N®. 282. 122® Jaargang: 1879. Zaterdag 29 November. BLAUWE ROZEN Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentien: 20 Gent per regel? Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G. L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonis. Middelburg 28 November. FEUILLETON. as het huwelijk van helena majliivosska* Haar Oude smart ontwaakt opnieuw. 1UIDDELBDRGSCHË Over het gisteren medegedeelde koninklijk besluit, waarbij eene staatscommissie is belast met het ontwerpen eener herziening van het wetboek van koophandel, merkt het Handelsblad het volgende op: „Van een rechtsgeleerd standpunt zal ieder erkennen dat de commissie uitstekend is samen gesteld, maar het verwondert ons niet weinig, dat volstrekt geen plaats is aangewezen aan de p r a k t ij k van handel en scheepvaart. In zulk een commissie, die bij haar arbeid in de eerste plaats moet letten op de eischen en gebruiken van handel en scheepvaart, hadden wij verwacht minstens éen koopman en éen reeder te ontmoeten. „Die leemte verwondert ons temeer, omdat de minister van justitie in zijne toelichting zelf zegt, dat de gewichtige taak „het best kan worden opgedragen" aan mannen, „die grondige kennis hebben van het handelsrecht en het handels gebruik", en als doel opgeeft, „ons handels recht in overeenstemming te broDgen met het rechtsbewustzijn der kooplieden en de behoeften zoowel van het nationale als van het internatio nale verkeer". „Zeker kan de commissie over dat „handels gebruik" en dat „rechtsbewustzijn" zoovele koop lieden raadplegen als zij wenschelijk acht. Maar boven zulk een kennis uit de tweede hand is verreweg de rechtstreeksche leering te verkiezen, die de commissie in eigen boezem had kunnen verkrijgen, indien het practised handelselement bij hare samenstelling niet vergeten ware. Zelfs rechtsgeleerden, zoo ervaren in de handelspraktijk als de heeren Asser en Pijnappel, zullen erkennen dat zij van degelijke kooplieden en reeders nog veel leeren kunnen. „Daar het bekend is, dat de minister Modder man evenals de meeste werkelijk bekwame mannen vatbaar is voor overreding, is de hoop bij ons levendig, dat hij bij nader overleg, wellicht op voorstel der staatscommissie zelve, de fout zal herstellen." Het Weekblad van het Regt vestigt de aandacht op een arrest van den Hoogen Eaad dd. 20 Oct. jl., waarbij beslist Is dat het kon. besluit van 31 Juli 1841 betrekkelijk de concessiën tot het aan leggen van stoombootdiensten niet is een alge- meene maatregel van inwendig bestuur, geworteld in de wet en dus geen algemeene maatregel van inwendig bestuur, tegen overtreding waarvan Btraf is bedreigd bij art. 1 der wet van 6 Maart 1818 (Stbl. no. 12). OF DOOK de schrijfster van Verd!\ TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK XVI. Adelaide. Adelaide Wist niet of zij schreien Of lachen zoth Het zou haar niet helpen of zij al op geroerden toon tot dame Bartlett Bprak en zij wilde toch ook niet lachen over de illusies van den armen dominé, zelfs al namen zij den weinig romanesken vorm eener kachel aan. Zij begaf zich naar het venster en keek naaf buiten. „Ja, jaik weet wel waar gij aan denkt," begon de andere weer; „ik wil er niets van zeggenmaar het gaat toch biet aab om een levend hart te dooden op het graf van een over „Deze beslissing, zegt het WU, noemden wij allerbelangrijkst op zich zelve, maar ook in hare gevolgen. Daarmede is aan de verzeke ring van het stoomboot-vervoer in Nederland alle strafbedreiging ontnomen. De Hooge Eaad heeft, wij merken het met genoegen opzijne nieuwe jurisprudentie gehandhaafd, volgens welke kon. besluiten, om als algemeene maatregelen van inwendig bestuur te kunnen worden beschouwd, moeten strekken tot uitvoering eener wet of op eenige wet berusten. „Maar de beteekenis die het zich steeds uit breidende stoombootvervoer in onzen tijd heeft verkregen en het gevaar, dat straffeloosheid van overtredingen voor de openbare veiligheid doet ontstaan, wettigen de verwachting dat de min. van waterstaat zich haasten zal den wensch te bevredigen, reeds zoo dikwerf geuit, om de open bare middelen van vervoer eindelijk eens te doen rusten op een wettelijken grondslag en op dit onderwerp zoodanige wetgeving in het leven te roepen, als met de geheel gewijzigde eischen van den tegenwoordigen tijd in overeenstemming kan geacht worden." bericht omtrent hem zijne standplaats ver- De N. Roit. Ct. maakt aanmerking op het aan den heer C. H. Elout, burgemeester van Dom burg, verleend eervol ontslag nadat in het Politieblad nasporing en verzócht was, dewijl bij laten bad. Het komt ons voor dat deze aanmerking ongegrond is, daar een enkel verzoek om naspo ring en bericht op zichzelven niets onteerends heeft. Bovendien was, indien wij juist zijn ingelicht, het verzoek om ontslag van den heer Elout gedaan vóórdat de oproeping in het Politieblad geschied was. Teneinde zoo nauwkeurig mogelijk bekend te geraken met de hoeveelheid gas, die aan particu lieren geleverd wordt, en daarnaar de raadzaam heid te kunnen beoordeelen van het oprichten en exploiteeren eener gasfabriek door de gemeente, is door burg. en weth. van Middelbuig eene cir culaire aan de ingezetenen gericht, met verzoek de volgende vragen daarop te willen invullen „Hoeveel is door u aan de gasfabriek betaald voor gas over de 10 eerste maanden van dit jaar „Hoeveel voor meteihuur „Hoeveel voor werkloon enz. aan de gaslei dingen Tot lid van den gemeenteraad te Hontenisse is gekozen de heer A. F. Marlet, ter vervanging van wijlen den heer Du Wooz. Heer Arendskeike, 28 November ledene, wien meh er geen goed mede doet, terwijl men den levende veel kwaad doet. Maar ween niet, Addy, al uwe tranen kunnen hem toch niet terugroepen en zij zijn nog lang zoo bitter niet als die, welke om uwentwil vergoten worden." Dit zeggende stond mevrouw Bartlett op om heen te gaan en Adelaide vergezelde haar tot aan de deur; doch terwijl zij haar overschoenen aantrok, hervatte zij „Zult gij er nog eens over denken, lieve Hij is wezenlijk niet ïiieer zoo leelijk als vroeger en al is hij niet zoo heel knap, hij heeft een goed hart en zal stellig die kachel laten zetten, als gij er nog maar eens over denken wilt." Adelaide behoefde er niet meer over te denken maar zoo ongelijk en zonderling is het leven Sara kon aan niets anders denken. De arme Ambrosius was zóo onnoozel en onerg- denkend dat het een wonder was te noemen, dat hij Sara niet in zijn vertrouwen had genomen, en haar alles verteld had aangaande zijn blauwtje en zijn nieuwe kachel. Gelukkig deed hij dit nietmaar „dame Bartlett" praatte over niets anders tegen haar, totdat Sara eindelijk haar toevlucht in bed en in een zware verkoudheid op de borst zocht. Toen zij'beter was ging zij niet meer naar de vroegpreek, liet de oude vrouwtjes alleen kibbelen en zei eindelijk dat zij verande ring van lucht moest hebben. Dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Sir Vicary kon niet van huis en zijn vrouw kon hem niet alleen latendoch Frank liet zich overhalen Heden Werd door de nieuw opgerichte Getneen- schapvelijke Slachterij een puike koe geslacht, wegende ruim 500 halve kilo 's en zoowel aan niet* aandeelhouders als aan aandeelhouders het vleesch le kwaliteit voor 43 en het vleesch 2e kwaliteit voor 30 cent het halve kilo verkocht. Gedurende de week van 20 tot en met 26 November zijn te Vlissingen aangekomen met de stoomschepen van de maatschappij Zeeland 263 en vertrokken vandaar naar Engeland 310 passagiers. Vlls&lngen, 28 November. Door de rijks- ambtenaren werd gisteren ontdekt dat de ge wichten van den fabrikant G. alhier niet in orde waren, zijnde de openingen van onderen met klei gevuld. Dewijl deze gewichten steeds op de bascule gebruikt worden, kan men aannemen dat die praktijk op den duur nog al voordeel voor den fabrikant afwerpt. De gewichten zijn in beslag genomen en tegen den heer G. is proces verbaal opgemaakt. Cloes 28 November. Aan de gisteren ge- honden herstemming voor een lid van den gemeenteraad hebben van de 393 kiezers er 268 deelgenomen. Gekozen W. L. Kakebeeke met 178 stemmen op den heer P. Lipjes waren 87 stemmen uitge bracht, terwijl 3 briefjes blanco waren ingeleverd Bij de eerste stemming leverden 217 kiezers hunne stembriefjes in en verkreeg elk der genoemde candidaten 104 stemmen. De gewezen gezagvoerder van het onlangs bij Hoedekenskerke gestrande stoomschip De Ruijler schrijft in de N. Rott. Cthet volgende, in ant woord aan den minister van marine, die beweerd heeft dat dit ongeluk aan de roekeloosheid van den gezagvoerder te wijten is: „Veroorloof mij Zijne Excellentie vooreerst te doen opmerken, dat het schip onder loodskom- maudo was; dat wij ten 6 ure 30 minuten Vlissingen met een vliegenden storm van het westen binnen loopende, niet konden ten anker komen over den vloed, en uit vrees van beide ankers te verliezen gedwongen waren weder op de rivier te ankeren, zooals de loods zijn voornemen was. Hij zocht het vuur van den Biezelingsehen Dam bij Hoede kenskerke en daar het ook door andere loodsen gerapporteerd is, begrijp ik niet hoe de minister het tegendeel kan beweren en den lichtwackter, van schuld kan vi ij pleiten, daar Zijne Excellentie tevens moet toegeven, dat dit nauwe vaarwater zonder geleidelichten niet te bevaren is. „De schuld ligt dus alleen aan eene nalatigheid van het loodswezen en het ware althans billijk een gezagvoerder niet van roekeloosheid te be schuldigen, om de administratie vrij te pleiten. om eenige dagen met zijn zuster naar Bexminster te gaan en haar bij den aartsdeken te brengen, waar zij een week zou big ven logéerën. Een telegram riep haar echter vroeger naar huis daar sir Vicary een derde aanval van be roerte gekregen had en toen zijn dochter bij hem kwam lag hij reeds bewusteloos. Mevrouw Bartlett had reeds post gevat als ziekenverpleegster. „Houd u bedaard,' Sara," zei zij. „Uw vader zal spoedig beter zijn." Doch zij voegde er fluis terend tot Gibbons bij„Hij zal dit nooit te hoven komen." „Het is bijkans niet te wenschen, mevrouw," zei de deftige knecht. „Neen het is volstrekt niet te wenschen. Het is deze laatste achttien maanden al naar genoeg met hem geweest." „Juist zoo, mevrouw." „Neen, niet juist zoo, want hij is sedert van morgen erg veranderd. Maar gij behoeft niet te schreien. Ga maar ontbijten. Hij zal u in zijn testament wel bedacht hebben. Kom ga nu ont bijten. Gij kunt hief boven toch niet helpen. Ik heb om Adelaide Treberne gezonden en die zal aanstonds hier zijn." Adelaide was inderdaad op verzoek van lady Baldwin geroepen; maar het toeval wilde dat zij dien dag juist met haar vader naar Bexminster was. De Baldwins verwachtten haar den geheelen middag en avond, terwijl sir Vicary bewusteloo Men behoorde op al deze punten twee in plaats van ee'h lichtwachter aan te stellen, die behoorlijk betaald worden en in dit geval heeft men mij verzekerd dat de lichtwachter is afgezet, hetgeen dus niet zoude strooken met de bewering van den minister dat deze man geen schuld had." In strijd met de berichten, door onderscheidene bladen medegedeeld, kunnen we de verzekering geven, dat dr. Kuyper, wel verre van in zorg- vollen toestand te verkeeren, integendeel langza merhand van zijn ziekte herstellende is en binnen kort zijn werkzaamheden hoopt te hervatten. Standaard De Staats-courant bevat de wetten tot bepaling van een nieuwen termijn voor de voltooiing van het Noordzeekanaal en uitstel van terugbetaling van door den staat aan de Amsterdamsche kanaal maatschappij ter leen verstrekte gelden; tot vaststelling der begrooting van Nederlandsch Indie voor het dienstjaar 1880 (hoofdstuk 1. Uitgaven in Nederland), en tot bevordering van den aan voer van vrije arbeiders in de kolonie Suriname. De Staats-courant bevat een kon. besluit waarbij is goedgevonden dat het rijk van zijne bevoegd heid om zich na 2 Juni 1880 in het bezit te stellen van den Hollandschen IJzeren spoorweg van Amsterdam tot Haarlem en tot Botterdam vooralsnog geen gebruik zal maken, terwijl de termijn van drie en dertig jaren, vermeld sub 2 van het koninklijk besluit van 15 December 1845, n°. 71, eindigende met 2 Juni 1880, voorloopig wordt verlengd tot 31 Mei 1881, Bij kon. besluit is aan eene commissie uit de staten van Drenthe, belast met het ontwerpen van reglementen voor de waterschappen Alteveer en Zuideropgaande, en aan die uit de staten van Noord-Brabant voor de waterschappen en voor het onderzoek van stukken betrekkelijk een door het gemeentebestuur van Bergen op Zoom ge vraagde bijdrage in de kosten van verbetering van het riviertje de Zoom, machtiging verleend tot voortzetting harer werkzaamheden na de sluiting van de wintervergadering dier staten. By ministerieele beschikking is aan Bekker, van Seters Cie. te Nijmegen, tot wederopzeg ging, vergunning verleend voor een stoomsleep- dienst op de rivieren en kanalen in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zeeland, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland, Overijssel en Limburg. Onder de vele verrassingen en geschenken, die Sinterklaas ditmaal weder rond heeft te brengen, lag, zwaar adem halende en zonder in het minst acht te slaan op zijne arme gade, die hem zoo trouw verpleegde. Even voor het aanbreken van den dag blies hij den laatsten adem uit en daarna vertrok mevr. Bartlett met veel drukte en beweging naar Portquay, om het nieuws te vertellen en schik kingen te maken voor de overkomst van Adelaide naar het sterfhuis. HOOFDSTUK XVII. Eerst laat in den middag kon Adelaide lady Baldwin ertoe bewegen om den doode te verlaten en eenige rust te nemen; doch eindelijk gaf zij toe, daar zjj voelde dat hare krachten uitgeput waren. Adelaide bracht haar te bed en daarop zei de weduwe „Tegen den avond gaan wij allen ter ruste c i zal hem wel spoedig volgen." „Doe nu uw best om zeer kalm te zijn, lieve mevrouw, gij zult nwe krachten nog genoeg noodig hebben. Tracht een weinig te slapen." „Dat kan ik niet, maar ik zal stil gaan liggen en denken hoe kalm hij nn is. Ga daar nog eens naar zien, lieve kind, dat zal u ook goed doen.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1