N°. 265. Jaargang» vm: 10 November. T Dit blad verschijnt dagelijks} met uitzondering van Zon- en F eest dagend Prys per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien: 20 Cent per regel, Geboorte-, Tronw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G„ L. Daubb en Cie. te Parijs: en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonbs. Middelburg 8 November, Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Door het departement van oorlog is eene verzameling gemaakt van alle vroeger vastge stelde voorschriften omtrent het vervoer van buskruit en andere ontplofbare zelfstandigheden. Hierdoor vervallen 22 aanschrijvingen, dagteekenen- de van 1822 tot 1878. Behalve de wet van 26 Jan. 1815 {Stil. No 7), zal men voortaan alleen de nu gemaakte verzameling te raadplegen hebben. Door ingelanden van het Calamiteus Water schap Ellewoutsdijk, is tot vertegenwoordiger in den dijkraad van gemeld Waterschap en den Calamiteusen polder Borssele benoemd de heer G. Prumers, secretaris van Ellewoutsdijk, ter vervanging van den heer C. Van Strien, opge treden als lid van het dijksbestuur. (G. Ct.) Wij maken er nogmaals opmerkzaam op, dat alle briefkaarten en postzegels, in de laatste vijf jaren aan het een of ander postkantoor gehaald, geldig blijven. Ingetrokken zijn die van oude uitgiften, namelijk de briefkaarten met een ge- kleurden rand en met het rijkswapen alleen rechts van boven. De geldige briefkaarten hebben èn rijks wapen, èn zegel in de linker- en rechter bovenhoeken en hebben geen rand. Van de cents1 cents en 2} cents postzegels zijn niet meer gangbaar die met een wapen in in 't midden; de geldige hebben daar een cijfer. De oude afgekeurde stuivers postzegels hebben het woord Nederland staan in een rechte lijn en niet, als de geldige, in een boogje. Misschien in verband tot de opgezette beweging tegen de Amsterdamsche spaarbank, waardoor een aantal bespaarde sommetjes loskomen, is te Amsterdam eene nieuwe geldbelegging op touw gezet., Zij geschiedt onder directie van zekere firma J. van Zaanen en Co. en onder den naam van Amsterdamsche Renteias, welke naam eene bedriegelijke overeenkomst heeft met de als zeer solide bekende Rente-cassa, gevestigd op den Singel bij de Oude Leliestraat te Amsterdam. Het be stuur der laatstgenoemde onderneming heeft dan ook eene waarschuwing tegen mogelijke ver warring der beide namen in de dagbladen ge plaatst. De bedoelde Rentekas nu, geeft certificaten van f 10 uit, die 4 pcf. rente geven en kans op uit lotingen met f 10,000. De N. Rott. Ct heeft de insoliditeit der onderneming en het weinig steek houdende der berekeningen, welke in hare pro spectussen gemaakt worden, reeds in bijzonder heden doen uitkomen. Daar er, naar wij vernemen, ook hier ter stede pogingen worden aangewend tot het plaatsen van dergelijke aandeeltjes van f 10 en kleine spaarders zich daarheen reeds aangetrokken gevoeld hebben, meenden wij dat ëene waarschu wing in dit geval wellicht nut zou kunnen doen. Onder de rubriek Onderwijs deelen wij de voornaamste bepalingen mede van de prijsvraag voor een leerboek der geschiedenis des vaderlands, uitgeschreven door het bestuur der antirevolutio naire Unie. Eene dier bepalingen bevreemdt ons. Men is 't er in 't algemeen over eens, dat de geschiedenis slechts met de vereischte onpartijdigheid en trouw geschre ven kan worden door personen, die door een vrij beduidend jarental van de verhaald wordende gebeurtenissen gescheiden worden. De partij, hartstochten zijn dan bekoeld en al is 'tniet mogelijk, men ziet het aan Motley en Macaulay zoowel als aan Nuyens en Groen, om zelfs in dat geval volkomen onpartijdig de zaken voor te stellen, zoo mag tóch aangenomen worden dat de geschiedschrijver, die de gebeurtenissen van lang vervlogen jaren te boek stelt, althans niet beheerscht zal worden door invloeden, voor spruitende uit het aandeel dat hjj of zijne naaste vrienden daarin persoonlijk hebben genomen, De anti-revolutionaire partij is voor deze menschelijke zwakheid, wat haar zelve betreft, niet ongerust. Niet alleen maakt zij nu reeds pit dat het „volks-petitionnement" van verleden jaar eene historische gebeurtenis van zoodanig gewicht is, dat het eene plaats verdient in een geschiedkundig leerboek „voor het beschaafd publiek, voor de candidaat-onderwijzers en voor het middelbaar onderwijs," maar zij kent ook aan hare eigen geestverwanten zooveel onafhan kelijkheid en onbevangenheid van geest toe, dat zij in staat zullen zijn deze beweging, die uit sluitend het werk hunner handen is geweest, met de waarachtigheid des geschiedschrijvers te be schrijven. Yan een schrijver die zijne krachten zoodanig overschat, is, vreezen wij, geene Geschiedenis des Vaderlands, welke de historische wetenschap van onzen tijd waardig is, te wachten. Door de departementen 'sGravenhage en Amersfoort der maatschappij Tot nut van H alge meen is besloten niét mede te werken tot het door 't hoofdbestuur, naar aanleiding van een besluit der jongste algemeene vergadering, ont worpen volkspetitionnement tegen het misbruik van sterken drank. Dit besluit doet ons groot genoegen. Even als wij tegenstanders zijn van algemeen stemrecht, zijn wij het ook van volkspetitionnementen. Een groüte menigte menschen op te warmen om hun naam te zetten op een stuk papier, bewijst, naar onze meening, voor de deugdelijkheid der op dat stuk papier geschreven argumenten zoo goed als niets. Behalve deze algemeene reden vinden wij, in 't bijzondere geval waarvan hier sprake is, het eenvoudig belachlijk, tegen eene volkszonde te laten protesteeren door een volks-petitionnement. Hoe meer onderteekenaars men gekrégèn zou hebben, hoe duidelijker het gebleken zou zijn dat in een land, waar zooveel menschen beweerden een afkeer te hebben van sterken drank, bepalingen tegen het misbruik daarvan volkomen overbodig moesten wezen. Zij echter, die den toestand van ons volk kennen, weten wel beter.! Hun is 't bekend dat eene handteekening zeer gemakkelijk, eene kleine geldelijke opoffering oneindig veel moeilijker, het nalaten eener kwade neiging 't moeilijkst van allen te verkrijgen is. Zwolle, 7 Nov. Met meerderheid van stem men is door de provineiale staten van Overijssel tot lid der gedeputeerde staten verkozen de heer mr. A. Van Naamen Yan Eemnes, in de plaats van jhr. J. A. Sandberg, die onlangs, na ruim 50 jaren lid van dat college geweest te zijn, be dankt heeft. Tlissingen 8 November. Naar wij vernemen bestaat het voornemen om het voor rijks rekening op de werf de Schelde alhier aangebouwde oorlogsvaartuig de Valk aanstaanden donderdag omstreeks 1 uur te water te laten. Men schrijft ons uit Den Haag dd. 4 dezer: Er is iets dat onaangenaam riekt wanneer het geroerd wordt. Gelukkig, is dit niet het geval wanneer erover wordt gedebatteerd: de reuk organen der Hagenaars zouden het anders in October hard te verantwoorden hebben gehad. Immers de gemeenteraad behandelde op 14 en 21 October bijna uitsluitend de riolen en hetgeen bestemd is daarin te worden verzameld. In de debatten waren de woorden „faecale stoffen," „poudrette," „kompost," „verpeste grond," schering en inslag. Iets nieuws kon men er echter uit vernemen, en wel dat Mozes niet alleen een bekwaam wetgever, maar in zijn tijd reeds een voorstander van het Liernur-stelsel was. In het vijfde boek, niet van Liernur maar van Mozes, leest men, kap. 23 vers 12—13„en gij zult buiten het leger eene plaats hebben, om ten uwen behoeve daartoe heen te gaan. En gij zult een schopje hebben en als gij u daarbuiten zetten wilt, zoo zult gij daarmede graven en als gij gezeten hebt dan zult gij toedekken hetgeen van u gegaan is." Jonkheer Mock merkte zeer juist aan dat men in den tegenwoordigen tijd kwalijk dit voorschrift letterlijk kan opvolgen en ieder met zijn schopje in den zak rondloopen, het allerminst de dames, die tegenwoordig met haar sluitende kleedij, dik werf geen geschikte plaats voor de portemonnaie hebben. Toch vestigen wij de aandacht op dit voorschrifthet kan wellicht bij gecombineerde najaarsmanoeuvres van het leger te pas komen. Jammer echter dat, na al wat over deze zaak was geschreven, gesproken, gewikt en gewogen, de raad met 16 tegen 13 stemmen besloot niets te besluiten. Men liet ons in de vuiligheid en bij ons kwam de gedachte op kwamen er maar liever vreemden hier die er ons uit hielpen, dan dat zij in de Oost de guano van Ashmore-sboal ons voor den neus weghalen. De gemeentebegrooting werd, in twee zittingen afgehandeld en in ontvangsten en uitgaven vast gesteld op f 3.281.278.26}. Bij de debatten daarover werden niet zulke scherpe woorden ge wisseld als aan de boorden van Amstel en Eotte. In de raadszitting van 4 November kwam iets anders ter sprake, niet onder maar meer dan 2 el 50 boven den grond, en wel het balkon, dat een vroeger inwoner uwer gemeente, de heer Boddaert, zich liet bouwen aan eD ter volle breedte van het door hem bewoonde perceel in de Java- straat. De eigenares van het aangrenzende huis kwam daartegen in verzet, want meende zij, la vie privée doit ètre murée en de heer B. kon van zijn balkon af haar binnenskamers bespieden. Intusseben heeft de heer B. noch tegen de bouw politie, noch tegen het Burgerlijk Wetboek ge zondigd en mag hij dus zijn balkon behouden. De heer B. is ons persoonlijk onbekend, doch wij vertrouwen dat iemand, die zich in een der beste buurten der residentie op deftige wijze in een fraai huis installeert, geen balkon laat bouwen van grootere breedte dan gewoonlijk hier het geval is, met het doel om tegenover de buren de rol van dwarskijker te vervullen. De stedelijke belasting wordt niet verhoogd: de prijs van het gas werkelijk op 9 cent gebracht en de slachters vonden goed de vleeschprijzen met 1 November weder iets te verminderen. De afslag op 1 October geleek bij de meeste vleeseh- houwers wel iets op een wassen neus: zij brachten den prijs van groote stukken rundvleeseh van 1 op 90 ct., doch die van „klein vleesch" en ook van het kalfsvleesch bleef onveranderd. Nu is de prijs van alles met 5 ct. per kilo verminderd, het kalfsvleesch kost dus thans nog 1.25. De vischmarkt is al even slecht voorzien als de uitstalling van den poelier en alles is duur. Voor een doodeenvoudig eendje, toch zeker niet het eêlste onder de voortbrengselen der jacht, wordt f 1.50 gevraagd. Terwijl de perziken door hun weinigen geur en smaak reeds tegen het Westland hadden getuigd, kan men nu op de wagens der kooplui groote krenten van eene tot heden onbekende kleur zien, die de bewijzen leveren wat er voor het grootste gedeelte van de druif is terecht gekomen. Voor goede duinaardappelen wordt gesproken van een prijs van f 8 a f 9, terwijl de verkoopers niet eens zoo als vroeger voor de qualiteit durven instaan. De Saksische aardappel wordt hier met smaak gebruikt, maar hoe zal zij de winterkam- panje medemaken? Even goed als de opera-directeur de zijne is begonnen? Van tijd tot tijd ligt er opdetooneel- aankondigingen nog wel eens een licht Ameri- kaansch ^«mSw^-vernisje, doch daar is het publiek lang niet vies van, en abonnés en habitués hebben ten slotte reden van tevredenheid. De directeur bracht een geheel kompleet ge zelschap bijeen, waarbij alle emplooien zoowel voor de grand opera, als voor de opera-comique in goede handen zijn, met uitzondering van den ténor-léger die vervangen zal worden. Aan af wisseling ontbreekt het niet s reeds 18 verschillende zangspelen werden opgevoerd, en wat ook bewijst voor een goede regie en de noodige voorbereiding, is dat nu voor drie voorstellingen de tot opvoering bestemde opera's worden aangekondigd. De heer Van Hamme genoot het zeldzame voorrecht, dat nog geen enkele maal om onge steldheid van een der artisten het programma behoefde te worden veranderd. Voorde opvoering der nieuwe opera la Czarine worden 40 jonge meisjes gevraagd om als figuranten op te treden. Wanneer hieronder wordt verstaan even als te Parijs in de zoogenoemde pieces d femmes, om* er niet al te anti-reVolutionair of christelijk his torisch uit te zien en zich met een edele noncha lance te kunnen kleeden, of liever te ontkleeden, dan heeft de directeur hier 's avonds langs 8 heeren wegen .maar een raexia te houden; Lij zal niet onvoldaan huiswaarts keeren. Onder de dienstboden, hier bizonder, maar op andere plaatsen zeker ook wel, bestaat tegenwoordig een bepaalde neiging om liever als figurante makkelijk, dan, door als dienstmeid flink de handen uit de mouwen te steken, minder lni den kost te verdienen. De heer Lhérie blijft de lieveling van het pu bliek. Maandag droeg hij de partij voor van graaf Almaviva in den Barbier, wel voldoende doch niet met dat. eigenaardig cachet dat de Italiaansche zangers eraan weten te geven. Over de voorstellingen van de vereeniging Bet Ned. Tooneel, die hier veel bezoekers trekken, zeggen wij niets, daar die te Amsterdam, inzon derheid de première van Romeo en Julia in de meeste bladen uitvoerig zijn besproken. Men kan hetgeen daar te lezen staat wel beschouwen als de publieke opinie; wanneer men echter sommige spelers op een te hoogen zetel plaatst, dan handelt men even dwaas als de hovelingen in Offenbach's operette Périchole. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter- plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Zutfen mr. E. A. Fockema, advocaat en pro cureur aldaar. Op verzoek aan mr. H. van der Hoeven eervol ontslag verleend als advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's Graven bage. ouderscheidingen. Vergunning verleend aan de na te noemen personen tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen,, acbtër hunne namen vermeld dr. M. W. C. Gori, lector in de militaire genees- en heelkunde aan de Universiteit te Amsterdam, ridder 3e kl. der orde van St. Anna van Eusland, hem doorZ. M. den keizer van Ensland geschonken D. G. Kröber jr., boekdrukker en uitgever te Middelburg, de medaille van het borstbeeld van Simon Bolivar, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken; F. J. von Kolkow, kon. Ned. hofphotograaf te Groningen, de gouden medaille voor Kunst en Wetenschap a/h lint der Frederiks-orde. ministerieele departementen. Benoemd tot commies bij het departement van financiën, de adjunct-commies B. Folkers. waterstaat. Verleend een onbepaald verlof, met behoud van anciënniteit aan den ingenieur van den waterstaat 3e kl. A. B. Albers tot ingenieur van den waterstaat 2e kl., de jngenieur 3e kl. C. B. Schuurman; Benoemd tot ingenieur van den waterstaat 3e kl., de aspirant-ingenieurs J. C. Eamaer en C. A. Jolles; en tot aspirant-ingenieur van den waterstaat, de civiel-ingenieurs A. E. Kempees en M. Caland. Het bestuur der antirevolutionaire Unie heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven „Gevraagd wordt een leerboek voor de geschie denis van het vaderland, bestemd voor het beschaafd publiek, voor decandidaat-onderwijzers en voor het middelbaar onderwijs; van omvang een boekdeel vormende van omstreeks 500 bladzijden octavo druks. „Dit leerboek zal moeten dienen om de leemte aan te vullen, die op dit gebied van letterkunde, voor hen die in de Calvinistische beweging der XVI® en XVIIC eeuw de krachtigste openbaring vau onzen volksgeest eeren, en het opkomend geslacht in gelijke waardeering van die beweging wensehen opgeleid te zien, allengs ontstaan is door de erniek, die iu den jongsten tijd, zoo vau neutrale als van Eoomsche zijde, op de onder hen gangbare voorstelling van het verloop onzer geheele geschiedenis is uitgeoefend. „In bijlagen dient de grond te worden opgegeven, die, hetzij tot handhaving, hetzjj tot wijziging van die voorstelling geleid heeft. „Van de vroegstetijden af zal het verhaal moeten loopen tot op de geschiedenis van het volkspetitionnement. „Het zal op de uiting van het nationale leven in al zijne vertakkingen (binnen- en buitenland- sche staatkunde, koloniën, godsdienst, wetenschap en kunst) behooren acht te geven.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1