buitemlaidt Laatste berichten. schoon is, stout êeü zet te wagen, een greep te doen. Directeur van de Zitrikzeesche stoomboot- maatschappij (300 sollicitanten) kan men toch niet allen te gelijk worden. Eene verfrissching van het Hollandsch element te Suriname zou daarbij volstrekt niet onwelkom wezenin 't belang van soliditeit en samenleving belde. Er zijn ge noeg Mondora's, Medina's en Da Silva's! Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Landbouw» (burgemeester) als president, K. Dominicus, als vice-president, P. Lindenbergh Az., als secretaris en A. J. Zuijddijk en A. De Broekert als leden. Er is besloten tot het houden van 4 winter- en 2 zomervergaderingen, terwijl men een bord zal plaatsen in de zaal der bijeenkomsten, waarop door de leden alles zal worden aangeteekend wat zij te verkoopen hebben. Kunstnieuws» Weerkundige waarnemingen. 25 November des morgens te 8 uren. NO ozo 3 Algemeen Overz Uht. En is Suriname te warm, welnu, de Noordpool tart nog steeds alle zeevarende natiën van Europa, en houdt zich nog steeds in haren geheimzinnigen sluier gehuld, Met belangstelling zal door geheel Nederland het besluit van het comité voor de Noord-IJszee- vaart vernomen worden, om een derden tocht te ondernemen. De onkosten zullen wel weder het zwaarst wegen. Waar moeten de 25,000 van daan komen die Voor eene reis onmisbaar zijn Voor liefdadige doeleinden ontsluiten zich de beurzen gereedelijk; maar wetenschappelijke ondernemin gen vinden minder genade Wat wil men toch met die Noordpool, vraagt Jan Salieen wat baat het ons Nederlanders, daar koude neuzen te gaan halenJa, maar wat baat het ons of Yenus voorbij de zon gaat of niet! Wat hebben we aan de binnenlanden van Sumatra en Borneo Waarom geven we die lastpesten Suriname en Curasao niet weg! Gelukkig zijn erdie anders over deze vraag stukken denken en overtuigd zijn dat Nederland mee moet gaan met Europa, wil het niet achter gelaten worden ofmeêgenomen. Men gedenke de slotwoorden van de Idéés Napoléon- niennes Marches; cl la tête des idéés de voire siècle ces idéés iious suiverit et vous soutienneni. Marches a leur suiteelles vous entrainent. Marches contre elleselles vous renversent. onderscheidingen. Verlof verleend aan mr. A. L. P. baron de Constant Rebeeque, secretaris van legatie te Berlijn, tot het aannemen van het Commandeurskruis der orde van Frans Joseph, hem door den keizer van Oostenrijk geschonken Benoemd tot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw de luit. t/z 1 kl. A. de Bruyne. hooger onderwijs. Bij kon. besluit is de be noeming van dr. J. J. van Toorenenbergen, predikant te Rotterdam, tot hoogleeraar in de geschiedenis van het Christendom aan de univer siteit te Amsterdam, bekrachtigd. middelbaar onderwijs. Eervol ontheven van de tijdelijke waarneming der betrekking van leeraar in de scheikunde aan het Kon. instituut voor de marine te Willemsoord, de le luit. der infanterie dr. J. Haver Droeze. De off. van gez. le kl. J. B. Coomans de Rui ter, dienende aan boord van Zr. Ms. ramsebip Guineawordt op nonactiviteit gesteld en vervan. gen door den off. van gez. le kl. W. F. Meyboom. Donderdag jl. werd te Heinkenszand door den heer Wouter Sluis uit Noord-Holland, volgens herhaalde aankondiging, eene voordracht over veeteelt en zuivelbereiding gehouden. Niettegenstaande alle belangstellende landbou wers door het afdeelingsbestuur der Zeeuwsche landbouwmaatschappij dringend tot deze voorlezing waren uitgenoodigd, was het getal der opgeko- menen uiterst gering. Op initiatief van een paar landbouwers is te Wemeldinge eene landbouwvereeniging opge richt, waartoe al dadelijk 14 leden toetraden. Het bestuur bestaat uit de heeren P. Dekker Jz. Zij had schipbreuk geleden omdat zij hardnekkig naar iets ln hét leven gezocht had, wat het niet bevat en nooit bevatten kan: het vólmaakte geluk van het eene menschelijk wezen, door een ander, feilbaar sterveling. Zij beschouwde zich zelVe als te kort gedaan, omdat dit geluk haar niet te beurt was gevallen. Somtijds, als zij doör de straten van Parijs liep en het leven daar gade sloeg, waarin man, vrouw en kind ieder zijn rol vervulde, noemde zij zich zeiven un ètre a parteen onding in de schepping. Dan ging zij een kerk binnen en viel, overweldigd door de orgeltonen, wanhopend, doch niet berouw vol op de kniën. Zij werd verteerd door een hartstochtelijke koorts, door gebrek aan een levensdoel, aan iets wat haar belangstelling op wekte, door rusteloosheid en ongedurigheid. Zij vond het leven om haar heen walgelijk en kon er 'de innerlijke schoonheid niet van beseffen. Haar muzikaal talent verteerde haar, zonder haar bezig te houden. Want kommer en verdriet op het tooneel des werkelijken levens zijn zeer verschillend van die op het schouwtooneelmen mist de prachtige costumes en het voetlichtofschoon de menschen zich nog luider doen hooren dan het sterkste orkest en het nooit ontbreekt aan een koor, dat na het eerste bedrijf uitroept: „Dat heb ik u wel gezegd"; na het tweede: „Juist wat te verwachten was"; ca het derde: Tu Vas voulu, George Dandin bij het einde van Eenige grondeigenaars te Sluis hebben voor dit jaar aan hunne huurders eenige vermindering van huurprijs toegestaan. Zelfs heeft een land bouwer te Retranehement aan zijn huurder de thans verschenen huursom geheel kwijtgescholden. Sommige landbouwers hebben hunne gehuurde landen ter beschikking gesteld van hunne eigenaars, hetgeen door deze is geweigerd, kennelijk met het doel deswege eene schikking aan te gaan. (G. Ct.) Toen na de eerste voorstelling van Romeo en Julia door het gezelschap van Eet Nederlandsch Tooneel, te Amsterdam en elders zoowel in de pers als daar buiten algemeene tevredenheid zich openbaarde, gingen de grootste bewonderaars toch niet verder dan te voorspellen, dat het „goede" publiek misschien vijf of zes opvoeringen van het stuk zou mogelijk maken, maar dat het daarna wel uit zou zijn. Sedert echter is voor volle zalen Romeo en Julia reeds tienmaal opge" voerd en er blijft nog genoeg vraag naar plaatsen, om met de voorstellingen niet te eindigen. Pleit dit voor ons publiek, het pleit zeker niet minder voor de vertooners. Zij hebben dan ook niet met het verkregene zich tevreden gesteld, maar, door voortgezette nauwkeurige studie, steeds zooveel mogelijk verbeterd wat nog aan de opvatting scheen te ontbreken. Vooral mej. de Groot en de heer Bouwmeester verdienen daarvoor een woord van warme hulde. Julia vervalt veel minder in het melodramatische; hare tegenwoordige opvatting staat ver boven de vroegereRomeo heeft zich nog meer vereenzelvigd met zijn rol en de gebleken in dictie nagenoeg overwonnen. übi De dichter Francois Coppée wordt door de oefeningen voor zijn nieuw tooneelstuk te Parijs, verhinderd zijn voorgenomen bezoek te Amsterdam vóór halt Januari te doen plaats hebben. Vllsslngen, 25 November. Naar wij verne men zijn Vrijdag avond twee soldaten van bet depot van discipline alhier weggelöopen, zonder dat het tot hiertoe gelukt is hen terug te vinden. Ze waren intijds in de kazerne gekomen doch een uur later verdwenen. 'sHeetenhoek 25 Nov. Gisterenmorgen kwam de molenaar P. K. alhier tot de onaange name ontdekking dat des nachts zijn molen was opengebroken, en behalve eenige zakken een hectoliter graan was ontvreemd. De dader is tot dusver onbekend. 's Heer A rends kerke 24 Nov. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. ontstond bij den timmerman H. Dijckvorst te Nieuwedorp, gemeente 'sHeer Arendskerke, door eene onbekende oorzaak, brand, waardoor het huis en de tim mermanswinkel gedeeltelijk zijn vernield. Te Amsterdam is op 80jarigen leeftijd ont slapen mevrouw de weduwe W. de Clercq, geb. Boissevain. Zij was de weduwe van den eersten president der Nederlandsche Handelmaatschappij, den grooten improvisator, den boezemvriend van Da Costa, die door Bilderdijk werd bemind en geëerd en op wiens merkwaardige bezieling als dichter en letterkundige herhaaldelijk door Pot gieter de aandacht werd gevestigd. Het was een voorrecht de oude dame te hooren het stuk met algemeene stemmen: „Dat is uw verdiende loon." Zulke stukken zijn niet aangenaam om te hooren en zij stellen het humeur erg op de proef. Daarom Vond prins Henry ook dat het Zeer moeielijk was om met zijn zuster te redeneeren, toen hij den volgenden dag bij haar ging zitten, teneinde haar te overreden om een beslissenden stap ten opzichte van haar echtgenoot te doen. Hij had echter veel geduld en tact, Zoodat Helena ten slotte haar gemelijkheid liet varen en voor het eerst een samenhangend verhaal deed van haar leven te Dampshire, van hare teleur stellingen, haar ziekte en de geschillen die er tusschen haar en haar man gerezen waren, Zij was zeer waarheidlievend en vertelde alles wat er voorgevallen was, zelfs haar dwaasheid met mijnheer Joliffe, haar achterdocht, opgewekt door de voorspelling der haidin, den verkoop van hare kleêren en juweelen gedurende de afwezig heid van kapitein Baldwin, hunne twisten over haar familie en het afnemen van haar kassiers- boekje. Toen kwam het laatste tooneel haar vlucht en hot volslagen stilzwijgen van haar man, die niet de minste notitie van haar vertrek ge nomen, of eenige moeite gedaan had om haar terug te roepen. „Moet ik hem dus opzoeken „Ik heb die heele geschiedenis vroeger nooit zoo in haar verband gehoord, Helena; maar ik Vertellen Van dien schoonen bloeitijd onzer letteren, toen Bilderdijk en Da Costa het middelpunt waren van een grooten kring rijk begaafde en innig overtuigde mannen. Later was het huis van mevrouw De Clercq weder de plek, waar dichters en letterkundigen zich gaarne vereenigden. De Génestet was de boezemvriend van haar zonen, van welke de oudste, Gerrit de Clercq, een der eerste redacteurs van de Gids was. De liefelijke vrouw, die in het Haantje van den toren door De Génestet werd bezongen, was haar schoondochter. Den avond voordat ze zachtkens en onmerkbaar ontsliep, liet mevr. do Clercq zich nog De Génestet's Haar is een tijd Van komen, daar is een tijd van gaan voorlezen. Voor haar was de tijd van gaan onmerkbaar, en met haar valt een der laatste schakels, die het tegenwoordig geslacht nog verbonden aan dat, hetwelk in volle kracht was toen Bilderdijk zong en Da Costa de lier greep. Bilderdijk is nu 48 jaar dood, en Da Costa zou 81 zijn. (Hbl.) Sedert de twee laatste dagen vermaakt de jeugd zich reeds met schaatsenrijden op de ver dronken landen om Meppel. Een raadslid te Houthem, sedert meer dan twee jaren van daar vertrokken en bij de verkiezing in Juli 11. herkozen, is in gebreke gebleven zijne geloofsbrieven in te zenden. Er kan alzoo geen nieuwe verkiezing plaats hebben, zoodat waarschijnlijk de raad tot 1885 onvoltal lig zal blijven. De directie der Kon. Ned. Stoomb.-Maatsch. heeft qp verschillende aanmerkingen op haar besluit om twee stoomschepen in het buitenland te bestellen in hoofdzaak het volgende geantwoord. De directie heeft de Kon. fabriek van stoom en andere werktuigen in de gelegenheid gesteld om mede te dingen en heef: toen een aanbod ontvangen, waarbij ongeveer het dubbele van den tijd en 25 pCt. hooger prijs gevraagd werd. Al is de prijs iets hooger en de tijd van aflevering iets later, dan neemt de directie toch de toevlucht tot de binnen'andsehe nijverheid, maar thans was het verschil te groot en de Maatschappij zou de concurrentie met de vreemde stoomschepen onmogelijk kunnen volhouden, als zij haar schepen een vierde duurder moest betalen dan de vreem delingen. Voor rekening van een particulier hier te lande zijn dezer dagen de heeren Sala en Butti- kofer naar de Goudkust van Afrika vertrokken, om, gedurende 6 jaren gorilla's en andere zoölo gische voorwerpen te verzamelen. Onder hunne uitrusting bevindeü zich geschilderde afbeeldingen Van hetgeen zij hoofdzakelijk zoeken, opdat ook de inboorlingen zouden kunnen medewerken. Den 21«n dezer zou De Génestet 50 jaren geweest zijn. Het komt ons voor dat die dag minstens even goed het openbaar herdenken waardig ware geweest, als menige andere waar mede men tegenwoordig zoo mild is. Slechts éen teeken ervan mochten wij opmerken: het was in het weekblad De Amsterdammer, waarin de heer G. Waaluer den meest geliefde onzer dichters van deze eeuw een vijftal coupletten wijdde, met het opschrift 21 November 1829—1879. Het eerste daarvan luidt aldus: Ja, u vrijd ik liet lied, Dat mijn veder ontvliet, Mijner dankbare ziel ten behoeve; En ik voel mij de tolk Van mijn land, van mijn volk, Dat erkentelijk staart op uw groeve! Tweede kamer. Voortzetting algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting. De heeren Heydenrijck en Van Baar stellen Voorop dat, mocht eventueel eene groote meerderheid vind stellig dat het aan u is om den eersten stap tot deö Vrede te dóén." „Waarom „Omdat gij hem het eerst verbroken hebt omdat gij het verlies van een denkbeeldig geluk op kapitein Baldwin gewroken hebt. Zijn aandeël van schuld aan alles wat gtj mij verteld hebt staat volstrekt niet in verhouding tot uwe ge krenktheid daarover en tot het nadeel dat gij zijh goeden naam hebt toegebracht. Ik zeg niet tot de smart die hij u berokkend heeft dat is iets andersmaar gij zijt onbillijk jegens hem ge weest en jegens zijne handelingen. Zeg hem dat." „Neen, neen, neenDuizend maal neenHij bemint mij niet meer en het is beter te sterven dan iets te doen in het vertrouwen op gevoelens die niet meer bestaan, of niet gedeeld worden." „Maar dat is niet meer dan billijk dat is de vergoeding zoo gij wilt, of de verzoening met den broeder die ons beleedigd heeft, zonder welke wij God niet behoeven te zoeken." Helena leunde achterover, sloot hare oogen en haar broeder vatte hare hand. „Ik moet weg; lief kind," zei hij. „Van nacht zal mijn trein weer door de duisternis vliegen; laat mij hopen dat ook uw leven in het rechte spoor zal Voort snellen." „En dat is Wordt vervolgd zich voor de begrooting verklaren, daarmede geen votum van vertrouwen zal worden uitge sproken. Ter beoordeeling van de optreding van het kabinet moet, naar de heer Heydenrijck be toogde, duidelijk blijken waarom de heeren Van de Putte en Cremers de formatie van een minis terie hebben geweigerd. Was bet eene persoon lijke quaestie, waarom is dan niet een nieuw liberaal kabinet opgetreden Was het daaren tegen de sedert 1865 gebleken onmacht der liberalen, waarom dan niet een zuiver anti-iiberaal kabinet Waarom in elk geval geen wijziging der schoolwet aan de orde gesteld, op grond van de financieele quaestie? De rede van den heer Van Houten noemt de heer Heydenrijck de uiterste con sequentie van het liberalisme op staatkundig, maat schappelijk en onder wijs-gebied. Dit bondgenoot schap compromitteert de liberalen. Vooral komt hij op tegen het revolutionair beroep op de gebeurtenissen van 1787. Daarentegen kan de geheele rechterzijde eenstemmig zijn ten aanzien der quaestie van het onderwijs, mits deze losgemaakt worde van de kerkelijke vraag stukken en op zuiver grondwettig standpunt vrij heid en recht aan allen, dus zonder grondwets herziening, worde gewaarborgd. De heer Gratama verdedigt de uitbreiding van den census als voorbereiding tot de toekenning van het algemeen stemrecht, en dringt aan op de spoe - dige invoering der schoolwet. De heer Van Baar kenschetst den politieken toestand als immoreel, verward en het kabinet als liberaal. Hij treedt voorts in financieele beschonwingen, ten betooge dat boven alles versterking der inkomsten, bij voorkeur door middel van indirecte belastingen, en bezuinigingen Doodig zijn. De heer Van Wassenaer handhaaft het vrij heidlievend standpunt der anti-revolutionairen, acht grondwetsherziening onnoodig, doch verlaging van den census zeer noodzakelijk. Hij is voor nemens de maatregelen tegen het misbruik van sterken drank te ondersteunen. Hierna werd nog door verschillende sprekers het woord gevoerd. Een wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent den ijk van weegwerktuigen en gasmeters is ingekomen. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. kracht lucht zee N. Shields Sylt 14.7 4 1. bew. Hartlepool 4- 8.9 O buiig hol Swinemunde 10.3 O 5 betr. Hamburg 11.3 NO 2 betr. Delfzijl 9.3 ZO 1 betr. Groningen. 8.1 O 0 betr. Helder. 9.9 O t X, z. bew. kalm Yarmouth. O 2 bew. deining Vlissingen. 7.5 O 2 betr. Maastricht 6.5 NO 1 betr. Valentia Portsmouth. O 2 betr. kalm Grisnez 4.5 1 mist. Parijs. 2.9 NO 1 1. bew. St. Mathieu. 4.0 O 5 betr. Biarritz 8.2 ZZO betr. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenH. 3.4 M. des namiddags Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) Thermometer 24 Nov. 's av. 11 u. 32 gr 25 Nov. 'smosg. 8 u. 32 gr. 's midd. 1 u. 32 gr. 's av. 5 v 34 gr, De politieke toestand van het oogenblik, tr,0r zoover die uit de publiek geworden gegevens van de laatste maanden zich laat beoordeelen, is niet klaar en helder. Het bezoek door den kroonpr ins van Rusland te Berlijn en te Weenen gebracht schijnt er ook niet veel licht in te hebben ver spreid. Een tweede bezoek, dat van den heer St. Vallier te Varzin, örengt men in verband met eene aanstaande verandering iü het Fransche ministerie. De heer Waddington, tot nog toe bij uitsték vredelievend politicus, zou den post Van minister van buitenlandsche zaken verlaten en opgevolgd worden door den heer Léon Sayj Het zou de taak van den Franscheti gezant te Berlijn geweest zijn om den prins Von Bismarck op eene dergelijke verandering vóór' te bereiden eD hem te verzekeren, dat deze persoonsverwis seling geene verandering zou brengen in den geest der Fransche politiek. Het is zeer moeilijk om te bepalen wat toen van dergelijke beschouwingen moet ge!ooven. Zij dragen het karakter van de meeningen van particulieren, meer of minder op de hoogte der politiek, ot wel zij zijn met een zeker doel, door de acteurs zelve op het Euro- peeseh theater, aan de openbaarheid prijs gege ven. Meerdere of mindere waarschijnlijkheid blijft ons eenig criterium. Volkomen zuiver echter is ook dit onderscheidingskenmerk niet, als men bedenkt dat alle waarschijnlijkheid niet tot waar heid wordt, en dat naar het bekende Fransche

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2