274» 122« Jaargang, 1879. Donderdag 20 November. BLAUWE EOZEU Dit blad verschijnt dagelij kg j met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommera zijn verkrijgbaar a 5 Gent! Advertentien: 20 Gent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonïs. Middelburg 19 November. PEUILL.BT03ST. 30 het huwelijk van Helena II alinosnka, De aankomst. De wijk der uitgewekenen. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Marine en leger. Rechtszaken. I MBMaaanmnin^ir-.^-^-^^.^»^CTr-T-»»^aam^ia^g^a^^a^ai«ate^nr<n-rT-rTyrni In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd, op voorstel van burg. en weth., afwijzend beschikt op het verzoek van den heer M. van Doeselaar c. s. om een gedeelte gemeentegrond in erfpacht te verkrijgen tot het oprichten van een dierentuin. Het door de regeering gedaan verzoek om nog tot 31 Dee. 1880 gebruik te mogen maken van de lokalen der voormalige school E, ten behoeve van de leerschool bij de rijkskweekschool voor onderwijzers, is ingewilligd. Een voorstel van burg. en weth., om 18§ aan- deelen in de Handelmaatschappij te verkoopen, en de daarvoor te ontvangen som van f 20.000 te besteden tot buitengewone aflossing van een ge dcelte der 5 pet. leening van 1871, werd aange nomen. Aan het einde der zitting deed de voorzitter mededeeling dat hij door Z. M. den koning be noemd zijnde tot commissaris des konings in Noord-Holland, gemeend heeft deze betrekking te moeten aanvaarden, vooral op grond zijner overtuiging dat wanneer een man in de kracht zijns levens een ruimer werkkring wordt aange. boden, het lafheid en plichtsverzaking zou zijn die betrekking niet aan te nemen. Na met dankbaarheid te hebben gewezen op de steeds ontvangen bewijzen van vriendschap en medewerking, zoowel bij zijne medeleden, de wet houders en den secretaris als van de burgerij, eindig de de heer Schorer zijne toespraak met de beste wenschen voor het heil van Middelburg te uiten De heer Lambrechtsen bedankte namens de leden van den raad en de gemeente den voorzitter voor al hetgeen door hem in het belang van Middelburg is tot stand gebracht en besloot zijne redó met de verzekering dat de naam van onzen wakkeren burgemeester Schorer, bij ons en onze nakomelingen in de gemeente Middelburg altij d in eere zal worden gehouden. In een volgend nommer geven wij het gewone verslag. In de memorie van antwoord van den minister van financiën op het afdeelingsverslag der tweede kamer over zijne begrooting, leest men o. a. het volgende. Het voorstel tot de benoeming van een secre taris-penningmeester van het Bestuur der vis- scherij op de Zeeuuische stroomen staat in verband met het voornemen om, voor de bezoldiging van dit ambt een hoogere som uittrekkende, een keuze te doen uit personen, die aan adminis- of doob de schrijfster van Vera". TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK IX. Arme HelenaZij begon zich in die enge vertrekken weldra als een opgesloten leeuwin te gevoelen. Er was geen mogelijkheid om eenige beweging te nemen in die beperkte ruimte. In het kleine alcoofje waar zij sliep, had zij niet eens plaats om haar lang haar uit te kammen, zoodat zij het na tien dagen, in een wanhopige bui, geheel afknipte en Isabèlla verzocht het voor haar te verkoopen. Dat was dus het lot van die prachtige vlechten, waar zij zoo trotsch op was geweest en waarmede Frank Baldwin zoo yaak gespeeld had 1 tratieve bekwaamheid kennis vaii ide behoeften der visscberij paren, zonder bij een bepaalden tak der visscberij belang te hebben. Naar wij vernemen is de firma W. van Üije en Zonen alhier, van wege den minister van binnen laudsche zaken uitgenoodigd zich te verklaren of zij bereid is den bouw der leerschool en verdere lokalen voor 's rijks kweekschool te Middelburg aan te nemen voor f 79.950, waarvoor een aan nemer te Arnhem aanbiedt het werk uit te voeren. De firma Van Uije, die bij openbare aanbesteding de laagste inschrijver was voor f 84.798, heeft dit aanbod niet aangenomen. Thoicn, 17 Nov. In ons isolement ligt onze kracht niet, meent SchouwenDuiveland, en het slaat bij vernieuwing de hand aan den ploeg om te geraken tot eene rechtstreeksehe verbinding met ons spoorwegnet. Zou het eiland Tholen in isolement wél kracht zoeken, is men geneigd te vragen, als men van hier uit volstrekt geen sympathie hoort openbaren met de plannen, onlangs opnieuw door eenige heeren uit Zierikzee en omstreken ontworpen? Is 't dezer dagen al eens gebeurd, dat de post 's avonds 6 uur te Zierikzee kwam in plaats van 's namiddags half twee, door stoornis bij den over tocht te Stavenisse, de tijd is weer nabij, dat ook nu en dan de Eendracht „boos" genoeg zal blijken voor den overtocht met paard en kar. Nu de dam aan St. Philipsland aan 't rijk is overgaan, is er kans dat er een deugdelijke ver binding met den wal van Noord-Brabant tot stand komt. 't Is wellicht voorbarig om reeds te spreken van stappen, die konden wordèn gedaan om ook ons eiland met den vasten wal te verbinden. De dam is nog niet in orde; de Schouwensche tram weg-plannen zijn nog slechts plannen, en alle goede dingen gaan langzaam. Maar in onzen tijd is het van overwegend be lang, dat het verkeer zoo min mogelijk van wind en weer afhankelijk zij. Bovendien, aangenomen dat alle goede dingen langzaam gaan, dan gaan daarom alle langzame dingen nog niet goed Zierikzee, 18 Nov. De heer P. M. Keiler Van Hoorn, opende heden avond de reeks onzer Az^s-lezingen met de alleraardigste beschrijving eener reis naar de denkbeeldige stad Cardinapolis, en een geestig bezoek aan eene comedie. De talrijke bezoekers hebben zeker den spreker een welgemeend tot weerziens toegeroepen. De vereeniging Eigen Hulp te Utrecht heeft met de firma B. Moret en J. Hulshof! te Rotter dam eene overeenkomst gesloten voor het leveren Daarna verkocht zij nog allerlei voorwerpen van weelde, die zij bij zich had voor haar toilet. Er was toch geen plaats voor in deze woning en ze pasten niet bij haar levenswijs, en alles wat aan haar leven in Engeland herinnerde was haar pijnlijk. -Daar zij echter nooit vroeger met uit dragers te doen had gehad, liet zij zich onge twijfeld beetnemen,; door zoo iemand in de Rue Balagny, waar oude tafels, en stoelen vol lagen met schoenen, potten en pannen, gebedenboeken en schilderijen, afkomstig van de arme Poolsche uitgewekenen. HOOFDSTUK X. Tot nogtoe had Helena haar broeder nog niet gezien, zij vernam dat hij bij zijn voornemen gebleven was om het brood voor zijn gezin te verdienen, door dienst te doen als machinist bij den spoorweg, terwijl Isabella met haar teeken talent ook nog een kleinigheid tot de inkomsten bijdroeg. Die inkomsten waren echter nog tamelijk gering. Sedert maanden waren er geen toelagen uit Lithauen gekomen; de opbrengst van het verkochte zilver en van de juweelen was niet onuitputtelijk en hoe schamel deze woning ook was, zij deed toch /r. 650 huur per jaar. van alle benoodigdheden tegen schérp eoncurreeren- de prijzen. Het aantal deelnemers in die overeenkomst bedraagt 300. Bovendien hebben de winkelver- eenigingen van Eigen Hulp te 's Hage, Helder, Leeuwarden, Haarlem, Breda, Middelburg, Vlis- singen en Grave zich bereid verklaard genoemde firma als grossier te gebruiken. BNbl.) Vermoedelijk zal de lager onderwas-wet niet vóór 1 Januari 1881 in werking treden. De minister van binnenlaüdsche zaken meent, dat een deugdelijke, ordelijke invoering geen vroegeren datum toelaat. En al ware het mogelijk dat het noodige tot uitvoering nog vóór 1 Juli 1880 ge reed kwam, dan nog zou hij de invoering der wet gedurende den loop van een dienstjaar moe ten ontradende invoering met den aanvang van een dienstjaar wordt voor den geregelden gang van zaken vereischt. (Pad.) De heer mr. J. H. M. baron Mollerus van West- kerke, burgemeester van Baarn, heeft voor de benoeming tot lid der gedeputeerde staten van Utrecht bedankt. De provinciale staten hebben met 21 tegen 14 stemmen besloten de nieuwe benoeming niet da delijk te deen, maar daartoe, Zaterdag a. ander maal bijeen te komen. Den 31en Oct. jl. is te Brussel door Zr. Ms' gezant, baron Gericke van Herwijnen, en den minister van buitenl. zaken, den heer Frère Orban, een overeenkomst geteekend, betrefiende de uit voering van sommige werken tot verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen en betref fende de naasting der baanvakken Antwerpen Moerdijk en RoozendaalBreda van den Grand- Central-spoorweg. 's eijks schatkist. Benoemd tot betaalmeester te Tiei, J. C. van Hasselt, en te Winschoten, jhr- J. Speelman, beiden thans surnumerair voor den dienst van 's rijks schatkist. beeastingeN. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Zijpe c. a. C. J. Houwing, ontv. derzelfde middelen te Domburg c. a. Zie laatste lerichten van gisteren. middelbaab onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend aan E. A. Sunier, als leeraar aan de R. H. B. school te Groningen. pensioenen. Op pensioen gesteld, op zijne aan vrage, de kapt. C. van Lemmeren, plaats.-adj. der le kl. te Leiden, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1452 's jaars. Het leven van prins Henry was zeer hard. Onder den naam van Telinski bestuurde hij een locomotief op de lijn Parijs—Lyon—Middellandsche Zee en zijn traktement was nauwelijks toereikend voor voeding en kleêren, Hij kreeg niet meer dan vier vrije dagen in het jaar, zoodat er bijna drie maanden verloopen waren, sedert Isabella hem het laatst gezien had. Hij schreef dat zijn gezondheid góed was en Bmeekte haar moed te houden, en goed te zorgen voor haar gezondheid en haar schoonheid, tot dat er voor haar en hun kind betere tijden zouden aanbreken. Nooit was een meisje met schooner vooruitzich ten gehuwd dan deze vertroetelde Isabella en toch droeg zij hare ontberingen en zorgen zóo goed, Vergat zij zichzelf zoo geheel en was zóo vervuld met de belangen van man en kind, dat zij tenauwerhood het hatde van haar eigen lot scheen te beseffen. En toch had zij nog een reden vdn groote bezorgdheid, en wel over haar broeder Ladislas. Het behoeft niet gezegd te worden dat waar opstand, rampen, gevaren en roekeloosheid vereenigd waren, Ladislas Ossolinski zich in de eerste rijen moest bevinden. Hij was sedert verscheidene maanden spoorloos Verdwenen en het laatst, wat Isabella van hem te weten had kunnen komen, was dat. hij in hechtenis was genomen door de overheid en zich nu waar schijnlijk in de gevangenis te Wilna bevond. Niemand durfde in deze tijde» een gissing Benoemd aan de Kon. H. B. school Prins Hen drik der Nederlanden te Apeldoorn tot leeraar in de natuurkunde en cosmographie, de heer J. M. Smit, doctorandus te Amsterdam. De scheepsklerk G. Belle, dienende aan boord van Zr. Ms. opleiding schip Admiraal van Wassenaer, wordt op non-act. gesteld en vervangen door den scheepsklerk J. A. Grootendorst. Ter heden gehouden terechtzitting der recht bank alhier werden de pleidooien gehouden in de zaak der bij mistig weer op 15 Augustus 11. voorgevallen aanvaring buitengaats tusschen de sleepstoomboot Engelandgezagv. Thijs, en de stoomboot Achilles, gezagv. Verill, die elkander wederkeerig van het ongeval de schuld geven en wederkeerig van elkander schadevergoeding vorderen. Voor de sleepboot Engeland trad op mr. Van Hoek en voor het stoomschip Achilles mr. Van der Bilt, advocaten alhier. De uitspraak is bepaald op 10 December e. k. Schiedam, .18 Nov. Heden morgen te negen uren Werden de bewoners van Schiedam verontrust door het gelui der groote torenklok alsmede door tromgeroffel der schutterij. Zulks duidde natuurlijk een brand aan. Eene branderij, gelegen in de Westerhavenstraat en toebehoorende aan den heer Van der Boom,stond dan ook in minder dan een half uur in laaie. Brandweer en schutterij waren spoedig ter plaatse; te half elf was men den brand nog niet meester, geheel de branderij was reeds uitgebrand. Men zag echter geen gevaar voor de daartegen gemetselde branderijen. Alles was tegen brandschade verzekerd. De zolders waren zoo goed al3 ledig. De oorzaak is onbekend. De kroonprinses van Denemarken heeft zich gisteren ochtend te 10 uren met een koninklijken trein van Den Haag naar het Loo begeven, ten einde den koning en de koningin haar opwachting te maken. De gemalin van den Deenschen troonopvolger werd vergezeld door prins Frederik, den prins en prinses Von Wied, De vorstelijke personen keerden met dezelfde gelegenheid te 4 uren in de residentie terng. wagen omtrent het verdere lot van een politieken gevangene. Somtijds wordt de pijnbank op hen toegepast teneinde hen te nopen om hnnne medeplichtigen te noemen. Men weet van personen met zwakke gestellen, die onder deze folteringen doodbleven; anderen werden krankzinnig of minder nauw van geweten. Dan doen zij min of meer ware bekente nissen. Daarna komt het verhoor en het vonnis, 't welk gewoonlijk den vorm van levenslange gevangenschap, dat is van een levend graf, aanneemt Misschien wordt de reis naar Siberië volbracht en het verre verbanningsoord bereiktmaar indien de reis te voet en geketend moet afgelegd worden, dan volgt misschien de dood onderweg en een onbekend graf. Zelden, doch ook somtijds bestaat er kans op ontsnappen, maar welke ge varen en wisselvalligheden zijn er dan te duchten. Welk een honger, welk een koudehoeveel slapelooze nachten, welke tochten hoeveel dagen in bosschen en nachten in moerassen doorgebracht Aan dit alles was Ladislas nu wellicht bloot gesteld, of misschien had hij reeds sedert maanden opgehouden eenig gouvernement meer lastig te vallen. Zijn zuster wist niets aangaande zijn lot, maar somtijds als zij met haar fijn penseel de P1»16» voor den houtgraveur gereed maakte, hief zj eensklaps hare oogen op naar de deur dan ha zij een licht gedrui&ch vernomen, dat baar hart sneller deed kloppen.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1