Laatste berichten. l&mtfyta. Weerkundige waarnemingen; 29 October des morgens te 8 uren. N. Shields NW w z ozo 0 Staten-Generaal Op sommige plaatsen onzer provincie, weigèrén hun verschuldigde pacht te betalen, onder voor geven dat de oogst voor de helft of voor meer dan de helft is verloren en bovenstaand artikel hen daardoor van hunne verplichting bevrijdt. 'tis of deze menschen in den waan verkeeren dat, als de vervaldag daar is, ze eenvoudig naar den verpachter behoeven te gaan om het treurig geval mee te deelen, en dat deze dan, gehoord hun beweren, dadelijk zal zeggen: 6a heen en aardappelt niet meer; uw schuld is voldaan; en zoo hij dit al niet zegt, zij met die kennisge ving in elk geval van rechtswege gekweten zijn. Naar ik vermoed zal dit niet zoo gemakkelijk gaan en de werkelijkheid deze zoete verwachting teleurstellen. Tot steun van dit vermoeden is het houden van een oefeningetje noodig. Het aangehaalde artikel, dit zal niemand tegenspreken, moet gelezen worden in onmid dellijk verband met het voorafgaande en dan luidt het: Indien de huur slechts voor éen jaar is aan gegaan, en de oogst, door onvermijdelijke toevallen, voor het geheel of voor de helft is verloren, is de huurder ontheven van de betaling van den geheelen huurprijs of van een evenredig gedeelte van denzelven. „Wanneer het verlies minder dan de helft be draagt, heeft hij geen aanspraak op eenige korting." Ofschoon deze bepaling eene vertaling is van artikel 1770 van den Code Civil, was zij toch in het Oud-Hollandsch recht bekend. Zij rust op de billijkheid. De pacht wordt betaald voor het genot van het gepachte goed; waar dus dit genot, door onvermijdelijke toeval len, niet door schuld van den pachter, ophoudt, is het biliijk en natuurlijk, dat ook de verplichting vervalt tot betaling. We hebben dus te letten op de woordekens „onvermijdelijke toevallen." De wet onderscheidt deze in gewone, onvoor ziene en buitengewone. Als voorbeelden noemt zij van de eerste: hagel, bliksem, vorst, het on tijdig afvallen der bloesems van den boom- of wijngaardvan de tweedeoorlog of over strooming, waaraan het land niet gewoonlijk onderworpen is. Maar zijnom iets te noemen, 't kwaad in de aardappels, brand in 'tvlas, nat weer, toevallen waarop men bij het aangaan der pacht niet kon rekenen en dus onvoorzien Bij gebreke van overeenkomst of bepaling, maakt de rechter scheiding tusschen voorziene en onvoorziene, en veroordeelt hij tegelijk de ver liezende partij in de kosten. Ik stel mij nu een verpachter voor en zoo zal er zeker meer dan éen zijn die met de praatjes van zijn pachter geen genoegen neemt en dezen voor den rechter daagt om te worden veroordeeld tot betaling der verschuldigde pacht. Wil de pachter nu, op grond van art. 1629, van de voldoening der pacht ontheven worden, dan zal hij moeten bewijzen: 1° dat de oogst op het gepachte land geheel ot gedeeltelijk is verloren 2» dat dit verlies veroorzaakt is door een onvoorzien toeval 3° dat zijn verlies niet ininder dan de helft bedraagt. Het gevolg hiervan zal zijn een lang en inge wikkeld proces, waarbij de verpachter een ge makkelijke rol zal hebben, maar waarbij het den pachter zal gaan als den reiger, die in kwaad water stapte en niet kon zwemmen. Riet ieder die het kruis heeft, kan zich het eerst zegenen; De woordenhet ontijdig afvallen dee bloesems van den toom- of wijngaard zijn de vertaling van het éene Fransche vtoord couture. Geen wonder dat ons wetboek dik is 1 Helena dat zij naast haar op de canapé moest komen zitten. Helena nam plaats, maar vervolgde„Ik bestelde het rijtnig en was heel blij dat ik gegaan Waswant niet alleen kreeg ik de kaartjes, maar ik ontmoette mevrouw Oldridge. Zij ziet er aller liefst uit en zoo netjes gekleed en in zulk een beelderigen phaëton. Ik sprak haar aan en dankte haar voor hare deelneming." De toehoorders zagen elkaar aan en ik laat het aan den lezer over zich voor te stellen hoe pijnlijk de stilte was die nu volgde. De Bartletts namen afscheid en heengaande zei de oude mevrouw bij zichzelven„het zal mij benieuwen wiens haan koning zal kraaien over dat concert Het zal hun eerste twist zijn." Kapitein Baldwin zegevierdedoch eerst na een hevigen strijd. Helena, blind voor alles, be halve voor Polen, werd beurtelings boos en bedroefd zei dat zij haar woord aan mevrouw Oldridge moest houden, - dat zij haar geld moest Zenden, stelde daarna voor om naar de Tre- berne's te gaan om Adelaïde te verzoeken in haar plaats te gaan en gaf eindelijk den wensch te kennen om een en twintig dagen in het klooster te Bexminster te gaan doorbrengen Haar man weigerde haar voor iets van dat alles verlof te geven en eindelijk werd, onder een stroom van tranen, de vrede gesloten, Vele veehouders in de provincie Friesland zien te vergeefs uit naar koopers van het vee, dat zij kunnen en dikwijls ook moeten missen. Sommigen hebben nu de proef genomen met pu blieke veeverkoopingen, doch zonder gunstig ge volg. Zoo werden o. a. eenige dagen geleden, bij zulk eene verkooping in de gemeente Lemster- land, van de 78 aangevoerde koeien slechts eenige verkocht, verreweg de meesten werden door de eigenaars ingehouden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft het voorstel van den burgemeester tot reorganisatie der politie met 22 tegen 15 stemmen aangenomen, na verwerping van verschillende amendementen om de regeling zuiniger in te richten. Daarna is beraadslaagd en in de avondzitting een besluit genomen omtrent het voorstel van burg. en weth. tot aanleg van een drijvend droog dok. Wegens de verschillende plannen, die daarover zijn inge diend, besloot de raad de voordracht naar burg en weth. te renvoieeren om nader advies. Ver scheidene leden hadden in het belang der scheep vaart en omdat de raad in 1878 in beginsel be sloten had een groot dok te doen maken, met het oog op de toekomst, liever gehad dat ter stond het grootsche plan van burg. en weth. ware goedgekeurd. Maar de meerderheid zag geen bezwaar in een uitstel van eenige maanden en wenschte nader onderzoek ook van de beperkte plannen, die aangeboden waren. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten het Zuiderdiep te dempen en daarop straten aan te leggen volgens het indertijd ge maakte plan van den heer Bert Brouwer. In de laatste 6 jaren is te Groningen reeds voor ruim ƒ2584000, ten behoeve van publieke wer ken, uitgegeven. In de jongste vergadering der afdeeling voor wis- en natuurkunde van de koninklijke aca demie van wetenschappen werd o. a. eene verhan deling voorgelezen van den heer G. vau Diesen, hoofdingenieur alhier, over de zijdelingsche aflei ding van water uit eene rivier over een der dijken. Dit stuk zal in de Verslagen der academie worden opgenomen. Jl. Zaterdag werd door den heer S. van Velzeu Jr., uit naam van eenige christelijke vrien den te Batavia, aan mr. L. W. C. Keuchenius ten geschenke aangeboden een exemplaar van dr. A. Kuyper's Ons Program, gebonden in groen ma- rokko-leder, verguld op snee, en voorzien van zilveren sloten, in Griekschen stijl, geornamenteerd met palmetten. Op het y lat der voorzijde is een zilveren plaat aangebracht, waarop staat gegra veerd Aan mr. L. ff C. Keuchenius. Dent. 31 8. Op het schutblad van voren staatVan eenige Christenen uit Batavia. Batavia 188'79. De heer H. A. Tjeenk Willink deelt in de Arnh. Ct het volgende mede dat hoogst waar schijnlijk ook anderen voor schade kan bewaren. „Het schijnt, dat de Wolven huilen rondom het slagveld der tentoonstelling. Iedef zij op zijne hoede. „Voor acht dagen kreeg ik eene bestelling op door mg ten toon gestelde voorwerpen uit Rot terdam. Ik moest niet onder rembours zenden, maar na inzage zou men terstond per postwissel het bedrag overmaken. Ik zond dien brief aan een correspondent te Rotterdam, met verzoek voor zijne rekening dien heer te willen bedienen met wat hij voor zijn magazijn bij mij gekocht had. Ik kreeg ten antwoord, dat de naam van dien liefhebbervan wiskundige aardrijkskunde in het Rotterdamsch adresboek niet te vinden was. Hg had anders wel het nommer van zijn huis opgegeven, maar mijn correspondent had geen lust om aan dat adres te leveren. „Nu verneem ik toevallig, dat mijn begunstiger ook smaak schijnt te hebben in andere artikelen. HOOFDSTUK XX. Uit lógöerën. Er zijn gevallen waarin eenige afleiding zeer gunstig werkt op de stemming van twee personen, die elkaar niet best verstaanmaar met Frank en Helena was dit geheel anders en hun bezoek te Marham diende alleen om de vonk der twee dracht tusschen hen aan te wakkeren. Sir John en lady Lambert wenschten een menigte gasten te noodigen voor het jachtbal te Bexminster en zelve een danspartij te geven ter eere van hun jongste dochter en hun oudsten zoon, die officier bij de garde was geworden. Er zouden jachtpartijen en diners gegeven worden, waaraan bijna de geheele adel van South- Dampshire deelnam, omdat de eenvoudige, brave sir John daar zeer gezien eu geacht was. Onder de genoodigden behoorden ook Helena en Frank Baldwin en ondanks die treurige ge schiedenis met het concert en al de sombere berichten van huis, lachte het denkbeeld van bals en partijen haar zeer toe en Frank zou ook zeer ingenomen geweest zgn met dit pretje, als de figuur van den heer Oldridge niet zulk een doffe schaduw op zijne verkiezingsplannen geworpen had. Hij had ook blij moeten zijn dat zich nu eens de gelegenheid voordeed om met zijn schoone prinses te pronkenmaar hij was juist op diti Fen zadelmaker kreeg van iemand van denzelfden naam, maar nu uit Schiedam, bestelling op door hem ten toon gestelde tuigen, ter waarde van omstreeks 150 en verheugde zich al in de mooie commissie." Justice Hawkins heeft eergisteren met eene lange zedepreek het vonnis uitgesproken van Rosen berg, den uitgever van Town Talk. In een overzicht der feiten deed hij uitkomen, dat Rosenberg las terlijke aantijgingen had doen drukken tegen zeer achtenswaardige personen, wetende dat ze onwaar waren en met het eenige doel om geld te winnen van een lichtgeloovig publiek zonder goeden smaak, dat zijn blaadje kocht. „Ik heb er over gedacht welke straf ik op u zou toepas sen ik heb er kalm over nagedacht, en ik ben tot de slotsom gekomen, om zulke lasterlijke ge schriften als waaraan gij u hebt schuldig gemaakt te onderdrukken met de sterke hand van de wet." Wegens laster over de familie Langtry kreeg de man achttien maanden en wegens het vertelde van mevrouw West zes maanden gevangenisstraf, terwijl hij na afloop dier straf nog gedurende achttien maanden eene borgtocht van 1000 zal moeten stellen „dat hij den vrede zal houden en van goed gedrag zal zijn jegens hare majesteit en al hare getrouwe onderdanen." Gisteren ontving hij nog eene toegift bij zijn vonnis. De rechter liet hem bij zich komen op de zitting en zeide tot hem; „Ik hoor, dat er misverstand bestaat aangaande het karakter van het vonnis, dat ik over n heb uitgesproken, en dat men onderstelt, dat gij zoudt behandeld worden als een eerste klasse veroordeelde, zoodat gij vrienden bij u zoudt kunnen ontvangen, en zelf naar uw wensch u van leeftocht zoudt kun nen voorzien. Dat was mijne bedoeling niet en het vonnis, dat gij werkelijk te ondergaan hebt, is achttien maanden tuchthuisstraf, alleen zonder zwaren arbeid, maar overigens zult gij behandeld worden, alsof gij wegens eene kapitale misdaad veroordeeld waart." De hertog van Somerset vertelde Zaterdag in een toost, dat hij eens aan lord Palmerston bij het vormen van een ministerie gevraagd had: wat moeten wij met mijnheer Gladstone doen O, zei lord Palmerston, He'll he rambling about all the regions of sense So we'll tie down his mind to pounds, shillings and pence. (Hij zal ronddolen op ieder gebied van den geest, en dus zullen wij zgn verstand binden aan ponden, schellingen en stuivers). De heer Gladstone, zijn enthousiasme aan cijfers gebonden ziende, Werd een uitnemend minister van financiën. De groote overstroomingen in Spanje hebben tot heden in de provincie Murcia eene schade veroorzaakt van 50 millioen peseta's, terwijl aldaar 1200 menschen zijn omgekomen. In de provinciën Almeria en Alicante bedragen de verliezen aan menschen 250 en aan vernielde waarden 25 mil lioen. In alle landen worden gelden ter onder steuning ingezameld. De Parijsche pers zal op voorstel van den Gauloit een groot feeBt aan leggen, waarvan de opbrengst voor de slachtoffers der overstrooming bestemd is. Bladen van iedere richting verklaarden zich bereid hieraan mede te werken. 's CJrarenhage. Met 1 Mei verwisselen de bataljons infanterie te Vlissingen en te Bergen op Zoom onderling van standplaats. De overige garnizoens-veranderingen betreffen alleen het achtste regiment infanterie. Amsterdam, 28 Oct. In de heden gehou den vergadering van den gemeenteraad zijn o. a. oogenblik zeer terneergedrukt, daar hij te Portquay vernomen had dat het geloof zijner echtgenoot hem waarschijnlijk in den weg zou staan, terwijl zij, opgewonden als zij was over de politiek, niets zou doen om, haar katholicismus of hare revolutionaire begrippen te verbergen. In Ierland zon zij hem misschien geholpen hebben om de overwinning te behalen, maar in Dampshire, waar de invloedrijkste mensehen echte Tories en geloo- vige protestanten waren, bekommerde, men zich niet over Poolsche belangen; Als men er al over nadacht zeide uien met keizer Nicolaas dat het een „familietwist" was, die hun niets aanging. Helena was overtuigd dat geheel- Europa zich Polen moest aantrekken en het was dus de vraag of het wel geraden was haar in de gelegenheid te stellen ziGh, juist op dit oogenblik, ten huize van sir John te laten zien of liever hooren. Van den anderen kant was kapitein Baldwin trotsch op ziju vrouw op haar fiere schoonheid, haar lief gelaat, haar edel bloed, haar afkomst, hare prachtige juweelen, smaakvolle kleeding en houding. Hij wiBt dat het goed was iets te doen om hun poBitie in het graafschap en in Engeland in 't algemeen op te houden en hij had zijn regi ment niet verlaten om de courant in de club te Portqnay te zitten lezen, of zijn schoone Helena naar Dampshire gebracht om haar alleen door de Bartletts te doen bewonderen; Hij wilde dat zjjn vrouw als een steï van den benoemd; tot gewóón hoogleeraar in de geschie denis van het Christendom aan de universiteit van Amsterdam dr. Van Toorenenbergen, predi kant te Rotterdam, met 17 s.emmen, terwij 1 op prof. Acquoy, te Leiden, 15 stemmen waren uit. gebracht; tot leeraren aan het g ymnasium in de Nederlandsche taal en letterkunde en de geschiedenis des vaderlands, de heer J. G. Frederiks, leeraar aan de H. B. S. te Zutphen; b in de Fransche taal de heer E. A. Sunier, leeraar aan de rijks H. B. S. te Groningen e in de Latijnsche taal en letterkunde of in de Grieksche taal en letterkunde H. C. Muller, doctorandus in de klassieke letterkunde te Am sterdam d in de natuurlijke historie en de scheikunde J. C. C. Loman, cand. in de wis- en natuurkunde te Amsterdam. 's CSravenhage. Aan de staten-generaal is ter bekrachtiging aangeboden eene overeenkomst met de Zuid-oosterspoorwegmaatschappij, strek kende tot eene jaarlijksche garantie van 4§ pro eent tot een maximum bedrag van f 135,000, voor eene geldleening ter voltooiing van de lijn Til burgNijmegen. NAMES OER PLAATSES. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. tracht lncht zee 11.9 2 z. bew. kalm Sylt 11.3 ZO 1 1. bew. Hartlepool 9.1 mist. kalm Swinemunde 10.7 1 betr. Hamburg 9.5 O 2 mist. Delfzijl 9.1 1 betr. Gromngen. f- 8.9 O betr. Helder. _u 9.3 ONO 2 z. bew. kalm Yarmouth. ONO 5 betr. deining Vlissingen. b 6.7 ONO 2 betr. Maastricht - 5.9 O 1 betr. Valentia h 9.1 NNO 3 1. bew. deining Portsmouth. Z 2 betr. kalm Grisnez 5.0 O 3 mist. Parijs. 2.4 ONO 3 betr. St. Mathieu. - 1.4 O 8 betr. Biarritz - 8.4 Z 3 z. bew. Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: H. 3.4 V. des namiddags Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) 766 Thermometer 28 Oct. 'sav.llu.43 *r. 29 Oet. 's morg. 8 u. 45 gr. 's midd. 1 u. 46 gr. 's av. 5 u. 46 gr. ëtaatsbegrooting 1880. Afdeelingsverslagen. Waterstaat. Verschillende leden betuigden hun genoegen over het door de regeering aan den dag gelegd voornemen om met den aanleg van openbare werken voort te gaan en meer speciaal om, waar de behoefte aan kanaalverbetering be staat, die financieel te steunen. Van de eene zijde werd daarbij gewezen op inachtneming van het verband tusschen de binnenlandsche scheepvaart en de verbetering van de verbinding van onze waterwegen met de groote zeehavens: een be ginsel dat ook de kanalenwet beheerschte; doch van den anderen kant gewaarschuwd tegen een financieel te bezwarend voorstel en vooral tegen de samenkoppeling van zooveel verschillende en vaak zoo strijdige belangen. In deze aideeling werd de quaestie der prioriteit behandeld en dan de waterweg van Rotterdam naar Amsterdam en de Keulsche vaart op den voorgrond gesteld. Vele leden vroegen bovendien naar de voornemens der regeering omtrent de kleine kanalen. De than3 in dit opzicht voor verschillende provinciën be staande onzekerheid moet worden opgeheven. Enkele leden herinnerden, dat spoedige maat regelen, in 't bijzonder voor de Drentsche kanalen, ook daarom wenschelijk zgn, omdat Pruisen anders met de zaak der kanalisatie van de veenen eersten rang zou schittefen ondér de grooten der aarde, zelfs in Londen zou zij opgang kunnen maken als bij Blechts afgevaardigde werd en vooral als hij maar wat meet geld had. Hij voelde zich diep ongelukkig dat hij geen macht had om die olmen te kappen en aan de kruideniers en zieken te Portquay den grond te verpachten, waarop nu de koeien tot over de knieën in het gras liepen. Het Was goëd en wel dat het motto der familie luidde: „laat Baldwin behouden wat Baldwin heeft," maar Baldwin had gebrek aan geld. Het is de vloek van deze negentiende eeuw, dat er veel meer geld is dan vroeger en men er toch meer gebrek aan heeft dan in eenig vroeger tijd perk der geschiedenis. Het gebrek verbreekt alle banden, verwoest alle boop, scheidt de beste vrienden en verlaagt het zedelijk standpunt der besten onder ons I {Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2