N«. 278. 122' Jaarga Dinsdag 25 November. BLAUWE ROZEN Weervoorspellingen. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels f 1,60 iedere regel meer 0,20. Groofe letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G, L. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonbs. Middelburg 24 November. "FETTIX-.I-.IB'I'OET. het huwelijk van Ladislas. De orgeldraaier vroeg om een cent. De verzoeking. rir^TirpwT'rriirrii.» IL/ ft Naar wij met genoegen vernemen is de luite nant ter zee le klasse A. de Bruijne, bevelhebber van de Willem Barentsdoor Z. M. den koning benoemd tot ridder der orde van den Nederland schen Leeuw. Naar wij vernemen is de herbesteding van den bouw der leerschool en verdere lokalen voor 's rijks kweekschool te Middelburg thans goed gekeurd en dus de firma W. van Uije en Zonen alhier, voor de som van f £4,798, aannemer ge worden. Door den heer A. Meijers, eenig lid der gefail leerde firma Be Vlissingsche Handelsbank, is aan zijne concurrente crediteuren een accoord aangeboden, waarbij hij zich verbindt hun ter algeheele kwijting hunner schuldvorderingen te beta'en 5 pet van het bedrag waarvoor die zijn geverifieerd, boven en behalve hetgeen zij zullen ontvangen uit de baten, welke na aftrek van de kosten zullen big ken aanwezig te zijn en ponds ponds ge wij ze zullen verdeeld worden. 's Heer Arendskerke, 24 Nov. Jl.Zater. dag werd alhier in een vrij druk bezochte ver gadering van aandeelhouders besloten tot het oprichten eener slachterij voor gemeenzame rekening, onder den naam va n „Gemeenschappelijke slachterij", welke zich ten doel stelt het aan- koopen, slachten en verkoopen van vleesch tot de minst mogelijke prijzen. Het maatschappelijk kapitaal werd vastgesteld op f 300, verdeeld in aandeelen van f 5 ieder. Een concept-reglement, door een paar heeren opgesteld, werd na eenige wijzigingen aangenomen waarna een bestuur, beslaande uit: le boekhou der, tevens voorzitter, 2e boekhouder en 5 com missarissen van toezicht, werd gekozen. Dat de aandeelhouders op hun genomen besluit goed succeB mogen vinden, is ook voor niet-aan- deelhouders van groot belang, daar zij langs dien weg van de thans bestaande lage veeprijzen ook zullen kunnen genieten. Vllssingen, 23 Nov. Heden morgen had een reiziger, die zich van de stad naar de in de Nieuwe Haven liggende provinciale stoomboot wilde be geven, het ongeluk bij de voormalige Marinesiuis 'n het water te loopen. De sluismeester Limonard en zijne heide zonen spoedden zich, wakker geschrikt door 's mans noodkreten, ongekleed naar den waterkant en hadden het geluk om met behulp van dreggen 34 OP BBLENA IS AL1NOS8KA DOOS de schrijfster van Vera". TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK XH. Ladislas wierp hem een van zijne weinige Zilverstukkeu toe, waarop de Italiaan zijn folter- instrument op den rug nam en welgemoed heen ging- Die man, ofschoon in lompen gehuld, had ook zjjn ideaal, zijne „Blauwe Bozen." Dien avond zou Beppo Clechi macaroni bij hem komen eten en zij zouden ijs in hun wijn doen en als de aap en de witte muizen iu het stroo sliepen, zouden zij samen praten over hun dorpje en touwen den drenkeling op het droge té halen. Uit de stad komende, verkeerde de man, onbe kend met de bijzonderheden van Vlissingen, in de meening dat de bestemming der hier liggende brug, even als die van bruggen in andere plaatsen, was den lieden gelegenheid te geven om droog voets aan den overkant van het water te komen. Den dam. die aan de noordzijde wel door een wit geschilderd hek wordt aangeduid, doch aan de zuidzijde niet, had hij niet bespeurd. Men schrijft ons: In de pas verschenen brochure Nadere Toelich ting, geschreven door Z. K. H. den Prins van Oranje en reeds hierom alleen in aller handen, lezen wij op bladz. 3 in eene noot, dat het woord Zozobra aan de Spaansche taal ontleend is en „droefheid" beteekent. Uithoofde van de buitengewone belangstelling, waarmede ieder woord van genoemde brochure zal gelezen worden, is de volgende aanvulling misschien niet ongepast, vooral omdat het woord in quaestie zeker niet zonder bepaald doel gekozen is. Zozobra beteekent „tegenwind", en alleen in overdrachtelijken zin wordt het gebruikt voor „bezorgdheid, kommer, angst, beklemdheid", niet voor „droefheid" in de gewone bcteekenis. Dit laatste woord wordt in het Spaansch terug gegeven door tristeza, ook wel door pesadumbre niet door zozobra, uit te spreken als zozóobwra, waarin de z als de Engelsche th klinkt, dus on geveer als dz. In Zuid-Amerika spreekt men de s uit, zooals wij dat doen. Tot lid der gedeputeerde staten van Utrecht is door de provinciale staten benoemd mr. C. J. Kien Eltzman, sedert 1868 lid der staten, die de benoeming heeft aangenomen. De Staats-courant bevat de wetten tot vast stelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van marine, dienst 1879; tot kwijtschelding aan H. J. J. le Sueur van eene den lande aankomende vordering, en tot wijziging van artikel 25 der wet van 7 Mei 1856 ktblno. 32), houdende bepalingen omtrent de huishouding en tucht op de koopvaardijschepen. De minister van bicnenlandsche zaken brengt in de St.-Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat de commissien die, gedurende éen jaar, eindigende 1 Augustus 1880, belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 December 1878 (Stil, no. 222), zullen zitting houden te Utrecht op Maandag 8 December e. k. en te Groningen op Woensdag 10 December e. k. en volgende dagen. in Umbrië, Waar in plaats van gaslantarens in benauwde straten, de glimwormen den heelen nacht tusschen de maishalmen blinken. Daar had de moeder van Beppo een akker en een vijgen boom, en eenmaal zouden zij daar samen terug- keeren en Polenta bij baar eten eü nooit spelen of zingen als het regende, maar altijd morra spelen onder het voorportaal van San Teodoro. HOOFDSTUK XHI. Dit stormachtige tijdperk in Helena's leven werd gevolgd door een tijdperk van geheelen stilstand. De kweekerij van „blauwe rozen", welke Ladis- las had aangelegd, zou waarschijnlijk niets dan doornen voortbrengen, terwijl die van Helena nooit waarlijk schoone bloemen zou dragen. Haar verleider verliet Parijs en ging naar TurijD, waar hij dienst nam bij de bersaglieri en, naar wij ho pen, in de gelegenheid was om zijne jeugdige krachten te ontwikkelen en nuttig te besteden. Er kwam nog altijd geen tijding uit Engeland. De scheiding tusschen man en vrouw was nu onherroepelijk en Helena zei tot haar broeder dat zij vertuigd was dat men haar vergeten had, „Ik ben Het bericht der aanstaande benoeming van den heer Pruijs van der Hoeven tot gouverneur van Atjeh wordt door de Arnh. Ctbevestigd met de bijvoeging dat de heer Van der Hoeven reeds met de eerstvolgende mail naar Indië vertrekt. Volgens de N. Gr. C. zou er sprake zijn van de benoeming van een Duitscher, tot opvolger van professor Vissering als hoogleeraar te Leiden. De beiichtgever hoopt dat Nederland gespaard zal' big ven voor het verkondigen van ur-ger- maansche ideeën, die weinig passend zijn voor het vrijheidlievend volk dezer landen. Moeielijk kan hij ook aannemen, dat Vissering gedurende zijn dertigjarig professoraat niet in staat zou geweest zijn éen zijner leerlingen tot een hem waardigen opvolger te vormen. Tot dusver zoekt men in de Belgische pers nog te vergeefs naar de mededeeling van den inhoud der Belgisch-Nederlandsche conventie, betreffende het kanaal van Ter Neuzen en den aankoop der lijnen van den Grand central beige op Nederlandsch grondgebied, hoewel deze conventie benevens het wetsontwerp tot hare bekrachtiging reeds Dins dag 11. door de Belgische regeering bij de kamer is ingediend. Alleen meldt de Précurseur, dat de lijnen der Grand central lelge met den len Januari 1880 aan den Belgischen staat overgaan, en waarschijnlijk das ook het gedeelte Belgische grenzen Moerdijk en Koosendaal Breda, met denzelfden datum aan de Nederlandsche regeering. Wij hebben in een kort bericht reeds in ons vorig nommer melding gemaakt van den uitslag der Zaterdag te 's Gravenhage gehouden algemeene vergadering van het Noordpool-comité met de plaatselijke comités. Ter aanvulling daarvan is alleen nog noodig te vermelden dat, na de har telijke en welsprekende woorden, door den voor zitter, den heer Fransen van de Putte, aan de nagedachtenis van Koolemans Beijnen gewijd, de kommandant De Bruijne verslag deed van den tweeden tocht, die, door de bereiking vooral van Frans Jozephsland, met een uitmuntenden uitslag bekroond is. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een saldo van /3444 in kas is. De vraag, die daarna de vergadering bezighield, was: „wat nu? Blijkens de mededeelingen van het hoofdcomité was noch de minister van marine noch het Aardrijkskundig genootschap bereid de Willem Barents over te nemen. Prof. Buijs Ballot gaf in overweging dat schip te bestemmen voor de internationale expeditie, die gedurende een jaar aan de Noord-en Zuidpool weten schappelijke waarnemingen zal doen, vooral physische en magnetische. Hij wenschte dat men niet ep de hoogte der Engelsche wet," antwoordde Henry, „maar ik geloof dat uw man toch wel wettige stappen had kunnen doen tot herstel zijner huwelijksrechten; en ik moet bekennen dat ik sedert maanden verwacht had van dergelijke stappen te hooren." Helena antwoordde met trillende lippen„Dan zou éen brief toch goedkooper geweest zijn. Het zou hem slechts 15 cent gekost hebben om mij terug te roepen en als hg zijn toevlucht tot de wet neemt, heeft hg mg nooit gekend! Wetten," voegde zij erbij met een blik, waarin de oude geestdrift flikkerde, „wetten zijn niet voor harten gemaakt." Henry zei niet, wat hg wel eens dacht, dat nu zij haar inkomen Uit Lithauen niet kreeg, kapitein Baldwin waarschijnlijk niet veel om haar zou geven, en zeker zouden de kosten van een proces haar terugkeer naar Ifflebage niet zeer geweuscht ma ken; daar de financieele moeilijkheden van sir Vicary elk jaar toenamen. Onderwijl begon er eenige verbetering in de omstandigheden der familie Malinosska te komen. Er was heimelijk door troüwe vrienden eenige rente ingezameld op hunne goederen, bij Kossenié en die gelden waren naar Parijs overgemaakt; maar alle grondbezittingen in Lithauen werden nog te zeer bedreigd om eenige onvoorzichtig heid te gedogen. Volgens een manifest van het geheim voorloopig bewind in Polen had de nationale partij 50,000 de Willem Barents bestemde, om in 1881 geleer den te brengen naar Nova-Zembla of Spitsbergen. De staatsraad Jansen achtte dat plan zeer wen- sehelijk, maar merkte op dat die internationale expeditie vooral eene rijkszaak is. Dit jaar zou men met het uitzenden van de Barents kunnen voortgaan, ten minste als het geld voldoende toevloeit en in 1881 zou men 't plan van den heer Ballot kunnen overwegen. De heer de Jonge betwijfelde of de Barents, die slechts 6 personen kan bergen, geschikt is voor het doel dat de heer Ballot zich voorstelt. Verstandiger ware het dat doel te steunen door een stoomschip in Noorwegen te charteren, en wellicht zou het hoofdcomitê geldelgken steun daarvoor kunnen geven, als er ruim wordt bjj- gedrageu voor den derden Baren'stocht. De heer Jansen betoogde de wetenschappelijk heid der waarnemingen van de Willem Barents. Door die tochten is voor het eerst de werking bekend geworden van het ijs in open zee. Die onderzoekingen hebben hooge wetenschappelijke waarde. Admiraal Fabius achtte voortzetting der tochten met de Barents wenschelijk en plichtmatig, uit nationaal gevoel en uit lietde voor de marine en het vaderland. Mocht later een grooter schip worden uitgerust, dan kan men dit de Koolemans Beijnen noemen (applaus). Professor Veth verzekerde, de wetenschappelijk heid der waarnemingen van de Barents op hoo- gen prijs te stellen. De voorzitter Btelde nu voor, in beginsel te besluiten tot een derden tocht in 1880 met de Willem Barentshet plan van den heer Ballot toch kan eerst in 1881 verwezenlijkt worden. Met algemeene toejuichingen werd dit voorstel aan genomen en na opwekking der comités om gelden in te zamelen, werd de vergadering gesloten. ii. Wat de heer Buijs Ballot vooral schijnt té willen bevorderen is dat het publiek, dat de weerkundige waarnemingen volgt, leere zelf zijne conclusion te trekken. Hij is dan ook blijde, teruggekeerd te zijn van de gedurende eeu paar jaren in de havenplaatsen geheschen cylinders en kegels, „wijl hij, die blindelings de seinen wacht en volgt, na twintig jaren (op dit punt) nog even weinig ontwikkeld is als in het begin en dikwerf klaagt en mort over het onnoodig op de reede blijven, daar de aangekondigde, (prof. B. B. zou haast zeggen bevolen) storm niet komt." In plaats van voor waarschuwingen, zooals ze bedoeld waren, werden die signalen gehouden voor be paalde voorspellingen, en het zal dus waarschijn- man verloren door den dood en 100,000 door verbauning. Dus was het niet te verwonderen dat de opstand op dit oogenblik gedempt was. Generaal Mouravieff regeerde echter nog steeds met groote gestrengheid. De goederen van alle oproerlingen werden verbeurd verklaard en het was te verwachten dat de bezittingen van hen die, ten rechte of ten onrechte, beschuldigd werden van instemming met den opstand, ook verkocht zouden worden. Met dit gevaar voor oogen durfden de Malinosski's dus niets aan hun levenswijze veranderen en het moet tot hun eer gezegd worden, al hadden hare middelen haar veroorloofd deze woning te ver laten, waar zij bijna drie jaren gewoond hadden, zou prinses Wanda, uit menschenliefde, geaarzeld hebben de arme buren te verlaten, met wie zij door zooveel gemeenschappelijk lijden en zorgen zoo innig verbonden was. In het voorjaar van 1865 werd deze geheele kolonie in de wijk des Battignollés op èen zeèr eigenaardige, vreemde manier bewogen. De Czarévitch, die deu winter te Nizza had doorgebracht voor zijn gezondheid, scheen in levensgevaar te verkeeren en er werd gemompeld dat de oudste zoon van den czaar waar schijnlijk diens oudste dochter zou volgen op een zeer verre reis, waarvan het doel nog verderaf ligt dan Siberië en waarvan nooit een reiziger wederkeert!

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1