Laatste berichten. BUITENLAND. Staat tan brieven, geadresseerd aan onbekenden, terzonden door het postkantoor Middelburg, gedurende de 2e helft ran September 1879: E. J. Pas, Amsterdam; David Caljê, KoudekerkJ. Van Veldhuizen, Ouwerkerk; Van Thellen, Schiedam; J. Roskam, Sourabaya; briefkaarten Albertine Luteyn, RotterdamM. Heyberg, Rotterdam. of de ontvangst van het ontwerp in de afdeelingen zulks noodig maakt. Aan een commissie werd opgedragen casu quo een ontwerp-adres in een buitengewone vergadering ter tafel te brengen. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Kunst nieuws. Rechtszaken. deeld, tot ontslag van rechtsvervolging strekte, en handhaafde de beslissing van den kanton rechter. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen 51 October des morgens te 8 uren. Gemeenteraad van Goesi Algemeên Overzicht. t De Pr. Nlr. ct. wijdt een woord van waar deering aan de nagedachtenis van wijlen den heer P. C. de Vos, ijker, chef van dienst te 's Herto genbosch en aldaar plotseling overleden. Hij was van 1834 tot 1839 hoofdonderwijzer te Zie- rikzee, werd toen na vergelijkend examen benoemd tot arrondissements-ijker aldaar, in 1845 als zoo danig overgeplaatst naar Middelburg en in 1850 naar zijne laatste standplaats. Bovendien was hij in de beide laatstgenoemde gemeenten leer- aar in de wis» en zeevaartkunde en van 186669 tevens leeraar in het vak van maten en gewichten aan de Polytechnische school te Delft. In deze Verschillende betrekkingen, zoo ook bij ieder die op andere wijze met hem in aanraking kwam, heeft de overledene zich algemeen achting en genegenheid weten te verwerven. Boxtel, 30 October. Het dubbel spoor Boxtel—Eindhoven is zooverre gevorderd, dat het den le November ten dienste der exploitatie in gebruik kan worden genomen. Heden en mórgen hebben proefritten plaats. De opper-ceremoniemeester maakt in de St. Ct. bekend, dat, ingevolge de bevelen des koningg, het hof den lichten rouw heeft aangenomen voor den tijd van acht dagen, wegéns het overlijden Van H. D. H. taèvroüw de prinses Charles van Waldeck (Mengeringhansen) De St. Ct. bevat een kon. besluit, houdende aanvulling van de bij het kon. besluit van 22 December 1866 (Stbl. no. 180) vastgestelde lijst van betrekkingen in N. I., waartoe vreemdelingen benoembaar zijn. By beschikking van den minister van binnen- iandsche zaken, afd. kunsten en wetenschappen, is de architect J. L. Springer jr. Ontheven van het toezicht op den bouw van archiefgeboüwen in de provinciën Gelderland en Noordholland, én dat toezicht opgedragen aan den architect P. J. H. Cuypers, te Amsterdam. Door de regeiings-öommissie van het XVilde taal- en letterkundig congres te Mechelen is een Verzoekschrift verzonden aan de ministers van binnenlandsche Zaken in Nederland en België, luidende als volgt: „Excellentie, „Op het XVIIde taal- eh letterkundig congres, dat in de maand Augustus 11. te Mechelen plaats had, werd door de leden tot hun groot leedwezen vernomen, dat de uitgave van het woordenboek der NederiandsChe taal, bewerkt door de heeren de Vries, CoBijn en Verwijs, zou moeten worden gestaakt, indien daarin door de Nederlandsche en Belgische regeeringen bij middel van een jaar- lijksch en Vast hulpgeld, aan de redactie van het woordenboek toe te staan, niet werd voorzien. „Het congres was van gevoelen, dat stappen moesten worden aangewend bij beide regeeringen, om van haar te verkrijgen dat eene nationale ondersteuning zou worden verleend voor het voltooien van dit heerlijk museum der Neder landsche taal, hetwelk zonder medewerking van het staatsbestuur van beide broederlanden, niet kan worden tot stand gebracht, en te oordeeleu naar de reeds verschenen afleveringen, niet al leenlijk alles zal overtreffen, wat op lexico- graphisch gebied in Duitschland en Frankrijk is uitgekomen, maar dat tevens een uitstekend, ja eenig gedénkteeken zal Wezen voor Nederlands roém en waardoor voor altijd de eenheid onzer gemeenschappelijke taal zal blijven bevestigd, „Wij nemen de vrijheid uwe excellentie uit naam van het XVIIde taal- en letterkundig congres den volgenden door de algemeene ver gadering bij toejuiching gestemden wensch mede te deelen„dat het congres de Nederlandsche en de Belgische regeeringen zou verzoeken krachtdadige maatregelen te nemen om de Verdere Uitgave van het woordenboek der Nederlandsche taal te verzekeren en te bespoedigen." „Wij zien met volle vertrouwen eene gunstige beslissing hierover te gemoet, en verzoeken uwe excellentie de betuiging van onzen diepen eerbied te willen aanvaarden. „De voorzitter van het XVIIde taal- en letterkundig congres, J. VAK BEERS. De secretaris, Fh. vak dek Brahdek. „Mechelen, 20 October 1879." Het wetsvoorstel-Van Kerkwijk heeft een onder werp van beraadslaging uitgemaakt in eene te Almelo géhouden vergadering der Vereeniging van burgemeesters, gemeentesecretarissen, enz. Het voorstel vond weinig of geen instemming. Zooals een der leden opmerkte, treft dit ontwerp ook de belangen der burgemeesters, Daarom ook is het te rechtvaardigen, dat burgemeesters zelf ds aanneming van het ontwerp ernstig ontraden. De vergadering besloot zich niet terstond tot de tweede kamer te wenden, maar af te wachten, belastingen. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan H. Uges, uit zijne betrekking van ontvanger der dir. bel. en ace. te Ootmarsum c. a., behoudens aanspraak op pensioen. Vergunning verleend aan de na te noemen vreemdelingen, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereisohten voldoen, tot het geven van lager onderwijs hier te lande mejnM. Th. J, Steenberghen, geb. te Ander echt (Be'gie); W. J. A. J. Holland, geb. te Eemnes, wonende te Brussel. Oostburg, 29 Oot. Op verzoek eervol ont slagen als hulponderwijzer op de gemeenteschool alhier N. J. Imandt, en benoemd tot hulponder wijzers op die school, P. C. de Gelleke en N. J. Bij le veld. Het Protestantenbond, dat bijna 10,000 leden telt, heeft in de algemeene vergadering te Leiden, op voorstel van het hoofdbestuur, besloten, aan de bestaande commissie voor het godsdienston derwijs op te dragen een rapport uit te brengen over de vraag„Wat er gedaan kan worden voor de godsdienstige ontwikkeling van aanstaande onderwijzers en onderwijzeressen bij de lagere scholen." Men wenscht daardoor mede te werken tot bestrijding van het verwijt, dat de neutrale school geen godsdienstigen geest bezit. In de avondvergadering heeft de hoogleeraar Buijs een rede gehouden over de groote betee- kenis van het Protestantenbond voor staat en maatschappij, als eén bolwerk zoowel tegen die menigte, welke haar plichtsgevoel buiten zich zelve zoekt en op anderen overbrengt, als tegen hen die van geen plichtgevoel willen weten. Naar aanleiding van Z. M. besluit Van den 27en dezer, wordt Zr. Ms. fregat EveHsen, met den 15en .November a., buiten dienst gesteld, en de kap,-luit. t/z jhr. O. C. Six eervol van het bevel over dien bodem ontheven en op non-activiteit gesteld» De raad van beheer der vereeniging Eet Neder- landseh tooneel heeft aan de kunstenaars der vereeniging bij een Boort van dagorder zijn dank betuigd „voor het talent) den ijver en de nauw gezetheid, waarmede zij de opvoering Van een der meesterstukken van Shakespeare niet alleen moge lijk gemaakt, maar zoo uitnemend hebben doeh slagen. „De raad blijft de dramatische kunst in aller hoede aanbevelen en houdt zich verzekerd, dat door een eendrachtig samenwerken, als tot hedën plaats had, het ideaal dat hij zich heeft voorge steld, ni.de verheffing Van het tooneel in ons midden, op glansrijke wijze zal worden bereikt." Bij liet Ned. tooneel is eene vertaling vah den Tartufe, door den heer Alberdingk Thijin, in studie en tegen het voorjaar wordt de opvoe ring aangekondigd van Shakespeare's Koogman rüti Fenetie, bewerkt door prof. Burgersdijk. Goes, 31 October. De ook iü Middelburg gunstig bekende rederijkerskamer Aurora gaf gister avond in Goes eene openbare opvoering van Janus Tulp, in de schouwburgzaal. Een tal rijk gedistingeerd publiek woonde deze voorstelling bij. Zelden, ja nog tooit, speelden de leden zoo goed en hadden zij zulk een succes. Allen werkten samen tot éen goed geheel. De opvatting der rollen was uitmuntend, vooral die van Janus Zelf, en van Barend zijn knechtje, trouwens die rollen zijn de dankbaarste; 'tmoet gezegd worden dat er veel vooruitgang in hunne studies waar te nemen is en dat zij een hartelijk gemeend woord van hulde ten volle verdienen. Mochten zij dit stuk in Middelburg geven, dan zal niemand zich een gang naar het Molenwater besparen. 1 In de heden gehouden zitting der arrondisse- ments-rechtbank alhier werd uitspraak gedaan in de vroeger medegedeelde zaak van E. B., huis vrouw van P. V» te Eede, beklaagd van de ver loskunde als bedrijf te hebben uitgeoefend, zonder daartoe bevoegd te zijn. De rechtbank veroordeelde haar tot eene geld boete van f 0.50 benevens in de kosten der procedure. In dezelfde zitting werd uitspraak gedaan in de zaak van den heer W. H. Keun, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens het zich bevinden in een coupé Van den staatsspoorweg, zonder voorzien te zijn van een behoorlijk plaatsbewijs, tot eene geld boete van 6 werd Veroordeeld. De rechtbank vereenigde zich niet met het requisitoir van het O. M. dat, zoo als is medege. De gevolgen der agitatie, door K. Ris op touw gezet tegen de Amsterdamsche spaarbank, blijven niet uit. Maandag avond verdrong zich reeds een groote menigte voor het gebouw der spaarbank op de Oude Turfmarkt aldaar, om spaargelden terug te vorderen. De drukte hield tot middernacht aan. De tramweg te Dordrecht, die den len No vember gereed had moeten zijn, ligt pas tot aan de Vischstraat en zal, met inspanning van alle krachten, waarschijnlijk niet vóór 1 December voltooid wezen. Tot hofdames van H. M. de koningin zijn benoemd jonk vrouwe Henriëtte van de Poll uit Zeist en baronesse Elisabeth Gerardina vanltter- sum uit Utrecht. —Pincoffs wordt volgens de Maasbode in Amerika veefokker. Hij heeft door een Rotterdamsciien commissionair met dat doel 50 prachtige Friesche kalveren doen aankoopen, die reeds per stoomboot naar New-York vertrokken zijn. Een boekenliefhebber te Torgau heeft den eersten opera-tekst gevonden, die voor een Duitsch theater geschreven is. Het is de Daphne van den ouden dichter Martin Opitz. De muziek was van Heinrich Schütz, en de Daphne werd voor het eerst opgevoerd in 1627 by het huweiyk van George, landgraaf van Hessen. Georg Ebers heeft weer een Egyptischen roman geschreven, die bij Hallberger in Stutgart zal verschijnen. Uit Alexandrië wordt aan de Daily News geseind, dat op een obelisk, bekend als „de tweede naald van Cleopatra," welke op het punt stond naar Amerika uitgevoerd te worden, door de schuldeischers van de Egyptische regeering beslag is gelegd. Londen. De Standard verneemt uit Weenen, dat Ruslands verhouding tot het buitenland en met name tot Oostenrijk, is verbeterd. Rusland wil in het Duitsch-Oostenryksch verbond opge nomen worden. Eene samenkomst der drie keizers is nagenoeg zeker. Heden voormiddag werd aan het gebouw van het provinciaal bestuur alhier, onder nadere goed keuring, in het openbaar herbesteed: Het bouwen van eene leerschool bij de ryks- kweekschool en lokalen voor gymnastiek-, mu ziek- en teekenondorwijs, benevens conciërgewo ning. Ingekomen waren 5 biljetten van de heeren P. J. van Puffelen en Zoon, alhier, voor f 92.800 W. J. v. d. Weerd en W, de Beste te Goes, ieder voor f 91.300J. F. M. v. d. Heli, alhier voor 87.900 en W. van Uye en Zonen, alhier voor f 84.798. KAMEN Ba- Wind Toestand der DER rom. PLAATSEN. afwgk. richt. kracht lucht zee N. Shields -f 13.7 betr. O 1 Sylt 11.6 stil helder Hartlepool 4-11.7 O betr. deining Swinemunde 10.7 stil mist. Hamburg -1-10.9 stil mist. Delfzijl 4-10.2 OZO 1 mist. Groningen. -+10.0 OZO 1 mist. Helder. -1-10.2 ONO 2 1. bew. kalm Yarmouth. O 5 bew. Vlissingen. 7.6 O 1 betr. Maastricht 6.9 ONO 1 betr. Valentia +- 8.9 O 4 betr. deining Portsmouth. O 5 mist. deining Grisnez 6.5 bew. Parijs. 3.3 NO 2 1. bew. ■- St. Mathieu. 1.2 O 4 1. bew. Biarritz 4- 6.6 ZZW 2 1. bew. Grootste verschil in Nederland t 's ochtends 8 orenH. 3.3 M. des namiddags Barometer te Middelburg, Grftanbeurs: Corr.) 767 Thermometer 30 Oct. 's av. 11 u. 46 gr 31 Oct. 'smorg. 8 u. 43 gr. 's midd. 1 u. 45 gr. 's av. 5 a. 44 gr. Zitting van Dinsdag 28 October 1879. (Vervolg.) Hoofdst. VlIÏ, afd. art. 1. Onder dit artikel komt Voor: Subsidie aan het comité tot weriDg tan schoolverzuim, f 200. Wegens den financieelen toestand der gemeente wenschte de commissie dezen post terng te bren gen tot f 50. Burg. en weth. kunnen zich hier niet mede vereenigen, bovendien zal het comité niet meer gesteund worden door de provincie en de vereeni ging voor volksbelangen; het zou dus een levens- quaestie voor het comité zijn, Na langdurige discussie wordt het voorstel der fin. comm. in stemming gebracht doch verworpen met 10 stemmen. (Voor stemden de heeren Massee en De Jonge van Ellemeet.) Afd. II, art. 1. Subsidie aan het gasthuis, f 1618.204. Art. 6. Waarborg geldleening, memorie. De fin. comm. beweert dat laatstgenoemden post twijfel doet onts'aan omtrent de mogelijk heid, dat nog te eenigertijd boven en behalve het bedrag geraamd bij art. 1, eene som benoo- digd zal zijn voor waarborg als bedoeld bij art. 6. Daar de waarborg ad f 1000 ligt opgesloten in het subsidie ad f 1618.ï0J, zoo adviseert de commissie tot splitsing van het bedrag van f 1618.20 in een bedrag van f 618 20 voor sub sidie en van f 1000 voor waarborg, of tot geheele rooieering van artikel 6. Burg. en weth. antwoorden dat in het plan der geldleening voor de verbouwing van een gedeelte van het gasthuis de bepaling voorkomt, dat de aflossing door de gemeente Goes wordt gewaar borgd. Een gedeelte van het subsidie te brengen op den post voor waarborg kan niet, aangezien het gasthuis de leening heeft aangegaan en dus ook de aflossing moet doen, terwijl werd de post op de gemeentebegrooting uitgetrokken, de gemeente die aflossing zon bewerkstelligen. Ook is het de vraag hoe te handelen, wanneer gelijk in 1878, het subsidie eens minder dan 1000 bedroeg. De gemeente heeft zich als waarborg gesteld voor de richtige aflossing van f 1000 'sjaars of zooveel minder als uit de fondsen van het gasthuis kan gekweten worden van de door het gasthuis bestuur gesloten leening van f 35000. Om dit convenn levendig te houden strekt de post. Nadat eenige discussie had plaats gehad, blijft de memoriepost behouden. Afd. 4, art. 6. Yervolgingskosten van onvermo gende belastingschuldigen, f90. De fin. com. geeft in bedenking om de belas tingschuldigen die werkelijk onvermogend zijn, niet te vervolgen en mitsdien tot besparing der kosten. Burg. en Weth. zeggen hierop dat het onver mogen der belastingschuldigen eerst geconstateerd wordt door een deurwaarder, nadat door den ambtenaar door burg. en weth. aangesteld, waar schuwing en aanmaning uitgereikt en het dwang bevel beteekend is. Alsnu wordt overgegaan tot de behandeling der ontvangsten, om daarna den post voor onvoor ziene uitgaven vast te stellen. By den post hoofdelijken omslag stelt de heer Massee voor dezen post te verhoogen, om dememorie- posten,dieook over 1880 konden noodig zijn, te kunnen dekken. Nadat oppositie tegen dit voorBtel was ontstaan trok de heer Massee dit in, evenals zijn voorstel om de begrafenisrechten voor behoeftigen lager te stellen, en wel nadat de voorzitter dien heer er op gewezen had dat daartoe de verordening moest gewijzigd worden. De heer dr. Callenfels vraagt aan den voorzitter of het voordeelig voor de gemeente is nog geen boomen te rooien. De voorzitter zegt dat bij onderzoek gebleken is dat de böomeu nog ten voordeele van de gemeente knnneu blijven staan en burg. en Weth liever tot ïooiing willen overgaan als de gemeente soms tenige duizendo guldens noodig had, b. v. by de invoering der wet op het lager onderwijs enz. De heer dr. Callenfels bedankt voor de gegevene inlichtingen. Daarna wordt de post Voor onvoorziene Uit gaven aangenomen op een bedrag van 1 1320 38, en met algemeeno stemmen de geheele fcegi ooting in ontvang en uitgaaf op een totaal van f 93698.02 Vastgesteld. Nadat op voorstel van den Voorzitter bet laatste punt der agenda tot eene volgende ver gadering was aangehouden wordt de tegenwoordige gesloten. De Fransche kamers zullen in de eerste dagen van December bijeenkomen, voornamelijk om af te doen wat nog behandeld moet Worden van de begrooting voor 1880 en voor de behandeling der onderwijswetten-Ferry. Het is buitendien zoo goed als zeker, dat een voorstel tot het verleenen van volledige amnestie op de agenda zal worden gebracht. Set ministerie rekent daarop en de heer Le Royer heeft eene statistiek op dit onder werp laten verzamelen, welke hg in het begin van deze week aan den ministerraad heeft mede gedeeld. Men herinnert zich wat in het voorjaar is gebeurd. Na aanneming door beide kamers heeft de president Grévy den 5en Maart eene wet bekrachtigd, vólgens welke voof allen, aan wie door den president in den loop der eerstvolgende drie maanden gratie zou worden Verleend van straffen, wegens de commune uitgesproken, die gratie de gevolgen eener amnestie zou hebben. Toen deze wet tot stand kwam, waren et nog 4.200 lieden, die wegens de cömmune eén of ander vonnis ondergingen. Van deze zijn in het ge noemde tijdperk 3.065 door den heer Grévy met gratie begunstigd en dus geamnestiëerd. Blijven dus ruim 1.100 veroordeelden, gedeeltelijk gede porteerden in Nieuw Caledonië, gedeeltelijk bij Verstek veroordeelden, die zich in verschillende landen van Europa ophouden. Van dit cijfer rekene men nog af eenige lieden, die, als Blanqui, na den 5ett Jt.ni gratie hebben gekregen, en op wie de wet van 5 Maart dus niet toepasselijk is. Die lieden werden wel vrg, maar de nawer-

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2