31 October, 257. 122c Jaargang. BLAUWE ROZEN Dit blad verschijnt dagelijks," met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère 6. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones, Benoemingen en besluiten. Middelburg 30 October. Onderwijs. Landbouw. Kerknieuws. Kunstnieuws. het huwelijk van Helena IIalinosska, van Landbezit te Mijdrecht, ten doel hebbende het aankoopen en exploiteeren. van .gröndén in de drooggemaakte plassen van de zoogenaamde Eonde Veenen aldaar. Het kapitaal der maatschappij is bepaald op een millioen gulden, waarin reeds voor f 877,000 is deelgenomen. De gewezen eerste officier van het stoomschip Overijssel schrijft aan de N. Bott. Ct. dat er bij de stranding van genoemd vaartuig op Guar dat ui 36 zwemgordels aan boord waren. Een daarvan heeft de 1ste officier zelf aan den kapitein bij het naar den wal gaan uitgereikt, niet alleen tot be veiliging van zijn leven, maar ook omdat deze eenige honderden guldens in specie om zijn middel bevestigd had, welke tot nut van al de schip breukelingen dienen moesten en bij het mogelijk omslaan der sloep, des kapiteins leven in gevaar konden brengen. Is deze voorstelling juist, dan vervalt het ver haal, vroeger door een ooggetuige in het Vaderland gedaan en daarmede o. a. ten deele de ongunstige gevolgtrekking, welke door ons ten aanzien van het gedrag van den kapitein gemaakt is. RIDderqrdeh. Vergunning verleend aan den heer G, Sbykerbuyk, koopman te Batavia, tijde lijk in Nederland, tot het aannemen der versier selen van ridder der Koninklijke Militaire Orde van Jezus Christus, hem door den koning van Portugal geschonken, en aan den heer J. H. W. Gra venhorst, waarnemend gezaghebber van Bonaire, tot het aannemen der medaille van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hem door den president a. i. der Vcreenigde Staten van Vene zuela geschonken. Broekhoff, opgevoerd. Alle medewerkers deden om strijd hun best om het wel wat uitgebreide stuk, in negen tafereelen, goed ten tooneele te brengen en slaagden daarin, hunne krachten in aanmerking genomen, naar wensch; enkele rollen werden verdienstelijk weergegeven. Ofschoon we geen critiek wenschen uit te oefenen, meenen wij echter niet te mogen verzwijgen dat de uitspraak van sommigen steeds veel te wenschen overlaat, wat, bij een weinig studie, wel ware te verbeteren. Een komisch tafereel tusschen Nickel en Pickel dat vlug werd afgespeeld, besloot de uitvoering, die door een geanimeerd bal gevolgd werd. Maandag den lOen November a. zal in den schouwburg alhier eene voorstelling gegeven worden door een gezelschap Fransche tooneel- spelers onder directie van den heer Widiam, met wien ons publiek in vroeger jaren reeds kennis maakte door de opvoering van het drama Les enfants d'Edouard en de voorstelling met Mil6 ScriVaneck. Het programma bevat de volgende twee blij spelen VEtincélle, in éen bedrijf, van Edouard Pailleron, en Les 30 Millions de Gladiator, eomé- die-vaudeville in 4 bedrijven van Eugène Labiehe en Philippe Gille. Alle drie deze namen, bij den beoefenaar der hedendaagsche Fransche tooneel» litteratuur gunstig bekend, beloven de kennis making met twee geestige werken, tot een genre behoorende dat ten onzent minder bekend is dan het klassieke, soms wel wat zwaar op de hand zijnde oude répertoire. Als leden van het gezelschap worden ons o. a. opgegeven: Mevr. d'Askoff, „van de theaters te Parijs en St Petersburg", mevr. Branciard, „van Palais-Bogal", de heeren Francin en Gothi, „van de Variétésde heer Dermonville, „van het Athénée" enz. Een zeer uitvoerig en belangrijk afdeelingsver- slag der tweede kamer is verschenen over de algemeene politieke en financiëele beschouwingen) bij het onderzoek van de staatsbegrooting ge leverd. Er blijkt uit: vooreerst, dat vrij algemeen de geheimhouding van de stukken, die tot de jongste ministeriëele crisis betrekking hebbenwerd betreurd. Niettemin werd over den politieken toestand een breedvoerig oordeel uitgesproken. Deels werd de aftreding van het kabinet-Kappeijne niet genoegzaam gemotiveerd geacht. Doch wat de optreding van het nieuwe kabinet aangaat, van éene (liberale) zijde werd zij politiek immoreel geacht in zoover het kabinet dezelfde richting bleek te vertegenwoordigen; van andere (rechter) zijde evenzeer, omdat de heer Van Lijnden de beginselen voortzet, die de heer Kappeijne zelf, naar het oordeel van die zijde, onhoudbaar heeft geacht. Doch de overigen achtten de optreding van het tegenwoordig ministerie volkomen ge wettigd en de eenig mogelijke oplossing bij de tegenwoordige samenstelling van de kamer en bij de stemming van de groote meerderheid des volks over de schoolwet, welke het shibboleth had moeten zijn van een kamerontbinding, zonder welke geen kabinet uit de rechterzijde toch had kunnen optreden Er was echter een fractie, die de bepaalde inzichten van de regeering wilde kennen omtrent grondwetsherziening, welke een aanmerkelijk aantal leden noodig acht ten, niet om de grondslagen van ons staatsrecht aan te tasten, maar ter oplossing van de groote quaestiën omtrent de hervorming van het kies recht, de belastinghervorming en de defensie (elk op zich zeiven ook dringend herziening behoe vende) en voorts ook de bepalingen omtrent de troonsopvolging en de veranderingen in de grondwet. Stellige en onbewimpelde verklaringen omtrent een en ander werden van de regeering gevraagd. De financieele toestand des lands werd alge meen als zeer ongunstig en zorgwekkend beschouwd. Op versterking van de middelen, in verband met een nadere regeling van het gemeentelijk belas tingstelsel, werd sterk aangedrongen en tevens strenge spaarzaamheid aanbevolen. De aankondiging van de wetsvoordracht tot beteugeling van het drankmisbruik werd algemeen in beginsel met genoegen begroet. Op 28 October is te Delft de akte van bekwaam heid tot het geven van middelbaar onderwijs in het boetseeren (O), uitgereikt aan J. G. Steen beek. Voor dit examen hadden zich 4 candidaten aangemeld, van welke 2 zich terugtrokken en 1 werd afgewezen. Aardenburg, 29 Oct. Gisteren avond had alhier de prijsuitdeeling aan en het openbaar examen van de leerlingen der Volkszangschool plaats. Na de opening door den voorzitter werd het programma uitgevoerd op een wijze die onderwijzers en kinderen tot eer verstrekte. Vooral de duo's werden heel lief uitgevoerd, ge steund door eene der oud-leerlingen. Van de 85 leerlingen hadden 45 geregeld de school bezocht, 16 hunner hadden wegens ziekte de lessen niet kunnen bijwonen, terwijl slechts 11 leerlingen de lessen éénmaal hadden verzuimd. Het is te hopen dat deze inrichting steeds in bloei toeueme en dat de loffelijke en belanglooze pogingen van het bestuur, tot veredeling van het volksgezang, steeds dien steun en die medewer king mogen genieten die zij reeds zoo ruimschoots oudervinden. Door den gemeenteraad van Botterdam is benoemd tot geneesheer-directeur van het zieken huis dr. H. G. Hesseling, praCtiseerend geneesheer te Stad Almelo, bij herstemming, met 20 stemmen; 17 stemmen waren uitgebracht op dr. Klinkert te Rotterdam. H. M. de Koningin heeft zich bereid verklaard, als beschermvrouw op te treden van de Maat schappij tot opvoeding van uteezen in het huisgezin. Prinses Marianne heeft hare jaarlijksche bijdrage aan genoemde Maatschappij aanmerkelijk verhoogd. Nori heeft indertijd een brochure geschreven om te betoogen dat het voor ons land en voor Duitsch- land het best zou zijn Nederland zoo spoedig mogelijk bij Duitschland in te lijven. Tegen dit „mopje," dat zelfs in 'tDuitsch vertaald werd, is een tegenschrift verschenen van Amphora Major. Nu beweerden grappenmakers dat onder de beide pseudoniemen een en dezelfde persoon verscholen was. Dit verklaart mr. H. J. Kann, advocaat te Amsterdam, voor een leugen, daar hij zelf Am phora Major is en het voornemen heeft om ieder, die hem nog voor Nori uitscheldt, wegens laster te vervolgen. Lezers van ons blad, die uit deze regels voor 't eerst van 't bestaan van Nori onderricht mochten worden, hebben niet op vernieuwing der kennismaking te rekenen. Alleen ter wille van de kennis onzer letterkundige pseudoniemen moesten wij van 't protest van mr. Kann melding maken. De Agricultural Gazette, October 20, vermeldt het volgende: Op de zuiveltentoonstelling te Londen was de grootste melkopbrengst van éene koe 32 kilo (liter) van de Hollandsche koe der heeren J. J. Rumbalde grootste melkopbrengst van eenige schot was nabij 12 k°. (of liter) van de schot van den heer Tisdal, halfbloed Hereford en Shorthorn. Eene vreemde omstandigheid deed bijna voör de heeren Rumbal hun welverdienden prijs te loor gaan. Een dief doopte een pot in de kan waarin de melk der beste koe was, en stal daaruit onge veer 1,25 liter. Ware zulks niet dadelijk ontdekt geworden, en had niet de plaats, vanwaar de melk is afgenomen met zekerheid kunnen worden Tllssingeii, 30 October. Door den kerke- raad der N. H. gemeente alhier is gisterenavond beroepen de heer J. M. Snethlage, predikant te Heilo. De rederijkersvereeniging Ons genoegen alhier hield gisteren avond in de groote zaal van het Schuttershof hare 25e buitengewone vergadering, die door vele leden met hunne dames benevens eenige geïntroduceerden werd bijgewoond. Nadat de president deze eerste bijeenkomst in dit seizoen met eene toepasselijke rede had ge opend, werd Arbeid Adelt, tooneelspel van J. De St.-Ct bevat de statuten der Maatschappij zij hem te kennen dat hg, als hg er plan op had, Helena toch eenigen tiid moest laten om haar baltoilet geleed te maken; maar daarop ant woordde hg dat zg in haar trousseau baljaponnen genoeg zou hebben om heel Dampshire drie jaar lang te verbazen. JaHelena had haar trousseauen toen het eindeigk bepaald was dat zg naar Marham zouden gaan, was zij zwak genoeg om zich te herinneren dat toen al die schitterende toiletten gemaakt werden, hare gedachten nog schooner waren dan haar fraaiste kleed. Hoe vol heerigke verwachtingen waren die dagen vóór haar huweigk geweest, hoe poëtisch was haar liefde! En helaas! nu dat vurig be geerde leven zich voor haar ontplooid had, voelde zij dat zg uit een droom ontwaakt was en dat het ontwaken des te harder is naarmate de droom zelf zoeter is geweest. Helena voelde dit, evenals velen dit met haar gevoeld hebbenmaar op een somberen regendag, toen zg zeer slechte tgding uit Polen had ge kregen en Frank erg uit zgn humeur was, deed zg wat zg nooit had moeten doen zg zei wat zg gevoelde. Zij klaagde niet uit ontevredenheid zij weende, in het eenvoudig geloof dat als zij de liefde haar bood klaagde over haar liefde smart, de liefde zou ontwaken en haar weer gelukkig maken. Ongelukkig hadden hare droevige woorden juist de tegenovergestelde uitwerking op haar man, daar het zijn eigenliefde kwetste te hooren dat zijn vrouw niet gelukkig was. Hij vond, zoo iemand in dit geval te beklagen was, was hij het, want wel beschouwd Is een huwelijk inet een vreemde toch altijd een misgreep. Zij blijft altgd een vreemdemaar hij dacht er niet over na hoeveel hg ertoe bijgedragen had om dit te bevorderen. Hij was boos op haar en verheugde zich toch over de macht die hg bezat om hare tranen te doen vloeien, daarenboven had hg het trotsche bewustzijn dat hij onmiddeligk, door een hernieuwd blijk van teederheid, de lachjes op hare wangen kon terugtooveren. Jammer dat de gelegenheid daartoe zich niet voordeed of te lang uitgesteld werd, zoodat Helena, toen zij eindelijk naar Marham vertrok, zich diep ongelukkig, eenzaam en bezorgd voelde. Het was een lange rit door de bosschen, maar eindelijk bereikten zg het ruime, gezellige huis van sir John Lambert, dat tegen de helling van een boschrgken heuvel stond, waarop de bruine najaarstinten reeds mot de voorboden van den naderenden winter wedijverden. Lady Lambert liet Helena naast zich plaats nemen en de dames Lambert sloegen haar van den overkant eener ronde tafel gade. Sir John was met eenige heeren uit jagen; maar kapitein Baldwin werd voor het oogenblik ontvangen door een zekeren heer Robert Tarleton, een gverig danser, die voor het groote bal gevraagd was. Na verloop van eenigen tijd werd Helena door de dochters van den huize naar haar kamer gebracht om zich te kleeden. door de schrijfster van Vera", HOOFDSTUK XX. Uit loge eren. Dit alles in overweging nemende wilde Frank zich niet over zijne plannen uitlaten en volstrekt niet zeggen of hg naar Marham ging of niet. Lady Baldwin wenschtè het dolgraag te weten want zij moest op de kamer harer schoondochter den schoorsteen laten vegen en een nieuw kleed laten leggen en dat kon slechts geschieden als de jongelui van huis waren. Zij had lange, geheime beraadslagingen met de huishoudster, want die verandering van tapijt was slechts de eerste stap op den weg tot het in orde brengen der kinder kamer, waar zij over eenige maanden een klein zoon hoopte te zien. Zij vroeg dus eindelijk ronduit of Frank plan had met Helena naar de Lamberts te gaan of niet? en hij wilde het niet zeggen. Daarop gaf et; .a». <csx- "SB» V* -v nrn'lr I8SSSW -ht-ihttiurnwnTT-TT-r-r-imT^^ -m .-nirr i.'i'i iiTMiiWin-Tfrrrina - - - i - - p j - - x j

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1