Laatste berichten. Kunst nieuws. Weerkundige waarnemingen* Verkoopingen en aanbestedingen. Provinciale staten van Zeeland. Staten-G-eneraal hoofdstuk iv. 7 November des morgens te 8 uren. JANUS TULP „Een alleraardigst stuk, alleraardigst ge speeld", ziedaar in weinig woorden den indruk door ons medegenomen van de voorstelling, door de Goesche rederijkerskamer Aurora gisteren avond in den schouwburg alhier gegeven. De heer Justus van Maurik, de schrijver van Janus Tulpis een levend bewijs van de oude waarheid dat ook in de kunst alle begin moeilijk en het goede in de kunBtenaars-loopbaan slechts bereikbaar is ten koste van veel gebrekkigs inden aanvang. Zijne vroegere stukken, als De biltere PU en eenige kleinere werken, geleken in ons oog zoo veel op grove tooneelkluchten, op grappenmake rijen, waarin geestigheid wel nagestreefd doch niet altijd bereikt werd, dat het twijfelachtig scheen of deze schrijver ooit op den rang van „lachenden zedemeèster", welke de hoogste eer- Zucht des blijspeldichters zijn moet, aanspraak zou kunnen maken. En nu in Janus Tulpwelk een vooruitgang I Hoe uit het leven gegrepen is deze plotseling door eene erfenis rijk geworden scheerdersbaas, wien zjjn rijkdom geen geluk brengt en die slechts door het weder aanvangen van een werkzaam leven gered wordt van de zedelijke en stoffelijke ellende, die ledigheid en verveling, ondanks weelde en overvloed, na zich sleepen. Hoe natuurlijk en eenvoudig komen de tegen- eh teleurstellingen, welke het gevolg zijn van zijne lotsvèrwisseling, zich binnen de lijst van het blijspel schikken tot een tafereel, dat telkens den lachlust opwekt, maar ook de diepere roerselen van het gemoed van tijd tot tijd niet onbewogen laat. Met name willen wij hier niet onopgemerkt laten dat de vinding, om den rijk geworden ambachtsman voor zijne ij del heid en zijn bluf te doen straffen, door het ver driet van door zijn onbeholpenheid en zijn gebrek aan manieren een hinderpaal te zijn voor 't geluk van zijn zoon, ons eene gedachte toeschijnt, welke de gewone karaktertrekken van het kluchtspel verre te boven gaat en aan de hoogere eischen der comédie de caracière volkomen beantwoordt. En dan, Welk een meester is deze Yan Maurik over de taalHog kort geleden, b propos van Dokter Klausherhaalden wjj de opmerking dat de kloof, die teh onzent gaapt tüsschen de schrijf- en de spreektaal, eene bijna onoverkomelijke moeilijkheid is Voor een wezenlijk natuurlijk tooneelspel. Ntt, na het hooren van Janus Tulp, moeten wij tot de slotsom komen dat deze op merking voor enkele bevoorrechten niet geldt. Dit stuk is van 't begin tot het einde in den volkstoon geschrevenWat daar op de planken gezegd wordt, kan men dagelijks op straat en in burgerwoningen hooren, en toch komt ér niets plats, niets ruws, niets dat den aan fijner spraakgebruik gewenden toeschouwer kwetsen kan, in voor. Van daar dat de taal der acteurs zich Zonder moeite of dwang naar den geschreven tekst voegt eh toch niet onnatuurlijk klinkt. Er wordt niet in „gejij-jouwd," dat altijd hard en ruw lijkt, en toch hoort meD, zelfs van een liefhebbersgezelschap, als Aurora maar zeer zelden de ondragelijke boekentermen: „gij maaktet," „zet u bij mij neder" enz. enz., die aan alle tooneel-illusie den bodem inslaan. Wanneer de heer Van Maurik zijne intrige wat, minder los en doorzichtig in elkander leert zetten wanneer hij zijne stukken nog wat minder tot op zichzelf staande tafereelen uit het volksleven en wat meer tot eene doorgaande, uit de gegeven eens druipnat, dood0waarom verzwolg de zee mij niet liever Die wreede, verslindende zee 1 Dat zij zijn dierbaar leven moest nemen, terwijl er op het land niets overblijft, dat zoo goed is als hij. Owee mij 1" Ka wrong de handen en barstte in tranen üit. In overweging. De uitslag van het tweede onderhoud dat Frank Baldwin met de Duitsche vrouw had was dat hij de overtuiging erlangde, dat zij de wettige vrouw van zijn neef Frederik was. Voor zoover hij haar, vaak door tranen afgebroken verhaal kon volgen, vernam hij dat Frederik haar te Bucharest ver laten had, waar zij een contract met een impre sario had en daar Frederik er niet op gesteld was om haar in Engeland te hebben, ried hij haar aan, daar met haar kind te blijven en een nieuwe verbintenis aan te gaanmaar Delphine, die ongeduldig begon te worden, zocht een batrekking bij een half krankzinnige Russische dame, met wie zij eerst naar Marienbrunn bij Munchen ging, waar zij haar kind bij haar stiefmoeder achterliet, om haar meesteres naar Nice te volgen. Daar ontmoette zij haar echtgenoot weer even, maar van dien tijd af tot op dit oogenblik had zij geen geld van hem ontvangen en slechts éen brief, waarin hij zeide dat, daar zij hem ongehoorzaam was geweest en Bucharest veriaten had, hij nu weinig voor haar kon doen, maar dat hij over zes weken zelf naar Nico hoopte te komen. Wordt vervolgd). karakters en toestanden voortvloeiende, en daar door belangwekkende handeling weet te maken, dan hopen wij nu, na Janus Tulp, eeumaal in hem een blijspeldichter te begroeten, onze letter kunde, onze taal en ons volk waardig en tot eer. Wij hopen dat hij daarbij in 'toog zal houden dat niet in de lengte van een stuk, maar in zijne pittigheid de verdienste gelegen is, welke het tot een goed blijspel maakt. De vier bedrijven van Janus Tuip zijn, voor de sobere handeling die ze bevatten, te veel. Bovendien komen in de bedrijven zelve nog gedeelten voor, die te zeer gerekt zijn en daardoor een indruk van eentonigheid en matheid niet ontgaan. Wanneer wij aldus aan de beoordeeling van het stuk de grootste plaats in deze critiek geven, zijn wij overtuigd daarmede de verdienstelijke liefhebbers, die het ons te zien gaven, niet te zullen teleurstellen. Het hoogste doel toch, dat zij nastreven, is ongetwijfeld het doen kennen en waardeeren van goede tooneelwerken. Daarin te slagen zal Voor warme vereerders der kunst, als zij zijn, de schoonste eereprijs wezen. En dit mogen wij met erkentelijkheid getuigen, dat hun gisteren avond volkomen gelukt is. Een acteur als die de titelrol vervulde, zou in een gezelschap van tooneelspelers van beroep, na eenige oefening, spoedig eene der eerste plaatsen vervullen. Zijn Janus Tulp was geen tooneelpop, geen fictie, maar eene wezenlijkheid, een per soon; een persoon met eigenaardigheden en hebbelijkheden, die men kan goed- of afkeuren, maar aan welke niemand waarheid en natuurlijkheid kan ontzeggen. Barend, de trouwhartige bar biersleerling, tracht hem op zijde te streven en zal daarin slagen wanneer hij niet strandt op de klip der overdrijving, welke ruwheid, groote bewegelijkheid, te hard schreeuwen en te geweldig zwaaien met de armen voor ongedwongenheid tracht te doen doorgaan. Rolvastheid en een vrjj natuurlijke toon kenmerkten het spel der overige sujetten. Aan de beide damesdie door hare medewerking de groote moeilijkheid van het bezetten der vrouwenrollen helpen over winnen, waarmede anders de meeste liefhebbers gezelschappen worstelen, komt een woord van erkentelijkheid en waardeering hier naar billijkheid toe. Allen die aan den moeilijken arbeid der voorbereiding voor deze opvoering hebben deel genomen, mogen de zelfvoldoening met zich dragen dat zij een goed, een nuttig en een veredelend werk tot stand hebben gebracht. De zaal was over 't algemeen goed bezet. Op de duurste rijen zag men de meesten open plekken, wat niet prouveert voor den gezonden smaak en het onbevooroordeelde kunstgevoel van hen die 't meest betalen kunnen. Het oponthoud tusschen de verschillende be drijven was veel te lang. Dit is het eenige woord van ernstige critiek, dat wij aan Aurora's overweging willen onderwerpen. Yan half acht tot half twaalf in eene warme, slecht geventileerde en op 'teind door tabaksrook verpeste zaal te zitten, is waarlijk voor een publiek eene te harde proef. Het maakt de goedkoope rangen onge durig en rumoerig, de duurdere afgetrokken en ongeduldig. Korter pauzen Zouden in 't belang zijn van publiek en spelers beide en bij een stuk, dat zoo weinig tooneelverschikking vordert als Janus Tulp, is een zoo lang rekken van den rusttijd, als gisteren avond plaats had, niet te verdedigen. In het huis van arrest te Middelburg bevinden zich op het oogenblik 5 personen wegens moord of poging tot moord. Een heeft zijn vrouw ver moord, een heeft die trachten te vermoorden, twee hebben getracht ambtenaren dood te schie ten en een heeft haar kind omgebracht. Allen zijn uit Zeeland. {Fad.) De landbouwer J. K. te Vollenhove, onbe kend met het jongste beslüit betrekkelijk de oude briefkaarten en frankeerzegelsverzond Zaterdag 11. uit Genemuiden een briefkaart, oud model, aan den heer D. te Oldeneel, waarbij werd bepaald Maandag d. a, v. een bijeenkomst te houden te Genemuiden, teneinde eenige loopende zaken te regelen. K. begaf zich op den bepaalden tijd naar Genemuiden, vertrouwende D. aldaar te vinden, doch hoe groot was zijn teleurstelling, toen hem door den bode van het hulpkantoor aldaar zijn briefkaart werd teruggegeven, waarop hij de aanmerking geschreven vond „formulier niet meer geldig en alzoo teruggezonden." Zoodanige toepassing van dat besluit ligt niet in de bedoeling van den minister. De briefkaart had als ongefi'ankeerd moeten worden doorge zonden dit blijkt zeer duidelijk uit de woorden van het besluit. Mej. Mina Kruseman zal, volgens het Soer. übl.naar Banda gaan, teneinde zich aldaar te gaan wijden aan de opleiding der vrouwelijke jeugd. Eenigen tijd geleden bood zekere A. Bijl, bewoner van het Oudemannenhuis te Gouda, Z. K. H. prins Frederik een Zeer fijn, kunstig vervaardigd knipsel aan, voorstellendeFlora, hulde brengende aan bet Metalen KruisDe prins heelt dat geschenk gaarne aanvaard, en den vervaardiger een geëmailleerd gouden medallon, met paar'en omzet, doen aanbieden, waarin het portret van den prins is geplaatst. Zaterdag avond heeft een slachter op de Nieuwmarkt te Amsterdam het vleesch van twee koebeesten onder het publiek uitverkocht tegen 27§ cent per pond. Ofschoon het vleesch den toets der keurmeesters kon doorstaan, weet De Tyd met zekerheid dat de slachter nog zulke goede zaken maakte, dat hij meteen paar knechts er gerust een geheele week op zon kunnen teren. Een voornaam slachter, die van de hoogte van zijn fraaie vleeschkar nijdig op dat bedrijf neer zag en zich naar het schijnt eenige spijtige uit drukkingen heeft laten ontvallen, werd door de omstanders uitgejouwd, en de goedkoope slachter beloofde a. s. Zaterdag met vier koebeesten terug te zullen komen. De eerste openlijke hulde, welke aan den kom- mandant en de verdere leden van het etat-major der Willem Barents gebracht zal worden,gaat uit van de te Amsterdam in activiteit zijnde officieren der marine. Aan boord van de Wassenaer wordt heden aan de Noordpoolraarders een diner aan geboden. In Westfalen heeft zich eene vereeniging gevormd, die zich ten doel stelt de armoede van de aarde te doen verdwijnen. De theorie der deelnemers die geen socialisten zijn is, dat de behoeften van den mensch zoozeer zijn ver meerderd in de laatste jaren, dat artikelen van weelde thans reeds voor de armste klassen als behoeften worden aangezien. Men kan het leven in stand houden, beweren zij, en zich eenig gemak verschaffen tegen zeer kleine uitgaven, door een voudig ter zijde te stellen al wat overbodig is. De bereiking van dat doel vereischt echter «en geheelen omkeer in onze maatschappelijke en huiselijke gewoonten. Men moet de kinderen van jongsaf leeren om naar geen andere beschutting te verlangen dan eene houten hut. Hun voedsel dient alleen brood en planten te zijn, hnn drank zuiver water. De wijze waarop tegenwoordig zoowel mannen als vrouwen zich kleeden, wordt veroordeeld als buitensporig, barbaarsch en onge zond. Een dik kleed van goede stof voor den winter en een dunner weefsel voor deh zomer is al wat noodig is. Zoo denkt men, dat bij be hoorlijk overleg f 120 in het jaar een voldoend inkomen is voor éen persoon om behoorlijk van te leven en om nog wat op zijde te léggen voor den onden dag. Deze hervormingen zullen aller- miDst een terugkeer naar de tijden der barbaarsch- heid zijn, maar integendeel het menschdom opvoeren tot de hoogte eener nog ongekende beschaving. Thans gaan we niet Vooruit, maar achteruit. In minder dan eene eeuW zal de mensch staan op de hoogte van een varken, tenzij hij matiger worde in spijs en drank en over het algemeen den dienst van den geest stelle boven dien van het lichaam. Het zeker zeer prijzenswaardige doel der opgerichte vereeniging is om 's menschen leven minder moeiljjk en meer zijner waardig te maken. Eêfste kamer. Voor de zitting van morgen zijn tien kleine Wetsontwerpen aan de orde gesteld. Op voorstel van den heer Cremers werd de voorzitter verzocht de regeering uit te noodigen, om ook aan de eerste kamer de stukken betref fende de ministerieele crisis over te leggen. Iffialta. Het vertrek der Eügelsche vloot naar Turkije is 10 dagen uitgesteld. Londen. Op de beloften der Turksche regee ring verklaarde lord Salisbury dat het Turksche rijk onder het tegenwoordig bestüür moet uiteen vallen. Engeland verlangt daden, doch zal op de verzekeringen van den Tsrkschën gezant zijne maatregelen voorloopig uitstellen. KAMEN SER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. kracht lucht zee N. Shields 18.0 NW 2 1bew. kalm Sylt 10.2 NNO 1 mist. Hartlepool -f- 15.5 N goed kalm Swiuemunde 4.5 N 6 bew. Hamburg -f- 8.7 NW 4 z. bew. Delfzijl 9.9 NW 1 betr. Groningen. -f-10.4 NO betr. Helder. 12.2 NNO 3 betr. kalm Yarmouth. NW 2 bew. deining VlisBingen. 13.6 NNW 0 betr. Maastricht 10.8 ZW 3 regen Valentia 21.3 O 2 betr. kalm Portsmouth. NW 2 betr. kalm Grisnez 15.0 NNW 3 betr. Parijs 13.9 NNW 2 betr. St. Mathieu. 16.4 N 1 betr. Biarritz 113 O 1 mist. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenV. 3.5 G. des namiddags Barometer te Middelburg, Graanbéure: (Corr.) 773 Thermometer 9 6 Nov. 's av. 11 u. 50 gr 7 Nov. 'smórg. 8 u. 51 gf. 's midd. 1 u. 53 gf. 's »V. 6 a. 52 gr. Gisteren werd alhier, in het openbaar, te koop aangeboden: Een huis en erf, te Middelburg, aan de 's Gra venstraat, wijk I, no 284, verkocht voor f 1153. Een huis en erf, aldaar, aan de Lambrechtstraat, wijk L, no 90, verkocht voor f 725. Een huis en erf, aldaar, aan het Vlissingsch Wagenplein, wijk P, no 239, verkocht voor f 825. E' n huis en erf, aldaar, aan het Vlissingsch Wagenplein, wijk P, no 238, verkocht voor/400. Een huis en erf, aldaar, aan de Wijngaardstraat, wijk L, no 161, verkocht voor 1250. Een huis en erf, aldaar, aan den ZuidsiDgel, wijk E, no 33, verkocht voor ƒ1015. Een huis en erf, aldaar, op den hoek van de Lange Gortstraat en de Varkensmarkt, wijk I, no 318, verkocht voor 1234. Een huis en erf, aldaar, aan het Vlissingsch Wagenplein, wijkP, no 240, opgehouden op /510. Een veertigste aandeel in het barkschip Regina Maris, verkocht voor 50. In de heden morgen te tien uren geopende zitting werd na lezing der notulen, door den Voorzitter medegedeeld, dat tot voorzitters en ondervoor zitters der afdeeiingen zijn benoemd; in de eerste afdeeling de heeren De Öasembroot en Dronkers; in de tweede de heeren Mazure en Schorerin de derde de heeren Moolenburgh en Hoogenbóom. Na mededeeling van den voorzitter dat de heer Pierssens in de derde afdeeling zitting heeft ge nomen, dat de heer Wagtho door ongesteldheid is genoopt huiswaarts te keeren, en dat de heer Heyse de plaats van wijlen mr. Lambrechtsen in de derde afdeeling van gedeputeerde staten heeft ingenomen, worden de verslagen van de rappor teurs der afdeeiingen uitgebracht over de voor stellen van ged. staten. Een verzoek van den eervol ontslagen provin cialen opzichter P. F. W. Engelse, tot toekenning van pensioen of wachtgeld, is ingewilligd en aan hem een Wachtgeld van f 600 voor het loopende jaar en voor 1880 toegekend. De voorstellen van ged. staten tot wijziging der provinciale begroetingen vöor 1879 en 1880 zijn aangenomen. Op de adressen aan den koning gericht door de gemeenten Clinge, Koewacht, Krabbendijke, Nisse, St. Anna ter Mniden, Stoppeldijk en West- kapelle tot bekomen van sUbsidic ingevolge art 36 der wet op het lager onderwijs, worden over eenkomstig de voorstellen van ged, staten, doof de vergadering gunstige adviezen uitgebracht. Achtereenvolgens worden zonder beraadslagin gen of hoofdelijke stemming aangenomen de voor stellen van gedeputeerde staten tot wijziging van de grens der werken tot zeewering of oeverver dediging van den calamiteusen Ylietepolder en den Thoornpoider en omtrent de regeling der toelagen van de ingenieurs van den waterstaat voor het toezicht op de calamiteuse polders of waterschappen. Het voorstel van het gedeputeerd college om* trent de vereeniging van de Ankervere- en 's Heer- Arendskefke polders en de waterschappen Sint Pieter en Heiukenszand Wordt na discussie, met 28 tegen 10 stemmen aangenomen. Het voorstel omtrent de wijziging van het reglement op het beheer der uil watering door de sluis in de Piet, wordt zonder beraadslaging aangenomen met 31 tegen 7 stemmen. De behandeling van het verzoek tot calamlteus- verklaring van den Leendert Abraham-polder wordt op Voorstel van gedeputeerde staten ver» daagd tot eene volgende vergadering en de tegenwoordige zitting, aangezien de leden niet wenschen den bij de wet gestelden termijn bijeen te blijven, door den voorzitter gesloten. StaatBbegröoting 188Ö. Afdeelingisverslagen. Binnenlaudsohe Zaken. Opnieuw verklaarden verscheidene leden de politiek van het tegenwoordig kabinet at te kettren, hoofdzakelijk om de ten aanzien van de schoolwet gevolgde hooding. Den minister van binnenlandsche zaken speciaal, scheen het daarbij vooral te doen, om zich bij de meer derheid der kamer aan te bevelen. Onaangenamen indruk had het ook gemaakt, dat de minister dé invoering van de schoolwet geheel afgescheiden had van de daaraan verknochte financiëele be zwaren. Dit Werd roekeloos geheeten. Het Ver moeden schijnt gewettigd, dat men met opzicht tot de nieuwe wet op het lager onderwijs zal zien gebeuren, wat ouder het vorig ministerie met opzicht tot de kanalenwet voorviel: toen werd insgelijks de financiëele qnaestie van het voorstel zelf afgescheiden, hetgeen tot den val van het wetsontwerp heeft medegewerkt. Een deel dezer leden onthield ook ciaarom hun steun aan den min, van binnenlandsche zaken, omdat deze de neutraliteit in zake van onderwijs- aangelegenheden vefzaakte. Men wees daarbij op onlangs gedane benoemingen van hoogleeraren en van leeraren, welke benoemingen alle in de zelfde richting waren geschied en waarvan o. a, een bij een instelling te Nijmegen vrij wat aan stoot gegeven had. Vele andere leden verklaarden met voldoening van den min. te hebben vernomen de verklaring omtrent een zoo spoedig mogelijke invoering van de wet, die reeds meer dan eeu jaar geleden na rijp beraad vastgesteld en door den koning be krachtigd was en die „door een groot deel der natie met bijval ontvangen en als de bron van heilrijke verbeteringen in de opleiding van het opkomend geslacht beschouwd weid". Niets geeft, zeiden deze leden recht tot de even griev ende als ongemotiveerde' beschuldiging, dat de miri: van binnenlandsche zaken zich niet door eigen over tuiging, maar alleen door de zucht om de meer derheid der kamer aangenaam te zijn, zou hebben laten leiden. De spoedige invoering van de schoolwet stfookt geheel met het door de regeering ontwikkeld programma van regeeringsbeield eü deZe leden verwachten dan ook, dat het antwoord op dit verslag geen (zoo schadelijke) onzekerheid zelfs omtrent den dag van de invoering van de wet zou laten vóórtbestaan. De fiuancieële qtiaestie kón hieïvart los blijven. Eensdeels moeten de middelen worden geVoüden en de zwaardere financiëele last zal bovendien zich slechts van lieverlede doen gevoelen.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2