Kerknieuws. Weerkundige waarnemingen; BUITENLANDT Benoemingen en besluiten. Landbouw. Underwijs. Rechtszaken. 29 November des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht. ingevoerd spek. De heeren dr. Couvêe, iTan Berlekom en Dozy maken deze commissie uit. Tllssingen, 29 November. Donderdag avond overleed alhier de heer G. J. de Ruijter laatstelijk administrateur der garnizoensbakkerij en vroeger adjudant-onderofficier bij het leger. Naar velen meenen, was de overledene een der weinige nog in leven zijnde rechtstreeksche afstammelingen van den admiraal M. A. de Ruijter. Hij was een uitstekend militair, begiftigd met het Metalen krult en bij allen die hem kenden zeer geacht. De heeren Idzerda, Lenting én Bergsma hebben de liberale leden der tweede kamer uitgenoodigd, een banket aan te bieden aan den heer mr. Kap- peyne van de Coppello, oud-leider der liberale partij, dat in de eerste dagen van December zal gegeven worden. Naar wij vernemen zullen Z. M. de koning en de koningin den 5en December te 's Gravenhage terugkeer en. H. K. H. de kroonprinses van Denemarken verliet gisterenmiddag te 4.20 uren, na eenige weken de gast te zijn geweest van prins Frederik, met haar kinderen de residentie. Vad Seroogkerke (Walch.) 28 November. De raad dezer gemeente heeft heden aan mr. F. M. C. van Deinse, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris der gemeente, ingaande met 1 Januari a. Aardenburg, 28 November. Door den raad dezer gemeente werd, in de zitting van heden, weder eene commissie tot wering van bedelarij samen gesteld, zooals die alhier steeds sedert vier en twintig winterseisoenen met nut werkzaam is. Zij bestaat uit een lid van den raad, een lid van het algemeen armbestuur, een diaken der N. H. ge meente, een dito der Doopsgezinde gemeente, een lid van het R. kath. armbestuur en een ontvanger griffier. Verder werd, met het oog op de duurte der levensmiddelen, het geheel mislukken van den aardappeloogst en het talrijk gezin van den gemeente-veldwachter, aan dezen voor 1880 eene gratificatie van 100 verleend. In eene gecombineerde vergadering van leden van den gemeenteraad en regenten van het bur ger-gasthuis is tot regent herbenoemd de heer G. A. Vorsterman van Oijen. Weder wordt gekliagd over achteruitstelling der Nederlandsche nijverheid tegenover de buiten- landsche. Ditmaal zijn het de ministers van oorlog en marine, die eene groote bestelling van ijzeren en stalen affuiten aan de fabriek van Erupp te Essen gedaan hebben, niettegenstaande de fabriek van den heer Van der Made twee affuiten tot proef heeft afgeleverd en aanbood de ver vaardiging tot concurreerenden prijs te bewerk stelligen. Het is noodig dat de ministers, even als de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij gedaan heeft, zich op inderdaad afdoende wijze over deze klacht verantwoorden. Het hoofd-comité voor de Noordpooltochten heeft aan de plaatselijke comités kennis gegeven van zijn op de jongste vergadering eenparig ge nomen besluit tot het doen ondernemen eener derde reis naar de Noordelijke IJszee. Met het oog op de belangrijke uitkomsten, ook op den jongsten tocht van de Willem Barents verkregen, acht het hoofd-comité het meer dan ooit nood zakelijk het aangevangen werk voort te zetten. Het herinnert daarbij aan den droevigen dood van Koolemans Beijnen en zegt„Over het graf van hem, die zooveel voor de zaak der Pool tochten heeft gedaan, willen allen elkander de hand reiken om met verbonden krachten zijn werk, een werk ter eere en nutte van Nederland en de wetenschap, voort te zetten." Voor den nieuwen tocht is minstens benoodigd eene som van 14 a 15000 gulden. Het comité van uitvoering is samengesteld uit de heeren: J. D. Fransen van de Putte, voor zitter; M. H. Jansen; O. baron van Wassenaer Catwjjck P. J. Veth; jbr. mr. J. K. J. de Jonge, algemeen penningmeester(Kanaalstraat 5, 's Hage); mr. G. Wttewaal, secretaris, (Van den Boschstraat 14, 'sHage). Naar aanleiding der opmerking van gisteren over het ontbreken van het handelselement inde staatscommissie tot herziening van het Wetboek van Koophandel, verneemt het Handelsblad dat de minister gemeend heeft de commissie geheel te moeten vrijlaten omtrent de wijze, waarop zij de raadgevingen der praktijk wenscht in te winnen. Indien haar de gelegenheid wordt ge geven om voor speciale onderwerpen zich een of meer leden uit den handel te assumeeren, zou het bezwaar weggenomen worden. Burg. en weth. van Rotterdam hebben aan den raad ingediend een rapport en bouwplan voor de oprichting eener stads-slachtplaats onder Croos- wijck. De kosten worden geraamd op 550,000, over verschillende jaren te verdeelen. In de jongste vergadering van den raad werd eene nieuwe verordening op het rijden vastgesteld, vaarbij een voorstel van den heer Muller om te verbieden dat honden vóór wagens gespannen worden, met groote meerderheid verworpen werd. De Si. el. bevat de wet houdende vaststelling der begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1880 (hoofdstuk H. Uitgaven in Neder landsch-Indië). Het afgeloopen debat in de tweede kamer over de staatsbegrooting in 't algemeen zal nog meer dan éene gelegenheid opleveren om erop terug te komen, als het officieel verslag in ons bezit zal zijn. Om het belang der zaak meenen wij echter reeds nu eene plaats te moeten geven aau de gewichtige verklaring, waarmede de minister van binnenlandsche zaken de beraadslagingen sloot, in antwoord op de vragen van den heer Elout van Soeterwoude. De verslaggever der N. Rott. Ct. verhaalt dit indrukwekkend moment aldus: „Wat zou de minister van binnenlandsche zaken (de heer Elout wilde zijne rede niet aanvangen vóór de minister in de zitting verschenen was) antwoorden Thans was het beslissend oogenblik daar; het to be or not to be van hem, die niet langer weifelen mocht. Hamlet bleef weifelen tot het laatstde minister van binnenlandsche zaken moest onbewimpeld spreken. En hoe hij het deed? 't Was in 't laatste half uur der zitting; maar bleven de toejuichingen rechts niet achter wege, toen de heer Elout had geëindigdluider klonken zij ter linkerzijde, toen de heer Six ge ëindigd had. Zijn beslist partij kiezen voor het openbaar onderwijs is 't schoonste resultaat van dit langdurig debat. In ernst en gematigdheid van voordracht, plechtigheid van toon, deed hij voor den heer Elout niet onder. „De heer Elout," sprak hij, „meende dat ik, toen ik de uitvoering der schoolwet beloofde, de kracht mijner woorden niet besefte, en weet dit aan mijn kortelings op treden ik heb de kracht dier woorden volkomen beseft, en zoolang mijne eenvoudige kennis der moedertaal niet geheel is ondergegaan in de par lementaire taal, kan ik niet zien, dat er iets krenkends in die woorden is gelegen. Welke mijne voornemens zijn met betrekking tot de onderwijswet Ik heb mijne taak aanvaard met overtuiging, en werk dagelijks aan de invoering dier wet met een goed geweten. Met allen eerbied Voor de leden der rechterzijde: dat voor hen de onderwijs-quaestie een zaak van politiek- en partijbelang is, heb ik altijd betreurd; de quaestie is zuiver pedagogisch, en de vraag is geene andere dan dezehoe zullen onze kinderen ver standig en zedelijk het best ontwikkeld worden De grondwet van 1848 heeft de gemengde school gewild, maar ook uit ervaring mag ik spreken, en dan heeft mijne ervaring geleerd, dat, of de school gemengd dan wel speciaal godsdienstig zij, alles ten slotte afhangt van dén invloed van den hoofdonderwijzer; en ook op eene godsdienstige school kan, als de hoofdonderwijzer niet goed is, de karaktervorming der kinderen worden belet. In mijne vroegere ambtelijke betrekking ben ik èn met openbare èn met bijzondere scholen veel vuldig in aanraking gekomen, en dan kan ik verzekeren, dat er geen de minste grond bestaat om de openbare school te veroordeelen. Ik maak er zelfs geen geheim van te verklaren, dat ik altijd heb afgekeurd het stelselmatig streven der kerk om christelijke scholen te vestigen, waar dit niet noodig was, en altijd heb ik gemeend dat de gelden, daarvoor bijeenverzameld, beter waren besteed voor de opleiding van christelijke onder wijzers om in de tusschen-uren onderwijs te geven op de openbare school." „Vooral de peroratie van den minister maakte indruk „In deze discussie is vele malen gewaagd van mijn onvergetelijken bloedverwant, de edele figuur, aan wien ik met weemoed terugdenk. De miskenning zijner geloofsgenooten heeft de laatste levensjaren van Van der Brugghen verbitterd, en tengevolge van de felle aanvallen, die hij toen, ook van den afgevaardigde van Leiden (den heer Elout) te verduren heeft gehad, is hij bezweken. Ik eindig met denzelfden afgevaardigde van Leiden te verklaren, dat zijne aanvallen op mij mij niet heb ben verwonderdmaar mij ook niet hebben geschokt." „Of de heer Six ook waardig is een zetel in te nemen in het ministerie? Of nog iemand twijfe len mocht dat „verschil van tonen leidt tot een harmonisch accoord." Het mannelijk pleidooi voor openbaar onderwijs, door den heer Six uit gesproken, moge bij hoofdstuk V opnieuw een reeks van zwaarden wetten de sympathie der liberale partij is van heden af dezén minister ge waarborgd, maar haar steun Zal hem eerst Ver zekerd zijn, indien hij de belofte aflegt de uiterste krachtsinspanning te zullen aanwenden om nog in den loop van 1880 de nieuwe schoolwet in te voeren. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de ge meente Uitgeest, J. van Leeuwen Az., candidaat- notaris te Leidén. koloniën. Op verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen, aan den Oost Indischen hoofdambtenaar G. H. L. van Oordt, laatstelijk hoofdingenieur, chef der afdeeling stoomwezen van het departement der burgerlijke openbare werken in Nederlandsch-Indië, thans met verlof hier te lande. De candidaat L. G. Th. Creutsberg heeft het beroep naar de Herv. gem. te Oosterland aange nomen. Als eene bijzonderheid kan hier bijgevoegd worden, dat zijn vader en grootvader in dezelfde gemeente het predik-ambt vervulden. Aardenburg, 28 November. De heer G. A. Vorsterman van Oijen heeft aan het bestuur der Maatschappij van landbouw en veeteelt, afdeeling Oostburg, verzocht zoo veel mogeljjk van het houden van voorlezingen gedurende dezen winter verschoond te blijven. Ook voor voorlezingen elders is door genoemden heer bedankt om' redenen van gezondheid. Benoemd tot leeraren in het Latijn, Grieksch, Nederlandsch, de aardrijkskunde en de geschiedenis aan het progymnasium te Tiel, D. Bruins, docto- randus te Lochem, en P. J. Smit, docent te Zetten. De heer W. H. Keun heeft dj namens hem gedane aanteekening van cassatie van het tegen hem gewezen vonnis der rechtbank te Middelburg, in zake het gebruik maken van een niet meer geldig spoorwegbiljet, ingetrokken. Alweêr een inbraak te Amsterdam. Een commensaal kwam in den nacht thuis. Hij schelde, maar kreeg geen gehoor en had zijn huissleutel vergeten. Daarom trapte hij het onderste gedeelte van de zeer ouderwetsche huisdeur, een zoogenaamde vouwdeur, in èn wrong zich door de opening. Agenten van politie zagen de braak kort daarna, vonden zelfs een stuk onderdeur op straat, on derzochten het feit en constateerden toen, dat iemand bij zich zelf had ingebroken. In een tapperij op het Rembrandtplein te Amsterdam werd Donderdag avond kaart ge speeld door twee personen. Een hunner verloor ruim honderd gulden en betaalde. Toen de wiuner het geld wilde opsteken werd plotseling het licht in de kamer uitgedraaid en maakten onderscheidene personen zich meester van het geld, benevens van ruim zeven honderd gulden, die de winner nog bij zich had In deze zaak zijn reeds vele personen gehoord en niet het minst de bestolene, die rekenschap moet afleggen omtrent het aanzienlijk bedrag dat hij bij zich droeg en dat hij als zijn eigendom opeischt. Bij de toewijzing van het aantal obligatiën aan de aandeelhouders der Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen, die ingevolge art. 6 der statuten gebruik maakten van het recht van voorkeur tot het nemen van obligatiën in de door de Maatschappij uitgeschreven leening ad 6.000.000 doch waarvan voorloopig slechts 1.000.000 wordt uitgegeven, bleek, dat door hen voor ruim acht maal het bedrag was ingeschreven waarop zij volgens genoemd artikel recht hebben. (Fad.) Door het comité uit den handel en de indus trie te Parijs, gevormd tot leniging van den nood der slachtoffers van den jongsten watersnood in Murcia, wordt een beroep gedaan op de liefdadig heid van de Nederlandsche handelaars om prijzen te schenken voor de te honden tombola. Als vertegenwoordiger van de Nederlandsch-Indische pers staat de heer E. Elsbach aan het hoofd der commmissarissen, die verzoeken de prijzen welke men mocht willen afstaan, te zenden aan den heer Jules Jaluzot, Grands Magasins du Printemps te Roozendaal. Het is volop winter in Italië. In den nacht van den 19en is een felle storm losgebroken over het noorden des lands van Turijn tot Venetië, gevolgd door zware sneeuwbuien, die de telegraphi- sChe communicatie hier en daar verbraken, wijl de draden braken onder het gewicht der sneeuw. De treinen kwamen overal te laat aan, en de spoorweg van Como naar Milaan was bijna geheel versperd. In Rome is men blij met de vroege koude, die daar droog is, wijl ze de laatste kiemen der malaria doet verdwijnen, die dezen zomer iu de hoofdstad buitengewoon erg heeft geheerscht. In Januari heeft in Frankrijk eene volkstel ling plaats van de ingezeten paarden en muilezels. Vooral te Parijs is dat geene kleinigheid. Ver leden jaar bleek bij de telling, dat aldaar 84.570 van die nuttige dieren waren, die aan 21.506 eigenaars toebehoorden. De telling geschiedt vooral ten behoeve der militaire administratie, die ia geval van oorlog met een oogopslag zal kunnen zien, waar zij trek- en lastdieren kan requireeren. Men wéét, dat er in vele groote steden van Amerika en in Londen reeds maatschappijen zich gevormd hebben voor telephonische verbinding. Men neemt een draad in huis, die naar het cen traal-kantoor loopt. Wil men iemand spreken, die ook een draad heeit, dan vraagt men in den telephoon om met dien persoon in verbinding gesteld te worden. Beider draden worden aau- eengehecht en een geregeld gesprek kan beginnen. Ihe Electrician geeft een voorbeeld hoepractisch zulk een toestel kan werken. Eene jonge moeder vraagt des nachts telephonisch aan hare schoon moeder of zij dadelijk bij haar wil komen, wijl haar kind door een kroephoest is overvallen en zij radeloos is. De schoonmoeder telephoneert aan den huisdokter om dadelijk te komen. De dokter telephoneert weder aan de jonge moeder „Laat het kind bij den eersten aanval van hoest in den telephoon hoesten." Dit geschiedt en de dokter antwoordt„Onnoodig dat ik dadelijk bij u kom uw kind heeft eeu onschuldigen hoest, die met kroep niets te maken heeft." Ook aan de grootmoeder werd langs denzelfdeh weg kennis gegeven dat het niet zoo erg was, en het geheele gezelschap kon na tien minuten pratens rustig in huis en in bed blijven. Londen. De gezant van Ghili bevestigt dat Iquiqui genomen is. Honstantlnopel. Baker Pacha vertrekt heden naar Aleppo. Op raad van den Engelschen gezant Layard zal de sultan christen gouverneurs benoemen te Erzerum en Zeitum. Het is on waar dat Engeland geprotesteerd heeft tegèn de financieele regeling. NAMEN Ba- Wind Toestand der SER rom. PLAATSEN. afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields 5.1 NNW 2 sneeuw deining Sylt 4.7 NNW 4 1. bew. Hartlepool -f 0.8 NW sneeuw kalm Swinemunde 6.7 wzw 3 mist. Hamburg 5.0 wzw 1 bew. Delfzijl 3.8 WNW 1 z. bew. Groningen. 3.1 NW 0 bew. Helder. 19 NNW 2 bew. kalm Yarmouth. NW 1 bew. kalm Vlissingen. 1.9 ONO 1 bew. Maastricht 2.8 ZW 1 mist. Valentia Portsmouth. 6.1 ONO 3 z. bew. deining NO 1 betr. kalm Grisnez 2.6 N 3 z. bew. Parijs. 3.3 N 1 helder St. Mathieu. 5.7 O 5 betr. Biarritz 13.4 WZW 4 regen Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenH. V. 1.5 G. des namiddags Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr.)lQ0 Thermometer» 28 Nov. 'sav.llu.36 ?r. 29 Nov. 'smorg. 8 u. 36 gr. 's midd. 1 u. 38 gr. 's av. 5 u. 35 gr. De koning en de koningin van Denemarken zijn gisteren ochtend te Berlijn aangekomen om den keizer een bezoek te brengen. Wij noemden bet eergisteren waarschijnlijk, dat dit een gewoon beleefdheidsbezoek zou zijn zonder speciaal poli tiek doel, zooals eene bespreking van het Wel- fenfonds. Zulk eene onderhandeling schijnt niet op hare plaats, waar toch al het bezoek op zich zelve zulk eene groote beteikenis heeft. Dene marken heeft sedert 1864, en werkelijk niet ten onrechte, gepruild en met eene mengeling van afgunst en verbeten woede zün machtigen nabuur aanschouwd. Voor den oppervlakkigen beschouwer was er juist nu geene toenadering te wachten, nu nog kort geleden nieuwe wonden zijn ge slagen. De opheffing van artikel 5 van het Prager verdrag, welke de laatste hand iegde aan de annexatie van Noord-Sleeswijk, en de houding der ministerieele pers te Berlijn, gepaard met diplomatieke demonstraties bij bet huwelijk van prinses Thyra met den hertog van Cumberland, deden niet vermoeden, dat de koning oogenblik- kelijk na een bezoek aan zijn schoonzoon de schreden zou richten naar het keizerlijk paleis te Berlijn. De openbare meening in Denemarken kan zich dan ook nog niet ontworstelen aan den puden wrok, en terwijl de invloedrijke dagbladen een loftoon aanheffen op de herboren vriendschap met Dnitschland, doen de correspondenties uit Kopenhagen aan buitenlandsche dagbladen zien, dat menig Deensch h»rt samenkrimpt bij de gedachte aan eene omhelzing van koning Christiaan met keizer Wilhelm. En toch, het is nu eens het lot der kleine staten van Europa om zich te leeren schikken in voldongen feiten. Alle gevoel moet op den duur wijken voor de noodzakelijk heid des levens en het getuigt dikwijls van groote levenswijsheid om zich tijdig te schikken in het onvermijdelijke. Wat zou het nu nog voor nut kunnen hebben voor Denemarken om booze ge zichten te toonen aan het Duitsche rijk? Het zou er Slees wijk niet mede terugwinnen en den hertog van Cumberland evenmin aan het Welfen- fonds als aan den troon van Hanover helpen. De Berlijnsche dagbladpers begroet het bezoek van het koninklijk paar zeer wellevend en har telijk. De Norddeutsche zegt, dat de stad Berlijn hen begroet als het „hooge, Bouvereine echtpaar van een naburig volk, waarmede, in het belaDg van beiden, betrekkingen van goede buurschap liggen in de bedoelingen van hooggeplaatsten in Duitscbland en Denemarken, bedoelingen waaraan de Duitsche volken zich loyaal aansluiten." Zonder het nog noodig te achten in dezen hoogdra venden toostenstijl te vervallen, drukken National-Zeitung, Tageblatt, Tribune en Börsencourier allen hunne voldoening uit over de verzoening, waarvan dit bezoek de officieele uiting is. De verklaring van den heer Frère Orban, dat hij van het behoud der Belgische legatie bij het Vatikaan eene kabinetsquaestie maken zal, heeft terecht groote verbazing gewekt. Het zou eene oneerlijke handeling zijn om na de gevoerde onderhandelingen de betrekkingen af te breken, zegt de minister. Hoe vragen anderen^ waartoe bindt eene onderhandeling waaruit dui delijk blijkt, dat men een loopje met ons wil nemen Zijn wij door ai dat heen en weder schrijven een stap nader tot ons doel gekomen en kunnen diplomatieke betrekkingen met den paus eenig nut hebben, nu het blijkt, dat in de practük de paus volstrekt niet het hoofd is der Belgische katholieken, of dat hij, wat erger zou zijn, achter onzen rug om andere bevelen geeft dan hij in zijne brieven beweert De vragen zijn duidelijk genoeg gesteld en vinden een vóór een haar grond in de gewisselde correspondentie. Uit de verklaring van den heer Frère echter zou men willen afleiden, dat nog niét de volle waar heid is gezegd en dat het ministerie zich tot meer heeft verbonden dan erkend is. Niemand is dupe van het pauselijk geschrijf. Er is niet eens op toepasselijk, zooals de Indé- pendance geestig zegt, het woord van Laroche- foucauld, dat er leugens zijn, die zoozeer het karakter van waarheid aannemen, dat het^ ver keerd zou zijn ze niet te gelooven. Toch is de slotsom van het betoog der Indévendance, dat men niettegenstaande de ongerijmdheid der zaak met het kabinet moet medegaan. Het tegenwoof- dige ministerie schijnt onmisbaar voor de Bel gische liberalen, die bij eene kamerontbinding gevaar zouden loopen de verleden jaar veroverde meerderheid te verliezen en al het werk ongedaan te zien maken, wat zoo ijverig is tot stand gebracht. Hoezeer de onlogische redeneering van den premier de liberalen moge hinderen, er zijn groote belangen te beschermen, waarvoor men wel eenige opoffering mag over hebben. Dé

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2