Laatste berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Koloniën. Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. 30 November des morgens te 8 uren. 1 December des morgens te 8 uren. Geneeskundige raad in Zeeland. in 1861 genoodzaakt was tot herstel zijnet gezondheid naar Nederland te vertrekken. Hij was om zijn karakter algemeen bemind en stond wegens zijne wetenschappelijke verdiensten op verschillend gebied hoog aangeschreven. Politie. Benoemd tot commissaris van rijks politie de commissaris van politie te Roermond, J. W. C. Strang. Hoogeb Onderwijs. Benoemd tot lector aan de rijks universiteit te Leiden, mr. W. M. d'Ablaing, om onderwijs te geven in het Romeinsche recht en zijne geschiedenis. Belastingen. Benoemd tot ontvanger der in- voerr. en acc. te Budel-Station, tevens belast met den visitatiedienst aldaar F. M. H. S. Derriks, verificateur der 2de kat. voor den actieven dienst der dir. belast., invoerr. en acc. te Oldenzaal. Geneeskundige dienst. Benoemd bij het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot off. van gezondh. 3de kl. de heer dr. D. H. Zeeman, arts. De heer df. J. J. Van Toorenenbergen, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Geschiedenis van het Christendom aan de universiteit te Amsterdam, zal zijn ambt op 1 Januari 1880 aanvaarden. Eede, 30 Nov. Tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school in deze gemeente is tijdelijk benoemd de heer Beerens van St. Kruis. De werkelijke benoeming zal binnen kort volgen. De op heden door diakenen der Nederduitsche hervormde gemeente alhier gehouden jaarlljksche wintercollecte heelt opgebracht f 2908 38, De opb rengst ten vorigen jare, bedroeg f 2826.08. Rilland-Bath, 30 Nov. Tot leden van 't college van notabelen derN H. gemeente alhier werden heden met bijna algemeene stemmen ge kozen de heerenJ. J. van Gorsel, C. vd. Werff, Ch. van Liere en J. van Hoepen. Door het gerechtshof te 's Gravenhagé is Vrijdag Uitspraak gedaan in de in onS nommer van 29 November medegedeelde zaken van N. D. te Middelburg en A. v. L. te Groede. N. D., beschuldigd van 1° diefstal bij nacht in een bewoond huis en 2° manslag met voorbedach ten rade, dat is moord, werd tot 20 jaren tucht huisstraf Veroordeeld, Aan A. v. L. werden wegens valsche getuigenis in eene politiezaak, ten nadeele van den beklaagde, 45 dagen celstraf opgelegd. In het overzicht van het Alg. Dagbl. van Ned. Indië leest men het volgende Het groote feit van den dag is de dood van controleur Haga te Kema in de Minahassa, in den voormiddag van 29 September. De controleur is vermoord door iemand, die beweerde niet verplicht te zijn tot heerendienst, en op wien de controleur de onlangs gemaakte nieuwe bepalingen voor die streken moest toepassen. In zijn huis opgezocht, heeft de vrijheidlievende Kemaër den controleur, die ongewapend was, doch twee oppassers en een wijkmeester bij zich had en hem kwam arresteeren, vermoord. De oppassers en wijkmeester namen de vlucht, en niemand heeft den doodelijk gewonde hulp verleend, zoödat hij eindelijk zijn huis bereikt hebbende, weldra stiérf. Ér bestaat in de Mina hassa groote ontstemming tegen ons, ten gevolge der hervormingen van den heer Swaving, die altijd op Java geplaatst, plotseling naar de Mina hassa verplaatst werd en daar hervormingen op zijn Javaasch heeft ingevoerd. Het ware van de aanleiding tot den moord is nog niet zeker bekend. De teSoerabaja ontvangen berichten houden den moordenaar voor een „valsch burger", die aanspraak maakte op vrijdom van heerendienst, maar daar geen recht op had. Is dat het geval, dan heeft de geschiedenis met de hervormingen der laatste twee jaar aldaar niets te maken, daar strijd tegen de aanmatiging der rechten van die burgers altijd gevoeid is ge worden. Volgens andere berichten, zou de moor denaar wezenlijk een vrije burger zijn. Panglima Polim is werkelijk niet dood. De onderwerpingen op Atjeh gaan nog voort. De legerkonmandant, die Opzettelijk op Atjeh is gaan kijken om te zien of alles wel zoo fraai was, als opgegeven werd, is zeer met den staat van zaken ingenomen. Waarschijn lijk zal na geruimen tijd nog wel weder eens Van invallen op bevriend gebied gehoord worden, maar van uit Indrapoerie en van de centrale vestiging in de XXVI Moekims zal men langs de nu bestaande en gemaakt wordende wegen in korten tijd den vijanden kunnen op het lijf zitten. Toen Indra poerie genomen was, schreven wij„nu komt er teekening in de zaken," en de daarop gevolgde gebeurtenissen hebben die opvatting schitterend gerechtvaardigd. Aan Habibs inlichtingen hebben wij Indrapoerie te danken en de sedert in onder werping gekomen oud Shabendar van den sultan en de zoon van Panglima Polim zijn geen kleine kampong-hoofden, maar de eerste mannen der oorlogspartij. Oostburg, 30 Nov. Gisteren viel ee jongetje van 6 a 8 jaar op de Kreek „het groote gat" alhier door het ijs, op een zeer diepe plaats, en zou het slachtoffer geworden zijn van zijne onvoorzichtigheid, zoo hij niet door den moed en de tegenwoordigheid van geest van een 13jarigen knaap was gered. Deze kroop op den buik naar het wak en toen de drenkeling voor de tweede maal naar de oppervlakte van het water opsteeg had hij het geluk, hem bij het hoofd te vatten, boven water te brengen en gelukkig te redden. Arnemuiden, 29 Nov. Heden voormiddag waagden zich eenige jongens op het zwakke ijs in de oude Arnemuidsche haven om schaatsen te rijden, toen een hunner, genaamd M. S., oud 14 jaren, door het ijs zakte en in de diepte verdween Het lijk werd door eenige manschappen, die met behulp van eene boot ter redding waren toege schoten, een uur daarna opgevischt. De pogingen tot opwekking der levensgeesten waren vruchteloos. De Javaansche prinsen hebben Vrijdag voorgoed Arnhem verlaten. De oudpresident van den aard van Indië Nieuwenhuijzen en een groot aantal belangstellende vrienden waren aan het station om hun nog een laatst vaarwel te zeggen. Vrijdag is te Rotterdam een buitengewone vergadering gehouden van aandeelhouders in de Rotterdamsche Tramivegmaatschanpij. Commissa rissen deelden aan de aandeelhouders de reden mede die hen hadden doen besluiten de directeuren van Mourik en Van Wijk te schorsen. In hoofd zaak berust dat besluit op oneerlijke handelingen ten aanzien van den aanleg van den weg; ten aanzien van de leverantie van wagens; ten aanzien van het plaatsen en voederen van een eigen paard in de stallen der maatschappij; ten aanzien van de weelderige inrichting hunner woning, zonder toesteinu-ing van commissarissen en ten aanzien van het ongeoorloofd bezigen, voor particulier gebruik, van water en gas uit de leidingen der maatschappij. De directeur Van Wfjk had beter geoordeeld zijn ontslag te nemen. Van Mourik trachtte zich te verdedigen, maar met weinig succes, althans de vergadering besloot hem te ontslaan. Geen enkele stem verhief zich voor hem. Bij de bespre kingen ontwikkelde zich een twist tusschen de beide geschorste directeuren, waarin zij elkander allerlei verwijtingen naar 't hoofd wierpen en met woorden, die de verslaggever der N. R. C. niet weergeeft, wijl de wet het bezigen ervan straf baar stelt. Voorts werd door commissarissen voorgesteld het maatschappelijk kapitaal uit te breiden. De resultaten die de zaak oplevert zijn gunstig Gemiddeld werden per rit vervoerd 7 personen en de opbrengst was per dag en kilometer f 97.40. Over dit voorstel zal later worden beslist. Thans bepaalde zich de vergadering met commis sarissen dank te zeggen voor hun goede zorgen. Zaterdag is Michel Chevalier over'eden, een van de trouwste aanhangers van het vrijhandels systeem. Hij was tot zijn dood toe professor aan het College de France. Ook was hjj de laatst overgeblevene van deSaint-Sinomisten. Als jong man van 25 jaren heeft hij den mystieken gods dienst, en het sociaal idealisme van Ënfantin, Rodrigues en Bazard gedeeld, die zonderlinge leer welker aanhangers toch zoo innig in hare voor treffelijkheid geloofden. Toen men de gezamenlijke woning te Parijs moest verlaten, behoorde Cheva lier onder de getrouwen, die Enfantin naar Menil- montant vergezelden, waar een veertigtal adepten een monnikenleven begonnnen te leiden. Zij namen een costuum aan, waarbij o. a. het vest van achteren werd dichtgeknoopt als een symbool van de noodzakelijkheid der broederlijke hulp. Ook daar echter werd den droomers geen rust gelaten. De regeering paste de wetgeving op de vereenigingen toe en onder meerderen werd ook Chevalier tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Reeds vóór zijn straftijd verloopen was, zond Thiers den jongen man naar het nuchtere en practische Amerika, waar uit den socialen droomer een economist van hoogeu rang groeide. Hij be kleedde later een aantal hooge betrekkingen, was lid van den senaat onder Napoleon III en bleef bij zijne onwrikbare overtuiging voor vrijen handel steeds een type van een verstokt conservatief. Een aantal dorpspredikanten in de omsti eken van Heeslingen en Buxtehude in Oost-Friesland zijn op brutale maar toch niet onaardige wijze beetgenomen. Een man vervoegde zich bij hen, die voorgaf van het keizerlijk Consistorie de opdracht te hebben gekregen om de tanden der dominés na te zien en de slechte tanden uit te trekken, wijl die hinderlijk zijn voor het goed en verstaanbaar spreken en voor het zuiver zingen. Bij de meesten vond hp slechte tanden, trok ze uit en liet de patiënten duchtig betalen. De gemeente Boitsfort in België heeft een voorbeeld gegeven, dat reeds door enkele anderen is gevolgd. Zij geeft het openbaar lager onder wijs om niet en zal alle behoeftige kinderen, die de school bezoeken, op hare kosten van kleeren voorzien. Ook is in die gemeente èén fonds ge vormd, waaruit aan ieder, die als leerling de openbare school tot zijn dertiende jaar heeft bezocht, bij zijne meerderjarigheid eene som van 700 francs zal worden betaald, Er is te Londen voor den Masten of the Rolls eene procedure gevoerd, die zeker niet zeer dikwijls zal voorkomen. Zekere heer Labouchere, redacteur van Truth, had den toorn opgewekt van den heer Lawson, vroeger Levy geheeten, redacteur en voor een groot deel eigenaar van de Daily Telegraph. Op een goeden avond sloeg Lawson zijn vijand voor de Beefsteak-club, waar van beiden lid waren, met een stok op den hoed en er ontstond tusschen de beide ridders van de pen een geregeld vuistgevecht, dat eerst ophield, toen zij door het publiek op de straat werden gescheiden. Labouchere zond den volgenden morgen eene uitdaging aan Lawson, welke deze echter afsloeg. Toen bleef den aangevallene niet anders over dan zijn dagelijksch wapen, de pen, waarvan hij een ongenadig gebruik maakte door in de Truth het gebeurde te schilderen in kleuren, waardoor op Lawson een zoo bespottelijk en tevens zoo verachtelijk licht viel, dat deze La bouchere wegens laster aanklaagde. Het is echter niet over die procedure dat wij spreken willen. De Beef steak-club had het opspraak wekkend gedrag harer leden met leede oogen aangezien en haar bestuur had het reglement in handen genomen en daar in het 20e artikel gelezen, dat indien het gedrag van een der leden schadelijk was voor de belangen der club, dat lid zou uit genoodigd worden zijn ontslag te nemen. Bij weigering zou hij kunnen geschrapt worden als twee derden der op eene daartoe belegde verga dering aanwezige leden zich daarvoor verklaarden. Het bestuur noodigde beide heeren uit om te be danken Lawson deed het, Labouchere niet. Toen werd er vergaderd, een ganschen nacht lang, en met 77 tegen 38 stemmen, dus juist het vereischte getal, werd Labouchere geschrapt. Nu zou men denken dat het uit was, maar de oorlogzuchtige redacteur van Truth was nog niet verslagen. Hij stelde bij den rechter eene actie in tegen het bestuur der club, om dit te verhinderen het genomen be sluit uit te voeren. En hij won zijn proces. De rechter nam aan, dat de club geen behoorlijk onderzoek had ingesteld naar de feiten; dat niet aan het beschuldigde lid was gevraagd naar eene opheldering van zijn gedrag; dat deze ook niet op den in het reglement bepaalden tijd iu kennis was gesteld met het voorstel van het bestuur, en dat mr Labouchere 's bewering, dat er 117 leden tegenwoordig waren geweest, zoodat het aantal van twee derden niet was bereikt, niet door het bestuur was weerlegd. Zoo is de heer Henry Labouchere bij rechterlijk vonnis lid van zijne sociëteit gebleven. Tweede kamer. Bij de beraadslaging over hoofdstuk II Hooge collegièn van staatder staats- begrooting voor 1880, maakte de heer Oorver Hooft aanmerking op de tijdens de jongste minis- terieele crisis gehouden vergadering der liberale partij in de lokalen der kamer, met medewerking van ambtenaren der griffie. De voorzitter der kamer verklaarde de aanspra kelijkheid hiervoor te aanvaarden op grond dat er vele antecedenten van bestonden, en voornemens te zijn bij volgende soortgelijke gelegenheden even zoo te handelen. Tusschen de heeren Van Eek, Ëysinga en den minister van justitie werd weder discussie gevoerd over de werking der administratieve rechtsmacht van den raad van state en de gebrekkige wijze van procedeeren. Parijs. De republikeinsche linkerzijde heeft zich formeel voor het behoud van het kabinet verklaard, terwijl door de andere groepen der linkerzijde nog geen besluit is genomen. Het be houd van het kabinet is echter waarschijnlijk. (Van 23—80 Nov. 1879.) Middelburg. Ondertrouwd; J. van Dijk, jm. 24 j. met P. A. Dekker, jd. 22 j. A. Meerman, jm. 21 j. met L. M. Ceuse, jd. 20 j. J. Holthuij- zen, wed'. 31 j. met M. H. Minnaard, jd. 29 j. BevallenK. Carol, geb. Kambier, z. E. P. A. Hendrikse, geb. Janse, z. M. van Hoek, geb. Verhage, d. C. F. van de Velde, geb. Scheele, z. M. S. M. Arnoldus. geb. Boon, z. A. Windemul- ler, geb. Schotanus, z. J. M. van Maale, geb. Bogers, z. H. E. de Munck, geb. Olree, z C. Thomassen, geb. Cornelisee, d. A. Louwerse, geb. van de Putte, d. F. de Baare, geb. Zeevaart, z. J. Goethals, geb. van Melle, z. (Ieven 1.) J. R. de Keijzer, geb. van IJzeren, z. (levenl.) Overleden M. J. Geldhof, wtd'. van J. J. Maks, 62 j. J. C. Mooiman, vrouw van P. Koets, 30 j. L. Groenewegen, vrouw van C. van den Broek, 60 j. A. M. van Velthoven, z. 6 m. L. Melse, wede. van J. Lampert, 77 j. G. M. Lenselink, d. 15 m. (Van 22—29 Nov. 1879.) Vlissingen. Gehuwd W. van den Hout, wed' van J. C. Opperman, 51 j. met M. E. van Dijke, jd. 36 j. Bevallen A. F. Hartkoom, geb. Westendorf, d. M. P. Hak, geb. Pieter.<, d. O. van der Kuijl, geb. Meeusen, d. M. A. de Reeper, geb. Schwarts- mans, z. Overleden: B. Herts, vrouw van H. Andnesse, 79 j. G. Hutchison, d. 12 w. G. J. de Ruijter, wedr. van M. 0. Groeneveld, 75 j. M. J. de Kam, wed', van A. van Hoeke, 72 j. T. D. de Wit, jm. 21 j. t Goes. GehuwdJ. Strijd, jm. 25 j. met B. Moesman, jd. 20 j. S. Aimekinders, jm. 23 j. met M. T. Maartense, jd. 21 j. Bevallen H. M. den Boer, geb. Verbeule, z. J. Schipper, geb. Lindenberg, d. J. A. Boone, geb. Sterk, d. Overleden F. Wagenaar, wed', van A. Cle ment, 86 B. de Jonge, d. 8 w. M, E. Verbee- men, d. 13 m. P. de Wolff, wed', van A. Vroegop, 65 j. Zierikzee. BevallenJ. A. Zoon, geb. Vaal- burg, d. F. Holm, geb. Wilson, d. Leupen, geb. Steenmeijer, d. K. J. van der Valk, geb. de Glopper, z. A. M. Cannoo, geb. de Rooi, d. (levenl.) Overleden J. Kanaar, z. 3 m. J. D. Hoger- heijde, d. 2 m. namen Ba- Wind Toestand der der rom. plaatsen. afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields Sylt 2.9 ZO 2 1. bew. Hartlepool Swinemunde 6.0 NW 2 1. bew. Hamburg 5.0 NNO 2 bew. Delfzijl 6.9 W 0 mist. Groningen. 6.1 WZW 0 mist. Helder. 5.6 NNW 0 betr. kalm Yarmouth. Vlissingen. 5.4 W 1 bew. Maastricht 5.9 zw 1 betr. Valentia Portsmouth. Grisnez - 4.9 N 3 betr. Parijs. 6.2 N 1 betr. St. Mathieu. ff.4 N 3 1. bew. Biarritz 7.9 NNO 4 betr. N. Shields 0.8 NNW 2 bew. deining Sylt 1. 0 5 1. bew. Hartlepool 1.8 NNW sneeuw deining Swinemunde 1.5 stil tuist. Hamburg 1.7 O 1 betr. Delfzijl 2.8 O 1 bew. Groningen. 30 O 0 bew. kalm Helder. 4.8 O 3 sieeuw Yarmouth. ZO 3 bew. deining Vlissingen. 82 NO betr. Maastricht 85 ZO 1 betr. Valentia 3.0 NNW 2 mist. kalm Portsmouth. NNW 2 goed kalm Grisnez 7.7 NW 4 z. btw. Parijs 8.0 NW 2 betr. St. Mathieu. 3.2 N 2 betr Biarritz 6.0 Z 3 sneeuw Zondag. Grootste verschil in Nederland; 'sochtends 8 uren: V. 1.1 G. des namiddags: H. 2.2 M. Barometer té Middelburg, Graanbeurs: (Cbnr.) Maandag. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenG. 5.6 M. des namiddags: Barometer te Middelburg, GraanbeursCorr752 Thermometer 29 Nov. 'sav. llu.32 <r. 30 Nov. 'smorg. 8 u. 32 gr. 's midd. 1 u. 38 gr. 's av. 5 u. 32 gr. 'sav. 11 u. 32 gr. 1 Dec. 'smorg. 8 u. 31 gr. 's midd. 1 u. 32 gr. 's av. 5 u. 29 gr. Onder vooizitterschap van den heer dr. Dozy, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland, Werd Vrijdag avond alhier de najaars vergadering van den geneeskundigen raad in deze provincie gehouden. De voorzitter opent de vergadering met de mededeeling van Zijne benoeming tot inspecteur en houdt vervolgens eene toespraak, waarin hij, hulde brengende aan den ijver en de nauwgezet heid waarmede dr. Carsten tijdelijk het inspec teurschap heeft waargenomen, doet uitkomen dat dergelijke toestand toch ongewenscht is. Zich voor de noodige wenken en inlichtingen van zgne medeleden aanbevelende, toont spreker aan dat bij hetgeen reeds is verricht, nog zeer veel te doen is overgebleven, waartoe aller s&menwei king noodig is. De heer Dozy noemt o. a. de wen- schelijkheid der verkrijging van goed voedsel voor deu werkenden stand, zuivere melk, zuiver drinkwater, droogmaking van poelen, bouwhygiène, armverzorging, weezin verpleging en niet bet minst voldoende verloskundige hulp. Om een en ander te verkrijgen hoopt hij dat de ledeu de handen zullen ineenslaan. Dr. Verschoor antwoordt den voorzitter, zegt hem namens zijne medeleden aller steun toe, weuscht hem geluk met zijne benoeming en spreekt de hoop uit dat Lij vee jaien tot heil der provincie en tot eigen genoegen hier werkzaam mag zijn. Onder de ingekomen stukken bevindt zich een schrijven van mej. Winkelman, houdende aanbie ding vaneen photographisch portret van vijlen den heer H. P. Winkelman, vroeger lid dezer vergadering. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten aan mej. Winkelman een brief van dankbetuiging te richten. Van gedeputeerde staten van Zeeland is, naar aanleiding van de in de vorige vergadering van deu raad gedane vraag om opgave van de gele genheden, die er in de verschillende gemeenten bestaan voor de tijdelijke opname van krankzin nigen, een schrijven ontvangen houdende toezending van een rapport daaromtrent. Uit dat rapport blijkt dat in 42 groote go- meenten bedoelde gtlegenbeid aanwezig is en in alle gemeenten boven de 3000 zielen, behalve te Wissekerke en Tor Neuzen. Te Wissekerke is echter een gelegenheid voor lijders aan besmette lijke ziekten, die desnoods als bewaarplaats kan dienen.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2