N». 259. 122* Jaargang. mm Maandag 3 November. Oprichting van een© azijn fabriek. Dit blad verschijnt dagelijkgj met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad ver ten tien: 20 Oent per regel.' Geboorte^ Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenlandode Compagnie générale de puhlicité étrangère 6. L. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 1 November. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Marine en ieger. Rechtszaken. (ff. Ct.) 6 (ff. Ct.) gt-JüJJ...1" I iiTiT;riBrrV7nm ïs «ar 'r.<r «-"i De burg. en weth. van Middelburg maken be kend dat, bij hun besluit van heden, aan den heer G. J. F. Me3 en zijn rechtverkrijgenden vergunning is verleend om in perceel N n° 217 in de Pijp- straat eene azijnfabriek op te richten. Middelburg den 31 October 187Sfe De burg. en weth. voornoemd, SCHOKEE. De Secretaris. G. N. DE STOPPELAAK. Aan prins Bismarck wordt het voornemen toe geschreven om het pas gesloten verdrag met Oostenrijk dienstbaar te maken aan de vorming van een groot tolverbond, dat het grootste ge deelte van midden-Europa zou omvatten. Het spreekt van zelf dat dit plan de ooren heeft doen spitsen van de Engelsehen, die, ofschoon bij tusscheupoozen geneigd om zich met niets te bemoeien dat aan gene zijde van den zee-arm voorvalt, die hen voor bnitenlandsehe invallen beveiligt, echter wakker worden zoodra de be langen van hun handel in 'tspel komen. Uit dit oogpunt verdient een opstel van de Pall Mall Gazette over dit onderwerp nog meer onze aandacht, dan de artikelen van dit zeer geacht en van politieken invloed niet ontbloot Engel8ch orgaan in den regel waardig zijn. Het luidt aldus: „Wanneer de grondslag van het tractaat stevig gelegd is, dan kan het bijna niet missen of Hol land moet in het groote tolverbond, dat er het gevolg van zal zijn, gesleept worden. Dat de Hollanders niet den minsten lust hebben om bij Duitschland ingelijfd te worden, is duidelijk ge noeg gebleken. Daarvoor hebben zij te veel hart voor hun oude vrijheden, hun onafhankelijkheid, hun onbelemmerden handel. De mogendheid, die het eerst van allen het stelsel van vrijen handel in toepassing bracht, zal zeker uit eigen wil niet tot zulk een verbond toetreden en nog minder lust hebben om deel uit te maken van eene mi litaire unie, gericht tegen het liberalismns in Europa. Maar de omstandigheden zouden haar langzamerhand te machtig kunnen worden. Het schijnt in de richting van onzen tijd te liggen, de vorming van staten-bonden te begunstigen, waarvan ieder lid eene zekere, duidelijk afgeba kende zelfstandigheid bezit in ondergeschikte aangelegenheden, doch met een gemeenschappelijk tarief van rechten en een gelijkvormige militaire inrichting. In elk geval zou de toetreding van Holland tot het Duitsch-Oostenrijksche verbond van zooveel beteekenis wezen voor het Oosten, dat de mogelijkheid van zulk eene gebeurtenis in Engeland niet uit het oog verloren mag worden. „Zöo lang de Hollanders blijven wat zij nu zijn, eén volk dat voornamelijk bedacht is op geld-verdienen, zich weinig bemoeit met de zaken van anderen en ten eenenmale vrij is van lust om iémand aan te vallen, komt het er weinig op aan dat zij het overwicht bezitten in den Oost- Indischen archipel. Java, hun voornaamste be zitting, is uitstekend bestuurd geworden Op Sumatra, Borneo en Nieuw-Guinea zijn de Hollandsche bezittingen niet zooveel waard uit het oogpunt van den handelmaar zonder eenigen twijfel zal deze groote eilandengroep, wanneer het Javaansche stelsel van bestuur erover uitgebreid en de geheele bevolking daaraan onderworpen wordt, een waarlijk prachtig rijk worden, dat den geheelen Oceaan ten Zuiden van Singapore en Cochinchina zal beheerschen Nu de zaken iu Midden-Europa zulk een merkwaar- digen keer nemen, moeten wij niet uit het oog verliezen wat de gevolgen zouden zijn, indien al deze groote eilanden onder de macht van een Bismarekiaansch Duitschland kwamen, niet in den vorm van inlijving, maar toch in een vorm die voldoende zou zijn voor het doel dat men zich zou voorstellen Tusschen Engelsch-Indie en Australië zou dan het Indische rijk van het groote tolverbond liggen, steeds bedacht, wan neer wij de Duitsche politiek in Indie mogen beoordeelen naar de Duitsche politiek in Europa, op elke mogelijke aanwinst van grondgebied of handel. Yan dit standpunt kan prins Bismarck's jongste inmenging in de zaken van Egypte geene zins beschouwd worden als een onbeduidend ver toon van macht. Tot dusverre is het belang van den Engelschen handel bij het kanaal van Suez grooter dan dat van eenige andere natie; maar het verkeer der Duitschers en Hollanders met het Oosten door dezen vaarweg neemt steeds toe en alleen deze reden is voldoende om de zorg van den Duitschen staatsman voor de toekomst te rechtvaardigen. Wanneer dus het Duitsche rijk mede aanspraak heeft gemaakt op eene stem in de regeling der zaken van Egypte, dan is het zeer wel mogelijk dat dit een wel overlegde stap is geweest op den langen weg eener politiek, in welke altijd Holland met zijne bezittingen be schouwd is geworden als eene mogelijke aanwinst voor het groote Duitsche rijk. „Yan welke zijde wij haar dus beschouwen, draagt de nieuwe Centraal-Europeesche Unie, met de uitbreiding welke zij kan bekomen, het karakter van eene zeer ingrijpende verandering in de m achtsverdeeling der verschillende mogendheden. Het is dan ook niet te verwonderen dat eene opkomende natie met zekeren naijver het ontzag lijke voordeel aanziet, dat wij op den handelsweg naar het Oosten, van de Noordzee tot de Chinee- sche zee bezitten. Konden wij Engelschen ons beter verplaatsen op het standpunt van anderen, dan zouden wij inzien dat wij een struikelblok zijn voor de verwezenlijking van eene menigte aardige plannetjes. En toch gaan wij te werk alsof niemand ooit op middelen bedacbt zal zijn om ons uit den weg te ruimen." Deze laatste volzin ziet op het streven van sommige Britsche staatslieden om Engeland buiten alle bemoeiing met de zaken van het vasteland te houden, waartegen de Pall Mall steeds ge streden heeft. In hoeverre de zorg voor zelfbehoud van het Britsche rijk echter ooit eene reden van gerustheid zou kunnen opleveren voor anderen die door de groote plannen der wereldveroveraara bedreigd worden, dit zij voor 't oogenblik aan de overweging onzer lezers overgelaten. Walsoorden, 30 Oct. Gedurig ondervindt de spoorboot aan de sluizen teHansweert zooveel oponthoud, dat het geregeld aankomen te Vlake en hier 9om3 zeer daaronder lijdt. Hooge water standen en groot aantal schepen, ter schutting, zijn daarvan de gewone oorzaak. Iutusschen lijdt de goede naam der jonge on derneming daaronder, en wordt het meer en meer wenscbelijk, dat er maatregelen genomen worden om, in geval van langdurig oponthoud bij 't schutten, de reizigers op eene andere wijze van Hansweert naar Ylake en van daar terug te voeren. Met den wagendienst gaat het, als men let op den tijd van 'tjaar, ook naar wensch. Komt men daarbij zoover, dat er altijd met gesloten rijtuigen wordt gereden, dan blijft er niets meer te wenschen over. Hulst, 30 Oct. Tot voor weinige dagen werd het rundvleeseh hier en in de omstreken door de slagers geleverd tegen 80 a 85 cent het kilo; thans wordt het aangeboden tegen 60 a 65 cent, ja nu en dan zelfs voor 50 cent. Dat dit den vleeschverbruikers zeer aangenaam, daarentegen den slagers minder welgevallig is, spreekt van zelf. Deze laatsten zien zich te meer in 't nauw gebrachtdoordien de landbouwers voordeel schijnen te zien in 't slachten en uitverkoopen van hun vet vee boven het verkoopen aan de slagers. Menig stuk vee is in de laatste dagen op die wijze zonder tusschenkomst van slagers aan den man gebracht. Intusschen zal deze toe stand vermoedelijk niet lang duren en de alleen heerschappij der slagers wel weer spoedig aan vangen. De landbouwers kunnen niet geregeld in de behoeften der vleeschverbruikers voorzien en de slagers concurreeren dat het een lust is. Genoeg om te begrijpen, dat weldra alles weer tot den ouden toestand zal terugkeeren, uit genomen de hooge prijzen. Mogen de slagers thans leeren dat zij in ge wone tijden hun belang beter zouden behartigen, indien zij wat matiger bij hunne prijsberekening tVaren. Zij zouden dan heel wat meer kunnen slachten, 'tls aardig om te zien hoeveel men- schen thans vleesch gebruiken, die zulks vroeger voor boven hun bereik hielden. Slaat het yleesch 10 af, dan neemt het aantal gebruikers, naar 't schijnt, met 25 °/0 toe. Dit kan men thans dag aan dag op de dórpen waarnemen. Onze landbouwers lijden zeer onder de lage veeprijzen, waardoor hun een bron van inkomsten wordt ontnomen, welke in de laatste jaren heel wat heeft opgeleverd. En wie weet of dit ook niet nadeelig zal werken op de verbetering van den veestapel, waaraan in de laatste jaren nog al aardig wat gedaan is. Bij beschikking van den minister van financiën is in de negende klasse gerangschikt het vacante ontvangkantoor der directe belastingen, invoer rechten en aceijnsen en van de haven- en schat gelden op het kanaal van Walcheren, te Veere c. waaraan is verbonden een vast traktement van 1190 'sjaars en eene jaarlijksebe vergoeding voor bureaukosten van f 550onverminderd het genot van de zes cent voor ieder patentplichtige, toegekend tot goedmaking der kosten van be schrijving voor het recht van patent, doch zonder genot van indemniteiten en biljetgeldenmet verdere bepaling, dat door den titularis van dat kantoor jaarlijks minstens f 300 moet besteed worden aan bezoldiging van klerken, en gemach tigden voor de aceijnsen moeten worden gesteld te Vrouwepolder en Serooskerke. Door de heeren mr. J. Mauritsz Ganderheyden, burgemeester van Zierikzee, J. M. Locker de Bruijne burgemeester van Brouwershaven, J. M. Laane, burgemeester van Steenbergen en mr. J. P. N. Ermerins, secretaris van Zierikzee is het voornemen opgevat, om na bekomen concessie over te gaan tot den aanleg van een stoomtram weg van Brouwershaven langs Zierikzee naar het Zijpe, verder door den Anna- en Jacobapolder en St. Philipsland, over den aan te leggen dam door het Slaak en over Nieuw-Vosmeer, Steen bergen en Oud-Gastel naar Kosendaal, met eene stoomboot voor de overvaart van het Zype. De kosten van aanleg worden geraamd op f 1,071,930. Reeds zijn bij den minister van waterstaat de noodige stappen gedaan om te verkrijgen, dat van rijkswege waarborg worde gegeven voor de be taling der renten van het kapitaal, voor den aanleg benoodigd. {N. R. Ct) consuls. Erkend en toegelaten als consul generaal van Oostenrijk—Hongarije, te Amsterdam, op den voet van vreemd onderdaan de heer J. Haupt. De heer J Visger Miller, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te St. Vincent (Kaap-Verdische eilanden), is in die hoedanigheid door de Portu- geesche regeering erkend. schoolopzieners. Benoemdtot schoolopziener in het 7e schooldistrict van Zuid-Holland, dr. D. Terpstra; en tot schoolopziener in het 10e school district van Zuid-Holland, mr. H. Ph. de Kanter. schutterijen. Toegekend het eereteeken tot be looning van eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen, aan mr. Willem Adrianus van Hoek, kapitein, en Jan Karei Hariot, Sergeant majoor-titulair, beiden bij de dienstdoende schut terij te Middelburg; Cornells de Vries, adjudant onderofficier bij de dienstdoende schutterjj te Vlissingen; Johannes Verdoorn, sergeant bij de dienstdoende schutterij te Zierikzee. [Zie laatste berichten van gisteren). leger. Voor den tijd van vijf jaren gedeta cheerd bij het wapen der infanterie in N. I., J. F. Vethake, van het 7e reg. Aan een der armbesturen in de gemeente Wonseradeel is de armvoogdijbegrooting terugge zonden, welke door den gemeenteraad niet werd goedgekeurd, omdat er kosten op voorkwamen voor het bezoeken van kinderen eener bijzondere school. Men meende dat, daar het openbaar lager onderwijs kosteloos was te bekomen, deze weelde niet was geoorloofd. Door den min. van oorlog is ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat ouders of voogden, die verlangen mochten dat hun dienstplichtige zoon of pupil gedurende de maanden November tot Februari een verlof verkrijgen, aan de betrok ken compagnies-, escadrons- en batterijkomman- danten hebben in te zenden een verklaring van den volgenden inhoud. „De ondergeteekende verklaart, dat een aan zijn zoon (of broer of pupil) gedurende de maanden November, December, Januari en Febr. (of wel voor een gedeelte van dien tijd) te ver- leenen verlof ten zijnen huize gewenscht wordt en dat deze door de uitoefening van zijn beroep tot de voorziening in de behoeften van het huis gezin kan bijdragen." De handteekening moet door den burgemeester worden gelegaliseerd. Ter burgerlijke terechtzitting der rechtbank te Middelburg werd Woensdag 11. eene zaak aange bracht, die waarschijnlijk nog niet dikwijls ia voorgekomen. Door het burgerlijk armbestuur van Krabbendijke en Nieuwlande was in 1877 eene geldleening van f 1000 ad 5% 'sjaars ten behoeve hunner administratie aangegaan met de weduwe J. Blok te Krabbendijke. Gedeputeerde staten hadden de daartoe noodige machtiging geweigerd en ook later geweigerd die handeliDg te bekrachtigen. Op grond van art. 18 der armenwet waren nu gezegd armbestuur en de creditriee door den officier van justitie gedagvaard om bedoelde overeenkomst door de rechtbank te hooren nietig verklaren. De gedaagden waren niet verschenen. De rechtbank zal 5 November uitspraak doen. Het volgende dient tot aanvulling van het bericht in ons nommer van gisteren, omtrent de uitspraak der rechtbank in de zaak van W. H. Keun, beklaagd van zich op den 24 Aug. 1878 te hebben bevonden in eene coupé le klasse van den trein no 62 op den staatspoorweg tusschen Vlissingen-—Roozendaal, zonder te zijn voorzien van eeu behoorlijk plaatsbewijs. De rechtbank heeft het appel ontvankelijk verklaard, het vonnis van den kantonrechter vernietigd en opnieuw rechtdoende den appellant, echter op andere motieven dan door den kanton rechter zijn aangevoerd, dezelide straf opgelegd. Met betrekking tot het door het O. M. aange voerde werd door de rechtbank o. a. overwogen „dat het verzuimen van de kennisgeving aan den minister en den raad van toezicht aan de tarieven hunne rechtsgeldigheid niet ontneemt, vermits waar de wet voorschrijft aankondiging op de door wijze, den minister van binnenl. zaken te bepalen en deze aan de ondernemers van spoorwegen de vrijheid laat die aankondiging te doen in de dag- of weekbladen naar hunne keuze, met voorschrift om dan van de daarvoor gekozen bladen aan den minister en den raad van toezicht kennis te geven, niet is eene wijze van aankondiging, maar een administratief voorschrift, waarvan de rechts geldigheid niet msg afhankelijk gesteld worden." Den leden van de Vereeniging tot het bevor' deren en regelen van Volksvermaken te Goes wach ten dit jaar nog twee bijeenkomsten een in de maand November en het gewone St. Nicolaasfeest: De eerste zal Dinsdag 18 November plaats hebben, en daarop zal de rederijkerskamer Aurora opvoeren Vriend Tomnaar het FranschLe Village van Octave Feuillet, en het gunstig be kend stukje Fadette, de kleine heks. Het Sint-Nicolaasfeest zal Donderdag 11 De cember gegeven en opgeluisterd worden door monsieur Forvely, mandolinist en goochelaar. De eewone tombola zal niet worden vergeten. De in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 11. in den Broeder- en Zusterpolder ontvreemde schapen zijn Woensdag in België in beslag ge nomen. Ze waren Zaterdag per boot van Vlis- ■M

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1