Bergh, van het korpsbij het instructie-bataljon, de 2e luit. A. Hoogeboom, van dat bataljon. Onderwijs. Marine en leger. Kunstnieuws. Landbouw. Rechtszaken. derzelfde ïeöhtbank, waarbij hij wegens de bekende quaestie tot 5 boete en in de kosten was ver oordeeld, in verzet was gekomen. toegelegd. De heer Backer ia zoover hersteld, dat hij een deputatie uit de verschillende afdee- lingen van zijn personeel kon ontvangen, die hem bij monde van een hunner geluk wenschte met zijn herstel en leedwezeq betuigde over het gebeurde, dat zijn vertrouwen in het personeel moest hebben geschokt. De heer Backer gaf te kennen, dat zijn personeel op zijn voortdurend vertrouwen kon blijven rekenen en hij zich, even als tot dusverre, aan hunne belangen zou blijven toewijden. (N. B. Cu) machine, die door de firma Rietschoten en Houwena te Rotterdam geleverd is, werkt met zes paarde- krachten. Het opstuwingsvermogen is 120 centi meter, en zij kan per minuut 20 kubieke meter water uitstooten. De kosten bedragen ongeveer de helft van die voor een voldoenden windmolen. Voorloopig voldoet de machine aan alle eischen. Op nonactiviteit gesteld in afwachting dat om trent hem nader zal worden beschikt, de kapit. H. H. T. Walter, van het 3e reg. inf. Door de regeèting is een wetsontwerp ingediend tot verhooging van hoofdstuk V der staatabe- grooting voor 1879, strekkende o. a. tot verhoo ging van den post voor subsidien aan gymnasia, die zich binnen den wettelijken termijn gereorgani seerd hebben, met 40,000en tot verhooging van den post voor subsidien ter tegemoetkoming in de gemeentelijke uitgaven voor het lager onderwijs, aanvankelijk toegestaan tot een bedrag van f 190.000, tot f 320.000. Dr. J. J. Van Toorenenbergen, predikant bij de hervormde gemeente te Rotterdam, heeft de benoeming tot gewoon hoogleeraar in de ge schiedenis van het Christendom bij de universiteit te Amsterdam aangenomen. Voor de betrekking van leeraar in de aardrijkskunde aan het gymnasium te Amsterdam worden aan den raad aanbevolen de heeren mr. P. A. Tukker, leeraar aan de H. E. S. te Delft, en J. A. Kolpa, leeraar aan de H. B. S. te Goes. Aan den hoogleeraar bij de medische faculteit aan de Utrechtsche universiteit, dr. Th. W. En gelmaan, is een leerstoel aangeboden aan de universiteit te Freijburg. Tot directrice van de bewaarschool, tevens onderwijzeres in de nuttige en fraaie handwerken, te Brouwershaven is benoemd mej. A. J. Kloossen, zich noemende Leeuw, thans als zoodanig werk zaam te Zwartsluis. De luit. t. z. Ie kl. H. L. Cadet, van het eskader in Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. - De Nederlandsche divisie, bestaande Uit de schroefatoomschepen Van Galen, Zilveren Kruist Marnix en Alkmaar, zal hoogstwaarschijnlijk den lOen December zee kiezen tot het doen van een oefenings tocht in den Noorder Atlantischen Oceaan. Tot het ontvangen en verzenden van berichten» zal om de 2 of 3 weken Madera worden aangedaan. Woensdag werd te Maastricht de nieuw her stelde schouwburg met de opvoering van Faust, door een tooneelgezelschap uit Verviers, ingewijd. Er werden eenige toespraken gehouden en door hét orkest het Volkslied gespeeld, dat door het publiek met daverende toejuiching werd begroet- Tholen, 12 Nov. Bij al het ongunstige, dat dit jaar den landbouwer treft, is het verblij dend te vernemen van „meer vraag in de mêe." Hier en daar zijn reeds eenige oude vaten op geruimd tegen stijgende prijzen, 't Is te wenschen dat het zoo blijven moge, en dat alzoo een der voordeeligste producten van onzen Zeeuwschen akker bewaard worde voor een geheel verdringen van de markt. En de ondervinding zal wel wijzer gemaakt hebben in dien zin, dat men nu niet zoo licht meer zijne meekrap zal ophouden, als er goede en zells hooge prijzen voor bedongen worden, om nog hoogere, of niets, te krijgen. Menigeen, die zoo gedaan heeft, heeft in dubbele mate van de crisis geleden. De rechtbank alhier behandelde heden de zaak Iran den heer W. H. Keun, die tegen het vonnis gemaakt. Het is laf, zooals hp die goede mevrouw plaagt. Als ik van hem hield zou ik maken dat zjj te laat aan den trein kwamhet is de laatste van avond en misschien zonden zjj morgen weer Verzoend zijnmaar ik houd niet van hem en daar dit hem gruwelijk zal ergeren, zal ik haar nu juist eens helpen, dat zal ik. De staljongen zal met den kruiwagen gaan om het goed te brengen, zoo waar als ik Gibbons heet, en gij mejuffrouw kunt uw thee krijgen, wanneer gij verkiest. Hét spijt mij dat wij u moeten missen, mejuffrouw, ter wille van die onaangenaamheden boven." Ehmon Lieu was al het antwoord wat Victo- rine gaf en met een bekoorlijk lachje wipte zij de trap weer op. Daar Gibbons versmaad had de Deus ex machina te zijn die, door Helena te laat aan den trein te laten komen, haar tijd tot nadenken zou gegeven hebben, was het haar vergund ongehinderd op reis te gaan. Om half zes verliet zij het huis en liep vol moed en geestkracht de oprjjlaan door. Hare oogen schitterden en hare wangen waren bleek, maar zij betrad het perron als een vorstin en nam terstond plaats. .Te Bexminster verwisselde zij van rjjtuig en reed door de duisternis naar de kust. Daar zij geen mondelinge boodschap voor iemand der huisgenooten had achtergelaten, dachten Het O. M. concludeerde, evenals bij de vorige behandeling, tot ontslag van rechtsvervolging. De beklaagde werd verdedigd door mr. W. A. van Hoek, die, echter op andere gronden dan het O. M., eveneens tot ontslag van rechtsvervolging, subsidiair tot vrijspraak pleitte. Na re- en dupliek werd de uitspraak der rechtbank bepaald op heden over acht dagen. In den nacht van 25 op 26 Juli 11. heeft eene poging tot diefstal plaats gehad in een onbe woond buitenverblijf te Baarn. Pieter Daniels, 48 jaar ond, koopman, geboren te Middelburg, en Gerrit Smorenburg, 44 jaar oud, tapper, geboren te Bilt, thans beiden te Baarn woonachtig, ston den als daders Woensdag voor het gerechtshof te Amsteidam. Eerstgemelde bekende schuld. Volgens hem had Smorenburg het voorstel tot bovenbe doelden diefstal gedaan. Zij begaven zich naar het buiten en Smorenburg klom het eerst naar binnen. Zij kwamen in den kelder waar zij op den goeden uitslag een flesch champagne ledig den. Toen Smorenburg zich daarna, in eenigszins benevelden toeBtand, aan een porceleinkast vast hield, trok hij dien omver, waardoor deze op zijn been terecht kwam, dat daardoor gebroken en gekneusd werd. Zijn metgezel hielp hem daar onder uit, sleepte hem door den tuin tot op den weg, en ging naar zekeren Van O. met verzoek den verwonde naar zijn huis te rijden. Hij zou zijn moeite met f 25 beloonen. Van O. voldeed aan dit verzoek. D. moest om te kunnen loopen zich thans nog met krukken behelpen. De advocaat-generaal, mr. A. E. J. Jolles, re- quireerde beider schuldigverklaring wegens diefstal bij nacht ineen bewoond huis door middel van buiten- en binnenbraak, en veroordeeling deswege van den eersten beschuldigde tot eene correc- tioneele gevangenisstraf van twee jaar en van den tweede tot eene van drie jaar. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 19 dezer. Woensdag middag omstreeks een uur ont waarde men te Bruinisse een in nood zittend vaartuig. Met kijkers kon men zien dat het vaartuig vol water was, en vermoedelijk zich personen in den mast bevonden. Zoodra schipper J. van Beveren, bakenmeester en tonnelegger der gemeente, dit vernam, stapte hij, benevens zijn zoon Cornelis en de schippers G. A. Vane en A. Bakker, op zijne boeierschuit om zoo noodig hulp aan de schipbreukelingen te brengen. Na ongeveer twee uren te hebben gevaren mocht hij boven het gezonken vaartuig ankeren en, een boot aan een lijn vierende, met twee zijner manschappen op de riemen, den schipbreu keling in den mast naderen met het gelukkig gevolg hem in de boot te nemen en aan boord van den boeier te brengen. Dit alles geschiedde onder den hevigsten storm en menig oogenblik was er dat de redders in het grootste gevaar verkeerden. De geredde is de knecht van het vaartuig, die verklaarde dat de schipper met vrouw en kind door de hooge zee over boord waren geslagen en verdronken. Nadat genoemde knecht die ver klaring had afgelegd, verviel hij in een bewuste lozen toestand, die het inroepen van geneeskun dige hulp noodig maakte. (N. B. CU) Yoor eeni^en tijd werd jhr. F. Backer, van de firma Backer en Rueb, te Breda, door een zijner werklieden verwond. De dader, J. van der Brug gen, is in hechtenis. Thans verneemt men, dat jtir. Backer aan zijn gezin, om in de eerste be hoeften te voorzien, een weekgeld van /2 heeft lady Baldwin en Sara haar, zooals gewoonlijk, om zeven uren aan tafel te zien. Zij hadden haar in eenige uren niet gezien, maar daar zij dikwijls op haar kamer bleef, waren zij daar niet verwon derd over geweest. Maar de meid, die haar voor het eten kwam kleeden, was beter op de hoogte dan de dames en zou haar, als zij gewild had, hebben kunnen vertellen dat mevrouw Baldwin een uur geleden Iffiehage verlaten had, of zooals mynheer Gibbons iu korte woorden aan zijne vrienden vertelde, weggeloopen was. Helena had echter, gelijk het een heldin betaamt, een brief voor haar man achtergelaten, dien hij op zijn tafol vond toen hij even voor den eten thuis kwam. Iedere heldin die zichzelve eerbiedigt laat een verontschuldiging achter en de brief van mevrouw Baldwin was even onbeteekenend als dergelijke epistels gewoonlijk zijn. Er stond veel in, wat onlogisch, verkeerd en ondankbaar was en het stuk eindigde met de verzekering dat zij overtuigd was dat haar deze stap nooit zou berouwen, daar zij haar familie in dezen tijd van nood niet in den steek mocht laten. Men kan zich de ontsteltenis der familie aan het diner voorstellen. Wordt vervolgd). Terwijl gisteren het huis van den heer Geerling te Amsterdam een soort van Mekka was, waarheen de burgerij ter bedevaart toog, om de plaats te zien waar de inbrekers Lavertu in hun bedrijf werden gestoord, stonden ook groepen menschen voor het huis van den heer L. H. Weetjen op de Keizersgracht, want het gerucht liep dat ook daar was ingebroken. Omstreeks 10 uur Woensdag avond vond een der huisgenooten, thuis komende, uit het beneden gedeelte van de buitendeur, die toegang geeft tot den kelder, waaruit een trap naar het kantoor leidt, een stukje uitgesneden ter groote van ongeveer vier centimeter. Bij de deur lag eenig zaagsel, maar het gaatje liep niet door, omdat de deur van binnen met ijzer is beslagen. Daar het niet aan te nemen is dat een inbreker des avonds vóór tienen zijn handwerk zal uitoe fenen, heeft men hier waarschijnlijk óf met het nemen van poolshoogte óf mei. een grap te doen. De gebouwen in de Boompjes te Rotterdam, waar de kantoren der Afrik. Bandtlsvereeniging en die der firma Kerdijk en Pincoffs gevestigd zijn geweest, zijn verkocht voor f 69.400. Ze hadden te zamen 300.000 gekost. Aan sommige oesterputten te Wemeldinge is door den storm, die eergisteren heerschte, nogal belangrijke schade toegebracht. Vele „col lecteur" zijn losgerukt en aan het drijven gegaan. Dinsdag namiddag vertrokken van IJmui- den de twee Engelsche sleepbootjes Flying Cloud en Flying Scud, op sleeptouw hebbende eenige baggerbakken, gediend hebbende bij de uitdieping der havenwerken, bestemd naar Milford. Des nachts werden zij op de kust door hevig storm weder overvallen, waardoor zij werden genood zaakt terug te keeren en de bakken te laten slippen, na de opvarenden te hebben overgenomen. De bootjes slaagden erin weder binnen te komen, slechts éen bak uit zee terugbrengende, de overigen moeten onder Zandvoort zijn gestrand. Tengevolge der herhaalde inbraken of po gingen daartoe te Amsterdam, hebben verschillende personen aldaar hunne huisdeuren met ijzer doen bekleeden, anderen hebben voor gezamenlijke rekening aan de politie extra-bewaking aange vraagd. Men houdt namelijk dén kring van bewaking voor de sterkte der nachtpolitie te groot en gaat nu zelfs zoo ver van de afgeschafte nachtwachts terug te wenschen Aan den straatweg van Den Haag naar Leiden, nabij het landgoed De Pauw, is een fraai kasteel verrezen, genaamd Oud-Wassenaar, eigen dom van den heer C. J. van der Oudermeulen. Het geheele bouwwerk is uitgevoerd in renaissance stijl, naar motieven der XVIIe eeuw. Bij de in- en uitwendige versiering en stoflecring is ruim gebruik gemaakt van de hedendaagsche kunst nijverheid; öp weinig uitzondering is alles door Nederlandsche werklieden vervaardigd. Het hoofd bouwmateriaal is Nederlandsche bak-Rijnsteen, de onderb iiiw uit klein graniet van Luik. De banden, lijsten enz. uit witten (kalk)steen uit de groeven van Creil bij Parijs. Tot den overdekten hoofdingang, bevloerd met terrazzo-mozai'k-tegels, voert een stoep van 8 M. breed De vestibule is ongeveer 13 M. in het vierkant en wordt verlicht door een cirkelvormige opening in het plafond, met gebrand glas gesloten. Langs de vier Wanden strekt zich een gaanderij uit, gedragen door monolithen van rood Schotsch graniet De wanden dezer kolossale ruimte zijn bekleed met stucco lustro. De deuren zijn van blank eikenhout, rijk gebeeldhouwd. De groote zaal is 14 M. lang en 8 M. breed, in kleuren ge schilderd door J. Stortenbeker; de vakken met Fianscho Gobelins. De bibliotheek is tot op 2,50 M. met gebeeldhouwde boekenkasten bezet? de overige wandvlakte met goudleder. De vertrekken zyn geheel in den stijl Lodewijk XVI In den toren rechts is de kamer van den heer des huizes, 1 blank notenhouten houtwerk en geweven behangsels. Den 16en Juni 1874 is de bouw begonnen, den 20en Mei 1879 werd het kas teel betrokken. De aannemer was de heer F. van Malsen. De Koninklijke Nederlandsche Stoomboot maatschappij heeft den bouw van twee stoomboo- ten opgedragen aan de firma James Laing, te Sunderland. Beide booten moeten in het" vol gende voorjaar geleverd worden; De geagreëerde klerk bij den rijksontvanger te 's Hertogenbosch, T. genaamd, is in hechtenis genomen, beschuldigd van verduistering van gel den, gepaard met valschheid in geschrifte, ten nadeele van genoemden ontvanger. Ruim f 4000 is verduisterdeen groot gedeelte dier som is bereids opgespoord. H et eerste stoomgemaal, dat in het noorden der provincie Friesland dienst zal doen voor polderbemaling, is voor een paar dagen beproefd. Het is gesticht door het waterschap Altoena, ten noorden van Sint-Anna-Parocbie gelegen. Do Het hoofdcomité van het Liefdewerk Oud Papier voor Nederland, gevestigd te Amsterdam, ontving van het comité te Leiden en omstreken in het laatst der maand Juni jl. eene zending papier, gedurende de maanden April tot en met Juni aldaar verzameld. Toen die partij by het hoofdcomité onlangs werd gesorteerd, werd daarin gevonden een gouden broche met diamanten van vrij groote waarde. Onmiddelijk gaf het hoofd comité daarvan kennis aan genoemd comité, en werd besloten alle pogingen aan te wenden tot opsporing der rechthebbenden op dit kleinood. Het comité verspreidde ouder zijne begunstigers eene circulaire, waarin van deze vondst werd kennis gegeven; gelijktydig maakte het zich deze gelegenheid ten nutte om in herinnering te bren gen, dat door het hoofdcomité aan den bisschop van Haarlem, beschermheer van het Liefdewerk, verleden jaar weder een bedrag van f 700G was afgedragen en dat de internuntius dat bedrag aan den paus heeft overgemaakt. Eeue belangwekkende bijdrage tot het gemoedsleven van doofstommen u ordt door een inzender geleverd in het Bolt. Nbl. „"Vijftien jaren geleden, schrijft hy, kwamen dikwerf ten huize van myne zusier, mevr. P., een paar allerliefste meisjes, oud 8 a 10 jaren. Zy waren zusters, afkomstig van Israëiietische ouders en geboortig van Londen. Beiden waren doofstom geboren zelfs, meen ik, en be zochten de inrichting voor deze ongelukkigen te Rotterdam. „Meermalen verzochten zij mijne zuster piano te spelen, dan zetten zij zich tegen het instrument, hielden met de kleine handjes een of ander deel daarvan vast en volgden bet spel met eene op lettendheid, die zeker bij andere kinderen niet of zeldzaam zal worden aangetroffen. „Op myne vraag wat muziek by hen teweeg bracht, terwijl geen enkel ander geluid hun oor trof, gaven zij in hun eenvoud mij slechts te kennen: „dat zij iets aangenaams ondervonden." „Dat scheen ook het geval te zyn als zij tegen myne kniën stonden en ik viool speelde. Kras sende, snijdende tonen wekten, een kleine rilling op, dan toch gaven zij door andere gebaren duidelijk blijkendat zulk spel hun slecht beviel. „Werd eindelijk de piano gesloten en wsren zij weer druk met het aan- en uitkleeden van hunne poppen bezig, nauwelijks zagen zij dat het instru ment geopend werd, of 't speelgoed werd neerge worpen en opnieuw en onvermoeid namen zy hunne plaatsen tegen de piano weder in." Een gast aan het lord mayor's diner van verleden Maandag, die geen plaats had kunnen vinden aan een der groote tafels, was aan een zy tafeltje gezet met nog eenige minder bevoor rechten, aan wie op hunne invitatiekaart geen vaste plaats was aangewezen, en heeft van dat tafeltje zijne indrukken medegedeeld, waaruit wy een paar byzonderheden putten. Het eten scheen wat vreemd gediend te wordeD, of er is in de wetenschap der koks een nieuwe volgorde der spy zen uitgevonden. Onze gast kreeg eerst ham, toen schildpadsoep, tong, de een of andere gelei, viseh, druiven en eindelyk garnalen met aardap pelen. Zoodra het eten gedaan is stond de een of andere ceremoniemeester op om met eene sten torstem de namen op te lezen van de voornaamste gasten en aan te kondigen, dat zy de loving cup toebrengen aan de andere gasten. By groepen van drie staat men op om dezen beker der liefde te drinken. Een houdt den beker in de hand, een tweede licht het deksel op, waarop de eerste drinkt. Leze veegt den beker dan met 2ijne servet af, en geeft hem aan zyn buurman over, die dezelfde ceremoniën verricht met den derde van de groep. Dan beginnen de toosten. Lord Beaconsfield zag er zwak uit, en het spre ken scheen hemden anders on vei moeiden redenattr lastig te vallen. De man wordt ook vrij bf jaard hij zal den 21en December 74 jaren zijn. Toch is hij nog vol moed, wat men zou afleiden uit het herhalen zijne gewone grap op den 9 Novem ber, nl. dat hij hoopt den volgenden lord mayor's dag nog daar op zyne plaats te zitten. Die kwam nu ook weer trouw terug. In sommige andere landen zou zulk een gezegde te onwaarschynlyk klinken om grappig te zyn. De volgende woorden van een Engelschman komen ons onder de oogen Het is opmerkelijk hoeveel Amerikaansche meisjes met Engelschen trouwen. Dat is omdat zij weten hoe zij zich aangenaam moeten maken. Engelsche meisjes zijn doorgaans of al te praatachtig, alsof zy haar ganscbe hart voor u willen uitstorten, of ze hebben niets te zeggen. Amerikaansche meisjes paren den taet en het savoir vivre van eene Fransche vrouw aan de meer soliede eigenschappen van het Angelsaksische ras. Zij weten hoe zij hare natuurlijke bekoorlijkheden moeten doen uitkomen door welgekozen kleeding, en zy hebben bijna altijd een eenigszins wysgeerig getint goed humeur. De Engelsche mail vervoert jaarlyks door het kanaal Van Suez 1400 kilogram brieven en 11.750 kilogram couranten en drukwerk. Op den weg van Rueil naar Marly-le-Roi nabij Parijs is eene proef genomen met eene tram-

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2