Laatste berichten. Weervoorspellingen. Veere, 21 Nov. Den 12en dezer besloot onze gemeenteraad tot het beschikbaar stellen van eenige gelden tot gedeeltelijke afgraving van de oude omwalling, teneinde alzoo door werkver schaffing in den aanstaanden winter armoede en gebrek onder den arbeidersstand tp voorkomen of te lenigen. Dezer dagen heeft zich eene com missie van negen ingezetenen gevormd om dat lofwaardig plan van den raad te steunen door het aanbieden van inschrijvingslij sten aan meer- gegoeden, wier geldelijke bijdragen, tot uitbreiding van gemeld doel, ter beschikking van het ge meentebestuur zullen gesteld worden. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Kunstnieuws. Verkoopingen en aanbestedingen. worden dat bij deze rampspoedige reis de gewone gezagvoerder der Martina Johanna niet aan boord was, zijnde hij naar Holland om de nieuwe boot at te halen. Goesoh Ct.) Gisteren had te Rotterdam de vergadering van aandeelhouders der Ned. Ind. gasmaatschappij tot wijziging der statuten plaats. De meeste wijzi gingen werden zonder discussie aangenomen. Bij de behandeling der balans nam de commis saris, de heer Mees, het woord en verdedigde de houding der firma Mees in zake consortium en credietpapier en zeide, dat hij uit principe niet genegen was om het als commissaris genoten tantième terug te geven, omdat hij dit niet verplicht was en omdat het bij teruggave schijnen zou alsof er schuld bestond. (Er werd gesist en verscheiden personen gingen weg). Het Handelsblad bevat eene particuliere corres pondentie over de opening der internationale tentoonstelling te Sydney op den 13en September jl. Daarin leest men o. a. het volgende De Hollandsche afdeeling op deze tentoonstel ling is klein, zeer klein, en zelfs niet te vergelij ken met die der andere landen. Ter vergoeding voor de geringe ruimte Neder land toegekend, heeft zij een uitstekende plaats. Dé ingang der afdeeling van Nederland is versierd meteen Bordeaux-kleurigripsengordijn, omzoomd met een breeden gouden rand, aan beide zijden opgenomen met groote gouden kwasten en franjes, boven den ingang is een baldakijn bevestigd van dezelfde stof als de gordijnen, Bordeaux-kleurig rips met goud. Juist in het midden boven den baldakijn is een sierlijke tropee van Nederland- sche vlaggen aangebracht, 15 voeten hoog; mid- den in de tropee verheft zich het Nederlandsche wapen. De vierkante ruimte, 25 bij 25 voeten, is ge heel ingesloten eD behangen met wit en goud behangselpapier, afgezet in den vorm van panee- len met groen en goudaan de beide zijden, rechts en links van den ingang, zijn over de geheele lengte tafels aangebracht, gedekt van boven met een rooskleurig doek en langs de zijden afhangende met een rood doekop de tafels staan uitstallingen met rood doek bekleed, waarop gegroepeerd staan de verschillende soorten van flesschen en kruiken jenever, bier en likeuren, van de firma Wijnand Fockink, Van Vollenhoven en Co., Van Zuylekom, Levert en Co., van AmsterdamJ. M. Henkes en E, Kiderlen, van Delfshaven; midden op de tafel, rechts van den ingang, is een 15 voet lange lessenaar aangebracht) gedekt met rood doek, waarop de ehromolitho- graphieën van VÊcole Hollandaise, van Jan Leen- dertz, te Amsterdam, zijn tentoongesteld; deze werken trekken bijzonder de aandacht van het publiek. Boven de litographieën bevindt zich een groote zwarte lijst, waarin op zeer nette wijze gegroepeerd zijn de verschillende soorten thee- en bladlood en compositie Van de firma Rouppe v. d. Voort en Lewin, te 's Hertogenbosch. In den hoek op de rechtertafel is eene étalage aangebracht, bevattende de artikelen der ver duurzaamde levensmiddelen van den heer P. v. Goulmy te 's Boschrecht tegenóver den ingang tegen den wand staat een zwarte kast, bevattende de étalage van de verschillende tabaksoorten van den heer Louis Dobbelmann, te Rotterdam. Ter weerszijden van de tabak ziet men de Goudsche en Edammer kazen prijken. Vooral de keurige Edammer kaasjes zijn hier zoo goed als onbekend. Recht voor de tabaks-etalage staat een zwarte ebbenhouten kast, bevattende de groote collectie sigaren van den heer P. Alma Azn,, te Amsterdam. Voor de sigaren staat een kastje, bevattende de parfumerieën van de fabriek Maison Neuve te Delfh Daarvoor, rechts in het midden van den ingang, Btaat op eene verhevenheid de zeer smaakvolle dof eikenhouten étalage van de firma de Erven Lucas Bols te Amsterdam. Om deze étalage zijn planten en bloemen geschikt. Ter weerszijden van het Lootsje staan op voet stukken groote bokalen, die gevuld zijn, de rechter met olie en de linker met spiritus 64 pet. Oi p. getrokken uit Australische maïs door de Nederlandsche gist- en spiritusfabriek te Delft. Zeer trokken deze beide voortbrengselen de aan dacht hier. Ter rechter zijde van de sigaren-étalage staat eene expositie Goudsche pijpen, van de firma Jan Prince Co. te Gouda; vooral de 5 Voet lange „Bruidspijpen" worden opgemerkt, Ter linkerzijde der sigaren is de étalage van de capsules van de heeren Rouppe van der Voort en Lewin te 's Bosch, terwijl de hagel en Staniool in kastjes op de tafel gerangschikt zijn, evenzoo het Hollandsche papier van de firma Van Gelder Zoon te Amsterdam. Deolieogra- phieën van de Amsterdamsche firma Amand Co., zijn gehangen tegen den wand boven de tabaks-étalage. Onder den Dom van het gebouw, schuins tegen over het standbeeld der koningin, staat de 13 voet hooge, 8 zijdige étalage van de firma P. Ra demakers Co., te Delfshaven ^bestaande uit ruim 1000 vierkante flesschen jenever, zeer net geschikt. De St. Ct bevat de wetten tot wijziging van het vierde hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1878; tot goedkeuring der overeen komst betrekkelijk den onderhandschen verkoop aan de gemeente Amersfoort van een perceel grond aldaar; tot onteigening van eigendommen, noodig voor de uitbreiding van de stations Venlo en Eindhoven van den staatsspoorweg, benevens wetten tot naturalisatie van verschillende personen. Prof. Bugs Ballot heeft in eene brochure door tabellen de betrekkelijke waarde aangegeven van de weervoorspellingen van den New-York Herald wat de trans-atlantisctie stormen betreft, en van de voorspellingen welke men kan afleiden uit het verschil in barometerstand tusschen de plaatsen aan de vier hoeken van ons land gelegen, Helder, Groningen, Maastricht en Ylissingen. De door den heer B. B. gebruikte waarnemingen Ioopen van 1 Februari 1877 totl December 1878. Uit de methode blijkt, dat de samensteller der tabellen de Amerikaansche voorspellingen steeds zoo welwillend mogelijk heeft getoetst aan de uitkomsten, zoodat de waarde dier voorspellingen zeker niet gunstiger kan zijn dan de door hem verkregen cijfers aanwijzen. De New-York Herald spreekt, behalve een enkele maal van de Spaansche kust, slechts van Frankrijk, Engeland en Scandi navië; voor het meer oostelijk gelegen Europa trekt zij geene conclusie, zoodat ook b. v. bij ons te lande de waarschijnlijkheid der uitkomstaltijd nog eenige percenten lager zal zijn dan aan de genoemde kusten. Over deze drie loopt dan ook de statistiek, waarvan wij de eindcijfers zullen mededeelen. Naar het schijnt met volkomen recht, heeft prof. B. B. in zijne tabellen ook eene kolom gegeven aan de niet voorspelde stormen, die tóch zijn gekomen. Eene serie van vaste voorspellingen werkt tweeledig. Zij wekt ongerustheid, wan neer werkelijk storm of ander slecht weer is voorspeld; maar daarentegen, zoodra zij eenig vertrouwen heeft verworven, maakt zij zorgeloos, waar zij zwijgt. Aan een practisch bruikbaar systeem van voorspellingen moet dus, behalve den eisch van juistheid, ook en vooral die van volledigheid worden gesteldwant in de haven plaatsen hangt van de conclusie, welke men trekt uit de meteorologische waarnemingen, een groo- ter belang af dan het mislukken van een buiten partijtje of eene kans op kouvatten, waarvoor Joris GoedLloed zijn weerglas pleegt te raadplegen. Eu juist daarom dénken wij heeft de heer Bags Ballot in gemakkelijk te raadplegen cijfers de waarde voorgesteld van twee voortgaande seriën van voorspelingen: de Amerikaansehevan de New-Yoi k Herald en die, welke volgens den vroeger door ons medegedeelden regel af te leiden zijn uit het verschil in barometerstand inNederland. In het tijdvak van 22 maanden, waarover de tabellen loopen, werden uit Amerika voor de Fransche kust voorspeld 46 stormen, waarvan er 37 werkelijk plaats hadden en 9 niet werden bespeurd. In dien tijd hadden er echter op die kust niet minder dan 52 stormen plaats, die niet uit Amerika voorspeld waren. Voor de Engelsehe kust werden 71 stormen voorspeld, waarvan er slechts 36 plaats hadden, terwijl er 35 uitbleven en 23 stormen zonder voorspelling plaats hadden. Voor Scandinavië is de verhoudingCnog ongun stiger; 29 stormen werden voorspeld, waarvan er 17 werkelijk plaats haddenmaar er waren ook 64 stormen, van welke de Herald niet gerept had. In percenten uitgedrukt blijkt dus uit deze cijfers, dat van de voorspelde stormen zijn waar genomen t op de Fransche kust 80 pc. op de Engelsehe kust 50 pc. op de Scandinavische kust 58 pc, Eene tweede berekening leert ons, dat van de stormen, welke werkelijk plaats hadden, uit Amerika waren voorspeld: op de Fransche kust 41 pc. op de Engelsehe kust 61 pc. op de Scandinavische kust 21 pc. Uit deze cijfers laat zich de betrekkelijke waarde der Amerikaansche voorspellingen op maken. De slotsom, welke de hëet Buijs Ballot uit deÈe gegevens trekt, is dat de door storm be dreigde landen betere waarschuwingen künnen trekken uit de gegevens aan hunne eigen stations, en dat de mededeelingen van géne zijde Van den Atlantischen oceaan voor practisch gebruik nog te onzekere beteekenis hebbende wetenschappe lijke waarde natuurlijk daargelaten van het bij houden der statistiek wat een voorafgaande toestand in Amerika kan tengevolge hebben in Europa, De heer Buys Ballot is dan ook zeer voor de publiekmaking der Amerikaansche voor spellingen, maar wil, dat het belanghebbende publiek wete waaraan het zich dienaangaande te houden heeft, en vooral dat daardoor niet op den achtergrond worde gedrongen het gebruik maken vanf de waarnemingen in Nederland zelf, waarover wij in een volgend nommer willen trachten zijne uitkomsten in het kort samen te vatsen. notakissek. Op verzoek, eervol ontslag ver leend aan R. Middelkoop Rz., als notaris te Capelle. Dat de schoolspaarbanken, verbonden aan de openbare scholen F en G alhier, belangrijke uit komsten geven, blijkt uit de volgende opgaven Op school F werd in het jaar van 1 Nov. '78 tot 31 Oct. '79 ontvangen f 546 en uitbetaald f 305,60. In denzelfdeu tijd werd op school G ontvangen 332,18( en uitbetaald 120,48|- Gedurende het tweejarig bestaan der spaarbanken op de beide genoemde scholen werd door ruim 600 spaarders bijeengebracht f 2036,16, waarvan op heden nog, na gedane uitbetalingen, als kapitaal aanwezig is 1468,54^. Bij de akte-examens voor het middelbaar onderwijs te 's Gravenhage is gisteren o. a. toe gelaten mej. M. J. H. de Laat de Kanter, van Goes, voor de Hoogduitsche taal- en letterkunde. Bij de akte-examens voor gymnastiek werd o. a. toegelaten de heer P. B. Oost Lievense, van Middelburg. Tot leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. te Zaandam is benoemd de heer A. J. Goedkoop van Nelle, ingenieur en aan die te Maastricht de heer Stein, hoofdonderwijzer te Grave. Door den minister van marine zijn eenige be perkende bepalingen gemaakt op het uitgaan der adelborsten le klasse, die zich aan boord der in de havens liggende schepen bevinden. Deze bepalingen zijn vermoedelijk het gevolg van het treurig ongeval, dat onlangs te Nieuwediep met een dezer jongelieden is voorgevallen. De zoo genaamde cafés chantants doen ook daar ter plaatse hunne heillooze werking gevoelen. Vlissingen, 22 November. Op algemeen verzoek heeft gisteren eene tweede openbare zanguitvoering plaats gehad door de kinderen- leerlingen van Vlissing's Mannenkoor, met mede werking van het mannenkoor en eenige dames. De belangstelling bleek weder uit de talrijke opkomst van het publiekterwijl de uitvoering met hetzelfde succes plaats had als vroeger en den aanwezigen weder een ai.ngenamen avond verschafte. De „Coppée-avond" van het Nederlandsch Tooneel te Amsterdam is bepaald op 4 Dec. a. in den Plantage-Schouwburg. De dichter heeft de uitnoodiging aangenomen, om bg de voorstel ling tegenwoordig te zijn. Een gerucht omtrent een poging tot inbraak in de Oude Leliestraat, te Amsterdam, is gebleken volkomen onwaar te zijn. Donderdagavond was er weer groot alarm onder 't naar inbraken en aanrandingen zoekende pu bliek. In de Westerkerk was licht gezien. Al weer de politie gehaald, 't Was de torenwachter, die met een lantaarn zijn plaats in hooger sfeeren ging innemen. Het gemeentebestuur te Lekkerkerk vroeg per advertentie in de courant een hulponderwijzer, en in eene andere ook een vroedvrouw. Onder de sollicitanten naar beide betrekkingen bevindt zich een echtpaar, waarvan de man het radicaal van hulponderwijzer en de vrouw dat van vroed vrouw bezit. Onder de gemeente Moerbeke (Kruisstraat) zijn van een boerenknecht ontvreemd 2000 franken en eenige kleedingstukken. De daders zijn onbekend. Als bewijs van den indruk, door het over igden van Koolemans Beijnen te weeg gebracht, verdient nog het volgende grafschrift van dr. Wap vermelding: Hij, die zijn jongen naam in eevtWig ijsgranie naast dien van Barents grifte aan Nova-Zembla's kusten; heeft lang genoeg geleefd, daar hij deze aard verliet, om, onder Neêrlands vlag, op 't lauwerblad te rusten. Tusschen 25 en 28 November wordt weer een buitengewoon groote menigte zoogenaamde vallende sterren Verwacht. De aarde komt dan namelijk zeer dicht bij de loopbaan van de komeet van Biela, op een oogenhlik, dat de kómeet zelve kortelings dit punt heeft verlaten. Hetzelfde ge beurde in den nacht van 27 Nov. 1872. De aansluitlngsbaan van den Rijti aan den Staatsspoorweg in Amsterdam is bijna gereed. Daardoor is de verbinding van den Rijuspooorweg met het tijdelijk station aan het Westerdok, evenals met den Kadijk en het goederenstation aan de Nieuwe Vaart, tot atand gebracht. De lijn wordt den 15en Mei van het Volgende jaar in dienst gesteld. Ofschoon in de laatste jaren te Arnhem voortdurend nieuwe straten zijn aangelegd, houdt de uitbreiding der stad nog altijd aan. In de buurt van het Geldersch Spijker wordt een nieuwe boulevard aangelegd; deze straat wordt tusschen de huizen 32 meter breed; zij zal den Eusebius- Buitensingel, achter het landgoed Geldersch tspyj- kermet de Velpersteenstraat verbinden. Er staat nog te naauwernood een huis; de ophooging en het vloedvrij-maken van den ondergrond is nog niet gereed en toch is nu reeds aan sommige eigenaars van grond aldaar - gekocht toen de boulevard reeds was uitgebakend ƒ2 per vierk. meter winst geboden. Dezer dagen werd de te Maastricht door de Loge la Persévérance opgerichte Volksbiblio theek geopend. Door de belangstelling en den steun, dien deze zaak ondervond zoowel van an dere Loges als van particulieren, bevat de biblio theek reeds een zeshonderd nummers van nuttige en aangename werken op onderscheiden gebied, die gratis ter lezing worden gegeven. Een groot aantal lezers, zoo burgers als militairen, hebben zich aanstonds na de opening aangemeld. De gemeenteraad van Rotterdam heeft de voorwaarden voor het droge dok, volgens het voorstel van burg. en weth., goedgekeurd. Met nagenoeg algemeene stemmen werd beslist, dat het dok schepen moet kunnen bevatten van 137 meter kiellengte; dat het niet alleen voor éen groot, maar ook tegelijkertijd voor twee kortere schepen moet zijn te gebruiken; dat het zoo ingericht moet zijn dat het steeds is te herstellendat het een diepgang van 5.6 meter moet hebben en dat het gesteld zal woiden aan den linker Maasoever. Door het heslotene is volstrekt niet uitgemaakt aan wien het maken van het dok zal worden op gedragen. In de raadszitting kwam een adres van werklieden in, fen getale van 760, ver zoekende het maken van het dok niet aan een buitenlandsche firma op te dragen. De heer Hoijer te Milnchen geeft eenige be langrijke mededeelingen aangaande wereldten toonstellingen, met het oog op eene nijverheida- tentoonstelling welke in 1881 te München zal plaats hebben. Hij knoopt zijne opmerkingen vast aan de volgende statistiek. te jaar getal inzenders Totaal bezoekers bezoek per dag 1851 13.900 6 millioen 42.000 1855 24.900 5 ft 26.000 1862 28.000 6 ff 36.000 1867 50.000 10 ft 48.000 1873 52.000 7 ft 39.000 Philadelphia. 1876 27.000 9 ff 62.000 Parijs 1878 53.000 16 ff 89.000 Uit deze cijfers blijkt, dat verleden jaar te Parijs een bezoeker, die aan de bezichtiging der voorwerpen van iederen inzender eene minuut wilde wijden en dagelijks daaraan vijf uren zou besteden, zes maanden werk zou hebben. Hoijer trekt o. a. ook hieruit de gevolgtrekking, dat in zoo reusachtige verhoudingen aangelegde wereld tentoonstellingen eigenlijk nimmer haar doel zullen bereiken. Nimmer zal men daar zich een juist denkbeeld kunnen vormen niet alleen van wat verschillende landen vermogen voort te brengen, maar ook wat de inzenders op industrieel gebied kunnen praesteeren. Op zulke tentoonstellingen valt slechts het groote, verblindende in het oog; al wat kleiner is, al is het ook nog zoo goed en deugdelijk, blijft in zijn hoekje verscholen. Daar om raadt H. kleine tentoonstellingen aan, die zich uitstrekken over de voortbrengselen vau éen land of eene streek, wijl dan de belangen der kleine industrieelen in veel grooter mate tot hun recht zullen komen. Donderdag jl. werd alhier, in het openbaar, te koop aangeboden Een huis met schuur en erf, aan den Noord weg alhier, wijk R no 79; verkocht voor f 1400. Eeu huis, naast het voorgaande, wijk R no 78; verkocht voor 310. Een dito, wijk R no 77; verkocht voor f 366. Een dito, wijk R no 76; verkocht voor/360. Een dito, wijk R no 75; verkocht voor ƒ376. Een huis en erf, in de Langeviele alhier, wijk K no 217; verkocht voor ƒ2189 Een huis, stal en moestuin, op den Schoor* steenvegerssingel alhier, wijk Q no 87verkocht voor ƒ2339. Ongeveer 3 a. 20 e. a. bouwterrein, naast het vorige perceel; verkocht voor f 222.50. Ongeveer 3 a. 20 c. a. dito; verkocht voor f 250. Ongeveer 3 a. 20 c. a. ditoverkocht voor 300. Ongeveer 3 a. 40 c. a. dito; verkocht voor 425. Een huis en erf, in de Winterstraat alhier, wijk Q no 109verkocht voor f 625. Een huis met pakhuis en bleekveld, op het Vlissingsch Wagenplein alhier, wijk Q n°! 121 en 122; verkoeht voor f 1103. Een huis en erf, aan den Achtersingel, wijk Q no 166verkocht voor 610. Een huis, erf en tuin, op het Bolwerk bij de Langeviele poort alhier, wijk Q no 270aver kocht voor f 2201. Amsterdam. Het stoomschip Koningin Emma gezagv. Ördeman, vertrok heden te 10 uren naar Batavia met 68 passagiers en familie, 50 koloniale militairen, 15 onderofficieren en 24 machinisten der marine.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2