N«. 261 im 5 November. 122* Jaargan BLAUWE ROZEN Dit blad verschijnt dagelijks^ f met uitzondering van Zon- en Feestdagen» ^rijs per 3/m. franco 3,50. AfzonderlÉke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent» Advertentien: 20 Cent per regel, Geboorte-, Trouw-, Doodberichten en?»: van 1—7 regels 1,50 r iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte» Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daübe en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 4 Npvember. het huwelijk Van Helena II aliniosiska, Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. I fi/ 'Dn: I Jlu^jvOTïO JnO«-'T»£^f) J Vi'c *iti vUfti.j '.'O - vf'/j Uit ons verslag der jongste vergadering van den Vlissingschen gemeenteraad is reeds gebleken dat daarin van geen nederlegging van het man daat des heerfen Schraver als raadslid sprake ge weest is. Hieruit volgt dat genoemd raadslid, alvorens nog de vergadering belegd werd, op zijn besluit teruggekomen is én zijn brief heeft ingetrokken. Bijaldien de van Walsoorden komende spoor boot bij aankomst te Hansweert, uithoofde van te hoogen waterstand, r.iet mocht kunnen schutten, zullen de passagiers, die per spoor verder moetenj per rijtuig naar de halte Vlake worden vervoerd, teneinde aldaar tijdig te komen ter voortzetting hunner reis. (G. Ct.) Cloes, 4 Nov. Onder mededeeling dat, na aftrek der onkosten, de opbrengst bestemd is voor de commissie der oeconomisohe spijs-uitdee- ling, wordt bij eene niet onderteekende advertentie in de G. Ct. van heden bericht,, dat er overmorgen avond eene tooneel- en gymnastiekvoorstelling zal plaats hebben door eenige leerlingen der beide inrichtingen voor middelbaar onderwijs alhier. Konden we daarin voor die eenige leerlingen der H. B. scholen eene toepassing vinden van het waarheid bevattende „de boog kan niet altijd gespannen zijn," we zouden de voorstelling toe juichen en gaarne zelfs tot druk bezoek aansporen, te meer, daar de netto opbrengst aan bovenge noemde commissie zal worden uitgekeerd, al aarzelen we niet te verklaren in die uitkeering niets te zien dan een reclame tot opwekking van bezoek en niet het doel der opvoering. Naar we vernemen zullen de werktuigen voor de gymnastiek uit Middelburg komen, daar burg. en wefh. terecht het gebruik van die der gemeente voor dat doel hebben geweigerd. 't Behoeft niet te worden gezegd, hoe de jon gelui, geprikkeld door eerzucht en ouderlingen naijver, zich inspannen voor de openbare opvoe ring, wat niet anders dan nadeelig kan werken op hunne studie of op hunne gezondheid, 't Is dan ook nadat hun gebleken is dat het onder wijzerspersoneel en corps, in hun belang, niet met die zaak was ingenomen slechts aan het drijven van éen of twee oud-leerlingen te danken, dat het plan tot uitvoering zal komen. Naar we vermoeden zal de opkomst zeer gering zijn, omdat ouders en ware vrienden de studeerende jeugd haar niet gaarne in die richting zullen steunen. Heden zijn de stembriefjes rondgezonden tot benoeming van een lid voor den gemeenteraad, FEXJXXiiL.Ea:o3sr. 22 OP door de schrijfster van Vera". HOOFDSTUK XXI. Het Hal. De maatschappelijke positie van Helena was zeer aangenaam geweest; Eerst hadden een paar provinciale groote dames onbeleefd tegen haar willen zijn; doch toen had lady Hengistbury haar vriendelijk ontvangen en dat was voor de heele buurt het signaal geweest, waarnaar men zich richtte. Lady Hengistbury had vijfjaar van haar leven aan een legatie doorgebracht en herinnerde zich de moeder van Helena in al haar eugd 'en schoonheid: zij vertelde haar dit en noodigde haar bij zich aan huis. Hare dochters waren alle gehuwd en dus gaf haar coquetteeren daar geen aanstoot; maar de jonge dames te Marbam namen dit zeer kwalijk en dachten nog ter vervanging van dén heer jhr. Van der Feltz. De verkiezing is bepaald op den 13en dezer en 't is dus meer dan tijd voor het stellen van een eandidaat. 'tis niet te ontkenndfi, dat de mannen, die vroeger zoo warm voor de gemeentebelangen opkwamen, tegenwoordig de handen in den schoot laten vallen, niettegenstaande de meerderheid dei- kiezers menigmaal getoond heeft hunne voorlich ting op prijs te stellen. Het doet ons leed dat niet door een paar mannen, ja, al ware 'tmaar door éen, het initiatief genomen wordt om de liberale kiezers ter vergadering op te roepen teneinde een eandidaat te stellen, die door de meerderheid boven elk ander wordt geprefereerd. We zouden deze mannen, wier bekwaamheid en maatschappe lijke betrekking hen, als 't ware, nog tot vóór gaan aanwijzen, willen herinneren aan het bekende »'k Zal strijden wat ik kan, en staan zoo lang ik mag." De St. Ct. bevat een kon. besluit bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Nederland en Brazilië op 27 September 1878 te Eio de Janeiro gesloten overeenkomst tot vast stelling van de rechten, voorrechten en vrijdommen van de wederzijsche consuls, met het daarbij behoorend protocol. Naar wij vernemen, heeft de minister van bin nenland sche zaken, in verband met het houden van schutter-oefeningen op Zondagde com missarissen des konings verzocht, den kommandan ten der dienstdoende schutterij in overweging te geven om, voor het geval dat bij leden der schut terij gemoedsbezwaar tegen de bepaling van art. 42 der scbutterijwet bestaat, alsdan de oefeningen op dien dag na te laten. ArnhCt.) De benoeming van een hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Amsterdamsche universiteit heeft veel opspraak verwekt. Men beweert namelijk, dat aan den heer Van Toore- nenbergen door de meerderheid de voorkeur is gegeven boven den heer Acquoy, omdat de eerste nader staat bij de orthodoxe richting en men dus door zijn benoeming de studenten tracht te lokken, die een modernen geleerden op den leerstoel zou den schuwen. Indien deze beweegreden inderdaad den door slag had geven, dan zou daardoor een zeer beden kelijk voorbeeld zijn gesteld. Aan de gemeentelijke universitèit immers mag, evenmin als aan de rijksscholen, het onderwijs worden gegeven ten believe van deze of gene kerkelijke richting:het moet wetenschappelijk zijn en niets anders. Men mag echter, zonder meer van de zaak te weten, niet aannemen dat de opgegeven reden inderdaad de juiste is. De voordracht van cura toren bevatte drie namen de benoemde was de lang met bitterheid aan de bewondering van mijn heer Joliffe voor Helena. Inderdaad had Helena geen andere bedoeling gehad dan den dwazen wenseh om haar man te piqueerenzij hoopte door jaloezie te verkrijgen wat haar door teederheid niet gelukt was. Maar Frank hield niet van dramatische toestanden en bovendien doorzag hij haar spel. Hij zag dat het haar bedoeling was dat hij boos zou worden over de hofmakerij van Temple Joliffe en juist daarom deed hij alsof hij er niets van merkte. Hg ver genoegde zich met den jongen fat te haten omdat hij zooveel fortuin had en hg wist toch dat Heiena's hart hem alleen toebehoorde en dat hg het met éen woord kon zegenen of verpletteren. Ondertusschen liet zij zich brutaal het hof maken, dat kon niemand ontkennen. De dames Lambert verfoeiden haar reeds oprecht en mevrouw zei dat zij zich wel zou wachten die dame ooit weer in huis te noodigen. Harry, de zoou, die nog al een zwakje voor haar had, hoopte dat zg hem eens te Ifflehage zouden vragen en sir John, die een vredelievend man was, zei niets. Toen het oogenblik van vertrek naderde ver scheen Helena, gereed om door de bosschen naar huis te rijden. Haar echoobha of pels was gevoerd met blauwe vossenvellen en lady Lambert, die toch iets tegen haar moest zeggen, prees het bont zeer en zei dat zij het nog nooit zoo gezien had. -- „Maar het is natuurlijk dat gg mooi bont hebt; gij krijgt het zeker uit Siberië." J i. :i ,r_ derde, maar dat hg op de voordracht staat, bewijst dan toch dat curatoren hem voor de tAak vol komen geschikt achten. De heer Van Toorenen- bergen is bovendien door zijn wetenschappelijken arbeid op het gebied der kerkgeschiedenis een geleerde, wiens naam onder de voorgedragenen zeker niemand zal hebben verbaasd. (HbL) gezantschapen. Op verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst aan mr. H. C. du Bois, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister op non-activiteit, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. notarissen. Op verzoek aan A. Hogersdijk eervol ontslag verleend als notaris te Pgnacker. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, ter standplaats de gemeente Vreeland, J. Bos J. Ai., thans notaris te Maartensdijk. Bepaald, dat de door de benoeming van J. Boe J.Az. tot notaris te Vreeland ontstane vacature van notaris ter standplaats Maartensdijk niet zal worden vervuld. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Botterdam, ter standplaats de gemeente Wad- dinxveen, mr. J. Molenaar, advocaat en candidaat- notaris te Gouda. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, ter standplaats de gemeente Utrecht, E. J. Dwars, candidaat-notaris aldaar, en mr. H. F. W. Dubois, advocaat en candidaat-notaris aldaar. rechterlijke macht. Benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bg de kantonge rechten in het arrondissement 's Gravenhage en Delft, voor de kantons 's Gravenhage en Delft, ter standplaats 's Gravenhage, mr. G. Wttewaall, thans kantonrechter-plaatsvervanger, advocaat en procureur aldaar. burgemeesters. Op verzoek is aan B. van Moer kerken eervol ontslag verleend als burgemeester van Breskens. algemeene rekenkamer. Benoemd tot lid van de algemeene rekenkamer J. L. Becking, direc teur der registratie en domeinen voor de provincie Zuid Holland. Zie voor deze twee benoemingen onze laatste ber. van gisteren. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Akkerswoude ca. H. G. R. Ellens, ontvanger derzelfde middelen te Vlijmen c. a. In de Wekker van jl. Woensdag, no. 87, be handelt de heer Posthumus, van Gouda, weder het weldra op te richten fonds voor weduwen van onderwgzers. Hg biedt daarvoor een ontwerp- Temple Joliffe, die haar, met satijn getoerd, mofje op dit oogenblik vasthield liet het bgna van schrik op den grond vallen en was benieuwd of lady Lambert met opzet over Siberië zou gesproken hebben. Helena nam hem haar mof af en zei lachend „Wij hebben tot nogtoe niets met Siberië te doen gehad. Deze blauwe vossenvellen komen van het Baïkal-meer. Mgn broeder heeft mij deze gegeven en ik geloof dat hij ze van Stépan, den joodschen handelaar gekocht had. Die koopt ze niet op de missen, maar krijgt ze regelrecht van de Ton- gousen of Kellems, die deze vossen aan het Baïkal-meer vangen." „Toungouse of Mungouse," zei Harry en vond de pels mooi en Temple vond bigkbaar haar die hem aan had nog mooier en zoodra de Baldwins weg waren ging hij brieven zitten schrijven en sprak met niemand. Miss Lambert dacht dat hg aan zgn roman werkte en beefde van angst. Helena reed naar huis op een heerigken winter morgen; het had een weinig gevroren, maar nu deed een zoele zuid westen wind alles weer ontdooien, zoodat boomen en heggen om het hardst glinsterden in de zon, die door de dikke, waterige wolken heenbrak. Het was jammer dat Helena niet kalm genoeg was om dit sehoóne schouwspel naar waarde te genieten; maar hare dierbaren waren in angst, misschien wel in gevaar, en haar geliefd Lithauen, waar deze boschstreek haar aan deed denken, was het tooneel van een vreesehjken berekening aan, welke hij aan het oordeel van belanghebbenden onderwerpt. Aan den gemeenteraad van Coïijnsplaat is ten tweeden male een request tot aanvrage van kosteloos onderwgs aan de openbare school in die gemeente ingediend. De raad heeft het verzoek in handen eener commissie gesteld. Het door ons en andere bladen medegedeelde model-verzoek voor ouders of voogden van mili ciens om verlof voor hunne zonen of pupillen, is volgens nadere inlichtingen onjuist, wordende zoodanige aanvraag om verlof zelfs beschouwd als in strgd met de bestaande voorschriften. De luit. t. z. 1ste kl. W. J. P. van Waning, gedetacheerd bij 's rijks werf te Hellevoetsluis, en de ofF. van adm. 2de kl. E. H. W. Wgnmalen, belast met de functien van administrateur bg de maritime ziekeninriehting aldaar, worden op non-activiteit gesteld, en vervangen, respectievelijk door den luit. t. z. 1ste kl. H. F. Verheggen en den off. van adm. 2de kl. W. F. Klompé. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, onder bevel van den kapitein ter zee jhr. H. O. Wichers, in den morgén van den 3den dezer te East-Cowes (eiland Wight) aangekomen. Aan boord was alles wel. Onze marine begint langzamerhand reeds vruchten te zien van de eigen opleiding yan voor haar benoodigd personeel. Dezer dagen toch zullen, behalve die jongens welke bg de opleiding tot stuurmans- en boots- mansleerling werden geplaatst, weder ongeveer een negentigtal die tot lichtmatroos bevorderd zgn, op de schepen der oefeningsdivisie worden ingedeeld. Zoowel van de jongelieden, welke tot onder officier worden opgeleid, als van hen die, om hunne mindere bekwaamheden, matroos zullen moeten worden en waarschgnlijk big ven, is te verwachten dat zg ten volle aan de verwachting zullen beantwoorden, en alzoo is waarschijnlijk de tijd niet meer ver, dat de marine voldoende van door haar zelf opgeleid personeel voorzien zal wezen. (N. R. Ct.) Een zonderlingen indruk maakt, tegenover bovenstaand bericht, de mededeeling, welke men in andere bladen aantreft, dat niet éen van de 600 miliciens, die dit jaar aan boord van de oorlogschepen ingedeeld zgn geweest, tot eene vaste verbintenis bij de marine genegen is be vonden, niettegenstaande zij eenparig verklaarden dat zij over voedingkleeding, dienst noch behan? deling reden tot klagen hadden. Is deze opgave juist, dan schijnen slechts twee gevolgtrekkingen mogelgk: óf onze miliciens burgeroorlog en zg kon ook niet inzien dat het vreedzame Engeland voor haar de veilige haven was, die het had moeten wezen. Het jonge paar reed geruimen tgd voort zonder te spreken. Zij was bewonderd, benijd, ja bijna opgewonden geweest en toch had zg wel willen schreien. Zg was zich niet bewust dat zij fouten begaan had of in iets veranderd was, maar zij moest wel merken dat haar man zeer veranderd was en opnieuw vulden hare oogen zich met tranen. Frank zag niet of wilde niet zien hoe bedroefd zij was en weldra brachten morgenlucht en beweging haar weer in een opgewekter stemming en zij begon haar man eenige nieuwtjes te vertellen, die zij van Joliffe opgevangen had. Zij betroffen meestal vrienden en kennissen die zg uit het oog verloren had en Frank verwonderde zich opnieuw hoe hij toch een vreemde had kunnen huwen. „Het is een kwelling voor ons beiden," zei hij bij zichzelf. Manen vrouw voelden beiden dat de elementen, waaruit hun samenleven in den vreemde bestaan had, verdwenen waren; maar nu was de vraag hoe en waarmede die te vervangen waren? Door de hoop van een kind te krijgen? Ik vrees helaasdat zij voor deze reine vreugde, weinig plaats in hun hart hadden en het is nog best mogelijk dat zij het eenmaal hartelijk zullen be treuren dat zij elkander ooit hebben leeren kennen. A

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1