Laatste berichten. Gemeenteraad van Goes, Weerkundige waarnemingen. 19 November des morgens te 8 uren. Staten-Generaal. Be nieuwbenoemde vertegenwoordiger v«n den paus bij het Nederlandsche hof ia te 's Hage aangekomen en heeft het gebouw der internun- ciatuur op de Heerengracht betrokken. Pater Antonio, secretaris bij de pauselijke legatie, is afgestapt aan het Hotel Paulez. Hermann Daggenhausen, die met Theodor Legrand de inbraak en diefstal bij den Rotter- damschen goud- en zilversmid Van Loon pleegde, heeft Zaterdag te Duisburg terechtgestaan. Of schoon hij alles ontkende en zelfs beweerde Le grand niet te kennen is hij door het Landgericht veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf, vijf jaren politietoezicht en in de kosten. Legrand is te Kotterdam in hechtenis. Het verongelukte stoomschip Pallasvan de Kon. Ned. Stoomvaart-maatschappij, was, naar ter Amsterdamsche Beurs werd gezegd, verzekerd voor f 900.000; bovendien loopt 400.000 op de lading. Gerardus Govaarts, bediende in de sociëteit te Bergen op Zoom, trad reeds in 1822 in dienst der sociëteit, vervulde van 1834 tot 1839 zijn militie-plicht en werd bij zijne terugkomst dade lijk weder bij de sociëteit aangesteld. Bij gele genheid van zijn 40jarigen dienst, op 63jarigen leeftijd, is dezer dagen aan den algemeen beminden knecht door bijdragen van nagenoeg al de leden een blijk van waardeering geschonken. - Eenig in zijn soort is een korps schaatsenrij ders in het Noorsche leger. Het is eerst onlangs opgericht en bestaat uit vijf compagnieën, ieder van 110 man, die in oorlogstijd met 270 man kunnen versterkt worden. De soldaten zijn ge wapend met geweren en manoeuvreeren op ijs of op de sneeuwvelden in de bergen met eene snel heid, die gelijk staat met die van de beste kaval- lerie. Hunne schaatsen zijn ingericht voor de beweging over ruw en gebroken ijs en bevroren sneeuwzij zijn zes Eng. duimen breed en negen of tien duim lang. Bergop glijden zij op schaat sen cm zig-zag, als een schip, dat laveert tegen den wind. Als een voorbeeld van de snelheid dezer schaatsenrijders deelt men mede, dat verleden winter een boodschapper van Roeraas naar Dront- heim, een afstand van meer dan 30 uren gaans, i n 18 en een half opvolgende uren aflegde. Dit was echter grootendeels bergaf maar natuurlijk over geaccidenteerd terrein. Twee vonnissen, in Groot Britannië Maandag geveld, wijzen op de hooge kosten van een kus, welke een Britsch burger geven wil aan eene zijner medeburgeressen, als dezê niet op die liefkozing is gesteld. Te Hanley werd voor den politierechter gebracht zekere Bettaney, die gewed had met een zijner vrienden, dat hij een zeker meisje een zoen zou geven. Hij won de wedden schap, doch kreeg van het meisje een klap met de parapluie en van den rechter drie pond, vijf shilling boete. Slechter kwamen twee jonge man nen te Dublin er af. Drie maanden gevangenisstraf met zwaren arbeid was hunne straf voor het met geweld kussen van twee modemaaksters op de openbare straat. De heer C. Eamermans, hulponderwijzer aan de openbare school voor minvermogenden, vierde heden zijn vijftigjarig huwelijksfeest. Gedurende 48jaren is hjj bjj het onderwijs alhier werkzaam, terwijl hij smds 43 jaren als onderwijzer in de gevangenis fungeert. De jubilaris ontving van verschillende zijden vele blijken van belangstelling. 's Gravenhage. De tweede kamer zal Vrij dag eenige kleine wetsontwerpen afdoen en de nomi natie voor de rekenkamer opmaken, en Maandag tot de staatsbegrooting overgaan. Amsterdam. De gemeenteraad heeft met 19 tegen 15 stemmen besloten de behandeling der Voordracht betrekkelijk den bouw der beurs uit te stellen. Een voorstel van den heer Teixèira Er kwamen berichten van kennissen die op het veld Van eer gesneuveld, of gelukkig ontkomen waren, maar van Ladislas hoorde zij niets en zij kon alleen bidden voor zijn ziel} als hij reeds dood was en voor zijn behoud als hij nog steeds bezig was met het ontwijken der Russische straf wetten. Ook van de dagelijks toenemende menigte Uitgewekenen te Parijs kon zij niets aangaande hem te weten komen. De wijk des Batignolles was nu overvuld met lieden van allerlei soort aanzienlijken en onaanzienlijken, alles kwam hier een wijkplaats zoeken. Het huis waar de Malinosska's woonden was ook propvol en het leven ging daar voorbij op een wijze, die Helena in het eerst nauwelijks voor mogelijk hield. De dames stonden 's morgens om vijf uren op en gingen naar de vroegmis, in de kapel van bet Poolsch college, vanwaar zij bleek, doch gesterkt voor haar dagelijksch werk terugkeerden. Daarna werd Victor gekleed en gewasschen, vervolgens kreeg hij aan grootmoeders schoot les, terwijl Isabella aan het eenige venster in het salon ging zitten teekenen. Na het ontbijt verdween Victor om met de drie jongetjes van Wavegetsky, die beneden woonden, te gaan spelen. Later ging prinses Wanda bij hun vader zitten, een ongelukkige stumper, die om de ingekomen plannen te doen onderzoeken door eene speciale commissie, werd aangenomen. Londen. De Times verneemt uit Konstanti- nopel, dat er grond is om te gelooven, dat Rus land den sultan heeft aangeraden onverwijld de geëischte hervormingen in te voeren, opdat ernsti ge Europeesche verwikkelingen zouden worden voorkomen. Zitting 18 November 1879. Voorzitter de heer De Witt Hamer. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de heeren van Asperen Vervenne en Steketee, beide met kennisgeving (1 vacature). De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De mededeelingen van den voorzitter, dat Zater dag de uitloting van obligatiën heeft plaats gehad; dat een nieuw vak der begraafplaats in gebruik is genomen; dat de verkiezing van een lid voor den raad heeft plaats gehad en eene herstemming moet plaats hebben, en dat op uitnoodiging van burg. en weth. de zoogenaamde nieuwjaarscom missie zich heeft geconstitueerd en de heer Fransen van de Putte het voorzitterschap ervan heett op zich genomen, worden voor kennisgeving aangenomen. Daarna geschiedt voorlezing van een schrijven van den heer P. K. J. van Sloten, waarbij hij te kennen geeft dat volgens het verslag van den raad dd. 28 Oct. jl. geplaatst in de Goesche courant n°. 128, het schijnt ot hij het aanbod zou hebben gedaan om tijdelijk eenige lessen aan de meisjesschool waar te nemen. Hij zegt er prijs op te stellen èn om het beginsel, èn om de ge volgen, te doen uitkomen, dat deze opvatting minder juist is en hij zich tot de waarneming der bedoelde lessen slechts bereid heeft verklaard, na hiertoe door burg. en weth. bij missive van 15 Oct. ji. te zijn uitgenoodigd. De voorzitter zegt dat, zoo als de leden zullen gehoord hebben bij het voorlezen der notulen, hij meent uitdrukkelijk gezegd te hebben dat de uitnoodiging door burg. en weth. was geschied, weshalve hij van gevoelen is dat aan de strekking van het schrijven is voldaan. Van den heer D. de Koning, gemeente-bouwmees ter, is een rapport ingekomen omtrent de opmeting van het Sas, dd. 5 Nov. 1879, waaruit blijkt dat van de 15 gemeten afstanden er 3 een verscnil met de laatste meting geven van 27 m. M. in het nadeel van het buitensas en dat aan het binnen- sas geen verandering was waargenomen, doch dat de opmetingen niet met die nauwkeurigheid kunnen geschieden dat er gevolgtrekkingen uit gemaakt kunnen worden. Van den nieuw benoemden commissaris des konings is eene circulaire dd. 12 Nov. 1879 ontvangen waarbij hij kennis geeft van de aan vaarding van zijn ambt. De voorzitter voegt hierbij dat jl. Zaterdag het college van burg. en weth. den commissaris in persoon hebben welkom geheeten in de provincie en de belangen van Goes aan hem bebben opgedragen. Alsnu zijn aan de orde de punten der agenda. Het eerst komen in behandeling de verordeningen op de heffing en invordering van rechten ter secretarie en voor verrichtingen van den burger lijken stand en gevolge art. 6 der wet van 23 April 1879 (SIM. no 72). Na eenige discussie over art. 3 en 4 der verordening tot heffing, werden de beide verordeningen voorloopig onver anderd vastgesteld. Een voorstel van Burg. en weth. tot af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven der gemeente over 1879 tot dekking der uitgaven van het tekortkomende op het aandeel der gemeente in de kwr.de posten op de personeele belastirg, dienst 1876/77, wordt ingevolge het advies der financieele commissie zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd een voorstel van burg. en weth. om Jacoba Ross, kweekelinge aan de openbare school 2e klasse, eene- tijdelijke toe lage van I 150 in plaats van f 50 toe te kennen op grond der diensten door haar bij het onderwijs gepraesteerd. Wordt alsnu overgelegd eene aanbeveling ter benoeming van een voorzitter van het gasthuis- bestüur waarop door burg. en weth. geplaatst zijn de heeren Z. D. v. d. Bilt La Motihe en I. M. Pilaar. Eerstgenoemde weid met 9 stem men benoemd. De reclames van A. de Jonge Jz. en J. Prins tegen hunne desigüatie vöor den dienst bij de brandweer worden tot eene volgende vergadering aangetiouden. Gelijk besluit wordt na discussie genomen zijn vrouw verloren had op hun vlucht uit Lithauen, in het hartje van den winter, en nu zelf wegkwijnde aan de tering. Graaf Roman Wavegetsky, eenmaal een der eerste grondbezitters zijner provincie, was nu bjj na doodarm. Hij had drie kinderen en zijn huishouden was in zulk een ontredderden toestand, dat het voor prinses Wanda een moeilijke taak was om daar eenige orde in te brengen. Zij was er echter eiken dag en somtijds ook een gedeelte van den nacht bezigwant die drie kleine jon gens, die geheel zonder toezicht waren, kregen een meer dan gewoon aandeel in alle mogelijke kinderziekten. Als zij geen mazelen of kroep hadden, klaagden zij over wintervoeten, of keelpijn, om niet te spreken van de tallooze blauwe oogen en geschaafde kniën en wanneer er maar éen pijn aan zijn pink had, dacht de vader al dat zijn leven in gevaar was en liet terstond de hulp zjjner goedhartige buurvrouw inroepen. Men kan nagaan dat prinses Wanda op die manier de handen vol had. Max, de oudste, was zeer ongezeggelijk en op zekeren morgen, kort na haar aankomst, vond Helena hem op het portaal, in ongenade. Hij had zjjn gebed niet willen opzeggen en aan de meid gezegd, dat hjj er niets tegen had om het 's avonds te doen, als het donker was en hjj niet wist wat er gebeuren kon, maar overdag wilde hij het niet doen, „Ómdat," voegde hjj er bij omtrent de aanvrage van mej. de wed. J. 3. Hartman om afstand van ruim 214 centiare gronds aan de oude vischmarkt tegen den prijs van 15. Vervolgens werd behandeld een adres van G. Gorneé om vermindering zijner pachtsom van grond in de oude haven met f 150. De financieele commissie adviseerde afwijzend op het verzoek te beschikken, op grond dat het te voorzien was geweest dat de pachtsom van ƒ400, voor circa 2 hectaren te hoog was, en het daarenboven een gevaarlijk antecedent voor de gemeente zou zijn. Dit advies, door burg. en weth. in een voorstel veranderd, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Op een verzoek van G. Plas, om afstand van grond in erfpacht aan de Gansebarrière tot het bouwen van een huis, stellen burg. en weth. voor afwijzend te beschikken, onder anderen op grond, dat het in den geest des tijds ligt en volgens de eischen der hygiëne gevorderd wordt, de steden meer open en luchtig te bouwen en vooral de avenues vrij en onbelemmerd te maken. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt het voorstel van burg. en weth. goedgekeurd. De vergadering is daarna gesloten. NAMEK Ba- Wind Toestand der DER rom. PLAATSEN. afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields 15.7 NO 1 regen kalm Sylt -(-14.5 NO 2 1. bew. Hartlepool NO regen deining Swiuemunde 10.5 O 3 betr. Hamburg +-11.0 NNO 2 1. bew. Delfzijl 10.8 ONO 1 z. bew. Groningen. 119 O 0 bew. kalm Helder. 12.1 O 1 bew. Yarmouth. ONO regen Vlissingen. 9.4 ONO 2 betr. Maastricht 7.9 NO 2 1. bew. Valentia 11.7 O 1 z. bew. kalm Portsmouth. NO 2 betr. kalm Grisnez 6.8 ONO 4 betr. Parijs 42 N 4 z. bew. St. Mathieu. 7.2 N 1 z. bew. Biarritz 0.2 OZO 1 betr. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: H. 4.2 M. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Com) - Thermometer, 18 Nov. 'sav.llu.48 *r. 19 Nov. 'smorg. 8 u. 38 gr. 's midd. 1 u. 40 gr. 's av. 5 u. 36 gr. Eegeerings-antwoorden. Justitie. De procureurs, ook van de nieuwe wet, blijven patentplichtig. Nieuwe wettelijke bepalingen zullen worden voorbereid omtrent de stichtingen van kerkelijke en vicariegoederen. De regeling van de vicarieën zal aan een bijzondere commissie worden opge dragen. Een staatscommissie zal worden ingesteld tot algemeene herziening van het handelsrecht. Gaarne zal de min. v. justitie trachten tot op lossing te geraken van de quaestie der afschaffing van de particuliere kollatierechten. Nog in dit zittingjaar hoopt de regeering in te dienen een wetsontwerp tot bescherming van voor landbouw en houtteelt nuttige diersoorten. Ook zal een afzonderlijke wettelijke regeliDg van de visscherij worden voorbereid. Spoedig denkt de min. onder handen te nemen een herziening van de wetsbepalingen omtrent het hypotheekrecht en den overgang op onroerende goederen. Een wetsontwerp is in bewerking tot beperking van de preventieve hechtenis. Een nieuw wetsontwerp, houdende nadere be palingen omtient de verjaring m strafzaken na een veroordeeling bij verstekis bij den raad van State aanhangig. Een wetsontwerp tot verhooging van de trak tementen van de leden van bet hoog militair gerechtshot heeft het depart, van justitie reeds Verlaten. Binnen 1. zaken. Herziening van de ge meentewet, die in bewerking is, zal vooral in „indien een Poolsehe jongen, van zeven jaar, nog niet in staat is, op klaarlichten dag voor zich zelf te zorgen, het tijd wordt dat hij het leert." Helena wenschte hartelijk dat hij daartoe in staat warezij beschouwde hem en zijn broertjes als ware kwelgeesten, en was altijd blij als zij maar naar bed waren en de portalen niet meer van hunne kreten weergalmdendan werd het licht opgestoken en kwam Isabella bij haar zitten om de kielen te verstellen die haar man haar geregeld van den Boulevard Mazas toezond. Dan las prinses Wanda wel eens wat voor, want in dien grooten koffer in den hoek bevonden zich nog eenige boeken. Helena zat met de handen in den schoot naar die lieve, zachte stem te luisteren en kon met moeite hare tranen be dwingen want zij was ten prooi aan allerlei droeve, bittere en zelfzuchtige gewaarwordingen. Zij zag hoe er om haar heen geleden werd, zij zag den heldenmoed van Henry en van Isabellazij was getuige vau de geestkracht en de hulpvaardigheid harer moeder, maar zij bleef gehuld in het enge kleed van haar eigen leed, van baar toorn en van haar nog niet erkend, maar daarom niet minder diep gevoeld berouw. WbrcLi vervolgd). verband worden gebracht met de beginselen voor plaatselijke belastingheffing. Een plan tot inrichting van de gebouwen te Medemblik voor een algemeen rijks-krankzinnigen gesticht is in behandeling. Voor den bouw en de inrichting van lokalen voor het onderwijs en de verpleging van leer lingen-vroedvrouwen te Rotterdam, wordt weder f 100.000 uitgetrokken. Bij den minister is in overweging een goede oplossing omtrent de toepassing van art. 116 der hooger-onderwjjswet voor gymnasia. De be langhebbenden zullen echter geen gevaar loopen van de gerezen moeielijkheid het slachtoffer te worden. Nieuwe subsidien zullen worden toege kend aan de gymnasia te Leiden f 9,325te Dordrecht f 4,180; Middelburg 8,325; Win schoten 8,750; Assen 6,593. Behalve Doetinchem komen voor verhoogde subsidiën nog in aanmerking 's Hertogenbosch en Tiel, misschien ook Maastricht. Bij de invoering van de nieuwe schoolwet zullen de rijksuitgaven klimmen van 2 millioen, tot 6 en gaandeweg tot 8 millioen. De uitgave van het Woordenboek zal, in overleg met de Belgische regeering, geldelijk worden gesteund. Financiën. Wettelijke regeling van de kanaalrechten durft de minister nog niet belo ven. Belangrijker zaken hebben den voorrang. Algemeene afschaffing van de tollen op de rijkswegen zal eerst na versterking van 's rijks middelen in overweging kunnen worden genomen. Waar er tollen zijn, die zonder financieel nadeel kunnen worden weggenomen, zal dit ^escUieden. Een poging bij de Nederl. Bank om een gedeelte van het bij haar aanwezig saido van 's rijks schatkist productief te maken, zou vermoedelijk weinig ingang bij haar vinden, daar zij, ook zonder dat saldo, al haar operatiën onbelemmerd kan uitvoerenen het is de vraag of het wel in het staatsbelang zou wezen de aan bedoelde gelden, aan den agent van 's rijks schatkist toevertrouwd, een andere zoogenaamd „productieve" bestemming te geven. Met de verdere aanmunting van halve stuivers stukken wordt gewacht totdat de oude koperen centen meer zullen ingewisseld en de bronzen meer in omloop gebracht zijn. De kopeien centen worden van rijkswege thans bij groote hoeveel heden verkocht. Ook builen de standplaatsen der betaalmeesteis en wel meer bepaald in de zuidelijke provinciën, zal eerlang evenzeer tot inwisseling gelegenheid worden gegeven. Ten gevolge der verscherping van het toezicht is de smokkelarij van zout uit België in de grensprovinciën in den laatsten tijd verminderd. De bewaking aan de grenzen is streng. Boven dien overweegt de minister wettelijke maatregelen voor de grensstreken waar veel zoutfraude voor komt, in den geest van die, elders genomen ten opzichte van het gedistelieerd, en welke daar geheel aan het doel beantwoorden. De wet op de successie in de rechte lijn werkt goedvan nadeel voor den fiscus, door dat die wet geen bepalingen omtrent den inbreng bevat, is niet gebleken. Hoe men ook over de wenschelijkheid van een zoogenaamde financieële afrekening met de kerk moge denken, zeker is het, dat bij de bestaande grondwettige bepalingen zoodanige regeling thans niet wel mogelijk is. Doch ook een vaste finan cieele regeling, tietzij dan met de kerkgenootschap pen of met de daartoe behoorende gemeenten, levert, met 't oog op de 2e al. van art. 168 der grondwet eigenaardige bezwaren op. Waterstaat. Het stelsel vau mededin ging op gelijken voet tusschen buitenlander en ingezetene, wordt voor de rijkswerken onder beheer van het dep. van waterstaat niet overdre ven. Maar daarin inuet groote voorzichtigheid worden betracht. Door de uitvoering van de werken binnen 's lands worden de kosten van toe zicht op de vervaardiging niet vermeden. In den regel wordt voor de vervaardiging vau ijzeren bouw werken binnen 's lands dubbel toezicht vereischt, daar de ondernemer hier te lande de materialen voor de samenstelling noodig, de ijzeren en stalen platen enz. uit het buitenland moet ontbieden en de fabricatie van die materialen het meest nauw lettend toezicht vereischt. Door de aannemers worden de kosten van toezicht nimmer betaald. Een dergelijke regeliDg zou nooit zijn toe te laten. Dat door het stellen van lange termijnen van levering, het ontstaan of de ontwikkeling van takken van industrie zou kunnen bevorderd worden, valt te betwijfelen. Voor de vestiging of het ontwikkelen van een tak van industrie moet ze kerheid of althans gegrond uitzicht bestaan, dat cp den duur voor do producten van die indu-trie, naar de mate Van de uitbreiding der inrichting, geregeld afnemers zullen te vinden zijneen ze kerheid, die door de opdracht voor het vervaardigen van enkele rijkswerken niet of slechts voor kotten tijd zou ontstaan, om later door teleurstelling te worden gevolgd. Omtrent de spoorwegtarieven deelt de min. mede, dat eerlang zal tot stand komen een rege ling omtrent de grondslagen van de personeuta- rieven op den Nederl. Rijnspoorweg. Ook zijn tarieven voor doorgaand, vervoer over verschil lende spoorwegen wel degelijk tot stand gekomen. Verschillende dezer tarieven bestonden reeds vroeger. Sedert de mislukking van de onderhan delingen omtrent het rechtstreeksch tarief tusschen de Exploitatie Maatschappij en de spoorweg-onder neming KeulenMinden via Boxtel—Wezel, is sedert daarvan niet meer vernomen. De regeling voor doorgaand vervoer over de lijnen van ondernemingen in het buitenland en hier te lande is een aangelegenheid, waarvoor de tusschenkomst der regeering slechts bij uitzondering mogelijk is. Reeds is een der tarieven met en transito Duitschiand, dat voor het Noordduitsch-Nederl. verband, door de Exploitatie maatsehappy ge sloten. In de verdere onderhandelingen over deZe aangelegenheid tusschen de spoorwegondernemin gen van beide landen, kan de regeering niet ingrijpen. Bij de beoordeehng van de gevolgen welke de opzegging en herziening dezer tarieven voor de Nederl. belangen konden hebben, moet niet uit het oog worden verloren, dat de opzegging der bestaande tarieven niet slechts aan de Nederl. maar aan alle niet-Duitsche spoorwegen is geschied. De minister heeft een voorloopig ontwerp tot het in werking brengen van den dienst ter ver zending met de post vau pakketten tot een gewicht van 5 KG. van zijn voorganger overgenomen en is te dezer zake met de spootwegdirectiëü in over leg getreden, Ter verdere verbetering van de belangen der

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2