18 November, BLAUWE EOZEÏÏ N«. 272. 12» Jaargang. 1879. Dit blad verschijnt dagelij kg J met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prys per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad verten tien: 20 Oent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels iedere regel meer 0,20, Qroote letters worden berekend naar plaatsruimte* Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubjs en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonïs. YEEMARKT TE MIDDELBURG. Het was zoo en een blik door de kamer was het huwelijk van HELENA Haliivossha TWEEDE DEEL, HOOFDSTUK IX, langer tijd een leeniüg onvermijdelijk zijn voor de buitengewone uitgaven. Tot dekking van de gewone uitgaven, voortvloeiende uit de schoolwet en uit andere maatregelen (bv. Voor den Rotter- damschen waterweg wordt thans reeds een suppletoire aanvraag van 3 millioen gedaan) zullen belastingen moeten verhoogd worden. Die op de goederen in de doode hand vervalt geheel. De ontwerp-effectenbelasting van den minister Gleich- man zal, zooals zij luidt, niet weder aangeboden worden, omdat haar een goede grondslag: zekerheid voor den staat en voor de belasting schuldigen, ontbreekt. Maar de minister zal ten spoedigste indienen een andere voordracht uit gaande van hetzelfde hoofdbeginsel, nl. een directe belasting op de rentegeveDde waarden in porte feuille, die tot nu toe van alle rechtstreeksche heffing bevrijd waren gebleven, maar gevestigd op den grondslag der werkelijk genoten opbrengst. De min. wil geen nieuwe indirecte verbruiksbelas tingen of geen verhooging van bestaande. De patent belasting moet worden vervangen door een be drijfsbelasting op nieuwe grondslagen. De percents gewijze verdeeling van de opbrengst tusschen den staat en de gemeenten, moet plaats maken voor een nieuwe regeling op zulken grondslag, dat eenerzijds aan de gemeenten meer rechten worden gegeven om zelfstandig over de noodige middelen tot voorziening in haie behoeften te beschikken, en anderzijds den staat ruimere beschikking worde gelaten over inkomsten te zijnen behoeve geheven- Ook op een nieuw voorstel tot herziening van de registratiebelasting, in den geest van hei ontwerp- V. d. Heim, indien een atquivalent daar tegen over kon gesteld worden, blijft de minister bedacht. tin de memorie vah antwoord op het afdeelings- verslag der tweede kamer betreffende de marine- begrooting leest men o. a. het volgende „Dat er een stoomschip nabij Hansweert is ge strand is waar; doch het kan niet worden toe gegeven dat dit ongeval een gevolg is geweest van het niet branden van een der lichten aan den Biezelingschen Ham bij Hoedekenskerke. De lichtwachter had in dat geval geen schuld. Eerder was er gemis aan voorzichtig beleid van den ge zagvoerder van bedoeld stoomschip." De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag a. des namiddags te half twee uur een open bare zitting houden ter behandeling der volgende zaken Ingekomen stukken adres van de afdeeling der vereeniging fabriek- en handwerksnij verheid, betreffende de concessie voor de gasverlichting; rekening en begrooting concertzaal; suppletoire kohieren inkomsten-belasting, met bezwaarschiften, en hondenbelasting 1879 staten van restitutie eu onwaarde inkomsten-belasting 1879; rapporten en voorstellen van B. en Wadres om grond in erfpacht voor den aanleg van een dierentuin, b. beschikking fondsen „Loon voor werk," c. idem voorwerpen voormalige geneeskundige school, d. schadeloosstelling concierge van het raadhuis, voor 't schoonhouden der lokalen ge bruikt voor het gymnasium, e. plaatsen van een glazen schut in de meisjesschool in de korte Sint Pieterstraat, f. verlenging gebruik school lokaal op den Wal ten behoeve der rijksleerschool, g. tekort kwade posten op de rijksbelastingen 1879, h. verkoop van aandeelen in de Neder- landsche Handelmaatschappij, i. verordening leges burgerlijke stand enz. In de heden namiddag gehouden vergadering der kamer van koophandel en fabrieken alhier, waarvan wij in een volgend nommer het gewone verslag geven, werd mededeeling gedaan van een schrijven van directeuren van het Algemeen Handels-entrepot te Miadelburg, houdende bericht dat jhr. W. R. Boddaert den wensch heeft uit gesproken zijne betrekking als mededirecteur met 31 Deeember a. neder te leggen, en verzoek eene voordracht tot voorziening in de vacature aan den koning te doen. Op die voordracht worden met meerderheid van stemmen geplaatst de heeren mr. W. C. Borsius en B. A. Fokker. Blijkens De Heraut is dr. A. Knijper ongesteld. Het volslagen gemis van hoofdartikelen in de Standaardniettegenstaande er herhaaldelijk be langrijke zaken voorkwamen over welke het antirevolutionaire hoofdorgaan niet uit eigen keus zwijgen zou, deed deze ongesteldheid reeds sinds eenigen tijd vermoeden. De burgemeester van Middelburg maakt be kend, dat op Woensdag den 19 November 1879, des namiddags te half 2 uur, een openbare zit ting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 14 November 1879. De burgemeester voornoemd, SCHORER. Zooals wij reeds gemeld hebben, heeft de maat schappij Arti et Amicitia te Amsterdam het be sluit genomen om in 1880 eene tentoonstelling te houden van kunstvoorwerpen in vroegere eeuwen uit edele metalen vervaardigd. Naar wij vernemen hebben de heeren Joh'. Dijserinck en H. Louman de taak op zich genomen, om als correspondenten voor de tentoonstelling te Vlissingen werkzaam te zijn. Bergen op Zoom, 16 Nov. Op eène alge- meene vergadering van het district Eigen Hulp alhier zijn 5 voorstellen ter tafel gebracht en in behandeling genomen, alle ten doel hebbende, om aan de leden vleesch, eerste qualiteitte verstrek ken tegen belangrijk verminderden prijs. Een dier voorstellen is met bijna eenparige stemmen aangenomen, zoodat spoedig aan de zaak uitvoering kan worden gegeven. Donderdag den 20en November 1879, van des voor middags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgem. en wethoud. van Middelburg, SCHORER, De secretaris, Gr. N. DE STOPPELAAR. De regeering heeft in de memorien van antwoord op de afdeelingsverslagen der tweede kamer over de staatsbegrooting eenige belangrijke mededee- lingen van algemeenen aard gedaan. Wij ontleenen daaraan het volgende. Wijziging van de grondwet mag alleen dan aan de orde worden gesteld, wanneer zij de vrucht is van eene door grondig onderzoek en gedachten- wisseling gerijpte volksovertuiging en als gebiedend noodzakelijk wordt erkend. Vooraf moet men zich hebben verstaan over den aard, de richting en den omvang van de hervormingen, welker noodzakelijkheid op den voorgrond treedt. De regeering wil onderzoeken of niet een voldoende nieuwe regeling van het kiesrecht en van 's lands verdediging mogelijk is, zonder tot dit uiterste middel de toevlucht te nemen. Voor de regeling van het kiesrecht moet de uitslag der aangevangen herziening van de wetten, die de directe belastingen regelen, worden afge wacht. Ook belastinghervorming acht de regeering zon der voorafgaande grondwetsherziening mogelijk. Juist door die belastinghervorming zal van zelf in de, gebrekkige regeling van den census veran dering kunnen komen. Wat de defensie betreft vereenigt de regeering zich voor de regeling van de militie en schutterijen met de hoofdbeginselen van de ontwerpen van 13 Sep. 1877 (ontwerpen Beijen-Heemskerk). De regeering hoopt nadere ontwerpen op dien grondslag nog in dit zittingjaar in te dienen. Ten aanzien der financiën zal, behoudens buitengewone omstandigheden, binnen korter of Uit IJmuiden wordt aan het Handelsblad he- schreven „Na den vreeselijken storm van 12 dezer was de kust als bezaaid met wrakhout. De sleepboot Simson deed een onderzoekingstocht voorgaats en kwam met veel van dit wrakhout binnen. De nieuwsgierigheid was hoog gespannen, want men vreest hier voor het vergaan van het stoomschip Pallas der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij (vroeger genaamd Holland). Wanneer men weet dat dit stoomschip vóór de Etna en TJrania Kopenhagen verliet en nog op zich laat wachten, terwijl de beide laatste sedert een paar dagen binnen zijn en ook ten overvloede in den storm van 12 Nov. toen de Etna uit nood te Texel binnenliep, de, Pallas mede tusschen de buien aldaar is gezien geworden (zoo verhaalt men hier althans) dan bestaat voor het vermoeden helaas alle waar schijnlijkheiddeze waarschijnlijkheid kreeg heden bij het onderzoek tusschen de wrakstukken meer grond, toen eene deurlijst werd gezien van bruin geel geverfd hout, op wier ongeverfde zijde met groote letters in potlood werd gelezen: Holland (de Pallas heette vroeger aldus). Ook de overige stukken van beschot en deuren werden door de bootslieden herkend als afkomstig van eene der stoomfcooten der Maatschappij. Alle deskundigen beweren dat al het wrakhout van éen stoomboot afkomstig is. In de memorie van antwoord van den minister van waterstaat op het afdeelingsverslag der tweede kamer over zijne begrooting, treft men o. a. de volgende mededeelingen aan. Voor 'toogenblik kunnen, met het oog op den tegenstand bij de Duitsche spoorwegmaatschap pijen, geèn nieuwe stappen met kans op goeden uitslag worden gedaan om te verkrijgen, gelijk de vorige regeering herhaaldelijk beproefd heeft, dat in aansluiting op de stoombooten tusschen Vlissingen en Queenborough een bespoedigde en onafgebroken postgemeenschap naar en uit Duitschland worde in 't leven geroepen. Het gebrek aan de sluis te Veere is nog niet verdwenen. Door zandstortingen werd het in bedwang gehouden, maar geheele herstelling is nog niet mogen gelukken. Ook het gebrek aan de sluis te Vlissingen kan geacht worden in den zelfden toestand als in het vorige jaar te zijn gebleven. Z. K. H. de prins van Oranje is Zaterdag nacht te 2£ uur, per extra-trein, van zijne buitenland- sche reis in. de residentie teruggekeerd. daarna Werden er een paar onschuldige, lieve blauwe oogen op Helena gevestigd. Het was haar schoonzuster Isabella, die voor haar stond, schooner en slanker dan ooit en met een blozend lief kind aan hare zijde. „Victor, Victor 1 wijs tante Helena den weg 1" riep Isabella, haar best doende om deze aandoen lijke ontmoeting zoo miD mogelijk pijnlijk te maken. Maar Victor verborg zijn gelaat in de japon zijner moeder en klemde zich aan haar vast. Met de eene hand streelde deze zijn krullebol en met de andere leidde zij Helena naar binnen, die een oogenblik later in de armen harer moedor lag. Te trotsch of te zenuwachtig om te laten blijken hoeveel er in haar omging nam zij plaats op de kleine sofa en hield de hand van prinses Wanda in de hare. „Zijn er ook brieven voor mij vroeg zij sterk blozende. „Neen mijn kind," was het antwoord, dat haar opnieuw het bloed naar het voorhoofd dreef. „Niet Hé, dat is vreemd!" En zij werd zóo ernstig en stil, dat prinses Wanda begon te vermoeden dat er niet veel goeds schuilde achter die onverwachtte verschijning te Parijs. „Nu dan zal er morgen wel een komen," zei Helena, zich geweld aandoehde. Zij gaf haar moeder een kus en vervolgde. „Ik was al te ongelukkig: ik kon niet langer buiten u. Ik moest u eens zien." „Er valt hier niet veel te zien behalve Victor, niet waar?" DOOR de schrijfster van Vera", ï)e aankomst. Helena voelde geen vermoeidheid hoe meer het oogenblik naderde waarop zij haar moeder zou terugzien. Zij hoopte slechts dat de afstand van het station naar haar woning niet al te ver zou wezen. En zou zij een brief uit Engeland vinden? Frank zou haar zeker schrijven. Maar zij moest een heelen tijd rijden in een ongemakkelijk huurrijtnig, dat evenmin water- als tochtdicht was. Van den Boulevard de Clichy kwam zij op den Boulevard des Batignoiles, langs les Halles en een menigte restauraties, tot eindelijk la Rue des Moines in het gezicht kwam.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1