Laatste berichten, Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. Rechtszaken. <6 Verkoopingen en aanbestedingen. vestigen wij gaarne de aandacht öp drie flinke en leerzame verhalen voor de jeugd, door den heer P. Louwerse geschreven en bij den uitgever H. A. M. Roelants te Schiedam in 't licht gege ven. Alle drie zijn aan onze vaderlandsche ge schiedenis ontleend. Een Delfshavensche kwajongen verhaalt het leven van Piet Hein en verplaatst ons dus in den bloeitijd van hetgemeenebest der Yereenigde Nederlanden. Toch Oranje-hoven geeft een somberder tijdvak te zien, dat van 1650 tot 1672, aan het einde waarvan wij den jongen Willem III, als redder in den nood, ten tooneele zien verschijnen. Het derde verhaal bevat het leven van Jan Pietersz. Sweelinckden beroemden toonkunstenaar der 17e eeuw, de roem niet slechts van ons land maar van geheel de muzikale wereld van dien tijd. Vooral dit ver haal trekt ons aan, dewijl het ons eens van het platgetreden spoor der oorlogsbedrijven en helden daden in de vreedzamer, doch niet minder belang wekkende wereld der kunstgeschiedenis verplaatst. Van den welbekenden Dr. Starings Almanak voor den landmanuitgegeven te Zwol'e bij W. C. J. Tjeenk Willink, thans door directeur en leeraren van 's rijks landbouwschool, ontvangen wij den 33en jaargang, in handig zakformaat en naar gewoonte van eene menigte practische en nuttige aanteekeningen voorzien. Even als zijn 32 broeders zal hij ongetwijfeld zijn weg wel vinden. onderscheidingen. Op verzoek vergunning Verleend aan den voor den dienst in Indie be stemden off. van gezondh. 2e kl. J. L. Hess, van het koloniaal Werfdepot, tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870/71, en aan den tijdelijk bij het leger in Nederlandsch Indie aangestelden off. van gezondh. 2e kl. F. W. Stammeshaus, tot het dragen van het IJzeren Kruis 2e kl. en der Duitsche herinnerings-medaille voor den veldtocht tegen Frankrijk in 18701871. Bij de akte-examens voor Middelbaar onderwijs is gisteren o. a. toegelaten voor Engelsche taai en letterkunde mej. S. van Slee, van Zaandam. Benoemd tot leeraar in de aardrijkskunde aan het gymnasium te Amsterdam mr. P. A. Tukker, leeraar aan de H. B. S. te Delft. Van de 7760 kinderen op verschillende scholen te Rotterdam hebben gedurende het tijd vak van 1 Mei tot Uit0 October dezes jaars 4421 kinderen 7275.05 in deschoolspaarbanken gestort. Het aantal ingebrachte posten bedraagt 15,916. Ook in de omliggende gemeenten zijn school, spaarbanken in werking, welke alle de Rotter- damsche spaarbank als centraal-bank gebruiken. De heer J. A. Kolpa, leeraar aan de H. B. S. te Goes, is door curatoren van het gymnasium te 'sHertogenbosch aanbevolen voorde betrekking van leeraar in de Ned. taal- en letterkunde en de aardrijkskunde. Door het klassikaal bestuur van Middelburg Werd in zijne heden gehouden vergadering Willem Pietef Calliber, üa door hem afgelegd examen, bevóégd verklaard om te staan naar den post van godsdienst-onderwijzer in dé Nederl. Herv. kerk, en is hem daarvan akte verleend. Biggekerke, 27 Nov. Bij de N. H. gemeente alhier is tot predikant beroepen de heer G. Nijhnijs, te Bergschenhoek. Serooskerke (Schouwen) 27 Nov. De heer A. J. van Riet, predikant alhier, heeft bedankt „Ja dat zal ik doen en ik zal de bloemen mee nemen, die papa mij gezonden heeft." Lady Baldwin gaf haar den sleutel der sterf kamer en Adelaide nam een mand vol heerlijke bloemen op en ging den gaug door naar het vertrek waar sir Vicary lag. Haar hart klopte wel een weinig toen ze voor de deur stond, maar zij stak moedig den sleutel in het slot en stond een oogenblik later tegenover het lijk. De diepe stilte die in het vertrek heerschte drukte haar en in het schemerlicht kon zij niets onderscheiden dan den omtrek eener gedaante, die op het met zware, met groene gordijnen behangen ledikant uitgestrekt lag. Sir Vicary lag alsof hij Bliep, met het gelaat, dat met een sluier bedekt was, naar de deur gekeerd. Adelaide stond een oogenblik als aan den grond genageld, trad toen naderbij en lichtte den sluier op. Arme sir Vicaryvader van haar Humphrey 1 Arme grijsaard.' Hij had dien eerstgeborene toch eens lief gehad en ongetwijfeld had tot het laatst toe in een verborgen hoekje van zijn verward brein de herinnering geleefd aan Humphrey aan zijn schoone gestalte, zijn begaafdheid, zijn vroolijkheid, zijne guitenstreken, zijn populariteit en zijn vroegen dood. Maar de tjjd, de oude dag en de gebreken die daaraan verbonden waren» hadden al de zachtere gevoelens van sir Vicary verstompt en vooral sedert Humphrey's dood was hij niet anders dan een oude brompot geweest. Zijn vrouw had hem echter tot het einde toe even lief gehad als in haar jeugd en het meisje voor het op" hem uitgebrachte beroep naar St. Kruis. De luit. t/z. 2e kl. H. P. Netscher, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Fan Gal n, wordt overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en vervangen door den luit. t/z. 2e kl. K. J. Bal. De N. Rott. Ct bevat eene beschrijving van een prachtig beeldhouwwerk, vervaardigd door den heer H. Leeuw, in Limburg geboren en te Roer mond woonachtig, doch als kunstenaar gevormd te Parijs, in de werkplaats van den heer Jouffroy. Het kunstwerk, waaraan de vervaardiger ruim 20 jaren bezig is geweest, werd hem in der tijd besteld door H. M. koningin Sophia en stelt het borstbeeld dier vorstin voor, gesneden uit een stuk perenhout, ter grootte van bijna twee han den. Het borstbeeld zelf, de versiering met vrouwenfiguren, arabesken en bloemen, die de ovale lijst omgeven, alles moet eenbewonderens- waardig geheel vormen, zoowel wat de treffende gelijkenis als wat de kunstwaarde en de onbe grijpelijk fijne behandeling der onderdeelen betreft. Heden werd door de rechtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak van M. v. D., visscher en schipper, wonende te Yerseke, beklaagd van op den 6en Februari 1879 van het oesterperceel no. 226, gelegen in de Ooster-Schelde, nabij Yer seke, ten nadeele van de firma Wagtho en Zoon, arglistig te hebben weggenomen en zich toege- eigend eene hoeveelheid oesters, ter waarde van omstreeks 25, De rechtbank verklaarde den beklaagde schuldig aan het hem ten laste gelegde feit en veroor deelde hem, met het oog op zijn overigens gunstig bekend levensgedrag, tot gevangenisstraf van eene maand, in eenzame opsluiting te ondergaan en in de kosten der procedure. Onlangs is melding gemaakt van een verzet tegen de rangregeling in het faillissement van een kassier te Leiden, omdat de curator op die rangregeling niet had gebracht een som van f 9000, welke in den boedel was gebracht als schadevergoeding voor effecten, die ter conversie waren ingeleverd, doch niet in natura werden teruggegeven door de firma aan wie zij waren opgezonden, daar deze gemeend had ze met een schuld te mogen verrekenen. Het 0. M. bij de rechtbank te 's Hage heeft gisteren als zijn oor deel te kennen gegeven, dat nu niet de effecten zelve, maar een schadevergoeding in geld daar voor in de plaats was gekomen, de curator niet gerechtigd was die gelden aan den eigenaar der effecten uit te betalen, maar ze als bate voor al de crediteuren had behooren te beschouwen. De heer W. H. Keun, die wegens het gebruik maken van een niet meer als geldig beschouwa retourbiljet op de staatsspoorwegen tot f5 boete is veroordeeld door de rechtbank te Middelburg, heeft zich van dat vonnis in cassatie begeven. Het gerechtshof te 's Gravenhage behandelde gisteren de zaak van een moordenaar. N. D., reeds meermalen wegens diefstal veroordeeld, werd op 18 Aug. 11. uit de gevangenis te Goes ontslagen en Dij zjjn aankomst te Middelburg door zijn vrouw en zijn kind afgehaald. Een ontmoet'ng op de straat gaf hem al dadelijk de zekerheid, dat gedurende zijn gevangenschap zijn vrouw in zedelooze betrekking tot een ander had gestaan. Die gedachte bracht hem langzamerhand tot het besluit om zijn vrouw het leven te be- dat nu bij zijn lijk stond beweende hem als een dochter. Onder zijn dak had zij haar grootste levensgeluk leeren kennen en zij was thans ge komen om hem daarvoor te dankenwant al moge de lezer misschien vinden dat die oüde man zooveel liefde niet verdiende, haar hart Was vol en zooals zij daar stond, met gebogen hoofd en gevouwen handen, geleek zij een der engelen van Beato-Angelico. Al haar smart ontwaakte opnieuw en zij begon te schreien. Haar geheele lichaam trilde en onwillekeurig stak zij een hand uit, als om steun te zoeken maar bij, die naast haar bij het lijk zijns vaders had moeten knielen, was helaas niet meer. Overstelpt door haar droefheid Zonk zij op den grond neder en bleef geruimen tijd liggen snikken. Al haar vroegere smart wa^ weer opgewekt, haar teleurgestelde liefde en baar verwoest geluk, alles deed zich sterker dan Ooit gevoelen. Zij had echter begrepen dat zij niet altijd te Jfflöhage kon blijven en was dus tien dagen na den dood van sir Vicary naar Stittenham terug gekeerd, waar wij haar nu, een uur voor het diner, zien verwelkomen door Help, haar grooten New foundlander. Zij knielt naast hem op het haardkleed neder en hare gedachten dwalen weer terüg naar het huis dat zij zoo even verlaten heeft. Zij doet zieh verwijten dat zij daar hog zoo mede vervuld is en houdt zich zelf voor, dat, daar God haar alle betrekking op dat gezin Ontnomen nemen. Gp 26 Aug. in den namiddag (hij erkende dit zelf) ging hij met haar wandelen. Zij bracht hem op een plek aan den Vlissingschen weg in de nabijheid van Middelburg en zette zich daar met hem neder. Op eens bekroop hem de gedachte dat zij daar waarschijnlijk met een ander zou hebben gezeten, omdat die plek hem onbekend was. Toen greep hij haar aan, ontdead zich van zijn halsdas, sloeg baar die om den nek en ver worgde haar. Dadelijk na den moord ging hij zich zelf bij do politie aangeven. De advocaat- generaal mr. Gregory verklaarde, dat de beschul digde de misdaad had gepleegd met een hard vochtigheid, waarvan nauwelijks een voorbeeld te vinden was, maar meende toch, dat in het verregaande wangedrag der verslagene grond aanwezig was om niet een levenslange tuchthuis straf, maar slechts eenvan20jarenterequireeren. De advocaat mr. Versteeg ging dat wangedrag der vrouw nog meer in bijzonderheden na en kwam tot de conclusie dat een veel zachter straf aan den zwaar beleedigden echtgenoot moest worden opgelegd. De praemeditatie was daaren boven, volgens hem, niet bewezen. Na re- en dupliek bepaalde het hof de uitspraak in deze zaak op heden. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stond gisteren terecht A. v. Loud 21 jaren, touwsla. gersknecht te Groede, beschuldigd van den 26 Augustus jl. voor het kantongerecht te Oostburg in eene politiezaak tegen P. H., ten voordeele van den beklaagde, eene valsche verklaring te hebben afgelegd. Beschuldigde bekende tegen beter weten en in strijd met de waarheid te hebben getuigd door te zeggen dat hij van de zaak van P. H. niets afwist, en zulks uit vrees voor H., die hem gedreigd had met een pak slaag. Adv.- Gen. Gregory eischte veroordeeling van besch. tot 3 maanden celstraf. Mej D. W. Weerd, onlangs op 72jarigen ouderdom te Deventer overleden, heeft behalve enaele legaten haar geheele vermogen bestemd tot oprichiing en instandhouding van een de Weerds-gesticht, welk plan bij het overlijden van hare zuster, Mej. L de Weerd, reeds begin van uitvoering verkreeg door het aanwijzen van een gebouw, voornamelijk bestemd tot verpleging (vrije woning en toelage) van oude varensgezellen, mannen of vrouwen. De ouders van genoemde dames, in vroeger tijden met eigen vaartuigen handel drijvende op Enge land, keerden van hunne laatste reis niet terug; uit enkele stukken aangedreven wrakhout bleek vrij zeker dat het schip met man en muis was vergaan. De burgemeester van Amsterdam laat, ter geruststelling van de ingezetenen, mededeelen dat van aanrandingen of pogingen tot inbraak, welke in den laatsten tijd weder zouden hebben plaats gehad, bij de politie niets bekend is en dat der halve aan de daaromtrent in sommige dagbladen opgenomen berichten geen geloof behoort te worden gehecht. Op de Kade aan het Willemsplein te Rot terdam wordt thans een begin gemaakt met het stellen van een weegbrug, die voor het bepalen van de zwaarte van beladen wagens zal dienen. Onder toezicht van een paar heeren uit Amersfoort werden dezer dagen weder opgravin gen gedaan en onderscheidene urnen gevonden op het grondgebied van Leusden en de daarbij gelegen gemeente Soest. De drie boekhouders, die met het onderzoek der boeken van de Afrikaansche Handelsvere eniging belast, waren, zijn thans met die omvangrijke taak gereed. D. Wagenaar, te Gasselternieuwveen in heeft, Zij zich oök niet zooveel met de belangen dier familie mag bezig houden. En toch wenscht zij zoo dat die belangen ook de hare mochten zijn. Sedert die band verbroken werd schijnt haar de Wereld zooveel somberder toe. En hoe vreemd is die wereld; niemand vindt er zijne „Blauwe Rozen." Daar is bijvoorbeeld sir Vicary, die de vrouw zijner keuze gehuwd heeft en daarom toch niet gelukkig is, en die Poolsche vrouw, die alles bezat wat zij, Adelaide moest missen, leeft nü van hem gescheiden zonder dat men recht weet hoe of Waarom. En toch had die ongelukkige vrouw thans in het bezit kunnen zijn van Ifflehage van dat dier bare Ifflchage, dat haar nooit zoo liefelijk toege schenen had, als dezen morgen, toen zij lady Baldwin voor het eerst tot een wandeling had overgehaald: toen al de Vruchtboomen met witte bloesems overdekt waren en het gras bezaaid Was met viooltjes, die den geheelen tuin met hunne liefelijke geuren vervulden. „Het gaat zonderling in de wereld," zei Adelaide bij zich zeiven, legde den kop van Help zacht van haar schoot af, stak het licht aan en begon zich te kleeden. Aan tafel begroette zij haar vader met haar gewone opgewektheid en de kolonel beloonde door zijn liefde en deelneming ruimschoots de pogingen die zij aanwendde om haar leed voor hem te verbergen, (Wordt vervolgd.) Drente, maakt bij advertentie bekend dat hij eindelijk de „eeuwigdurende beweging" uitgevon den heeft en wel op een manier dat er een geweldige kracht mede uit te oefenen is. Hij biedt de kunst te koop aan voor de kleinigheid van éen millioen. Goes, 28 Nov. Morgen hoopt JJ. den Boer den dag te herdenken waarop hij voor vijftig jaren bij de firma F. Kleeuwens Zoon te Goes in dienst trad. In dat tijdvak was hij bij die zelfde drukkers-firma onder zeven verschillende patroons werkzaam, in de laatste jaren als meesterknecht. De werkzame man is niet alleen bij zijne patroons maar ook bij al de gezellen zeer bemind. IJzendijke 27 Nov. Heden zijn van hier gevankelijk naar Middelburg overgebracht twee mannen, die door het verkoopen van vaatjes zeep, voor ongeveer 2/3 van den winkelprijs, aan den kost trachtten te komen. De vaatjes bleken echter alleen bovenop zeep te bevatten, terwijl de rest zand en aarde was. De aangifte daarvan leidde tot hunne aanhouding. De Zweedscbe dichter Björnson acht zich zwaar beleedigd door zijn koning. Oscar II, die zelf op eenige letterkundige bekwaamheid aan spraak maakt, heeft zich over een der laatste werken van den dichter zeer ongunstig uitgelaten en daarbij gezegd, dat in het algemeen de werken van Björnson niet veel beteekenden. De veront waardigde dichter schreef aan zijn koning, dat deze óf verschooning moest vragen, óf ertoe bejlaiten moest om hem de eenige voldoening te geven door welke onder mannen van eer zulk eene beleediging kan worden uitgewischt. Men zegt dat de koning dezen brief in handen van het parket heeft gesteld. Dat zou weinig koninklijk gehandeld zijn, indien het althans waar is, want de waarheid van het bericht in dezen vorm is ook reeds tegengeproken. In de maatschappij, welke het Crystal Pa lace te Londen in eigendom bezit, zijn sedert lang onaangenaamheden, klachten over wanbeheer enz. Het zou ons te ver leiden en wellicht ook weinig belang inboezemen om de geschiedenis daarvan op te halen. We putten dan ook uit de verde diging van de directie slechts enkele cijfers. Het paleis, beweren zij, heelt zijne populariteit niet verloren, want terwijl in de eerste periode 18551861 het getal bezoekers 9.436.138 be droeg, was dat in 1872—1878 gestegen tot 12.360.448. Ook de geldelijke opbrengst getuigt van stijgende levenskracht. In de eerste periode bedroeg deze bruto 789.204, in de laatste 848.862. De kosten van reparatie, belastingen enz. zijn gestegen van 61.837 tot 109.808. Het gebouw is in goeden staat gehouden wat, daaruit blijkt dat in de laatste zes jaren bij de felste stormen nimmer in eens meer schade is aangericht dan voor 20. Gisteren werden alhier in het openbaar te koop aangeboden 11 woonhuizen en erven, bij de Nieuwe Oostersche straat alhier, wijk N. nos. 74 tot 82a, te zamen verkocht voor ƒ8825» Heden werd aan het gebouw van het ge westelijk bestuur alhier aanbesteed; lo. Het driejarig onderhoud van het katiaal door Walcheren, met bijbehoorende werken, ge raamd op f 60.000 per jaar. Ingeschreven werd door de heeren: C. G.Keij, te Leiden, voor f 59.900, F.Votker, te Dordrecht, voor ƒ56.490, G. D. Bolier, te Sliedrecht, voor f 55.738, C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor ƒ55.000, D. Volker, te Dordrecht, voor 53.000, I. van Male, te Breskens, voor 52.800, J. Verkuijl Quakkelaar te Vlissingen, voor 51.333, J. van den Hoek, te Middelburg, en A. Schram, te Sliedrecht, voor 49.800. en 2o Het onderhouden en verbeteren gedu rende 1880 van de havenwerken te Breskens, geraamd op f 5275. Ingeschreven werd door de heerenJ. Roole, te Hansweert, voor f 5,770, P. J. Visser, te Hansweert, voor f 5,589, J. Bertou, te Biervliet, voor 5,300, P. Moujé, te Breskens, voor 5,138, J. Verkuijl Quakkelaar, te Vlissingen, voor 4,993, I. van Male, te Breskens, voor 4,878, C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor 4,700, en D. Tolens, te Hoek, voor 4,600. a Tweede kamer. Voortzetting deralgemeene beschouwingen o Ver de staatsbegrootiog. De minister van financiën zet uiteen dat de finauci- eele toestand evenmin onrustbarend als roos kleurig te noemen is. Eene leening voor open* bare werken is geoorloofddoch versterking der gewone middelen daarnevens noodzake lijk. Deze zal geleidelijk moeten geschieden. Aan nieuwe indirecte belastingen wordt niet gedacht, terwijl ook afschaffing der mütatièrechten nog niet kan geschieden. Het vraagstuk van de conversie dier rechten in grondbelasting is thans inopportun. De hervorming van het belasting stelsel is binnen de grenzen der grondwet volkomen uitvoerbaar. Door de uitvöeriüg def belastingplannen erlangt de eenSusVraag hare natuurlijke oplossing tengevolge der uitbreiding, welke het aantal kiesbevoegden dan zal onder-

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2