<6<#w#ak TÊkrójjtat. Laatste bericht an. BUITENLAND. Marine en leger. Kunstnieuws. Landbouw. Koloniën. Staten-Generaal. Weerkundige waarnemingen* ïneenden de beoordeelaars het bülljkst ên het meest in het belang der wetenschap te handelen wanneer zij de beide geschriften in de werken van het genootschap opnamen, met aanbieding aan elk der schrijvers van de zilveren medaille en 200 gulden. Indien zij met deze beschikking ge noegen nemen, dan kunnen zij zich schriftelijk aanmelden bij directeuren van TeyWs stichting en hun vergunning geven tot het openen van hun naambiljet. 26 November des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht. Als nieuwe prijsvraag wordt voorgesteld: „Met het oog op E. von Hartmann's Phanomenologie des sittlichen Bewusstseins vraagt het genootschap: eene verhande ling over het pessimisme en de zedenkunde." Naar aanleiding der oogziekte, die sinds ge- ruimen tijd onder de kadetten aan de kon. mil. academie te Breda heerscht, zijn deze door den 1* officier van gezondheid 26 kl. dr. Fles onderzocht. De uitslag van het onderzoek is nog niet mede gedeeld. (U. D.) Naar men verneemt, heeft de 1® luit. J. S. G. van Karnebeek, van het reg. gren. en jagers, zijn non-activiteit aangevraagd. Bij de examen-commissievan den genees kundigen dienst te Amsterdam, is door den heer W. H. L. Borgerhoff Mulder, geboren te Middel burg, in garnizoen te Maastricht, off. van gez. 3e kl., een voldoend examen afgelegd voor den rang van off. van gez. 2e klasse. De luit. t/z 2e kl. R. C. van der Meulen, dienende aan boord van Zr. Ms. ramschip Guinea wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. t/z 2e kl. N. W. van Ammers. Aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Alkmaar wordt geplaatst de luit. t/z kl. 2e C. A. de Brauw. Den 27 November a. zal door de maatschappij Arti et amicitiae té Amsterdam eene kunstbe schouwing gehouden worden, bestaande uit eene verzameling aquarellen, vervaardigd door hare leden. Na afloop is die portefeuille ter beschikking gesteld van de vereenigingit het volkvoor het volk alhier, zij zal in de volgende week op de boven voorzaal van het raad huis voor Middelburg 's ingezetenen ter bezichtiging gesteld worden. Mej. Fides de Vries, dochter der eenmaal zoo beroemde Rosa de Vries en zelve van 1872 tot '75 eerste zangeres der opera te Parijs, zal weldra te Amsterdam in den stadsschouwburg optreden bij gelegenheid eener voorstelling ten voordeele van haar broeder, den bariton De Vries, van de Haagsche opera. Zij heeft sedert haar huwelijk in 1876 de schitterendste aanbiedingen, die men haar deed om het tooneel weder te be. treden, afgeslagen. Op verschillende plaatsen in den Prins-Alexan- derpolder staat de winterrogge reeds flink boven den grond. Valt ér niet te veel regen, dan ver wacht de landbouwer van dit gewas een voor- deeliger oogst dan in het afgeloopen jaar, toen deze zeer schraal was. Ook de wintertarwe is reeds aan de aarde toevertrouwd. Het vee is gezond, in geen jaren is het ründveë zoo bevrijd gebleven van besmettelijke longziekte als dit jaar. De Sumatra'Courant schrijft uit Padang „Men verzekert onB, dat een paar dagen nadat de jongste gouvernements-koffieveiling alhier was afgeloopen, bij den handel vier achterlijke tele- het troebele water der plaatselijke kwaadsprekend heid in beweging. Sir Vicary werd met het jaar zwakke, naar lichaam en geest en lady Baldwin wijdde zich, als het mogelijk was, nog meer uitsluitend aan haar taak. Het was zeer, zeer stil te Ifflehage. De olmen kregen en verloren hunne bladeren, gelijk zij dit geregeld sedert zoovele jaren gedaan hadden. Zelis de kleine stroom die door het park loopt murmelt niet vroolijk, hij draagt alleen waterlelies op zyn oppervlakte en besproeit aan de kanten tallooze vergeet-mij-nietjes. Lady Baldwin had dit alles lief en zij bad daar voor hen die haar dierbaar waren. Zij bad voor het herstel van den vrede in haar gezin en misschien verwonderde zij zich, ondanks haar nederig geloof, wel eens dat hare gebeden hare kinderen zoo weinig goed schenen te doen. Zij moest hunne gebreken wel zien hun treurig, doelloos leven en met deernis bedenken dat er weldra weinig meer zou overblijven van het geslacht van sir Vicary. Ik vrees zelfs dat haar trouwe, teedere liefde zeer weinig op haar dochter vermocht. Sara was nu reeds lang de veertig te boven en zeer onvoldaan over het leven en over zicbzelve, toen omstreeks dezen tijd een bijzondere beproe ving deze onvoldaanheid in ware smart scheen te veranderen. grammen ontvangen zijn, behelzende lastgeving tot inkoop, met een limite van 62 per pikol, voor bovenlandsche koffie. Waren deze telegiam- men te behoorlijker tijd ontvangen geworden, dan had allerwaarschijnlijkst de voorraad boven landsche koffie, ten bedrage van 23,600 pikols, die nu gemiddeld 58.92 per pikol heeft opge bracht, ruim een halve ton gouds meer gehaald, terwijl als vanzelf ook de Mandhéling-, Angkola en Ajer-BaDgieskoffie naar evenredigheid in prijs zou gestegen zijn. Herhaaldelijk hebben anderen en wij met nadruk op den onzekeren toestand der telegraphische gemeenschap gewezen en op verbetering aangedrongen, doch immer te vergeefs. Zouden wij nu mogen hopen, dat de aanzienlijke winstderving, waarvan hier sprake is, datgene zal uitwerken wat jarenlange klachten en vertoo- gen niet hebben vermogen te doen De stad Groningen zal, nu de geldleening van zeven ton voor de waterleiding is volteekend, zich weldra in het bezit van goed drinkwater kunnen verheugen en dan met meer gerustheid dan vroeger de tijden kunnen te gemoet gaan van epidemie, die te Groningen altijd zoo zware offers eischten. Het water wordt aangevoerd uit de Drentsche Aa, zijnde het beste dat op korten afstand van Groningen in ruime hoeveelheid voor komt en aan alle vereischten van goed drinkwater voldoet. De aanleg geschiedt door eene particuliere maatschappij. Eene bekende specialiteit in den aanleg van waterleidingen, de bouwraad Salbach uit Dresden, staat aan het hoofd van de uitvoe ring van het werk. Bovendien is een waarborg kapitaal van f 50,000 in handen van gemeente en staat gestort ter verzekering van de richtige uitvoering. Ten allen overvloede is voorts het water andermaal vanwege den gemeenteraad onderzocht en goedgekeurd. De gemeente waar borgt een genoegzaam waterverbruik voor den tijd van 3 jaar, gelijkstaande met een rente van ongeveer vijf percent. Op de geldleening van 160,000 voor het gebouw van K. en W. te 's Hage is voor bijna f 80,000 geteekend. De vorige week is te Kruiningen door J. V. J. eene vaars geslacht en uitverkocht tegen 25 cent het kiloterwijl te Schore, door den herbergier Van 't H., mede een puike vaars is geslacht en het vleesch verkrijgbaar gesteld tegen 22J met en 27ï cent zonder been, het 4 kilo. Dat beiden grooten aftrek hadden spreekt van zelf. CL) Nog altijd worden de werkzaamheden in de diergaarde te Rotterdam voortgezet,, die een gevolg zyn van de jongste belangrijke vergroo ting. Het oude sociëteitsgebouw, welks buffetten bij de muziekuitvoeringen van den afgeloopen zomer nog dienst deden, wordt thans afgebroken. In het volgende jaar zal een nieuwe muziektem pel verrijzen voor het nieuwe sociëteitsgebouw, en zullen de concerten dus in het nieuwe gedeelte van den tuin, dat hooger opgewerkt en dus droger is, plaats vinden. Dr. Salomons, voor eenige jaren oogarts aan 's rijks gesticht Veenhuizen, in Drente, heeft zich later als geneesheer gevestigd te Paramaribo. De fortuin was hem daar ten aanzien zijner praktijk zeer gunstig hij werd zeer op prijs gesteld, zoodat hij voor weinige maanden werd bevorderd tot inspecteur van den geneeskundigen dienst. Kort vóór die benoeming had hij een gouddelving ondernomen öp vrij groote schaal en met dien gunstigen uitslag, dat hij in 4 maanden tijds 49 kilo goud had gevonden. Deze gelukkige uitkomst heeft den nay ver ook by anderen opgewekt, maar of zij een even gelukkig resultaat zullen hebben, zal de tijd leeren. Van moederszijde is George Ebers, de beroemde Duitsche schrijver, een Hollander. De vader van Ebers koopman te Leipzig en Israëliet, ging voor zaken naar Rotterdam) maakte daar kennis met een dochter van den heer Levyssohn aldaar en voerde haar een poos later als zyn vrouw naar Duitschland terug. De moeder van ptof. Ebers moet een zuster zijn van mr. D. Levyssohn Norman te 's Hage. Ik heb reeds gezegd dat ds. Ambrosius Bartlett de tweede van dien naam was, die de kerk van St. Justus bediende. Zijn vader had dit tot aan zijn dood gedaandoch toeü kwanl er een tijd van tusschenregeering daal Ambrosius II nog aan de academie was. Vólgens mevrouw Bartlett bleef die opvolger van haar man onbehoorlijk lang in 't leven, maar eindelijk, toen haar zoon vier en dertig jaar oud was, kwam de plaats weer open en benoemde sir Vicary zijn petekind, den zoon van zjjn ouden vriend. Die nieuwe rector was een rechtzinnig, zacht moedig man, bijziende en schuchter en nog even weinig slim als in do dagen, toen hij met de kinderen speelde en Sara, Humphrey en Frank den onnoozelen zoon van den dominé menigmaal voor den gek hielden. Zooals hij was, kwam Ambrosius om, gelijk de dorpelingen zeiden, „in de Böhóénen van den ouwen dominé te staan." Wordt vervolgd) Tweede kamer. Voortzetting der algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting. De heer Brouwers erkent dat bij de machteloosheid der liberale partij alleen een kabinet boven de par tijen mogelijk is, maar hoopt dat vooral in zake het onderwijs het kabinet aan zijne roeping en zijn programma getrouw zal blijven. Daarentegen betoogt de heer Idzerda dat de heterogene en inconstitutioneele samenstelling van het ministerie de kiem der ontbinding in zich bevat. Hij en de heer Rutgers verdedigen den minister Kappeijne tegen de dezen te beurt ge vallen miskenning. Zij willen welwillend de daden der regeering afwachten, mits zij de liberale be ginselen toepasse. Iets anders is niet mogelijk, zegt de heer Rutgers, waarbij hij op de groote verdeeldheid der anti-liberalen wijst. Speciaal echter omtrent het onderwijs verlangt de heer Idzerda geruststellende verzekeringen, terwijl de heer Rutgers grondwetsherziening verlangt, vooral ter verbetering vgn het kiesrecht. Hij waar schuwt tegen wetstoepassing als in zake de schuttersoefeningen. Hij wijst op de noodzake lijkheid van andere middelen nevens de aange kondigde belastingen en wenscht geen afschaffing der mutatierechten. Hij dringt aan op de indiening eener nieuwo kanalenwet, op krachtige voortzet ting der organisatie van de marine, op het volgen van een vast beginsel bij oorlog, op een krachtig beleid in Indie in den geest van den minister Van Rees, aan wien het naderend einde van den Atjen-oorlog te danken is. De heer De Jonge dringt aan op wettelijke maatregelen tegen het misbruik van sterken drank, zet nader de bekende antirevolutionaire beginselen uiteen, en gispt sterk de toespraak van generaal Van der Heijden bij de inwijding der nieuwe missigit te Kotta Radja. Konstantinopel. Safvet heeft in den mi nisterraad voorgesteld om de onderhandeling over de Grieksche grensregeling te staken en de bemiddeling der mogendheden in te roepen, of nieuwe volmachten aan de Turksche commissa rissen te geven. Petersburg. Generaal Melikoff heeft ver schillende gouvernementen in staat van beleg verklaard. Vervolgens werd nog door de heeren Corver Hooft, Borgesius en De Casembroot het woord gevoerd. Staatsbegrooting1 188Ö. Regée- ringsantwoorden. Begrooting van oorlog* Aan de infanterie zal meer zelfstandigheid worden toege kend. Aan een speciale commissie is opgedragen voorstellen te doen tot het bepalen van de be wapeningen en bezettingen voor de sterkten. De verschillende wapens zullen zoo eenvoudig mogelijk worden georganiseerd, maar voor een sterk kader zal moeten worden gezorgd. Hiermede in verband staan 's ministers denkbeelden ten aanzien der officieren. Bij de goede regeling van de verschillende inrichtingen van onderwijs wil de minister niet met overhaasting te werk gaan. Reeds daarom heeft hij het wetsontwerp betreffende den geue- ralen staf ingetrokken, waartegen bij den minister bovendien een hoofdbezwaar gelegen was in de bepalingen betreffende de bevordering van de officieren van den generalen staf. Onpartijdigheid moet daarbij tegenover allen betracht worden. Het nut van sperforten acht de minister niet geëvenredigd aan de hooge kosten, die ze eischen. Waar 't mogelijk is zonder de belangen van den dienst te schaden, zal de minister bezuinigen op de oorlogsuitgaven. Op het behoud van bet keurkorps der grenadiers en jagers stelt hij hoogen prijs. Onderzoek van de zaken der defensie door een gemengde commissie ontraadt de minister ten sterkste. Over een wettelijke legerorgauisatie zal eerst kunnen beslist worden, als de regeling van de levende strijdkrachten in verband met de gewijzigde wetten op de militie en de schutterijen definitief' zal kunnen worden vastgesteld. De normale uitgaven voor de defensie te lande, na aftrek van de buitengewone uitgaven voorde vestingwerken, bedragen 17 mi lioen. Met volle over uiging zegt de minister, dat die opoffering voor onze financieele brachten niet te groot is, omdat het bij hem vaststaat, dat, indien Wij willen en indien wij dan ook de noodige maat regelen nemen, wij ons krachtdadig zullen kunnen verdedigen j en omdat wij verplicht zijn Zulks te doen, willen wij het recht behoudeu een plaats in te nemen ouder de onafhankelijke staten van Europa. De minister wenscht voort te gaan op den door zyn voorganger ingeslagen weg ten aanzieu der verschillende fondsen bij onze legeradministratie. De verdere behandeling van het reeds opgemaakt wetsontwerp wordt dan ook voortgezet. Een commissie is benoemd en werkzaam, om de statuten van de weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht te herzien en voorstellen tot wijziging te beramen. De minister is het denkbeeld toegedaan, om de traktementen der luitenants en kapiteins ook eenigszms afhankelijk te maken van het aan tal dienst: aren, dat zy in die rangen hebben doorgebracht. Vooral ten opzichte van kapiteins en speciaal van oudere kapiteins, zou die maat regel zeer wenschelijk zyn. Tegen dronkeuschap onder het leger wordt, zooveel dit mogelijk is, gewaakt. Maar de ergerlyke voorvallen, die nu en dan voorkomen, mogen in geen geval aan hét geheele leger geweten worden. Dit geldt ook het dragen van wapens buiten dienst, waarop de militairen grooten prijs stellen. De militair, die misbruik van zijn wapen maakt, wordt gestreng gestraft en hem wordt bovendien het dragen van de wapens buiten dienst geruimeu tijd ontzegd. De minister is voornemens het getal militaire bevelhebbers van 5 op 3 te brengen. Indien sommige vestingwerken mochten blijken niet be- hoor'ijk volgens de wet gewijzigd of verbeterd te kunnen worden, dan zullen zij waarschijnlijk tot een lagere klasse worden teruggebracht. By de nieuwe regeling van traktementen en toelagen zal ook verandering kunnen worden gebracht in de toelagen voor het garnizoen houden in de residentie en in Amsterdam. Bij een eventueele reorganisatie van het wapen der artillerie zullen de luitenants-opzichters in de artillerie-werkplaatsen te Delft bij den staf van dat wapen worden ingedeeld. De toeloop van vrijwilligers bij het instructie bataljon is in den laatsten tijd zoo toegenomen, dat de minister gaarne de organieke getalsterkte van 500 vrijwilligers tot op 550 zou wenschen te verhoogen, ware het niet dat hij tegen een meer dere uitgaaf van 11,000 opzag. De sterkte aan vrijwilligers bij het leger is in de laatste maanden toenemende. De vrijwillige werving heeft reeds gedurende de laatste twee jaren betere uitkomsten opgeleverd, dan in de zes onmiddellijk daaraan voorafgegane jaren. De mi nister schrijft dat toe aan de maatregelen tot veraangenaming van het lot van den vrijwillig dienende en tot betere verzekering zijner toekomst. De minister vindt geen reden tot wijziging van de bestaande voorschriften ten aanzien van het kerkgaan van de militairen. Van regeeringswege kan niet anders gedaan worden dan voor te schrijven, dat zij in de gelegenheid gesteld moeten worden om te gaan naar de kerk welke zij ver langen te bezoeken. Het is den minister niet bekend, dat van dit voorschrift wordt afgeweken. In afwachting van het rapport der vroeger vermelde commissie, die voor de bewapening van de sterkten is benoemd, heeft de minister geen gelden voor vestinggeschut aangevraagd, waartoe hij te eer meende dit jaar niet te moeten over gaan, omdat de begrooting voor 1880 reeds met een aanzienlijke som voor het nieuwe veldgeschut bezwaard is. Ook voor de torpedo's is op de begrootiug voor 1880 geen geld uitgetrokken, omdat het materieel, benoodigd voor de versper ringen van het Schulpengat, Haringvliet en Vol kerak, voorhanden of besteed is, en nog geen voldoende gegevens voorhanden zijn, omtrent de te leggen versperringen in het Noordzee-kanaal en den Nieuwen Maasmond. Vesting-begrooting. Omtrent de belangrijke quaestiën van het veatingstelsel, als die betrekkelyk de bevestiging van Amsterdam en den aanleg der sperforten, zyn de voornaamste rapporten van de deskundige commissiën eerst onlangs ingekomen. De minister wenscht die rapporten grondig te bestudeeren, teneinde met volle kennis van zaken een beslissing te kunnen nemen. Zoo spoedig mogelijk zal de minister ook een algemeen plan Van uitvoering van de geheele vestingwet geven met een globale raming van kosten en een kaart waarop alle defensiewerken voorkomen. Zoodra blijkt in hoever het mogelijk zal zyn, ten opzichte van den tijd Voor de uitvoering van de vestingwet aan de voorschriften dezer wet te voldoen zal de minister zorg dragen, dat een wetsontwerp, ter herziening van bedoelde wet, tijdig wordt ingediend. Op dit oogenblik bestaat hiertoe echter nog geen aanleiding^ Door de voorgenomen vt* beteringen van de vesting Gorinchem zullen eventueele verbeteringen van de Keulsche vaart op dit punt niet belem merd worden. De minister houdt Vast aan het aanvankelijk aangevraagd bedrag van deze begrootiug ad f 3,162,000. Wel is vroeger zooveel niet verwerkt geworden, maar dat zal voortaan wel kunnen, omdat op den loopenden dienst, in beginsel, werk aan nieuwen bouw én verbeteringen tot een bedrag Van minstens ruim 7 miilioen vastgesteld werd. EAMEH DEK PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. kracht lucht zee N. Shields -f-13.2 0 4 betr. deining Sylt 11.1 O 3 1. bew. deiuiug Hartlepool 8.6 O buiig Swinemunde 9.0 O 3 1. bew. Hamburg 8.3 ONO 1 z. bew. Delfzijl 7.9 ZO 2 z. bew. Groningen. 7.8 ozo 1 z. btw. kalm Helder. 8.3 O 3 z. bew. Yarmouth. O 4 betr. golvend Vlissingen. 5.2 NO 3 bew. Maastricht 3.1 NNO 2 sneeuw golvend Valentia 11.4 NO 5 bew. Portsmouth. NO 2 betr. kalm Grisnez 2.9 OZO 3 betr. Parijs. 1.0 ONO 4 betr. St. Mathieu. 1.1 OZO 3 bew. Biarritz 68 zzo 2 betr. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenH. 5.2 M. des namiddags: Barometer te Middelburg, GraanbeursCorr766 Thermometer 25 Nov. 'sav.llu.31 ;r. 26 Nov. 's morg. 8 u. 28 gr. 's* midd. 1 u. 29 gr. 's av. 5 u. 28 gr. Weer een nieuwe opstand is uitgebroken op het ongelukseiland Cuba. Het doel dezer bewe» ging laat zich nog niet nauwkeurig bepalen, tenzij men haar enkel wil toeschrijven aan onge duld over het lang uitblijven der door generaal Martinez Campos beloofde hervormingen. Men herinnert zioh, dat deze generaal, na den opstand op Cuba gedempt te hebben, naar Spanje is teruggekeerd, na in de kolonie de belofte te hebben

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2