der Heijden in familiebetrekking staat," welke op merkwaardige wijze bevestigt wat wij gisteren meenden te mogen veronderstellen. Hij schrijft namelijk besloot zij met hem over de toekomst te spreken; maar het dnurde lang eer zich een geschikte gelegenheid Voordeed. Eindelijk kwam er een, en als naar gewoonte bouwde Helena een heel prieel Van „Blauwe Rozen" op dit onderhoud. Haar moeder bracht meestal den nacht bij haar door, doch tengevolge van de ongesteldheid def pleegzuster, die altijd bij graaf Roman waakte, moest prinses Wanda deze Vervangen en werd Helena voor dien eenen nacht aan dé zorg van haar echtgenoot toevertrouwd. Prinses Wanda kwam 's avonds laat nog bij haar dochter, zette haar drankje in haar bereik, Btreélde hare Verhitte wangen en béVal haar aan om rustig te gaan slapen en geen gesprek met haar man te beginnen. Sir Francis, die deze belofte hoordé afvragen en geven, had de beste voornemens Om Helena te helpen haar woord te houden, maar hg had een voorgevoel dat zij, ondanks haar belofte, rusteloos en spraakzaam zou zijn en zeker zou niemand die haar kende, baar een rustigen nacht voorspeld hebben, want haar oogen glinsterden én zij had een gejaagden pols en een droog kuchje- Zij was van plaü om over Dampshire te spre ken maar van al de treurige dagen welke zij en sir Francis samen te Parijs hadden doorge bracht, was deze misschien een Van de ongeluk kigste geweest. Helena was niet uit geweest en had hare een zame uren uitsluitend besteed aan bespiegelingen „Sedert eenigen tijd verschijnen in sommige dagbladen mededeelingen aangaande den gouver neur van Atjeh, welke eene zekere tendenz verraden. Nu eens heet het, dat de generaal uit Batavia wordt tegengewerkt en dat men hem uit Atjeh weg wil hebben, dan weder dat hij achteruit gezet en beüaleeld wordt, enz. Men zal wél doen, aan die mededeelingen weinig waarde te hechten, en aan de dagbladen, die zich aldus laten gebrui ken hetzij dan dat zij meenen den generaal Van der Heijden daarmede een dienst te bewijzen, hetzij dat het hun alleen te doen is om iets meè te deelen, dat de aandacht trekt, mag aange raden worden voorzichtig te zijn met hetgeen hun uit onzuivere bron wordt toegezonden. „Er is alle reden om aan te nemen, dat van al hetgeen verhaald wordt omtrent minder heusche bejegening, die den generaal zou zijn aangedaan, geen woord waar is. Althans dé generaal zelf schijnt geen reden tot klagen te hebben, en er zijn vele feiten die aantoonen, dat hij, althans van de zijde van hoogere autoriteiten, slechts waardeering en welwillendheid ondervonden heeft. En hoe hoog de generaal bij de regeering hier te lande, eü ook hij Z. M. den koning, aangeschre ven staat, daarvan heeft o. a. zijne echtgenoote dezen zomer bij haar verblijf hier te lande de overtuiging kunnen erlangen. „Wordt de generaal in zijne tegenwoordige betrekking vervangen, dan zal het zijn op zijn nadrukkelijk verlangen. Reeds sedert lang was het zijn wensch om te repatrieeren doch zoolang de zaken in At,eh hem de handen vol gaven, begreep hij op zijn post te moeten blijven." Op den staat van buitgelden, die, zooals wij gisteren vermeldden, in de St. Cl. is medegedeeld, komen de volgende personen uit Zeeland voor: J. J. Brauers, hofmeester, geb. te Middelburg, voor een bedrag van f 24.34$A. J. Huisman, matroos, geb. te Middelburg, 16.23; J. J. P. Steenhorst, lichtmatroos, geb. te Vlissingen /8.114 J. Peeman, matroos, geb. te Middelburg, f 10.38; P. J. Heijt, matroos, geb. te Middelburg, 18.42 W. J. Lagscher, smid, geb. te Zierikzee, 48.69; J. Kramer, matroos, geb. te Goes, ƒ88.23; J- Einder, schieman, geb. te Breskens, aan boord van de Friesland verongelukt, f 182.04$. Burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Borne G. A. van Dijck. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. H. Hartkamp, als burgemeester der gemeente Kuinre en Blankenham. pensioenen. Voor den tijd van vijf jaren op pensioen gesteld, de luit. t. z. d. 2de kl. G. de Over haar ongelukkig lot. Sir Francis was uit geweest en had op den Boulevard een ongeluk gehad, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch waar hij gelukkig ongedeerd was afgekomen. Hij zei er weinig van, maar toch genoeg om zijn vroiiw te agiteeren. Zij kuste hem, zeggende: „Achj hoe dankbaar ben ik God voor die redding 1 Als zij eens te laat ge komen ware!" „Te laat voor wat? Wat zanikt gij toch. Het is alsof gij het met opzet doet om iemand te doen wenschen dat hij verongelukt ware." Iets lompers dan dit antwoord kan men zich niet voorstellen, maar Helena Blikte het zonder morren. Tot nogtoe had voor dit rampzalige paar het ongeluksuur nog niet geslagen, waarin de man het laatste overblijfsel der wellevendheid uit het oog verliest en de vföuW, onder den druk der smart, haar waardigheid en zelfbeheersching vergeet. Helena had echter met den moed der wanhoop besloten dezen nacht te spreken en nog eenmaal een beroep te doen op het hart van haar echtge noot. God helpe een ieder die zulk een laatste hoop koestert Omstreeks half twee Vroeg zij sir Francis om een middel voor den hoest, dat hij uit het salon moest halen. Hij bracht bet haar en zij strekte haar hand uit, niet om de pastille te grijpen, maar om zijn hand te vatten. Fr emery wegens ongeschiktheid voor den militairen dienst ten gevolge van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, onder toekenningvan een pensioen van f 500 'sjnars en voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tnsschen de keerkringeneen ver hooging van pensioen van f 375 'sjaars. algemeene rekenkamer. Benoemd bij de algemeene rekenkamer tot referendaris F. M. van der Wulp, thans hoofdcommies; tot hoofd- comm. C. C. van Couweuberg, thans comm.; tot comm. C. Erkelens en M. G. de Bloeme, beiden thans adj.-comm.tot adj.-comm. H. Bakkes en F. J. Wakerlin, beiden thans eerste klerk. registratie en domeinen. Benoemd tot direc teur der registratie en domeinenvoor de provin cie ZuidHolland standplaats 's GravenhageM. A. J. Losgert, thans directeur der reg. en dom. voor het hertogdom Limburg, en dat gedeelte der provincie Noord-Brabant, waarover zich uitstrekt de kring van de kantoren der reg. en dom. te Boxmeer, Eindhoven, Grave, Helmond, 's Herto genbosch, St. Oedenrode, Oirschot, Oss, Tilburg en Waalwijk; voor het hertogdom Limburg en het evengenoemde gedeelte der provincie Noord- Brabant, standplaats Maastricht, J.H. Winkelman, thans insp. der reg. en dom. eerste kl. in de divisie van inspectie Maastricht; tot inspecteur der registratie en domeinen van de eerste klassOj in de divisie van inspectie Maastricht, J. A. F. L. baron van Heeekeren, thans insp. der reg. en dom. tweede kl. in de divisie van inspectie 's Hertogenbosch; van de tweede klasse, in de divisie van inspectie 's Hertogenbosch, J. de Graag, thans insp. der reg. en dom. derde kl. in de divisie van inspectie Gorinchem; van de derde klasse, in de divisie van inspectie Gorinchem, G. Mulder, thans ontvanger der reg. en dom. te Schagenbenoemd tot ontvanger der registratie en domeinente Roermond, mr. K. L. van Woelderen, thans ontvanger te Helmond 5 te Sittard, A. Bouman, thans ontvanger te Colijns- plaat; te Lemmer, H. G. Rant, thans surnumerair. leger. Benoemd bij het wapen der cavalerie, tot ritmeester 2de kl. bij het 3de reg. huz., de lste iuit.-adj. jhr. j. C. P. E. van Meeuwen, van het 4de reg. huzaren. In de zitting van den gemeenteraad te Leiden is een schrijven voorgelezen van de plaatselijke schoolcommissie, waarin deze mededeelt een onder zoek te hebben ingesteld omtrent het in clericale bladen medegedeelde bericht, dat een onderwijzer op de kweekschool van bewaarschoolhouderessen zich onvoegzaam zou hebben uitgelaten over het geloof aan de onsterfelijkheid. met een zucht. Hij verfoeide niets zoozeer al» een scène en hij begreep terstond dat er een in aantocht was. „Ik veroorzaak u heel wat moeite, Franzlief," zei zij en zag hem schuchter aan, om te zien of hij wel hoorde dat zij weer zijn lievelingsnaam bezigde; dien naam dien zij verzonnen had in de eerste dagen hunner jonge liefde in de bosschen te Carlsbad. Odat zij zich weer in die bosschen bevonden Dat zij nog eens de Junidagen van toen konden beleven, in plaats van deze! Dat die schoonheid nog bestond, die als was voor de zon verdwenen was01 dat zij nog eenmaal die macht van vroeger over zijn hart mocht bezitten „Ik veroorzaak u heel wat moeite, Franz, en gij zijt zoo goed voor mij." Sir Francis mompelde een ontkenning. „Maar hetgeen mij het meest hindert is dat ik u hier te Parijs moet houden. Gij leidt hier zulk een doelloos, vervelend leven." 0 Waarom kon hij nu niet zeggen dat dit leven niet doelloos, maar aangenaam voor hem was, als het haar goeddeed O God, hoeveel smart kunnen sommige menschen dragen „Het is zeer onaangenaam voor u, dat is zeker» Ik heb er lang over nagedacht en ik geloof stellig dat ik de reis naar Dampshire wel zou kunnen volbrengen. Zoudt gij niet gaarne naar huis gaan?" „Niet zoo bjjzonder gaarne," antwoordde h cenigszins aarzelend.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1