N«. 258. 122® I879.1 Zaterdag 1 November. BLAUWE BOZEN Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent,1 ..Advertentïen: 20 Oent per regeL' Geboorte-, Trouw-, Doodbelrichten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere, regel meer 0,20. Groote letten worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 31 October. het huwelijk van Hblewa HIalinosska, 9B o; U Het zenden van adressen aan de tweede kamer is eene zoo onschuldige liefhebberij, dat niemand er iets tegen kan hebben. Wanneer men echter wel eens hoort klagen dat ze zoo weinig baten, dan is het billijk in aanmerking te nemen dat de kamerleden, door al de dwaasheden die men hun aanhoudend vraagt, wel eenigszins geblaseerd moeten worden over dit gewichtige recht, waar Ned erlandsche staatsburgers van iederen stand en behoefte zoo overvloedig gebruik van maken. Vele dier adressen zijn het nederleggen ter griffie en nog veel minder het rapport, dat in eene openbare zitting deftig erover wordt uitgebracht, nauwelijks waard. Een enkel proefje uit eene bloemlezing van een drietal jongste zittingen zal doen zien wat alzoo van onze volksvertegenwoordigers verlangd wordt. Mr. Crommelin, oud-rijksontvanger, zendt twee adressen in. In 'teene verklaart hij aanspraak te hebben op „eene zeer hooge waardigheid in den staat," omdat hij, als zijnde by vonnis der •rechtbank verklaard te zijn in staat van kenne lijk onvermogen, üit zijne betrekking is ontslagen, terwijl het bedoelde vonnis, volgens adressants verklaring, is: „nietig, afgedaan, dood en begra ven." In 't andere adres klaagt hij zijn nood omdat hem geweigerd is bij zijn geslachtsnaam het aanhangsel „van de Mepsche" te voegen. De erfgenamen van generaal Von Weibnom, overleden in 1691, verzoeken de kamer om te zorgen dat de regeering de „quaestie" dier erfenis, welke noch de Duitsche noch de Neder lands cLe regeering als quaestieus hebben willen erkennen, door minzame schikking met de erven vereffene. H. P. van Asselt vraagt „spoedige herziening van het kiesrecht zonder af te wachten tot ieder burger zich volkomen rekenschap kan geven van zijne stem." De gemeenteraad van Zevenbergen verzoekt eèn lesje in wetsuitlegging en wil weten hoe de kamer denkt over de vraag „of een lid van het stembureau zich gedurende de stemming mag laten vervangen." P. C. A. van der Pluym is onrechtmatig be handeld door den commissionair Laarijssen, brengt dit in verband met de woelingen der clericalen over de geheele wereld en waarschuwt tegen het „gaan naar Canossa." Ph. von Roesgen von Floss wenscht dat de kamer ga delibereeren over den inhoud van een door hem geschreven boek, getiteld: Wat is recht in Nederland t A. Haverkamp klaagt omdat hij, bij beschik- PEUILLETON. OF DOOR de schrijfster van Vera HOOFDSTUK XX. üit logeeren. „Om de knapste onder de heeren te zijnHij is de zoon van lord Morlahe en schatrijk. Hij heeft twee span paarden, een jacht en eenprach- tigen stal en draagt roode kousenmen zegt dat hij een roman schrijft, maar dat vind ik nog al gevaarlijkwant misschien zet hij er ons ook in. Ik heb nog nooit iemand gekend die romans schreef en zal mij niets op mijn gemak met hein voelen. Ik ben blij dat ik niet naast hem zit maar nu moet ik mij gaan kleeden." Is het een wonder dat deze dochter van sir Lambert algemeen den bijnaam van de domme had? king van den kantonrechter, niet benoemd is tot voogd zijner kinderen en verlangt schadevergoe ding van den staat, dewijl hij tegen dat vonnis niet heeft kunnen appelleeren. J. O. Sigle maakt aan de kamer zijne ongeluk kige omstandigheden bekend, veroorzaakt door onaangenaamheden met den commissaris van politie, den officier van justitie en zijn eigen advocaat. Wij zouden nog melding moeten maken van een (hoeveelste?) adres van deu sedert 1868 petitionneerenden heer Van Angelbeek, indien wij niet bekennen moesten dat deze quaestie, na ons eenige malen duidelijk te zijn geweest, op 't oogen- biik weder hare helderheid voor ons verloren heeft en wij ze, om met een der adressanten te spreken, sedert de wet van 1876, waarbij aan adressant f 30.000 schadevergoeding geschon ken werd, v.oor „nietig, afgedaan, dood en be graven" houden. Is 't wonder als de kamer er zeeziek van wordt en aan den „ter griffie gedeponeerden" papierberg maar zelden haar aandacht schenkt? In verband met het bericht, dat van wege de Exploitatie maatschappij twee hoofdambtenaren afgevaardigd zijn geweest naar Engeland, om daar de zoogenaamde hotelsrijtuigen te bezichti gen, die eventueel voor den mailtréin zouden gebruikt worden, laten wij hier eene korte be schrijving van zulk een rijtuig volgen, zooals dat door de Pullman Palace Car Company vervaardigd is en met 1 November a. op de Great Eastern Railway tusschen Leeds en KingsCross-station zal loopen. Dat rijtuig zal dienst doen in een sneltrein, die 's morgens om 10 uur uit Leeds vertrekt en te 2 uren te Londen aankomt. De met dezen trein reizende kooplieden kunnen derhalve zeer geschikt hun tweede ontbijt in den trein gebruiken, terwijl hun by den terugrit, die om 5§ uur namiddags plaats heeft, een goed middagmaal wacht. Na tafel, kan men in de aangrenzende rookkamer de koffie gebruiken. Aan het eind van het rijtuig bevinden zich'twee deuren, waarvan de eene naar de keuken leidt, terwijl de andere toegang tot de eetzaal geeft. Tusschen de keuken en de eetzaal is een luik, waardoor de kok de spijzen aangeeft. In de zaal bevinden zich 6 tafels, 3 aan iedere zijde, zoodat in het midden een doorgang open biyft. De zitplaatsen, 10 in getal, zyn bekleed. Aan het tegenovergestelde einde van het rijtuig, dus tegenover de keuken, bevindt zich een toilet kamer voor dames en een kachel, de rookkamer en toiletkamer voor heeren. Aan iedere tafel zijn electrische schellen aangebracht. De bediening in het rijtuig geschiedt door een kok, een conduc teur, die tegelijk kellner is, en een jongen. De lengte van het rijtuig bedraagt binnenwerks 52 HOOFDSTUK XXI. ïïët bal, Helena dineerde in een hooge japon zooals zij dat in andere landen gewoon was geweest. Zg was in het lila satyn, met smal bont gegarneerd, en toegeknoopt met geëmailleerde knoopen. Iedereen was er verbaasd over behalve Temple Joliffe. Hg zat aan tafel naast lady Ankerville, at by na van niets en vroeg om allerlei dingen die niet alleen niet in de kamer, maar zelfs niet in huis waren. Hg keek zeer vervelend, om te laten zien dat hg zich niet. dikwyis zoover verlaagde van een jachtclub bg te wonen of met mevrouw Ankerville te dineeren. Deze dame woonde buiten en had zich voor deze gelegenheid zeer uitge dost en was opvallend gekleed. Zg was een weinig doof en zeer zedig, daarom vertelde mgnheer Joliffe haar de nieuwste, ergste schandaaltjes van Zijn club. Zg verstond lang niet alles wat hg zei en daar zg de meeste namen die hg noemde niet kende, verwarde zg wel eenigszins de rollen toen zg later alles aan haar man overbracht, erbg voegende dat het al heel treurig was. Na hét eten was mijnheer Joliffe in de gelegen heid om zich beter te amuseeren, door zich te laten voorstellen aan Helena en tien minuten later bleek het dat zij wel twintig personen en minstens half zooveel steden gezamenlijk keuden. :i0 Eng. voet en de breedte 8 voet. Zulk een rijtuig kost f 35.000. Een groote plaag bij de spoorwegen is het warmloopen der metalen. Loopt b. v. van een rijtuig een der metalen warm en is dat van eenigszins ernstigen aard, dan mag het rgtuig niet verder doorloopen alvorens hersteld te zijn; de reizigers moeten uitstappen, het rijtuig wordt uit den trein gezet, soms door een ander vervan gen en de trein krggt vertraging. Nu bestaat er veel meer gevaar dat de metalen warmloopen van een voertuig dat in een sneltrein loopt, dan b. v. in een goederentrein. Ten einde het warmloopen te voorkomen, be staat, naar wij vernemen, bij de Exploitatie maat schappij het voornemen om de rg tuigen, die in den mailtréin dienst doen, te voorzien van assen met lange tappenwaardoor het draagvlak grooter en de kans voor warmloopen geringer wordt. De tegenwoordige tappen zgn meestal 15, de lange 20 centimeter lang. De heer A. van Eek, hypotheek-bewaarder te Leiden, heeft in het Handelsblad een opstel gewijd aan de door ons gemaakte opmerking, betreffende de wijze waarop in voorkomende vacatures bij de algemeene rekenkamer voorzien wordt. {M. ct van 25 Oct. ji.) Hg is het met onze critiek geheel eens en toont in bijzonderheden aan welke toevallige omstandigheden en welke invloeden, die aan de aanvulling van het personeel der rekenkamer geheel vreemd moesten blijven, bg het opmaken der jongste nominatie zich hebben doen gelden. De keuze van den heer Becking, directeur der registratie en domeinen in Zuid-Holland, tot eersten candidaat, acht de heer Van Eek zeer gelukkig. Hg verkreeg echter bg de eerste stemming maar 6 stemmen. «Hoe lichtelijk zou de verplaatsing van aanvankelijk een enkele stem een ganseh andere uitkomst hebben opge leverd Een discussie, die kort voor het opmaken der nominatie plaats vond tusschen twee corypheeën van verschillende kerkelijk-politieke partijen, oefende niet onwaarschijnlijk daarop mede eenigen invloed uit. «Een aanwijzing te meer, dat de tegenwoordige nomi natie veel heeft van een loterij, treft men aan in het verschijnsel, dat hij de eerste stemming voor de eerste plaats, hij die tweede candidaat werd, slechts innam de volgorde van 56 met vijf stemmen en de derde candi daat slechts die van 917 met twee stemmen." Het denkbeeld, dat wij in overweging hebben gegeven, benoeming eener vaste commissie van leden der tweede kamer, om bg voorkomende vacatures eene aanbeveling voor de candidaten- lijst op te maken, oordeelt de heer Van Eek, zooals het daar ligt, minder vatbaar voor aanne ming. Wel zou ook hij aan eene commissie de voorkeur gevenmaar schrgft hg Hare oogen begonnen te schitteren; want zij had al zoolang zij in Dampshire was gezegd dat het leven zonder de ambassades vrg saai was! Maar Temple Joliffe was aan verscheiden hoven geweest en kende Bérold de Varicourt, Sacha de Bérézoff en Gino degli Incontri, die bij de ambassadas te Weenen en Parijs waren geweest en allen gezworen hadden eeuwigdurend rouw te dragen als zy getrouwd was. Daarna kwamen zg op de buitenlandsche politiek en om haar te behagen stelde mijnheer Joliffe zich als Russophoob aan; Helena werd opgewonden, hare wangen gloeiden. Zij sprak over de heldhaftigheid en het lijden harer moeder en groot was de deelneming van haar bewonderaar, die vergat dat hg in geen drie maanden aan zgn eigen moeder geschreven had, ofschoon zij weduwe was en hij het grootste gedeelte van haar inko men verteerde. Onderwijl was het overige gezelschap naar de piano gegaan. Er werd door eenige jonge dames middelmatig gezongen; maar toen Helena begon maakte zij vooral op Joliffe een diepen indruk. Haar prachtige, zuivere stem en fijne uitvoering bekoorden hem en hg deed voor haar iets waar hij volstrekt geen plan op had gehad: hij zong te Marham. Hg zong totdat zyn stem een hartstochteiyke smart teweeg bracht in het gemoed eener vrouw, die even vurig bemint als altijd, doch tot de ontdekking begint te komen «Ik zoude van haar geen. dubbeltallen wenschen, maar de aanspraken en de geschiktheid overwogen willen heb ben vau al de aspiranten, en op het gevaar af dat de sollicitanten nog meer talrijk zouden worden, de aandacht bij een publiek te maken stuk alleen willen doen vestigen op dié personen, die haar voorkwamen ;het meest daartoe bekwaam en geschikt te zijn; ook met'het'oog op het element, dat, naar het oordeel dier commissie, in de rekenkamer het meest versterking mocht eischen. En al is er niet jaarlijks een vacature in dat weinig talrijk college te wachten, zoo zoude ik toch jaarlijks wenschen de aanwijzing van leden dier commissie, met bepaling verder, dat niemand daarin langer dan voor twee achter eenvolgende jaren zitting mocht hebben. «De leden der tweede kamer zouden echter geenszins gebonden moeten zijn aan die aanbeveling. Het betreden van dien weg zoude de leden der staten-generaal ontheffen van het ontvangen van vele noodelooze bezoeken, welke verplichting minder aangenaam voor ieder, (ik weet dat hij ondervinding) bovendien tamelijk krenkend is voor menschen van meergevorderden leeftijd; het zoude, waar het publiek oordeelt naar het succes, waarlijk verdienste lijke mannen, bij het geheim blijven van hun solicitatie, niet henadeelen en, wat de deur toedoet, het zou de deug delijkheid der keuze zeer bevorderen. Het Haagsche Dagblad heeft, mede naar aanlei ding onzer opmerking, voorgesteld aan de reken kamer zelve het recht van voordracht te geven, even als de hooge raad bezit. Afgescheiden van ons gevoelen dat het aantal colleges, die zichzelf aanvullen, niet builen noodzaak vergroot moet worden, is echter art. 176 der grondwet hiertegen een bezwaar. Ook in dit opzicht meer in byzon- derheden tredende dan in eene grondwet wensche- lgk of doelmatig is, draagt dit artikel aan de tweede kamer het opmaken der voordrachten tot aanvul ling der rekenkamer op. De aandacht onzer lezers wordt gevestigd op achterstaande advertentie, waarin liefdegiften ge vraagd worden tot leniging van den nood der slachtoffers van den vreeselgken watersnood in Spanje. Nederland, dat zoo dikwijls zelf in de nood- zakeiykheid heeft verkeerd om op de weldadigheid van anderen een beroep te doen wanneer het door zijn erfvijand, het water, geteisterd werd, zal zeker den plicht der wedervergelding ook bij deze gelegenheid niet uit het oog verliezen. De heer J. C. van der Heil, door burg. eu weth. benoemd tot onderbrandmeester by de Mid- delburgsche brandweer heeft die betrekking aan genomen en is geplaatst bg de spuit S. Gedurende de week van 23 October tot en met 29 Oct. zijn te Ylissingen aangekomen met de stoomschepen van de maatschappy Zeeland 389 en vertrokken vandaar naar Engeland 445 passagiers. dat haar huwelijk niet in den hemel gesloten is. Helena was ongelukkig en niet verstandig, en de enkele woorden die zg dien avond tot haar man sprak, waren niet vriendelgk of zacht, terwyi zijne samengetrokken wenkbrauwen mijnheer Joliffe spoedig op de hoogte hunner verstandhouding brachten. Deze profiteerde ervan om zooveel mogelijk met haar te dansen, te wandelen en te praten en haar zoo opvallend het hof te maken dat al de dames in buis een hekel aan haar kregen. Mijnheer Tarleton, die in de rookkamer door Joliffe en Baldwin beide was afgesnauwd, besloot zich op de Poolsche schoone te wreken. Om kort te gaan deze bals, die voor de bewoners van Dampshire van zooveel beteekenis waren, zetten heel wat kwaad bloed. Worclt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1