Laatste berichten. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. Ongeveer drie weken geleden, ïag een zijne ziet, mogelijk ook het gevolg van lichaams ongesteldheden overprikkeldheid vermoeienis, een dissonant in zijn zenuwleven. Zoo klaagde hij op een avond, nadat hij een tijd lang voor zich had gezien, tegen ons, dat hij van zijn po- litieken arbeid weinig vreugde en voldoening had gehad. Dat niemand hem daarom liefhad. Daar mede had hg niemand gelukkig gemaakt, zeide hij, zich zelf niet, zijne familie niet en anderen niet. 50 October des morgens te 8 uren. Gemeenteraad van Goes, zoek êh ïapport; 8® van den heer L. C. van der aangewezen, dan zonden de heeren Rumbal (door dit schelmstuk) niet alleen 1,25 liter melk hebben verloren, maar een prijs van f600. Immers zonder deze 1,25 liter zoude de koe der heeren Welford meer melk hebben opgebracht dan de Hollandsche koe. Wie dus naar Engeland gaat om ten toon te stellen, moet, evenals vroeger voor de poppenkast, op zijne zakken passen. (N. v. d. D.) Het gerechtshof te Amsterdam heelt uitspraak gedaan in de zaak tegen D. W. Bosch, beschuldigd van valschheid in een publiek en authentiek ge schrift,door het aan bet postkantoor met den haam G. W. Bosch teekenen van een kennisgeving van een aangeteekenden brief met f 2000 in Indische bankbiljetten, welken brief hij daarop in ontvangst genomen heeft, terwijl hij de waarde gedeeltelijk ten eigen bate heeft aangewend. Het hof heeft tegen de zienswijze van den verdediger beslist, dat deze met den stempel van het postkantoor voorziene kennisgeving, opgemaakt overeenkomstig voorschrift van een koninklijk besluit van 1878, volgens formule van het ministerie van waterstaat, is een authentiek en publiek geschrift, omdat in tegenwoordigheid van een ambtenaar door hem in dezen is gëteekend. Het heeft den beschuldig de, ouder aanneming Van verzachtende omstandig heden, veroordeeld tot een cellulaire gevangenis van éen jaar en twee geldboeten van f 50. De verdediger zal zich wegens het rechtsbeginsel in cassatie voorzien. Ter civiele terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage werd gisteren behandeld de zaak van mr. F. M. C. van Deinse, appellant, tegen W. Van Mannekus en cons., geïntimeerden. In eersten aanleg hadden deze laatstee een vordering ingesteld tegen mr. Van Deinse, als zoude deze zonder hun machtiging namens hen een request tot verkoop van onroerend goed hebben ingediend. Nu was de vraag of het hier een actie en désaveu gold. De rechtbank meende, dat dit niet het geval was, en verwierp daarom het middel van niet-ontvankelijkheid door den app. tegen die actie opgeworpen. Zij liet hem echter toe tot het door hem tevens aangeboden getuigenbewijs. Door dit vonnis achtte app. zich gegriefd, omdat z. i. de rechtbank ten onrechte had uitgemaakt, dat hie r geen actie en désaveu was ingesteld. De geïnt. daarentegen beweerden, dat dit appèl was niet-ontvankelijk, omdat app. van de rechtbank had verkregen hetgeen hij gevraagd had, nl. toelating tot getuigenbewijs. Voor den appellant trad op de advocaat mr. Van Hoek uit Middelburg, voor de geïntimeerden de advocaat mr. Van Houten. De adv.-gen. mr. Gregory zal in deze zaak den 7n November a. s. conclusie nemen. Vad.) Koudekerke, 29 October. Twee koop lieden in parapluies, te Middelburg woonachtig, kwamen laat in den avond in zeer beschonken toestand door deze gemeente en geraakten even buiten het dorp, op den Middelburgschen straatweg, in een zeer diepe sloot. De een was zoo gelukkig de andere zijde te bereiken en daar op het land in slaap te vallen. De ander ware voorzeker verdronken, wanneer niet even na middernacht de heer T. met nog twee anderen toevallig daar voorbij gekomen waren, en, door de parapluies, die op den kant lagen, opmerkzaam geworden, den drenkeling in bewusteloozen toestand vonden. Met veel moeite gelukte het hem uit het water te halen. Hij gaf geen teeken van leven meer maar door toepassing van de hulpmiddelen, door de Maatschappij tot redding van drenkelingen voor geschreven, gelukte het hun eindelijk de levens geesten weder op te wekken. Zij brachten hem vervolgens bij den heer Bertel, geneesheer alhier, die, geholpen door den gemeenteveldwachter, niets onbeproefd liet, om het bijna uitgebluschte leven te behouden; gelukkig met gunstigen uitslag. Den heer B. komt een woord van waardeering toe voor zijne bereidvaardigheid; maar ook de heer T., die reeds door de Maatschappij voor het redden van een anderen drenkeling met een gouden medaille weïd vereerd, en zijne metgezellen ver dienen allen lof. Arnemulden, 30 Oct. In den nacht van 28 op 29 Oct. jl. had een matroos, J. Meulemeester, op de yischsloep Boreasschipper D. van Belzen, het ongeluk in de Noordzee van de losgesprongen schoot een slag te krijgen, over boord te vallen en te verdrinken. Alle aangewende popingen tot redding waren vruchteloos. Stavenlssc, 30 October. Heden heeft de heer J. de Visser, geneesheer alhier, het voorrecht, zijn 25jarig feest als zoodanig te vieren. Van wege de ingezetenen wordt hem een fraaie étagère aangebodenmaar meer dan door dit stoffelijk bewijs van ingenomenheid, moet de gedachte hem genoegen doen, dat zijn persoon en zijn werk ge waardeerd worden door alle dorpelingen, die zich met hem en zijne familie op dezen dag verheugen. Te Groningen is eene vergadering van ge meenteraadsleden en belangstellenden gehouden om over het wetsvoorstel-Van Kerkwijk van ge dachten te wisselen. Daar er echter in 't geheel slechts 11 personen aanwezig waren, wier gevoelens uiteenliepen, is besloten eene nieuwe oproeping te doen. dienstmeisje, wonende op het Koningsplein, in de Leidschestraat te Amsterdam een kind van twee jaar tusschen de rails loopen, terwijl de tram in volle vaart aan kwam snellen. Zonder zich te bedenken, vliegt ze naar het kind toe, neemt het op en werpt het over de rails. Zij zelve werd door het paard aan den schouder geraakt, zonder evenwel eenig zichtbaar letsel te bekomen. Door den schrik verloor zij haar spraakvermo gen. Het valt moeilijk uit te maken of haar schrik aan deze aanraking is te wijten of hieraan moet worden toegeschreven, dat ze, bij het zien van het kind (dat met geweld tegen de straat- steenen aangekomen, aan het bloeden was) in de meening werd gebracht, dat ze het had doodge gooid. Zij is nu nog onder geneeskundige behandeling en kan slechts met moeite eenige halfverstaanbare woorden uiten. De naam van het meisje (een wees) is Geertruida Goorekate. Niettegenstaande de daling der prijzen van vaste goederen te Rotterdam, is in de huurprijzen nog geen verandering te bespeuren. De lust om huizen te bouwen moge iets verminderd zijn, de pas gehouden veiling der gemeente van bouw grond aan de Van Oldenbarneveldstraat en Mau- ritsstraat bewees, dat er nog goede prijzen betaald worden. Van de negen perceelèn bouwgrond werden er vier verkocht tot den prijs van/130.25 a f 36 per centiare, vijf perceelen tot den prijs van f 50.50 a f 57.50 per centiare. Van Ouddorp zijn weder 27 personen naar Amerika vertrokken, terwijl nog een viertal ge zinnen zich gereed maken om dit voorbeeld te volgen. Gebrek aan werk, ten gevolge van den ondergang der meekrapteelt, is oorzaak van deze landverhuizing. In dit jaar zijn reeds een 50tal personen vertrokken. In het aanstaande jaar zal waarschijnlijk de landverhuizing op eene groote schaal plaats hebben, daar de lust daartoe bij de arbeidende klassen algemeen is en personen, die reeds in Amerika gevestigd zijn, geld overzonden om de reis voor hunne nog hier wonende familie te bekostigen. De mededeèling van den heer Tjeenk Wlilink in Arnhem in ons blad van gisteren, heeft reeds menigeen verplicht. Wij vernemen dat ook de heer Stoeller van iemand, die zich Schoemacher teekent, uit Rotterdam een bestelling voor terra-cotta- beelden heeft ontvangen, maar ze, na informatie, niet uitvoerde; terwijl twee dames bestellingen kregen voor haar postzegelwerk, een smid voor een gothisch deurhengsel, een sigarenfabrikant voor sigaren enz., allen van denzelfden Schoemacher. ArnhCt.) Te Arnhem zijn twee huizen in de Kade straat, tengevolge van het dreunen van den grond bij het inheien van palen en het uitpompen van kwelwater voor een stoomgemaal tot waterlooziag, van onder tot boven zoodanig gescheurd, dat men de vingers door de scheuren naar binnen kan steken. De bewoners verlaten, uit vrees voor instorting, telkens tegen den avond hunne huizen. Huurders en eigenaars hebben de gemeente aan gesproken om schadevergoedingdeze stelt echter den aannemer aansprakelijk, terwijl anderen beweren dat de zwakke bouw der huizen schuld is van het ongeval. Matière a procéder dus in overvloed. Ook te Amsterdam hebben sommige slagers aan den drang der omstandigheden moeten toe geven en is dus bij dezen werkelijk goed vleesch voor f 0.40 per 4 KG. verkrijgbaar, wat eigenlijk toch nog 25 pet. te hoog is. De echte, nette slagers, evenwel, laten nette menschen nog dezelfde prijzen betalen, als toen het vee ongeveer twee maal zoo duur was. 't Is zeker in dit geval be nijdenswaardiger, een net slager, dan een net vleeschbehoevend burger te zijn. Het volgende verhaal gaat rond in de dag bladen omtrent de wijze waarop de Engelschen de verblijfplaats van koning Cetewayo ontdekt hebben. Zij hadden vijf Zoeloes gevangen genomen van het gevolg des konings, die echter ook na een ruim gebruik van de cat o' nine tails weigerden den weg te wijzen. Twee der gevangenen wisten te ontvluchten. Loid Gifford liet toen de drie anderen op korten afstand van elkander plaatsen en blinddoeken. Daarop werden twee schoten met los kruit gelost. Ieder der Zoelces dacht toen, dat zijne beide kameraden doodgeschoten waren. Twee hunner bleven echter we'geren iets te zeggen, maar den derde was de moed in de schoenen gezonken, zou men kunnen zeggen als de Zoeloes schoenen droegen en bij gaf de schuilplaats van zijn koning aan de Engelschen op. De bekende Moritz Busch, de episodische levensbeschrijver van Bismarck, heeft weder eene nieuwe verzameling uitgegeven onder den titel Bismarck in Varzin. Wij ontleenen daaraan het volgende. De kanselier gaat door voor een ijzeren karakter, voor een zich van zijn kracht bewuste en steeds van zich zeiven zekere geest. Menigeen zal den ken, dat hij op de rjj zijner daden en scheppingen terug moet zien als God de vader den zevenden dag op de door hem geschapen wereld. Ik zal dat niet tegen spreken. Toch heeft hg ook zijne zwakke oogenblikken. Oogenblikken van schijn bare of werkelijke ontevredenheid met hetgeen hij gedaan heeft, met zijn lot, weemoedige of liever zwaarmoedige stemmingen, die zich uiten als Weltschmerz. Wellicht een mystiek proces in Wij protesteerden. Hij ging echter voort: „Doch wel velen ongelukkig. Zonder mij waren drie groote oorlogen niet gevoerd, waren tachtig duizend menschen niet omgekomen, en ouders, broeders, zusters, weduwen zouden niet treuren." „En verloofden," zeide iemand. „En verloofden, herhaalde hij. Dat heb ik echter met God afgemaakt. Maar vreugde heb ik weinig of niet gehad van alles wat ik gedaan heb, wel veel verdriet, zorg en moeite." De volgende lijst toont de scheepvaartbe weging aan door het kanaal van Suez gedurende de laatste negen jaren Jaren. Schepen. Tonnemaat. 1870 486 435,911 1871 765 761,467 1872 1082 1,439,169 1873 1173 2,085,072 1874 1264 2,423,672 1875 1494 2,940,708 1876 1457 3,072,107 1877 1663 3,418,949 1878 1593 3,291,535 Het blijkt dus dat in 1878 het aantal schepen kleiner was dan in het vorige jaar, waartoe de algemeene flauwheid van den handel voorzeker zal hebben bijgedragen. Er zijn gedurende dat jaar 51 Nederlandsche koopvaardij stoombooten door het kanaal gevaren, benevens 1 Nederlandsch oorlogschip. 's Gravenhage. Blijkens de koloniale begrooting voor Curasao bedraagt de subsidie voor 1880 f 140.586. Op de uitgaven der kolo nie heeft de regeering zuinigheidshalve 50.000 geschrapt. NAMEN DES PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. tracht lucht zee N. Shields 15.0 ÖNO 1 betr. kalm Sylt 10.7 N 2 1. bew. Hartlepool 12.4 O betr. kalm Swinemunde 8.6 stil mist. Hamburg 99 stil mist. Delfzijl 10.1 O 0 betr. Groningen. -+10.0 ozo 0 betr. Helder. -4-10.5 O 1 z. bew. kalm Yarmouth. O 2 bet. kalm Vlissingen. 8.1 ONO 2 betr. Maastricht 7.3 O 1 betr. Valentia 4- 9.4 NO 2 z. bew. deining Portsmouth. ONO 4 z. bew. deining Grisnez 6.2 0 4 mist. Parijs. 3.4 NO 1 betr. St. Mathieu. 0.3 O 3 betr. Biarritz 5.7 ZZW 3 z. bew. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenH. 3.2 M. des namiddags Barometer te Middelburg, Graanbeurs: Corr768 Thermometer, 29 Oct.'sav.llu.gr. 30 Oct. 'smorg. 8 u. 46 gr. 's midd. 1 u. 48 gr. 's av. 5 u. 47 gr. Zitting Van liinsdag 28 October 1879. Voorzitter de heer De Witt Hamer. Tegenwoordig 12 leden, een vacature. De notulen der vergadering van 25 September jl. worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet daarop de volgende mede- deelingen 1® dat een kachel, die voor de gemeente niet meer benoodigd was, op daartoe gedane aanvrage, tegen de getaxeerde waarde van f 12 is van de hand gedaan; 2° dat vier doode Doo rnen van de gemeente zijn verkocht voor f 50; 3° dat door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland opnieuw voor een jaar, vergunning is verleend aan den heer J. Adam, om de gemeente-apotheek tegelijk met zijn apo theek waar te nemen; 4° dat van gedepu teerde staten bericht is ontvangen, dat wordt berust in het subsidie van de gemeente aan het gasthuis voor 1880 ad f 1618.204, en dat daarvan mededieling is gedaan aan het bestuur; 5® dat de heer P. K. P. J. van Sloten alhier, oud-kapit. der infanterie, welwillend op zich heeft genomen, de lessen aan de meisjes school voor middelbaar onderwijs gedurende de vacature Jansen waar te nemen en burg. en weth. zulks zeer op prijs stellen. Daarna worden de volgende ingekomen stukken ter tafel gebracht en zooveel noodig voor notifi catie aaogenomen1° van ged. staten, hunne goedkeuring van den afstand van grond in erfpacht aan J. P. Larseu2® van mej. W. A. de Jongh, dat zij hare benoeming tot regentes van het gasthuis aanneemt; 3° van burg. en weth., pro cesverbaal der kasopneming bij den gemeente ontvanger op den 30 September 1879, met bericht dat alles in orde is bevonden4° van den heer L. D. Borel, een verzoek om een uitweg te mogen maken aan den stationsweg en het kaphout aldaar 12 a 14 meters te doen hakken. Dit verzoek is gerenvoieerd naar burg. en weth. tot onder Feltz, bericht dat hij, wegens vertrek naar elders, ontslag neemt als lid van den raad en als lid of voorzitter der commissiën uit den raad, benevens als voorzitter van het gasthuis-bestuur. De voorzitter zegt dat burg. en weth. dit bericht met leedwezen hebben ontvangen; dat toch de heer Van der Feltz zich, in den korten tijd dat hij hier inwoner was de genegenheid van een ieder die met hem in aanraking kwam heeft weten te verwerven en dat hij als raadslid, in diverse betrekkingen, met ijver de zaken die hem waren toevertrouwd heeft behartigd, en be tuigt dien heer hier openlijk den dank van den raad. Verder zegt de voorzitter dat de verkiezing ter zijner vervanging is bepaald op Donderdag 13 Nov. a. en worden, telkens met 11 stemmen, aangewezen als leden voor het stembureau de heeren Pilaar en De Jonge van Ellemeet, die zich daartoe bereid verklaren, terwijl de overige leden allen door den voorzitter als plaatsvervangers worden aangewezen en 6° Van C. Plas, een verzoek om hem tot bou wing van een huis aan de Ganzebarrière af te staan 5 aren gemeentegroud. Dit verzoek wordt gerenvoieerd naar burg. en weth., tot onderzoek en nader voorstel. Alsnu komen in behandeling: De rekening der dienstdoende schutterij over 1878, die in ontvang met f 542.70, in uitgaaf met f 343.98 en dus met een goed slot van f 198.72, voorloopig wordt goedgekeurd. De begrooting van de schutterij voor 1880 wordt mede voorloopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 445.30, met eene toelage uit de ge meentekas van f278.53. De begrooting der ontvangsten en uitgaven van het burg. armb. over 1880, wordt vastge steld in ontvang op f 48,541.804, in uitgaat op f33,798.694 en derhalve met een waarschijnlijk batig slot van f 14.734.11. Alsnu is aan de orde de begrooting van Ont vangsten en uitgaven der gemeente voor 1880. De voorzitter zegt deze begrooting artikelsge- wijze te zullen behandelen en daarbij te beginnen met de uitgaven; mocht een der leden bij een óf ander artikel eene op- of aanmerking hebben, zoo verzoekt hij hun het woord te vragen, overigens zal hij het stilzwijgen beschouwen als aanneming van het artikel; verder zal hij de opmerkingen der financiëele commissie door den secretaris doen lezen bij elk artikel waar deze op slaan en zelf het antwoord van burg. en weth. daarna lezen; dit wordt goedgevonden. Hoofdst. 1, afd 2, art. 1, jaarwedde van de ambtenaren en bedienden bij de gemeente-secretarie, f1900. De financiëele commissie zag met leedwezen dat deze post onveranderd was voorgedragen, zelfs zonder eenige toezegging van te bre igen wijziging iu de inrichting van de secretarie en de instruc tie voor de ambtenaren; allereerst zonde zij wenschen dat deze betrekkingen niet langer ver- eenigbaar waren met andere openbare betrekkin gen en de boden niet langer fungeerden als markt meesters, Wangmêesters énz. Burg. en weth. antwoorden hierop dat zij zoo dra him college een jaar het personeel iu alle perioden heeft waargenomen, zullen kunnen beoor- deelen in hoeverre de giiffie kan gereorganiseerd worden, maar nü, bij het vooruitzicht van de lOjarige volkstelling, niet gaarne tot vermindering van personeel zouden overgaan, doch dat bij vaca ture geen nieuwe titularis zal aangesteld worden, voor zij den raad hierover gehoord hebben. Na eenige discussie wordt deze post onveranderd vast^Gsteld» Hoofdst. I, afd. II, art. 2. Jaarwedde van don ambtenaar belast met het bijhouden der bevol kingsregisters enz., f 200. De heer mr. De Jooge van Ellemeet vraagt waarom deze post niet be hoort bij art. 1, en of het Werk dan niet door een dier ambtenaren kon worden vervuld, waardoor deze post ten voordeele der gemeente zou kunnen komen. De voorzitter zegt dat deze post onder art. 2 wordt uitgetrokken omdat het att. op de gedrukte formulieren voorkomt. Bij art. 3 van dezelfde afdeeling komt voor f 100, voor het onderzoek der publieke vrouWen de heer Callenfels stelt voor dezen post yoór memorie uit te trekken, omdat er geene publieke vrouwen in deze gemeente aanwezig zijn. Na eenige discussie wordt het voorstel met 8 tegen 4 stemmen verworpen (voor het voorstel stemden de heeren Callenfels, Steketee, Den Boer en Van Asperen Vervenne). Art. 6. Jaarwedde van den klokkenist, 200. De fin. comm. zegt, dat het uitsluitend met het oog op den hoogen leeftijd van den tegenwoordigen titularis is, dat tot het behoud van een zoo hoog bedrag voor dezen post door haar wordt geadvi- S66rd> De heef Massée voert nog even het woord om aan te toonen dat het alleen de fin. toestand der gemeente is die hem aanleiding gaf om öp dezen post en anderen aanmerkingen te maken of voorstellen te doen. Het art. blijft daarna onveranderd op de begrootiDg. Art. 12 en 13, van deze afdeeling. Jaarwedde van de marktmeesters f 220, van den waag- en keurmeester f 140. De fin. comm. zegtTeneinde de invorderiog der staan- en waaggelden beter te kunnen con troleeren, komt het haar wenscbelijk vouf eene percentsgewijze belooning daaraan te verbinden. Bovendien wil zij het getal der titularissen bren gen tot éen voor elke betrekking en stelt voor de jaarwedde met 25 te verhoogeü- Burg. en weth. wenschen bij het ontstaan' van eene vacature geen nieuwe titulariB aan te stellen en dan de proef te nemen of éen ambtenaar voldoende is, doch ontraden over te gaan tot het percents gewijze beloonenzij adviseeren echter ook om de jaarwedde van den keurmeester met 25 te verhoogen. De heer Steketee zegt dat éen keurmeester te weinig is, dat wel is waar Peelt uitstekend zijn best doet, maar dat er omstandigheden kunnen voorkomen die een tweeden keurmeester nood zakelijk maken. Na eenige discussie wordt besloten den post onveranderd te laten, doch aan burg. en weth. over te laten om een nader voorstel hieromtrent in eene Volgende vergadering over te leggen. Art. 16. Jaarwedde van de drukkers der ge meente, 400. De fin. comm. meent dat deze post zouue kunnen in stand blijven, behoudens vervanging bij de regeling der aangelegenheden zooals door hen bedoeld wordt bij het koftelingfl doof haar uitgebracht advies.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2