BUITENLAND. Handelsberichten. Een kwakzalver ontmaskerd. 1 Zeetijdingen. gaan en door afsnijding van misbruikan. De invoering der schoolwet zal niet athankelijk worden gesteld van de belasting-plannen. De versterking der inkomsten is echter door de verhoogde nitgaven in 't algemeen noodig. Daartoe zal de minister zijnerzijds medewerken, mits hij op de medewerking der kamer kunne rekenen. Staten-Generaal. Weerkundige waarnemingen.' 28 November des morgens te 8 uren. w 3 Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. rryzen van Effecten. De heer Moens, akte nemende van 's ministers verklaring, blijft volhouden «Jat het zoowel mo gelijk als noodzakelijk is de schoolwet reeds met 1 Juli 1880 uit te voeren. De minister van oorlog heeft aan de tweede kamer der staten-generaal een breedvoerige nota van inlichtingen doen toekomen op het adres van jhr. A. L. P. van de Spiegel, kapitein der artil lerie te Willemstad, verzoekende om, ten gevolge van een hem opgelegde straf, zijne zaak door een krijgsraad te doen onderzoeken. Uit 's mi nisters ophelderingen blijkt, dat de klacht betreft een straf, die oniniddelijk samenhing met een aan klacht, die bij het Hoog Militair Gerechtshof tegen den kommandant Mulert door gezegden kapi tein aanhangig gemaakt was, omdat den laatste den 10 Jan. de straf van kamerarrest zonder acces was opgelegd, dewijl hij eerst mondeling, daarna schriftelijk, zich op zeer ongepaste en oneerbiedige wijze over een kon. besluit had uitgelaten, waar van hij de opvolging weigerde. Tot beoordeeling van die aanklacht, moest het aan 't Militair Ge rechtshof blijken, of kap. v. d. Spiegel zich, krachtens art. 16 van de rechtspleging, vrijwillig in arrest had begeven. Dit was niet het geval, tengevolge waarvan de garnizoenskommandant (Mulert), door het hof deswege uitgenoodigd, den klager den 27 Febr. heeft genoodzaakt art. 16 der rechtspleging op te volgen. Dit nu noemt kap. v. d. Spiegel eene onwettige strafoplegging, buiten de wettelijke procesorde. De min. van oorlog noemt het opleggen van het arrest een prooessutelen maatregel, voor welken trouwens in de rechtspleging geen procesorde bestaat. Het Hoog Militair Gerechtshof, bij zijn arrest van 10 April 1879 de klacht van kap. v. d. Spiegel tegen de den 10 Jan. opgelegde straf „ongegrond en lichtvaardig" verklarende, „kunnenüe zij niet anders dan aan een verregaande oneerbiedigheid worden toegeschreven", en te dier zake den klager bovenuien een kamerarrest zonder acces gedurende zes weken opleggende, overweegt tevens, dat de hem door den garnizoenskommandant, hangende deprocedure, opgelegde straf van arrest niet was een disciplinaire straf, maar alieen de op Verzoek vaa het gerechtshof uitgevoerde last tot opvolging van de wetsbepaliug van art. 16 bovengenoemd. Later, nadat kap. v. d. Spiegel (bij brief van 22 Juni) aan don garnizoenskommandant te Willem stad om een krijgsraad vioeg en toen verklaarde, in opvolging van art. 16 zich in arrest te bege ven, heett het Militair Gerechtshof, deswege door de regeering geraadpleegd, verklaard, dat geen klacht te pas kwam over de den kap. v. d. Spiegel op 27 Febr. opgelegde „processueele straf." De handeling van den garnizoenskommandant Mulert Werd daardoor ten overvloede gehomologeerd. NAMEN Ba- Wind Toestand der DER rom. PLAATSEN. afwijk. richt. kracht lucht zee N; Shields -f- 8.9 WNW 3 b'èw. deining Sylt 4- 0.5 NW 1 z. bew. Hartlepool 5.8 NW goed kalm Swinemuude 0.4 ZO 1 mist. Hamburg 1.1 wzw 2 mist. Delfzijl -f 1.8 1 z. bew. Groningen. 4- 25 ZW 1 z. bew. Helder. -f 3.9 WNW 0 z. bew. kalm Yarmouth. NO bew. deining Vlissingen. 3.5 O 0 1. bew. Maastricht 4- 2.9 NN0 1 z. bew. Vaientia 4- 7.9 NO 4 bew. deining Portsmouth. NO 2 betr. kalm Grisnez 4- 1.6 N 2 helder Parijs. 0.6 NO 3 helder St. Mathieu. 4.8 0 5 sieeuw Biarritz 18.4 OZO 5 betr. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenH. 1.8 G. des namiddags Barometer te Middelburg, GraanbeursCorr764 Thermometer, 27 Nov. 'sav.llu.29 gr. 28 Nov. 'smorg. 8 u. 26 gr. 's midd. 1 u. 36 gr. 's av. 5 u. 33 gr. Set is alsof Gladstone's reis in Schotland den laatsten slag moet toebrengen aan het Engelsehe kabinet. „Moeite noch kosten zijn gespaard," zou men in reclamestijl kunnen zeggen. Muziek corpsen voeren hem de statige tonen te gemoet van het See, the conquering hero comes t Aan de stations, ook waar slechts enkele minuten opont houd voor den trein bepaald zijn, staan duizenden en duizenden gereed met adressen, geschenken en aanspraken. De geschenken bestaan in de fabrieks plaatsen nogal eens uit laken voor een zWart pak Zoo brachten in Galashiels 3760 arbeiders ieder èen penny bijeen en gaven daarvoor een stuk laken, een reisdeken en een Schotschen sjaal. De arbeidersvrouwen gaven aan mevrouw Gladstone een Schotsche japon en een doekspeld van Schotschen kiezelsteen. In Carlisle weer een stuk laken. Hier had de bejaarde staatsman een dichterlijken inval. Al zou hg, zoo sprak hjj, het van dat laken gemaakte pak dag voor dag, Zondags en in de week, dragen, toch zou het laken niet eerder versleten zijn dan bet tegen woordige ministerie. Daar komt het maar op aaner moet betoogd worden dat het ministerie door zijne innerlijke fouten zoo zwak is, dat het raadzaam is om het zoo spoedig mogelijk den laatsten stoot te geven. Daarvoor getroost de heer Gladstone zich eene niet geringe inspanning. Dinsdag avond groote redevoering te Edinburgh, Woensdag twee rede voeringen te Dalkeith, gisteren meeting te West Calder, heden receptie ten huize van graaf Rose- bery, morgen twee redevoeringen te Edinburgh. Maandag meeting te Aberfeldy en Vrijdag oratie te Glasgow als rector der universiteit aldaar en 's avonds nog eene politieke redevoering. Men zal moeten toegeven, dat het genoeg is voor éen man. De aanvallen op het kabinet Beaconsfield kunnen in dien cyclus van redevoeringen tot groote afmetingen uitdijen. Zij bewegen zich nu reeds over het gansche veld van binnen- en van bnitenlandsche politiek, zoodat slechts het groote talent van den heer Gladstone hem behoeden kan om in reebtstreeksehe herhalingen te vervallen. Over de buitenlandsche politiek waren het varia tion op het oude thema, in den laatsten tijd door menig woordvoerder der oppositie uitgewerkt. Lord Beaconsfield's eerzucht heeft Engeland in menig opzicht alleen laten handelen, waar eene vereenigde handeling van de mogendheden was voorgeschrevenhet ware beter, dat die-eerzucht zich beperkt had tot het beheeren der eigen zaken van het Britsche rijk en tot het beschermen van den Engelscben handel, eene taak waarmede mannen als Canning, Pitt, Grey, Palmerston, Russell en de overleden lord Derby tevreden waren. Nu is Engeland, enkel op eigen kracht steunende, door eigen schuld in allerlei moeilijk- hei! en geraakt. Alles goed eu wel, antwoordt de tegenpartij, zelfs de meest gematigden van haar, die ook lord Beaconsfield nu eu dan scherp durven criti- seeren, maar mijnheer Gladstone houdt geene rekening met omstandigheden; bij bazelt over buitenlandsche zaken, alsof er geen andere mo gendheden waren met staatslieden en legers, alsof er niets was dan een Engelsch ministerie vau buitenlandsche zaken met een bijzonder slecht menseh aan het hoofd. Het zou ons niet verwonderen als de waarheid in het midden lagals eene verstandige politiek, overeenkomende met Engeland's eigenaardige be hoeften, noch te zoeken was in Gladstone's isolement, noch in Beaconsfield's stoute grepen. Zeker schijnt Engeland geen duurzamen invloed in Europa te zullen verkrijgen als bij iedere ver wisseling der kamermeerderheid een ander uiterste gevolgd wordt in de buitenlandsche politiek. Een Iersch blad, de Dublin Evening Mail, brengt de tegenwoordige beweging terug tot het, streven der Fenians en wil haar niet enkel beschouwd hebben als een uitvloeisel van den wanoogst van dit jaar. Reeds in den aanvang van dit jaar kwam in een Amerikaansch blad een merkwaar dige brief voor van een Fenian, die in Amerika woont, Devoy genaamd. Deze verdedigde niet meer de leer, dat het zwaard het eenige wapen is om den Saxon tyrant te bestrijden. De natio nale partij moet trachten zich te dringen in alle gemeentebesturen om daar eene opvoeding te krijgen in politiek en in administratie. Zoodra de meerderheid der gemeentebesturen in hunne handen was, zouden zij eene groote kracht kun nen uitoefenen. Er heeft zich werkelijk in den laatsten tijd in menig gemeentebestuur een spoor der Fenians voorgedaan. Daarenboven is het opmerkelijk, dat Davitt, een der wegens opruierij beschuldigden, vroeger in Amerika in zeer nauwe betrekking tot Devoy stond, en dat Parnell plot seling zijne voorgenomen reis naar Amerika heeft uitgesteld. De Mail vermoedt, dat de reden daarvan te zoeken is in den angst om zich te compromitteeren, als hij door de Amerikaansehe Fenians wat al te hartelijk zou ontvangen worden. De kamers zijn gisteren te Parijs iu alle be daardheid geopend. De heer Gambetta hield eene korte toespraak, waarin hij in enkele sobere en krachtige woorden wees op het voordeel van de verplaatsing naar Parijs en belooide een goed president te zullen zijn, terwijl hij de kamer vermaande om hevige tooneelen te vermijden. Er waren eene massa menseben op straat in den omtrek van het Palais-Bourbon, doch enkel rus tige en kalme toeschouwers, die zelis geen kreet uitten. Toch was er voor een Parijzenaar-repu- blikein gisteren wel aanleiding tot een Vive la rèpublique Ook de Italiaansche kamer heeft hare zittingen hervat. Het nieuwe ministerie trad op met het bekende programma, van den heer Cairoli. De heer Sella zal eene interpellatie tot de regeering richten over de ministëriëelè Crisis, zeker om een practisch en voor het land. voordeelig debat uit te lokken. Prins von Bisinairck schijnt nog ziek te zijn. In de Nordd.AUg, Zg richt .hij eene „oprechte dankbetuiging" aan de velen, vooral Duitschers en Engelschendie hem geneeskundigen raad zenden. „Hoe aangenaam die blijken van sympa thie mij ook zijn mogen, mgne gezondheid laat mij tot mijn leedwezen nog niet toe al de heeren afzonderlijk te bedanken", schrijft de prins. Eene aardige bijdrage tot de kennis der kwak zalverij met geneesmiddelen werd dezer dagen geleverd in de Duitsche Pharmaceutische Zeitung. Wij deelen ze hier mede omdat over dit kwaad wel in 't algemeen veel geklaagd wordt, maar het slechts zelden mogelijk is de daders op bee- terdaad op hun kwade praktijken te betrappen. Moge het hier verhaalde feit dan ook in Duitsch- land voorgevallen zijn en onze nationale eigen liefde ons gebieden te hopen, dat Nederlandsche geleerden zich niet licht zouden laten verleiden tot het spelen eener rol als hier door een Ber- lijnschen Medicinalrath vervuld werd, toch kan het nuttig zijn door een voorbeeld te doen zien op welke wijze de hoog opgevijzelde geheim en andere middelen aan hunne klinkende „we tenschappelijke attesten" kunnen komen. In Baden had het de opmerkzaamheid van het geneeskundig staatstoezicht getrokken dat een aantal geneesmiddelen in den handel gebracht werden, voorzien van „geneeskundige aanbeve lingen" door heeren met deftige geleerde titels als„dr. Johannes Muller, beëedigd chemisch phar- maceutisch deskundige en vorstelijk Waldecksch Medicinalrath„dr. Hess, Pruisisch beëedigd apotheker le kl., gerechtelijk chemisch onderzoeker en deskundige, enz"; „dr. Theobald Werner, beëedigd scheikundige, directeur van het analy- tisch-chemisch laboratorium en het polytechnisch instituut". Het Badensche staatstoezicht waar schuwde dientengevolge in eene openlijke bekend making, dat al de aanbevelingen dezer „deskun digen" als een zeker bewijs konden gelden, dat de aanbevolen middelen niets anders dan afzetterij ten doel hadden. De genoemde dr. Joh. Müller voelde zich hier door diep beleedigd en diende eene aanklacht wegens laster tegen den voorzitter van den ge zondheidsraad in. Ofschoon er bewijzen genoeg voorhanden waren om deze aanklacht te weder leggen, besloot men den Berr Medicinalrath er nog eens afzonderlijk in te laten loopen. Met dit doel werd hem uit Neckarelz een brief gezonden, onderteekend door zekeren heer N., waarin deze hem mededeelde dat hg uit volkomen onschade lijke bestanddeeien, namelijk appelwijn, honing, pepermunt en geest van melisse, een huismiddel had samengesteld, dat bij voornemens was in de dagbladen aan te prijzen als remedie tegen alle verouderde onderbuikskwalen en tegen hamor- rhoïden hoofdpijn duizeligheid, hypochondrie, suizen in de ooren, zwaarmoedigheid, enz. De prijs per flesch zou 1.80 bedragen. Hiertoe verzocht hij eene aanbeveling van dr. Müller, waarvan hij den prijs verlangde te weten. Per omgaande post ontving hg het verzoek om toezending van een proef-flesch benevens f 12. Nu werd uit de genoemde bestanddeelen een drank samengesteld en deze met de verlangde som aan den „deskundige" overgemaakt, onder vriendelijke toespeling op de mogelijkheid van meer honorarium als de vlieger goed opging. Spoedig ontving N. nu het volgende document: Wetenschappelijk verslag over N's heil drank. De heer N. heeft mij opgedragen een wetenschappelijk verslag over het door hem hereide geneesmiddel uit te brengen. Na een nauwkeurig physicalisch-cbemisch en geneeskundig onderzoek is mij gebleken dat dit middel hoegenaamd geene voor het menschelijk lichaam schadelijke, maar veeleer zeer heilzame en aan de gezondheid bevor derlijke bestanddeelen bevat. Het is geschikt om hij de verschillende maag- en onderbuiksziekten, slechte spijs vertering, gebrek aan eetlust, traagheid en zwakte van hét darmkanaal, maagkramp en in 't algemeen bij alle door storing der spijsvertering veroorzaakte kwalen den heilzaamsten invloed uit te oefenen en de ongeregelde wer king der organen tot den normalen toestand terug te brengen. In 't hijzonder is deze drank ook aan te wenden als sljjm-oplossend, de longen en de hronchiaal-slijmvliezen versterkend middel, hjj chronische ziekten der ademhalings werktuigen en sleepende katarrh, terwijl het ook voor alle hypochondristen, die aan voortdurende verstoppingen sukkelen, voor alle lijders aan hamorrhoiden een uitmun tend geneesmiddel zijn zal, daar het niet verzwakt maar versterkt. Met den wensch dat deze uitnemende heildrank zoodanige waardeering vinden moge als hij verdient, is dit getuigenis overeenkomstig de waarheid afgegeven door Berlijn, Dr. J ohanni'S MiiLLKR October 1879. Medicinalrath. De volgende brief was bij deze verklaring gevoegd Berlijn, 28 October 1879. Zeer geachte heer! Hierby zend ik u het verlangde attest en ben gaarne bereid de verspreiding uwer uitvinding bevorderlijk te zijn, wanneer gij hier een goed hekend koopman tot depothouder aan stelt. Ook kan ik u nog eenige attesten van andere geneeskundigen bezorgen wanneer gij dit verlangen mocht. Daar gij geneigd zijt mij nog met eene geldelijke bijdrage gelukkig te maken, zoudt gij mij zeer veel genoegen doen met mij omgaande nog ƒ12 te zenden; ik ben volkomen bereid verder zoo schriftelijk als mondeling voor uwe belangen werkzaam te zijn. Hoogachtend Dr. Müller Medicinalrath. Wat er van de aanklacht wégens laster verder geworden is Vinden wij niet vermeld. Het mede gedeelde tóoge echter iets toebrengen om de oogen te openen van hen, die aan het marktgeschreeuw van onbekende „geleerde" grootheden, ten behoeve van geheimzinnige „heilmiddelen," meer vertrouwen schenken dan aan de voorlichting van een bekend en vertrouwd geneeskundige. Binnengekomen het 3mast schoener schip Margarethagezagv. Bruin, van Riga met hout, naar Middelburg. Vlissingen, 28 Nov. Vertrokken het Ned. 3/m schip Graafstroom, gezagv. Rösingh, naar Pa- dang. Binnengekomen de stoomboot PColand, gezagv. Deddes, van New-York. (Is omstreeks 11 uren, op ontvangen telegrafisch bericht van Rot terdam, weder naar zee vertrokken. Zwoller-Kerspel 27 November. Vee. De voormarut was heden geannimeerd. Waren de prijzen vorige week voor de beste veesoorten beter, heden was op dat gebied nog meer beter schap op te merken. In de vorige week zijn uit deze streek en het Noorden ruim 1600 stuks vee naar België en Frankrijk verzenden deze week zal dit getal nog grooter zijn. Men kan gerust aan nemen, dat het vee f 10 a f 25 naar soort en qualiteit per stuk gerezen is. Klein vee blijft prijshoudend en vette varkens zijn eerder tot daling dan tot rijzing genegen. Men besteedt thans levend gewogen 36 en 38 ets. per big. met langzame boopers en grage verboopers. De heden alhier gehouden paardenmarkt was met een aanvoer van p. m. 250 stuks bezet. De handel was middelmatig en de prijzen waren zeer laag. Men gaf voor werkpaarden f 100 a f 3753 jarige f 200 a 400veulens f 80 a f 120poneys 70 a f200voor de slachtbank bestemd 25 a 45. Mastenbroek, 27 November. Hooi en stroo. In de jongste week is de hooihandel toegenomen en de prijs van buiten hooi thans f 16 a f 18 en van binnen hooi f 18 a f 15. Voor stroo wordt bij toenemende ai imo besteed f 12 a f 14 naar soort. Alles per 1000J klg. vrij scheep. Gent, 28 November. Roode en witte tarwe ad 100 kilo fr. 31.rogge fr. 23.gerst fr. 24, haver fr. 20.boekweit fr. 17.00; paarden- boonen fr. 19.koolzaad fr. 34.lijnzaad fr. 34.50; lijnkoeken fr. 27.50koolzaadkoeken, fr. 18.50boter fr. 3.05 per kilogram; eieren ff. 8.10 per 26 stuks. Vlissingen, 28 November. Boter per kilogram 11.45 a f 1.35. Eieren f 6.40 per 104 stuks. A msterdam, 28 Novemb. Raapolie op zes weken f 854- Lijnolie 324- Amsterdam, 27 Nov. 28 Nov. ST AATS1SEHIH6EN, Sfederl. Cert. N. W. Sch. 24 pet. 644 64} dito dito dito. 8 77$ dito dito dito. 4 IOI4 101$ België. Certificaten2J Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Gondleen. 5 654 651 Italië. Cert. Adm. Amsterd 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 5?} 58} dito Febr.-Aug.5 58} 58} dito Jan.-Juli.5 60$ 59f£ dito April-Oct.60} 60 4 dito dito Goud 4 69} Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 52 52$ dito dito 18766 99$ 99$ Rusland. Obl. Hope G. 1798/18155 Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 59 59 dito dito 6° 1855. 5 8O4 80$ Obligatiën 1862 5 85$ 85$ dito 1864 1000 5 934 934 dito 1864 1005 91} 914 dito 1877 dito5 904 914 dito Oostersche le serie 5 564 564 dito 1872 gecons. dito. 5 86$ 86J dito 1873 gecons. dito. 5 884 884 dito 1850 1* Leening dito. 44 86 dito 1860 2" Leening dito. 44 834 834 dito 1875gecons.dito». 44 78$ 784 Cert. Hope C" 1840 4 60| dito 2e, 3' 4' Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 77} 774 dito dito 1859 3 Cert. van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 15$ 16$ dito dito 1876 2 37} dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 - 14} dito dito 1876 2 - Turkjje. Obl. Alg.Sch, 1865 5 94 9$ dito dito 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 6 49J 50$ Spoorw. dito 1876 5 - Vereen. Staten. Obl. 1876 44 dito dito 1871 5 101} 101} dito dito 1861 6 Brazilië. Obl. Londen 1865 5 954 dito Leening 1875 5 92 92 INDUSTRIEELS EN FINANCIEEL! ONDERNEMINGEN, Nederl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pot. 29 Ned. Hand.-Maatsch. asnd. rescontre6 116} 1174 Ned. Ind. Handelsb. Aand, 120} 121 Sroomvaartm. Java Obl. .5 dito Zeeland Obl 5 98 dito gegarand. dito4} B 101 Bultschland. Cert. Rijks- bank Adm. Amsterdam. - Oostenrijk. Aand. Nat. B. 122 SE O OR WEG-LEEX1NG EN; Nederland. Maats. t,ExpL St.-Spw. Aandpot. HOf 110} Ned. Ind. Spoorw. Aand. 130 Ned.Rijn-spw.volget.Aand. N.-Brab. Bost. Obl. 1875. 5 74} 74} dito dito 2' Hypoth. 23} 22} Hongarije. Theiss.Sp. Obl. 5 82 814 Italië. Zuid-Ital. Spw. Obl. 8 47} 47} Polen. Wars.-Bromb. Aand. 52} 52} Warschau-Weenen' dito. 76} 76} Rusland. Gr. Sp.-Maats. Aand5 129 128} dito Hypoth. Obligatiën. 4} 92} 92 dito dito dito 4 83} BaRische Spoorweg Aand. 3 524 62} Chark.-Azow Oblig. 100. 5 874 Jelez-Griasi dito5 - Jelez-Orel dito f 1000. 5 88}

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 3