Laatste bericht an. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, ters wordt het speellokaal, dat beteï verlicht is, gebruikt als leervertrek. Ia de christelijke bewaarschool met 170 kinde ren is de verlichting slecht en het speelvertrek veel te klein. De Fröbelschool is goed ingericht voor een beperkt getal kinderen. Ritthem, 2 Dec. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school te Ritthem is, na vergelijkend examen, benoemd de heer H. Goedgebuure hulp onderwijzer te Serooskerke. Met den benoemde stondeD de heeren A. F. Wisse hulponderwijzer te Middelburg en J. Buijs hoofdonderwijzer te Kleverskerke op de voordracht. Men leest in N° 2 van het maandblad der vereeniging Volksonderwijs, onder het opschrift Merkwaardig In de Wekker van 5 Juli jl. somde de heer J. P. van Woerkom hoofdonderwijzer te Groote Lindt op het eiland IJsselmonde de redenen op, waarom hij zich ouder de tegenstanders der schoolspaarbanken schaarde. Hij wees erop, dat het aru.e kind niets zou kunnen inbrengen en dus afgunstig zou worden op het meer gegoede. Hij Vreesde, van zijn leerlingen schraap- en heb zuchtige wezens te zullen vormen. Hij voorzag, dat menig kind langs oneerlijken weg zich gold zou gaan verschaffen om toch iets te kunnen inleggen. Meu ziet, dezelfde bezwaren, die veelal worden aangevoerd. In de N. Rott. 6t. van den 9en dierzelfde maand deed de heer A. Kerdijk een poging om die be zwaren nog eens breedvoerig te weerleggen. Het gevolg was, dat de heer Van Woerkom besloot een proef te nemen met de zaak. En wat schreef hij nu dezer dagen als aanvankelijk resultaat der proefneming „Ik heb spaarders" zoo heet het in een schrijven van zijn hand „die ik wegens armoede niet had verwacht, zoodat ik haast zou zeggen dat ieder, hoe arm hij ook zij, kan sparen als hij maar wil. „Eerlijk moet ik bekennen, dat ik tot nog toe slechts gunstige resultaten heb waargenomen. „Ik moet u de verzekering geven, dat wanneer mijn schoolspaarbank zoo gunstig blijft werken als tot nu toe, ik er een groot voorstander van word of blijf." Wat dunkt den lezer van dit getuigenis? Be wijst het niet weer, hoe weinig proefhoudend menige bedenking is, tegen het sparen in de school gemaakt? Mag het ons niet met te meer klem den eisch doen stellen, dat men ten minste allerwege een proef neme met een instelling) waarvan de deugdelijkheid of het verwerpelijke kan worden bewezen door de ervaring alléén Bij kon. besluit, is aan de na te noemen vreem delingen, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoen, vergun ning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande, als aanmej. J. H. Muller, geb. te Blackfriars Road (Engeland)mej. M. L. Maig- niez, geb. te Vaux (Frankrijk)den héér A. G. F. Jaquerod, geb. te Genève (Zwitserland). Amsterdam, 1 Dec. Door het kiescollege der Ned. Herv. gem. alhier is heden avond uit het Vroeger gestelde drietal, bestaande uit de heeren T,elin, Geselschap en Ringnalda, respec tievelijk predikanten te Ütrecht, Rotterdam en Oldenbroek tot predikant beroepen in de reeds jaar en dag bestaande vacature Pantekoek, Ds. J. W. Tjelin te Utrecht. Zaterdag middag is het schroefstoo mschip M arttix, onder bevel van den kapitein-luit. ter Zee H. Dyserink, van Amsterdam in de haven van Nieuwediep aangekomen. DeNederlandschescheeps- divisie is nu voltallig en bestaat uit de schroef- stoomschepen Van Galen, Zilveren Kruis, Marnix en Alkmaar. Het vertrek is bepaald op den 6en dezer. Het eerst wordt Madera aangedaan. Door de rechtbank te Winschoten is de aan haar door den rechter-commissaris in het faillisse ment der firma D. Mulder en Zoon voorgedragene insolvent-verklaring van genoemde firma uitge sproken. Heden stonden voor het kantongerecht alhier terecht twee personen, beklaagd van het zonder vei gunning van den burgemeester houden van een publiek huis. Het O. M. eischte voor ieder eene geldboete van f 25. De uitspraak deelen wij later mede. - Aan de diaconie-armen te St Maartensdijk is door wijlen den heer L. Gui'jain, te Goes overleden, f 1000 gelegateerd. De heer J. den Doorn van Rooijen Is op zijn verzoek eervol ontslagen als gemeente-genees heer te Yerseke. Het feest der öOjarige dienstvervulling van den meesterknecht ter drukkerij van dé firma F. Kleeuwens en Zoon te Goes, is Zaterdag jl. met opgewektheid en tot voldoening van allen die daaraan deel namen, gevierd. De jubilaris, J. J. den Boer genaamd, die op 12jarigen leeftijd als krantenjongen in dienst der firma trad, ont ving reeds bij zijn 40jarigen dienst een eerepen- ning van het Nut en van de firma zelve. Thans werd hem 's morgens, bij het binnentreden in de versierde drukkerij, door de gezellen een fraaie hanglamp geschonken. Van den bestuurder der firma Kleeuwens, den heer J. Mulder, ontving hij eene eerepenning. Aan de eene zijde daarvan staat gegraveerd Voor 50jarigen trouwen en eerlijken dienst aan de firma F. Kleeuwens Zoon18291879. Aan den anderen kant staat vermeldGe schonken aan J. J. den Boer door den tegenwoor- digen bestuurder der firma J. Mulder, 29 November. Tevens ontving hij van de firma stoffelijke be wijzen van belangstelling, die hem met het oog op den naderenden winter niet onwelkom zullen geweest zijn. Ook oud-gezellen, die thans buiten Goes wonen, zonden hem in sierlijk bewerkte schrifturen de tolken van hunne ingenomenheid met dit feest en van hunne erkentelijkheid tevens. Het personeel der drukkerij vierde dien dag feest. Onthaald door de firma en door den jubilaris, heerschte er den ganschen dag een prettige, opgewekte geest, die zich 's avonds nog openbaarde bij een gezellig samenzijn ten huize van den meesterknecht. Meer en meer gebruikt men hout ais grond stof voor papier. In Noorwegen bestaan reeds eeu en twintig fabrieken van dit product, die in 1878 voor ongeveer 14 millioen guldens papier afleverden. Zaterdag heeft de gemeenteraad van Gent eene zitting gehouden waarin de gas quaes tie is beslist) Er waren drie inschrijvers; de firma Oppenheim en Oie, die vroeger voor 17 3/4 centimes, per kub. meter aannemer geworden was, bood dit nu aan voor 16 7/10 centimes de Compagnie o n linentule, tegenwoordige aannemer, schreef in voor 16 3/4 en de Société Financiers van Parijs voor 14 7/8 centimes. Na geheime zitting heeft de gemeenteraad, met algemeene stemmen op een na, de laatste inschrijving aan genomen. £>e Staals-courant bevat wetten tot kwijtschelding aan R. A. van Slooten en aan G. J. P. Peeters van den lande aankomende vorderingen, en de wet betrekkelijk het toestaan van een crediet ten behoeve van eene tot het dienstjaar 1877 behoorende onverevende vordering ten laste der begrooting van Nederlandsch Indie voor het dienstjaar 1879 en de wet tot nadere wijziging van de koloniale huishoudelijke begrooting van Curasao voor het dienstjaar 1878. verbetering. Öp verzoek melden wij dat een kriekt in ons nommer van gisteren, bevattende dat een nieuw benoemd officier der schutterij te Vlissingen den eed zou afgelegd hebben in handen van den kom- mandant der schutterij en door dezen aan het korps voorgesteld zou zijn, onjuist is. De eeds aflegging van officieren der schutterij geschiedt, volgens de wet, in handen van den commissaris des konings of den burgemeester der gemeente. Loodswezen. Eervol uit zijne betrekking ont slagen, met aanspraak op pensioen, als gevolg der opheffing van Zoutkamp als loodsstandplaats> de adj.-comm. der loodsen aldaar W. Rosing, zich schrijvende W. J. Roosingh. registratie en domeinen. Benoemd tot ontv. der registratie voor de gerechtelijke en adminis tratieve akten en der dumeinen te Amsterdam J. Hora Adema, thans ontv. der reg. en dom. te Nijmegen. belastingen. Opgeheven het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Koudum, zooals het thans bestaatde gemeente Bemelumer Oidephaert en Noordwolde toegevoegd aan het kantoor der dir. bel., invoerr. en acc. te Stavoren c. a., en daaren tegen van dat kantoor afgescheiden de gemeente Hindeloopen en die ingedeeld onder het kantoor der gemelde middelen te Workumen het kan toor der dir. bel., invoerr. en acc. te Stavoren c. a. gelaten onder het voortdurend beheer van den tegenwoordigen ontv. aldaar jhr. S. Trip. leger. Yoor den tijd van vijf jaren gedeta cheerd bij het wapen der inf. van het leger in N. I. de le luit. J. L. Reeringh, van het 7e reg. inf. polderbesturen. Benoemd tot gezworen van den Noordkraaiertpolder, prov. Zeeland, B. Re- mijn Pz.tot plaatsverv. dijkgraaf van het waterschap Oosterzwake, J. Wouterseuin het bestuur van den Louisapolder (Clinge), tot dijk graaf J. F. Wouters en tot plaatsverv. dijkgraaf C. L. d'Hollander. tn het verslag der handelingen van het genees kundig staatstoezicht in Zeeland over het tijdvak van 1 Juni tot 1 November jl, komen de volgende mededeelingen Van plaatselijken aard voor: Te Middelburg werden 2 bewaarscholen van de maatschappij Tót nut van 't algemeen bezocht. De eene in de Schuitvlotstraat voldoet zeer wel aan de eischeu, zij is ruim en luchtig, heeft eene overdekte en eene buiten-speelplaats. De andere op de Pottenmarkt gaf, wat fuimte, ventilatie en inrichting betreft, aanleiding tot opmerkingen, die aan het bestuur werden mede gedeeld. Het mag intusschen eene belangrijke verbetering genoemd worden, dat deze school in de plaats gekomen is van de zeer ondoelmatig ingerichte school in de Langeviele. De stadsbewaarfichool is vrij goed ingericht, Slechts zou het vertrek waar les in het breien gegeven wordt, beter verlicht moeten worden. De bewaarschool van juffrouw Hamakers, voor 75 kinderen, laat, wat verlichting van het lokaal aan de straat betreft, veel te wensehen over's win- H00FDSTÜK XIX. ÏJen kiesché zending. De taak welke Helena aan Adelaide had op gedragen werd nog zeer verzwaard door de omstandigheid, dat sir Francis Baldwin nog steeds leefde onder den indrnk van een zeer groot onrecht dat hem was aangedaan. Het heengaan zijner vrouw was de ergste slag die hem kon treffen; een van die slagen welke alleen verheven, flinke karakters te boven komen; maar waarbij gewone, alledaagsche naturen meestal te gronde gaan. De geest, het lichaam en het werk lijden eronder en sir Francis werd bitter, dientengevolge onbemind en daardoor verzonk hij meer en meer in die gemelijkheid, waartoe wij allen zoo zeer geneigd zijn, zoodra onze eigenliefde gekrenkt wordt. Drie weken nadat sir Vicary in het familiegraf was bijgezet, begon men hem reeds te betreuren en als de dorpelingen den nienwen heer op zijn zwart paard naar Portquay zagen rijden, begonnen zij ook reeds zijn oudsten broeder te betreuren. „Meester 'Umphrey en zijn meisje," zei men dan, „waren zoo'n knap jong paarach, en die zonden heel wat beter voor de armen geweest zijn 1" Zoo spraken zij over hun nieuwen heer en zij hadden niet heelemaal ongelijk, als zij beweerden dat sir Francis wel „een beetje hardvochtig" voor hen was. Dat Was hij geworden door zijn huiselijk leed. Aan Helena zelve dacht hij wéinig; want niets is zoö geheel dood als doode liefde en het was onmogelijk dat de hartstocht, welken Helena Mali- nosska eenmaal bij hem had opgewekt, ooit wè«r zon ontwaken. Hij had bijna vergeten hoe zij eruit zag; maar hij zou geen oogenblik'vergeten dat zijn vrouw over hem geklaagd, hem gewan trouwd en verlaten had. Hij was kinderloos en voor het leven gebonden, door een alleronaangenaamst blok aan het been. Elk vooruitzicht was hem benomen, al zijne plannen waren verijdeld en dit alles had hij te danken aan de onverdragelijke baldadigheid eener ondank bare, onverstandige vrouw, die hij zoozeer haatte, dat hij zelfs haar geheele geslacht verfoeide; en gedeeltelijk omdat zijn moeder en zuster daartoe ook behoorden, en ook omdat hij die in zijn macht had, liet hij dezen nü en dan gevoelen dat hij niet met zich liet gekscheren." „Ik kan het niet langer van hem verdragen," zei mijnheer Gibbons tot den tolgaarder, „en ik zal het hem Zeggeu ook." „Nu hij is toch nog niet half zoo erg als de ouwe wasik herinner mij nog hoe die eens op de kermis te Denton twee slagers heeft afgeranseld en hoe hij zich op den deurwaarder Pattering wist te wreken. Dat Was een ruwe, driftige kerel." „Sir Vicary was heel driftig en hij schold mij dikwijls nitmaar hij was toch niet Zoo kwaad. Sir Francis drinkt meer portwijn dan zijn vader ooit gedaan heeft en zijn vrouw is van hem van daan geloopen, terwijl men nooit zal kunnen zeggen dat mylady met den ouden heer niet gelukkig is geweest." „Dat is waar en de jonge is somtijds hard vochtiger." Dat was volkomen waar, vooral wanneer de oude portwijn, dien bij dronk om zijn leed te verzetten, zijn bloed sneller deed stroomen en zijn drift opwekte. Terwijl hij zich op deze onaangename wijs ontwikkelde nam, zijn beeltenis in de herinnering zijner vrouw een geheel andere gedaante aan want niet alleen hadden afstand en tijd haar zijn karakter heel anders leeren beschouwen, maar haar berouwvol gemoed vereerde nu een wezen, dat evenveel van de werkelijkheid verschilde, als zij zelve van de lachende Hebe, aan wie Frank in de bosschen te Carlsbad het hof had gemaakt. Zij wachtte nn vol ongeduld antwoord op haar brief, in het vaste vertrouwen dat herstel en verzoening nog mogelijk waren en, ondanks alle ondervonden teleurstellingen, nog steeds hopende op het bloeien der „Blauwe Rozen." Mejuffrouw Treberne overwoog haar zending met een angstig voorgevoel en durfde er niet met haar zuster over spreken, want die was altijd een ijverige verdedigster van sir Francis. Van kind af was Emily jaloersoh geweest van de aanstaande meesteres van Iffiehage en nu sprak zij nooit Aan Duitsche rechtscolleges is de belangrijke vraag onderworpen of eene vergelijking van prins Bismarck's welbespraaktheid met die van een schoorsteenveger een volgens de wet strafbare hoon is. Op 8 Maart van dit jaar verklaarde een zekere Bödege in een koffiehuis te Papenburg, dat eene redevoering van den kanselier slecht en onbeteekenend was, er bijvoegende dat de eerste de beste schooi steen veger het even goed kon. Voor die uitdrukking werd Bödege voor den bevoegden rechter geroepen, die hem veroordeelde tot eene geldboete. Bödege kwam in appel bij het hof te Osnabrück, dat hem op deze gronden vrijsprak: „De gebezigde uitdrukking bevat eene ongepaste en oneerbiedige critii k op de redenaars talenten van den kanselier des keizerlijks; doch zij zou enkel strafbaar zijn geweest, zoo zij de eer van deu bedoelden persoon had aangetast. Dit was niet het geval, want de vergelijking van zijne oratorische talenten met die van een schoor steenveger eeu alom als eerbiedwaardig aangezien beroep kan niet Geschouwd worden als eeu aanval op iemands eer." Het parket was niet tevreden en bracht de zaak in de derue instantie, waar bet tweede vonnis veraie igd werd op grond dat het Osnabrücksehe college ten on rechte had aangenomen, dat alleen ui.drukkingen, die iemands eer kwetsen voor de wet strafbaar zijn. De zaak is verwezen naar een ander hof. De inkomstenbelasting wordt in Eugeland geheven bij een zeker aantal pence in het pond, dat op dit oogenblik 5 bedraagt. Slechts drie malen was dit getal hooger en werd sixpence in het pond (2 percent) betaald, in 1864/65, 1868/69 en 1871/72. Als wijze van heffing werd oorspron kelijk vastgesteld, dat inkomens beneden 100 vrij zouden zijn, terwijl van inkomens beneden 200 bij de berekening 60 zou worden afge trokken. Reeds in 1872 werd men vrijgeviger voor de kleine inkomens en bepaalde men, dat van alle inkomens beneden 300 bij de bereke ning 80 zou worden afgetrokken. Nog voor- deeliger bepalingen voor de inkomens, waarvan men vermoedt dat niet wordt overgelegd, werden in 1876 gemaakt. Toen werden de inkomens tot 150 vrijgesteld met een afslag van 120 voor de inkomens beneden 400. De heer Gladstone wil de penny in het pond, die aldus betaald wordt aannemen voor de eenheid, naar welke de natio nale welvaart is te schatten. Volkomen juist is dat niet, indien men althans vroegere jaren met den tegenwoordigen toestand wil vergelijken. De verandering van het minimum en van den afslag maken de gegevens ongelijk waardoor men tot de berekening van den penny in het pond komt. Deze bereikte in 1869/70 het hoogBte cijfer 2,009,000; het laagste in 1864/65 1,326,000, en bedroeg in 1878/79 1,742,000. De heer de Lesseps vertrekt Zaterdag naar Panama om de quaestie van de doorgraving dér landengte nader te bestüdeeren. Zoo heet het althans, maar men mag veronderstellen, dat reeds bij het uitschrijven der leening de zaak behoorlijk bestudeerd was, en dat de heer De Lesteps dus niet zoozeer te zinnen heeft op de technische uitvoerbaarheid van de zaak als op de wijze hoe hq na zijn eerste échec aan het benoodigde kapi taal zal komen. Tweede kamer. De minister van buitenl. zaken antwoordde op de verschillende gedane vragen hoofdzakelijk het volgende: Het beginsel van arbitrage zal zooveel mogelijk toegepast worden. De uitvoering van vreemde vonnissen moet het onderwerp van afzonderïgke tractaten uitmaken. Betreffende Egypte heeft de regeering zich aangesloten bij het jongste voorstel der mogend heden voor de ficancieele regeling, waarvan wél- licht een betere toestand en waarschijnlijk be stendiging der internationale rechtspraak het gevolg zullen zgn. Het uitleveringstraetaat met de V. S. van N. Amerika is op het punt van gesloten te worden. Op Borneo zal het bekende standpunt gehand haafd woïden, zijnde strenge waakzaamheid tegen anders over Helena dan met het harde oordeel, dat Jonge lieden zcfö licht kunnen vellen. Hoe meer zg erover nadacht des te meer ge voelde Adelaide, dat sir Francis haar tusschen- komst euvel zou opnemen en toch kon het niet vermeden worden, daar de boodschap haar was opgedragen en, wat meer zegt, het mocht niet uitgesteld worden. Zij stond echter niet alleen met haar somber voorgevoel, want zg merkte hoe haar vader zuchtte, toen hg haar verzocht om een briefje aan sir Francis te schrijven en hem te verzoeken haar, zoodra hij uit de stad terug zou zijn, een bezoek te komen brengen. Sir Francis gehoorzaamde aan dat opontbod en Adelaide was niet weinig ontroerd, tóen rij hem zag verschgnen. zg voelde zich veel zenuwachtiger dan wanneer zij haar eigen zaak had moeten bepleiten. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2